Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Godsdiensten. Buitenland. Binnenland. Zaterdag 9 December 1939 Zestigste Jaargang No 49 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 is zeer fijne boter Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Eenige interessante cijfers. In Februari j.l. had ik op een Zondag een kerkdienst bijge woond in de kathedraal van Ben gasi, de hoofdstad van Cyrenaïca de llaliaansche kolonie in Noord- Afrika. 't Was een pontificale hoogmis geweest, een dienst met veel luister, militaire eere- wachten, gepresenteerde geweren enz. Na afloop ging ik met en kele nieuwe Italiaansche vrienden ergens een glaasje inkzwarle koffie (zonder melk, maar met een indrukwekkende hoeveelheid suiker) drinken en we kwamen te praten over den godsdienst. Enkelen wisten, dat in het land, waar ik van daan kwam, „bijna alle mer.schen" volgelingen waren van Luther en Calvijn. Hoe heeten ze ook weer? vroeg me de Italiaansche woord voerder. Protestanten. O ja, juist, protestanten. Grap pige naam eigenlijk. Ik zei ze dat het niet juist was, dat „bijna alle" Nederlanders protestanten zouden zijn. Waar op ik direct in de rede werd gevallen door een, die er alles van wist. Hij was een ontwik keld man, ging er althans voor door; een regeeringsambtenaar, die reeds belangrijke posten had vervuld in Abessinië en er thans een waarnam in Lybië. In Holland, zei hij, mogen de katholieken geen eigen kerk gebouw bezitten en daarom vin den hun godsdienstoefeningen altijd plaats in de open lucht. Ik heb ze wonderlijke dingen verteld over de vrijheden, welke we op allerlei gebied, maar voor al op het gebied van de religie, in Holland kennen. Ze waren een en al verbazing. 0— Een Italiaan, die ons land of de Scandinavische landen zou bereizen, kan in vele krin gen stuiten op eenzelfde onwe tendheid ten aanzien van zijn land en zijn godsdienst. Zondert men de intellectueelen uit, dan ontmoet men in protes- tantsche millieus vaak het inzicht, dat de Roomschen een uitzon derlijk vreemd groepje christenen vormen, zooiets als het Leger des Heils, maar griezeliger nog. En de eenige troost is, dat ze in aantal niet zoo veel te be- teekenen hebben. o— Alle christenen tesamen ver- keeren tenslotte in de dwaling, dat er ergens in Afrika nog wel zwarten rondloopen, die er hun eigen afgoden op na houden en dat er in China vele rare Chi- neezen huizen, die van het chris tendom nog niet veel afweten, maar aan de kerslening van deze laatste resten der heidensche menschheid werken zendelingen en missionarissen. Hoe slaat het met dat alles nu in werkelijkheid We willen deze werkelijkheid in cijfers tot uitdrukking brengen, cijfers, welke ons inzicht kun nen verruimen en ons beschei denheid kunnen doen verwerven. Ik ontleen de gegevens aan het zeer uitvoerige statistische ma teriaal van het Duitsche Centrale Bureau voor Kerkelijke Statistiek en ze betreffen het jaar 1937. De geheele bevolking der aarde telde in dat jaar bijna 2123 mil- lioen zielen, van wie er we nemen de cijfers afgerond op millioenen 770 millioen als belijders van eenige christelijke religie konden worden aange merkt. Dat is dus ruim 36 pet. of iels meer dan één derde van de bevolking der aarde. De belijders van alle mogelijke christelijke kerken en secten te- samen vormen dus nog maar een kleine minderheid van de mensch heid De sterkte-percentages van andere belijdenissen zijn: Con- fucianen I81/. pet., Mohamme danen 15 pet., Hindoeïslen 12 pet., Boeddhisten 8.5 pet., andere heidenen 5.4 pet., godsdienst lozen 3.6 pet., Sjintoïsten 0 9 pet. en Joden 0.8 pet. —o Ruim een derde deel der menschheid dus, om precies te zijn: 36.4 pet. bestaat uit chris tenen. Hoe nu zijn de christenen weer onderverdeeld Nemen we hun aantal ais een afzonderlijke eenheid, te stellen dus op 100 pet., dan valt te constateeren, dat iets meer dan de helft, n.l. 51.6 pet. Roomsch Katholieken zijn; tot de z.g. schismatiek-kalholieke.' kerken (Grieksch-Katholieken of Oosters- orthodoxen) behoort 21 pet. der christenheid; tot de protestantsche kerken (het woord „protestant" in den ruimsten zin des woords genomen) behoort 26.2 pet.; „andere christenen" 1.2 pet. o Voor ons werelddeel, dus voor Europa gelden de volgende ver- houdingscijfers: R.K. 41.1 pet.; Grieksch-katholiek 27.3 pet.; Pro testant 22.8 pet.; anders-christe lijk 0 8 pet.; Joden 1.9 pet.; Mo hammedanen 1.9 pet.; godsdienst loos 4.2 pet. In Azië, dat meer dan de helft van het aantal zielen der geheele wereld bevat (n.l. 1163 millioen van de 2123 millioen) behoort slechts 3.9 pet., dus nog geer. 4 op de honderd, tot eenige chris telijke religie. Het weielddeel Australië en Oceanië, dat slechts weinig meer zielen telt dan ons land, n.l. 10.5 millioen, is voor ruim 60 pet. protestantsch en voor ruim 17 pet. R.K. Afrika telt op een bevolking van 151,5 millioen nog geen 20 millioen (20.6 pet.) christenen. Bijna de helft van hun aantal n.l. 9 millioen zijn R.K. Amerika met zijn 268 millioen inwoners (N. en Z. Amerika te samen) is voor 55.1 pet R.K. en 23.4 pet. Protestantsch. Ruim 41 millioen inwoners gaven zich daar als godsdienstloos op. Md. DE ALGEMEENE TOESTAND. Geneve in de oorlogsbranding. Meer en meer krggt het gevoelen d9 overhand, dat, hoe ook het ver loop van den Russischen inval in Finland in de naaste toekomst moge zijn, het feit zelve van dien inval heel het aspect van den Europee- schen oorlog zal wijzigen en wel licht ook den duur van het conflict tusschen Duitschland en de gealli eerde Westersche mogendheden kan doen beperken. Nog nooit in de geschiedenis heeft een geval van agressie zoo'n alge- meene verontwaardiging en zoo'n krachtigen weerzin gewekt in heel de wereld, als thans het geval is met den aanval der Russen op een klein, eerlijk en werkzaam buur- volk. Wat nu mogelgk bleek, verontrust iedereeD en elk volk. Men acht de bolsjewisten tot gilles in staat en voelt intuïtief de noodzaak van af weer: De Scandinavische landen mobi- liseeren het restant van hun econo mische krachten om de Finnen bjj te staan, de Zweden brachten reeds een millioen kronen bgeen voor steun en honderden melden er zich voor de deelname aan een vrijwilligers leger, dat den Finschen broeders te hulp wil snellen. De Ver. Staten schenken aan Fin land de afbetalingen van hun oor logsschulden en denken er over om eenige vroeger gedane betalingen te restitueeren. De Zuid-Amerikaan sche Staten hebben een voorstel ingediend te Genève om Rusland uit den Volken bond te stooten. Urugay zegt: De Russen er uit, anders gaan wij er uit. In Engeland, dat omwille van zijn oorlogskansen de Russen lange tijd heeft ontzien, geeft men thans open lijk aan zijn vijandigheid blijk, wat b.v. tot uiting is gekomen in de onthulling, dat de Russen tijdens de onderhandelingen tot het sluiten van een anti-agressiefront als voorwaar de hadden, dat ze de Baltische Sta ten zouden mogen binnenrukken en onderwerpen. Een voorwaarde, welke Engeland en Frankrijk hebben ver worpen. (Tusschen haakjes zij hier opge merkt, dat „dus" bewezen moet worden geacht, dat de Russen hun posities aan de Oostzee wilde ver sterken tegen de Duitsche belangen in en ten koste van de Baltische Sta ten. Wat de geallieerden weigerden, stonden de Duitschers aan de Rus sen toe en ze legden aldus de strop om eigen hals.) In Italië worden de anti-Russische betoogingen in Rome voortgezet. Daar zoo iets ondenkbaar is in een dictatoriaal bestuurd land, wanneer die volksuitingen in tegenspraak zijn met de bedoelingen en zienswijze van de regeering, moet men aannemen, dat in Rome en in geheel Italië het volkssentiment zich aansluit aan het gevoelen der regeering. Al deze stemmingen zeggen op zichzelf nog niets van feitelijke be- teekenis, maar ze bieden toch aan allerlei verrassende mogelijkheden kans op verwezenlijking. Zonder ons in dat opzicht aan voorspellingen te wagen, willen we toch wijzen op de kans, dat binnenkort Italië in den oorlog betrokken raakt zonder dat het op directe wijze partij kiest in het conflict tusschen de geallieerden en Duitschland. Reeds langen tijd zetten de Itali aansche bladen de geallieerde Wes tersche democratiën op tegen Rus land, er op wijzende, dat Frankrijk en Engeland, zich gekeerd hebbende tegen een aanvaller, ook aan Rus land den oorlog zouden moeten ver klaren. Deze aansporingen heeft men lan gen tijd aangemerkt als tactiek der Italianen, beoogende om de moeilijk heden der geallieerden te vergrooten om daarna partij te kunnen kiezen voor Duitschland. Maar de Duitschers zijn tenslotte veel te ver gegaan in hun toezeg gingen aan Rus'and. In Italië, waar de anti-bolsjewis tische geest, anders dan in Duitsch land, altijd echt is geweest en on- vervaDcht is gehouden, schijnt men niet ongeneigd te zijn om zich aan de zijde der geallieerden te scharen in een oorlog tegen Rusland Kwam het zoover, dan zouden de Scandinavische rijken, die zich op 't oogenblik eveneens bedreigd gevoelen wellicht besluiten om met Finland daadwerkelijk mee te strijden. Ook Roemenie zou, wetende, dat het na Finland doelwit van de Russische agressie zou worden, óók liever nu zijn kans tot afweer waarnemen. En hetzelfde kan worden gezegd van Turkije, dat boos als de Rus sen zijn over het Turksch-Fransch- Engelsch verdrag van Ankara met onrust en argwaan de Russische troepenconcentraties aan de Kauka- sische grens gadeslaat. Op de anti-Russische fronten zouden Engeland en Frankrijk steun kunnen verleenen in het Noorden, dus waar de Finnen en Scandina- viëra zouden strijden, en de Italianen zouden rechtstreeks hulp kunnen bieden aan de Roemeniërs en de Turken via de Dardanelles Men kan dat alles fantasiën heeten voor het oogenblik is het zeker niet méér dan dat maar het zijn toch mogelijkheden. Zeker is echter, dat bij eene ver verwezenlijking ervari, Duitschland in moeilijkheden zou komen, want bij een succes van de vijanden van Rusland, zou Duitsch land een bedreiging voor zich zelf zien opkomen vanuit het Noord- Oosten en het Zuid-Oosten. De afloop van langer Duitsch ver zet tegen de geallieerden zou zelfs voor de fanatieksten in Berlijn niet twijfelachtig wezen. Wat ligt dan vervolgens méér in de lijn van de verwachtingen, dat de Duitschers in de geschetste omstandigheden met het Westen tot een compromis zul len trachten te geraken en,., zich, ter verzekering van een behoorlijk oorlogsloon, daarna bij de vijanden van Rusland zouden scharen Het zou daarmee handelen in den geest van volkasententies, welke waarach tiger zijn dan de nu gehuichelde vrlendschapsgevoelens jegens Rus land. Het zou de slechtste uitkomst niet zijn van den oorlog van heden, wanneer die zou beteekenende verdwijning van het bolsjewisme uit Europa. Of de dingen zich inderdaad zullen ontwikkelen, zooals we hiervoren als „mogelijk" aanduidden, zal voor een deel ook afhangen van het verloop der Volkensbondsaclie in deze aan gelegenheid. Genève staat warempel weer een oogenblik in het middelpunt der internationale belangstelling en er blijkt een kans aanwezig, dat de zieltogende volkerenorganisatie door een gedurfde operatie weer tot leven zou kunnen worden gewekt. Voor den Volkenbond is het thans in ieder gevaler op of er onder In Rome ziet men met klaarblijke lijk groote belangstelling uit naar wat de Volkenbond in het Russisebe- Finsche conflict zal doen. Wel loopt het lidmaatschap van Italië (opge zegd na de sancties, waarmee de Italiaansche inval in Abessinië werd afgestraft) Maandag a.s. formeel af (2 jaar na de opzegging n.l.), maar een nieuw lidmaatschap kan eiken dag weer ingaan. In Rome zegt men voorstander te zijn en te zijn gebleven van de inter nationale rechtsorde en men vertoont er interesse voor wat Genève straks zal besluiten. Finland heeft n.l. een beroep op den Volkenbond gedaan, zooals we in ons vorig num mer al hebben vermeld. Niet op grond van het bekende sanctie-artikel 16, dat In wezen de beslechting van 'n geschil volgens vredelievende metho den nastreeft. De Russen zijn op hun bekende lafhartige wijze hun ver antwoordelijkheid ontvlucht door kenbaar te maken, dat ze zich niet zullen laten vertegenwoordigen op de bijeenkomst van den Volkenbonds raad op heden Zaterdag, noch op de eventueele buitengewone Volken bondsvergadering van a.s. Maandag. Ze zeggen n.l., dat de behandeling van het beroep van Finland voor hen... beleedigend van karakter is Wat een infantiel excuusEen passend pendant van het excuus voor den Russischen aanvalde „be dreiging" door Finland Zal de Volkenbond zich krachtig uiten tegen Rusland Zooals we reeds zeiden hebben eenige Zuid- Amerikaansche staten voorgesteld om Rusland uit tc bannen, uit den Volkenbond (een besluit, dat slechts met algemeenheid van stem men, op die van den uit te stooten staat na, kan worden genomen). Ook Litauen echter is lid van den Volkenbond en deze Baltische staat ontvangt tegenwoordig onder worpen als hij is zijn bevelen uit Moskou.... De Scandinavische landen plegen overleg met elkaar, of ze het Zuid- Am erikaansche voorstel zullen steu nen. CJrugay heeft te kennen ge geven óf de Russen er uit, óf wij De Volkenbond heeft al heel wat leden verloren Japan, Italië, Duitsch land, Brazilië... Als het nu ook nog Rusland uitstoot, dan néén, dan zal dat geen verder verlies beteeke nen. Het moet geenszins onwaar schijnlijk worden geheeten, dat de uitbanning van Rusland den terugkeer van verloren zonen zal beteekenen. Een terugkeer, welke de krachten van den Geneefschen patiënt zal versterken, hem misschien gezond zal maken eD geschikt om een vrede van recht en samenwer king te wekken uit den afschuwe- lijken strijd van heden. BERICHTEN EN GERUCHTEN De oorlog in Finland De militaire situatie in Finland Is, vooral tengevolge van de zeer on gunstige weersomstandigheden, niet noemenswaard gewijzigd. De Russen vallen aan in het Noorden bij Pet- samo- In Finsche berichten wordt gewag gemaakt van aanzienlijke vorderingen in de streek van Salmi en op de Karelische landengte. De Finnen zeggen in drie" dagen 2000 Russen te hebben gedood en 64 Rus sischs vliegtuigen te hebben neerge schoten. De Russen ontkennen dat en beperken hun verlies aan vlieg tuigen tot4 Zweden mobiliseert. In Zweden zijn 15 lichtingen onder de wapenen geroepen, wat gelijk staat met gedeeltelijke mobilisatie. De meeste troepen gaan naar de Finsch-Zweedsche grens. Er worden maatregelen genomen voor een even tueele evacuatie van de hoofdstad Stockholm. Italiaansche betoogingen. De pro-Finsche en anti-Sovjet be toogingen in Rome houden aan. Voor de Finsche legatie zwaaiden de be- toogers met Italiaansche en Finsche vlaggen en borden met het opschrift „roeit de Russen uit" droegen zij mede. Zg juichten den Finschen ge zant toe en riepen „Leve Finland!" „Finnen houdt vol!" Een Pan-Amerikaansche veroordeeling De Amerikaansche onderminister van Buitenlandsche Zaken heeft ver klaard dat de Vereenigde Staten zullen deelnemen aan een gezamen lijke Pan-Amerikaansche veroordee ling van den den Sovjet-Russischen aanval op Finland. Dc Britsche strijddoelcinden. De Britten hebben l1/, milioen man gemobiliseerd. De regeering heeft een geweldig economisch en in dustrieel program geopenbaard en daartoe zeer groote finaneieele offers van het land verlangd. De oorlogs productie is in drie maanden tijds verdubbeld en moet in zes maanden tijds opnieuw worden verdubbeld. Lord Halifax heeft in het Britsche Hoogerhuls nog eens de strijddoel- einden gesteld „Wij willen een internationale orde vestigen, waarin alle volken veilig onder de heerschappg van't recht, hun eigen politieke en economische leven kunnen bepalen, vrij van ingrgpen door hun mach tiger naburen. Te dien einde zou Engeland bereid zijn, zgn beste krachten in het werk te stellen, in samenwerking met andere naties, met inbegrip van Duitschland, ten behoeve van het werk van politie- ken en economlschen wederopbouw, want alleen op die wijze kan, naar wij gelooven, een ordelijk Interna tionaal leven worden behouden;" In verband met wat Lord Halifax zeide over „samenwerking met an dere naties, met inbegrip van Duitschland" leze men, wat we hier voren onder het hoofd „de algemeene toestand" over de mogelijke ontwik keling der omstandigheden in Eu ropa schreven. Halifax eischte voorts een „bewijs" van Duitschland, dat het bereid is de voorwaarden te aanvaarden, die overeenkomen met de oogmerken, waarvoor de geallieerde Westersche mogendheden de wapens hebben op genomen. Aanslag op Grciscr. Op Greiser (den voormaligen voor zitter van den senaat van Danzig en thans stadhouder van het Pool- sche district PoseD) zou een aanslag zijn gepleegd door vgf leden van de geheime Poolsche militaire organi satie, die op Greiser vuurden, die hem niet raakten, daar de auto, waarin de stadhouder gezeten was, geblindeerd bleek te ztjn. Tusschen de plegers van den aan slag en de Duitsche politieagenten, die in een volgauto gezeten waren, ontspon zich een gevecht, waarbij verscheidene Duitschers en vier Polen gedood werdeD. Von Mackensen 90 jaar. Op zijn landgoed Bruessow in de Uckermark vierde de grijze generaal veldmaarschalk Von Mackensen op 6 December zijn 903ten verjaardag. Uit binnen- en buitenland ontving hij talrijke gelukwenschen. Ook de Duitsche pers wijdde aan den be kenden legeraanvoerder uit den vo- rigen oorlog hartelijk gestelde ar tikelen. Het landgoed Bruessow werd aan Von Mackensen in 1935 door Hitier geschonken op den dag van zijn 20- jarig jubileum als generaal-veld- maarschalk. Sinterklaas. Drie weken achtereen, dierbare le zer, heeft uw overzichtschrijver via de radio het aandoenlijke liedje ge noten van „Het jongetje, dat Sinter klaas vergat". Het heeft me geïnspi reerd tot het schrgven van de dringendste beroepen op Uw mildda digheid en het heeft me vaak een krop doen zwellen in mgn keel. Maar than3 eerst weet ik ten volle besef fen, wat het zeggen wil: het jongetje, dat Sinterklaas vergat Ik geloof, dat er vele jongetjes (en meisjes) vergeten zijn door Sin terklaas, maar „het" jongetje, dat hij vergat, dat ben ik. Tenminste zoo'n gevoel heb ik over me. U ook Een volgenden keer beter Andere zorgen. Sinterklaas met zgn prettige fami liare tradities heeft ons een oogen blik de zware zorgen van den tijd doen vergeten en dat is een weldaad, welke we allen behoefden en hebben genoten. Maar thans moeten we weer tot de vreeselijke orde van den dag terugkeeren. Meer nog dan tevoren is onze aandacht gericht op het gevaar, dat ons land, gelijk zoovele andere kleinere Europeesche landen bedreigt. De aanval van Rusland op Finland... Dr. Colijn is als vertegenwoordiger onzer regeering naar Genève ver trokken om daar met andere leden van den Volkenbondsraad te over leggen over het beroep, dat Finland als aangevallen staat op den Volken bond heeft gedaan. Moge hg iets kunnen bijdragen om dit jongste slachtoffer van het geweld der groo- ten doeltreffende hulp te verleenen. Onze gemobiliseerden. Er wordt wel heel veel gedaan om gemobiliseerden de lasten der mobi lisatie zooveel mogelgk te verlichten. gezinshoofden zal het voortaan worden vergemakkelijkt om vrouw en kinderen ter tgdelgke vestiging naar de legeringsplaats te laten overkomen. Aldus de minister van defensie in de Memorie van Ant woord. Daar de betrokkenen zich in dat geval als regel eveneens voor extra- onkosten (aanhouden van de woning in de standplaats, pensionkosten voor het gezin in 't kantonnement geplaatst zien, bestaat er aanleiding om hen in het genot van een toe lage te laten, zegt de minister voorts. Voor onze jeugdige burgers van om en bij de twintig lentes is er minder goed nieuws. Zij zullen „eer lang" onder de wapenen worden ge roepen, voor zoover ze tot de „bui tengewone dienstplichtigen" behoo- ren, dus tot hen, die vrijgeloot zijn of vrijstelling wegens broederdienst of kostwinnerschap of wegens af keuring, bekwamen. In welke volgorde ze zullen wor den opgeroepen, is nog niet bekend. Evenmin wanneer. Daar in April 1940 nog een deel der gewone dienstplich tigen van de lichting 1940 onder de wapenen moet komen, zullen de bui tengewoon dienstplichtigen wel niet voor dien tgd worden opgeroepen. De oproepingen hebben ten doel om de oudste lichtingen met verlof te kunnen zenden. Ook omtrent het tijdstip daarvan, is echter nog niets bekend. Landverraad. In schrille tegenstelling tot de bereidheid van honderdduizenden ge mobiliseerden om hun plicht tegen over het land ten volle te vervul len, staat het laffe verraad, waar van enkele Nederlanders worden ver dacht. Twee Haagsche departemen tale hoofdambtenaren hun functie maakt zonden dubbel zwaar zijn gearresteerd op de verdenking van verraad van hun land aan Duitsch land. Vast schijnt te staan, dat ze o.m. de officieele gegevens van de Neder- landsche scheepvaart ter zee voor de noodige Judaspenningen aan onze Oosterburen hebben verraden. De Haagsche rechtbank heeft de verdere gevangenhouding der verdachten be volen. Ook de echtgenoote van een der gearresteerde hoofdambtenaren is gevangen gezet. Een der verdachten was de depar tementale leider van den socialen jeugddienst, tot zijn waarnemer is voorloopig de heer Meijer de "Vries benoemd, hoofd van de afdeeling werkverruiming aan het departement van Sociale Zaken. Het mijnengevaar. De najaarsstormen gaan voort met mijnen op onze kust te werpen van losgeslagen mijnenvelden; bij tien tallen tegelgk spoelen ze soms op 't kustgebied van één gemeente aan Bg Nieuwe Schild is een groot gat in den dijk geslagen van 12 m. breedte. De schade aan de nabij ge legen woningen is groot. Bij Oude Schild is de boerderg Noordkamp totaal vernield. Ons dagelijks brood. Zaterdagavond is een heele vloot van Nederlandsche schepen, die graan uit Zuid-Amerika aanvoeren voorde Nederlandsche regeering, den Water weg blnnengeloopen. De meesten werden reeds een week lang verwacht. De „Ootmarsum voerde een lading lijnkoeken aan. Mobilisatiekosten. In zgn Mem. van Antwoord aan de Tweede Kamer over het buiten gewone defensiecrediet van 100 millioen gulden zegt de Minister van Defensie, dat de kosten van de mobilisatie voor zoover betreft de regelmatig terugkeerende uitgaven globaal kunnen worden geschat op f 1.700 000 per dag. Suikerprijs. Ter bestrgding der distributie- kosten zal de crisisheffing verhoogd worden met 10 pet. Dit zal tot ge volg hebben, dat de suikerprgs met één cent per pond zal worden ver hoogd. De theeprgs wordt met twee cent per ons verhoogd. Onze scheepvaart. Deze week is van Britsche zijde de verscherpte blokkade ingesteld, waar door onze scheepvaart ter zee voor nog grooter moeilijkheden werd ge plaatst. Ook het verkeer van Neder land op Indië komt in de verdruk king. De verbinding van ons land op de Oost is door de Scheepvaart-Mij „Nederland" verlegd op Genua. Daar zal voortaan de reis beginnen en ein digen. Het ligt in de bedoeling de „Mar- nix van St. Aldegonde" in Februari a.s. te Soerabaja op te leggen en alleen met het m.s. „Johan van Ol- denbarnevelt" en m.s. „Christiaan Huygens" den passagiersdienst tus schen Genua en Ned. Indië te onder houden. Duitschland, dat het zoo verwon derlijk vindt, dat we ons naar de Britsche blokkade-maatregelen schik ken, bJgft ook zelf voortgaan met onze scheepvaart op onrechtmatige wgze te bemoeilijken. Ongeveer 45 booten met voor Nederland bestemd hout worden thans in Duitsche ha vens vastgehouden. Gevaar, dat dit hout door Neder land aan Engeland of Frankrijk zal worden doorverkocht, bestaat er niet. Het is voor het grootste gedeelte hout, dat bestemd is om te voorzien

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1