DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Visitekaartjes NIEUWJAAR Firma v. d. Munckhof De evacuatie in Duitschland. Ons weekpraatje. De Duikboot- en Mijnenoorlog. Voor Boeren en Tuinders Binnenland. Krakelingen. Van de Sport velden Zaterdag 23 December 1939 Zestigste Jaargang No 51 Mcnschen en industrie verplaatsen zich uit de grensgebieden. Terwijl in den eersten tijd van den oorlog weinig vernomen kon worden over den stroom van de geëvacueerd en, die uit de zone van den Westwal in allerijl weggevoerd moesten worden, ontdekt men thans hun aanwezig heid in vele Duitsche gebieden. Deze duizenden menschen uit de Pfalz, uit Baden en van de Saar, voor het meerendeel oudere mannen en vrouwen, kinderen en jonge meisjes, zijn over het heete rijk verdeeld. Velen hunner werken reeds weer in hun nieuwe woonplaatsen. De geêvacueerden, die slechts een paar bundels of koffers bij hun vertrek meenamen, hadden spoedig kleeren, schoenen, lin nengoed en vele andere zaken noodig. Deze dingen zijn in Duitschland nog slechts op kaar ten te koopen en moesten dus uit de oude woonplaatsen ge haald worden, hetgeen inderdaad mogelijk was. Evenals de menschen vertrekt ook de industrie uit de zone van den Westwal. Een deel van de schoenenindustrtevan Pirmas- sons vestigt zich reeds in Wuer- temberg. De machines worden uit de oude fabrieken wegge haald. Het door de evacuatie verstrooide personeel wordt weer bijeengehaald. Daarbij gebeurt het bijna vanzelf, dat de oude grensgemeenten nu weer op de nieuwe plaats als eer. soort tweede gemeente ontstaan. Hier beginnen ook de oude burgemeesters en ambtenaren weer te werken, die hun burgers het beste kennen. Een nieuw gevoel van aaneen geslotenheid wordt merkbaar. Ouders wonen weer samen met hun kinderen, ouden van dagen zijn niet meer aangewezen op massakwartieren of gestichten. Nieuwe bouwprobiemen ontstaan op vete plaatsen, hoe langer de oorlog duurt. De reeds vóór den aanvang van dezen oorlog waar genomen verplaatsing van belang rijke industrieën uit de grensge bieden, wordt dus in den oorlog voortgezet. Vergelijking met den oorlog van 'H-T8 WORDT ENGELAND ERNSTIG BEDREIGD? Als men de publieke reacties hoort en leest op de oorlogsfeiten van den dag, dan dringt zich aan den objec tleven beoordeelaar de overtuiging op, dat slechts weinig menschen in staat zijn om de beteekenis der gebeurtenissen te bepalen naar de betrekkelijkheid van haar algemeene waarde. Wanneer wordt bericht, dat iu Duitschland een of ander artikel sterk is gerantsoeneerd, bekomt menigeen den indruk van het na derende einde van den Dultschen economischen weerstand. Behalen de Finnen eenige plaatselijke successen tegen de Russen, dan begint men weer vaster te gelooven wat men wenscht, n.l. dat het kleine volk zich ln staat zal betoonen tot blijvende afweer van de agressie der over- machtige legers van den indringer. Brengen de Duitschers in een „suc cesvolle week" dagelijks eenige Brit- sche en neutrale koopvaarders tot zinken, dan acht men Engeland var- loren. Met verbijstering aanhoort men het kolossale cijfer van de op gegeven totale tonnenmaat, welke ln den grond werd geboord en men concludeert: zulke verliezen kunnen niet langdurig worden gedragen. Maar wat weet men in werkelijk heid af van het bezit der Britten aan scheepsruimte, van demogelijk heden ter vervanging van de ver liezen èn van den prijs, dien de Duit schers voor hun successen hebben moeten betalen Laten we eens vergelijkingen tref fen met 1914. De Duitschers deelen de verliezen aan duikbooten niet mee; ze deden dat in den vorigen oorlog niet en doen het ook thans niet. Hun tegen standers kunnen deze Duitsche ver liezen niet voor geval met zekerheid vaststellen. Een aangevallen duik boot komt als regel weer boven, als ze getroffen is niet en evenmin als ze Is ontkomen. Wat deze verliezen echter te be- teekenen hebben, is na den vorigen oorlog vastgesteld en erkend in officieele Duitsche publicaties. Vol gens „Die Kriegsschiffsverluste der fremden Fiotten lm Weltkriege 19141918" van Jacob Rheder, een der voornaamste commandanten der duikbootvloot van Duitschland, gin gen gedurende den wereldoorlog 178 Duitsche onderzeeërs verloren. Wanneer men nu bedenkt, dat de opsporing van duikbooten met luis terapparaten en vanuit verkennings vliegtuigen sedert 1918 aanzienlek is vergemakkelijkt en dat de aan- valsmogeljjkheden op onderzeeërs sterk zijn vergroot (vliegtuigbom men, maar vooral de warrelende diepzeebommen)dan kan men vei lig aannemen, dat er in dezen oor log heel wat meer duikbooten ver loren gaan dan in den vorigen en dat de Eerste Lord der Brltsche admi raliteit het wel niet zoover mis zal hebben gehad, toen hij gewaagde van 3 a 4 als weekgemiddelde. Tegenover de ongetwijfeld grootere Duitsche verliezen staat het feit, dat de tonnage, welke de Duitschers thans in den grond weten te boren veel geringer is dan ln den vorigen oorlog. In 1914 Is de strijd begonnen met vrij behoorlijke oorlogsmethoden, het duikboot wapen werd slechts tegen vijandelijke oorlogsschepen aange wend; koopvaarders werden door de onderzeeërs naar Duitsche havens opgebracht. De onbeperkte duikboot- oorlog is begonnen in Februari 1917 toen de wapenstilstand ln 1918 werd gesloten, waren 20 millioen tonnen vrachtscheepsruimte in den grond geboord. Uit de Duitsche „Marine-Rund- schau" van October 1938 putte Henri Hegener voor een artikel in de Msb. de volgende maandcijfers van de tonnage der tot zinkeD gebrachte Eagelsche schepen. De cijfers zijn die der maanden Februari 1917 tot en met Juni 1918: 313 400 353 400 545.200 352 200 417.800 364 800 329.800 196 200 278.100 173.500 253.000 179 900 (226.800 199.400 215.500 192 400 162 900. En thans In de eerste drie maanden van den huldigen duikbootoorlog brach ten de Duitschers 340.000 ton Brlt sche handelstonnage tot zinken, d.J. nog lang niet de helft van het ge middelde Britsche verlies over een zelfde tijdvak in de vorigen oorlog. Daarbij dient nog te worden bedacht, dat het grootste verlies thans is toe gebracht in de eerste oorlogsmaand, dus September. In October bedroeg het nog maar de rhelft van wat het in September was en in November daalde het tot 2/3 van October. Die daling zet zich dank zij het stelsel van het varen in convool nog steeds voort. Van de magnetische mijnen, het jongste Duitsche wapen, hebben in hoofd zaak de neutralen het verlies van tonnage te dragen gekregen. Bedenkt men, dat de Engelschen in 1917 reeds ln slaagden om tegenover het verlies aan tonnage een nieuw bouw te stellen van meer dan l1/* millioen ton (in het jaar 1917 dus) en dat deze productie mogelijkheid op het oogenblik on getwijfeld veel grooter zal zijn, dan heeft men als vaststaande te aan vaarden, dat de Britten in staat zijn om ondanks de verliezen hun vracht vloot van maand tot maand uit te breiden. Duikbooten en mijnen zijn gruw- wapenen, welke ontzettend veel lijden en ellende zaaien onder de neutralen, maar nooit zal Dultsch- met deze wapenen. Engeland kun nen overwinnen. Wat den oorlog ter zee betreft zijn de Duitschers tegenover 1917 en 1918 sterk in het nadeel gekomen. Toen konden ze hun bases over de verschillende kusten van Europa verdeelen, dank zij de bondgenoot schappelijke medewerking van Oos tenrijk en Turkije. In de voornaamste aflevering van de „Marine-Rund- schau" staat b.v. vermeld dat Duitschland, toen 1 Februari 1917 de onbeperkte duikbootoorlog begon over de volgende aantallen onder zeeërs beschikte in de havens van Noord-Duitschland 49; Zeebrugge en Ostende 33; ln Pola aan de AJriatl- sche Zee 14; in Constantlnopel 2;en: de Baltische Zee 3. Op het oogenblik kunnen de Duit sche duikbooten in hoofdzaak slechts opereeren In de gevaarlijke zöne der Britsche kust. Dat gaat natuurlijk niet meer voor het seizoen, dat we zijn inge gaan. Doch voor het volgend is daar wel wat aan te doen. Men weet dan jong gras een hoog percentage eiwitstoffen kan bevatten. Dat kan wel eens 5 pet. en meer bedragen. Als men dus vaak maalt als het gras nog jong is, kan men veel gras en eiwitrijk gras verkrij gen. Dat kan, zooals de graslandspecia list Dr. Ir. C. K. van Daa'.en te Utrecht laatst nog zeide, wel 40.000 kg. per hectare bedragen- En dat zal eiwitrijk zijn als men zorgt, dat er eiwit gevormd kan worden. Want uit de lucht kan de plant het niet halen. De grondstof voor eiwit, de stikstof, moet door ons gegeven worden. Het is nu voor ons van zooveel beteekenis, dat luchtstikstofmest- stof-kalkammonsalpeter, met over leg gegeven, niet alles tegelijk, doch bij een goede voorgift, Da elk af maaien van het gras nog wat, stel len ons in staat om ons grasland tot hooger productie op te voeren. Daar zit wat In: opvoeren van de propuctie. Niet alleen wat hoeveelheid, doch ook wat kwaliteit aangaat. Het nu sterk op den voorgrond komen van grasdrogen kan ons bij het bewaren goed van dienst zija. Eitwitrijk krachtvoeder uit eigen bedrijf. Daar moet het heen. Maar nog eens, voor eiwitvorming is stik stof noodig. AGRICOLA. Het reizen met de feestdagen. Wat zal het zijn met Kerstmis, Qs en (of) sneeuw? De vooruitzich ten zijn: dooiend. Maar hoe het weer ook zal wezen, er zal worden ge- reisd. Voor de geïnteresseerden laten we daarom nog enkele wenken vol gen. Op tweeden Kerstdag- 1938 werden 81.000 zitplaatsen ln beslag genomen, zoodat dit jaar op een belangrijk tekort gerekend moet worden. Twee den Kerstdagavond en Nieuwjaars avond zullen 60.000 militaire verlof gangers naar hun legeronderdeelen terugkeeren. Het publiek wordt aangeraden op dien datum vóór 19 uur te reizen. Zondag 24 December, voormiddags, gaan 60 000 militairen met verlof, zoodat de vervoerscapaciteit voor Oudeschild teweeg hadden gebracht, We wezen er reeds op, dat men werd geschat op ruim f 6000. j de kwestie, van meer of van minder Deze collecte op Texel heeft ruim ook van een anderen] kant dan dien f 3000 opgebracht. Dit is voor een J van het geld kan bezien. Men zou eiland met 8000 inwoners dus gemld- j b.v. ook de sociale effecten kunnen deld bijna 40 cent per persooD, en meer dan een gulden per gezin wel een blijk van burgerzin Koninklijke gift. Met groote voldoening maken we ook melding van een gave ad f1500, door H. M. de Koningin gedaan aan bet Roode Kruis ten behoeve van hulp op humanitair gebied aan het odgelukkige Finsche volk. Moge dit voorbeeld navolging vinden. Woonwagens afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond te Helmond brand in den woonwagen van den kermis exploitant v. d. V. aan den Mierlo- scheweg. De vrouw en twee kinderen, die in den wagen sliepen, konden zich ternauwernood redden. Een tweede wagen met materiaal ging evenals de woonwagen geheel in vlammen op. De toen arriveerende brandweer wist verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. M.h.g. Z.N. P.f. Van 24 Dec. tot en met 1 Jan. tellen we negen dagen en van deze zijn er vijf Zondagen Voor zoover een en ander gepaard gaat met be houd van loon, lijkt het vooruitzicht niet slecht. Kerstboom, lichtjes, kachelwarmte, „Stille Nacht" op de radio Kerstkransjes en chocolade melk, we komen het feestdagen- tijdperk wel door! En tóch kan de verveling wel eens door ons zacht geluier heenbreken en ons baas dreigen te worden. Als dè.t het geval is, lezer, verbreek dan de ban van het nlets-doen. Grijp niet de Kerstfeagen tijdig naar de bovenlade van d& oude ma honiehouten linnenkast en haal er het lijstje uit, dat ge het vorig jaar hebt gebruikt bij de adresseering van de nieuwjaarskaartjes. Ga dat lijstje eens na en... ge zult onder mekaar aan het praten raken. Over Jansen, die dood is; over Dinges, die verhuisde. De eerste krijgt een bras door zijn naam en een laatste Bestel NU nog Uw Wij hebben en prijzen. een mooie 'collectie"in alle soorten GRAS ALS KRACHTVOER. Er wordt in den laatsten tijd veelvuldig geklaagd over de vee voederdistributie. Dat is wel begrij pelijk, want vergeleken bij wat in normale tijden aan het vee gegeven wordt, is het toegewezene over de geheele linie wel wat aan den schra len kant. Maar waar niets is verliest de keizer zijn recht. Men moet beden- keD, dat de voorraad krachtvoer in ons land niet groot is en dat we geheel aangewezen zijn op de aan voeren van uit andere landeD. En dat loopt, zooals ieder wel begrijpt, niet al te vlot in den tegenwoordigen tfld. In September bedroeg die invoer nog niet de helft van wat normaal geïmporteerd wordt. Begrijpelijk is het dan ook, dat de veehouders overleggen of ze niet zelf, beter dan tot nu toe geschied de, voor krachtvoer kunnen zorgen. burgers dan ook beperkt is. Vrijdag 22 December en Zaterdag 23 December zal in den voormiddag geen militair vervoer worden geor ganiseerd, zoodat deze uren normaal kunnen worden gebruikt. Ter teleurstelling dlene overigens nog de mededeeling, dat de Spoor wegen maatregelen hebben getroffen om busdiensten in te leggen, als de treinen het vervoer niet meer aan kunnen. Mislukte Staatsleening. Al deze uitingen van menschelrjk- heid staan wel in schrille tegenstel ling tot de schrielheid, door de Ne- derlandsche kapitalisten jegens het vaderland betoond. Het nadrukkelijk beroep der re geering op het volk en het voorbeeld der Koningin, die voor een groot be drag inteekende, hebben niet kunnen verhinderen, dat de Staatslesnlng groot f 300 millioen, waarvan reeds 60 mill, vóór de uitgifte bij de rijks fondsen was geplaatst, een misluk king werd. Er is voor slechts de helft van het benoodigde bedrag geteekend. Het is wel een vreemde vader landsliefde, welke halt houdt bij een kwart procentje meer of minder rente De rijksfondsen zullen het ontbre kende wel voor hun rekening nemen, maar ln elk geval is de proef met een vrijwillige leening in oorlogstijd ten behoeve der mobllisatiekosten, mislukt. De regeering zal nu weer stok aan de deur moeten gaan zetten (vrijwillige leeningen met strafsancties), welke daar in de vo rigen oorlog zoo heilzaam op het gemoed der bezitters heeft gewerkt. Burgerzin op Texel. Hoewel het niet in direct verband Btaat met Kerstmis, willen we hier toch eveneens gewagen van een mooi staaltje van burgerzin op Texel, waar dezer dagen een collecte werd gehouden voor de menschen, wier huizen door mijaontploffingen waren beschadigd en die zelf niet in staat waren om de hooge kosten van herstelling te betalen. De schade, die de mijnontploffingen alleen al te gedachte wordt aan hem gewijd Omtrent den ander vraagt ge U af, of ge hem nu nog langer een k ïart je moet zenden. Ge stuit voorts op den naam van iemand, met wlen ge inmiddels verschil van meening hebt gekregen en... ge zult ook hem een kaartje sturen. Zoo'n stil gebaar kan aanleiding geven tot verzoening en aldus steldet gij een daad in den zin van geestelijke en moreele her bewapening. Ga uw lijstje goed na"en prakke- zeer welke nieuwe verplichtingen gij in het afgeloopen jaar ten aanzien van een formeel gedenken hebt ge kregen. Ga een en ander goed na en., later zult ge tot de conclusie komen, dat ge die en gene, zooa!s altijd, tóch nog hebt vergeten. Maar niemand kan u eenlg verwijt maken, wanneer ge tijdig voor het Nieuwjaarsnummer van de krant een gelukwensch-annonce hebt opge geven. Dat kost een paar centen en ge doet er mjj en iedereen een plei zier mee. Want zooals we met de Kerst dagen ons „lijstje" hadden ter ver- poozing, en de adresseering van de omslagen der naamkaartjes, zoo hebben we op de Zondagen vaD Oud en Nieuwjaar de lectuur der vele kolommen NIeuwjaarswenscben ln de krant ter ontspanning. Die wen- schen worden gelezen en herlezeD, stuk voor stuk. Elke naam geeft aanleiding tot een gesprek. „Willem Pieter8e Nou, je weet toch wel, die met de jongste dochter van bak ker Gerrlts Is getrouwd...." De kolommen Nieuwjaarswenschen van de krant zijn een gezellig sa mentreffen van de onderscheidene families der plaatselijke gemeen schap. In die kolommen kan niemand, die zich nog wil laten gelden, zijn absentie verontschuldigen. Mobilisatiekosten. „De Telegraaf" heeft er in een tendentieus artikel op gewezen, dat de kosten der mobilisatie in België slechts een derde bedragen van die ten onzent en deze beschouwing wordt in de Belgische pers met teekenen van zelfingenomenheid vermeld. afmeten. Om enkele voorbeelden te noemen In het begin der mobilisatie kreeg een Belgische soldaat een vergoe. ding van 30 centimes per dag, welke vergoeding thans tot 1 franc is verhoogd. Hij beurt dus per weekin Nederlandsch geld omgerekend, 46 cent, d.i. ongeveer 1 vijfde van wat een Nederlandsche soldaat ontvangt. De minimum-vergoeding aan zijn gezin is viermaal zoo hoog als die, welke aan het gezin van den Bel gischen gemobiliseerde wordt toe gekend (ongeveer f 4 per week) Reserve-onderofficieren verdienen in België 2 francs per dag, d.is. 90 cent per week. En in Nederland Ook de officieren worden in Bel gië slecht betaald nog slechter echter is de belooning voor burger diensten. Voor de legering van den soldaat wordt per dag 5 centimes betaald, de helft van een halve cent. Voor het verleenen van kwartier aan een officier wordt 15 cent per dag betaald. Voor kwartier met vol ledige voeding ten behoeve van offi cieren mag niet meer dan 20 francs is f 1.25 per dag worden gerekend. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het geven van voorbeelden. In Nederland hebbeD we gemobi liseerd om de grenzen van het land te kunnen verdedigen, maar we waken er ook voor, dat die mobili satie niet de ineenstorting van de sociale welvaart van het volk wekt. Deze zorg ls een drievoudige prgs waard DE ZONDAGSWET. Prof. Gerbrandy, de nieuwe minis ter van Justitie, heeft verklaard, dat de stokoude Zondagswet niet dood is. Dat is volgens hem gebleken uit het arrest van den Hoogen Raad, waarin een veroordeelend vonnis werd gehandhaafd, geveld wegens het organiseeren van een voetbal wedstrijd op Zondag In een Friesch dorp. Alles goed en wel, maar toen minister Gerbrandy dat zei, was juist In Rotterdam de jubileum wedstrijd tusschen Holland en België gehouden,* welk sportfestijn op Zon dag wercl^ bijgewoond door Z.K.H. den Prins der Nederlanden alsmede een achttal Nederlandsche ministers eD oud-ministers. Ik houd niet van levende dooden of van doode levenden. Een Neder- landsche wet eischt levensruimte van Noord tot Zuid en van Oost tot West. En als ze dood is, dan hoort dood te zijn voor alle Nederlan ders. Een kind van zijn tijd. In Engeland heeft een jongen van 13 jaar een nieuwe luchtbom uitge vonden. „De uitwerking is prachtig" heet het. Ik weet niet, of men daar bij de uitwerking van zijn bom be doelt. Over het .algemeen schijnt men den jongen eenigszins te misprijzen om zijn werk' men doet dat al thans ten onzent. Waarom eigenlijk In alle landen denkt men aan niets zóózeer dan het bouwen van onder zeeërs en gevechtsvliegtuigen; tanks, kanonnen, granaten, mijnen, bom men, schijnen niet genoeg te kunnen worden aangemaakr. Vaders en zonen worden allemaal soldaat gemaakt en met vernielingswerktuigen omhan gen. Heel de menschheid doet, alsof geen andere taak heeft in de wereld dan te dooden en te vernie tigen. En nu gaan onze kinderen zich bezinnen om daaraan mee te doen de vernietigingsmogelijkheden trachten zij op te voeren. Is dat niet heel natuurlijk Onze kinderen zijn kinderen van hun tijd. Als het verkeerd met die kinderen gaat, dan ls dèt de schuld van den tijd, dien wij hebben ge maakt tot wat hij is. Dat is wel niet de schuld van elk onzer individueel en zelf3 niet van elk volk apart, maar wèl ls het de schuld, van ons allen tesamen, d.i van het huidige menschelijke ge slacht. Wanneer Servatius dezen tegen stander niet onderschat, blijven beide puntjes in eigen home. Scheidsrech ter de heer Hendrikx. Servatius II is vrij. Servatius Hl brengt een bezoek aan de Valk IH. Hier zullen de puntjes wel heftig betwist worden. Servatius Hl kan hier wel een gelijk spel behalen. Het meest waarschijnlijk is echter dat Koning Winter deze Zondag voor zich zal opeischen. VALK-REVUE. Tengevolge van vorst werd het Valkterrein afgekeurd en voor de tweede maal ging de wedstrijd met Boxmeer niet door. Voor den penningmeester loopt 't spaak op die manier. Morgen gaat de Valk naar Cuijk om de jongens van J.V.C- een bezoek te brengen. Cuijk Is nog ongeslagen er zal hard moeten worden ge streden om de overwinning te kun nen behalen. Het tweede gaat naar Oostrum en weet, dat wil men succes behalen daar hard gewerkt moet worden. Onze jonge Valken krijgen bezoek van Servatius 3 en zij zullen zeker hun best doen, om aan het ODgesla- gen zijn van dat elftal, een einde te maken. Moge alle factoren gunstig zijn om 't programma eens volledig af te werken. Overloon~Ottersum 3—2. Zondag speelde S.S.S. haar eerste competitie-thuiswedstrijd tegen Ot- tersum. In een felle strijd met wisselende kansen aan weerszijden won S.S.S. deze slecht gespeelde wedstrijd met -2. Ruststand 21. Damclub „De Schuivers" Ysselsteyn. Stand na 18 December KLASSE A. pnt. W. Janssen 15 10 4 1 24 M. Keysers 15 8 4 3 20 Jac. Janssen 15 8 3 4 19 Fr. Janssen 15 6 3 6 15 S. Keysers 15 2 3 10 7 A. Kleuskens 15 2 1 12 5 KLASSE B. pnt. Jac. Claessen 16 13 1 2 27 G. Verheijen 15 9 1 5 19 H. Arts 16 8 2 6 18 A. van Asten 16 7 2 7 16 A. Winnen 14 4 0 10 8 J. Kleuskens 15 2 2 11 6 Alle Copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zijn. SERVA riUS-OMROEP In afd. D 2de klasse werd slechts één wedstrijd afgelascht. Dat wil nu niet zeggen dat de andere ter reinen bespeelbaar waren. Integen deel Op een hard effectvol terrein, bond Sevatius den strijd aan in Tegelen tegen den huidigen kampioenstitel- drager. Het geluk was ook dit maal niet aan Servatius-zijde. Bij een bot sing met den Servatius-keeper ge raakte deze even buitenwesten, ter wijl alle spelers met de keeper bezig waren, bekommerde niemand zich meer om den bal, een der Vlost-lui kon er ongestoord mede de goal in- loopen. Dit bleek later het winnende doelpunt te zijn. De wedstrijd stond gezien de omstandigheden toch nog op een goed peil. Indien de weersomstandigheden zulks toelaten, ontvangt Servatius I Zondag a.s. Belfeldia, een der zwak kere clubs uit de afdeellng. P.D.V. „De Zwaluw." Bg. vereeniging hield Zondag haar jaarlijksche tentoonstelling, er wa ren 357 inzendingen. Als keurmees ter fungeerde de Heer v. d. Horst uit Klundert. Deze kende de prijzen toe als volgt OUDEDOFFERS. Gebr. Jansen 1 Gebr. Rutten 2 M. Franken 3 J. Boom 4 A Loonen 5 P. Kersten 6 St. Ser- vaas 7 P. Jansen 8 G. Vissers 9 en 10 G. v. Dijck 11 en 12 M. Houben 13 J. Kusters 14 P. Mandera 15 J. Verstegen Z.E.V. C. Dijckmans E.V. OUDE DUIVEN. Gebr. Jansen 1 en 6 M. Fran ken 2 G. v. Dijck 3 E. Nast- vogel 4 C, Dijckmans 5 en 7 L. Coopmans 8 P. Spee 9 Gebr. Pbilipsen 10 P. Manders Z.E.V. P. Kersten E.V. JARIGE DOFFERS. Joh. Jansen 1 E. Vermeulen 2 St. Servaas 3 P. Kersten 4 H. Strijbosch 5 Gebr. Willems 6 P. Manders 7 L. Coopmans 8 M. Houben 9 P. Spee 10 J. Verstegen Z.E.V., Gebr. Rutten E.V. JARIGE DUIVEN. Gebr. Willems 1 J. Verstegen 2 G. Jansen 3 J. Strijbosch 4 H. Strijbosch 5 Gebr. Rutten 6 E. Nastvogei 7 Gebr. v. Houdt 8 P. Kersten 9 M. Houben 10 E. Vermeulen Z.E.V., en St. Servaas E.V. JONGE DOFFERS P. Kersten 1—10, C. Dijchmans 2, St. Servaas 3, J. Strijbosch 4—8, L. Coopmans 315, J. Verstegen 6 7 en Z.E.V., M. Houben 9. Gebr. Rutten 13, H. Strijbosch 14—18, E. Vermeulen 16, Gebr. van Houdt 19, G. Vissers 20, A. Loonen E.V. JONGE DUIVEN. Gebr. Rutten 1—3—713—14—20, J. Boom 28, J. Kusters 4 en Z.E. V, Jéan Janssen 5, C. Dijchmans 6, H. Strijbosch 9, Joh. Janssen 10—18 M. Houben 11. L. Coopmans 1217, M. Franken 15, P. Kersten 16, G. van Dijck 19, Gebr. van Houdt 21, Gebr. Willems 22, J, Verstegen 23. Gebr. Thissen 24. RETRAITENHUIS ROERMOND 1215 Jan. Gereserveerd voor de Parochie Baarlo. 1519 Jan. Damesretraite. Leider Z.E. Pater L'Ortye S.S.M. 2023 Jan. Jonge Dames congre- ganisten Roermond. 23—25 Jan. Cursus tot inleiding in het volle leven. 2327 Jan. Gehuwde dames def tige stand, leider Z.E. Pater Kiene S J. 2730 Jan. Jonge meisjes America, Castenray, Hegelsum Horst, Tienray. 36 Febr. Jonge meisjes Meyel, Meterik, Swartbroek, Wanssum e.a. plaatsen. ADVERTEERT IN PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9