Provinciaal Nieuws Aan lief volk van Venray Juffrouw Handig is gaan kijken In de mooie prachtfabriek, Waar men hygiënisch arbeidt In 't belang van het publiek. Juffrouw Handig deed verstandig En nu raadt ze iedereen Voor de melk en melkproducten „Venray" altijd nummer één. Al deze gedichtjes (van 1—12) uitknippen en bewaren. Ze geven bij inlevering recht op een aardige verrassing. juiste rechtsverhoudingen. Wanneer Duitschland mrar eens laat zien wat het met Polen wilAls het too- nen wilaan de Tsjechen. Slowaken en aan de Polen een volledige zelf standigheid te willen schenken, dan kan er misschien met meer vrucht dan thans over vrede worden ge praat. Te vreezen valt echter, dat Hitier nu. op dit oogenblik, den Duitschen vrede wil en anders den stryd zal aanvaarden, ja, den eigenlijken oorlog in het Westen zal beginnen. Dat valt te concludeeren uit de be woordingen van een rede, welke hij Dinsdag te Berlijn in het Sportpaleis heeft gehouden ter gelegenheid van de opening van het werk der Winter hulp. Merkwaardig was, dat Hitier in zijn rede gewaagde van den vrede, dien Duitschland n o o d i g heeft". Als de oorlog moet voortduren, dan zullen de bolsjewisten de voordeelen daarvan als eersten in de wacht sleepen. Ze worden dan immers zelf van geen enkele zijde bedreigd. Van daar dat ze zich op het oogenblik zoo haasten met de verwezenlijking van hun doeleinden langs de west grens van hun land. Zwaar drukt hun rechterflank daar daar op Europa, zal de tegenstand der Finnen iets baten? Zullen de Russen Europa kunnen kraken, dan zal ook de druk welke hun linkerflank uitoefent, op den Balkan succes moeten hebben. Maar het schijnt dat men daar het gevaar inziet en, de onderlinge ge schillen op zij zettende, samenwer king zoekt bij het keeren van het gemeenschappelijk gevaar. Op voorstel van Belgrado, d.i. van de regeering van Joegoslavië, hebben de Hongaarsche en de Roemeensche regeering wederzijds de troepen van de grens teruggetrokken, die daar sedert het uitbreken van het Duitsch- Poolsche conflict waren geconcen treerd. Hongarije had gehoopt om te kunnen profiteeren van de situatie en eventueel met Duitsche hulp de aan Roemenië verloren pro vincie Zevenburgen te kunnen terug winnen. Maar in plaats van Hon garije te helpen, heeft Duitschland het bolsjewistische gevaar gewekt voor alle Balkanstaten. De Russen zyn tot de Hongaarsche grenzen doorgedrongen en in Boedapest is men de ellende vaD het bolsjewistisch avontuur onder Bela Kun nog niet vergeten. Vandaar dat de Balkanstaten zich thans vereenigen tegen de nieuwe dreiging. Aan deze vereeniging zul len de Turken hun medewerking verleenen. De onderhandelingen te Moskou tusschen Turken en Russen hebben nog steeds niet tot eenig resultaat geleid. VENRAY, 14 Oct. 1939 ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR DE MILITAIREN. Naar we vernemen is alhier een Comité en Ere-comité gevormd, dat in samenwerking en overleg met de militaire autoriteiten zal trachten de vrije tyd der gemobiliseerden, vooral tijdens de wintermaanden zo aangenaam niet alleen, maar ook zo nuttig mogelyk door te brengen. Er zal gezorgd worden zowel voor ont spanning als voor ontwikkeling. By voldoende deelname van de militairen zullen er cursussen worden gegeven in Nederlands rekenen, aardrijks kunde, geschiedenis, tekenen, land bouwonderwijs, techniek, dierhygiëne en godsdienst. Tevens stelt 't comité zich voor in de hele gemeente een collecte te houden ten bate van O. en O. (ont wikkeling en ontspanning). De op brengst hiervan dient ter bestrijding van de noodzakelyk te maken onkosten. Hieronder niet begrepen salaris voor de leerkrachten, wyl dezen belangeloos hun diensten aan bieden. Ere-comité W. Berden, Pastoor-Deken Mr. A. Janssen, Burgemeester Majoor de Lange O. L. P. v.d. Loo, Oud-burgemeester Lid Prov. Staten Th. Peters, Lid Prov. Staten ZeerEerw. Pater Gardiaan, Minderbroedersklooster ZeerEerw. Pater Rector, Gymnasium Fransiscanen ZeerEerw. Broeder Overste, Huize „Servatius" ZeerEerw. Overste, Huize St. Anna ZeerEerw. Overste, KI. Jerusalem Dr. H. Bloemen Dr. Janssen, geneesheer-directeur St. Servatius Dr. H. J. Schim v.d. Loeff, geneesheer-directeur St. Anna Dr. H. Sala P. Pubben, Wethouder Dr. A. Vercauteren, vertegenw. St. Adelbert H. Janssen, Wethouder, Voorz. Boerenbond Guelen, Voorz. Werkliedenvereen. J. Derksen, Voorz. Middenstand A. H. Martens, Voorz. Werkgeversbond Comité Dr. L. Sala, le Voorzitter V. Pyls, 2e Voorzitter P. Gooren, Secretaris H. Driessen, Penningmeester Kapelaan Kuepers A. Revis, Hoofd U.L.O.-school J. Wijnhoven, Hoofd Landbouwschool Tevens is er een Dames-comité gevormd, dat onder leiding van Mevrouw Janssen (burgemeester) zal trachten breisters te verzamelen, die voor de gemobiliseerden onder goed willen breien, natuurlijk gratis. ONT WIKKELINGS - AVONDEN. De vraag of ook onder de huidige omstandigheden de zoo gerenom meerde Ontwikkelingsavonden in het seizoen 1939'40 gehouden zouden worden, is door het Bestuur in den breede besproken. De belangstelling, die vele trouwe bezoekers dier avonden echter toon den door hun hoopvolle vraag naar onze avonden, heeft het Bestuur dan ook doen besluiten, om ook in dit winterseizoen dergelijke avonden te arrangeeren. Het inmiddels samengesteld pro gramma vermeldt dan ook bekende Sprekers op velerlei gebied, zoodat de verwachting hoog gespannen mag worden. Uit bovenstaand zal het dan ook wel duidelyk zijn, waarom tot heden geen abonnementskaarten aange boden zyn, waarmede nu echter in den loop der volgende week zal worden aangevangen. Het Bestuur vertrouwt dat allen uit cultureel oogpunt dit mooie werk zullen blijven steunen. In Peel en Maas zal in de vol gende week den datum waarop de eerste Ontwikkelingsavond gehou den zal worden, met den naam van den Spreker en aanduiding van het onderwerp, vermeld worden. Abonnementskaarten verkrijgbaar bij G. W. MUSKENS, Schoolstraat. Distributiekring Venray. Tot directeur van den dienst van de distributie-regeling in den kring Venray werd benoemd de heer L. Schaepman, ambtenaar ter secretarie te Horst. De heer Schaepman zal Maandag a.s. in dienst treden. UITVOERING St. SER VAAS Donderdagavond gaf de tooneel- club „St. Servaas", onder leidiDg van broeder Berachus, voor militairen en burgers 'n opvoering van „Zyn Tweede Jeugd". De pauzen werden opgevuld met muziek. Het stuk viel reuze in de smaak bij 't publiek, vooral het schitteren de spel van den heer van Lieshout. Dat heeren ook goede dames kun nen zyn werd in dit stuk bewezen waarin de damesrollen met succes door heeren ten tooneele gebracht werden. De militairen kunnen weer op 'n schitterend geslaagde avond terug zien. GEVONDEN t een rywielplaatje met letters J. M. L. A., is bij L. van Veghel, Heide. Korenbond Dekenaat Venray. Einde September werd in de Paro chiekerk te Venray een Gregorius- dag gehouden van den Korenbond Dekenaat Venray. Na een woord van welkom aan de verschillende kerkgangers door den Voorzitter van den Korenbond, brachten de diverse koren hun zang stukken ten gehoore. Alles had een zeer geordend en vlot verloop. Aan het slot sprak de Voorzitter van de St. Gregoriusvereeniging afd. Limburg nog een woord van hulde tot de zangers, terwijl hy hen prees om den ijver waarmede zy blijkbaar hadden gestudeerd en hen tevens aanspoorde op den ingeslagen weg voort te gaan. Ongeluk. Maandagavond reed de heer J. M. met zyn motorrywiel tegen een vrachtauto, die op de Merselosche weg gelost werd. De heer M. bekwam Diet veel letsel, doch het motorrywiel werd nogal beschadigd. Petroleum-distributie. De Burgemeester der Gemeente Venray verzoekt den winkeliers, die petroleum verkoopen, alsmede den petroleumbezorgers hun naam en adres ten spoedigste doch uiterlyk Dinsdag 17 October a.s. ter Gemeente- Secretarie alhier op te geven, zulks in verband met de in voorbereiding zijnde distributieregeling voorpetro leum. De opgave kan ook schriftelijk ge schieden. De winkeliers en petroleumbezor gers worden in hun eigen belang ver zocht bovenbedoelde opgave tijdig te doen. Venray, 12 October 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Jonge Meisjes Retraite. Van 24 tot 27 October wordt speciaal voor Venray en omstreken te Roermond 'n meisjesretraite ge geven. Het zou 'n weldaad voor Venray zyn, wanneer 'n groote groep gezamelyk naar de Kapellerlaan in Roermond op retraite ging. Het Is Jang geleden, dat we daar toe de gelegenheid hadden. Dit moet nu maar 'ns druk bepraat worden. Vooral degenen, die ze reeds mee maakten, laten niet na ze aan te prijzen- DE DISTRIBUTIE STAMKAARTEN. Hieronder laten wij de aanwijzin gen volgen inzake de distributie, stamkaarten, welke aan elk gezin worden uitgereikt. Men knippe dit stukje uit en be ware het bij de stamkaart. ^0 geboorte wordt een kaart ten name van de jonggeborene uit gereikt door den burgemeester van de gemeente, waar het kind in het bevolkingsregister wordt opgenomen. 2. Bij huwelyk kan de gehuwde vrouw de kaart aanbieden teneinde daarop te doen invullen „echtgenoo- te van..." (niet zelf doen!) Iemand, die gezinshoofd geworden is, late zijn kaart afstempelen met „Hoofd". 3. Bij overlijden de kaart van de overledene inleveren, tegelyk met de aangifte van overly den. 4. By verhuizing binnen het land de kaart, tegelyk met de verhuis kaart aanbieden aan den burge meester van de gemeente, waar men zich vestigt. In de gemeente van vertrek niets doen met de kaart. 5. Bij verhuizing binnen de ge meente met de kaart niets doen. By vestiging (komend uit een plaats buiten Nederland) een kaart aanvragen bij den burgemeester van de gemeente, waar men zich vestigt. 7. By vertrek naar een plaats buiten Nederland de kaart voor het vertrek inleveren bij den burge- meester van de gemeente, waar men was ingeschreven. 8. By verblyf in werkelyken mili tairen dienst (ook vrijwillig dienen den) de kaart onmiddellyk inleveren bij den militairen commandant. Bij een verlof van meer dan 24 uur de kaart meebrengen. 9. De kaart zeer zorgvuldig be waren, nadat ieder houder boven 14 jaren zijn handteekening heeft ge plaatst in het vakje „Handteekening van drager". Beschouw de kaart als „identiteitsbewijs". 19. Verder zelf niets meer aan de kaart toevoegen of wijzigen. 11. Bij onbruikbaar worden der kaart kan uitsluitend tegen inlever ing van die kaart een nieuwe wor den aangevraagd bij den burgemees ter. 12. Bij vergissing, ontvreemding of te niet gaan van de kaart on middellijk aangifte doen by de plaat selijke politie en een nieuwe kaart aanvragen bij den burgemeester van de woonplaats. NAAR DE MISSIE. OOSTRUM. Onze dorpsgenoote Truus Lemmens zal heden 14 Oct. vertrekken naar de Missie inBritsch- Ipdië, alwaar zy zal intreden in de nieuwe Congregatie van de Zusters Franciscanessen van Christus-Koning te Karachi, waarvan haar broer Mgr. Salesius Lemmens aan het hoofd staat. Naar we vernemen was Truus, toen haar broer voor ruim 4 jaar naar de Missie ging, dermate ziek, dat de Pater toen dacht haar niet meer levend terug te zien en nu zal hij ze niet alleen het eerste van de heele familie terug zien, maar zelfs mogen opnemen in zijn Zuster-con gregatie. Ook drie Paters Franciscanen ver trekken naar dezelfde Missie, waarbij ook Pater Richard Reijnen van Blitterswyk. We wenschen hun goede reis OOSTRUM. Vooi arbeider-tele grafist der Ned. Spoorwegen slaagde te Nijmegen de heer A. Derickx uit Oostrum.^ CASTENRAY. De Handboog schutterij „De Batavieren" alhier besloot op 12 November a.s. de jaarlyksche tooneeluitvoering te geven. OVERLOON. Woensdagavond ver gaderde de Boerenleenbank onder leiding van Fr. Klaassen. Allereerst werd een ingekomen schrijven be handelt van het bestuur van den N.C.B. om enkele leden te schorsen wegens omstandigheden. Voorloopig kon het bestuur en de leden nog geen beslissing nemen, dit gewichtige punt werd dan ook aangehouden tot de eerstvolgende jaarvergadering. Bij de verkiezing van een nieuw bestuurslid werd gekozen A. H. Janssen, Hoofd der school. Woensdag vierde in alle stilte de Heer B. Bloemen zijn 92ste ver jaardag en is tevens de oudste inwoner van Overloon. Het heeft „Natje" dien dag niet aan belang stelling ontbroken. COLLECTE VOOR HET KATHOLIEKE VLUCHTE- LINbEN-COMITÉ. Nog steeds vinden talryke katho lieke uitgewekenen een toevlucht in ons land, aan wie het Katholieke Vluchtelingen-Comité reeds drie jaar met grooten ijver en toewijding zijn zorgen wijdt. Het is echter niet in staat alleen de aanzienlyke sommen byeen te brengen, die daarvoor noodig zyn. Daarom zal het Zondag 15 October met toestemming van het Hoogwaardig Episcopaat weder om een beroep doen op de liefdadig heid der geloovigen door een collecte in de kerken. Wy doen een dringend beroep op onze geestelijkheid deze collecte krachtig aan te bevelen en te steunen. Waar wy tot dusver door Gods goedheid van de verschrikkingen van den oorlog gespaard z(jn gebleven, is het des te meer een dure Chris tenplicht onze katholieke medebroe ders barmhartigheid te bewijzen. Toonen wij onze naastenliefde door onze milde offergave. De Zeereerwaarde Heeren Pastoors gelieven de opbrengst onmiddellyk door bemiddeling van den Zeereerw, Dezer dagen werd door het Wachttoren-Genootschap huis aan huis verspreid een Open Brief aan de Redactie van „Peel en Maas" te Venray. Dit domme geschrift verdient geen antwoord, wel schreeuwt het om een luid protest bij het Venraysche volk, omdat daarin een van zijn grootste priesterzonen, Mgr. Wijnhoven, op schandelijke wijze van onoprechtheid, huichelarij en lastertaal wordt beschuldigd; omdat daarin Uw priesters, de geestelijkheid, waarop gij groot gaat, worden beleedigd door ze gelijk te stellen met de Farizeeën. „De schriftgeleerden zeiden" wij halen letterlijk aan „dat het onwetende volk Hem naliep (Johannes 7 49; Joh. 12:19). Datzelfde zegt ook de geestelijkheid in onze dagen." Wat een domme onzin 1 Wat is er duidelijker, dan dat juist de geestelijkheid in onze dagen het volk tot Christus voert In den „Open Brief" worden vagevuur en hel godslasterlijke leerstellingen genoemd. Heeft dan Christus God gelasterd, toen Hij den Koning liet zeggen tot hen, die aan Zijn linkerzijde zullen zijn: „Gaat weg van mij, gij vervloekten 1 in het eeuwige vuur, dat bereid is voor den duivel en zijn engelen". (Matth. XXV 41) Venrayers, „wacht U voor de valsche propheten" (Matth. VII 15), „aan hunne vruchten zult gij ze kennen" (Matth. VII 16); weest op uw hoede voor het Wachttoren-Geloof en weet, dat de geschriften, welke door dit Genootschap onder ens volk worden verspreid, voor den katholiek verboden lectuur zijn, om dat zij een gevaar zijn voor geloof en goede zeden. REDACTIE VAN „PEEL EN MAAS". Deken aan Ons op te zenden. Roermond, 10 October 1939. f Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. HORSTER VEEMARKT. HORST, 10 October. Totaal aan voer 204 dieren, waarvan 41 stuks rundvee, 9 paarden en 154 biggen. Handel in rundvee heel goed. Ook handel in biggen heden zeer goed. De ongemerkte biggen met prijzen van f 4.tot f 6.Gemerkte big gen van f 14.tot f 16.—. In draaiende machine gevallen. Dinsdagmiddag wilde de 42 jarige kraanmachinist P. J. Vervaart uit Sittard, in het stikstofbindingsbedryf van Staatsmijn Maurits, zich in een der opslagloodsen over een rooster, dat op een laadtrechter lag, naar de andere zijde van dezen trechter be geven. Het rooster is daarbij even wel gekanteld, zoodat V. in den trechter viel. Zyn linkerbeen raakte bekneld tusschen draaiende machine- deelen. Toen men den man bevrijd had, leek zijn toestand aanvankelijk niet ongunstig. Tengevolge van een ingetreden iDfectie echter is hij Woensdagavond in het St. Jozefs- ziekenhuis te Heerlen overleden. V. was gehuwd en vader van een kind. WINTERDIENST DER SPOORWEGEN Ingaande 15 October. Firma van den Munckhof. Gemengde Berichten Evacuatie van t Rijnland als gevolg van Chamberlain's rede Volgens een bericht uit Berlijn heeft Hitier geconcludeerd, dat de redevoering van Chamberlain een duidelyk en beslist „neen" vormt op zijn vredesaanbod en heeft hij der halve alle maatregelen genomen om den oorlog voort te zetten. Het bericht voegt hieraan toe, dat bevel is gegeven van evacuatie van alle groote steden in het Rijnland en dat dit besluit is genomen na een langdurige conferentie in de rijkskanselajy, tijdens welke Hitier en de nationaal-socialistische leiders Chamberlain's redevoering zorgvul dig bestudeerden. Dc prijs van gevorderde dekens. Naar aanleiding van de van ver schillende zijden geuite bezwaren met betrekking tot de onlangs op last van het militair gezag plaats gehad hebbende vordering van wol len en halfwollen dekens ten behoeve van het leger, heeft de Kon. Ned. Middenstandsbond zich met een adres ter zake tot den minister van defensie gewend, waarin met aan drang wordt verzocht althans tot herziening van de bedragen, welke aan belanghebbenden zullen worden uitgekeerd, over te gaan en omtrent de vaststelling van redelijke prijzen overleg te willen plegen met de hoofdbesturen van de landelijke middenstandsbonden. W erkverruiming. Bij alle oorlogsmisère blyft ook de bes'ryding van de werkloosheid een dringende zaak van regeerings- zorg. In de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming- heeft minister Van den Tempel zijn plannen ten aanzien van de bestrij ding der werkloosheid uiteengezet. De regeering is van oordeel, dat het noodzakelijk is den stryd tegen de werkloosheid met kracht en on verdroten voort te zetten, al zal zij zich daarbij op sommige gebieden moeten voegen naar den eisch der buitengewone tij dsomstandigheden. Het ontwerp vraagt een extra- crediet voor werkverruiming van 30 millioen, bestemd o.m. voor cultuur technische werken, krotopruiming en openbare werken. Naar schatting zullen, wanneer dit crediet is toegestaan en voorzcover althans prijsstijging e.d. de verwach tingen niet doorkruisen, de beschik bare middelen (werktoosheidssubsi- diefonds en werkfonds) het mogelijk maken op de hierbedoelde wy'ze om streeks 80.000 90.000 personen te plaatsen. Boven deze aantallen ko men dan nog groepen arbeiders, wier tewerkstelling een uitvloeisel is van de directe werkverruiming, welke ontstaat door de directe tewerkstel ling. Dc vischvoorziening. Er zijn weer eenige treilers ter vischvangst uitgevaren, nadat voor de opvarenden nieuwe arbeidsvoor waarden waren vastgesteld, welke een verhooging met 50 pet. van de gages beteekenen en een aanmerke lijke verhooging der uitkeeringen bij ongevallen, welke aan de oorlogsom standigheden moeten worden gewe ten. Toch is de animo nog Diet groot, wat eenigszins begrijpelijk is, gelet op de groote gevaren, welke de zee thans oplevert. Benoorden Terschel ling liep van de week de Finsche houtboot „Indra" op eeD myn; het schip verging en er zijn 3 dooden gevallen by de ontploffing, terwijl zes opvarenden werden gewond, Om op deze vischvoorziening terug te komen, voorloopig is de voorraad nog voldoende. Ten eerste wordt er uit de koelhuizen geleverd en ten tweede wordt er zeer veel versche Deensche visch te IJ muiden aange voerd. Een dezer dagen b.v, arri veerden uit Esbjerg groote vracht auto's met een totaal aantal van duizend kisten versche visch van allerlei soort en van voortreffelijke kwaliteit. De Denen visschen niet ver uit de kust en kunnen hun vangst derhalve snel aanvoeren. Tentoonstelling gesloten. De tentoonstelling „Trein 1839 1939", te Amsterdam gehoudeD, is j.l. Zondagavond gesloten. Er zijn 258 724 bezoekers geweest. Alles verhamsterd Och ja, het heet dat er geen sui- kervoorraad meer is....Als alle pro visiekasten eens werden leeggehaald Eigenaardig is, dat in alle plaatsen des lands het spaarbanktegoed met sprongen 's gedaald gedurende de maand September. En heusch niet, omdat men het rijk niet meer „goed" meende voor die centen Alleen in Amsterdam werd in September op de rijkspostspaarbank een bedrag van f 2175.260.58 méér terugbetaald dan er aan inleggelden werd ontvan gen. In het geheel is er (oen bijna 4 millioen gulden yan de boekjes af genomen. Zou daarvan niet het meeste zyn belegd ln suiker zeep, schoenen enz,, m.a.w. zou van deze millioenen niet het grootste deel zyn verhamsterd Gevolgen van snoeplust. Dezer dagen ontdekte men' in de Bensdorp Chocoladefabrieken te Bus- sum dat iogebroken was. De dieven hadden zich te goed gedaan aan de chocolade en wat meer eetbaar was en vervolgens een bezoek gebracht aan het kaDtoor waar een fototoestel en een vulpen werden mede genomen. De politie heeft thans de daders gearresteerd Het zyn... vier jongens van 8, 9 en 10 jaar oudDrie er van zijn broertjes. De boefjes waren over een laag muurtje geklommen, waar na zij een ruitje vernield hadden waardoor zy in de fabriek konden komen. Nog geen vrede In het Engelsche lagerhuis heeft minister president Chamberlain Hit ler's ryksdagrede beantwoord. „Er is geen vrede mogelyk op den grond slag van Hitler's voorstellen", zeide hy. „Wat den werkelijken vrede en de veiligheid in Europa in den weg staat is de Duitsche regeering en de Duitsche regeering alleen." ESPERANTO. UNU MOMENTO. Grondig onderricht van Esperanto bevordert algemeene ontwikkeling. Voor meer vruchtbaar, internatio nale ontmoetingen z.a. Eucharistische congressen, bedevaarten enz. is het leeren en propageeren van Esperan to door iedere katholiek. Daar wy katholieken, wegens onze internatio nale verbreiding het meeste nut kunnen hebben van Esperanto, geve ieder katholiek aan Esperanto-studie de voorrang. Wegens ons ontzaglyk aantal, betalen wij katholieken, in iedere oorlog het zwaarste gelag. Onze vredesactie worde daarom on begrensd. De beste basis daartoe is het grondig leeren van Esperanto. De groote invloed, welke van ons katholieken moest uitgaan, wegens ons ontzaglijk aantal zal eerst ko men na volledige benutting van Es peranto Welke beschavingsfactor werd door katholieken nog verwaarloosd Welk onderwijs beteekent voor hen nu studie no. 1 Esperanto Wordt nu spoedig het vonnis voltrokken over overdreven nationalisme Af doend geneesmiddel hiertegen is ge zond internationalisme, daarbij voor al: Esperanto Engelsche kranten achtten 10 jaar oorlogsvoering mo gelijk Wij vragen U één jaar uit sluitende studie en voortdurende propaganda van Esperanto. Daarom dus grondig geleerd de internationale hulptaa'. Waarom door andere gezindten zoo'n intense yver Waarom staan wy katholie ken niet no. 1 Is het Omdat vele geleerde en vooraan staande mannen het leeren van Es peranto ons zoo dringend aanraden? Omdat wijlen Z.Em, Kardinaal van Rossum een groote toekomst zag van Esperanto Omdat Mgr. Diepen een der op. richters van de Ned. Kath. Esp. getuigde, dat Christus Koning ook zijn legioen moet hebben, dat Hem met en door Esperanto leeren en goed kennen om Christus Rijk te verdedigen tegen de vijanden van den godsdienst Omdat Dr. W. H. Möiler Esperan to noemde het natuurlijk middel in de behoefte om de geloofswaarheden uit te dragen Omdat Dr. G. Royen verklaarde, dat Esperanto geen ijdele utopie is? Welaan dan, nu juist is het den tijd om naar elk middel te grijpen, dat volk tot volk brengen kan, dat de werelddeelen dichter dan ooit tot e'kaar gebracht kan worden, dat elk geestelijk contact van mensch tot mensch bevorderen kan. Daarvoor is een direct hulpmiddel noodig. In het algepaeen schietende ontzaglijke voordeelen, die het ge bruik van Esperanto als handige en daaglrjksche internationale toepas sing door en door beproefde taal niet over het hoofd worden gezieD, aldus een bericht in een onzer groote Bra- bantsche dagbiaden. Bij genoegzame deelDame begint Nov. de Esperanto-cursus. Geeft U dus nu op aan het Bureau van dit Blad, waar U ook inlichtingen kunt verkrygen hierover. Hoe denken de Jeugdvereenigingen er over Ook is er my gevraagd een cursus voor kin deren te organiseeren. Zijn er kleine studentjes hiervoor? b.v. van de 5e of 6e klas I.o. Ze zyn dan een heel stuk voor bij het leeren later van de andere moderne talen. (Zie achterstaande advertentie.) de de St waarna PAR( Gironu Heer der week ji Morgen ZON m 6, 7, 8, 9 ev$ »r eere van d< k Mis voor M tó algem. H. Com It vereenigingen t |ei vrije jeugd. Dill gedragen tot ii ci offers van de Missen collecte gen-comité. 2 uj| 2 half 3 kinderlol hoedje met get D waarna vereei tl den H. Gerardu MAANDAG I A Majella, hall 7|ku ter eere vaa dq.W door den Kiel In leesmis voor Hik Meisjesschool!. levende et |.i LudovicusWg. „arna vereens! den H. Gerardsj DINSDAG h&hffli1 Wed. M. Verton 11 voor Alegondqjti van Elk, 8 uut^.v Severiena en tal fi, WOENSDAG Wed. M. Vfc, half 8 leesmklles den scnildersMflCB pi. Huweiyksyr Martlnus Gerrifcist ADONDERDA(|è pa 7 Sacran Communie Meisjesschool, I bes voor Gerard A* van ter Velde. I VRIJDAG til leesmis, 8 uutj Henricus v.d. Et Wilhelmina Jatj ZATERDAG 10,1 mis, 7 uur ealf Sol. jaarg. kenburg, Jont. ricus Ver hof sü deren, 6 uur l uur. In de loop dètcoli' de huizen doodle pa gemeente omftevf voor 't breienirn hoofd militairen doe Voedselkureau Oirlo. Om onnoodige drukte te voor komen is door bovengenoemd bureau de volgende regeling ge troffen: 's Maandags zitdags te CAS TENRAY voor georganiseerden uit Castenray. Dinsdag en Woensdag en zoo noodig Donderdag zitdag te LEUNEN voor georganiseerden uit Leunen. Donderdagnamiddag en Vrijdag voor georganiseerden uit OOS TRUM. Zoodra te Oostrum zitdag ge houden kan worden, zal zulks nader bekend gemaakt worden. Voor georganiseerden uit OIR LO zal gelegenheid zijn hun bons af te halen: 's Maandags den heelen dag, Dinsdags en Woensdags ^oormiddags. Kantooruren zijn van 8.30 tot 12 uur vm. en van 1.30 tot 5.30 Plaatselijke regeling in deze, kan lang wachten voorkomen. Op ieders medewerking wordt gerekend Houders van paarden moeten bij het afhalen van bons opgeven of zij van eigen haver aan hun paarden willen voeren en zoo ja, dan kan een vastgesteld kwantum voor elf maanden in ééns wor den toegewezen. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 6 tot en met 12 Oct GEBOREN Huberdina H. Versleijen, Paterslaan Hubertina H. M. GueleD, Akkerweg Lamberdina M. W. JansseD, Langstr. Petronella H. G. Steeghs. Oirlo Antonia J. M. Arts, KI. Oirlo Leonardus J. M. Rutten, Smakt Maria G. Th. Dircks, Oirlo Wilhelmus J. Relouw, Veltum Petronella G. M. en Johanna G. M. Arts, Merselo. ONDERTROUWD: Peter Albert van Geenen, 24 j. ar beider en Maria H. Rongen, negen tien j, z.b. beiden te Venray Julianus J. van der Burgt, 29 j, broodbezorger te Beek en Donk en en Anna Chr. Smits 23 j. z.b. te Venr. Piebe Tadema, 33 j. verpleger en Jacomina C. M. Swinkels 25 j. z.b. beiden te Venray GEHUWD: Wilhelmus J. Oudenhoven, 48 j. metselaar en Elisabeth A. F. Aerts, wed. van G. J. J. Hendriks 47 j. z.b. beiden te Venray OVERLEDEN Anna M. C. Linders, wed van P.J, Nellen 79 j. Steeghsbroek Huberdina H. Versieyen, 2 d. z.b. Paterslaan Wilhelmus Hendrix, 40 j. lb. te Broekhuizen 1 pat. St. Anna, 3 pat, St. Serv.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2