MDZAAM zacht- 50U Gemengde Berichten De Internationale toestand Het Portret Manja Valewska maakt door toe vallige omstandigheden kennis met den luitenant Jaro von Oginski en deze kennismaking is de inleiding tot een idyllische liefdesverhouding tusschen beiden. Aan den vooravond van hun ver loving wordt Jaro von Oginski door zijn vrienden er toe overgehaald nog één enkele vroolijke avond met hun door te brengen. Dien avond ver speelt Jaro zijn geheele vermogen, maakt zelfs speelschulden. Als dit ter kennis van Gravin Manja komt, besluit zij, met bloedend hart, de verloving te verbreken immers haar vader heeft, door het spel, zelfmoord gepleegd en zij heeft bij zichzelf gezworen niet met eeD speler te trouwen. Nu trouwt zij met den veel ouderen Graaf Valewski, die eveneens op haar verliefd was. Oginski kan haar en zij hem ech ter niet vergeten. Jaren gaan voorbij, Manja heeft een dochtertje gekre gen, waarmede zg naar Petersburg vertrokken is. Manja verneemt, dat Oginski met zijn regiment zal vertrekken naar een provincie waar een opstand is uitgebroken. Bang hem nooit meer te zullen zien, gaat zij naar het station om afscheid van hem te nemen. Tgdens haar afwezigheid komt juist Graaf Valewski zijn vrouw en dochter bezoeken en als hij hoort, waarom zijn vrouw niet aanwezig is, neemt hij zijn dochtertje mede. Manja is radeloos als zij verneemt wat er gebeurt is. Zij snelt naar het landgoed van haar man, in haar tasch een revolver, met het vaste voornemen hem desnoods te dwingen haar haar dochtertje terug te geven. Graaf Valewski ontwringt haarde revolver..., komt echter tot de over tuiging, dat het kind bij de moeder behoort en laat beiden gaan. Nu heeft hij alles verloren, zijn vrouw, zijn kind, het leven heeft hem niets meer te geven en Manja wordt gearresteerd, be schuldigd haar man te hebben ver moord... hij is gestorven door een revolverschot uit haar revolver. Een sensationeele rechtszitting volgt, waarbij echter de getuigenis van het kind de moeder geheel ont last. Dit zijn in korte trekken de inhoud van deze film die wij moeten door haar regie en bijzoDder spel. De tweede hoofdfilmHET DWAZE SPOOKTHEATER is eenig in zijn soort. Deze film hier weer te geven, doen wij liever niet, het is beter deze te zien en al de verrassingen en situatie's zelf te beleven. Het is in ieder geval een film waarover U zeer tevreden zult zijn, HORST. Dinsdag heeft de Roer- mondsche Rechtbank vonnis gewezen in de zaak van den kleermaker L. J. J. van hier die in den avond van 24 Mei j.l. bij een autotocht over den Tienrayschen dijk vier zijner vrienden in den dood joeg doordat hij in een bocht door zijn groote vaart tegen een boom botste. De rechtbank heeft J. ter dezer zake veroordeeld tot drie maanden hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. De officier van justitie had zes maan den geëischt. HORSTER VEEMARKT. HORST, 3 October. Totaal aanvoer 195 dieren, waarvan 35 stuks rund vee en 160 biggen. Handel in vet vee levendig, in dragend vee iets minder. Handel in biggen zeer goed met prijzen van f 14 tot f 16. Doodelijk ongeluk. Dinsdagmiddag half drie had de ongehuwde militair Simons uit Swalmen, die behoorde bij de Genie troepen en werkzaamheden ver richtte nabij een mijnenveld in de Peel, het ongeluk te struikelen en voorover op een der mijnen te vallen, waarbij deze ontplofte, met het droevig gevolg dat hij op slag ge dood werd. Geestelijke en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatsehem wer den nog de H. H. Sacramenten toe gediend. Dat dit vreeselijk ongeluk onder de kameraden en in Swalmen een geweldigen indruk maakte, laat zich begrijpen. R. K. Universiteitsdag te Kerkrade. Volgende parochiale comité's wa ren vertegenwoordigd: Dekenaat Roermond: Roermond St. Christoffel, H. Hart, Kapel, Haelen, Herten. Dekenaat Echt: Echt, Roosteren Dekenaat Gulpen: Mechelen, Vaals, Wittem. Dekenaat Heerlen: St. Pancratius, Heerier baan, Molenberg, Weiten, Klimmen. Dekenaat Helden: Baarlo. Dekenaat HorstSevenum. Dekenaat Kerkrade Kerkrade, Nieuwenhagerheide, St. Pietersrade, Rimburg, Spekholzerheide, Terwin- selen, Kaalheide. Dekenaat MaastrichtSt.Servaas, O. L. Vrouw. Dekenaat MeerssenMeerssen, Amby, Bunde, Hout hem, Hulsberg, Limmel, Valkenburg. Dekenaat Schinnen: Amstenrade, Bingelrade, Brunssum, Schinveld, Spaubeek. Dekenaat SittardHoltum.Urmond Dekenaat Venlo Venlo O.L.Vrouw. Dekenaat WijkRectoraat H.Hart De dekenaten Gennep, Venray en Weert waren afwezig. Let op den coloradokever. Daar de mogelijkheid bestaat, dat thans bij het rooien van aardappelen coloradokevers in den grond worden gevonden op plaatsen, waar dit in sect dezen zomer in het loof niet opgemerkt is geworden, wordt do0r den Plantenziektenkundigen dienst verzocht bij het rooien er nauwkeu rig op te letten of in den grond de gele kever met zwarte streepen op de dekschilden aanwezig is. Indien dit het geval blijkt te zijD, moet het insect onmiddellijk gedood worden en moet op die plaats en in de om geving zorgvuldig naar meer exem plaren in den grond gezocht worden, Tevens moet dadelijk van het voor komen aangifte gedaan worden ten gemëenthuize onder inlevering van de gevonden en gedoode kevers, op dat door den plantenziektenkundigen dienst de noodige maatregelen tot uitroeiing van het insect ter plaatse genomen kunnen worden. Het is van het grootste belang, dat alle aandacht bij het rooien aan de mogelijkheid van het voorkomen van den coloradokever geschonken wordt, want dan is het nog mogelijk hem op de plaatsen waar hij gevonden wordt, uit te roeien en daardoor wordt verspreiding van het insect in de omgeving het volgende jaar met alle ongename gevolgen daarvan voorkomen. Het gevaar op den weg. De verkeersongevallen in Juli 1939. De door het Centraal Bureauvoor de Statistiek verzamelde gegevens betreffende het aantal verkeersslacht offers vertoonen over de eerste 7 maanden het volgende beeld, schrijft de K.N.A.C. Tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers voor het voorafgaande jaar. Personen gedood Pers. ernstig gewond Januari 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) April 58 (69) 413 (348) Mei 65 (49) 500 (387) Juni 77 (66) 452 (384^ Juli 54 (71) 461 (491) Niettegenstaande blijkens de ver keerstellingen van den Rijkswater staat op 12 verschillende punten het verkeer op werkdagen in Juli 1939 drukker was dan in Juli 1938 was het aantal gedoode slachtoffers in Juli van dit jaar beduidend lager dan vorig jaar. Desondanks zal ieder moeten medewerken de ongevallen- cijfers verder omlaag te krijgen. Voor de komende maanden van vroegere duisternis zij ten behoeve van de algemeene verkeersveiligheid nogmaals gewezen op het nut de verlichting der voertuigen (ook de achterlichtjes der rijwielen) vroeg tijdig te ontsteken. Juist in de lange schemeringsuren vallen onverlichte voertuigen voor de andere wegge bruikers onvoldoende op om snel heden te schatten en daarnaar hun eigen gedragingen op den weg te bepalen. Vooral b:j bewolkte lucht is het door de wet bepaalde tijdstip om de verlichting te ontsteken (een half uur na zonsondergang) voor de ver keersveiligheid dikwijls te laat te achten. Vooral dus tijdig licht op! Het rijverbod op Zondag. Het was Zondag jl. stil langs 's Heeren wegen, een verademing voor de fietsers en wandelaars. Streng werd. er op toegezien, dat het verbod van motorverkeer, om wille der benzine-besparing uitge vaardigd, werd gehandhaafd. Indien de besparing onvoldoende mocht blijken zou ook voor den Zaterdag een gelijk verbod worden overwogen. Maar de bedoeling schijnt te zijn om uiteindelijk deze bepalingen te ver vangen door een rantsoeneering van het benzine-gebruik. Iedereen schikt zich natuurlijk met begrip voor de omstandigheden in den last. En er zou geen klacht worden gehoord, als ook maar ieder de overtuiging had, dat alle militai ren eveneens vervuld waren van de gedachte aan de noodzaak om het benzine-gebruik tot het werkeiijk noodige te beperken. Recruten-verlof. De soldaat in dienst heeft óverigens niet veel te mopperen over de be handeling. Ook voor de recruten is thans een verlofregeling ontworpen, welke royal kan worden geheeten. Na 5 maanden vallen ze odder de gewone verlofregeling der gemobili- seerden, vóórdien, mits ze één maand onder de wapenen zijn, krijgen ze tweemaal per maand 2 dagen verlof; ze mogen dan Zaterdags middags om 4 uur vertrekken om Dinsdagsochtends per eerste reisge legenheid terug te keeren. In 't kort. In Gelderland werd de eerste Nederlandsche vrouw tot lid van Ged. Staten gekozen. Deze pionier ster is mevr. C. A. Weermavan Duin (S.D.A.P.) Binnen zes weken zal de ge heele Nederlandsche bietenoogst verwerkt zijn. Dat wil dus zeggen, dat in die weken niet minder dan naar raming 250,000 ton voor den binnenlandschen afzet beschikbaar zal komen. Daar het binnenlandsche huishoudelijke verbruik ca. 220 000 ton uitmaakt, heeft de Nederlandsche huismoeder hoegenaamd niets te vreezen en is hamsteren van suiker volmaakt overbodig. De behoefte van 50 000 ton voor de suikerverwerkende industrie kan worden gedekt docr invoer. Op grond van de regeling met de Nivas moet immers 80.000 ton per jaar in Ne derland uit Ned.-Indië worden aan gevoerd. Als de oorlogvoerenden nou maar niet op deze zoetigheid afkomen Dr. Colijn heeft zgn vroegere functie als politiek hoofdredacteur van „De Standaard" hernomen met een inleidend artikel, waarin hij verzekerde „vóór alles anti-revo- lutionnair" te zullen blijven, waarbij hg bedacht zal zijn „op de zich be trekkelijk rustig voltrekkende ver andering in begrippen en opvattin gen, zoowel van boven af onder leiding van de Overheid tot ons komend, als van onder op, door de zonder veel verzet aanvaarde voor stellingen, die, met name in moei lijke tijden, van vele zijden en vaak zonder oordeel des onderscheids, op luiden toon worden aangeprezen." '1« en Griep erdrijft U snel en zeker met .MIJKHARDTJES' MarklLeridilet). VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 2172 300 eieren Kippeneieren van f 4.20 tot f 5.20 Kleine eieren van f 3.tot f 3.50 Eendeneieren van f 2.40 tot f 3. ROERMOND. Op de Coöp. Veiling vereniging van Maandag was de aanvoer 41U0.000 eieren. Kippeneieren van f 3.tot f 5.20 Eendeneieren van f 2.40 tot f 3 IN DE AFGELOOPEN WEEK Nog steeds is de wereld vol ge ruchten over op handen zijnde vredesvoorstellen en vredeseischen, en nog steeds is desondanks de kans op vrede uiterst gering. Het is trou wens eigenaardig, dat de voorstellen er nog niet zijn, dat in ieder geval van de détails ervan nog niets bekend is en dat ze desondanks al bjj voor baat vrijwel zijn afgewezen, raaf Ciano, de Italiaansche minister an Buitenlandsche Zaken, heeft een be zoek aan Berlijn gebracht, waar hij heeft geconfereerd met Hitier en Von Ribben- trop. Hij is korter gebleven dan het plan was; er is geen communiqué uitgegeven omtrent het resultaat van zijn reis. Het eenige, wat steeds opnieuw door de bladen van de as wordt betoogd en herhaald, is, dat Italië en Duitschland den vrede wen- schen te bevorderen en dat daartoe o.a. de vorming van een kleinen Poolschen staat onder Duitsch protectoraat moet dienen. De houding van Italië is volgens de Ita liaansche bladen volkomen duidelijk. Maar de hoofdvraag, die de wereld zich stelt, is niet beantwoord, n.l. of Italië bereid is, indien het z.g. vredes-offensief mislukt, met Duitschland in den oorlog te gaan. Chamberlain's rede in het Lagerhuis. Chamberlain heeft in het Lagerhuis zijn wekelijksche redevoering gehouden, kort voordat de vredesvoorstellen waren ont vangen en hij heeft dus nog niet gedétail- leerd daarop kunnen antwoorden Maar toch heeft hij reeds bij voorbaat gezegd, dat geen enkel dreigement ten aanzien van de gevolgen, er Frankrijk en Engeland ooit toe zal kunnen brengen, het doel, waarmee zij den oorlog zijn begonnen, op te geven. Hij wijst het Duitsche verwijt, dat hun dan de voortduring van den strijd te wijten zou zijn, met nadruk af en herhaalt, dat Polens overrompeling wel de rechtstreek- sche aanleiding voor de oorlogsverklaring is geweest, maar dat de vrijheid der Euro- peesche staten de inzet van den strijd is en blijft. De premier gaf vervolgens een overzicht van den stand van zaken. Hoe wel de leiders van de liberale en de labour- oppositie hun volkomen instemming met Chamberlain's woorden hadden betuigd, deed Lloyd George een ander geluid hoo- ren. Hij drong erop aan, de eventueele voorstellen ernstig te bestudeeren en ze in het Lagerhuis te brengen. Chamberlain zegde toe, dat er geen overhaaste beslissing genomen zou worden, hetgeen trouwens niet noodig zou zijn. Hij sprak er bovendien eenige twijfel over uit, of er wel een voor stel zou komen. Deze twijfel is intusschen ongemotiveerd gebleken, want kort na de zitting van het Lagerhuis werd het voorstel overhandigd. Rusland steeds meer actief. In het gebied van de Oostzee ontwikkelt zich de nieuwe toestand met groote snel heid. Estland, Letland en Litauen zijn op de door Rusland gestelde eischen ingegaan, waardoor de Sovjet-Unie de Oostzee vrij wel is gaan beheerschen, hetgeen onge twijfeld niet strookt met de Duitsche be langen. Ook de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken is te Moskou ge arriveerd en is er een week gebleven. De heer Saradzjogloe voelt zich blijkbaar wat meer op zijn gemak dan zijn collega's van de Oostzee-staten., „Turkije is Estland niet", moet zijn meening zijn. Het heeft verbintenissen met Engeland en Frankrijk en voelt zich in een strategisch sterke posi tie, zóödat het niet van plan is, voor onge motiveerde eischen en bedreigingen te wijken. De capitulatiebesprekingen van Warschau, welke plaats vonden in het s.:oorrijtuig van den Duitschen opperbevelhebber. Aan de fronten. Met de overgave van het schiereiland Hela is het laatste bolwerk, waar de Polen nog weerstand boden, gevallen. Dat neemt niet weg, dat de Polen hun land nog steeds niet als definitief „verloren" beschouwen. Er wonen een zes millioen Polen in emi gratie-landen als Amerika, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Denemarken en omstreeks 3.000.000 in de landen in de onmiddellijke omgeving van het nu verdwenen land. De nieuwe regeering heeft Zondag te Parijs den eed van trouw ontvangen van alle Polen in Parijs en de vaste overtuiging uitgesproken, ~dat het eeuwige Polen het huidige martelaarschap eens weer te boven zal komen. Generaal Sikorski wil in de Vereenigde Staten en Canada uit de 5.150.000 Polen, die daar verblijven, een leger van 200.000 man vormen. De regee ring der V.S. heeft de nieuwe regeering, die door de Duitschers een grap wordt ge noemd, reeds erkend, omdat ze op consti- tutioneele wijze is tot stand gekomen. Aan het Westfront, dat nu het eenige is geworden, neemt de activiteit toe. Er is voor het eerst een luchtslag van eenigen omvang geleverd boven de Siegfriedlinie. Bij een eerste ontmoeting vochten 5 Engel- sche tegen 15 Duitsche vliegtuigen, bij een tweede gevecht waren een drietal esca drilles, Fransche, Engelsche en Duitsche, betrokken. Omtrent de resultaten en de wederzijdsche verliezen loopen de berich ten als gewoonlijk uiteen. Het wapen-embargo in de Ver. Staten. Het groote debat in den Amerikaanschen Senaat over de opheffing van het embargo op wapens is ingezet door senator Pitt- mann. De regeering stelt deze opheffing voor omdat het een bevoordeeling is voor Duitschland en dus een bedreiging van den vrede, dien Amerika verlangt te behouden. Ook de isolationisten, die tegen de ophef fing van het embargo zijn, gronden hun verzet op den wensch, Amerika buiten het conflict te houden. Alleen het middel, waarmee beide groepen dit doel willen bereiken, verschilt principieel. Op dit oogenblik mogen volgens de bestaande neutraliteitswet Amei'ikaansche schepen alle goederen, uitgezonderd wapenen, naar de oorlogvoerenden transporteeren. Daarin ligt het gevaar, dat Duitschland evenals in 1917 den onbeperkten duikbootoorlog ook tegen Amerikaansche schepen zal gaan voeren, waarbij Amerika niet onbewogen zou kunnen blijven toezien. Wordt het wets ontwerp aangenomen, dan zullen alle goe deren, ook wapenen, slechts vervoerd mo gen worden met schepen uit landen, waar voor ze zijn bestemd. Op die manier worden alle oorlogvoerenden over één kam gescho ren. De tegenstanders zien het gevaar in het feit, dat dit theoretisch wel juist is, maar in de praktijk wapens alleen kunnen wor den gehaald door de geallieerden, en niet door Duitschland. Intusschen zijn de neuzen wel zoo ongeveer geteld, en staat aan neming van de wijziging der Neutraliteits.- wet wel vast. De stemming in de Ver eenigde Staten ten opzichte van Duitsch land is niet verbeterd door de waarschu wing, die in een nota was vervat, en die ook aan andere neutralen is gericht, en volgens welke neutrale koopvaardijschepen zich zouden hebben onttrokken aan Duitschlands recht, ze te onderzoeken en de verdenking op zich zouden hebben ge laden, zich daartegen te willen verzeilen. NEUTRALITEIT BETROUWBAAR SCHILD. Neutraliteit is een niet genoeg te waar- deeren goed; en iederen dag raken wij er meer van overtuigd, dat Nederland het? goede deel heeft gekozen, door aan zijn oude, beproefde neutraliteit vast te hou den. Alle voorstellen om daarvan af te wijken, bondgenootschappen aan te gaan of garanties van groote mogendheden te aanvaarden, heeft onze regeering vastbe raden van de hand gewezen. En terechtWelle nut bondgenootschap pen en waarborgen bezitten, hebben wij gezien aan het voorbeeld van Polen, dat op zijn bondgenooten vertrouwde. Wat is het resultaat geweest Dat men heeft ge tracht, het bij te staan doorhet uit strooien van eenige millioenen pamfletten. Dit middel is echter niet afdoende ge bleken. Ook Nederland is nog steeds het doel wit van zijdelingsche garantie-voorstellen. Maar het herinnert zich het woord van een zijner oude dichters„De vogelaar, met zoet gefluit, Lokt 't vogelken tot zitten uit". Het Nederlandsche „vogelken" is loozer dan de „vogelaar" en dankt voor de eer, om zich op den verraderlijken lijm stok neder te zetten en zich hulpsloos over te leveren. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Geen bondgenootschappen, geen garanties voor NederlandWij hebben onzen koers welbewust uitgestippeld en varen veilig op het kompas der neutrali teit. Wij zelf weten het beste wat ons past. Wij hebben ons niet te mengen in aange legenheden, die ons niet rechtstreeks aan gaan. Wij krijgen toch ons deel van de oor logsellende, alis het niet rechtstreeks. Maar wij loopen althans niet het gevaar, dat ons land platgeschoten en platgebrand wordt, dat onze steden verwoest en met den grond gelijkgemaakt worden. „Saevis tranquillus in undis" kalm te midden der woedende barende lijfspreuk van onzen grooten Willem de Zwijger is ook thans van toepassing op Nederland. In vele opzichten is de positie van ons land niet benijdenswaardig, te midden van de oorlogvoerende partijen; doch de neutra liteit is voor ons een betrouwbaar schild, mits wij ons naar alle zijden neutraal be- toonen. Daarop hebben alle tegenstanders recht, onverschillig of wij met den een meer sympathiseeren dan met den ander. Geen bevoorrechting, geen partijdigheid moet het parool zijn van elk land, dat zich onzijdig heeft verklaard. Afwijking van dezen strikten regel van recht en plicht sleept den neutralen staat onvermijdelijk mede in den noodlottigen maalstroom van den oorlog. Dit besef moet doordringen tot ieder onzer persoonlijk en ons er toe aansporen, onze woorden en gedachten te beheerschen. Wij moeten in elk opzicht neutraal blijven, getrouw den weg bewandelen dien een wijs regeeringsbeleid voor Nederland heeft gekozen; dan, maar ook alleen dan, zullen wij de gegronde hoop mogen koesteren dat de groote mogendheden, die zich plech tig verbonden hebben om onze neutraliteit te eerbiedigen, hun woord gestand zullen doen. IJan ook zullen wij op onszelf kunnen vertrouwen, omdat wij het recht aan onze zijde hebben en zullen wij ervaren dat neutraliteit, zoon Is wij boven deze regels .ciircvcii, c.ii betrouwbaar schild vormt. VAN DE WEEK GENERAAL VON RUNDST2DT, hoofd van het militaire bestuur in Polen. Tot opperbevelhebber in het dcor Duitschland bezette gebied in Polen en tot voorzitter van het militaire bestuur is benoemd generaal Gerd von Rundstedt, die bij den opmarsch der Duitschers in Polen reeds optrad als bevelhebber .van het Zuidelijk leger. Von Rundstedt werd in 1875 ge boren, werd reeds op zeer jeugdigen leeftijd militair en diende in den Eersten Wereldoorlog als majoor in het Duitsche leger. Hij werd. in 1923 kolonel, commandant van het 18e regiment infanterie, en vervolgens stafchef van het commando te Kas sei. Dan volgde in 1927 zijn benoe ming tot generaal-majoor, in 1929 tot luitenant-generaal, commandant der 2e cavalerie-divisie te Breslau. In 1932 werd hij aangesteld tot com mandant der 3e divisie en van Wehr- kreis 3 in Berlijn. Kort nadat hij in Maart 1938 tot generaal-kolonel was benoemd, ver liet hij op 31 October den militairen dienst. In de tusschenliggende maan den voerde hij nog de 4e legergroep aan, die Sudeten-Duitschland bin nenrukte. OESEL EN DAGÖ. Het Estlandsche eiland Oesel waar de Sovjet-Unie thans een vlootbasis zal ves tigen, is het grootste der Oostzee-eilanrien en door een ongeveer 33 km breeden zee arm van Estland gescheiden. Dagö, ten Noorden van het eiland Oesel ge legen, volgt in grootte op Oesel: het be slaat niet meer dan 960 lcm-, hecl't een be volking van 17.000 zielen, grootendeels van Estlandschen oorsprong, doch waarondei men ook veel Zweedsch en Duitsch spre kenden aantreft. Tot 1645 behoorde het eiland aan Denemarken, vervolgens aan Zweden, om in 1721 over te gaan in Rus land. in 1913 werd het onafhankelijk.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 10