Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Europa aan het Bolsjewisme verraden. Buitenland. Onzuêvere huid Voor boeren en tuinders. Provinciaal Nieuws Saterdag 30 September 1939 Zestigste Jaargang No 39 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. TOT TWEEMAAL TOE. Trotzky in een geblindeerde spoortrein. Von Ribbentrop in het vlieg tuig van den Führer. Thans glanst de Sovjetster in Midden-Europa. ledereen, wien de Europeesche en christelijke beschaving, on danks haar groote tekortkomingen lief is, althans ter harte gaat, is de laatste twee decenniën veront rust geweest over de gevaren van het goddelooze. cultuurlooze, menschonteerende en geweldda dige bolsjewisme, dat den bodem van Rusland heeft gedrenkt met het bloed van meer dan drie millioen onschuldigen ik ont leen dit cijfer aan een schrifiuur van den socialistischen dominee Hugenholz in „Het Volk", die 't op zijn beurt uit de resultaten van onpartijdige onderzoekingen zeide te hebben gedistelleerd die geen andere misdaad tegen over den staat hadden bedreven dan die van hun niet-proletarische geboorte. De afschuw van dit bolsjewis me was in vele menschen zóó groot, dat ze bereid waren om licht té licht te tellen de bezwaren, welke aan andere vormen van dictatuur waren en zijn verbonden, gelóóvende, dat het h.i. minder-kwade ze ten minste van het allerslechtste ter wereld zou verlossen. Dat was de reden, waarom velen in nalionaal-socialisme en fascisme, plus voor dezer filiaal bedrijven in de democratische landen, óndanks verstandelijke bezwaren, met hun hart wat zijn gaan „voelen". Want hadden nationaal-socialisme en fascisme zich niet zelve geplaatst op den scherpsten tegenkant van het bolsjewisme En hebben Hitier en Mussolini het niet herhaalde lijk verzekerd, dat zij het zijn geweest, die Europa van het bolsjewisme hebben gered, laatstelijk nog in Spanje? Sir Henri Deterding zou zich thans omwenden in zijn graf, als hij daarin nog kennis kon nemen van de evolutie, welke het door hem zoo hevig bewonderde nationaal-socialisme in de korte spanne tijds na zijn overlijden heeft doorgemaakt. Want ook Sir Henri Deterding werd pro- Duitsch en bracht naar Duitsch land zijn in Nederland en Enge' land verdiende millioenen over, énkel en alleen omdat hij zoo hevig anti-bolsjewistisch was. Hij wist natuurlijk zooals we het allen weten dat Duitschland ééns Europa aan het bolsjewisme had verraden Dat was, toen in 1917 de Duit sche regeering en het Duitsche opperbevel aan Trotzky en andere in Zwitserland vertoevende bols jewistische bannelingen een extra-trein zij het (want je kon nooit weten een geblin deerde trein aanboden om ze dwars door Duitschland heen naar Rusland te voeren, teneinde daar de bolsjewistische dictatuur te vestigen. Omwille van de Duitsche over winning werd blijkbaar elk middel goed genoeg geacht, óók het verraad van de Europeesche en christelijke beschaving aan het bolsjewisme. Hitier heeft echter herhaaldelijk met nadruk vastgesteld, dat hij, zijn partij en het huidige Duitsch land, d.i. het Derde Rijk, voor dergelijke fatale dingen als over eenkomsten met bolsjewisten en een Vrede van Versailles, niet verantwoordelijk mogen worden gesteld. Het Duitschland van heden is niet het Duitschland van 1918 en de tegenwoordige kanselier van Duitschland heet niet von Bethman Hollweg. Neen, neen Maar nu de feiten, de jongste feiten. Omwille van de Duitsche overwinning werd alle vijandschap geslecht tusschen nationaal-socialisme en bolsje wisme, werd de „historische vriendschap en samenwerking" tusschen Duitschland en Rusland hersteld, werd als eerste vrucht van dit herstel een groot chris tenvolk uit de rij der vrije vol keren gebannen, werd den bol sjewisten het grootste deel van den buit toebedeeld en werden de bolsjewisten toegelaten tot over den drempel van Europa, tot de toegangsdeuren van Roe menië, Hongarije, Slowakije (welke laatste landen zich moeten haasten om de diplomatieke en vriendschappelijke betrekkingen met de Russen te herstellen én ja! tot de wijde oostelijke toegangsdeur van Duitschland zelf. En de bolsjewisten werden dezen keer niet geleid per ge blindeerde trein, maar met fan fares van de Duitsche militaire muziekcorpsen en ze werden in het hart van Europa ontvangen met den luister van gezamenlijke militaire parades (zooals in Brest Litowsk.) Maar de fascistische dictator in Rome Alle dictatuur blijkt eender te zijn de dictator, die zich tegen een andere dictatuur keert, on dergraaft de grondslagen van zijn eigen bestaan. in het Palazza Veneziate Rome heeft de Duce gesproken over den ondergang van Polen, waar mee Italië zulke sterke banden van vriendschap heeft onderhou den. De ondergang van den goe den vriend en het geestelijk ver wante katholieke volk wordt door Mussolini volkomen normaal ge acht. Zijn motief was: de natuurlijke dynamiek van een (het Duitsche) volk. „Alsof zoo zegt de Msb. geweiden voldongen feit (want daarop komt die dynamiek ten slotte neer) een richtlijn, be ginsel en grondslag voor een geordend en vredelievend inter nationaal leven zouden kunnen zijn." De dynamiek heeft geleid tot eer. oorlog, welke het bolsjewis me op de deuren van Midden- Europa doet kloppen, na het grootste deel van Polen aan dk stelsel te hebben prijsgegeven Straks zal het verder opdringen en geheel Europa bedreigen. Ook Duitschland en Italië. Slechts de democratie kèn nog in staat blijken om Europa, ook Duitschland en Italië inbegrepen, van het bolsjewistisch gevaar te redden. Md. Vetwormpjes, pukkels en uit slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door zuivert verzocht - ge In doozcn30-ó0ct.BijApoth.er MUNHARDTI DE ALGEMEENE TOESTAND. Het einde van deze week, aldus willen tal van berichten uit Berlg'n en uit Rome ons doen gelooven, zal zich kenmerken door een grootsch vredes-offensief, d.i. door een uiterst krachtige poging om, nu de strijd in het Oosten heet te zijn afgeloopen en die in het Westen feitelijk nog niet goed is begonnen, den vredes toestand te consolideeren, die de Duitschers thans als ingetreden wenschen te beschouwen... De Duitschers houden niet op met te verzekeren, dat ze met de Fran- schen en Engelschen niets hebben uit te vechten. Hoe dat ook zij, ze vergeten veinzen het althans niet te weten dat de Franschen en Engelschen wél wat hebben uit te vechten met de Duitschers. De geallieerden zijn omwille van Polen den oorlog ingegaau, ze moe ten doorvechten tot Polen is hersteld of anders zal met Polen ook de Fransche eer en de Engelsche we reldmacht verloren zijn gegaan. De geallieerden strijden mede ter ver nietiging van het nationaal-socialis me in Duitschland, niet tegen deze beweging als ideologie, maar als bron van oorlogsellende in Europa. Oostenrijk, Tsjechië, Slowakije, PoleD, ze zijn achtereenvolgens ondergegaan aan nationaal-socialis- tische agressie. Voor het oogenblik dat is te gelooven zijn de Duitschers weer klaar en tevreden gesteld, maar als ze straks zijn uitgerust en opnieuw steeds sterker zijn toegerust, is een ander volk aan de beurt eindelijk zullen ook Frankrijk en Engeland het zijn. Let wel het gaat er ten deze niet om, hoe we er persoonlijk over denken zoo is de gedachtengaDg in Frankrijk en Engeland, tot uiting komende in de pers en bij monde van de regeeringsleiders. Zoowel te Londen als te Parijs voelt men, dat deze oorlog uitge vochten moet worden, elke andere oplossing beteekent de capitulatie van de groote Westersche democra- tiën en beteekent ook: de Duitsche overheersching in Midden-, Oost- en Zuid-Europa, alsmede de uitlevering van den Balkan, van Arabië en Indië aan het bolsjewisme. Wanneer het nationaal-socialisme in Duitschland zich niet telkens een gevaar had getoond voor den vrede in Europa, een gevaar voor de vrij heid en zelfstandigheid van andere volkeren, Frankrijk en Engeland niet uitgezonderd, dan had het Londen en Parijs niets kunnen schelen, door welk stelsel de Duitschers zich po- litizk wenschten te laten bedienen. En eerlijk gezegd we geloo ven zelfs niet, dat zij een drie- of méérjarigen oorlog enkel om Polens wil zouden aanvaarden op een mo ment, dat dit land van de kaart is verdwenen. Het te verwachten vredesoffensief zou een goede kans maken, als er Europa nog maar een pietsje vertrouwen restte in de waarde van het Duitsche woord. Men voelt in Berlijn wel, waarop elke vredesbeperking zal, moet af stuiten. En daarom zoekt men er een gebaar, dat het te geven woord moet bekrachtigen. Men stelt in het vooruitzicht: een „constructief" vredesplan. d.w.z. een overeenkomst, welke tevens de methode aangeeft om den vrede, waartoe men zou besluiten, van dag tot dag hechter te -vestigen. Maar dergelijke kianken hebben we sinds zes jaar na elk voldongen feit gehoord, waarvoor de Duitschers de wereld stelden. Telkens bleek nochtans, dat „de laatste territoriale eisch ln Europa" door een nieuwe werd gevolgd. Het zooals het heette„thans bevredigde Derde Rijk" vond telkens weer nieuwe gebieden, waar toch weer onverbiddelijke Duitsche eischen werden gesteld. Zes jaren achtereen heeft de Fü hrer van het Duitsche Rijk de we reld verbaasd en ontsteld door het gemak, waarop hij schriftelijke ac coorden en het op andere wijze vrij willig gegeven woord bram. Gedachtig aan het spreekwoord: „woorden vergaan, maar het ge schrevene blijft", deed hij zijn zwaar ste beloften mondeling, met de mi- cronfoo voor zich en de Rijksdag leden om zich heen. Maar tegenwoordig wordt ook het gesproken woord veelal vastgelegd. De redevoeringen van Hitier zijn ook binnenslands vastgelegd op gramofoonplaten en.... 't is eigen aardig om die platen te beluisteren nu ze af en toe worden afgedraaid voor de microfoon van Fransche zenders Straatsburg, Lyon o.a. wanneer die anti-Duitsche propa ganda verzorgen. Dat Duitschland thans geen terri toriale eischen meer te stellen had, hoort men Hitier aldus zelf weer verzekeren na den Anschluss van Oostenrijk, na den terugkeer van het SudeteDgebied en na de hereeni- ging van Memeiland met Oost- Pruissen Omdat er geen vertrouwen meer is in het Duitsche woord, daarom zal 't aangekondigde vredesoffensief moeten verloopen in de aaovaarding door Duitschland van den oorlog, óók in het Westen, nu Duitschland dien oorlog in het Oosten heeft ge zocht en nagestreefd. Wat het „constructieve" karakter van het Duitsche vredesplan betreft dit zou worden aangeduid door voor stellen tot aanzienlijke beperking van de bewapening en een interna tionale controle daarop, over weer te voeren. Mooie gedachte, maar voor de aanvaarding en na koming is al weer vertrouwen noodig. Waarschijnlijk zal het vredesplan worden ondersteund door Rusland. Von Ribbentrop, de Duitsche minis ter van buit. zaken, was van de week in Moskou om de gezamenlijke politiek van Duitschland en Rusland vast te leggen. Vermoedelijk is een Duitsch-Russische verklaring te verwachten, dat de Poolsche zaak is afgedaan en moet deze verklaring de geallieerden overtuigen, dat het dus onnoodig is om voor Polen voort te strijden. 't Is vaststaande, dat Frankrijken Engeland hun houding ook niet door een Duitsch-Russische verklaring zullen laten beïnvloeden. Wanneer iemand dien men niet vertrouwt, zijn „woord" geeft, zal men zgn schouders ophalen, maar als dat „woord" dan boeendien nog wordt gegarandeerd door iemand, die zich zoo juist tot het gruwzaamste ver raad leende, dan kan men zich slechts met een verachtelijk gebaar afwen den. Trouwens, zoowel in Engeland door Chamberlain bij zijn wekelijksch overzicht van den toestand in het Lagerhuis als in Frankrijk, waar deze week de communistische party met al haar mantelorganisaties wettelijk werd verboden en waar het socialistische vakverbond alle communistische verraders uitgebannen heeft, is reeds zóó duidelijk geant- woordt op de Duitsche suggestie van „laten we nu maar vrede sluiten", dat het misschien niet eens tot een officieel vredesaanbod zal komen. Men make zich geen illusies over vrede, de oorlog zal ongetwijfeld worden voortgezet. Hoe Zullen de Frai- schen de Siegfriedlinie pogen te forceeren Dat is inderdaad te verwachten, maar of ze er in zullen slagen, is iets anders. Omgekeerd zullen de Duitschers pogen, als ze straks alle strijdkrachten, die ze er missen kunnen, uit het Oosten naar het Westen hebben overgebracht, om de Maginotlinie te overweldigen. Die opgave zal even moeilijk of moei lijker blijken. Beide verdedigingswerken zijn menschelijker wijze gesproken on doordringbaar, al heeft de Fransche opperbevelhebber, generaal Gamalin, dan ook verklaard, dat deze meening ten aanzien van de Siegfriedlinie een dwaling is. De aanvalsmoeilijkheden lijken in ieder geval onoverwinbaar De linies zgn bijna overal enkele tientallen kilometers diep en overal, waar geen betonnen versterking ligt is de aarde bezaaid met ingegraven mijnen, die van verre tot ontploffing kunnen worden gebracht, met val kuilen enz. enz. Het verhaal van de taktiek der Franschen, die het terrein vóór hun stellingen door varkens laten af- wroeten om er aldus de grondmijnen tot ontploffing te laten brengen, is natuurlijk leekenfantasie. Een grond- mijn ligt geenszins aan de opper vlakte en electrische draden worden niet onbeschermd in den natten bodem gelegd. Vette varkens hebben ook niet de gewoonte om zich aan demarcatie-lijnen te storen; als ze worden opgejaagd, loopen ze naar voren, waar ze door de Duit schers met open armen zouden worden opgewacht. Het is zeker niet de bedoeling der Franschen en Engelschen om hun tegenstanders op versche varkens te tracteeren. IntegendeelVan hoe groot belang ze het ook zullen ach ten om de Siegfriedlinie te forceereD, van nog beslissender beteekenis achten ze het economische- en finan- cieele front, dat ze hebben gevormd en Duitschland aan zgn zwakste zgde bedreigt. Dat laatste beseft men ook heel goed in Berlijn; deed men dat niet, dan zou men zgn gehate tegenstanders (vooral de Engelschen zijn weer in Duitschland gehaat) niet zoo om vrede smeeken als thans het geval ls. Wat de strijd aan de Siegfriedlinie betreft, de Franschen profiteeren thans van de stelselmatige kleine vorderingen in het vóórterrein dezer Duitsche verdedigingssterkte. Ze hebben op dat veroverde gebied nu hun zware artillerie kunnen opstel len, waarmee de eigenlijke linie be reikbaar is en op haar sterkte kan worden beproefd. Omgekeerd echter is de opgestelde Fransche zware artillerie thans natuurlijk ook bereikbaar voor de projectielen uit het Duitsche geschut in zijn gepantserde stellingen. We stellen ons voorloopig niet veel voor van het effect van den strijd aan de grens. Het lijkt ons heel goed moge lijk, dat een Duitsche offensieve be weging de Fransche terugdrijft in hun Maginot-linie en dat dan weer eens omgekeerd.... enz. Maar geen oogenblik zal een der partijen zijn oorlogsactie aan die grens kunnen verzwakken, of de tegenpartij sou er van profiteeren. Zoo zal de strijd heen en weer golven, stellen we ons voor, tótdat aan het economische en financieele front de beslissing is gevallen. Aan dat laatste front vooral con- centreeren de Britten en Franschen hun aanvalskracht. En dèAr zal ook de beslissing vallen. In verzet daartegen verscherpt Duitschland den duikbootoorlog, maar het moet op zee van zijn on macht laten blijken door neutrale koopvaarders te torpedeeren, terwijl het de Britsche schepen meer en meer ongemoeid moet laten, nu deze worden beschermd door de Britsche oorlogsvloot. Daartoe is het convooistelsel ingevoerd, met het resultaat, dat zooals Chur chill van de week in het Lagerhuis uiteenzette, de duikbootoorlog den Engelschen steeds minder en thans onbeteekenende verliezen oplevert. De eerste oorlogsweek is 65.000 ton door de duikbooten tot zinken ge bracht, in de tweede week 46.000 ton, de derde week 21.000 ton en in de laatste week 9000 ton, alles aan Britsche scheepsruimte. Churchill vertelde verder, dat hij een telegram had ontvangen van een Duitschen duikbootkapitein, waarin de positie van een Britsch schip, dat juist was getorpedeerd, waa opge geven. Deze duikbootcommandant bevindt zich thans in Britsche ge vangenschap. Het Lagerhuis reageer de met bravo-geroep toen Churchill zei, dat deze Duitscher met alle consideratie wordt behandeld. Maar de torpedo's moeten toch worden afgeschoten, wil de duikboot- oorlog van beteekenis blijven schijnen en daarom worden ze thans afgeschoten op neutrale schepen Verscheidene vrachtschepen van neutrale staten zijn in de afgeloopen week getorpedeerd, w.o. drieZweed- sche schepen, die pulp naar Engeland voerden. Het ging te gemakkelijker, omdat pulp door geen der oorlog voerende partgen als contrabande wordt aangemerkt en de gezagvoer ders dus op geen enkele actie waren bedacht. In Zweden is de openbare meening ten zeerste ontstemd door dezen aan val en de regeering wenscht zich niet tot het uiten van protesten te bepalen. Herinnerd wordt aan het feit, dat Duitschland 50 pet. van zijn erts-invoer uit Zweden betrekt. De Duitsche regeering, om een ver klaring gevraagd, heeft geantwoord, dat het torpedeeren der Zweedsche schepen volkomen volgens de regelen van het oorlogsrecht is geschied. Ook de onderlinge Nederlandsch-Duitsche verhouding heeft van de week weer ean deuk gekregen door de beschieting van een passagiersvliegtuig der K.L.M. door 'n vliegtuig der Duitsche mariDe. Een Zweedsche passagier, die zich het Nederlandsche toestel had toevertrouwd, werd daarbij gedood. Nu excuseeren de Duitschers zich wel met de bewering welke we overigens aanvaarden dat een oogenblik gemeend was, dat het toe stel een vijandelijke, Britsche oor logsmachine was, maar tenslotte mag van officieren, die oorlogsacties leiden, gezond verstand worden ver ondersteld. Een Britsch vliegtuig koerst niet in z'n eentje, l&ag vlie gende, op de vesting Helgoland aan en blijft dan niet onbewogen dóór- vliegen in rechte lijn, zonder iets te doen, terwgl een vijandelijk vliegtuig het van achteren benadert Maar enfin, goede trouw of ge brek aan scherpzinnigheid moet wor den aangenomen, zoolang het tegen deel niet is bewezen. De Russische randstaten vormen een groep van neutrale staten, welke op het oogenblik wel het méést lijden, althans vreezen, van de agressiemethoden in onzen modernen tijd. Deze kleintjes kunnen eiken dag door den verraderlijken Russischen beer worden opgeslokt. Het eerst schijnt Estland aan de beurt. Onder motief, dat het zijn neutraliteit niet voldoende heeft be schermd tegenover Polen (een ge- interneerde Poolsche duikboot ont snapte uit de haven van Reval) is de Estlandsche minister van buit. zaken in den nacht bij Molotov ont boden op het Kremlin te Moskou, waar hem eischen werden overhan digd althans volgens Havas le. inzake de inrichting van een Russi sche vlootbasis in Reval en 2e. in zake den uitvoer van de volle 100 pet. der overproductie van 't land naar Duitschland. De algemeene situatie wordt met den dag ingewikkelder. Maar alles wat er thans gebeurt, zegt niets voor de afbakening van de toekomst. Slechts het einde van den oorlog zal het lot der volkeren bepalen. D.i. over... 3 jaar, 10 20 jaar Laten we hopen, dat de Voorzie nigheid de beproeving der mensch- heid zal beperken tot korter tgd dan we reden hebben te verwachten. Daar zit wat in. Allerwegen hoort en leest men, nu oorlogsgevaar dreigt en oorlog in andere landen ook ons vrije leven aan banden legt, over voedselvoor ziening. Daar zit wat in, in die belang stelling voor het dagelijksch brood- Men merkt, als men naar de ge sprekken luistert, dat velen zich beangst maken over de hoeveelheid en de kwaliteit van het voedsel, dat straks „als het weer eens erger wordt" ons toebedeeld zal worden op de reeds bij voorbaat uitgereikte distributiekaarten. De heugenis aan den vorigen wereldoorlog wekt onaangename herinneringen op bij den ietwat ver wenden burger. En nu richt men de oogen weer naar den boer en tuinder, de leveran ciers van de voedingsproducten, naar hen aan wie men bij al het goede, dat men genoot, zoo goed ais nooit dacht. Daar zit wat in, in die zwenking der gedachten Salomo zei in de grijze oudheid eens zelfs de koning wordt van het land gediend. De beteekenis van den boer en tuinder in deze dagen is niet minder dan die in Salomo's tgd. Het dringt echter niet tot de massa door. En over de rentabiliteit van het bedrijf van den landman hoort men vaak de meest fantastische be weringen. Men kent het boeren en tuindersleven niet. Zoo men het wel kende, dan zou men de overtuiging hebben, dat de beteekenis, die de landman voor de voedselvoorziening van de maatschappij heeft wel zeer groot is, doch dat zijn deel van het maatschappelijk inkomen in geen verhouding tot die beteekenis staat. ,De Landbouw" aldus schreef Dr. Edward David eens, „is de grondslag van alle goederenproductie, de moeder van alle economische cultuur in het algemeen". Daar zit wat in, in zoo'n uitspraak van iemand, die de econo mische vraagstukken zoo door en door kent.als Dr. David. Het zou wel goed zijn dat ook anderen dan Dr. David eens tot deze conclusie kwamen. Misschien, dat nu de nood weer aan de man komt, men hiertoe ge raakt. En dat dan zg, die wat te zeggen hebben, ook weten te bepa len, wat de boer en tuinder voor zijn arbeid ten bate der maatschappij toekomt. Dat ls: naast de gemid delde kostprijs ook een behoorlijke winstmarge. AGRICOLA. VENRAY, 30 Sept. 1939 UITNOODIGING AAN DE BEVOLKING. De Burgemeester der Gemeente Venray verzoekt om ook in onze Gemeente te komen tot inrichting van een vrij willigen Burgerlijken Dienst alle plaatselijke organisa ties, diobereid zijn zich VRIJWILLIG beschikbaar te stellen voor HET VERRICHTEN VAN DIENSTEN IN BUITENGEWONE OMSTANDIG HEDEN, ten spoedigste daarvan aan hem (Burgemeester) dan wel aan de na te noemen adressen mededee- ling te doen. Zg die buiten organisatorisch ver band, zich wenschen aan te melden voor in beginsel belangelooze vrij willige dienst- en hulpverleening worden eveneens verzocht ten spoe digste daarvan mededeeling te doen. Geen aanmeldingen worden inge wacht van hen, die militaire ver plichtingen hebben, of die een functie vervullen bij luchtbeschermingsdiens ten, vrijwillige burgerwacht of andere daarmede gelijk te stellen organisa ties. Aanmeldingsformulieren, die koste loos beschikbaar worden gesteld, zijn te verkrijgen ter gemeentesecretarie, arbeidsbeurs en bij den heer V. Pgls, Grootestaat 14, alhier. Aanmelding kan geschieden behalve bij ondergeteekende ook bij dearbelds-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1