in do ijiodQ SCHAE VENRAY IN HET VERLEDEN. Buitenland. Voor Boeren en Tuinders Provinciaal Nieuws Jaarmarkt Vl MAANDAG 4 Dl elkaar en is wel voor zijn taak be rekend, namelijk om het voedsel fijn te kauwen. Hij kan bij goede ver zorging een groot aantal jaren mee. Daarbij werken de snijtanden als beitels, die een hap van devoedsel- brok afhakken, waarna de spitse hoektanden als dolken de brok door priemen om eindelijk terecht te komen tusschen de knobbelvormige snijtanden, die als molensteenen het voedsel verder fijnmalen. Bij de beweging van kaken en tong wofrden de speekselklieren in werkiDg gesteld, die het speeksel afscheiden, dat noodig is, om de zet- meelstoffen om te zetten in suikers en dus reeds de eerste vertering van het voedsel inzetten. Het fijDge- kauwde voedsel komt door een slik beweging in den slokdarm, die door zgn samentrekkende spierbeweging zorg draagt, dat het voedsel in de maag terecht komt, waar het verder onder invloed van verteringssappen in maag en darmen zijn weg vindt Daar het bloed, om zoodoerde door het geheele lichaam gevoerd te worden. De tanden spelen hierbij een voor name rol. Hoe fijner het voedsel gekauwd wordt, hoe beter. Dat is heel wat werk gespaard voor de andere spijsverteringsorganen, die er feitelijk ook niet voor berekend zijn. Moeten deze voortdurend dat onge wone werk doen, dan raken ze van streek, het voedsel wordt onvoldoende verteerd en allerlei ziekten kunnen daarvan het gevolg zijn. Uit dit alles blijkt wel, van hoe veel gewicht voor de gezondheid een goed stel tanden is. dat we feitelijk iu onze jonge jaren, zoolang er zich geen gebreken vertoonen, niet vol doende waardeeren. Bij het eten blijven resten tusschen de tanden Zitten, die veranderen in een stinkende verzuurde massa, welke van slechten invloed is op de tanden niet alleen, maar ook door ze in te slikken geen welkome gast zijn voor de maag. Het dagelijks reinigen van de tanden, in ieder geval na den laatsten maaltijd, is dan ook geen overbodige weelde. Peuteren met harde metalen voor werpen tusschen de tanden kan het tandbeen of het email beschadigen met als gevolg een begin van rotting, die zich doorzet tot in de tandholte en hevige kiesprjn na zich sleept. Nu weet een tandarts daar wel afdoende middelen voor, door de tanden te plombeeren of ze te ver vangen door een kunstgebit. En we kunnen blij zijn, dat de wetenschap het zoo ver gebracht heeft. Maar ze kunnen het natuurlijk gezond gebit toch niet geheel vervangen. Het is opvallend, hoeveel school kinderen reeds sukkelen met hun melkgebit en ook al met blijvende tanden. De tanden kunnen scheef groeien en dit is later moeilijk te verhelpen. Waar van een goed gebit zooveel afhangt voor de gezondheid, is het jammer, dat nog op zoo weinig scholen een geregelde deskundige tandcontrole wordt gedaan. Maar ook is er alles voor te zeg gen, dat men minstens éénmaal per jaar zijn tanden laat controleeren. Met betrekkelijk geringe uitgaven kan men zich daardoor voor het latere leven heel wat ongenoegen, kosten en ongezondheid sparen. Heel. N.K. D. BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 22 Al van oudsher heeft Venray het voorkomen gehad van eene welvaren de gemeente. In het bijzonder kwam dit op den voorgrond, door de netheid der straten, en den bouw der wonin gen, die over het algemeen getuig den van een zekeren smaak en van een goed onderhoud. In de kom van het dorp vond men al voor meer dan 50 jaren terug geen hulzen meer met strooien daken, en zelfs de kleinere burger woningen hadden het voorkomen van eene zekere netheid, hetzij door vorm of door een fleurige verfkleur op vensters en deuren. Uit het een en ander bleek toen al reeds duidelijk dat de inwoners ietwat hooger voor den dag wilden komen, dan men in de meeste dor pen gewoon was. Zooals wij reeds memoreerden, hadden vroeger de meeste menschen, en ook thans nog zeer veel een eigen woning en er werd alles voor ge daan om deze, voor zoover de finan ciën het eenigszins veroorloofden, zoo net mogelijk te bouwen. Niet alleen echter de gewone burgerstand, en zelfs de minder bedeelden, maar in het bijzonder de hoogere standen en de meerbezitten- den, getuigden hiervan door de in richting van hunne woonsteden. Voor meer dan 60 jaren waren in Venray al een flink aantal heeren- huizen, die ver uitstaken boven de gewone dorpsbouwerg en die toen al reeds vertoonden, dat Venray als het ware eene stad in wording was. Wij willen hier enkele monumen tale woningen opnoemen, die toen al reeds gebouwd waren, en die thans nog dienen als een sieraad voor het dorp. In het jaar 1880 bestonden toch hier al de prachtige heerenhuizen van Mevrouw de Wed. Joseph Esser (thans Magazijn „De Zon), van Mevrouw de Wed. Coenraad Reijn- aers-Esser (thans winkel van De Gruyter), van Burgemeester Philip Esser, van Mevrouw de Wed. van den Boogaard (later bewoond door den zoon Frans, thans ingericht tot eenige nette winkelhuizen), van Dr. Ellerbeck (later bewoond door Th. van den Boogaart), van Martin Poels, van Dr. Job Rousseau, van Hasen- ackers-Poels, van de apotheek Esser, van de dames Hellen enz. en dan j'iet te vergeten een drietal flinke Hotels, nL de Keizer, de Zwaan en de Gouden Leeuw, die indertijd al reeds zoo modern waren ingericht, als men in een groote stad kon verlaDgen. De bewoners van al deze genoemde heerenwoningen waren tevens in het bezit van enorm groote sier- en groententuinen, en sommigen hadden er nog een reuzenboomgaard van vruchtboomen bij. Voor ongeveer 40 jaren begon Venray zoo zachtjesaan nog meer teekenen te vertoonen van uiterlijken bloei. Sinds dien tijd toch kwamen succesievelgk meerdere flinke gebou wen tot stand, die aan het dorp een fraaier aanzicht gaven. Behalve de enorme vergrootingen van het Pensionaat „Jerusalem" en van het Gymnasium der Eerw. Paters Franciscanen, benevens van het sierlijke Raadhuis, werden toen meerdere openbare inrichtingen ge bouwd, en vertezen speciaal aan den Oostrumschen weg een aantal prach tige villa's, terwgl toen door het Gemeentebestuur nieuwe wegen werden aangelegd enz. Terloops noemen wij hier de Muziekzaal, die in 1895 tot stand kwam, en door Victor Maassen werd aangenomen voor f 5485. Deze zaal heeft voor verschillende doeleinden gediend, nl. voor concerten, lezicgen, vergaderzaal voor den Boerenbond, stemzaal, excercitielokaal, normaal school en later voor gewone lagere school. In de Raadsvergadering van 19 Februari 1902 werd het voorstel be handeld om het oude Postkantoor in de Groote straat te verbouwen en te vergrooten, daar de ruimte lang niet meer voldoende was voor steeds toe nemende werkzaamheden. Na heel wat wikken en wegen werd toen dit plan verworpen en met al- gemeene stemmen besloten een nieuw Postkantoor te bouwen, dat aan de eischeD des tijds kon voldoen. Direct na dit besluit werd in on derhandeling getreden met het Hoofd bestuur der posterijen, betrekkelijk de inrichting van het nieuwe gebouw, benevens over de huur, welke hier voor betaald zou moeten worden. Alles liep als van een leien dakje, en al spoedig werden de voorberei dende maatregelen voor den bouw genomen. Als de meest geschikte plaats werd aangewezen de ingang van de Paterstraat, nabij het Hen- seniusplein, aan den hoek van de Draal, alwaar toen enkele krotten- woningen stonden, welke reeds voor afbraak bestemd waren, en dus voor een tamelijken prijs konden worden aangekocht. Architect Kaiser van Venlo maakte het plaD en de teekening van een ruim en schitterend gebouw, met een sierlijken hoektoren, die aan het ge heel een imponeerend aanzien gaf. Het een en ander viel bij zonder in den smaak, en in 1903 had reeds de aanbesteding plaats van het monu mentale Postkantoor, dat thans nog een sieraad van Venray mag genoemd worden. De naam van den aannemer is mij door het hoofd gegaan, even als het bedrag der aannemingssom, dat niet zoo gering zal geweest zgn. Bij den aanvang van den bouw had echter een voorval plaats, dat als een groote bijzonderheid nog eens mag vermeld worden. In den nacht, welke voorafging aan het begin van den afbraak der oude woningen, was in een dezer krotten door eene onbekende oor zaak brand ontstaan, welke zoo spoedig toenam, dat het geheele complex in een minimum van tijd tot den grond toe geheel afbrandde. Een groot gedeelte van de oprui ming was toen al reeds geschied, en zeer waarschijnlijk heeft de bezitter van de polis der Brandverzekering hierbg nog een extra voordeeltje ge had, daar hem toen ook nog de premie vergoeding der verzekering rechtens toekwam, Hoe deze zaak verloopen is, daar van is mij niets bekend,, maar in ieder geval, Venray kreeg in 1903 een Postkantoor, dat in menige groote stad een waardige plaats zou inge nomen hebben. In dezelfde Raadsvergadering van 1902 werden nog eenige besluiten genomen, die getuigden van een zeld zame vooruitstrevendheid der vroede vaderen in dien tijd. Al reeds jaren te voren was in Venray en omstreken over het al gemeen de noodzakelijkheid betoogd van goede verbindingswegen naar enkele gehuchten en naar de ge meente Overloon. In den Raad waren hierover al meermalen ernstige dis cussies gevoerd, doch de spreek woordelijke zuinigheid, of liever de vasthoudendheid der raadsleden had den deze plannen tot dusver nog steeds verijdeld. Toen echter bleek men eensklaps doordrongen te zijn van het feit, dat er niet meer te ontkomen was aan de totstandkoming dezer verbetering, en toen werd dan ook maar in een maal de knoop doorgehakt. Op voorstel van het Dagelgksch Bestuur der gemeente Venray werd met algemeene stemmen besloten tot het aanleggen van drie grind wegen, namelijk naar Merselo, naar Overloon en van Oostrum naar Oirlo. De Merselosche weg werd in 1902 nog aanbesteed, waarbij de heer Willen Wijnhoven, met f 6200 de laagste inschrijver was, zoodat het werk door de gemeente aan hem werd toegewezen. Deze ervaren aannemer, die vooral op bouwgebied als bijzonder ter zake kundig bekend was, scheen zich bij deze aanbesteding wat misrekend te hebben. Het bleek toch later, dat zijne inschrijving zoo laag was, dat hij het werk nog met glans had ver kregen, al had hij meer dan 1000 gulden hooger ingeschreven. Toch werd de weg naar genoegen der gemeente in zeer goeden toe stand afgeleverd. De weg, die thans hiervoor in de plaats komt, is heel wat moderner en zeer keurig inge richt, doch de kosten hiervan zijn ook enorm veel hooger. De andere wegen kwamen vrij spoedig daarna tot stand, terwijl de weg in Oirlo later nog werd ver lengd met een zijstuk naar Casten- ray. (Wordt vervolgd) M. DE ALGEMEENE TOESTAND. Onrecht tegen onrecht. Het moet een duivelsch brein zijn geweest, waarin de idee van den on- beperkten mijnenoorlog werd gewekt. Want zooals Duitschland thans strijd voert met zijn „geheime wapen", de magnetische mijn, dat lijkt op niets menschelijks meer. Het is vol komen in strijd met het geschreven en ongeschreven internationale recht en het heeft ook niets meer uit te staan met het begrip „oorlog". Oorlog veronderstelt twee partijen welke tegen elkaar kampen, maar met hun magnetische mijnen zijn de Duitschers eenvoudig op vernieling uit, van wie en van wat ook. De magnetische mijnen worden in vaart routes gestrooid en degenen, die deze helsche obstakels op leggen, hebben er zelf geen flauw idee van, of het vrienden of vijanden dan wel buiten staanders (neutralen) zullen zijn, die er door zullen vergaan. Tot nog toe werd de meeste schade door deze wijze van strijd-voeren aan de neutralen toegebracht. Het verfoeilijke wapen blijkt op tweeërlei wijze te kunnen worden aangewend; magnetische mijnen wor den gelegd door onderzeeërs en neer gelaten vanuit vliegtuigen, in het laatste geval wordt de snelheid der nederlating bedwongen door para chutes. Zelfs Engelsche rivieren heb ben de Duitschers op deze wijze tot wegen des doods gemerkt. Deze wijze van oorlogvoering kan de Duitschers in groote moeilijkheden brengen, want vanzelfsprekend ko men van alle (neutrale) kanten de protesten los. Zelfs de Italiaansche pers is niet malsch in haar veroor deeling van deze Duitsche oorlogs daad. En in Japansche officieele krin gen stelt men in het vooruitzicht, dat Japan niet buiten den oorlog zal kunnen big ven, wanneer de Duit schers op deze wijze de belangen der niet-oorlogvoerenden blijft bedreigen en schaden. In tusschen staat het ook nog geenszins vast, dat de magnetische Duitsche mijnen aan de door Berlijn gekoesterde oogmerken zullen be antwoorden. Bg de eerste aanwen ding is de scheepvaart verrast en vielen vele slachtoffers, maar thans zullen afweermaatregeien niet uit blijven. De Amerikaanache bladen zijn, blijkens een bericht uit New-York, er van overtuigd, dat de magneti sche mijn aan de geallieerden geen doodelijken slag zullen kunnen toebrengen. Zij trekken de doeltreffendheid van het wapen in twijfel en verklaren, dat, om het scheepvaartverkeer stop te zetten, de mijnen in zulken groote getale gelegd zouden moeten wor den, dat dit een onmogelijke taak moet worden geheeten. Volgens de „Sunday Dispatch" hebben Britsche marine-deskundigen reeds een middel gevonden om een krachtig electro-magnetisch veld te ontwikkelen, eenige honderden voeten vóór de mijnenvegers, met het ge volg, dat de mgnen, zonder schade aan te richten, exploideeren, Het spreekt vanzelf dat de Brit ten er op uit zijn geweest om de onverwachte en onrechtmatige aan wending van de magnetische mijn door Duitschland, te beantwoorden met een maatregel, welke een nieu wen economischen slag aan den vijand toebrengt en aldus diens'weer- stand zal verzwakken. Blijkbaar heb ben zg geen zoodanigen maatregel kunnen vinden passend in het kader van het international recht. Het tegen Dinsdag, aangekondigde exportbesluit is evenzeer in strgd met de rechten zoowel van de oorlogvoerende tegen partij als van de neutralen al3 het jongste Duitsche optreden ter zee. De lezer zal het reeds weten, wat dit Britsche besluit, den Duitschen export betreffende, in heeft. De Brit ten zeggen, waar ze dat maar kun nen, beslag te zullen leggen op alle goederen van Duitsche herkomst. Wat bv. dus Nederlanders in Duitsch land koopen en dus hun eigendom werd, kunnen ze niet meer over zee naar andere landen uitvoeren. Ook geen fabrikanten, welke in Nederland (of waè.r dan ook) uit Duitsche grondstoffen zgn vervaar digd. Dit Britsche optreden is in strijd met bestaande internationale overeenkomsten en Duitschland dreigt men vergeldingsmaatregelen tegen de landen, welke zich aan het jongste Britsche besluit (dat ook in den vorigen oorlog, maar eerst in het derde jaar van den strgd genomen werd) zouden onderwerpen. De neutrale staten komen door een en ander weer in een zeer moei lijke positie. Bij de beoordeeling van het Brit sche optreden hoe onverschoon baar ook mag natuurlgk niet wor den vergeten, dat het onrecht begaan werd om een eerder begaan onrecht van den vijand af te straffen. Boven dien betreft de Britsche maatregel materieele waarden, terwijl de mag netische mijn der Duitschers levens van neutralen bedreigen en inder daad ook vernietigen. In dit verband moge Een Zwitsersch oordeel worden aangehaald. Volgens het „Luzerner Tageblatt" zijn het niet Qtoot-Brittanië en Frankrijk, die verantwoordelijk moeten worden ge steld voor de i uwe maatregelen tegen den Duit.-cüen uitvoer, doch Duitschland „door zgn mgnenoorlog, welke in strgd is met de Haagsche conventie van 190?, welke het heeft onderteekend." Dergelijke beschouwingen worden ook in de Ver. Staten en andere neu trale landen ten beste gegeven. Het pauselijk orgaan de „Osservatore Romano" constateert eveneens, dat „de Duitsche oorlogs methoden terjzee den neutralen groo- ter nadeel berokkenen, dan de maat regelen, waartoe thans de geallieer den". „Terwijl, zoo zegt bedoeld blad verder, de repressaüles tegen den Duitschen export nog verschil ma ken tusschen Duitsche koopwaar en artikelen uit de neutrale landen, wier handel volkomen vrij blijft, heeft Duitschland, door iedere mededeeling betreffende de plaatsen waar het mgnen deponeerde achter te houden alle onderscheid tusschen de koop waar der belllgerenten en die der neutralen afgeschaft". „Het is dan ook om die redenen, dat de Engelsche pers de regeerin gen der neutralen uitnoodigt, liever haar protesten tot Berlijn dan tot Londen te richten'\ Inmiddels, onrecht blijft onrecht, óók als het ter bestraffing van ander en grooter onrecht dient en dus is het te begrijpen, dat het in Londen protesten regent van neutrale staten tegen den meer- bedoelden maatregel, welke ook van Fransche zjjde zal worden toegepast. Tot de landen, die protesteerden, behooren ook Nederland en België. Een Japansch protest zou volgens berichten uit Tokio van bijzonder energieken aard zijn en „tegenmaat regelen" in het vooruitzicht stellen, indien Japans belangen door de Brit sche actie worden geschaad. Wat de feitelijke oorlogvoering be. treft, aan de Duitsch Frausche grens blijft men eikaars vliegtuigen zooveel mogelgk neerschieten, maar overigens gebeurt daar niets bijzon ders» Hooger productie, kosten. lager In een vergadering van een onzer landbouworganisaties, wees de re- geeringscommissaris van den Akker bouw, Ir. S. L. Louwes, er met recht op, dat de Nederlandsche landbouw en hij had er in één adem bij kunnen zeggenen vooral de Neder landsche tuinbouw een intensief bedrijf is, wat een reden is om alles te doen om onze exportmarkt te behouden. De productiekosten, zoo ging de heer Louwes voort, moeten zooveel mogelgk worden verlaagd en de productiviteit opgevoerd. Verder wees hij er op, dat de jaren na den vorigen oorlog wei hebben doen zien, waar het heen gaat, als de prij3stgging te ver wordt doorge voerd. De prijsstijging gaat dan over op een heele massa andere artikelen, die de boer noodig heeft, ook op de loonen, de salarissen en de pachten. Hiervan kan de stijging moeilijk ongedaan gemaakt worden. Na den vorigen oorlog zijn de boeren de eerste tien jaren de verliezende partij geweest. Dat wordt maar al te vaak vergeten. Daar zit veel waars in deze rede neering. We zouden er echter aan toe willen voegen, dat de laatste jaren de autoriteiten ook maar al te vaak vergeten hebben, dat ieder, die voor de gemeenschap werkt, 't zg nationaal of internationaal en dat doen de boeren en tuinders toch met hun voedselvoorziening voor het menschdom recht heeft op een behoorlgke belooning voor zijn arbeid. Dat is ook maar al te vaak verge ten Het is de fout geweest, dat bg het toekennen van steun alleen maar met de kostprijs werd gerekend en niet met een behoorlgke belooning voor den arbeid, die benoodigd was, om tot die productie te komen. Geen, die meer narigheden van de huidige mobilisatiemaatregelen on dervindt, dan de boer en de tuinder. Beperkingen hier en rantsoeneerin gen daar. Stapels papieren, waar voor flesschen inkt noodig zijn en uren administratie. En dat zou allemaal niets zijn. Wg behoeven niet per uur betaald te worden, als er maar gezorgd wordt, dat er wat „n^uziek" in onzen arbeid zit. Hooger productie bij lager kosten, daar zit wat inAls er dan ook maar een matige belooning voor den arbeid in zit. Dan wil ieder mee werken. AGRICOLA. INGEZONDEN. Overtuigd, dat de belangen van de edeie schaaksport en de vruchten derzelve U zeer ter harte gaan, vertrouwen wij, dat U ook deze bg- drage aan de strijd „voor of tegen" het schaakbord zult willen plaatsen. Wij zgn het volkomen eens met M. Pedone, dat een schaakclub in Venray op zgn plaats, zo niet drin gend noodzakelijk is, en verheugen ons met de oprichting daarvan. Öm de verderfelijke invloed te keren, die er van het de vorige week door U geplaatste ingezonden stuk van een „belangstellende zeer zeker zal uitgaan, zullen wij de hoofd argumenten van deze ondeskundige tot zgn schande ontzenuwen. Wij zullen ons daarbij niet bezig houden met zijn stijl, waarin onmiskenbare originaliteit zich kruist met relicten van een literatuur van 2000 jaren her, zoals die nog verankerd liggen in de huidige themaboeken. De in houd zg ons doel Vooreerst, mijnheer de Belangstel lende, verraadt U zich door uw lezers te adviseren Tartachower uit te spreken als Taartekouwer, maar erger is het o.i dat U de bron niet aan kunt geven van de door U aan gehaalde door Dr. Tartachower ge bezigde woorden Verder verwijt U mgnheer Pedone U schrijft zeker Peedone om uit de handen van de Justitie te blijven alleen op de lichtzijden van deze sport te wijzen, maar U wgst alleen op de schaduwzijdenWg vinden zulks een „belangstellende" onwaar dig! U vindt het onverantwoordelijk in deze tijd van oorlog dit oorlogsspel te propageren. Uw argument zou steekhoudend zijn voor vredestijd, maar weet U wel, dat uw verfoeilijk pacifisme slechts dienstweigeraars kan kweken en dus in oorlogstijd verderfelijk, ja een misdaad is Eervol toch is de tweekamp van man tegen man Het „slaan van de Koningin" vin den ook wij een misbruik. Wij heb ben steeds voorgestaan dit stuk „Dame" te noemen en het „slaan" te vervangen door „nemen". Want van oudsher is het zede ge weest in oorlogstijd de dames van de overwonnenen te nemen. Wie ligt de Sabijnse Damesroof niet nog vers in het geheugen U heeft er bezwaar tegen, dat een paard van dezelfde kwaliteit is als een raadsheer. Maar weet U dan niet, dat koning Richard III aan een paard zelfs de voorrang gaf, toen hij uitriep: „Een koninkrijk voor een paard" Uw bezwaar tegen „het zitten aan het achtste bord", moeten wij helaas delen. U moet echter wel bedenken, dat dit slechts zelden voorkomt. U veroordeelt de schaaksport blijk baar omdat U een afkeer heeft van geestesinspanning en slechts aast op ontspanning. Voorwaar een bedroe vend verschijnsel bij onze heden daagse jeugd Maar had U onze leermeesters gehad, dan zoudt U weten, dat geestelgk oefenen uiterst heilzaam zijn voor mens en maatschappij. Uw inderdaad zeer bezwarend ar gument uit de praktijk, getrokken uit het dagelgks leven van de Strö- beckers, moeten wij zwggend voor bijgaan, daar wg ons door de on gunst der tgden niet ter plaatse op de hoogte konden stellen en helaas niemand mochten ontmoeten, die over uw reiscapaciteit beschikte. U zegt, niet te willen spreken over de financieele lasten, die het lidmaatschap van de schaakclub iemand oplegt..,, en toch doet U het Met verontwaardiging vigzen wij deze zogenaamde bezwaren dan ook van de hand. Mgnheer de „Belangstellende" mogen wij U een goede raad geven? Welnu, zet uw vooroordeelen op zij, wordt lid van de club en al uw bezwaren, ook die waarmee U nog dreigt, zullen ten spoedigste schaak mat staan Mijnheer de Redacteur, onze harte lijke dank. VERM. VENRAY. 2 Dec. 1939 INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der scholen gele genheid zal worden gegeven tot kos- telooze inentiDg: Oostrum: 13 Dec. a.s. 130 uur nm. Oirlo: id 1.50 uur nm. Jongensschool. Castenray: id 210 uur nm. Veulen: id 2 30 uur nm. Leunen: id 2.50 uur nm. Jongensschool. Belanghebbenden moeten 1. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2. op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting, dus voor Oostrum, Oirlo, Castenray, Veulen en Leunen op Woensdag 20 December terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inen ting met goed gevolg heeft plaats gehad. Alleen kinderen beneden twee jaar, die volkomen gezond en uit gezonde gezinnen zijn, zullen geënt worden. Bij twgfel raadplege men tevoren den huisarts. Venray, 22 November 1939. Burgemeester en Wethouders vd Mr. A. H. M. JANSSEN, De Secretaris, VAN HAAREN LUXOR THEATER. Heden Zaterdagavond om 8 uur en morgen Zondag vertoont ons Luxor Wald Disney's eerste gekleurde, ge- teekende hoofdfilm in de Nederland sche taal .SNEEWWITJE": Het mirakel der dieren. Zg zgn veel meer dan de vorige komische, aardige en vermaarde filmdierages, ook voor den grootsten Nurks. Eindelgk de dieren uit een sprookje. Ge kunt 't gelooven of niet. Ge zult van al uw levensdagen deze sprookjesdieren niet meer ver geten. Het schijnt wel of alle teeke naars, die ze hier geschapen hebben goede sprookjes-vertellende moeders gehad hebben en dierenbeminnende harten. Zg schiepen een wonderwereld. Het ontwaken van Sneeuwwitje na haar vlucht in 't bosch als 't springend konijn haar verkennen komt en de eekhoorn nieuwsgierig snuffelt, de kleine vogel tiereliert, met een val- sche noot, onder 't scherpziende oog van 't ouderenpaar, en 't hert aar zelend zijn ranke poot verzet. Dat is een episode van de fgnste en Jichterlgkste filmkunst, die ooit gemaakt is. En heel dat leven der dieren, de amusantste schoonmaak in 't dwer genhuis, de wandeling met 't prin sesje daarheen, die soms de schoon, heid van een prachtigen optocht heeft, herten, reeën, gespiegeld in blinkend water, met spelend klein goed in gras en takken. Het is van een schuchtere en rgke natuurlijkheid in teekenlbg en kleur, die verbijsterend is, des te meer om dat men kleur en teekening vergeet. Men leeft mede in deze paradijsach tige wereld. In geen sprookje ter wereld van menschen en dieren heb ik ooit meer pracht beleefd. De dieren uit Sneeuwwitje, dat is eerlijk gezegd een van de ontroerend ste dingen, die er sinds vele jaren in de film te zien zijn geweest. En als ge dat niet gelooft, vraag het dan aan uw buurman, die het al gezien heeft en ga er met hem heen heen, want hij wil het nog wel eens zien, Als tweede hoofdfilm, een pracht cowboy film IN OLD SANTÉ FE. Een muzikale Wildwester met o.a. Kin Maynard en zgn wonderpaard „Tarzan", Evalyn Knapp, H. B. Warner, Kenneth Thomson, de band leider Gene Autry en vele anderen. Wildwest-avonturen met gezellige muziek. Romantiek, humor, avon turen, afgewisseld door vlotte liedjes. Iets bijzonders op 't gebied van cowboy-films; een achtergrond van onvergetelijke schoonheid en inter mezzo's van meeslepende muziek. „In old Santé Fé".... de nieuwste song.... Benoeming. Bij Kon. Besluit van 23 Nov. is onze oud-dorpsgenoot Ir. G. de Haen, benoemd tot Adjunct-Inspecteur van den Arbeid te Groningen. HORSTER VEEMARKT. Horst, 28 November, Totaal aan voer 163 dieren, waarvan 21 stuks rundvee en 142 biggen. De handel in rundvee was goed. Ook de handel in biggen was best- Ongemerkte biggen f .3.tot f 5.Gemerkte biggen f 12.— tot f 16.—. Aanbesteding rioleering. Maandag werd te Horst door burgemeester en wethouders aanbe steed Bestek IHet leggen van een rioleering met bijkomende werken te Horst Bestek IIa. het verrichten van grondwerkb. maken van beton werken met toebehooren; c. maken van een terreinafrastering. Er werd ingeschreven als volgt Voor bestek I P. Delsing, Venlo f 86320 W. Martens, Horst f 69656 J. Cuppen, Horst f 73500 W. Janssen De Jongh, Horst f 73985 P. Huberts, Nijmegen f 74300 P. Vollenberg en Zn., Venray f 69900 L. J. van Drunen, Geldrop f 67900 v. d. Kemp, Silvolde f 69600 J. van Boekholdt, Venlo f 72400 D. In 't Veld, Dordrecht f 90000 Betumen-Mg Roermond f 83000 A. L. Kamsteeg, IJsselmonde f 76777 D. Monshouwer, Zwijndrecht f 75500 O. Linzel, Soestdijk f 81000 Festen en Zn., Nijmegen f 61565 V. Deconick, Eindhoven f 72000 Van Doorn, Groesbeek f 78444 Th. Sprewenberg, Venlo f 69000 Voor bestek II Beton Mij. De Peel, Roermond f 52960 W. Martens, Horst f 32580 J. Cuppen, Horst f 41514 P. Vollenberg Zn., Venray f 42368 Th. Sprewenberg, Venlo f 36300 Betonijzer Roeien Heinen f 37800 J. van Boekholt, Venlo f 42000 Fe3ten en Zn., Nijmegen f 43100 W. Alkel, Gorinchem f 47100 Van Doorn, Papendrecht f 46100 v. d. Kemp, Sivolde f 36800 Vinger afgeschoten. Te Heel (L.) was Dinsdag een dienstplichtig soldaat bezig zijn ge weer met een zakdoek schoon te vegen, toen het wapen onverhoeds afging met het gevolg, dat de voorste vinger heelemaal en van den mid delvinger het voorste lid werd afge rukt. Granaten vallen op Bunde. Bij de beschieting van onbekende vliegtuigen door het Belgisch afweer- Laat Uw BRIL le Levering voor Z.N.L. Eigen Slijperij

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6