L. Renders Binnenland. Specialist voor Huidziekten zal a.s. Woensdag spreekuur houden in 't St. Elisabeth- ziekenhuis Venray. Krakelingen. Buitenland. 't Is dc „Venray" boterwagen Met de fijne „Venray" melk, Die nu alle dagen aankomt Ook met pap en karnemelk. Met de „Venray" room en slagroom Met de chocomelk en pap. Juffrouw Handig werd verstandig Want de voeding is geen grap. Al deze gedichtjes (van 112) uitknippen en bewaren. Ze geven bij inlevering recht op een aardige verrassing. beurs en den heer V. Pijls, Groote straat 14 alhier. Indien zakenlieden bereid zijn aaomeldings-formulieren in hun zaak uit te reiken zal hun hulp gaarne worden aanvaard. Venray, 26 September 1939. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN BEKENDMAKING Wet gebruik vervoermiddelen 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van houders van een of meer VRACHT AUTO'S of TRACTOREN op het bepaalde in artikel 2 van bovenge noemde wet, krachtens welk artikel zij verplicht zijn hun vervoermiddelen te doen inschrijven in daartoe door den Minister van Waterstaat be stemde registers. De hiervoor te gebruiken inschrij vingsformulieren met bijbehoorende omslag zijn ter Gemeentesecretarie alhier verkrijgbaar. Venray, 29 September 1939 Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. VERPACHTING VAN GRONDEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengén ter openbare kennis, dat door hen op Maandag 9 October a.s., des namiddags 4 uur in „De Zwaan" publiek bij opbod zullen worden verpacht, ingaande 1 Nov. 1939: a. drie perceelen ontgonnen grond aan den Paardenkop te Ysselsteyn Sectie H 2095, groot resp. circa 2.03, 3.13.84 en 1.5 H.A. (worden verpacht in perceelen en in massa). b. een perceel ontgonnen grond in den Testrik Sectie H 1612, groot circa 3.94 H.A., vroeger in gebruik bij Kind. A. van den Hoogenhof. c. een perceel weiland in het Venraysch Broek, Sectie A 1218, thans in gebruik bij H. M. Clephas, groot circa 0.62 H.A. Inlichtingen worden desverlangd verstrekt ter secretarie. Venray, 29 September 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN Najaarskeuring van hengsten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de gewone Rgksnajaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten, ALLEEN VOOR TYPE TREK PAARD, dit jaar zal plaats hebben te Roermond op Vrijdag, 20 October 1939, te 10 uur v.m. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste drie weken vóór den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der be trokken regelingscommissie. Voor verdere inlichtingen omtrent aangifte vervoege men zich ter Secretarie. Venray, 27 September 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN, De Secretaris, VAN HAAREN Vakteekenschool. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van de Vakteekenschool, waarmede bekend wordt gemaakt, dat de lessen voor den cursus 1939- 1940 beginnen a.s. Dinsdagavond om 6 uur. Daar er waarschijnlijk nog voor enkele leerlingen plaats is, raden wij ouders en voogden, die nog ver zuimden hun jongens op te geven, dit alsnog te doen. Dit kan nog ge beuren Dinsdagavond voor den aan vang der lessen in 't Patronaat. Laat Uw jongens toch zooveel mogelijk profiteeren van deze ge legenheid om zich te ontwikkelen. Paardenmarkt. Donderdag werd alhier een druk bezochte paardenmarkt gehouden. Ongeveer 180 paarden en veulens waren aangevoerd. De handel was levendiger wat te verwachten was na de paardenvor dering door het leger. Vooral goede werkpaarden en veulens werden verhandeld. Zooals gewoonlijk duurde deze handel tot in den avond. Mej. M. Smeets. -}* Te Weert in het ziekenhuis over leed in den ouderdom van 45 jareD, mej. Maria Smeets, die vele jaren onderwijzeres was aan de school te Leunen, de laatste jaren was zij werkzaam aan de school der Eerw. Zusters Ursulinen alhier. Hare nagedachtenis zal bij vele leerlingen zeer zeker in dankbare herinnering blijven. GEVONDEN: Een Autoped, is bij G. Stoks, Leun- sche weg. Een zilveren Rozenkrans, is bij L. Willems, Nachtegaal, een doublé ring met steentjes, is op het politiebureau. een portemonnaie met inhoud, is bij JeukeD, Lull. een portemonnaie met inhoud is bij Tacken, Schoolstraat. Been gebroken. Donderdagmiddag is de 13-jarige J. S., Merselosche weg, bij het spelen gevallen, waarbij de knaap een been brak. Retraite militairen. De zevende dienstplichtigen-retraite zal gehouden worden van Dinsdag 10 tot Vrijdag 13 Oct. a.s. P.D.V. „De Zwaluw." Deze vereeniging hield Zondag een wedvlucht met oude duiven vanaf Soignies, afstand 171 K.M. De duiven werden gelost te 8 uur met N. wind. Aankomst eerste oude duif 10—42—37, laatste 11—0—42. Eerste jonge 10—5325, laatste 11-27-36. JoDge duiven. Gebr. Jansser 1, 5, 8, 11 Gebr. Philipsen 2 J. Verstegen 3 E. Nastvogel 4 Gebr. Rutten 6, 7 M. Tonen 9 G. Janssen, Ysselsteyn 10 Gebr. Willems overdulf. Oude duiven. E. Nastvogel 1, 6, 15 Gebr. Rutten 2, 7 G. Janssen, Ysselsteyn 3, 13, 17 en overduif G. Janssen 4 Gebr. Janssen 5 M. Franken 8, 9 A. Loonen 10, 12 Gebr. Willems 11 J. Verstegen 14, 16 VALK-REVUE. De eerste wedstrijd van de nood- competitie is voor de Valken in een kleine nederlaag geëindigd. De Valken namen al spoedig de leiding en bleven sterker ondanks er zeer onsamenhangend werd gespeeld. Het verband tusschen de verschei dene linies ontbrak, niettemin wis ten de Valken het vijandelijke doel onder schot te nemen, maar de vol treffers bleven uit. Astrantia wist de stand op gelijken voet te brengen waardoor de gasten vrijer speelden. Het individueel spel van Astrantia was minder, dan dat van de Valken, maar Astrantia speelde beter samen spel en daardoor konden zij nogal eens het vijandelijke doel naderen en zelfs in de 2e helft de leiding ne men, waarmee ook 't einde aanbrak. De achterhoede van de Valk waar van de jonge rechtsback goed debu teerde mag er zijn. Aan de middenlinie zal de elftal-com missie de noodige aandacht ;wel scheuken, terwijl de voorhoede schut ters capaciteiten bezit, maar de binnenspelers hun taak niet kenden, om als verbindingsspelers te fun- geeren. Als dit zoo was geweest zou het zwakke gedeelte n.l. dehalfiinie beter werk hebben kunnen verrich ten. Nu stond men elkaar nog al eens in den weg, daar geregeld tegelijk met 5 man werd aangevallen. Zondag a.s gaat de reis naar H.R.C. Afferden. Daar wij deze ploeg niet kennen zullen wij ons van een voor spelling onthouden Daar H.R.C. Zon dag j.l. in Vierlingsbeek tegen Vol harding met 3—0 wist te winnen, zal de Valk op haar qui vive moeten zijn om niet de tweede nederlaag in successie te incasseeren. Ook voor De Valk II begint mor gen de nood-competie met als inzet de Valk IIWittehorst 3. We zijn benieuwd. De indeeling is als volgt: Oostrum, Servatius2, Kronenberg, R K.L.V.V., Wittehorst 3, De Valk 2, D.I.S. 2 en Brughusia. HEIDE, wegens mobilisatie be sloot de Voetbalvereeniging „Erica" alhier niet deel te nemen aan de Competitiewedstrijden. KNIPCURSUS. Ieder jaar wordt door de Eerw. Zusters te Overloon een knip- en naaicursus gegeven, waaraan vele meisjes uit Overloon, maar ook uit de omliggende dorpen hebben deel genomen, die met goed gevolg slaag den voor het diploma. Zoo zal Maandag 2 October a.s. wederom een cursus beginnen voor lingerie en costumière met opleiding voor het diploma. Voor deze cursus hebben zich reeds een aantal meisjes aangemeld. Om verder in een behoefte te voor zien hebben de Zusters ook een internaat aan dit onderwijs verbon den, zoodat voor de meisjes buiten Overloon gelegenheid bestaat om van Maandag tot Zaterdag Intern te zijn. Willen de meisjes van deze mooie en goedkoope gelegenheid gebruik maken en deze cursus volgen, dan worden zij verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden bij de Eerw. Overste van het klooster te Over loon. Drie maanden wegens belastingontduiking. Dinsdag eischte de Officier van Justitie bij de Rechtbank te Roer mond tegen een landbouwer uit Grubbenvor3t, die een bedrag van fl. 14.000 bewaarde in zijn kippenhok in den grond, en dit bedrag niet had opgegeven als deel uitmakend van zijn vermogen, wegens ontdui king der vermogensbelasting drie maanden gevangenisstraf. De ver dediger Mr. J. Wreesman pleitte een geldboete o.m. op grond, dat toen de fiscus thans alles fijn had onderzocht gebleken was dat wat de man aan vermogensbelasting had ontdoken, hij aan inkomstenbelasting teveel had betaald. Vonnis over veertien dagen. De roggeprijs. Men meldt van bevoegde zijde aan de Msb. De minister van Economische Zaken heeft kort geleden den prijs, welken de boeren bij inlevering van hun rogge in 1939 ontvangen, reeds thans bepaald op f 8 per 100 kg., zijnde de prijs, die aanvankelijk pas per half December in uitzicht was gesteld. Het schijnt, dat er landbouwers zijn, die er de voorkeur aan geven hun rogge vast te houden in de hoop, dat de minister een hooger prijs .zal bepalen. Voor deze han deling is geen enkele reden aanwe zig. De minister acht den prijs der rogge in de huidige omstandigheden juist. Zou in den loop van het jaar 1939/40 vóór 1 April door thans nog niet te voorziene omstandigheden een nieuwe prijsverhooging noodig blijken, dan zal deze verbooging uiteraard ook worden uitgekeerd aan hen, die hun rogge reeds hebben in geleverd. Een vasthouden van de rogge, in de hoop er een hooger prijs voor te verkrijgen dan thans is vast gesteld is dus volkomen overbodig. VERBOD VAN BENZINE- GEBRUIK. De Minister van Economische Za ken heeft de volgende beschikking uitgevaardigd: Het is verboden op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feest dagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen. Deze beschikking verstaat onder algemeen erkende Christelijke feest dagen: Nieuwjaarsdag, 2ePaaschdag Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag en le en 2e Kerstdag. Hoofdzakelijk wordt hiermede ge troffen het particulier autoverkeer, daar al het overige is uitgezonderd Bovengenoemd verbod treedt in werking op 1 October. Steun aan tuinders Voor steun aan telers van tuin- bouwgewassen is anderhalf millioen gulden beschikbaar gesteld. De kostwinnersvergoeding. Goed nieuws voor de gemobiliseer- den was voorts de mededeeling, dat bij de regeering eenige maatregelen in voorbereiding zijn, ter verlichting de maatschappelijke zorgen van de gemobiliseerden. Daartoe zal o.a. het maximum bedrag der kostwinners vergoeding van f 2.50 tot f 3 per dag kunnen worden verhoogd, welk laatste bedrag in bijzondere gevallen zelfs nog zal kuDnen worden overschre den. Naar wij thans vernemen, kan verwacht worden, dat deze regeling reeds een dezer dagen in werking zal treden. Mobilisatie en verlof. Er is sprake van, dat binnen af- zienbaren tijd de oudste onder de wapenen zijnde lichting zal kunnen afzwaaien. Maar eerst moet de op komende lichting haar noodigste af richting hebben voltooid, wat op een duur van 5 a 6 maanden wordt ge schat. Voorts worden in opdracht van den minister van Defensie voor bereidingen getroffen voor een rege ling van zakenverloven en voor het verleenen van uitstel van eerste oefening in verband met studie- belangen. Zoodra de internationale-politieke omstandigheden dit, rekening hou dende met de noodzakelijke paraat heid van de weermacht, gedoogen, ligt in het voornemen in de meest dringende gevallen tot het verleenen op beperkte schaal van zoogenaam de zakenverloven over te gaan. Nader zal worden bekendgemaakt, wanneer en op welke wgze aanvra gen voor deze verloven kunnen wor den ingediend. Het oorlogsbrood. Het oorlogsbrood is nog niet in gevoerd, maar volgens de bakkers en die moeten het toch kunnen beoordeelen moet het ongeniet baar wezen. Het schijnt vrgwel vast te staan, dat men de samenstelling wil hand haven op 60 pet. tarwebloem, 25 pet. roggebloem en 15 pet. aardappel meel. Met deze melange zjjn de proeven genomen. De redactie van „De Bakkerswereld" heeft een aan tal bakkers het oordeel gevraagd over hun bevindingen. Algemeen bleek men van oordeel te zgn, dat invoering van deze melange een ramp voor de bakkerij zal zijn. Het brood zal nl. niet smakelijk zijn en zeer vast vanwege de samenstelling en omdat de korte werkwijze, die deze melange vraagt, in de praktjjk niet doorgevoerd kan worden. Het publiek zal dit brood met tegenzin eten, aldus meenen de bakkers. Amsterdam en Oranje. De hoofdstad heeft dit najaar een brok historie en „nationale" luister moeten missen tengevolge van de tijdsomstandigheden. Het gebruike lijke koninklijke bezoek voor den duur van een week, dat steeds in September kon worden tegemoet gezien, moest dezen keer achterwege blijven. Ook de offlcieele doopplech tigheid van Prinses Irene werd uit gesteld. Misschien mag het als een vergoe ding voor een en ander worden aan gemerkt, dat H.M. de Koningin toch nog op 30 dezer, dus heden, in Am sterdam zal komeD en zich daar o.m. op de hoogte zal stellen van wat de organisatie der luchtbescherming wist te bereiken. Het Comité Luchtafweer Amster dam heeft niet te klagen over ge brek aan belangstelling yoor zgn initiatief. Er is thans f 770.000 bgeen voor den aankoop van vgf batterijen afweergeschut voor de hoofdstad. Een flink bedrag, dus reeds, dat het benoodigde millioen in zicht doet komen. Dat millioen komt echter langzaam in zicht en de laatste loodjes wegen het zwaarst. Het zou wel mooi zijn, als heden aan H. M. de Koningin kon worden medegedeeld, dat de luchtafweer voor de hoofdstad verzekerd is. Dc Fokveedag tc Cuyk. De Fokveedag te Cuyk zal niet op 28 September gehouden worden, maar op Vrijdag 6 October. van 5 6 uur weer Volgend spreekuur (wegens mobilisatie) over 14 dagen. EEN MOOI IDEE. Ach, die thee-uurtjes met gemo biliseerden.... Nou ja, 't kan goed gaan. Of verkeerd, Ik las van 'n Amsterdamsche familie, die d'r ook aan gedaan had. „Doe of je thuis ben", zei de gastheer joviaal aan een, die zoo-maar-eens-was-komen- oploopen. Nou, dat was niet aan een doove gezegd. Toen-ie een uurtje gezeten had, waren vier kopjes thee met koek verwerkt en twee sigaren van den gastheer opgerookt, waarop het mobilisatieslachtoffer zijn kistjes van zijn beenen trok en zich op de divan vleide. Ter verhooging van de gezelligheid heeft-ie daarop toen tot 10 uur liggen ronken. Precies, zooals-ie deed, toen-ie nog thuis was. Ondankbaar was hij overigens niet. 's Anderen daags werd hij onver wachts overgeplaats en toen kwam hg afscheid nemen van de menschen, waar hij zoo gastvrij was ontvan gen. „Welbedankt hoor, moeder!" had hij tegen het jonge mevrouwtje gezegd, terwijl hij poogde om ze een lekkere pakkert te geven. Maar toen had mevrouw hem verschrikt afge weerd. Meneer was woest, toen-ie het hoorde, maar mevrouw dacht er eigenlijk met verteederdheid aan terug. „Echte onschuld nog", zei ze, zoo'n jongen 's Avonds vertelde ook de gedien stige uit de keuken van het afscheid. „Welbedankt hoor, zushad-ie gezegd. „En zoene, méfrou, zoene dat-ie-me-deeZoo'n jongen toch!" KAAT EN DE SOLDAAT. Het verhaal schijnt in de een of andere krant te hebben gestaan, maar het is me ontgaan. Niet alzoo den heer Kleerekooper, die bet in een van zgn niet langer „Oproerige Krabbels" in de bladen der Arbeiders pers doet nadrukken. Het luidt zoo „De soldaat werd ingekwartierd bg een dame, die zichzelf te deftig vond om dezen mindere te huisvesten en die dus zeker zoo heel voornaam niet was. De dienstbode Kaatje moest zich met zgn verzorging belasten. Huizen moest hij in de keuken en slapen in het kamertje van het tweede meisje omdat die plaats toch onbezet was. Zoo duurde dat een tijdje voort. Toen vertrok de soldaat weder. Hij bedankte Kaatje duizendmaal voor de goede zorgen. Van de mevrouw nam hij geen afscheid, omdat hij haar persoonlijk niet had leeren kennen. Maar eenige dagen later kwam er daar een prachtige auto voor de deur. Er stapte een chauffeur in livrei uit, met een prachtige ruiker in de hand. Mevrouw zelf snelde naar voren, om dit indrukwekkende bezoek welkom te heeten. Maar de chauf feur gaf alleen de bloemen over.... voor Kaatje. Er was een kaartje bij, waarop voor de dienstbode nog eens een dankwoord stond van den ge wonen soldaat èn diens naam.... Baron van Dit tot Dat". Dat zijn zoo van die dingen, die gebeuren kunnen. Ook wel eens dndersom. Er zijn wel eens inge- kwariierden met groot enthousias me in huiskamers oDtvangen en met lievigheid gekoesterd, enkel omdat ze sterren op hun kraag droegen, terwijl dan later bleek, dat ze als maatschappelijk individu nog niet goed genoeg konden worden geacht voor.... Kaatje. Maak een schuilplaats 1 Ik kan niet gelooven, dat ons land in den oorlog zal worden betrokken. Al bljjkt het natuurlijk mogelijk. En ik kan heelemaal niet gelooven, dat de misdadigheid der oorlogvoerders zóó krankzinnig zal uitgroeien, dat zij een burgerbevolking met gifgas sen zullen gaan teisteren. Al bljjft zulks natuurlijk niet uitgesloten. Als het zóóver zou komen, acht ik de menschheid verloren, wat ze ook in afweer zou ondernemen. Al blijft er natuurlgk ook in dat geval een klein levenskansje. Maar hoe dat zij: 't is, of iedereen op het cogenblik bevangen is van de gedachte, dat hij weldra voor de allerergste verschrikkingen zal ko men te staan. Overal om me heen, in plattelands buurten, zie ik de menschen schuil plaatsen bouwen: tegen scherven, tegen bommen, tegen gas, al naar ze zich inbeelden. Sommige van die schuilplaatsen zijn hecht en wèl gebetonneerd, an dere zie ik kans om ze met mijn wandelstok te doorboren. Maar het bouwen van welke soort en kwaliteit van schuilplaats ook, schijnt een gevoel van bevredigende opluchting te geven. Ik heb dat her haaldelijk geconstateerd. Er is ge- vaar, men heeft er „iets" tegen gedaan en daarop volgt de gemoeds rust als belooning. Daarom zou ik willen adviseeren: bouwt schuilplaatsen. Desnoods van wat paaltjes en graszoden. Als men ziek is, moet men een drankje slikken. Dan voelt men zich opknap pen. Al zou het drankje uit puur water met een paar kleurdruppels bestaan. Gevaar is veel rustiger onder de oogen te zien, wanneer men weet, dat men er tegen heeft gedaan, wat mogelijk is. UITVINDERS WEER IN VOLLE ACTIE Als in den oorlog van 19141918 bereikt een stroom van uitvindingen het Britsche patentenbureau. Hoe zonderling sommige plannen om „Engeland te helpen den oorlog te winnen" ook mogen schijnen, ze moeten alle serieus onderzocht wor den. Bij de onderzoekingen wordt de uiterste geheimhouding betracht. Een staf van bekwame weten- schapsmenschen werkt dag en nacht achter de gesloten deuren van de laboratoria van leger, vloot en lucht, macht. Natuurlijk zijn er zeer merkwaar dige uitvindingen. Ter bestrijding van de vijandelijke luchtmacht b.v. stelt men voor wol ken kunstmatig te doen bevriezen om daar kanonnen op te plaatsen. Een andere „uitvinding" wil de militaire toestellen uitrusten met scharen en zeisen. Een derde fantast wil een enorme magneet vervaardigen om de aan vallende machines naar de aarde te trekken. Om den vijand op een dwaalspoor te brengen, wil één der inzenders de glimmende spoorrails camoufleeren door uit den achtersten wagen van den laatsten trein lederen avond schoensmeer op de staven te smeren. De magneet schijnt meer breinen bezig te houden. Zoo werd voorge steld, teneinde den oorlog te velde spoedig te doen eindigen." aan bal lons groote magneten op te hangen, die de geweren uit de handen der soldaten zouden trekken. Wreedere lieden willen den vijand begieten met gloeiend cement of vuurpijlen hoogspanningskabels in de vijandelijke linies schieten. Een ander wil een geweldige tank construeeren met messen aan weers kanten om „gehakt" van de men schen te maken. De meest ingenieuse uitvinding is wel die van een oude dame, die groote getrainde aalscholvers naar de Krupp-fabrieken in Essen wilde laten vliegen om daar de kalk uit de schoorsteenen te pikken, zoodat deze in zouden storten. Ondanks dit alles zijn de Britsche en Fransche regeeringen uiterst zorgzaam om te voorkomen, dat zij belangrijke uitvindingen in de zee van fantasie over het hoofd zien. Dc mode in Duitschland onttroond. Men schrijft van de Oostgrens aan de Msb. De oorlogseconomie heeft in het bijzonder op de schouders der Duit- sche vrouw zware lasten gelegd, die van haar voor een groot deel een totalen omkeer eischen in de ge woonten van het dagelijksch leven. Heeft men zich over het algemeen aangepast aan de eischen, thans aan de volksvoeding gesteld, over de Maandag in werking getreden nieuwe levensmiddelenrantsoenen voor de eerste maand heerscht over het al gemeen tevredenheid. De kleeding en in het bijzonder de dameskleeding, is echter op het oogenblik de groote zorg van de Duitsche vrouw. Hiervan wordt nu reeds, nu er feitelijk, zooals Mussolini zegt, nog geen oorlog is, een groot offer ge- eischt, dat weergegeven kan worden met: „Koningin mode is in Duitsch land onttroond". De kleedicg is bij alle vrouwen steeds een voorname zorg geweest; bij velen was het een levenskwestie, nog veel meer dan het dagelijksch brood; nu is dit alles ondergeschikt gemaakt aan het algemeen belang De kleedingstukken in de mode magazijnen kunnen slechts tegen bons gekocht worden en deze bons worden door de bevoegde instanties slechts spaarzaam verstrekt. Het gezellige winkelen is in Duitschland afgeloopen, het zou slechts een Tan taluskwelling zijn. Kon men de vorige week nog voor geld éèn japon krijgen, nu klemt de vraag; „Hoe kom ik aan een bon voor een japon". En niet alleen een japon, maar een... moderne. „Modern", dat is het probleem van de Duitsche vrouw van heden en de Duitsche nat.-aoc. vrouwenvereni gingen beijveren zich den vrouwen het besef bij te brengen, dat „mo dern" afgedaan heeft en dat in alles in den vervolge eenvoud zal moeten betracht worden. Den dames wordt dus aangeraden de kleerkasten te onderzoeken, om te zien of er wat vermaakt of ge keerd kan worden. „Uit oud nieuw maken" is de slagzin geworden van de Duitsche vrouw. Verstellen en stoppen moet ook in de best gesitu eerde gezinnen weer tot eere komen en gestopte zijden kousen zijn geen schande meer. Warschau's laatste uren. Het communiqué van den comman dant der defensie van Warschau van 11.50 Donderdag luidt: „Daar het vuur alle centra der levensmiddelenvoorziening heeft ver nield, doet zich het gebrek aan levens middelen op wreede wijze gevoelen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 16.000 soldaten en 20.000 burgers, mannen, vrouwen en kin deren. Bij voortzetting van den oorlog gaat Rusland met Duitschland samen Het D.N.B. meldt 29 September „De besprekingen tusschen rijks minister Von Ribbentrop en de Sov jet-Russische staatslieden, den Volks commissaris van Buitenlandsche Za ken Molotof en Stalin hebben tot resultaat gehad de ondertekening van een overeenkomst tusschen de beide landen, waarin o.m. wordt be paald: De beide regeringen zullen haar gemeenschappelijke bemoeiingen, eventueel in overleg met andere be vriende mogendheden, erop richten het doel (einde van het conflict) zoo spoedig mogelijk te bereiken. Mochten evenwel de bemoeiingen der beide regeeringen zonder resul taat big ven, dan zou daarmede het feit zijn vastgesteld, dat Engeland en Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog, waarbij in geval van een voortduren van den oorlog de regeeringen van Duitschland en van de Sovjet-UDie elkander wederzijds over de vereisch- te maatregelen zullen raadplegen. Burgerlijke Stand Venray Aangiften van 22 tot 29 September. GEBOREN Jozef P. J. M. van den Hoogenhof, Oostrum Johanna M. Chr. Maas, Heide Pierre G. A. Gommans, Langstraat Thomas M. Linders, Merseloscheweg Hendrikus H. van Hoof, Merselo OVERLEDEN 1 patient Servatius ONDERTROUWD: Wilhelm M. Geurtjens, 24 j. verple ger te Venray en Cornelia W. Hens- kens, 21 j. z.b. te 's Hertogenbosch onlangs te Venlo. Johan H. Nooten, 28 j. kapper, en Agnes J. M. Seuren, 21 j. kapster beiden te Venray. Kerkelijke Diensten* PAROCHIE-ACTIE t meer eer bied en liefde voor Christus Eucharisticus PAROCHIEKERK. Gironummer 136144. Heer der weekkap. Kuepers, Tel. 186 Morgen ZONDAG feest van O. L. Vrouw Rozenkrans. De H. Missen om 6, 7, 8, 9 en 10 uur. 6 uurH. Mis ter eere van den H. Gerardus, 7 uur H. Mis en generale H. Communie van de mannen der H. Familie, op gedragen voor Alphons Rutten. De Hoogmis wordt opgedragen tot in tentie voor 't zalig afsterven van de slachtoffers van den oorlog, 2 uur groote Congregatie, half 3 kinderlof, 6 uur Lof en processie langs de pastorie. In alle H. Missen collecte voor het herstelfonds. Vanaf heden Zaterdag 12 uur en Zondag den geheelen dag te verdie nen een volle aflaat zoo dikwgls men de kerk bezoekt, voor allen die ge biecht en gecommuniceerd hebben en bidden tot intentie van Z. H. den Paus, 6 x Onze Vader, 6 x Weesge groet en 6 x Eere aan den Vader s. Gedurende de maand October 's avonds om 6 uur Lof, rozenhoedje en gebed tot den H. Joseph. MAANDAG half 7 zielmis, 7 uur leesmis voor Lambert Sikes en de familie Sikes en Swinkels, half 8 leesmis, 8 uur gest. Sol. jaarg. voor de Weleerw. Heeren Peter Jan en Jacob Gerard Holthuizen, 6 uur Lof DINSDAG half 7 leesmis voor Lambert Sikes en de familie Sikes en Swinkels, 7 uur en half 8 leesmis, 8 uur gest. jaarg. voor Joh. Niessen en echtgenoote. WOENSDAG half 7 leesmis voor Wed. M. Verhoeven, 7 uur leesmis, half 8 gest. leesmis ter eere van den H. Joseph, 8 uur gest. jaarg. voor Hendrina Verblakt. DONDERDAG half 7 leesmis voor Wed. M. Verhoeven, 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H. Communie van de leerlingen der meisjesschool, 8 uur gest. jaarg. voor Maria Drosten echtgenoote van Franciscus Verkley. Van 8 tot 9 H. Uur.' Van 9 tot 6 H. Wake. Biechthooren van 7 tot 8 uur. VRIJDAG, 1ste Vrijdag der maand en vereering van het H. Hart van Jezus, 6 uur gez. H. Mis ter eere van het H. Hart, 7 uur en half 8 leesmis, 8 uur gest. leesmis met litanie van het H. Hart, 6 uur Lof *in eerherstel aan het H. Hart. ZATERDAG half 7 O. L. Vrouw- mis, 7 uur. half 8 en 8 uur leesmis. Vanaf a.s. Zaterdag zal voortaan biecht gehoord worden van 5—7 uur Zondag a.s. collecte voor de R.K. Hoogeschool. H. Familie. Deze week vieren hun patroon heilige H. Litjens, P. Toonen, L. de Brugn, Joh. Janssen, L. Pouwels, G. Wientjes, P. Custers, M. Strgbosch, H. Cox, Th. Voermans, J. Vullings, Jos. Cus ters, L. Custers, A. Custers, M. Gou- mans, P. Jacobs. Patronaats-Agenda. Zondag: half 7—half 10 Patronaat Maandag: 78 jonge wacht groep, die gewaarschuwd worden. Woensdag: 89 Jonge werkman K.M.J.V. Donderdag 8 uur volksdansen. K. J. N. Zondag half 11 Elisabeth en Ber- nadettagroep. 3 uur Marietje Phili- petto-, Rosa v. Lima-, Oda-, Theresia- en Lidwinagroep.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2