DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Een ideale Kerstgave VOOR DE VREDE Mis-acfie in lief Bisdom Roermond. Voorlichtingsdienst Ons weekpraatje. Van de Sport velden Binnenland. Zaterdag 16 December 1939 Zestigste Jaargang No 50 In Limburg is door de Actie „Voor God" en de Liturgische Vereeniging een ideale actie opgezet, een echte vredesactie. De oorlogsgruwel is over de wereld losgebroken. Medelijden vervult ons met de vele, vele slachtoffers Maar er is ook angst in ons. Ook hier kan die ontzettende ellende komen. We ondervinden reeds de bittere ellende eener mobilisatie, die tallooze families en heel 't land in zorgen dom pelt. Het menschelijk oog ziet hier geen uitkomst. Het ziet slechts dreiging van de dood en vernietiging.... Wij, Katholieken, moeten juist nu de kracht van ons geloof toonen 1 Wij weten en belijden zoo gaarne, dat wij een goeden vader hebben in den hemel. Wij weten, dat wij ,in Godshand zijn", zooals ons goede volk het eenvoudig zegt. Wij weten, dat Zijn Voorzienigheid alles tot ons bestwil zal leiden. Wij weten, dat waar de nood het hoogst is, Gods hulp het meest nabij is. Nu moeten wij door daden, door heel ons gedrag toonen, dat dit alles geen holb woorden zijn 1 Temidden van alle zorgen en angs ten willen wij een voorbeeld zijn van blij en moedig Godsvertrouwen. Als het eerste en meest noodzake lijke vraagt onze beminde Vader Bis schop: het gebed. Waar alle menschelijke hulp ijdel schijnt, daar gaf God zelf ons het ge bed, als een onfeilbaar wapen. Ons gebed, ons gemeenschappelijk gebed, ojis standvastig gebed is ster ker en krachtiger dan alle mensche lijke middelen. Gebed kan de ergste rampen van ons afwenden. Gebed zal moed en sterkte geven, om de beproe vingen en de offers in fiere, christelijke berusting te dragen. Misschien hadden velen onder ons het bidden al te zeer verleerd en had den wij deze harde les noodig, om weer te leeren bidden Natuurlijk is ieder gebed goed en nuttig. Maar het lijdt toch geen twijfel, dat er geen krachtiger gebed is dan het H. Misoffer. Geen beter gebed, geen betere vredesactie dan het veelvuldig bij wonen en mee-offeren van de H. Mis. Laten wij nu allen dit geloof door daden toonen Daarom roepen wij alle Katho lieken op deel te nemen aan een grootsche diocesane H. Mis-actie voor de vrede. Als één groot huisgezin moeten wij ons iedere morgen vereenigen rondom het altaar, om daar samen te bidden voor het behoud en herstel van de vrede, om daar eerherstel te geven, vooral voor eigen scfiuld, om daar voor eïkander te vragen offermoed en berusting in de zware beproevingen die over 20ovelen van ons zijn geko men En dat niet alleen de eerste week. de eerste veertien dagen. Neen, stand vastig en zonder ophouden, zoolang dit noodig zal zijn Wij zouden tenminste dit willen be reiken - een wensch reeds dikwijls door Mgr. Lemmens uitgesproken dat ieder huisgezin dagelijks door een of meer huisgenooten is vertegenwoor digd bij de Heilige Mis. In elke parochie zal, als de Pastoor of de Rector dit mogelijk vinden en dit is gelukkig in de meeste, zoo niet alle deze Vredesactie NU be gonnen worden. Daarom zal door de jeugd- of an dere organisatie huis aan huis een op wekkende circulaire bezorgd worden, en een kaart om in te vullen, wie er dagelijks ter H. Mis zal gaan of als 't niet anders kan, ten minste weke lijks. Gelijk in het Bisdom Den Bosch moet en zal deze heerlijke en aller voornaamste actie ook in Limburg een groot succes worden. Een betere vredesactie bestaat er niet Vóór Kerstmis wordt deze invulkaart teruggehaald. Mei Kerstmis zullen we als feest gave aan het Kerstkind aanbieden. Katholieken van het Bisdom Roer mond Toont hier opnieuw uw al-oud geloof Bidt en blijft bidden in blij en moedig Godsvertrouwen 1 Doet allen mee aan deze diocesane H. Mis-actie voor de vrede VAN EN DEN LIMB. LAND- TUINBOUWBOND. Het groote plan, dat de Limb. Land- en Tuinbouwbond heeft uit gewerkt om de Limburgsche boeren nog beter dan voorheen van vooi lich ting te dienen wat hun bedrijven betreft, is een geheel nieuwe vorm van voorlichting, die zeer intens zal werken en zich niet tot een voor lichting van deD boer en zijn bedrijf in het algemeen zal bepalen, maar door zal dringen tot ieder individueel bedrijf. Meer dan ooit is het thans noodig, dat de voorlichting snel en deskun dig gegeven wordt. Sinds eenigen tijd is ook het Rijk via zijn consu lenten er toe overgegaan individueel voorlichting te geven en het begon derhalve zijn diensten uit te breiden. Terecht was de Limb. Land- en Tuinbouwbond van oordeel, dat dit initiatief eigenlijk thuis hoorde bg de boerenorganisatle zelve, die daar toe alleszins competent is en haar leden, waarvan ze het vertrouwen heeft, gemakkelijk bereiken kan. Aldus is men gekomen tot de In stelling van dezen nieuwen dienst, die overigens met den rijksdienst en consulenten zal samenwerken. Het bestuur zal gevormd worden door een algemeene commissie v.d. Limb. Land- en Tuinbouwbond. De leden daarvan zijn gekozen uit de diverse economische instellingen van den Bond met aan het hoofd den Z.E. heer ir. H. Bemelmans, directeur en den heer M. J. Dings, secretaris. De economische instellingen zullen ook dezen nieuwen dienst, die natuurlijk geld kost, financieren. Maar deze gel den zullen natuurlijk den Limburg sche boer ten goede komen, want ze worden uitsluitend ten zijne voor- deele aangewend. Straks zal de betere en economi scher bedrijfsvoering bewijzen, dat deze uitgaven gewettigd waren. De noodige gelden zullen o.a. gefourneerd worden door de C.R.E., de Veilingen Landbouwbelang, het Bo8khoud- bureau, den Keuringsdienst en andere instellingen. Deze algemeene commissie van den L.L.T.B. heeft tot leider van dezen nieuwen dienst benoemd den heerir. G. P. F. Royackers uit Breda, voor heen directeur vaD het bureau Breda van de Kali-Mij. Ten dienste van deze algemeene commissie en den leider worden eenige subcommissie ingesteld voor elk der verschillende hoofdbedrijfs takken een. Zoo o.a. een voor den tuinbouw en fruitteelt, een tweede voor de pluimveeteelt, een derde voor de veeteelt en de vierde voor den akkerbouw. In deze subcommissies zullen ook de rijksconsulenten ver tegenwoordigd zjjn met wie zal wor den samengewerkt. De voorlichting aan de bedrijven zal geschieden door sen 15-tal jonge lieden gekozen uit de Jonge Boeren en Tuinders. Aan dezen zullen na tuurlijk de noodige eischen gesteld worden. Zoo zullen ze o.a. een voor opleiding gehad moeten hebben b.v. aan de Landbouwwinterschool bovendien zullen ze nog 'n specialen opleidingscursus moeten volgen. Deze jongelui zullen over de provincie worden verdeeld en de boeren op hun bedrijven zelve van voorlichting dienen over tal van dingen, die het berdrijf raken. Ze zullen bestaande fouten opspo ren, die met hen bespreken of event, ter kennis van den algemeenen leider den heer ir. Royackers brengen, die voor zoover noodig deze weer met de consulenten zal bespreken. Het contact tusschen voorlichtingsdienst en boer zal dus zoo intens mogelijk zjjn zoo snel mogelijk. Dat is trou wens noodig in onzen tijd waarin hooge eischen aan productie en kwa liteit gesteld worden. De jongelui zullen naast hun voor- lichtingswerk [tevens ook propagan disten zijn voor diverse bondsinstel- lingen van den L.L.T.B., iets wat eigenlijk voor de hand ligt. Ook de plaatselijke boerenbonden zullen zelf beginnen met de aanstel ling van dergelijke jongelui, die zich dan speciaal bezighouden met de be drijven in hun gebied. Ze weten dat ze daar bij uitstek nuttig werk kun nen doen. Met de inwerkingstelling van dezen dienst zal niet lang gewacht worden. Als alles goed gaat zal reeds met 1 Januari begonnen worden. Maar zeker is dit niet, want er moet nog veel voorbereidend werk gedaan wor den. Een dergelijke dienst bestaat tot heden in nog geen der andere zusterorganisaties in de lande. De Limb. Land- en Tuinbouwbond ver richt met .de oprichting van dezen voorlichtingsdienst dus wel baan brekend werk komt aldus aan een groot verlangen van den boer tege moet, die de behoefte aan voorlich ting wel degelijk voelt, vooral in deze moeilijke jaren. GELD AANGEBODEN. Kost weinig of geen moeite. Zonder borgen of andere zekerheid. „Wenscht u zoo lees ik in een advertentie binnen eenige maan den 'n crediet van f 100 tot f 500 Geen borgen. Gemakkelijke voor waarden." Deze advertentie en tal van het zelfde soort vind ik herhaaldelijk in verscheidene kranten geplaatst en herplaatst, ze schijnen haar geld dus wel op te brengen. En wat won der Heel de wereld mankeert het aan crediet of aan de noodige con tanten. Het zijn dus weldoeners der menschheid, die de honderden gul dens „zóó maar" te vergeven hebben, „zonder borgen" en „op gemakkelijke voorwaarden". Als ze werkelijk be stonden, dan zouden ze morgen aan den dag de grootsten der aarde tot klanten kunnen krijgen, Hitier b.v. Die zou bovendien, ook al werd dat niet van hem verlangd, Stalin en Mussolini als een paar geheide borgen kunnen aanbieden. t Is niet zoo gek, maar een bewijs van de hopeloosheid der financieele situatie van velen, dat er nog regel matig duizenden menschen blijken te zijn, die reflecteeren op dergelijke aanbiedingen, welke onmogelijk de verwachting kunnen rechtvaardigen, welke ze wekken. Wie geld in uitzicht stelt aan iedereen, „zonder borgen en op ge makkelijke voorwaarden", kan, indien hij eerlijk is, aan de reflectanten slechts berichtenu moet zien, dat u werk bekomt, dat u geld opbrengt en van uw inkomen zien te sparen, óf u moet ergens een behoorlijk kraakje zetten, dan wel uw méde- mensch zien op te lichten voor het bedrag, dat u noodig hebt of dacht te kunnen gebruiken. Maar zóó luidt het antwoord op de toegestuurde brieven nooit, want de eerste manier om aan geld te komen of er hopeloos naar blijven verlangen, is reeds algemeen bekend en uiteenzettingen omtrent de andere manier beschouwt de justitie als .aansporing tot misdrijf." Advertenties als vorenbedoeld be treffen meest 'n zwendel zaakje. Ze zijn er geenszins cp gericht om de credietbehoeften van anderen te be vredigen, doch enkel en alleen om zich zelf, dus den advertentiesteller, financieel te helpen. Als ik er wat over te zeggen had, werden zulke annonces nooit in 'n krant opgeno men, maar daarover beslissen nu eenmaal slechts de uitgevers. Velen hunner redeneereD, van hun kant niet geheel ten onrechte, dat de lezer zelve met zijn verstand de werkelijke waarde van dergelijke advertenties hebben te onderzoeken. Het is inderdaad een feit, dat een uitgever al het in de advertentie kolommen aangebodene niet op zijn werkelijke realiteit kan toetsen. Als een winkelier „zijden directoirs met zes maanden garantie" voor 69 cent te koop aanbiedt, mag men van den uitgever niet verlangen, dat hg eerst voor een half jaar zijn typiste in zoo'n zijden directoir steekt, alvorens te besluiten een advertentie op te nemen waarin voor de aanbieding réclame wordt gemaakt. In dezen tijd, nu de credietbehoef ten van velen grooter zijn dan ooit, groeit het aantal annonces, waarin jeld „zonder borgen en op gemak kelijke voorwaarden" wordt aange boden. We meenen daarom, dat een algemeene waarschuwing behcort te worden gegeven. Wie er op ingaan, zullen merken, dat ze met een der drie volgende „systemen" te doen hebbenle ze moeten geld vooruitzenden voor in formaties en voor administratie kosten, waarna bericht volgt, dat de aanvrager voor het gevraagde crediet niet in aanmerking komt2e of de deelname wordt voorgesteld aan een onderling spaarsysteem (van men schen, die om geld zitten te sprin gen waarbij éérst de bank aan de beurt komt voor „de kosten" vervolgens stuk voor stuk de spaar ders (een systeem, waarbij men als regel zijn verlangd crediet volledig bg elkaar gespaard moet hebben om dan te vernemen, dat men nog lang niet aan de beurt is om zijn eigen geld te kunnen terugontvangen); 3e deelname aan een sneeuwbalsysteem [waarbij het geld verdwijnt als sneeuw voor de zon). Het laatste systeem wordt op het oogenblik intensief toegepast door een Belgische uitgeversmaatschappij .Kantoor Securitas" te Bergen op Zoom. Het hoofdkantoor blijkt te Antwerpen te zetelen. In tal van bladen worden regelmatig adverten ties geplaatst, waarin op aanlokken de voorwaarden geld of een blijven de verdienste wordt aangeboden. Wie er op reflecteeren, krijgen ten antwoord, dat ze voor f 2 in het bezit kunnen komen van een jaar abonnement op het maandblad „Voorspoed door Wilskracht". Zij krijgen het recht om als propagan dist van dit maandblad op te treden. Ze moeten daartoe op eigen kosten advertenties in plaatselijke kranten doen opnemen, waarin óók geld of bijverdienste wordt aangeboden. Op zulke advertenties, zoo schrijft het „Bureau Securitas", komen altijd 150 tot 750 aanvragen binnen. De nieuwbakken propagandist zoekt daarvan 100 „blommige" adressen uit, dien hij een reclamebrief toe stuurt, zooals hij er zelf éérder een van „Securitas" heeft ontvangen, Hij moet zich daartoe stempels enz. op eigen kosten bij „Securitas" aan schaffen en natuurlijk 100 postzegels, papier, enveloppes enz. betalen. Het gemiddelde resultaat van honderd „reclaambrieven" is, volgens het bureau, dat er 15 abonnementen binnenkomen, waarvoor 60 cent pro visie per stuk wordt betaald. De propagandist heeft dan vier uur werk opgeleverd, houdt netto f 2 40 over en verdient dus 60 cent per uur. Nu gaan we de berekening eens op haar juistheid toetsen. We nemen aan, dat de propagandisten voor- looplg één keer vier uur werken, dat de resultaten zich telkens in een week tijds hebben afgeteekend en dat Nederland rond twee millioen gezinnen telt. Eei^te week. Het „Bureau Securi tas" zendt 100 „reclaambrieven" uit en oogst 15 abonnementen, dus 15 propagandisten. Tweede week. „Securitas" doet niets meer, maar de 15 propagan disten zenden ieder 100 brieven uit en oogsten elk 15 abonnementen, dus bittere pil worden propagandisten. De totale oogst is j In elk geval zal er voor de toe- nu: 225 en 1500 Nederlandsche ge zinnen zijn bewerkt. Derde week. 22 500 gezinnen wor den bewerkt. 3.375 propagandisten worden gewekt. Vierde week. 337 500 gezinnen worden bewerkt en 50.625 propagan disten worden gewekt. Vijfde week. 5.062 500 gezinnen worden bewerkt (dus 21/, maal zoo veel gezinnen als er in Nederland zjjn!) en 759395 propagandisten worden gewekt, die in de zesde week ongeveer 76 millioen gezinnen zouden behoeven, d.i. méér gezinnen dan er in Nederland, Engeland, Duitschland, Frankrijk en nog eenige landen daarbij te vinden zijn, om deze adressen te kunnen bewerken Als dus de voorspiegelingen waar heid zouden bevatten, dan zou „Voorspoed door Wilskracht" binnen vijf weken een millioenen oplage moeten hebben gehad, welke niet meer te drukken is en na enkele maanden zou de uitgever aan abon nementsgelden 'n kapitaal hebben ontvangen, dat grooter is dan alle geld en goud ec alle andere schatten ter wereld. Terwijl de propagandisten elk niet meer dan f 2,40 aan provisie hebben verdiend en veel méér dan dit be drag aan onkosten zouden hebben betaald, het abonnementsgeld ad 2 op „Voorspoed en Wilskracht" nog niet inbegrepen. ZwendeL Waartegen de politie dan ook waarschuwt, zonder dat ze in staat is om er een einde aan te maken. Het is een „bestaan" ten koste van de armsten, n.l. van degenen, die geen uitzicht meer hebben om zich op normale wijze een inkomen te verzekeren. schouwers wat te beleven vallen, want juiat tegen een hun waardig tegenstander zgn de Valken het op roof uit. Een strijd van twee kampioenen Alle Copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP Zondag a.s, is vastgesteld de wed strijd ViostServatius. Na een minder goed begin komt deze Tegelsche club er steeds beter in. Voor Servatius is dit uitstapje dan ook niet van gevaar ontbloot, nu Vios voor eigen publiek speelt, Indien Servatius haar positie wil behouden of verbeteren dan zal er uit een ander vaatje getapt worden dan in haar laatsten thuiswedstrijd tegen D.E.V. We hopen dan ook, dat Servatius over deze inzinking heen zal zijn en met frissche moed al haar krachten zal inspannen om in Tegelen een goed resultaat te be reiken Veel zal er natuurlijk van afhan gen met welk elftal men kan uit komen. Om haar positie te behouden of te verbeteren moet men tenminste een gelijk spel weten te bereiken, iu geval van een nederlaag zal men met Viost van plaats hebben te ver wisselen. Wij verwachten dat de Ven- rayers tenminste de helft van den buit in de wacht zullen slepen. Scheidsrechter de heer Hermkens. Leider de heer Hoedemakers. Servatius 2 heeft wel een bijzonder zware opgave te verwerken, n.l. in den derby tegen de Valk 2. Dat hier de puntjes op heftige wijze betwist worden hoeft wel geeD betoog. Moge de strijd echter op de meest spor tieve wijze verlopen en dat de sterkste dan "winne. Aan belangstelling zal het wel niet ontbreken. De wedstrijd begint om 2 uur. Scheidsrechter de heer Theeuwen. Servatius IH toert naar Meterik om aldaar M. 2 op het groene veld te ontmoeten. Na hardnekkige strgd zien we Servatius 3 weer een paar puntjes rijker worden. Deze lui heb ben de smaak te pakken en zullen er ook nu wel alles opzetten om op de vollen buit beslag te. leggen. Scheidsrechter de heer Haffmans Leider de heer Nastvogel. VALK-REVUE. De wedstrijd De ValkMontagnards is een strgd geweest van de Valk voorhoede tegen de verdediging van Bergen. En het pleit voor de kracht dier verdediging, dat de stand bij het einde slechts 1—0 aanwees. Vanaf den aftrap ontwikkelde zich een goede aanval, welke echter niets opleverde. De Valken komen telkens terug, doch de achterhoede der gasten is niet te passeeren. Bij rust is de stand nog dubbelblank. Na de thee is het weer De Valk, welke de eerste aanval opzet, maar nog steeds lukt het Diet. Bergen komt nu ook wat meer in den aan val en probeert de achterhoede der Valken, doch ook die is goed op dreef. Plotseling neemt de Valk-mldvoor den bal mee, plaatst hem goed voorwaarts naar den linksbuiten, zit er goed achter en met een flinke schuiver verdwijnt de bal in het doel. Nu volgt nog van weerszijden goed aanvalsspel, doch de verdedi gingen big ven de baas, zoodat het einde een kleine overwinning brengt aan de thuisclub. Voor morgen staat op het pro gramma De ValkBoxmeer. Wat zal De Valk tegen de kam pioenen der 2e klas presteeren Zal het hun lukken aan de club van Massy, den oud-internationaal, er onder te houden, of zal het een Nieuwe Staatsleening. OORLOGSLEENING. De Nederlandsche Landbouwbank bericht ons De defensiebehoeften hebben het noodig gemaakt, dat de regeering een beroep moet doen op de kapi taalmarkt tot een bedrag van 300 millioen gulden. Hier volgen eenige bijzonderheden van de nieuwe lee ning Rente 4 pet. Koers van Uitgifte 100 pet. Looptijd 40 jaar. Coupures f 100,500,1000, Inschrijving tot Dinsdag 19 Dec. Storting 2 Januari 1940. Al ligt de rente dan iets beneden de thans geldende rente, toch is deze leening wel aantrekkelijk, niet slechts door de vrijstelling van couponbelasting, maar vooral door de mogelijkheid, dat de stukken dezer leening te allen tijde kunnen worden gebruikt ter betaliDg van aanslagen in de Vermogens- en Verdedigingsbelasting. Deze mogelijkheid schept n.l. twee belangrijke voordeelen en wel 1. De stukken zullen nooit be langrijk beneden den parikoers ver handeld worden. (Kapitaalsbehoud). 2. De looptijd kan in de practgk aanmerkelijk worden verkort, daar de opbrengst der genoemde belas tingen veel grooter is dan de ver plichte jaarlijksche aflossing der leening, welke f 8 500.000 bedraagt. Om deze gunstige voorwaarden achten wij deze leening de aandacht vaD den belegger waard en wanneer wij de leening aanbevelen, dan gaan onze materieele motleven hierbij vanzelf over in de ideëele motieven, waar wij toch moeten bedenken, dat thans ieders persoonlijke belangen slechts gewaarborgd zijn, indien het belang van het vaderland ge diend wordt. Dit belang wordt ge diend, wanneer deze leening een succes wordt, want het succes van de regeering zal een moreele steun voor haar en voor ons leger zijn. De donkere dagen.. We hebben het van de week goed geweten, dat we in de „donkere dagen vóór Kerstmis" zitten, was grauw en guur en duister inde natuur. Doch in de volgende week reeds hopen we alweer den koristen dag te beleven en daarna zal het, volgens Coué en den kalender, „eiken dag beter" worden. Inmiddels zal het nog wel een poosje duister blijven ondanks het langzame lengen der dagen, duister naar buiten en naar binnen. Vergeten we het thans vooral niet, hoe donker het in de harten en in de woningen van velen laat het licht der Kerst gedachte, de schijn van den vrede, stralen in de woningen der armsten Gedenkt b.v. het Nat. Fonds voor Bgz. Nooden. Ia November kon er weer f 43.576 50 worden uitgekeerd aan menschen, die van zorgen wan hoopten. Gironummer van het Fonds: s-Gravenhage 272727. Plakt ook wat Kinderpostzegeis, doet mee aan de prijsvraag. Net zoo'n gezellig werkje voor de lange winteravonden. Stopt wat in de Kerstpotten van het Leger des Heils of steunt de Kerstbedeelingen van uw eigen gezindte. Doet in ieder geval goed Kerst, werk, dan zult ge straks iets smaken van den waarachtigen Kerst vrede. Op reis? Wilt ge met de Kerstdagen op reis, voor bezoek aan familie Dan is oppassen de boodschap. We ver nemen nl. dat op den avond van den Tweeden Kerstdag en op Nieuw jaarsdag zooveel militairen van de treinen gebruik maken, dat een deel van het burgerlijk verkeer die avon den na 7 uur niet zal kunnen reke nen op vervoergelegenheid. Door de speciale verlofregeling voor militairen zal op beide avon den nl. een meer dan verdubbeld contingent militairen van de treinen gebruik maken. Afgeraden moet daarom worden op den avond van Tweeden Kerst dag en op Nieuwjaarsdag gebruik te maken van stoom- en dleselelec- trische treinen op de lange baan vakken als o.a. Amsterdam—Gronin gen. Om het den reizigers mogelijk te maken zich over meer dagen te verdeelen zullen gewone retourbil jetten en gezinsretours geldig zijn van 17 Dec. tot 9 Januari. Ook zul- len in die periode vacantiekaarten verkrijgbaar zgn. Mobilisatie-nieuws. Voor de jongelui met burgerpet, tot nu toe aan den militairen dienst ontkomen, een aardig nieuwtjein April en Juni a.s. zullen de buiten gewone dienstplichtigen van de lich tingen 1938, 1939 en 1940 worden opgeroepen, mannen dus in den leef tijd van 19 tot 22 jaar. Nóg drie cantines. De Bataafsche Petroleummaat schappij, verrast door de ontvangst welke aan de door haar geschonken ontspanningsgebouwen van de zijde der gemobiliseerden in Renswoude en in Langenboom ten deel is ge vallen. heeft besloten nog een drietal van soortgelijke gebouwen ter be schikking van den opperbevelhebber van land- en zeemacht te stellen. De nieuwe cantines zullen verrij zen te Horssen, in het land van Maas en Waal, Echteld in de Betuwe en Tuil in 't Waal bij Vianen. Indien zich geen bijzondere tegenslagen bij den bouw voor doen, kunnen de ge bouwen in het begin der volgende maaDd in gebruik worden genomen. Ontslagen veldprediker. Op aandrang daartoe in de Tweede Kamer heeft de minister van defen sie verklaard, dat hij extra zal doen waken - tegen extremistische propa ganda in het leger en vooral tegen N.S.B,-invloeden. In het leger zal geen politiek worden geduld. De be noeming van Da. Ouwerkerk tot veldprediker is telegrafisch ingetrok ken door den minister, op grond van de nazi-gevoelens van dezen dominee. Naar het optreden van den veldpre diker Ds. Terlaak Poot wordt door den minister nog een nader onder zoek ingesteld. De predikant ontkent zelve van Ennesbeeschen geest te zijn bezield. Sommige Kamerleden wijzen echter o.m. op zijn verbindin gen met het Ned. Chr. Persbureau te Den Haag. dat onder Nazi-invloe den heet te staan. N.S.B.-ers in arrest. Tegen in groepsverband zich in afweer oefenende N.S.B.-ers wordt thans streng opgetreden. In Den Haag heeft de politie bij een inval in een kelder 27 dezer politieke her vormers, terwijl ze aan het exercee- ren waren, gearresteerd. Ze zijn allen ingesloten en zullen worden vervolgd wegens overtreding van de Wet op de Weercorpsen. Groote Werken. De Nederlandsche Spoorwegen hebben plannen onder handen tot verdere electrificatie van het mid- dennet, waarmee een bedrag van 28 millioen is gemoeid. Van deze zijn rond 15 millioen benoodigd voor de aanschaffing en wijziging van rollend materiaal. Dat is een schitterende werkverschaffing en derhalve acht de directie der N.S. het geheel ver antwoord om een dergelijk plan thans ten uitvoer te leggen. In het getaxeerde bedrag is ingerekend de prijsstijging door den oorlog ont staan, zijnde rond f 7.000,000. Er zullen 25 electrische vijf-wagen treinen en 15 electrische twee wagentreinen worden aangeschaft. Negen en twintig twee-wagen-treinen welke thans dienst doen op het middennet zullen worden omge bouwd tot drie-wagen-treinen en zeven en dertig twee-wagen-treinen zullen worden veranderd in drie- wagen-treinen. Onbewaakte overwegen. Daartegenover staat ook weer eenig verlies van arbeidsgelegenheid. De minister van Waterstaat heeft nl. goedgevonden, dat op een aantal overwegen de bestaande afsluiting met slagboomen zal komen te ver vallen en vervangen op een 14-tal punten, voornamelijk in Limburg door een „bewaking"met auto matische seininrichtingen. Nieuw schip. De. directie van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat zij ter vervanging van het op 7 December jL verloren gegane m.s. „Tajandoen" aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij opdracht heeft gegeven voorden bouw van een vrachtschip van het zelfde type als 't vrachtschip, het welk de vorige week besteld werd bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". De Sulzermotor en hulpwerktuigen zullen ook voor dit schip worden geleverd door de N.V. Werkspoor. Terugkeer van geredden. Nu we het toch over de „Tajan doen" hebben zij nog vermeld, dat van de week de 62 overlevenden van dit schip in ons land zgn gearri veerd. Zij waren in Folkestone aan boord gegaan van een Belgisch mailschip, dat hen naar Ostende heeft gebracht. Daar namen zij den trein naar Brussel, vanwaar zg hun reis via Antwerpen naar Nederland voortzetten. Ingekomen en vertrokken personen. Van 8 tot 15 Dec. INGEKOMEN G. van Triel, chauffeur, Paters- straat 23 van Bergen (L.) A. C. H. H. van Zwamen, dienstb., Langeweg" 9 van Venlo M W. Kleuskens, dienstbode, Mer- seloscheweg 30 van Horst G. G. P. Boonen, zonder beroep, Veulen van Arcen M. A. J. C. Verbuut, verpleegster, St. Annalaan 5 van Breda G* J. C. de Reus, verpleegster, Smakterweg 2a van Haarlem H. J. van Dijck, dieenstbode, Cas- tenray G 37 van Wanssum P. J. A. Cremers, chauffeur, Groote Markt 2b van Cuyk W. P. J. Maas, dienstbode, Oude Oostrumsche weg 17 van Tilburg J. Ronken en gezin, mandenmaker, Woonwagenkamp van Venlo J. G. H. Swaghoven, slager, Maas- heescheweg 15 van Venlo M. H. G. Maas, dienstbode, Oos trum D 5a van Noordwgk ADVERTEERT IN PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9