VENRAY IN HET VERLEDEN. Buitenland. Gemengde Berichten Provinciaal Nieuws Gebr. u opzichten wel eens meer vergelijkin gen leeren te treffen met het buiten land. Als men eens bedenkt, dat de mo- bilisatiekosten in België slechts een derde van de onze bedragen en dat die kosten het Belgische budget nochtans zóó drukken, dat ze, naar de regeering liet weten, nog slechts tot 1 Januari a.s. te bestrijden zijn en dat voor de betalingen van daar na een ernstig beroep moet worden gedaan op het eigen volk, daar in ae huidige omstandigheden geen be roep op de buitenlandsche geldmarkt kan worden gedaan, dan moet men, ondanks de lasten, welke ons zijn en worden opgelegd, toch res pect hebben voor het beleid onzer regeering, welke nog zulke goede sociale voorzieningen weet te ver binden aan de noodzaak der enorme militaire uitgaven. BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. In de begiDjaren dezer eeuw be gon voor Venray een merkwaardig tijdstip van vooruitgang. Geruimen tijd was er toen al sprake van, dat deze gemeente was uitverkoren tot het oprichten van een of twee reu zen groote Krankzinnigengestichten. Dank aan de krachtige medewer king van het Gemeentebestuur en in het bijzonder, van den heer Henri Trynes, werden herhaalde besprekin gen gehouden met het bestuur van een voorname Congregatie van Eerw. Broeders in België, en nadenoodige onderhandelingen met een Zusters- Congregatie, kwam men tot een gunstig gevolg voor de oprichting van een Gesticht voor mannelijke en een voor vrouwelijke krankzinni gen. Aan de rechterzijde van den weg naar Oostrum werd een groot com plex gronden aangekocht voor den bouw van het Krankzinnigengesticht St. Servatius voor mannen, en aan de linkerzijde van den weg naar Maashees voor het St. Annagesticht voor vrouwen. Reeds in 1903 werd voor den bouw van het St. Servatiusgesticht te Venray een steenoven of een zoo genaamde veldoven gemaakt, doch de steenen hiervan bevielen niet, en werden later betrokken van een ringoven te Beugen. In dien tijd werd door den heer Henri Tryne3 een groote steenfabriek met een ringoven opgericht te Over- loon. Hierin werden niet alleen zeer keurig afgewerkte steenen van aller eerste kwaliteit vervaardigd, maar bovendien ook nog een zekere soort plavuizen, die de bijzondere eigen schap haddeD, dat ze zoo licht en elastisch waren als hout, en dus ge bruikt konden worden als vloerbe dekking voor binnenkamers, daar ze dezelfde warmte konden onderhouden als gewone planken. Het eigenaardige hiervan was, dat ze zeer hard gebakken en bijzonder sterk waren, en toch zacht aanvoel den, terwijl de vorm en verschillen de kleuren er toe bijbrachten om een sierlijken vloer te vervaardigen. Naar men toen mededeelde, was dit een heel nieuw procédé, dat uit gevonden was door een leider der fabriek, dat door zijn soepelheid de parketvloeren op voordeelige wijze kon vervangen. Later was die uit vinder op eens verdwenen, wat wel de oorzaak zal zijn, dat men sinds dien tijd niets meer van deze plavuizen gehoord heeft. Van die Overloonsche Steenfabriek zijn later nog steenen geleverd voor den bouw van het St. Annagesticht. Hier zou ik eigenlijk een einde moeten maken aan mijne breedvoe rige schetsen uit het verleden van Venray, welke tot dusverre feitelijk bestonden uit de herinneringen van een tijdgenoot en oud-inwoner van Venray. Gaarne had ik deze schetsen op dezelfde wijze vervolgd, tot een later tijdstip, doch wegens mijn vertrek uit Venray in 1904, ben ik niet meer in staat om bij wijze van herinne ring een meer uitgebreid overzicht te geven van hetgeen na dien tijd in Venray is voorgevallen. De intieme verhouding, welke ech ter sindsdien, tot op den dag van vandaag toe, tusschen vele goede vrienden in Venray en mij heeft voortbestaan, benevens mijn gewoon jaarlijks bezoek aan het dorp, dat mij nog altijd zoo nauw aan het harte ligt. maakten het mij moge lijk, om hier in het kort nog eenige van de meest merkwaardige bij zon derheden van den lateren tijd te vermelden, welke echter met eenige toegeeflijkheid mogen gelezen wor den, daar mij van vele feiten de juiste datums niet bekend zijn. Naar ik meen, is men tegen het einde van 1904 begonnen met het bouwen van het krankzinnigenge sticht „St. Servatius", dat wegens zijn enorme grootte wei een reuzen bouw mocht genoemd worden. Met zijne prachtige hoofdgebou wen en de talrijke paviljoens, welke onderling door met glas overdekte corridors verbonden zijn, het geheel omringd door een keurig aangeleg- den, geheel afgesloten tuin, is dit een inrichting geworden, zoo grootach en zoo monumentaal, dat men zijns gelijke in Nederland haast niet vindt. Tegelijkertijd met dezen bouw verrezen successievelijk langs den Oostrumschen weg en in andere strateD, een aantal villa's en minder groote woningen, bestemd voor de geneesheeren en het verplegend bur gerlijk personeel, dat aan het gesticht verbonden werd. Onmiddellijk na den afbouw van het St Servatiusgesticht in 1906, werd een aanvang gemaakt met het bouwen van het St. Annagesticht voor de verpleging van krankzinnige vrouwen, dat eveneens zeer grootsch en keurig was ingericht, zoodat het bijna twee jaren duurde, eer het in gebruik kon worden genomen. Bij al die werkzaamheden kwam zich toen ook nog voegen den bouw van een Gasfabriek, welkè door de gemeente geëxploiteerd werd. Men kan dus begrijpen, dat toen in Venray enkele jaren lang een buitengewone drukte heeft geheerscht speciaal in de bouwvakken. Niet alleen alle Venraysche vaklieden en andere arbeiders hadden toen hier overvloedig werk, maar ook nog een groot aantal werklieden uit andere plaatsen, tot zelfs uit Nijmegen, waren bij dezen drukken bouw be trokken. Meerdere inwoners van het dorp profiteerden hiervan door het houden van kostgangers, terwijl des Zondags ook de café's goede zaken maakten. Toch waren in het begin de loonen hier nog zeer laag. Van 1904 tot 1906 betaalde men aan volslagen bouwvakarbeiders nog slechts 12 ct. per uur, terwijl de opperlieden met 10 cents tevreden moesten zijn. Er werd toen echter minstens 12 uur per dag gewerkt. Later werden de loonen successie- lijk hooger, en na den oorlog van 1914—1918, kwamen ze aan het pëil van de steden, waar toen echter al weer meer betaald moest worden. Toen de krankzinnigengestichten geheel gereed en bevolkt waren, onderging Venray een opzienbaren de verandering. De bevolking was in eens gestegen met een paar dui zend zielen, en wegens de blijvende inkomst van vreemdelingen nam ze geleidelijk nog meer toe, Tengevolge van een en ander werd de behoefte aan nuttige instellingen ook steeds grooter. De landbouwen de stand vergde en verkreeg allengs een Landbouwschool; het onderwijs aan ae andere scholen breidde zich uit met Mulo en Ulo. Er kwamen inrichtingen tot stand voor admini stratieve onderrichting, en de ver krijging van bekwaamheid in boek houden, tijpen en stenografie, bene vens een bloeiende school voor huis houdkundig onderwijs voor meisjes van den burger- en - boerenstand. Ook op sociaal gebied ging men vooruit door de oprichting van aller lei vereenigingen voor de jeugd en de ouderen, niet alleen ter bevorde ring van den godsdienst, maar ook tot betere regeling van de toestan den in de vakbeweging, en niet het minste tot uitbreiding van de sport. Al deze corporaties voDden bun tehuis in her. reusachtig groote Patronaatsgebouw, dat in de Paters- straat gebouwd was, en dat behalve voor vergaderingen ook dient voor het houden van lezingen en nuttige ontspanning van allerlei aard. Als de kroon op het werk kwam voor een paar jaren een groot en op de meest moderne wijze ingericht ziekenhuis tot stand, dat op het ge bied van krankenverpleging en andere geneeskundige verzorging, aan de hoogst gestelde eischen kan voldoen. Prachtig gelegen even buiten het dorp, aan den weg naar Merselo, onmiddellijk begrensd door geurige dennenbosschen en vakkundig be diend, benevens voorzien van een geneeskundig personeel, zoowel op operatief als ander gebied, kan deze inrichting met zijne meest moderne instrumenten den toets doorstaan met vele groote ziekenhuizen in de steden, zoodat het een zegen mag genoemd worden voor Venray en zijne omgeving, En hiermede wil ik mijne schetsen uit het verleden van Venray be ëindigen. Ik durf vertrouwen, dat ze door de meeste inwoners van V enray met belangstelling zullen gelezen zijn. De ouderen van dagen werden hierin nog eens herinnerd aan hunne jeugd en aan de heerschende toe standen en misbruiken in Venray, Ln het tijdperk van 40 tot 60 jaren terug. De jongere generatie zal bij het lezen hiervan zich er over ver baasd hebben, dat die oude men- schen zich vroeger met heel wat minder gemakken moesten behelpen dan tegenwoordig. Trouwens, het is dan ook een groot verschil. Het vroeger zoo con servatieve Venray is met reuzen schreden vooruitgegaan en ziet er thans heel wat beter uit dan in den vroegeren tijd. Alles is gemo derniseerd en volgens de eischen des tijds ingericht. Nog levendig herinner ik mij het vroegere Venray, met zijne armzalige straatverlichting met petroleum lampen, met zijne slecht onderhou den straten, berucht wegens zijne hobbelige kiezelkeien, met zijne stoffige zandwegen in de andere straten, met zijne Markt, waarop het gras welig groeide tusschen de bestrating, met zijne ouderwetsche gebruiken en misbruiken, met zijne knikkebollende raadsleden, die wer kelijk meenden, dat het geld van de gemeente van hun zelf was, zoodat zij daarom zoo schriel waren met de hoog noodige verbeteringen en salarisverleening, met zijne beruchte raadsverkiezingen, met zijne minder waardige ziekenverpleging enz. enz maar eerlijkheidshalve moet ik hier aan toevoegen met zijne eenvoudige, brave, gemoedelijk vriendelijke en godsdienstige bevolking, welke gun stige eigenschappen het Venraysche volk thans nog in hooge mate bezit. Alle gemakken, die in vroegeren tijd geheel ontbraken, als gas, elec- triciteit, stoomkracht enz., voorzien thans in ruime mate aan de be hoeften; men ziet thans keurig aan gelegde straten met praktische be strating, trottoirs en rioleering, waarvan de voornaamste begrensd zijn door groote gebouwen en prach tige winkels, die door inhoud en hoogst moderne etalages kunnen concurreeren met de voornaamste inrichtingen in de grootste steden, Het onderwijs op elk gebied is thans zoo flink verzorgd, dat de gemeente Venray als het ware eene zekere vermaardheid bezit, wegens zijne vele hooggeleerde en bekwame personen, die allerwege op de exa mens een schitterend figuur maken, nagenoeg altijd genieten van gunstige uitslagen bij eventueele be noemingen. Het mooie dorp, dat men wel haast een stad kan noemen, is rond om door prachtige wegen aange sloten aan de buitenwereld en behalve den spoorweg heeft men hier nog een uitgebreid autobusverkeer naar alle plaatsen in den omtrek. Aan amusement en sport is hier totaal geen gebrek. Alles wat kan voorzien in de bijzondere behoeften i volks, is thans in Venray in overvloed en om zich te amuseeren behoeft men niet meer naar de stad te gaan. Hoewel de crisis hier ook geleid heeft tot eenige werkeloosheid, toch is deze niet van dien aard, dat er ernstige gevolgen aan verbonden zijn. De voortvarendheid, waarmede vooral in de Peelstreek gewerkt wordt voor eene algemeene ontginning van eene groote uitgestrektheid woeste grond, waartoe Venray heel wat bijdraagt, benevens de cultiveering van eigen heidegronden, heeft de werkloosheid beteugeld, zoodat over het algemeen de toestand zoodanig is, dat bijzon dere ondersteuning nog tot een minimum kan beperkt blgven. De landbouwende stand met zijn bloeiende boerenbonden en zijne andere nuttige inrichtingen geeft voldoende resultaten voor een goed bestaan, terwijl de handeldrijvende burgerij en de nijvere ambachtsstand ock reden heeft van tevredenheid, zoodat men gerust kan zeggen, dat Venray op het gebied van welvaart nog eene voorname plaats inneemt. Ten slotte moge hier nog wel eens het voorname feit geconstateerd worden, dat Venray thans kan be schikken over een degelijk en voor uitstrevend Gemeentebestuur, een flinken Raad, die samengesteld is uit alle klassen der bevolking, be nevens over een energieken Burge meester, van welk complex men met grond kan verwachten, dat het steeds lal blijven doorgaan, met de bevor dering van alles, wat noodig en nuttig is, in het belang van de wel vaart, den bloei en den groei van Venray, wat ik de mij nog steeds zoo dierbare gemeente van harte toewensch. HENRI MICHIELS EN Heuvel 12, Helmond. DE ALGEMEENE TOESTAND. De houding van Italië. Met meer dan gewone belangstel ling is in de wereld uitgezien naar de vooraf met veel tam-tam aange kondigde rede van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die aan de hand van de besprekingen in de jongste bij eenkomst van den Oppersten Fas- cistischen Raad Italië's positie in 't samenstel der huidige conflicten zou uiteenzetten. De rede is een zeer uitvoerige geworden en de korte beteekenis er van is; Italië houdt zich buiten den oorlog, zoolang het nog niet weet wie winnen zal. Het gooit in ieder geval geen oude schoenen weg, voor het nieuwe heeft en houdt dus m.a.w. vast aan het bondgenootschap met Duitschland. Het ondersteunt zonder er de wapenen voor op te nemen de Duitsche aanspraken in het huidige conflict en uit alles, wat Ciano zei, kan men opmaken, dat Italië ge- wapender wijze zgn eigen aanspra ken zal trachten geldend te maken, op het moment, dat de Duitsche zege verzekerd kan worden geacht. Ten behoeve van diezelfde aan spraken zal het echter niet aarzelen om tegen Duitschland te vechten en zich een behoorlijk bijstandsloon van de geallieerden te verzekeren, wan neer Duitschland's nederlaag onont koombaar kan worden geacht. In Rome bouwt men aan een politieke brug naar Parijs en Londen voor het geval de geallieerden het Duitsche wiel van de as weten af te nemen. Het is de brug van het anti- bolsjewisme. Ciano's rede heeft n.l. een sterken indruk gelegd op het anti-bolsjewis tische karakter van Mussolini's po litiek. Ciano zette uitvoerig de voor geschiedenis van den huidigen oorlog uiteen en erkent de eenstemmigheid, welke tusschen Berlijn en Rome bestond tot aan „Salzburg" toe. In Salzburg had de Duitsche regeering hem kenbaar gemaakt, dat Duitsch land ver gevorderd was met het afsluiten van een handelsverdrag met Rusland om aldus Rusland in het komende conflict met het Wes ten te neutraliseeren. Maar eenige dagen later werd in Rome de afsluiting bekend van een politieke overeenkomst van Berlijn met Moskou: het niet aanvalspact. Zonder dat Ciano het met zooveel woorden te kennen geeft, bljjkt uit zijn rede duidelijk, dat dit accoord een verkoeling heeft gebracht in de betrekkingen tusschen Rome Berlijn. Als oogenblikkeljjke taak acht Mussolini zich geroepen een wachter op den Balkan te zijn tegen het Russische gevaar. Ciano heeft met groote beslistheid gewezen op de goede betrekkingen van Rome met de neutrale landen en in het bijzonder gewaagde hij van de vriendschap met Joegoslavië, Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Grie kenland, Turkije en Zwitserland. Ciano zei woordelijk: „Door het behoud van den vrede in het Donaubekken en op den Bal kan te verzekeren, wordt het ge- Tenslotte vertoont zich Claudette aan zijn blikken, vermomd als man nequin in het modemagazijn, waar hij verkooper is. Claudette is ook van goeden huize en dus is het paar sociaal volkomen evenwichtig. Even dreigt 't gevaar van den armen markies nog, doch als dat is afgewend, is het slot des te gelukkiger. Een spannende Wild-West film met Jack Randael. Maandag le Kerstdag om 5 en 8 uur en Dinsdag 2e Kerstdag om f en 8 uur wederom twee prima hoofd- films: „DRIE SCHATTIGE MEISJES", Drie schattige meisjes, die met hun moeder alleen wonen, daar hun vader zich heeft laten scheiden en in New York woont. Als ze bemer ken, dat hun vader van plan is op nieuw te trouwen met een hyper, modern spook, besluiten ze naar hem toe te gaan en hem van het dreigende gevaar af te houden. De vader, die reeds verleid is, stemt toe met haar te trouwen. Als nu 't jongste van de drie meisjes dit hoort, loopt ze weg, juist op de bewuste trouwdag. Haar vader laat de bruilof', met bruid en de geheele familie /n den steek en gaat z^jn jongste dochter zoeken. Als hg haar gevonden heeft wil hij niet meer hooren van trou- weD. Hij gaat met zijn drie dochters naar zijn vrouw, waardoor het gezin weer hereenigd is. Als tweede hoofdfi'-n vertoont U Luxor: ARABISCHE MACHTEN; Bot Adams en Remer Davos, twee bekende journaal-operateurs, bevon den zich op weg near Samari, om den Arabiscben opitand tegen het Britsche gezag te verfilmen. Daar ontmoeten zij Pftnela Howard, de lieftallige nicht vea den garnizoens commandant Koknel Armitage. Het meisje is verlc-ffd met Kapitein Archie Calvert en Bob vindt haar dadelijk uitermate sympathiek. Een broer van B'b is hem achter op gereisd en h«eft zich tot twee wa- pensmokkela>rs gewend. Dit geeff de groote sensatie aan deze film. Bob's broer wordt nu achtervolg* door de Arabieren, die hem zwa?' gewond het kamp binnen lokken. -Rj ontsnapt en komt in 't Britsche hoofdkwartier. Nu ontstaat er een trijd, die nog een goed einde heeft. Organisatie R.K. Gemeente raadsleden. Zateriag is in Hotel Timmermans te Horit, een vereeniging opgericht van F.K. gemeenteraadsleden voor den keskring Horst. Den oprichtingsvergadering stond onder leidiDg van dhr. G. Rutten, voor.itter der R. K. Staatspartij statnkieskring Horst. p heer A C. A. Deerenberg, voor zit ar van den kring Gouda zette he doel en de werking van deze, d*ar reeds lang bestaande vereeni- gog, uiteen. Na deze zeer duidelijke ï.teenzetting gaven alle aanwezige aadsleden zich op als lid. Het bestuur is samengesteld uit rijf leden namelijk de heeren N. Am- irosius. Horst; V. P(jls, Venray; van De Duitschers wijzen er op, dat Els, Wanssum; F. Obers, Sevenum; de Graf Spee toch maar twee Brit- en v. d. Voordt, Lottum. Het bestuur meenschappelgk belang van al die landen gediend. Daarom volgt Italië met groote sympathie elke betooging waarmede die volkeren den wensch uiten, de hangende kwesties in der minne te regelen, waarbij Italië be reid is hen met raad bg te staan." Ze zijn bereid om nogmaals actie te ontplooien ten gunste van den vrede maar het is ook „vastbesloten krach tig zijn belangen, zgn verkeerswegen te land, in de lucht en op zee te verdedigen, alsmede zijn prestige en toekomst als groote mogendheid. Die verdediging wordt gewaar borgd door dG discipline vol enthou siasme van het Italiaansche volk, door de kracht van onze wapenen en door den wil en het genie van den duce." Wat de oorlogvoering tusschen Duitschland en de geallieerden be treft, haar zwaartepunt ligt nog steeds ter zee en van hetgeen zich daar den laatsten tgd afspeelde, is het speciaal dc slag aan Urugay's kust welke sterk de publieke aandacht heeft getrokken. Belangrijk is zulk gevecht eigenlijk geenszins, maar 't wekt romantische voorstellingen, welke de moderne oorlogvoering haast niet meer te „genieten" geeft. Evenals in 1914 dwalen enkele Duit sche oorlogsbodems over de wereld zee, nu en dan onverhoedsche uit vallen doende naar vrachtvaarders uit de oorlogvoerende of.... van neu trale landen, om deze te vernieti gen. De vloten der geallieerden zgn machtig genoeg om aan deze pira- terg op den duur een einde te stellen, maar ze kunnen natuurlgk niet verhinderen, dat het spel van kat en muis eenigen tgd met succes wordt gespeeld. De oppervlakte der wereld bevat veel meer zee dan vasten bodem en het is even moeilgk om op die on metelijke watervlakten een bepaald schip, dat zich bulten de scheep vaartroutes beweegt, te vinden, als een bepaalde kameel te ontdekken, die zich op willekeurige wgze ver plaatst in de Saharawoestgn. Het vestzakslagschip „Graf Spee" werd het eindelijk noodlottig, toen het weer eens, thans in de buurt van de kust van Urugay, een uitval deed naar een scheepvaartweg en een Franschen koopvaarder wilde aanhouden om dat schip te vernie tigen. Een drietal Britsche kruisers sneden den vijandelijken oorlogsbo dem den pas af en... het bekende gevecht ontstond. Over den afloop daarvan toepen de Duitschers victorie. Was daar reden voor Feit is toch maar, dat de Graf Spee de haven van Montevideo, de boofdstad van Urugay, is moeten binnenvluch ten, achtervolgd door de Britsche kruisers. Een overwinning manifes teert zich zelden in een vlucht sche kruisers zwaar heeft gehavenc een gevecht van een legen drh Inderdaad, van drie tegenstander kan men er méér dan één treffei de Britten hebben daartoe de ka» niet gehad. De Graf Spee had bovendien en belangrijk voordeel op zijn tega- standers; de Duitsche ooriogsbodm was zwaarder bewapend, hg voede geschut dat aanmerkelijk verier reikte dan dat der Britten. Hoe dat echter ook zg, zoowe de Duitschers als de Britten heiben dapper gestreden. Helaas heeft leze strijd veel bloed gekost; de Duit schers hebben in Montevider 36 leden der bemanning van de Graf Spee ter aarde besteld. En dat bloed heeft tevergeeö ge vloeid, want geen oorlogsdoel kon met het optreden van de Graf Spee werkelgk zijn gediend en de afloop van het avontuur stond tevoren vast. Ondergang van de Graf Spee* De oorlogsbodem heeft Zondag avond de ankers gelicht, maar niet dan nadat 700 leden der bemanning een groot deel der voorraden waren overgebracht op een Duitseh vrachtschip ia de haven van Mon tevideo. De Graf Spee stoomde daarna op, doch werd buiten de kan met twee personen worden uit gebreid, indien men van andere ge meenten, behoorende tot den kring, wenscht toe te treden. HORST. Bg besluit van den Com missaris der Koningin in deze pro vincie is met ingang van 1 Januari cnder toekenning van pensioen aan dhr. A. Bovens alhier eervol ontslsg verleend als veldwachter. KEÏSTGAVE AAN KLEINE BOEREN. Vk-en-twintig procent boven <e gewone steunuitkeering. <e ministers van Sociale Zaken er van Economische Zaken hebben gedgekeurd, dat ook dit jaar aan d onder groep B vallende kleine teren en tuinbouwers, op overeen- fcmstige wgze, als dit voor de in O gewone steunregeling opgenomen -erklooze arbeiders is vastgesteld, jn kerstgave boven hun gewone .eunuitkeering wordt toegekend. Deze kerstgave mag dus eveneens 5 pet. bedragen van het bedrag etwelk de betrokken grondgebrul- ers over de week van 10 tot en haven door de eigen bemanning tot net jg i)ecember gewone uit- zinken gebracht. leering zouden ontvangen, terwijl Aldus het einde van een oorIogs-3jeCktg ma^ worden toegekend 25 avontuur, dat de wereld eenigepCt van de werfce]jjjke gewone uit dagen in geweldige spanning "eeft^eering (waarin begrepen eventueele gehouden. VENRAY. 23 Dec. 193! Benoeming. Tot onderwgzer aan de UP- school alhier is benoemd de Hr Bosmans uit Koningsbosch. De Heer Nootenborn, tot du'er onderwgzer aan deze school ipe- noemd tot Hoofd der MULO-s<ool van het pensionaat „St. Jozel te Wellerlooi. LUXOR THEATER Heden Zaterdag 8 uur, Zong om 5 en 8 uur vertoont Luxor i„DE ONWEERSTAANBARE". Ee«chte vervelende filmtante wil Clidette met een armen markies latf trou wen, maar de onweerstaa>&re is er ook nog. Deze is de Jpu van een rgken fabrikant, die op©11 go- geven oogenblik in zgn 'en het bewgs wil gaan leveren, de ook hg een nuttig lid der maatscb»PÜ ka& zgn. Zonder geld naar P'js- Veel mislukkingen doordat het jgmensch zoo onweerstaanbaar is era zekere charme niet kan schelde van zgn nuttige kwaliteiten. brandstoffentoeslag en voor wat be treft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende gevallen, de toeslag ingevolge art. 17 van het reglement voor hulpverleening aan kleine tuinbouwers), die de onder steunden over vorengenoemde week zouden ontvangen, indien er geen sprake was van de kerstgave. De kerstgave wordt geheel in geld uitgekeerd gelgktfldig met de steun uitkeering over genoemde week en zal voor de beide categorieën (kleine boeren en tuinbouwers) voor de helft gedragen worden door het departement van Economische Zaken, terwijl de andere helft ten laste van de gemeente blijft, die daarin onder normaal voorbehoud de gewone bij drage uit het werkloosheidssubsidie- fonds kan declareeren. Waar ligt Finland... en waar Nieuwolda 1 Een onderwijzeres op een groot Veluwsch dorp behandelde met haar leerlingen de globe. De achtjarige jongens vroegen vol belangstelling waar nu eigenlijk Finland lag en waar Polen. Een meisje stak haar vinger op en vroeg schuchter: „Juf frouw, waar ligt Nieuwolda." „Waarom wou j9 dat juist weten", vroeg de onderwijzeres. „Daar ligt de soldaat van mgn zuster", klonk het antwoord. DE KOMENDE STILLE OMGANG* Het gezelschap van den Stillen Omgang deelt mede, dat de mode rator mgr. dr. G C. van Noort, deken van Amsterdam, heeft besloten, voor den a.s. stillen omgang de intentie vast te stellen: „dat ons vaderland gespaard moge blgven van dé ram pen van een oorlog". Bg wijze van proef heeft het ge zelschap zooals reeds werd bekend gemaakt besloten, den Stillen Omgang ditmaal over drie Zondagen te verdeelen en de nachtelijke bede tochten in het komende jaar te hou den op 3, 10 en 17 Maart. Gestorven in den trein. In den trein RoermondAntwerpen is Dinsdagmorgen tengevolge van hartverlamming overleden de 48- jarige abt van het Trappistenkloos ter te Westmalle (België), de hoog- eerw. heer vaD der Kamp, die ge boortig was uit Amsterdam. Hij was op bezoek geweest in het Trappistenklooster te Tegelen en moest op het station Roermond een half uur op aansluiting wachten. Vermoedelgk is hij om dezen tijd te korten nog een eindweegs de stad in gewandeld, want toen de trein op vertrekken stond kwam hg snel aan- geloopen om den trein nog te halen. Waarschijnlijk is deze inspanning te hevig voor hem geweest, want op het station te Weert vond men hem levenloos in den coupé. Een geneesheer constateerde den dood door hartverlamming. Het lgk is naar het St. Jans gasthuis te Weert overgebracht. Het reizigersverkeer met de feestdagen* In verband met de berichten, welke de spoorwegen hebben gemeend te moeten publiceeren om het publiek zoo goed raogelgk voor te lichten, dreigt eenig misverstand te ontstaan. De moeilijkheden, waarop de Nederlandsche Spoorwegen de aan dacht hebben gevestigd, beperken zich uitsluitend tot den avond van den Tweeden Kerstdag na 19 uur en den avond van Nieuwjaarsdag na 19 uur en op deze tijdvakken dan nog alleen op de lange trajecten tusschen Holland aan den eenen kant en het Noorden, Twente en Limburg aan den anderen kant. Het geheele elect rische net is onder alle omstandigheden volledig ter beschikking en zal versterkt worden bediend. Voor zoover op de genoemde tra jecten een tekort aan plaatsruimte mocht blijken, hebben de Nederland sche Spoorwegen zelf reeds de noodige maatregelen getroffen om de reizi gers per bus te vervoeren. Door het ijs gezakt en verdronken. Te Betterwird nabij Dokkum zijn Zondagmorgen een achtjarig zoontje en een 12-jarig dochtertje van den landbouwer H. door het ijs gezakt van een slootje in de nabijheid van de ouderlijke woning, waar zij aan het spelen waren. De ouders, die de kinderen na korten tgd misten, gingen zoeken. Zij zagen in hst |js een gat, waarin een mutsje van een der kinderen dreef. Men slaagde erin de kinderen door het gat op te halen. Dr. Blanksma uit Dokkum, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood b|j beiden constateeren. Te Zaandam is de 19-jarige H. v. B. bij het schaatsenrijden op de Gouw door het |js gezakt en verdronken. Z|jn 16-jarige broer, die eveneens in het water terechtkwam, kon nog worden gered. Onder grond bedolven. Bij het verrichten van grondwerk zaamheden aan den nieuwbouw der Paters Jesuieten te Maastricht ge raakte de 36-jarige grondarbeider H. aldaar tengevolge van grondver zakking onder een hoop grond be dolven. Toen men H. uit zgn benarde positie verlost had, bleken de levens geesten reeds geweken. De onbewaakte overweg. Zondagmorgen 1.1. om kwart voor twaalf is op den onbewaakten over weg nab|j de Malm bij Soest een een doodelgk ongeluk gebeurd. De 14-jarige Van R. uit Baarn naderde op zijn rijwiel gezeten, den overweg, gelijktijdig met den Dieseltrein uit Baarn. De jongen zag den trein niet en werd gegrepen. Hij was op slag dood. Ongeluk op onbewaakten overweg. Te Zevenbergschehoek is Maandag middag om vier uur op den onbe waakten overweg van den Hoogen Zeedijk het 12 jarig meisje Marie K., dat per rijwiel van school huiswaarts keerde, door den sneltrein uitBreaa gegrepen Het meisje was op slag dood. KIPPENSTAPEL WORDT VERKLEIND* Dc teeltregeling voor 1940 Naar de Msb. van officieele zijde verneemt, heeft de minister van Economische Zaken thans een beslis sing genomen betreffende de teeltregeling van de Pluimveehoude rij voor 1940. Gelgk bekend, voorziet deze teelt regeling o.a. in een beperking van het aantal uit te broeden kuikens. De teeltregeling van 1940 bepaalt dit aantal in totaal op 80 pet. van dat in het vorige seizoen. Met het oog op de vooruitzichten welke de economische positie van ons land op grond van de huidige ver houdingen biedt, kwam het ook in het belang van de pluimveehouderij wenschelgk voor, genoemd percen tage niet hooger te stellen. Nadere mededelingen volgen. eei stelt Verder elecltpt lichten, Laoppi banden, alle Itell IR] Autoverhf.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6