PEEL EN MAAS GRATIS VENRAY IN HET VERLEDEN. Buitenland. Provinciaal Nieuws manier is de zaden in de vrucht te bewaren, zooals dat bij boonen ge woonlijk geschiedt. Vochtig mogen onze zaden dus niet staan. Warmte is ook niet ge- wenscht, ofschoon die toch minder schade doet. Lucht moet echter ruimschoots kunnen toetreden. Door een slechte bewaring wordt de kiem- kracht van de zaden aanmerkelijk geringer. Het gevolg is, slechtere opkomst in het voorjaar of zwak kere kiemplantjes ontstaan uit de zaden die wel ontkiemeD. Om zich er van te vergewissen of de zaden in het voorjaar en zwakkere kiem plantjes bezitten nemen we een kiemproef. We hebben daarvoor een vochthoudende doek, een voeht hou dend vloeipapier of een doorgesneden natte turf noodig. Daar leggen we btjv. 100 zaadjes tusschen, in rijtjes van tien. De natte turf kunnen we zonder meer in een verwarmd ver trek leggen. Als we de kiemproef tusschen een doek of een vloeipapier nemen leggen we deze in een bakje, dat we met een glasplaat of iets dergelijks bedekken, op een warme plaats zetten. De proef duurt drie tot vijf dagen. We zorgen er voor, dat de zaden in die dagen voldoende vocht ter beschikking hebben. Reeds de derde dag zijn de meeste zaden ontkiemd Zaad, dat slecht bewaard werd, of dat te oud is, bezit natuurlijk een geringe klemkracht. We namen eens een proef met boonen, die 4 jaren oud waren. Daarvan ontkiemden er slechts 32. Met boonen kan men de proef goed nemen in een natte spons. Daar worden de boonen ge woon ingestoken. Als we er voor zorgen, dat de spons geregeld voch tig blijft, kunnen we hem zelfs heelemaal laten begroeien. Aansluitend aan dit artikeltje over het bewaren, willen we nog een goeden raad geven voor het uit zoeken van boonenzaad. Gewoonlijk worden de boonen vooraf gepoold en daarna zoekt men er de mooiste zaden uit. Deze manier van uitzoe ken durven we niet aan te bevelen. Men krijgt zoo wel een hoeveelheid mooi zaad, maar we weten dan niets omtrent de vruchten waar de zaden ingezeten hebben. Snijboonen zien we bijv. graag lang en breed. Om deze met meer zekerheid te kunnen teelen, zoeken we nu onze boonen uit, terwijl ze nog in de schaal zit. GRAS DROGEN. Ondanks de proeven, die de laatste jaren genomen werden, met het kunstmatig drogen van gras, was daarvoor bij het publiek zeer weinig belangstelling. Gedroogd gras is een voedermiddel, dat hooi en zelfs krachtvoer kan vervangen. Daarom is er, nu de tijdsomstandigheden daartoe dwingen, plotseling veel belangstelling gekomen voor het drogen van gras. De Regeering is in dezen reeds voorgegaan, dooreen aantal toestel len voor het drogen te laten ver vaardigen. Deze toestellen zullen later onder nader te stellen voor waarden beschikbaar worden gesteld voor vereenlgingen en particulieren, die met het drogen willen beginnen. Bij het drogen van gras wordt de massa tot het vierde deel verminderd. Wie 20.000 Kg. gras laat drogen, houdt dus nog 5000 Kg. over. Het drogen van 20.000 Kg. gras kost ongeveer f 100. Die kosten lijken nog al vrij hoog, maar ter zake deskundigen bereke nen, dat er nog aan gewonnen wordt, omdat bjj het drogen geen verliezen optreden en omdat men in gedroogd gras een prachtig middel heeft om het te kort aan krachtvoer aan te vullen. Zij, die zich met ingang van 1 Januari op abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschij nende nummers BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 23 Als ik hier mededeel, dat Venray in het bezit is van een heusch mo nument, dat in vroegeren tijd nog al druk besproken werd, dan zullen wellicht vele lezers met een twijfe lend gebaar de schouders ophalen en denken, hiervan is mij niets bekend. Sommigen zullen dit dan willen erkennen en hierbij wijzen op het standbeeld van ïiensenius, of opeen of ander mooi kapelleke in de lan delijke omgeving, en men zal dan beweren, dat dit thans nog algemeen bekend Is. Toch is het een feit, dat ruim 43 jaar geleden in Venray, om een zeer bijzondere reden een heel apart ge- denkteeken is opgericht, dat echter hoogstwaarschijnlijk ter wille zijner eigenaardige plaatsing langzamer hand in het vergeetboek is geraakt. Het komt me voor, dat het pas send is, die gebeurtenis in deze schetsen nog eens in de herinnering der ouderen van dagen terug te brengen, en ik zal dus hiervan eenige bijzonderheden mededeelen. Op initiatief van den heer Henri Trynes had op 18 Februari 1896, in de Venraysche Peel, nabij het Daland, achter Merselo, de oprichting plaats van de zoogenaamde Ballonzui!, naar aanleiding van het feit, dat het toen 25 jaren geleden was, dat ter ge- genoemde plaatse een luchtballon was gedaald. Deze ballon was tijdens den Fransch—Duitschen oorlog in 1870— 1871 opgestegen te Parijs, dat toen door de Duitschers belegerd werd en zoodanig was ingesloten, dat er niemand uit of in kon komen. De Parijzenaars verkeerden toen wegens het gebrek aan levensmid delen in zwaren nood en werden als het ware doodgehongerd. De drie inzittenden in den ballon waren afgevaardigden van de Fran- sche Regeering, die cp deze wijze Parijs wilden verlaten, en zich belast hadden met het overbrengen van een officieel bericht omtrent den toestand te Parijs, dat bestemd was om de hulp in te roepen van een elders in Frankrijk vertoevend gedeelte van het Fransche leger, dat daar nog tegen de Duitschers opereerde. Kort na de opstijging was echter de windrichting veranderd, en de ballon dreef over België naar Neder land alwaar onder Venray een geluk kige landing kon plaats hebben. Zooals men wel begrijpen kan, stroomden toen van alle zijden uit de Peel de aldaar vertoevende men- schen naar die plaats, om het won derbare schouwspel bij te wonen, want men moet weten, dat toen in deze streken een luchtballon nog geheel onbekend was, en sommigen in de verbeelding waren, dat het uit de lucht vallende gevaarte recht streeks uit den hemel kwam. De toestand werd nog meer ge spannen, doordat de luchtreizigers de Fransche taal spraken, welke toen slechts, voor enkelen verstaan baar was. Gelukkig was toen in de nabijheid de oude heer Thomas Michels uit Merselo, die wegens zijn vroegeren schapenhandel in Frankrijk, voldoen de met de Fransche taal op de hoogte was, om met de neergedaalde reizi gers een gesprek ie voeren, en hun mede te deelen, waar zij zich bevon den. Men kan zich de ontsteltenis van de Fransche heeren voorstellen, toen zij vernamen, dat zij zoo kort bij de Duitsche grens waren, en dus in het grootste gevaar verkeerd hadden in de handen der Duitschers te vallen, of door hen te zijn neergeschoten, want reeds in Frankrijk, toen zij de Duitsche linies passeerden, waren kanonschoten op hen gelost, die ge lukkig geen doel hadden getroffen. De nederdaling van den ballon was in de verte ook gezien door een schaapherder, toenmaals algemeen bekend als den „Doove vanHansen- berg" die zijn schaapjes in de Peel vergastte op de magere heide. Deze man, die niet van de slimsten was. dacht bij dit gezicht direct aan een buitenkansje, en zoo snel al3 zijn oude beenen het hem veroorloofden, liep hij naar de plaats der neder daling. Hij kon echter niet vlug genoeg vooruit komen, en een paar andere liepeu hem voorbij; de Doove, die bang was dat de vondst, waarop hij, als eerste waarnemer van het geval, recht meende te hebben, hem zou ontsnappen, riep de voorbijloopenden toen achterna: „samen dèèleik heb em het eerst gezien Toen hij echter in de nabijheid kwam en de enorme grootte aan schouwde van den ballon, die toen geheel ineengezakt op de heide lag, begreep hg al spoedig, dat er niet veel te deelen was. BegeleicI door den heer Thomas Michels en eenige boeren, die bij de nederdaliDg van den ballon behulp zaam waren geweest, begaven de luchtreizigers, die schier uitgeput wareD, zich naar den Rector te Mer selo, die de Franschen door een pit tig glas wijn weer wist op te fris- schen en hen een stevig maal toe diende. Eakele helpers kregen hier van de heeren met gracieus compli ment een flinke fooi. Inmiddels was het gevaarte met de ballonmand en den verderen inhoud op een paar boeren karren geladen, en naar Venray vervoerd, en ver volgens naar het station Horst Sevenum, vanwaar de ballon naar Brussel werd gezonden. De Fransche luchtreizigers, die zich hier hadden bekend gemaakt als de heeren Cavaillon, Turbiaux en Clarag. wandelden toen met een aantal nieuwsgierigen naar het dorp Venray. alwaar zij in een Hotel al spoedig de gelegenheid kregen, hunne avon turen op breedvoerige wijze te ver tellen aan de verschillende burgers die de Fransche taal meester waren. Na een gezelligen avond onder de „bonne hommes de Venray" te heb ben doorgebracht, vertrokken zg 's anderdaags met zeer dankbare gevoelens naar HorstSevenum en verder per trein naar Brussel. Enkele jaren waren na dit zeld zaam voorval heengegaan, en de meesten hadden de bijzonderheden der nederdaling al reeds vergeten, toen de heer Henri Trynes op een handelsreis in Parijs vertoefde en daarbij bij toeval in kennis kwam met den heer Edouard Cavaillon, de toenmaals vermaarde schrijver, die in 1871 de avontuurlijke ballonreis naar Venray had meegemaakt. Ook zijn reisgenooten waren toen spoedig present en op gezellige wijze werden daarop, onder het gebruik van een goed glas wijn, de bijzon derheden van die ballonreis nog eens verteld. Sinds dien tijd werd er nog menig maal vriendschappelijk gecorrespon deerd tusschen de drie Franschen en den heer Trynes. Tegen het jaar 1896, toen het 25 jaren geleden was, dat de lucht ballon in Venray gedaald was, werd door'den heer Trynes aan de Fran sche luchtreizigers voorgesteld, om dit feit op bijzondere wijze te geden ken, door het plaatsen van een ge- denkteeken in de Peel, op de plaats waar de ballon gedaald was. De Fransche vrienden vonden dit aanbod zeer vereerend en toonden zich direct bereid de feestelijke ont hulling van dit gedenkteeken, dat een zuil zou worden, bij wonen. Op 18 Februari 1896 trok des morgens bij een mooi voorjaarsweer een groote optocht van officieele personen en andere belangstellenden, met de Feestcommissie en de Fan fare „Euterpe" naar de verre Peel achter Merselo. Na aankomst op de wijde heide werd door den heer Trynes eene schitterende redevoering gehouden in het Fransch en Hoilandsch, waar na hg een schoone zuil onthulde, waarop in gouden letters de bij zon derheden van de merkwaardige bal lonreis vermeld waren. De muziek liet hierbij het Fransche volkslied de Marseillaise en het Wien Neer- landsch bloed hooren, en een alge meen hoera weerklonk over de heide. De Fransche heeren waren hier door ten zeerste getroffen en met ontroerde stem sprak de heer Cavail lon, mede namens zijne lotgenooten, een hartelijk dankwoord, dat geëin digd werd met den enthousiasten uitroep: „Vive le Roi de Hollande De dag werd vervolgens op fees telijke wijze doorgebracht en 0'avonds besloten met een heerlijk Feestdiner in het Hotel de Zwaan van den heer Willem Poels te Venray, waarbij het aan wederzijdsche toasten niet ont brak. Een der luchtreizigers, de heer Edouard Cavaillon, toonde enkele jaren later nog zijn bijzondere toe genegenheid voor Venray, doordat hij zich gedurende ruim een jaar alhier kwam vestigen, ter voltooiing van een belangrijk boekwerk. Hij gevoelde zich hier onder de eenvou dige bevolking als het ware thuis, en bezocht o.a. de Heidsche kermis, waarvan hij onder den titel „Uwe Kermisse Plamaude", een breedvoe rig verslag gaf in een dagblad van Parij3. Bij zijn vertrek alhier nam hij slechts noode afscheid van zgo talrijke „bonnes amis de Venray". De ballonzuil bleef in de eerste jaren na de onthulling nog zoo wat in de herinnering voortleven, vooral door de goede zorgen van den heer Trynes, doch nadat deze op 22 Febr. 1917 was overleden, werd er haast niet meer over gesproken, en in den tegenwoordigen tijd is het bij vele inwoners van Venray haast niet meer bekend, dat in Venray zulk een oud gedenkteeken bestaat als de Ballon zuil. (Wordt vervolgd) M. DE ALGEMEENE TOESTAND. De aanval op Finland. 't Is niet de eerste keer in de ge schiedenis, dat Russische soldaten het Finsche gebied binnentrekken, in het begin van de 18e eeuw zoo wel als in den aanvang van de 19e eeuw geschiedde hetzelfde als thans. De eerste aanval werd geleid door Tsaar Peter, die daarmee „zijn land een venster wilde openen naar het Westen". Ook nu gaat het weer om dat venster naar het Westen. Stalin streeft de verwezenlijking na van den ouden Tsarendroom; Europa te overheerschen. Dit streven, in de geschiedenis bekend onder den naam „pan-sla- vische gedachte", is identiek aan den imperialistischen geest, welke de huidige machthebbers van het Kremlin bezielt. Het is een dubbele geest, Russisch en bolsjewistisch. Stalin hseft het naar aanleiding van den Russischen inval in Finland nog eens in klare woorden erkend; hg acht zich en het Russische bolsjewisme geroepen om de wereld te beheerschen. Moskou moet het centrum worden van de bolsjewistische gemeenschap van sovjetrepublieken. Ontzettend weerzinwekkend is de methode, welke de machthebbers in de laatste maanden hebben gevolgd om hun doel te benaderen. Weerzinwekkend door de huichelachtige gemeenheid. Nauwelijks is de wereld bekomen van haar verbazing over de klaar blijkelijke leugenachtigheid van een verklaring, door Moskou gegeven, of vanuit dit bolsjewistische centrum worden opnieuw absurde beschuldi gingen geuit, waarvan den domsten mensch de monsterachtigheid moet opvallen. We noemen: de bewering, dat de Finnen Lenin grad zouden hebben bedreigd; dat de Finnen den aanval zouden heb ben geopend; dat hun regeering een onwettige dictatuur zou uit oefenen; dat het Finsche volk in opstand zou zgn gekomen en een nieuwe „volksregeering" de revo lutie leidt en tenslotte: dat Fin nen gifgas tegen het Roode leger zouden hebben aangewend. De geschiedenis der nieuwe „volks regeering" is een afschuwelijke comedie. Ze is door de Russen gevormd op een ónmogelijk klein stukje grens gebied, dat de Finnen aan de in dringers hebben prijsgegeven. Deze regeering rebelt derhalve buiten het gebied, dat de Finsche legers met mannenmoed en voor- loopig met groot succes verdedigen. De nieuwe volksregeering staat onder leidiDg van Otta Kussinen de kerel heeft in geen 20 jaar een voet in Finland gehad Hij is een in 1919 uitgeweken Fin sche communist, die sedert datzelf de jaar in Moskou woont en daar al die jaren heeft gefungeerd als onder-secretaris van de Komintern. Met deze knecht van Stalin heeft de „baas zelf" onderhandeld en hg sloot met hem een Russisch-Finsch pact, waarbij na u ïrlijk alle Rus sische militaire e schen ten aanzien van Finland werden ingewilligd. En dag aan dag verspreidt radio- Moskou thans de leugen, dat het volk van Finland in opstand is ge komen, achter dezen Otto Kussinen als nieuwen regeeringsleider zou aan loopen en dat het gesmeekt heeft om de hulp van het Russische Roo de Leger Inmiddels zetelt de wettige Finsche regeering nog stevig en met vaste hand in Helsinki, de Finsche Hoofdstad. Zg het in gewijzigde samenstelling. De markanste figuren uit de regeering, die met Moskou onderhandelingen had gevoerd, hebben zich vrijwillig teruggetrokken om aan de Russen het voorwendsel te ontnemen, dat de tegenstand tegen de inwilliging van hun eischen van een persoonlijk ka rakter was. Ryti is thans hoofd van de Finsche regeering. Hij heeft da delijk weer contact gezocht met de machthebbers in Moskou, teneinde opnieuw te trachten langs den weg van onderhandelingen tot overeen stemming te komen, maar de Rus sen hebben het aanbod afgewezen onder voorgeven, dat ze enkel de marionetten regering van Kussinen als de wettige erkennen Het stelsel dat de Russen tegen Finland toepassen, is geheel en al „made in Germany" het is Hitleriaanscb. Maar een dilet tantische navolging van een slecht voorbeeld. Otto Kussinen moet in Finland de rol speien, die Seyss In- quart in Oostenrijk heeft vervuld, Henlein in Sudetenland, Frank in Tsechië, Foerster in Danzig. Maar de Russen spelen hun spel als politieke lummels. Als bolsjewis ten mogen ze sluw zijn, als tactici big ken ze botterikken te zijn en als soldaten lafaards. Ze omhangen zich met „roem", dien ze op kleine, weer looze volken denken te behalen. In derdaad echter loopen de zaken voor het oogenblik nog heel anders. Hun sluwheid echter is ongeëve naard. 't Is nog maar enkele dagen den, dat Stalin het in een te Moskou gehouden rede verkondigde, dat hem bet spoedig herstel van den vrede in Europa na aan het hart ligt. Nau welgks waren zijn woorden verklon ken, of het Roode Leger kreeg op dracht om Finland binnen te rukken. De waarheid is enkel deze, dat Mos kou den oorlog heeft aangemoedigd, teneinde, voorloopigin Oost-Europa, zijn slag te kunnen slaan. Toen de Russen een niet-aanvalspact sloten met Duitschland, wisten ze, dat enkel daardoor de Duitschers den treurigen moed zouden bezitten om Polen binnen te dringen en de geallieerde Westersche mogendheden te weerstreven, Polen zou hedpn ten dage nog ongerept wezen en er zou geen oorlog zijn in Europa, wanneer de Russen zich in het anti-agressie-front hadden ge schaard met de Westersche demo- cratiën. Maar dan zouden de Russen ook de Baltische staten niet hebben kunnen onderwerpen en de Finnen den oorlog niet hebben kunnen aan doen. De Russen haten de Duitschers, maar ze hadden den oorlog van Duitschland met de groote Wester sche mogendheden noodig om hun eigen plannen te kunnen volvoeren. In een vreedzaam Europa was dat onmogelijk, want ze durven den strijd met een groote mogendheid niet aan. Indien deze hun in den loop der ge schiedenis werd opgedrongen, hebben hun legers altijd gefaald. Het stra tegie is steeds een primitieve ge weest; hun soldaten zijn enkel slacht- materiaal. Het Roode Leger is enkel goed ge- genoeg voor indrukwekkende parades in Moskou op de bolsjewistische feestdagen. Dan staan ze nergens voor. Dè,n dreunt de grond onder den stap van de massale innerlijk onbe wogen eenheden. Dan vergaapt het volk zich aan al het staal van tanks en pantserwagens. Dè.n wordt de lucht afgedekt door de zwermen vliegmachines en ziet het volk honderden zwaar bewapen de manschappen tegelijk neerdalen, hangende aan parachutes, al3 een heir van booze engelen. Maar bij de practische toepassing van al de ge demonstreerde kracht falen de Rus sen hopeloos. Dat is reeds in het verre Oosten, in den strijd tegen Mandsjoerge en Japanners bewezen. En dat is óók reeds aangetoond in den huidigen oorlog met Finland. Uit vliegtuigen werd een afdeeling parachutisten in de buurt van Vi- borg neergelaten, waarschijnlijk om den denkbeeldigen opstand van Finsche arbeiders en boeren te on dersteunen. maar niet een parachutist bereikte levend denFinschen bodem; stuk voor stuk werden ze, hangende aan het zweefapparaat, doorschoten. Met hun tanks ging het ze niet beter. Bij tientallen zijn deze ver nietigd of overmeesterd in de val kuilen, welke in de Finsche linies waren gegraven. Overal zijn de aanvallers met be bloede koppen afgeslagen; heele compagniën werden weggemaaid en dat alles speelde zich af in het voorterrein der eigenlijke Finsche verdedigingsstellingen. Hun vloot, welke de Finsche kust plaatsen bombardeerde, leed even eens gevoelige verliezenmeerdere schepen werden getroffen door de juist gerichte schoten der kustbatte- rgen. Slechts met hun vliegtuigen heb ben ze het „succes" kunnen boeken van den dood van tesamen enkele honderden gedoode burgers in de wooncentra der steden. Maar ver scheidene vliegtuigen zgn omlaag gehaald door het Finsche afweer geschut. In het barre Noorden, in het bijna onbewoonde gebied langs de kust der IJszee, schijnen ze een Finsch schiereiland te hebben bezet, maar overigens beteekent hun gebiedsver- overing tot heden niet3. Wat ze ver wonnen in het voorterrein van de Finsche verdedigingslinie op de Karelische landengte, hebben ze voor een groot deel weer door tegenaan vallen verloren. Nochtans is er natuurlijk geen hoop voor de Finnen op den uiteindelijke afloop van den ongelijken strijd, gevoerd door een volk van 4 millioen tegen een van 170 millioen. Maar het is te voor zien, dat de Finnen, gesterkt door de sympathie van heel de wereld, in hun „land der 10.000 meren" nog lang weerstand zullen kunnen bieden aan den laaghartigen inval en het Roode Leger rooder zullen weten te kleuren dan het is. Jammer is, dat de steun aan Fin land zich tot medeleven en sympa thie moet bepalen door den strijd, dien de andere grootmachten van Europa juist zoo als Moskou het gewild en bedoeld heeftmet elkaar voeren. Vooral in de Scandi navische landen is de weerzin tegen den Russischen aanval groot, vele honderden Zweden melden zich op de Finsche consulaten voor vrijwil lige dienstneming. In de Scandinavische landen heeft men niet enkel meelij met de Finnen, maar ook vrees voor bolsjewiseering van Europa, waarbij de Scandina- viërs als eersten aan de beurt zou den komen na de onderwerping van Finland aan Moskou. Misschien na de Roemenen echter. Het bolsjewistisch ge. aar is op het oogenblik zeer zeker ernstig dreigend voor ons werelddeel. Als de bolsjewisten vóór de „groott" oorlog is afgeloopen, Europa in het Noord westen en Zuidoosten hebben aange grepen en de Duitsche weerstand tegen de geallieerden zou zijn ge broken, zullen de geallieerden dan nog sterk genoeg wezen om de Russen uit de ruïne vau het Derde Rg'k weg te houden De Duitsche verantwoordelijkheid is wel zeer groot in deze dagen, want al deze ellende is ons wereld deel tenslotte aangedaan door den onberaden stap der vriendschap, welke Berlijn in de richting van Moskou deed. Evenals uit de Baltische staten, vluchten^ de volksduitschers thans ook „en masse" uit Finland, waar heen inderhaast door oorlogssche pen geconvoieerde booten uit Duitschland zijn gezonden, Trieste gevolgen van politieke vriendschapWelke bovendien voor de Duitsche regeering den politieken plicht meebracht om in Finland als officieele beschermster der Russische belangen op te treden, nu de Rus sische gezant aldaar door den in getreden oorlogstoestand gedwongen werd om zijn paspoort te vragen. Er is ook groote bezorgdheid in Estland, de noordelijkste der drie Baltische staten, tegenover Finland gelegen aan de Finsche Golf en bewoond door een volk van Finschen landaard. Men verwacht de ergste conse quenties van deze gebeurtenissen. Men vraagt zich af, of de Russische regeering niet de recente overeen komsten betreffende den wederzijd- schen bijstand zal uitleggen als een verplichting voor E3tland om deel te nemen aan den oorlog. Een ander gevolg van den Rus- sisch.Finschen oorlog is een verdere vervreemding der Italianen van hun Duitsche bondgenooten. Het anti-bolsjewisme is door de gebeur tenissen der laatste dagen in Italië sterk aangewakkerd. In Rome hebben betoogingen plaats gehad. Zoo begaven eenige honder den jongelieden, die terugkeerden van een voorbereidende militaire oefening, zich naar de ambassade van de Sovjet-unie, waar zij een be tooging hielden tegen de invasie in Finland door de sovjets. Zij riepen „Finland, FinlandVandaar bega ven zg zich naar de legatie van Finland, waar zij een sympathie- betooging hielden. VENRAY, 9 Dec. 1939 LUXOR THEATER. Zaterdag 8 en Zondag 5 en 8 uur vertoont Luxor U„ARTISTEN- LEED". Gloria Grey treed voor het laatst op. Zij zal het toneel opgeven om te trouwen met een Schotse geleerde. Arnold Egerton, een oud vriend van Gloria, waarschuwt haar, dat zij een fatale fout begaat, en dat zij 't leven, ver weg van het toneel spoe dig moe zal zijn. Twee jaren gaan voorbij. Er wordt Gloria een dochter geboren, maar zij is niet gelukkig. Zij kan zich nog steeds niet regelen naar het leven van Gerald, haar echt genoot. Tenslotte, tegen den wil van haar man, keert Gloria terug naar het toneel om weer op te tredeD. Gerald laat zich onmiddelrjk van haar scheiden en haar vervallen ver klaren van Jane, haar dochtertje. Gloria is wanhopig maar probeert haar verdriet te vergeten in de trouwe en vriendelijke omgeving van haar eigen leven... 't toneel. Jane, nu een meisje van 18 jaar, is verloofd met Roger Fulding, een radio-omroeper. Zij is opgevoed met het idee, dat haar moeder sinds lang gestorven is. Gloria ontmoet eens op 'n dag Roger Fulding de verloofde van haar dochter en wordt verliefd. Zg bren gen samen veel tgd door. Arnold, de vriend yan Gloria, ver teld haar, dat Roger verliefd is op haar kind en dat het geluk van Jane gaat boven dat van haar. Jane verneemt van haar vader, dat Gloria haar moeder is. Zij gaat regelrecht naar Roger toe en verleid hem dit. Gloria ontvangt een tel! gram van Jane juist' voor 't begin der voorstelling. Na de voorstelling wordt op haar geschoteD. Jane arri veert wanneer Gloria naar haar kleedkamer wordt gedragen waar een droevig weerzien plaat3 vindt. Na enige maanden is Gloria geheel hersteld en vertrekt ze naar New York om nieuw succes te boeken. Nu is ze echter vergezeld van haar echtgenoot en Jane. Jane zal met Roger trouwen als zij terugkeert. Nu zijn ze eindelijk, na vele jaren weer herenigd. Als twede hoofdfilm vertoont Luxor U „LOPEZ, DE 8TRUIKROOVER" Een wild west film, mooier en span nender als voorheen. Een sheriff, die zelf de grootste schurk is. Schoten knallen, paarden trappeleD, post koets die overvallen wordt, en ro mantiek. Dit alles ziet U in „Lopez de struikroover". VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. Bij de op 30 November gehouden verkiezing, in verband met de af treding van 4 leden der Afdeeling Grootbedrijf eu 4 leden der Afdee ling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noor delijk Limburg te Venlo, zijn de navolgende candidaatstellingen in geleverd, welke door het Hoofdstem bureau in orde werden bevonden; A. Voor de afdeeling Grootbedrijf W. A. Bouts te Blerick H. J. M. van Gasselt te Venlo J. L. F. Kreykamp te Steyl B. S. Th. J. Teeuwen te Tegelen. B. Voor de afdeeling Kleinbedrijf M. J. Gommans te Helden W. Lenders te Helden H. A. Peeters te Steyl H. J. A. Verheugen te Venray J. Th. H. Winiers te Venlo. In verband met het feit, dat voor de afdeeling Grootbedrijf het aantal gestelde candidal en gelijk Is aan het aantal te vervullen plaatsen, werden de Heeren Bouts, van Gassel. Krey kamp en Teeuwen door het Hoofd stembureau bij enkele candidaatstel ling gekozen verklaard. Ia verband met het feit, dat voor de afdeeling Kleinbedrijf een 5tal geldige candidaatstellingen werden ingediend, terwijl het aantal te ver vullen plaatsen slecht3 4 bedraagt, dient een stemming te worden ge houden en werd de datum van de te houden stemming door het Hoofd stembureau vastgesteld op Donder dag 21 December a.s. Geen Carnavalsfeest in Limburg Naar aanleidiug van de Advents brief van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens over de Carnaval, schrijft het Alg. Handelsblad het volgende: Veel animo voor het organiseeren van Carnavalsfeesten was overigens niet te bespeuren. In sommige plaat sen begint de Vastenavondsperiode op den 11XI (November), een da tum met „narrensymboliek" in de cijfers. De 11de November j 1. leende zich allerminst tot zotternij; toen was de steffiming te zeer gedrukt. Wel gaf een carnavalsvereeniging te Sittard een feest je," doch dat was voor gemobiliseerden. Carnavalsver- eenigingen hebben hier trouwens soms een zeer uitgebreidea werk kring. Men drnke soms aan „Momus" in vroegere jaren cultureel enchari- tief centrum. Om allerlei redenen zal van pu blieke carnavalvieriDg wel niets ko men, ook omdat het militair gezag dit in het in staat van beleg ver- keerende gebied liever niet zal wil len zien. Vervolgens is de ware stemming er toch niet en mede met het oog op het geldelijke risico durft men de voorbereiding van de kostbare optochten etc. niet aan. INGEZONDEN. Mijnheer Verm, Vóór alles wil ik mij aansluiten bij uw woord van hulde tot den Heer Redacteur, die aan het debat over het schaken zoo'n royale plaats in ruimt. Maar, M. Verm, dat is dan ook het eenige punt,'waarin ik met U overeenstem. U zegt, dat U uit de door mij ge adviseerde uitspraak „Taartekouwer" kunt opmaken, wie ik ben. Zoo, zoo Een groot man heeft eens verklaard: ,Zeg mij, wat gij leest en ik zal zeggen, wie gij zijt". Voor U geldt blijkbaar de leuze„Zeg mij, wat gij eet en ik zal zeggen, wie gg zijt. Heerschen er zulke materieele op vattingen in 't milieu, waarin U verkeert En wanneer verder uit uw stuk duidelijk blgkt, dat dit milieu een bij uitstek intellectueel milieu is, dau behoeft men zich waarlijk niet meer af te vrageD, welke de oorzaak is van de verwar ring der geesten heden ten dage. Waar de stof de toon aangeeft, Is de geest gedoemd ten doode. (Damocles) U verwijt mij, dat ik alleen op de schaduwzijden van het schaakspel gewezen heb. Maar, had ik dat niet aangekondigd in het begin van mijn schrijven Heeft U zelfs geen ach ting meer voor een man, die zijn belofde gestand doet Met een vernietigend dédain U verstaat toch Fransch ziet U neer op de relicten eener litteratuur van 2000 jaar her. M. Verm, heeft U bezwaar tegen relicten in 't alge meen of alleen tegen relicten van 2000 jaar her Minacht U ook de relicten van kunst, muziek, gods dienst enz. Er schijnt iets te ont breken aan uw historische vorming. Mgn argument, dat het schaakspel een oorlogsspel is en dus niet moet

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6