Provinciaal Nieuws Raad Maashees en Overloon Krakelingen. In onze nationale behoefte aan tim merhout voor woningbouw. Neder land was voor den oorlog geen houtexporteur en heeft thans een uitvoerverbod voor hout uitgevaar digd. Bovendien wordt het hout, dat met Duitsche schepen naar Delfzijl wordt vervoerd niet vastgehouden. De toe stand is zoo geworden, datdeNeder- landsche houtkoopers, noodgedwon gen met Duitsche schepen importee ren. De verklaring ligt dan ook voor de hand dat deze door niets gemo tiveerde aanhouding slechts ten doel heeft de neutrale scheepvaart van de Oostzee te verdriDgen en een emplooi te vinden voor de opgelegde Duitsche scheepvaart. Het water blijft vallen. Het water blijft vallen en de be richten uit het buitenland doen ver wachten dat spoedig op onze rivie ren weer een normale winterstand zal zijn. Dat beteekent heteinde'van de hoogwaterberichtgeving en het einde van veel wateroverlast. De kade in Nijmegen begint stilaan droog te vallen. De huizen en de café's zijn van het water bevrijd en men is druk bezig met de schoon maak. Deze hoogwaterperiode bracht voor Nijmegen een recordstand sinds 1926 Op 2 December des morgens om acht uur was de stand 12 83 M. plus N.A.P., waarmede de stand van 1926 voor een heel eind werd benaderd. Ook de Maas valt snel. Als de val blijft aanhouden zal de stuw te Grave op het eind van deze week of in het begin der volgende week weer gesteld worden. Intus- schen is in het gebied der rivieren door het kwelwater veel schade aangericht. De torpedeering van de „Sliedrecht." De regeeringspersdienst meldt Nadat de Scheepsverklaring van de overlevenden van het motortank schip „Sliedrecht" nopens de torpe deering van het vaartuig is ontvan gen en kwam vast te sraan, dat de torpedeering door een Duitsche duikboot is geschied, heeft de regee ring Woensdag, de noodige stappen gedaan bij de Duitsche regeering. Vernietiging van bloembollen. In de bloembollenstreek, van Anna Paulowna tot 's Gravenzacde zijn thans tientallen electrische molens bezig de bollen welke dit jaar hun weg naar het buitenland niet geven- den hebben, te vernietigen. Deze bollen worden door het surplusfonds, via de veilingen, over- genomen en de bedoeling is, dat dit fonds de bloembollen tegen de door de regeering gestelde minimum prijzen betaalt, verminderd met 24 pet., welk percentage ook van de geëxporteerde bollen in het surplus fonds moet worden gestort. Ondanks deze storting, ondanks de door de regeering toegezegde 3 mlllioen, heeft dit fonds na schat ting nog 17a mlllioen te kort. In de vorige week werden alleen te Lisse 100.000 manden bollen ver nietigd, bevattende minstens 100 millioen stuks, voor een minimum waarde van 1 millioen gulden. Men rekent, dat men met deze vernietiging tot Februari a s. door zal moeten gaan. Thans wordeD deze millioenen bol len als veevoeder verkocht en bren gen, voor dat artikel althans, een hoogen prijs op n.l. f 24 per ton. Waren zij als leverbare bollen weg gegaan dan was per ton besomd minstens f 300. De blokkade van Duitschen export. Nederlandsche en Belgische sche pen waren de eerste, die werden aangehouden, in verband met de order, den Duitschen export in beslag te nemen. Schepen, welke de havens na Maandag middernacht hadden ver laten, worden voor onderzoek nasr een Britsche controlehaven gebracht. Noodlanding militair vliegtuig. Een militair vliegtuig, bestuurd door den sergeant-vlieger S. met als mede-inzittende den luitenant waar nemer J. moest Donderdagmiddag in de buurt van Tilburg een noodlanding maken, aangezien de bestuurder zich door den mist niet meer kon orien- teeren. Het toestel kwam neer in een veld achter het klooster der Paters Trappisten onder de gemeente Ber- kel—Enschot. Bij het taxiën e ver het terrein sloeg de machine over den kop en werd zwaar beschadigd. De beide Inzittenden kwamen er goed af Nederlandsch vrachtschip „Tajandoen" getorpedeerd Het vrachtschip „Tajandoen" van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" te Amsterdam is Donderdag in het Kanaal getorpedeerd. De bemanning bestond uit 54 leden. Bovendien waren er, inclusief kinderen, 14 passagiers aan boord. Het totaal aantal personen, dat zich op de boot bevond, bedroeg dus 68. Tot dusver zijn 6 passagiers en 28 leden der bemanning gered. De Tajandoen werd in 1931 voor rekening van de Stoomvaart-Mij. Nederland op de werf der Nederl. Scheepsbouwmaatsch. te Amsterdam gebouwd en was groot 8159 ton. De hoofdaf met ingeD van het schip warenlengte 497 voet, breedte 62 voet, diepte 36 voet. Vrachtauto verongelukt. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een groote vrachtauto, geladen met fruit, te Deil (GcJd in een sloot gereden. De drie inzit tenden zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn W. M. Hey- koop, een 23jarige militair, die voor zijn genoegen meereedZ. de Bruin en de 25jarige chauffeur N. W. de Wit, allen uit Den Haag. De vrachtauto kwam van de fruit veiling te Geldermalsen. Nederlands houding tegenover de oorlogvoerenden. Men schrijft van gezaghebbende zijde aan de Msb. Een officieus Duitsch berichtspreekt er verwondering over uit dat de neutralen waarom in dit verband alleen Nederland met name wordt genoemd en niet óók andere onzij dige zeevarende landen, zooals b.v. Italië, Japan en Noorwegen, is on duidelijk geen daadwerkelijk ver weer stellen tegenover de Britsche en Fransche maatregelen ter zee, door koopvaarders te bewapenen of eigen convooien samen te stellen. Indien men deze uiting niet als een polemische wending, doch als een naar de letter te nemen, wel overwogen uitspraak zou moeten opvatten, zouden dus Italiaansche, Japansche, Noorsche en Nederland sche schepen naar Duitsche opvat ting zich tegen Britsche en Fransche geweldmaatregelen met geweld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet twijfelachtigoorlog met EDge- land en Frankrijk. Of dit aan Duitschiand welge vallig zou zijn, is een vraag, die hier niet behoeft te worden beant woord. Wel moet een antwoord worden gegeven op een andere vraag, die door het Duitsche bericht rijst, en wel dezelegt de onzijdigheid aan Italië, Japan, Noorwegen en Neder land en zoovele andere neutrale staten, de verplichting op, het hier bedoeide geweld met geweld te riposteeren Het antwoord is, dat zulk een verplichting hoegenaamd niet be staat, evenmin als er een verplicn- ting bestaat om met geweld te antwoorden op actie van Duitsche onderzeebooten of het onredelijk lang vasthouden door de Duitsche autoriteiten van talrijke Neder landsche houtbooten, afkomstig uit de Oostzee. Men wete in Duitschiand, dat geen enkel onzijdig land overmacht gelaten ondergaat. Het is kwetsend voor den nationalen trots, in die positie te worden geplaatst. Zoo ondervond het ook Bismarck in 1870, toen het onzijdige Engeland oorlogsmateriaal leverde aan Frank rijk. Maar was dat een rede voor den ijzeren kanselier om, wat hij on- neutraal achtte, met geweld te be antwoorden Geenszins. Hij bepaalde zich tot vertoogen tegenover de Britsche regeering, omdat de archieven spreken ten dezen onmis kenbare taal hij niet in staat was, zich met goeden uitslag tegen de Britsche overmacht ter zee te keeren. Zoo gaat het ook den onzijdigen, althans den kleinen onder hen de grootere hebben andere motieven om zich bij de Britsche actie neer te leggen, doch verliezen daarom hun onzijdigheid evenmin als wij Het is een kwestie van maat. Is de maat vol, dan zal ook de kleine neutrale geweld met geweld beant woorden, van welke zijde het ook moge komen. Wat tenslotte de insinuatie be treft, dat Nederland tegenover de eene partij anders zou optreden dan tegenover de andere, dit zal niemand gelooven die Nederland kent en onze neutraliteitshandhaving gade slaat, met den ernstigen wil om haar het recht te doen wedervaren dat haar toekomt. VENRAY, 9 Dec. 1939 Steuncomité 1939 De Burgemeester van VENRAY brengt ter kennis van de inwoners, dat de in de week van 13 tot 19 November j.l. gehouden geldinzame ling ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 in deze gemeente heeft opgebracht in totaal f 725 52. Mede namens het Hoofdbestuur van het Algemeen Steuncomité 1939 betuig ik mjjn oprechten dank aaD allen die voor het doen slagen dezer collecte, geheel belangeloos bun vrijen tijd hebben beschikbaar gesteld. Zjj kunnen trotsch zijn op dit mooie succes. Dank verder aan alle gevers, zoo wel van groote als van kleine giften. God loone U. Venray, 7 December 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Kostwinnersvergoedingen. De Burgemeester van VENRAY brengt ter kennis van belangheb. benden, dat in het vervolg uitsluitend op MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG tusschen 9 en 12 uur vm. aanvragen zullen worden aangeno men voor kostwinnersvergoeding van militairen, of inlichtingen hierover zullen worden gegeven. Venray, 6 December 1937. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van VENRAY brengen ter openbare kennis, dat de Raad der Gemeente in zijne openbare vergadering van 29 November 1939 besloten heeft, met aanvulling voor zoover noodig van zijn besluit van 28 Februari 1939, No. 32/60 v.j. in principe me dewerking te verleenen tot uitbrei ding der speelplaats en verplaatsing der urinoirs aan de R.K. bijzondere lagere jongensschool te Venray Kom en het Schoolbestuur den be- noodigden grond en de noodige gel. den daarvoor ter beschikking te stellen. Venray, 4 December 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray, Mr. A. H. M. Janssen De Secretaris, VAN HA AREN. INENTING tegen POKKEN. Wij brengen zoover noodig in her innering van belanghebbenden de be kendmaking van 22 November 1939, waarbij ter openbare kennis werd ge bracht, dat op de gebruikelijke plaats (schoollokaal) gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting op Woensdag 13 December a.s. en wel te Oostrum 1 30 namiddag Oirlo 150 jong.sch. Castenray 2 10 beulen 2 30 Leunen 2 50 l( Medebrengen: het trouwboekje, waar in de te enten personen staan aange- teekend Op Woensdag 20 December a s. op dezelfde plaats en hetzelfde uur terug komen om het verloop van de inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs omtrent het ge volg der inenting. Alleen kinderen beneden twee jaar, die volkomen gezond en uit gezonde gezinnen zijn, zullen geënt worden. Bij twijfel raadplege men tevoren den huisarts. Venray, 8 December 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray, Mr. A. H. M. JANSSEN De Secretaris, VAN HAAREN Ontwikkelingsavonden. Maandag 11 December zal de VereenigiDg tot het houden van Ontwikkelingsavonden weer 'n avond kunnen geven en wel den avond van 13 November. AJsdin zal de Majoor-Aalmoeze nier Rector H. O. A. Baljon, spreken over Oorlogservaringen in Spanje, waarna Drs. A. J. A. M. Buwalda, Hoofd van den Luchtbeschermings dienst alhier, het woord zal voeren over Venray en het lucht gevaar. Verder ligt het in het voornemen van het Bestuur om op 18 December een groot Tooneelwerk te doen uit voeren. Dan zal onder leiding van den heer Balledux door de Vereenigde Haagsche Spelers worden opgevoerd het tooneelspel „De Rare". Het Bestuur roept in deze abnor male tijden de medewerking in van de abonné's en andere belangstel lenden, daar laDg niet aliijd de zaal ter beschikking is en meerdere gevraagde Sprekers door verblijf onder de wapenen, hun taak niet kunnen vervullen. Het Bestuur zal echter zorgen dat 10 avonden gegeven worden. Gevonden Een armbandhorloge, is bij Heezen Oirlo; Een gummilaars, is bij Janssen, Merselo, Daland M 120; Een rijwielplaatje, is bij Fleurkens Brukske; Een rij wiel plaatje en een glacé handschoen, is op het politiebureau. Brand. Donderdagavond brak door onbe kende oorzaak brand uit in een woonhuis aan de Gasstraat, bewoond door Th. Helwegen. Door tijdig ingrgpen van de brand weer bleef de brand tot het dak beperkt. Balledux bij de militairen. Door de Vereen. Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux, werd Maandag en Dinsdag een O. en O.-avond verzorgd xn het Patronaat alhier, voor de hier gelegerde mili tairen. Beide avonden werden opgevoerd: „De Tante van Charlie", „De riet- getemde Feeks" en „De goede tip". Veel rupsennesten. Nu storm en regen het gebladerte van de boomen hebben doen afwaaien, kan men hier en in de omgeving de bekende nesten van de bastaardsatijn- vlinders in groote aantallen zien zitten. Zooals bekend komen in het voorjaar uit deze nesten de rupsen te voorschijn. Zoowel de frultboomen als hier en daar de eiken zijn druk met de nesten bezet. Te verwachten valt, dat in den loop van den winter zoowel door de overheid als door de particulieren maatregelen zullen wor den getroffen om een dreigende rup- senplaag te voorkomen door tijdige wegknipping der nesten. Fruitveiling te Oostrum, AppelenBelle de Boskoop 0 50 7.70; Sterappalen 3.50—3 90; Bismarck 1.703.40; Eisdener Klumpkes 2.00; Bellefleur 1 70—2 20; Noten 0 34. Bloc-veilingBellefleur extra 8.20 —8 40; I A 7.00—7.10; I B 6 50; II B 4.40—4 70; II A 5 30—5.80; C 3 40— 3 60; A licht gekl. 3.70; B licht gekl. 2 60—3 20; C licht gekl. 1.90; val 1.70 2 70; rebut 0 802 10. Belle de Bos koop II A 6.00; II B 4 50—510; C 3.50; grof 7 20; val 3 20. Vereen, van R. K. Gestichten en Inrichtingen en Zwak zinnigen. Verschenen is het 10e jaarboek van de Ver. van R.K. Gestichten en in richtingen voor krankzinnigen. Aan de zeer uitvoerige verslagen ontlee- nen wij wat de Venraysche inrich tingen betreft, het volgende: PSYCHIATRISCHE INRICH TING HUIZE ST. ANNA. Verpleegdienst. In den verpleeg- dieast waren werkzaam op 31 Dec. 1938 23 personen met diploma B en 96 zonder diploma B; totaal 119. Gezinsverpleging. 2 Leekenverpleeg- sters met diploma B uitwonend, aan tal patiënten in gezinsverpleging 95. In den huishoudelijken dienst waren werkzaam 17 relig?usen en 22 meisjes Opgenomen werden ia 1938: 150 patiënten in de gesti 'afdeelingen en 62 in de aangewezen afdeeling. In totaal werden van de gestichs- afdeelingen 89 patiënten afgevoerd (exclusief de overledenen). Van de aangewezen afdeeling werden 60 patiënten afgevoerd (exclusief de overledenen en degenen, die naar de gestichfsafdeeling overgingen). Er werden in totaal 119 patienien als hersteld en genoegzaam hersteld ontslageD. Het aantal overledenen bedroeg 40. Het totaal der verpleeg- dagen, gezinsverpleging inbegrepen, bedroeg 285859. PSYCHIATRISCHE INRICH TING HUIZE ST. SERVAAS. Verpleegdienst. Op 31 Dec. 1938 waren hierbij werkzaam 103 perso □en, waarvan 66 in het bezit van diploma B; bij den huish. dienst wa ren werkzaam 3 rel. broeders en 20 leeken. Op 31 Dec. 1938 waren 775 verpleegden in de inrichting aanwe zig. waarvan 685 in de geatichtsaf- deeling en 90 in de aangewezen afdeeling. In den loop van 1938 wer den 149 patiënten opgenomen waar van 102 ln de gestichtsafdeeling en 47 in de aangewezen afdeeling. Af gevoerd werden in 1938 in totaal 110 patiënten, waarvan 74 als ontslagen in den vorm van hersteld naar de maatschappij. Het aantal overledenen bedroeg 37. Het aantal opnamen in de aangewezen afdeeling bedroeg 67. Afgevoerd werden 6 patiënten. Ook dit overzicht eindigt met een ui- voerig overzicht over den geneeskun digen dienst en tabellen. Clandestiene slagerij. In samenwerking met de Rijks ambtenaren hier ter hlaatse werd door de Vleeschkeuringsdienst bij 'n landb. te Merselo een partij vleesch in bes ag genomen afkomgt'g van twee fraudeleus geslachte kalveren. Het vleesch was in portie's ver deeld en voor aflevering bestemd, wat bleek uit de daarop voorko mende briefjes. Dat er nog afnemers zijn voor zulk soort vleesch is onbegrijpelijk, omdat men toch niet weet of het vleesch van zieke dan wel gezonde dieren afkomstig is en op dergelijke plaatsen van hygiene meestal geen sprake is. Een ernstige waarschuwing aan de zijde van het publiek is hier wel op zijn plaa's. Dc ontsluiting der Horster Peel Op de agenda voor de raadsver gadering van s.s. Maandag te Horst, staat een voorstel van B. en W. voor het verleenen van een crediet, groot f 125 000, bestemd voorde bijkomen de kosten van een ontginning in de Horster Peel van ongeveer 300 H.A Aan het Rijk is een subsidie gevraagd van f 600 000 zijnde 100 pet. van de loonkosten. Dit plan betreft de helft van een complex woesten grond, groot on geveer 600 H.Awaarvan de ont ginning thans binnen korten tijd tegemoet mag worden gezien. De andere helft is eigendom van de Mij. Griendtsveen en de ontginning daar van zal door deze maatschappij, eveneens met RijkssteuD, worden bekostigd. Het geheel zal in uitvoe ring genomen worden door de Ne derlandsche Heide Mij. In totaal zal hiervoor worden verloond een bedrag van f 1.200.000, de bijkomende kosten zullen bedragen f 275.000. Het is bekend, dat het minister schap van Mr. Romme op hei gebied van de werkloosheidsbestrijding een groote omkeer heeft gebracht. Voor Horst beteekende de iimwe wind, die aan Sociale Zaken was ko men waaien het begin van de oplos sing der schijnbaar onoverkomelijke bezwaren. De kans op 100 pet. sub sidie in de loonkosten lag voor de hand en er kon met hoop op succes verder beraad worden. Met de Mij. Griendtsveen kwam de gemeente tenslotte tot een accoord over de afkoopsom, die, zooals bekend in den afgeloopen zomer door den Horster Raad werd goedgekeurd en die f 18.000 zal bedragen. Daarmee krijgt Horst dus 300 H.A., eigendom van de maatschappij, worden door deze toegevoegd aan het groote plan van 600 H.A. Het wachten is nu dus nog op de Regeering en dan kan, als de om standigheden verder ook meewerken, reeds in het a.s. voorjaar met de werkzaamheden begonnen worden. Voor een 400 man zal er gedurende een vijftal jaren werk zijn. Belangrijke vergadering Dinsdag j 1. vergaderden de besturen van de Boerenbonden uit den kring Horst te Hegelsom in het Patronaat. Dr. Droesen sprak daar o.a. over de centrale varkensverkoop en vleesch waren fabriek, welke pas en kele maanden werkt. Dan brengt dr. Droesen de voor deze streek zoo hoog- noodige aardappelvlokkenfabriek ter sprake. De fabriek zal f500.000 kos ten en in 10 jaar afgeschreven moe ten worden. Allen zijn het er over eens dat dit een streekbelang geldt en dat er alles voor moet worden gedaan om zoo'n fabriek hier in Noord-Limburg te krijgen. Binnenkort zifilen de afdeelingen vragenlijsten worden toegezonden om in te vullen hoeveel aardappelen ieder wil verbouwen voor een prijs die gelijken voet zal houden met de roggeprijs, wanneer die 9 cent is. De aardappelen brengen dan onge- schoond pl.m. f 1.80 op. Woensdag 6 December. De Raad is voltallig. I. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. II. Ingekomen stukken. Goedgekeurd is het raadsbesluit tot verkoop perc. grond van G. H. Meijer te Venray. Ingekomen is een verzoek van de zelfde om een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Het totale bedrag van huis plus grond wordt f 3650. Meijer zelf betaalt f 700.— Het voorschot bedraagt dus f 2950. Wordt besloten dit bedrag be schikbaar te stellen. Blijkens schrijven van den Minister van Financiën wordt medewerking ge weigerd ten behoeve eener landarbei derswoning voor P. G. Aerts, wegens te hooge bouwkosten. De Voorzitter zegt, dat Aerts zijn aanvrage moet herzien en de bouw kosten moet verlagen tot f 3200. Het voorschot wordt dan f 3115. Ingekomen een schrijven van den Ontvanger der Reg. en Domeinen te Boxmeer betreffende overneming in eigendom door de gemeente van pa rallelwegen langs de spoorlijn. De Raad besluit hiertoe in principe. De Raad besluit afwijzend te be schikken op het verzoek van M. J. v Abel om een ander perceel grond voor zijn te bouwen landarbeiderswoning. Wel wordt het eerst aangewezen per ceel van 25 op 30 aren gebracht Dezelfde heeft nog een verzoek in gediend om rijwieltoelage, daar hij in dienst der gemeente dagelijks per rij wiel flinke afstanden heeft af te leggen. Wordt besloten hem f 1 per week meer loon te geven. Ingekomen een verzoek van het Wit- Gele-Kruis om een jaarlijksche subsidie Wordt besloten f 10 te geven. De Raad besluit tot vaststelling van een gsmser.ach legeiing vleeschkeuring- dienst met de gemeenten in het Land van Cuyk. III. Vaststelling en behandeling be grooting 1940 en de begrooting der Burg. Armbest. Deze begrootingen hebben geduren de 14 dagen ter inzage gelegen en worden post voor post voorgelezen. Bij den post jaarwedden wordt de jaarwedde van A. Schrader voor 1940 istgesteld op f 300. Op voorstel van Jans wordt aan Schader over 1939 een gratificatie van f 50 verleend, daar zijn vergoeding nu maar f 75 bedraagt. Beide begrooiingen Burg. Armbest. van Maashees en Overloon worden vastgesteld met een subsidie van resp. f 1400 en f 800. Het bedrag per leerling voor bijz gew. lager onderwijs voor 1940 wordt vastgesteld op f 5 50 als vorig jaar. Het bedrag voor onvoorziene uitga ven bedraagt thans nog f 3b72.85. Weth. Crooymans zou wel eenige verlaging wenschen van belasting. Spreker meent, dat de post onvoor ziene uitgaven dit wel toelaat. Hij zou het aantal opcenten personeele belas ting willen verlagen van 100 op 75. Opgemerkt wordt, dat in deze be grooting wel de baten van de nieuwe boerderijen zijn verwerkt, evenwel niet de over 1940 te betalen rente, welke ongeveer f 1575,zal bedragen. Deze rente kan nog niet op de begrooting worden gebracht, aangezien nog geen geldleenmg is gesloten. Weth. Crooymans zou gaarne zien, dat de kosten van stichting der boer derijen ten bedrage van pl.m. f 35000, zouden kunnen worden bestreden uit den verkoop van gemeentebosschen. Groote complexen zijn kaprijp en de houtprijzen sterk gestegen Hij denkt hierbij aan het bosch achter de steen fabriek. De Raad voelt hier veel voor. De Voorzitter zegt de noodige stap pen te zullen doen en vertrouwt op de medewerking van Ged. Staten. Wordt besloten voor 1940 het aantal opcenten op de hoofdsom der pers belasting te verlagen van 100 op 75. De opbrengst wordt hierdoor verlaagd met f 800. De begrooting wordt hierna vastge steld op: Gew. dienst in ink. en uitg. f 91143 44 Kapitaaldienst idem 1 13832.50 IV. Besloten wordt tot vaststelling der verordening tot heffing van 50 op centen op de gem. fondsbel. 1940/41. VI. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voor 1940 een rekening-cour. overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned. Gem. VII. B. en W. stellen voor te be sluiten tot het aangaan eener geldlee- ning tot stichting der nieuwe boer derijen. Zooals reeds gezegd, zijn B. en W. ook van oordeel, dat de nieuwe boer derijen gefinancierd moeten worden uit de houtopbrengst. In deze richting zal intusschen een poging worden gedaan. Er moet echter geld zijn ln het a.s. voorjaar zal ongeveer alles betaald moeten zijn. Bij genoemde bank kan tijdelijk geld geleend worden voor dit doel. Weth. Crooymans stelt voor om per advertentie in de couranten geld te vragen. Wordt besloten B. en W. te mach tigen tijdelijk te leenen, hetzij bij de hank of particulieren Rondvraag De Voorzitter zegt, dat voor den aanvang der vergadering een demon stratie heeft plaats gehad met brand- bluschapparaten, o.a. noodig voor den luchtbeschermingsdienst. Bruijsten zegt, dat vele particulieren reeds in het bezit zijn van een derge lijk apparaat. Weth. Crooymans meent, dat de Brandassurantie van den N.C.B. in Overloon wil meewerken om nog een paar toestellen te p'aatsen. Besloten wordt voorloopig niets aan te schaffen. Bonants klaagt over overlast van water. Kan er iets voorgedaan worden? De Voorzitter zegt, dat betrokkenen hierin zelf moeten voorzien. Bruysten zegt, dat de weg naar de Weerd er ellendig uitziet. Fransen vraagt, wanneer de uitkeering B -steun 1939 plaats heeft en hoe of 't zit met de vergoeding voor slijtage aan kleeren voor de arbeiders, die hebben gewerkt bij 't teeren van wegen. De Voorzitter zegt een vlugge af handeling toe, waarna sluiting met gebed. OVERLOON. Maandagavond qm- streeks half elf werd Mej. N. S. toen zij zich op ongeveer 100 M. van haar woning huiswaarts begaf door een onbekend persoon, van achteren aan gegrepen, tegen den grond gewor pen en vervolgens naar den keel gegrepen. Toen zij om hulp riep liet de onverlaat haar los en ging vluchten. Burgemeester en politie was spoe dig ter plaatse. Mej. S. was geheel ontdaan en kon maar een vaag signalement van den aanrander op geven. Alhier had Maandag in 't Patronaat, op initiatief van de R.K. W.V. een ontwikkelingsavond plaats. Als spreker trad op de bekende redenaar Pater Henricus uit Hel mond. De opkomst was groot on danks het zeer slechte weer. HOLTHEES—SMAKT. Zooals ook andere jaren zal op zijn terugreis St. Nicolaas a.s. Zondag een bezoek brengen aan ons Rectoraat Holthees- Smakt. De goede kindervriend zal dan te ongeveer half twee op de Smakt arriveeren, alwaar Hij zal worden afgehaald bij den Heer Wijn hoven, hoofd der school, om vervol gens te trekken naar de zaal Beatrix van Fr. Bonants. Hier zal bij aan komst een welkomstwoord gesproken worden door den Edelachtbare Heer Burgemeester, waarna onder leiding van het onderwijzend personeel de kinderen een goed verzorgd program ma zullen afwerken. Dit zijn weer eenige gezellige uren voor de ouders en kinderen. HOLTHEES. Woensdagavond had in het café M. Bonants een verga dering plaats van den N.C B., waarop als spreker optrad Ir. Ariëns met als onderwerp de vergoeding in dezen tijd. Na een kort openingswoord door den Voorzitter kreeg de Heer Ariëns het woord, welke begon met aan te toonen, hoe noodig de distri butiemaatregelen waren van vee voeder en verder het voederen van vee. Spreker spoorde met ernst aan om zooveel mogelijk groenvoer en stoppelgewas tp verbouwen, en van inkuilen gebruik te maken en niet te veel te geven in den herfst. Ook zette Spreker uiteen de voedings waarde van kaf ei spoorde de ver gadering met ernst aan om deze te voeren en niet weg te gooien. Er werd' gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een flink gebruik gemaakt werd. De Voorzitter dankte de heer Ariëns voor zijn leerzame lezing. Hierna werden de notulen zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Verder deelde de Voorzitter mede, dat een geldleening noodig was voor het pakhuis voor het opslaan van goederen, hiervoor wa3 noodig f 1000 waarvoor toestemming gevraagd werd van de leden, hetgeen werd goedgekeurd. De Secretaris deelde mede, dat de omzet dit jaar beter was gegaan dan andere jaren. Hierna sluiting. DE SOLDAAT EN DE LIEFDE. Ergens op het platteland in Neder land gebeurde een dezer dagen een droevig ongeluk. Een aantal solda ten zijn gelegerd in een huis, dat toevallig leeg 3tond. Twee jonge- melsjes, op wier levenswandel vol strekt niets viel af te dingen, be zochten het soldatenkwartier en in een bovenkamer raakten ze aan het stoeien met twee bevriende militai ren, 'n sergeant en 'n soldaat. De sergeant plaagde dreigend met een pistool. ..Enfin, de rest raadt de lezer al. De 18-jarige dochter van een school hoofd ter plaatse werd doodelijk ge troffen. Ik wil niets zeggen van de om standigheden, waaronder dit onge luk gebeurde. Ik ken geen andere dan die, welke ik in de krant ver meld vond en die waren alle van verontschuldigenden aard. Het geval dient me dan ook slechts tot aan leiding om het eens neer te schrij ven, dat de kennismakingen tusschen de vrouwelijke jeugd en de gemobili- seerden, vooral ten plattelande, vaak zoo ontstellend vlot verloopen. Natuurlijk, een soldaat is zoo goed of zoo slecht als een burger en de liefde is ook zijn recht. Het zou dwaas zijn, als een meisje de liefde van een jongen man ver smaadde omdat hij gemobiliseerd is. Het gaat enkel daaromdat tal van jonge meisjes en veelal ook haar ouders ten aanzien van ken nismaking en omgang met militai ren, de voorzichtigheid uit het oog schijnen te verliezen en den cii'i- schen zin uitschakelen, welke zij in het gewone maatschappelijke ver keer laten gelden. Meisjes, die er niet aan zouden denken om „zoo maar" mee te loopen met den eersten den besten haar onbekenden burgerjongen, fietsen op- of loopen mee met een willekeurigen soldaat, die zijn hand opsteekt of ze eëp groet toeroept. Met den gewonen Jan uit het dorp gaan ze niet, omdat ze „dit" van hem weten of „Jat" van hem hebben gehoord, maar met den eersten den besten soldaat sjouwen ze mee, terwijl ze niets van hem weten. 't Is niet precies te zeggeD, wat daarvan de verklaring is. Het leger in zijn geheel geniet en verdient in dagen van spanning de eerlijke sympathie van de burgerbevolking, 't is mogelijk, dat den soldaat daarvan in de liefde individueel voordeel toevalt. En dan is er ook het avontuur lijke. Het uniform is aantrekkelijk en de kennismaking met een mili tair bindt niet tot zooveel. Vandaag of morgen worden ze weer overge plaatst en dan kan alles weer uit zijn. Kètn....Een jong meisje en een jonge man kunnen als regel geen geregelden omgang met elkaar onderhouden, zonder dat de liefde haar werk doet. In de vorenbedoelde gevallen zullen vele meisjes haar hart ge bonden weten op momenten, dat de eindelijk verworven kennis van om standigheden ze heeft doen inzien, dat er op den weg naar het geluk ernstige hindernissen staan opge steld. Ik ben geen puritein, maar vindt toch, dat vele meisjes (en ouders) in den omgang van de vrouwelijke jeugd met militairen den kijk ver loren hebben op wat passend is en wat niet.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2