TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS De puntjes op de FEUILLETON. Herinneringen uit Miliciens- en Mobilisatietijd. 1913—1918, OORLOG. Noord-Limburgsche Fokveedag. VENRAY IN HET VERLEDEN. Zaterdag (6 September 1939 Zestigste Jaargang No 37 ALS WE BIDDEN OM VREDE, MOETEN ONZE DADEN NIET ROEPEN OM OORLOG Bovenstaande hoorden we eens iemand preeken in 1914, toen de oortog dreigde uit te breken of al uitgebroken was en er een bid- en boetetocht werd ge maakt naar een nabijgelegen kapel, ter eere van een heilige, bijzondere beschermster van die plaats. Ja, dat was kort en krachtig en.... raak gezegd. Ons gebed stijgt ten hemel en smeekt om vrede en onze daden roepen ten hemel om oorlog, d.w.z. om straf, om een geesel, omdat die daden dat zouden verdienen. Bidden om vrede en tegelijk doorgaan met zonde tegen de naastenliefde (laster, kwaadspre ken); bidden om vrede en tegelijk doorgaan met zonde tegen de natuur (onkuischheid huwelijksmisbruik). Bidden om vrede en tegelijk doorgaan met zonden tegen de rechtvaardigheid (stelen, rekenin gen niet betalen, bedriegen in den handel). Bidden om vrede en tegelijk doorgaan met dat door en door wereldsche, ordinaire plezier en lol leven neen, dan zou op den duur de roep van onze da den de stem van het gebed wel eens kunnen overschreeuwen. Alwie dus dan die tegenstelling in het leven, die vervloekte schei ding tusschen godsdienst enleven, dat dienen van twee heeren, God en den mammon (het geld) of de wellust of een anderen afgod. Wanneer zal men eens conse quent met ijzeren voortvarend heid, dat halfslachtige, dat laffe, dat futlooze eens uitbannen uit zijn leven en uit één stuk gaan worden Totalitair, maar dan in den goeden zin var. dat woord. De duivel eischt totalitair het zijne op, God alleen kan dat met het eenigste en volste recht ook doen en.... doet het ook. Maar, het is bedroevend, dat de duivel daar meer succes mee heeft, dan God maar 't is waar. hij heeft ook de drievou dige menschelijke begeerlijkheid: die van het vleesch: de zinnelijk heid, die van de oogen: de heb zucht en die van den geest, de hoogmoed op zijn kant. En als men nu speuren wil naar de oorzaken van dien af schuwelijken oorlog, welken we nu beleven, dan zullen we ook daarvoor weer terecht komen bij een of meer of bij alle drie van die menschelijke en tegelijk on- menschelijke factoren. Want de oorlog wordt ver klaard en gevoerd door menschen door A. VAN QERWEN. 2. De volgende dagen werden besteed met kleeren ontvangen, schoenen aan passen, sdtueeren leeren, militaire oefeningen op de binnenplaats, om daarna in „formatie van vier" naar 't Hinthammereindje te marcheeren, waar de oefeningen in ruimer verband wer den voortgezet, 't Ging prachtig, vol gens den sergeant. Ja, we waren reuzenjongen't Regiment had 't met ons getroffen 1 Vooral als er veel jonge dames on der de kijkers waren langs 't exercitie- terrein, ging 't hoe langer hoe beter en marcheerden we onwillekeurig schuin-iinks of schuin-rechts om langs 't lijntje te komen en nog eens extra te demonstreeren hoe ver we 't al ge bracht hadden in de schoone kunst van in de houding marcheeren. Nu waren er verschillende dorps jongens, die er niet zooveel om gaven aan den binnenkant te marcheeren, zoodat de oneven nummers voor hen waren. En zij waren er op hun manier ook weer mee uit den brand, want, zoo zei er een 's avonds op de kamer, .dan zien ze niet zoo gauw dat ge niet in „de pas" bent I" We hadden er eentje tusschen loo- pen, die met geen hooi of stroo in de pas te houden was, hoe goed hij 't en menschen worden geleid door hun hartstochten (goede of slech te) en die slechte hartstochten komen voort uit een van die drievoudige begeerlijkheid. Aldus is het niet moeilijk de ware oorzaak vast te stellen 1 En zoo is er „oorlog" in teder mensch, in zijn strijd tusschen het goede en het kwade; vaak in eer. huisgezin, tusschen buren, tnsschen landen en volken, oirn dat die duivel van dien hoog. moed of van die begeerlijkheid aldaar maar hoogere eischen stelt. En zoo leven we in een, van die duivels bezeten wereld. En men kan dat soort dui vels niet uitdrijven dan door vasten en gebed.... Vasten, waar mee in het algemeen hier meer mag worden aangegeven: de zelf- versterving, waardoor we die drie voudige begeerlijkheid onder drukken; het gebed, waarmede we Gods machtigen arm bewe gen en die ..een doodende straal" vanuit den hemel naar deze aarde zal zenden om de duivels van begeerlijkheid en hoogmoed welke in den oorlog overal rond zwerven, zoekende, wier. ze zul len verslinden, om die duivels te treffen. Storm over Europa zeggen we liever: de duivel over Euro pa. Want duivelsch is het oor logsmonster; duivelsch in zijn aanhitsing en uitvoering, nu hij met hardheid, wreedheid, wraak lust en zinnelooze heerschzucht wordt gevoerd. Wat duister is en duistere be doelingen heeft, komt naar boven en viert hoogtij en neemt bezit van de menschen en slaat zijn slag. God weet, welke kansen het Russische bolschewisme nu ziet en welke kansen het nog zal worden gegeven. Wee Europa, wanneer dat werkelijkheid zou worden. Waarlijk, dan zou men zéker een heiligen kruistocht mogen en moeten gaan prediken en zou „stricte neutraliteit" niet anders zijn dan een bloedlooze fictie, want dan werd de geheele neu traliteit binnen korten of langen tijd vast en zeker onder den voet geloopen en onder den hiel vertrapt. Een kruistocht van gebed in ieder geval 1 Van pest (van de pest van het Bolschewisme), hongersnood en oorlog, verlos ons Heer. Spaar, Heer, spaar Uw volk. ZAAIER. de afgrond worden weggesleept. Liduina zag Europa als een af zichtelijke vrouw, maar zij zag ook haar genezing, omdat de boete en het gebed der heiligen opstegen tot God. Wij behoeven ons geen enkele illusie te maken. Oorlog betee- kent geestelijke en zedelijke ver nietiging, verdierlijking van den mensch die wreder is dan het redelooze wilde beest als hij zijn vernuft en rede stelt in dienst van vijandschap, haat, afkeer, nijd, toorn, broederkrijg, vernietiging, ondergang. Wij kunnen in het kleine wereldje om ons heen zien, hoe klein en bekrompen van geest, hoe wreed en hard vijandschap en haat den mensch kunnen maken. Oorlog is niet te beschaven. Er zal door beschaafde men schen geen beschaafde oorlog kunnen worden gevoerd. Oorlog zal het restje van onze bescha ving en cultuur vernietigen Zij, die overblijven, kunnen opnieuw beginnen. Zij, die levend uit de oorlog komen zullen dood zijn, omdat het wreede in den dier-mensch hun idealen heeft vertrapt en zij het geloof in het ware schoone en goede, het ge loof in den mensch en misschien zelfs hoe verschrikkelijk en dwaas dit ook is hun geloof in God hebben verloren. Oorlog slaat alles kapot 1 Oorlog is waanzin 1 Wie levend uit den oorlog komen, zullen vreemd in dat leven staan, volkomen vreemd, omdat zij niet meer zullen ken nen wat zij verlieten, noch vader, noch moeder, noch meisje of vrouw, noch kinderen. Er is maar één kracht, die hen behouden kan en deze eene kracht is het dagelijks verkeer met God door Christus. Misschien is het nog 't beste in den oorlog te sneuvelen, als tenminste de dood is de dood van den rechtvaardige of boet vaardige. Misschien is er meer heldenmoed voor noodig om uit den oorlog weer te treden in het leven, dan op het oorlogs veld het leven te verliezen. Niemand stapt uit den oorlog het leven weer in als dezelfde man, die uit het leven den oor log intrad. Oorlog is Umwerting aller Weite. Geen land treedt den oorlog uit zooals het den oorlog is in getreden. Er kunnen zelfs geen overwin naars zijn in den modernen krijg. Elk land verliest 1 Aan een artikel van pastoor J. B. W. Möller in „De R. K. Fabrieksarbeiders" ontleenen wij het volgende Europa is doodziek, van hoofd tot voetzool één wonde. Europa is een melaatse vrouw in stuiptrekkingen. Zij moet van ook bedoelde. Toen de sergeant hem weer voor de zooveelste maal er op wees, dat hij uit de pas was, werd hij werkelijk nijdig en snauwde den ser- gant toe: „Ge leult, de andere zijn er gelijk uit en gaj ok, ge kunt nie mar cheeren en d'ander ök, nie 1" Daar volgde een lachbui op, zoo ge weldig, dat onze arme recruut zonder zelf erg in te hebben, werkelijk in het gelijk werd gesteld en de heele troep uit den pas kwam te marcheeren. Naderhand kreeg hij van den sergeant een geduchte terechtwijzing, die hem zoo van streek bracht, dat ik me niet kan herinneren hem nog ooit in den pas te hebben zien loopen. In de 3l/» jaar, dat ik hem nog „in militair" gekend heb, is hij npoit meer zoo uit zijn slof geschoten als op dien bewusten dag, al had hij er soms toch wel ooit meer reden toe. Overplaatsing naar Venlo. Na enkele weken speciaal ons best gedaan te hebben om een goed soldaat te worden, en de knepen der militaire opleiding voor goed kennende, kregen we bericht dat ons regiment zou wor den overgeplaatst naar Venlo, waar de nieuwe kazerne klaar was. Dat was goed nieuws, want de be huizing in Den Bosch was allesbehalve. Vooral de laatste weken, toen we on dergebracht waren in een oude loods, waar 't bij regenweer binnen net zoo hard „goot" als buiten en waar we door de reten tusschen de pannen op een nabij zijnden kerktoren konden zien hoe laat of 't was, begonnen we naar een beter logies te verlangen. Op een November-dag marcheerden we naar 't station om per trein naar Venlo te reizen. 't Afscheid was heel kalm, tenminste vóór een militairen troep. Wij hadden 's avonds onze Bossche vrienden en vriendinnetjes met een "Adieu wij moe- Ondanks de tijdsomstandigheden is de Noord-Limburgsche Fokveedag waar succes geworden, al moet direct gezegd worden, dat diverse dieren niet aanwezig konden zgn en ook de publieke belangstelling niet zoo groot was als andere jaren. Het materiaal wat echter aangevoerd werd, deed weer blijken, dat in Noord-Limburg de veefokkerg op zeer hoog peil staat. Wij laten hier de bekroningen uit Venray volgen. Rubriek 1. Melkgevende koeien geboren voor 1933, hoogstens 250 dagen geleden gekalfd, met gewone productie 2a Leida II, eig. Kind, Camps, Heide-Venray 3a Nella, eig. G. Michels, Veulen-Venray 4b Jeanette I, eig. M. Wismana, Venray Rubriek 3. Melkgevende koeien, geboren voor 1935, hoogstens 250 dagen geleden gekalfd, met gewone productie la Lena 2, eig. G. Michels, Veulen-Venray Rubriek 4. Droogstaande melkgevende koeien, geboren voor 1933, meer dan 250 dagen geleden gekalfd, met hoogere productie 2a Lena, eig. G. Michels, Veulen-Venray 3b Martha 4, eig. Kind. Camps, Heide-Venray Rubriek 6. Droogstaande melkgevende koeien, geboren voor 1935, meer dan 250 dagen gekalfd, met gewone productie: lb Nelly, eig. Kind. Camps, Heide-Venray 3b Truus, eig. Kind. Camps, Heide-Venray 4b Leida 3, eig. Kind. Camps, Heide-Venray 4c Sjoerda, eig. H. Willems, Venray Rubriek 10. Koeien of melk- vaarzen (melkgevend of droogstaand) geboren tusschen 1 Juli 1935 en 31 December 1935 2a Alida, eig. P. J. Steeghs, Castenray-Venray Rubriek 11. Koeien of melk- vaarzen (gekafld hebbende, ook droogstaande) geboren tusschen 1 Jan. 1936 en 30 April 1936 lc Janneke eig. M. Wismans, Venray ld Amalia, eig. Kind. Camps, Heide-Venray Rubriek 12. Koeien of melk- vaarzen (gekalfd hebbende, ook droogstaande), geboren tusschen Mei 1936 en 31 December 1936. 3b Molda II, eig. M. Wismans, Venray 4 Donna Clara, eig. P. J. Steeghs, Castenray-Venray Rubriek 13. Drachtige vaarzen, geboren voor 1 Juli 1936. 2 Rosa 4, eig. Jos. Geerets, Castenray-Venray Rubriek 16. Vaarzen geboren tusschen 1 Januari en 28 Februari 1937. 3b Cora 12, eig. Kind. Camps, Heide-Venray Rubriek 19. Vaarzen geboren tusschen 1 Juli 1937 en 31 Augustus 1937. 2 Nella 3 eig. G. Michels, Veulen-Venray Rubriek 22. Vaarzen geboren tusschen 1 Januari 1938 en 28 Febr. 1938. 4a Truusje„, eig. Jos. Geerets, Castenray-Venray Rubriek 23. Vaarzen geboren tusschen 1 Maart 1938 en 30 Juni 1938. lb Lena 4, eig. G. Michels, Volen-Venray Rubriek 24. Vaarzen geboren tusschen 1 Juli 1938 en 31 October 1938. 3 Leida 5, eig. Kind. Camps, Heide-Venray Rubriek 28. Stieren geboren voor 1937. la Peter Sjoerd, eig. Fokvereeni- ging Eensgezindheid, Venray-Heide. Rubriek 29. Stieren geboren tusschen 1 Januari en 31 October 1937. 2 Albert 5, eig. Fokvereeniging Eensgezindheid, Venray-Heide. Rubriek 30. Stieren geboren tusschen 1 November 1937 en 28 Februari 1938. ten, elkander groeten, adieu vaarwel, tot wederzien" de hand gedrukt en ringen welgemoed onze ganizoensstad Venlo betrekken. De entrée van 't 2e Regiment Venlo was schitterend, 's Morgens bij aankomst werden de officieren op 't Stadhuis ontvangen door Burgemeester Wethouders, terwijl wij in 't gelid stonden af te wachten. Eindelijk, na ik weet niet, hoe dikwijls in de houding te zijn gesptongen en het geweer ge presenteerd te hebben, werd het com mando „met vieren rechts uit de flank" gegeven en marcheerden we lustig, op de tonen van de stafmuziek van het 2e, naar ons nieuwe tehuis. 't Was een groote en goede veran dering, dat moesten we allen direct toegeven, maar toen er op den namid dag „kok in de keuken" geblazen werd, ging de vreugde wel wat over. We kregen ons middagmaal nu wel uit eeii prachtige nieuwe keuken, die veel fris- scher en hygiënischer was dan onze oude .vetsmelterij", (zooals we in Den Bosch de keuken noemden) maar wat in de eetketels en op de borden kwam, dat heeft Venlo nooit op kunnen halen. 't Waren dezelfde koks en dezelfde gamellen, maar daar was 't ook mee besloten. Met tegenzin herinner ik me nog het Maandagsche menu, n.l. erwtensoep met groote vierkante klonten spek er in: van 'n poot of hiel, zooals in Den Bosch, was in Venlo nooit iets in de snert te bespeuren. En als het bruine boonen met spek was... hoe dikwijls hebben we de gamellen met bruine boonen niet onderste boven op tafel leeggeschud, waarbij de boonen in den vorm van gamel, 'n soort tulband, com pleet op tafel bleven staan. Daarbij de noodige groote lappen dik, wit, (Ame- rikaansch spek en het menu was... niet om te genieten. Alhoewel we toch niet verwend waren als je jong bent. Voor verschillende op de kamer was 't niet zoo erg, die gin gen naar de cantine, en kochten een flesch melk met een paar broodjes met kaas of iets dergelijks. Maar voor velen onder ons, was dat onbereikbare luxe, tot we op een avond, op den stroozak, een goed idee kregen, dat ons nogal eens mee uit den nood geholpen heeft. Met 61 cent tractement in 7 dagen, had je ook wel een goed idee noodig, We voerden het den volgenden dag maar direct uit en stieten 's middags in den rusttijd de eerste ruit per geluk" stuk. Ziezoo, 't begin was gemaakt. Toen aan 't herrie- en wiens schuld 't nu eigenlijk was en wie zou moeten be talen. Die ruit opnieuw inzetten was een grappenmakerij van CO cent, dus een week marcheeren enz- gratis voor niets, 't Was niet om te doen, terwijl er zooveel centen waren. Na lang genoeg gejammerd te heb ben over 'n ongelukje, waar 'n slaap- makker 'n heele week „mee tusschen zat", kwam ons idee voor den dag: Als Jan of Piet nou 't geld wou voor schieten tot Zaterdag, zouden we Za terdag na 't tractement beuren 'n kleine collecte houden op de kamer, oir. zoo doende het leed van een kameraad te verzachten. Na eenig wantrouwen weggeredeneerd te hebben over onze credietwaardigheid, die in twijfel werd getrokken, kregen we ons voorschot eindelijk toch uit betaald. Met z'n tweeën haasten we ons 's avonds na 't eten naar een schilder om een nieuwe ruit en stopverf te halen De kosten bedroegen 35 cent. De ruit zelf inzetten was een klein kunstje en het eerste kwartje op de ruit was ver diend 1 's Zaterdags na't tractement beuren, duikelden we een paar schoenzakjes la Telka's Sjoerd, eig. A. Poels, Janslust, Venray. 3a Dora's Peter, eig. P. H. Muijsers- Steegs, Venray. 3b Karei, eig. P. J. van Dijck, Venray Rubriek 32. Stieren geboren tusschen 1 September 1938 en 31 October 1938. 3 Jaap, eig. J. Rambaghs, Castenray 4b Truus Sjoerd, eig. Kind. Camps, Heide-Venray P.ubriek 33. Stieren geboren tusschen 1 November en 31 Decem ber 1938. 2a Amalia's Sjoerd, eig. Kind Camps, Heide-Venray. Rubriek 38. Minstens 3 erkende afstammelingen, ouder dan een jaar, van een moeder, zooveel mogelijk met de moeder 3a afst. van Cora, eig. Kind. Camps Heide-VeD ray. Rubriek 39. Groep van eigen gefokt vee, minstens 5 stuks lb eig. Kind. Camps, Venray Rubriek 40. Groep van eigen- gefokt vee, minstens 3 stuks. 2a eig. M. Wismans, Venray Rubriek 41. Groep van minstens 6 koeien met een vereenigingsstier lc Fokv. Eensgezindheid, Venray-Heide Rubriek 44. Kampioenstier Peter Sjoerd, eig. Fokv. Eensge zindheid, Venray-Heide. Afdeeling Varkens. Cat. 1. Beeren geb. voor la Arie II, eig. L. v. Osch, Castenray lb eig. A. Poels, Venray 3 Florus, eig. A. v. Dijck, Venray Cat. 2. Beeren geb. tusschen 1 Januari en 31 Augustus 1938. la eig. G. Peeters, Oirlo lb Joris, eig. Jac. van Osch, Leunen-Venray Cat. 3. Beeren geb. tusschen 1 September en 31 December 1938 2 eig. Wed. H. Hermans, Oirlo Cat. 4. Beeren geb. tusschen Januari en 30 April 1939. la eig. Wed. G. Direks, Lull-Venray Cat. 4a. lc eig. A. van Dijck. Venray 3a eig. J. v. Osch-Janssen, Venray Cat. 6. Zeugen met biggen van meerdere worpen, minstens 9 biggen ten hoogste twee maanden oud. la Mayke, eig. Jan van Osch, Weverslo-Venray Cat 7. Zeugen met biggen van eerste worp, met minstens 6 biggen, ten hoogste 2 maanden oud. 1 eig. H. Goumans, Venray zeugen ge- Cat. 8. Drachtige boren voor 1938. lb Jac. van Osch, Leunen 3a A. van Dgck, Venray Cat. 9. Drachtige zeugen geb. in 1936. 3c eig. G. Vogelzangs, Leunen. Cat. 10. Drachtige zeugen geb- tusschen 1 en 30 Januari 1937. lc eig. A. van Dgck, Venray 2c eig. H. Hermans, Oirlo 3b eig. H. Goumans, Venray Cat. 11. Drachtige zeugen geb. tusschen 1 Juli en 31 December 1937 la eig. J. Claes, Weverslo-Venray 2b eig. H. Hermans, Oirlo Cat. 12. Drachtige zeugen geb. tusschen 1 Jan. en 31 Aug. 1938 lb eig. J. Droessen, Heide-Venray 2b eig. P, Goumans, Venray 2c eig. Jan van Osch, Venray E.V. L. van Osch, Castenray en H. Goumans, Venray. Cat. 13. Zeugen geb. tusschen 1 September en 30 November 1938, al of niet gedekt. 2b eig. A. Poels, Venray Cat. 15. Jonge zeugen geb. tusschen 1 Februari en 31 Maart 1939 2b eig. A. van Dijck, Venray 3b eig. G. Vogelzangs, Leunen. Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bij Uw dage- lijksche bezigheden en bU sportieve pres taties. Het houdt de tandeu schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de band. M.T.t. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AiAAAAittAAAA» Cat. 19. Groep van minstens 5 zeugen en 1 beer, ingezonden door een verkoopvereeniging 1 Verkoopvereeniging Helden 2 Verkoopvereeniging Venray. De Verkoopvereeniging Helden werd hierdoor winnaar van den wisselbeker, geschonken door den heer M. Wismans, voorzitter van de Verkoopver. „St. Antonius", Venray en omstreken. BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. 11 De Handboogsport, waarvan men vroeger in Venray totaal niets hoorde, werd in 1897 hier voor het eerst zoowat bekend. Door een drietal inwonende per sonen, die voor dien tijd al op andere plaatsen deze sport beoefend hadden, nl. Antoon van de Water, Jacob Folbers en Henri Michielsen, werden toen pogingen aangewend om het handboogschleten als ontspanning hier in te voeren. Eenige vrienden werden aange klampt, en door middel van eene advertentie in „Peel en Maas" meer dere liefhebbers opgeroepen tot eene vergadering, met het doel om een gezelschap op te richten, dat de handboogsport zou beoefenen. En werkelijk, deze pogingen hadden al direct een flink succes. In de maand Mei 1897 werd toen opgericht de Handboogschutterij Diana, die aanvankelijk ruim 20 leden telde en gevestigd was in het café van Piet Theuws aan de Paters- laan hoek Kruisstraat, het tegen woordige hotel Gitzeis, die in zgn tuin een keurige schietgelegenheid deed inrichten. Het was een echt gezellig troepje en allen legden zich met hart en ziel toe op de beoefening van boog en pijl. Als eene bijzonderheid werd toen geconstateerd, dat het lid Mathies Custers, big zgn eerste schot, dat hg van zgn heel leven met den hand boog deed, zgn pijl midden in de roos schoot, hetgeen een algemeen hoera ontlokte. Natuurlgk kwamen in het begin de meeste pijlen der schutters in de planken of in het stroo terecht, doch de ambitie was en bleef zoo groot, dat men de kunst al vrg spoedig zoo goed als meester werd, dat men Enfin, ge went overal aan en vooral uit onzen ransel op en de collecte op de kamer begon. Met een „dank je wel, makker, tot we ook eens iets voor jou kunnen doen", incasseerden we de di verse giften en giftjes. T Resultaat was verrassend toen we de balans opmaakten De opbi engst bedroeg, precies geteld, 1 gulden 18 cent. Wat 'n geld! Op de vraag nader hand of 't nógal meegevallen was, gaven we heel royaal tenantwoord, dat we heel goed tevreden waren en de strop voor ons niet groot meer was Die truc werd door ons naderhand nog verschillende keeren toegepast, 't Zij met een ruit, glas en kousje van de gaslamp, werkjas verbranden, enz. enz. 'n Kat die in 't nauw zit, maakt soms rare sprongen, maar 'n infanterist ook, vooral als hij in 't midden van de week de cantine hel verlicht ziet en weet dat 't buffet nog van alles en nog wat voorzien is terwijl hij met een leege patroontasch" zit. Van 'n voeteninspectiet Op detachement. Hoe langer we in dienst waren, hoe grooter ook de marschen werden, die we te loopen kregen 't Waren mooie wandelingetjes, waarbij, als er eenmaal „in 't gelid vrij* gecommandeerd was, de vroolijkheid geen oogenblik man keerde. De moppen en liedjes volgden elkaar zoo snel op, dat er rust gecomman deerd werd, voordat we er zelf erg in hadden. En hadden we tijdens de rust dan ook werkelijk gerust; maar niet zoo gauw stonden de geweren aan „rotten" of het stoeien begon, precies jonge kalveren, die pas buiten komen. In de groote rust werd de ransel openge maakt en het restant kuch met smaak verorberd, waarna de terugtocht weer met goeden moed aanvaard werd. Gewoonlijk werd er na zulke groote marschen op de kamer voeteninspectie gehouden door een Offcier van Gezond heid. Tijdens de marschen was er van voet verzorging geen sprake Liep je onder weg een blaar, dan wachtte men tot de eerstvolgende rust en stak er met een speld of naald doorheen en het ging we! weer. Nu was er op een Zaterdagnamiddag we waren naar Roermond geweest over Tegelen heen en via Baarlo terug ook weer voeteninspectie. De Officier van Gezondheid had waarschijnlijk geen tijd, zoodai de inspectie werd gehou den door den compagnies-commandant. We zaten heel gemoedereerd met de sokken uit en de voeten gewasschen op den stroozak 'n pijpje te rooken, toen de kapitein met den sergeant van de week op de kamer verscheen. Weg pijpen en sigaretten; er was „in orde, staat" gecommandeerd. Ik zat echter zoo aandachtig te lezen, dat ik van de heele beweging niets gemerkt had, tot de „baas" voor m'n krib stond en me op duidelijke wijze te verstaan gaf, vlug de pijp weg te doen. Beleefd zei ik hem, hem nog niet verwacht te hebben, anders was mijn pijp wel weg geweest, waarop hij heel boos reageerde: „Dus ik moet wachten tot het de heeren gelegen komt Met een gekruid standje kwam ik er van af, waarna hij zich door de ver bindingsdeur naar de 4e sectie begaf, waar hij een Tilburger aantrof met dezelfde overtreding als bij mg gecon stateerd: Rooken terwijl de compagnies commandant inspectie hield. Bij ons op de kamer hoorde we hem te keer gaan. .Wat ze wel dachten, als er een officier op dekamer kwam Acht dagen kwartierarrest, begrepen, VI.?" Die jongen zat ermee tusschen, daar hij na 't eten met 24 uur verlof wou gaan om z'n meisje op te zoeken in Tilburg Na de inspectie werd de grap verteld en kwam natuurlijk ook op de 4e sectie ter sprake. (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1939 | | pagina 5