Luchlbesclierming SCHUILKELDERS Binnenland. Buitenland. Krakelingen. Sindsdien is de „Venray" boter Eiken morgen op den disch, Om te bakken, om te braden, „Venray" boter, smaak'lijk, frisch. Maatje Handig zegt nu eerlijk „Venray" boter die is fijn. Wie graag beste boter botert, Die moet klant van „Venray" zijn. Al deze gedichtjes (van 112) uitknippen en bewaren. Ze geven bij inlevering recht op een aardige verrassing. den Middenstand reeds aangedron gen op betaling op korten termijn, zoodat het gewone crediet hem ont valt, terwijl door enkele leveran ciers absoluut geen crediet meer wordt gegeven. Voor vele middenstanders wordt dit een onoverkomelijke moeilijkheid, wanneer zij het in normalen tijd aan hun klanten te verleenen cre diet niet kunnen vervangen door verkoop tegen contante betaling. Daarom doen wij voor den Mid denstand een dringend beroep oP 't Nederlandsche volk om zooveel mo gelijk contant in te koopen en dur ven daarnaast aan hen, die van crediet bij den middenstand gebruik hebben gemaakt, dringend verzoetten hun rekening zoo vlug mogelijk te voldoen. Ook verzoeken wrj allerdringendst opgedragen of op te dragen werk zaamheden niet uit te stellen, doch den Middenstander-ambachtspatroon in de gelegenheid te Snellen zijn za ken, voor zoover de omstandigheden dit toelaten, normaal voort te zet ten. Dit is van het allergrootste belang zoowel voor werkgever als werk nemer. GEVONDEN een kinderhoed is bij Gooren, Sta tionsweg. Geslaagd Bij de Maandag en Dinsdag te Utrecht gehouden examens voor horlogemaker is geslaagd voor het leerlingen-diploma onze dorpsgenoot J. van de Weegh. K. R. O. Bij de Katholieke Radio Omroep te Hilversum is onze dorpsgenoot, de Heer Mart. Jeuken, benoemd tot Rayonvertegenwoordiger voor Nrd.- Limburg. St. Gregoriusdag te Venray. Morgen Zondag om 4 uur heeft in de Parochiekerk alhier de St. Gre goriusdag plaats voor den Koren- bond Venray. Deze is toegankelijk voor alle liefhebbers van kerkmuziek. Verplicht nummer is „Salus popu- li (Introïtus van den 19en Zondag na Pinksteren) of „Coqitationus" (Introïtus uit de H. Mis van het Allerh. Hart). Aan dezen St. Gregoriusdag nemen deel: Wanssum, Ysselsteyn, Smakt, Oostrum, Ca3tenray, Blitterswijk, Merselo, Leunen en Venray. Volksconcert. Morgen Zondag zal Venraysch Harmonie een volksconcert geven op het Henseniusplein. Aanvang 8 uur. Afleveren van winkelwaren. Er moeten bons bij zijn. Er schijnt bij enkele kleinere win keliers twijfel te bestaan over het verstrekken van bons bij het afleve ren van winkelwaren. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat iedere winkelier verplicht is om bons te verstrekken bij het afleveren van daarvoor in aanmerking komen de waren. Deze waren zijn: Rijst, rijstebloem, gemalen rijst, tarwebloem en tarwemeel, rogge bloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, marcaronie, spaghetti, maizena, groene erwten, spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capu- cijners en rozijnerwten, andere soor ten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterdsuiker, slaolie, raap olie, boterolie en andere soorten spijsoliën, bak- en braadvet, marga rine, koffie, koffiesurrogaten, thee, cacao, harde zeep, zachte zeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlok ken, zeepschilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen en petroleum. Verder moéten bons verstrekt worden bij aankoop van plantenvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel, gedraaid of gemalen dierlijk vet en gemengde dierlijke vetten. Bedevaart Scherpenheuvel. De bedevaart van de Venraysche Derde Orde naar Scherpenheuvel is wegens internationale toestand voor goed afgelast. Tegen inlevering van plaatsbewijs kan men het geld per soonlijk of door de bestuursleden terug bekomen bij de Prefecte der vereeniging, Mej. Marie Ambrosius, Patersstraat. Ongeluk. Op de gevaarlijke wegkruising Merselosche weg—Langeweg bij café V. werd Donderdagmiddag een 16- jarige jongen van St. uit de Hoen derstraat aangereden door een auto. De jongen, die met een hoofdwon de bewusteloos naast zijn rijwiel bleef liggen, werd op dokters advies naar het ziekenhuis gebracht. Aan wie de schuld Retraitenhuis Roermond. Van 2427 October: Jonge meisjes van Venray en omstreken. MOEDERDAG. Op veler verzoek zal dit jaar op 21 September de laatste Moederdag gehouden worden. Zij die hieraan wenschen deel te nemen, gelieven zich tijdig aan te melden. Rctraiten dienstplichtigen De directie van „Manresa" te Venlo deelt mede, dat de 3de retraite voor dienstplichtigen, welke van 18 tot 21 Sept. wordt gehouden, volbe- zet is. Intusschen is een 4de retraite ingelegd, te houden van Zaterdag 23 tot Dinsdag 26 September. Aanmel ding zoo spoedig mogelgk. P.D.V. „De Zwaluw." Zondag hield deze vereeniging een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Moll. Afstand 70 K.M. De duiven werden gelost te 11.30 met Z.W. Aankomst jonge duiven le 12.38 54, laatste 2.2.7. Oude duiven le 12.44.13, laatste 1,29.46. JONGE DUIVEN: Gebr. Willems 1, 6, 11, 18, 20; J. Verstegen 2, 7; M. Tonen 3, 17; Gebr. Philipsen 1, 23; St. Servaas 5; Gebr. Rutten 8, 9, 12, 14 en overduif; E. Nastvogel 10; J. Vollenberg 13, 19; Gebr. Janssen 15; W. Beteram3 16; M. Franken 21; Jean Janssen 22. OUDE DUIVEN: G. Janssen, Ys selsteyn 1, 11; P. Janssen 2, 16; E Nastvogel 3, 10; G. Janssen 4, 6; Gebr. Rutten 5; J. Kusters 7, 14; J. Boom 8; Gebr. Willems 9; E. Ver meulen 12; Jean Janssen 13; J. Ver stegen 15. Overduif W. Beterams. V ALK-REVUE. Na een lange rust krijgt De Valk 2 a.s. Zondag een wedstrgd te spelen tegen Serv. 2, w at een aardige strijd kan wordeD. Daar beide elf tallen wel niet compleet kunnen uitkomen zal deze wedstrijd toch wel 't aanschou wen waard zjjn, daar 't een plaatse lijke ontmoeting is. Laat het een faire strgd worden. Het elftal van De Valk ziet er als volgt uit: Doel: Jo Verstegen; Achter; J. Oudenhoven, A. Jansen, Midden: J. Wijnhoven, F. Schellen; H. Stevens; Voor: P. Goumans, J. Deckers, H. Swachöfer, H. Jansen, Jacob Ver meulen. res. Cor Jansen, doel. res. A. Kennis. Nader bericht wordt aan de spelers niet gezonden, men neme hiervan goede nota. (Zie advertentie) SERV ATIUS-OMROEP Na een zeer langdurige, door de tijdsomstandigheden gedwongen rust, zal het den Venraysche sportliefheb bers wel aangenaam zgn te vernemen, dat Servatius I Zondag a.s. een vriendschappelijke wedstrgd zal spe len op hst terrein aan den Oostsingel tegen het sterke „Steyl". Of de langdurige rust wel goed heeftgedaan is een andere vraag. Een zaak is echter zeker, dat zoowel de spelers als supporters hunkeren naar het „bruine" monster. Aangezien Steyl wellicht over de sterkste ploeg dezer afd. beschikt, belooft het een uiterst spannende wedstrgd te wor den. Servatius zal zoo sterk moge lijk voor den dag komen, hetgeen natuurlijk ook met „Steyl" het geval zal zijn. Indien het weer wat mede werkt kan men in leder geval een spannende wedstrgd verwachten. Ook in deze afd. zal een nood- competitie ingevoerd worden. Alle clubs hebben hun medewerking toe De competitie begint Zondag 24 Sept. In deze competitie wordt wel het kampioenschap betwist, doch er zgn geen promotie of degradatie wedstrjjde» aan verbonden Wat het spel op zich zelf betreft, zal deze regeling beslist ten goede komen. De wedstrijden komen op hooger peil aangezien vele spelers bevrijd zullen zijn van den druk van eventueel degradatie-spook. Nader vernemen wij, dat het seizoen begonnen wordt onder de gewone competitievoorwaarde en dat eerst op 1 November de I. V. C. B. zal beslissen of de competitie ja of neen het karakter van een noodcompetitie krijgt. Kermissen afgelast. De kermissen te Horst, Venlo, Weert en meerdere plaatsen in Lim burg zijn wegens den internationa len toestand afgelast. Te Horst en Venlo zal echter ge legenheid zijn tot dansen. Een vlugge* Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden dat de 15.jarige zoon van den heer J. A. Kortooms te Blerik, slaagde voor het horloge makers-examen onder staatstoezicht. Een buitengewone prestatie, die op dezen leeftijd nog nooit is voor gekomen. Toenemend stroomverbruik. Gedurende het eerste halfjaar ver kocht de Provinciale Limburgsche Electriclteitsmaatschappij 66.700.000 K.W.h. electrische stroom; dat is 20 millioen K.W.h. méér dan in de eerste helft van 1938. Het aantal aansluitingen steeg van 84.806 tot 86000. In Juni dezes jaar3 bedroeg de stroomverkoop 10.445 069 K. W.h., Juni vorig jaar 7.310 569 KLW.h. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Er is sprake geweest, dat het uit breken van den oorlog een einde zou maken aan het werken van Nederlanders aan de overzijde van onze Oostelijke grens. Zulks blijkt echter in het geheel niet waar tot dusver. Naar wij vernemen werkt nog steeds een vrij belangrijk aantal arbeiders uit de verschillende grens gemeenten op de mijnen en in het landbouwbedrijf in Duitschland. Na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en Polen en de daarop gevolgde internationale spanning zijn er wel wat menschen teruggekomen, die een paar maanden geleden naar Duitschland waren verhuisd, maar van een belangrijke vermindering van de „grensloopers" kan nog niet worden gesproken. Opmerkelijk is, dat de Duitsche regeering de deviezenregeling niet heeft gewijzigd, zoo dat de looncon- dities blijven voortduren. Mocht hier verandering in komen, dan zal het met de grensloopers spoedig uit zijn. Boefjes ontmaskerd. Te Roermond zijn door de politie vier jongens van 1416 jaar aange houden, verdacht van ladelichtingen. Hieraan hadden zij zich geruimen tg'd bij denzelfden winkelier schuldig gemaakt, totdat een hunner op hee- terdaad werd betrapt. Bij een nader onderzoek kwamen verschillende van diefstal afkomstige artikelen voor deu dag, o.a. fotoartikelen, eet- en rookwaren, zeep enz. Ook waren er artikelen onder, welke van markt- diefstal afkomstig zijn. Twee der boefjes werden ingesloten. Val met doodelijken afloop. Maandag is de metselaar J. op de bovengrondsche werken van staats mijn „Emma" van een ongeveer drie meter hooge steiger gevallen. Hij liep hierbij een schedelbreuk op en brak twee rugwervels. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht, waar zgn toestand, welke aanvankelijk niet ongunstig was, in den loop van den dag verergerde, tengevolge van een bloediDg in de hersenen, 's Avonds is hij aan de gevolgen overleden. L. die 54 jaar was, was gehuwd en vader van vier volwassen kinderen. Verkeer tusschen Duitschland en ons land Naar het voorbeeld van verschei dene andere landen heeft alsnu ook de Duitsche regeeriug, zooals gemeld, besloten, voor het verkeer tusschen Duitschland en Nederland een visum verplicht te stellen. De kosten voor een visum voor een eenmalige in- en wederuitreis naar Duitschland bedraagt f 6, voor een doorreis (transit)-visum f 1.50. Onze kolenvoorziening De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de directeur van het rijksbureau aan alle hem bekende verbruikers met een jaar verbruik van meer dan 500 ton aan vaste brandstoffen of een daarmede gelflk te stellen hoeveelheid fabrleks- turf, een vragenlijst ter invulling heeft doen toekomen, teneinde een juist overzicht te verkregen van de aanwezige voorraden van, alsmede van de behoeften aan vaste brand stoffen hier te lande. Voor zoover hiervoor in aanmer king komende verbruikers een der gelijke vragenlgst tot op heden niet mochten ontvangen, wordt dezen in hun eigen belang aangeraden hiervan ten spoedigste bericht te geven aan het rijkskolenbureau Carnegielaan 12 te 's-Gravenhage. Maximumprijzen voor boter in Engeland Met betrekking tot de Donderdag ingegane maximumprijzen voor boter in Engeland weet het „Alg. Hbld." te melden, dat deze voor Deensche, Zweedsche en Finsche boter, benevens voor de fgnste boters uit de Domi- nions 19 pence per pound in den kleinhandel bedragen, dat is dus cir ca f 1 32 per kilo, bij een ponden- koers van f 7.60. De groothandels- prijs van deze boters is vastgesteld op 148 shilling per hundredweight, dat is dus f !10l/j per kilo. De overige boters uit de Domi nions, benevens de Nederlandsche en die uit niet nader genoemde landen, hebben een maximumprijs toegewezen gekregen van 17 pence per pound in den kleinhandel, dat is dus f 1.18y< per kilo. De EngeLsche regeering heeft onze boter ingedeeld bij de tweede, de Deensche bij de eerste soort en het verschil bedraagt drie stuivers per kilo in ons nadeel. Hierbij zij opge merkt, dat dit verschil in 1937 ge middeld heeft bedragen 12 en vorig jaar 11 cents. We „zaten" dan ook reeds lang in de tweede klas. Verstrekken van voeder voor pluimvee en andere dier- groepen. De minister van Economische Za ken maakt het volgende bekend. Er is reeds medegedeeld, dat pluim veehouders, die een vervoervergun- ning voor voeder noodig hebben, zich daarvoor moeten wenden tot de bureauhouders van de provinciale voedselcommissarissen. Deze kunnen dan aan de hand van vastgestelde voedernormen de gevraagde vervoer- vergunningen afgeven. De bedrijven, waar de hoenders en eenden in hoofdzaak of geheel wor den gehouden om te voorzien in de eigen behoefte aaD eieren, alsmede de bedrijven met minder dan 25 stuks vallen echter buiten deze regeling. Het ligt in de bedoeling voor deze categorieën eveneens een regeling te treffen. Degenen, die als georganiseerde zgn aangesloten bg een provinciale landbouworganisatie zullen binnen kort in de gelegenheid worden ge steld, de vervoervergunning bij den plaatselgken bureauhouder aan te vragen. Ten behoeve van de kleine pluim veehouders, die niet zgn aangesloten bg een provinciale landbouworgani satie zal de gelegenheid worden opengesteld via een plaatselijke ver eeniging van pluimveehouders een aanvrage te doen. Deze vereenigingen moeten gezamenlijk voor haar leden aanvragen. Voor inlichtingen omtrent zulke collectieve aanvrage kan men zich wenden tot den heer P. J. Wgk, dis trictsassistent bij den rgksvoorlich- tiogsdienst voor de pluimveeteelt, Spelderholt 9, Beekbergen, die tevens is belast met de uitvoering der regeling. De vereenigingen van houders van postduiven, siergevogelte (sportras- sen van hoenders, eenden, sierduiven enz.) en konijnen kunnen eveneens een gezamenlijke aanvrage doen voor hare leden. De vereenigingen zelf zullen voor de distributie van het voer onder de leden moeten zorg dragen. Voor verkrijgen van voeder voor dieren in dierentuinen, stadsparken, laboratoria enz., alsmede voor zilver vossen en andere pelsdieren, kan men zich eveneens richten tot den heer P. J. Wgk. Er worden besprekingen gevoerd om te komen tot een regeling van de voorziening van zaden en andere Voeders voor zang- en kleine sier- vogels. Ten slotte wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat alle andere veevoederdistributie aangelegenheden blijven ressorteeren onder de afdee- ling veevoederdistributie van het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, Lange Voorhout 3, 's Gravenhage. Ook gehamsterd. De 30-jarige handelsreiziger M. L. van N. te Rotterdam is een ham steraar van bier. Op 22 Mei sloeg hij 22 glazen van dat vocht naar binnen en kroop toen achter het stuur van zijn auto. Natuurlijk kwa men er ongelukken van, zelfs werd een 49-jarige wandelaar gedood. De dader reed door alsof er niets gebeurd wa3. Tegen hem is thans de maximumstraf geëischt: 9 maan den gevangenis en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. Jongen tusschen giertonnen bekneld geraakt en gedood. In de buurtschap Pandelaar onder Gemert, waren Dinsdagmiddag vier schooljongens achter op een sleepers - wagen geklommen, waarop twee giertonnen, elk met een inhoud van 500 liter, stonden. In een boebt kwamen beide tonnen in beweging. De elfjarige J. Sterken uit Gemert geraakte er tusschen be kneld en werd op slag gedood. De overige drie jongens bleven onge deerd. Nog meer zinkovens stilgelegd. Het ziet er momenteel alles behalve rooskleurig uit met de zinkindustrie te Budel. Waren er eerst alleen maar zinkovens stilgelegd en de hallen I en II, thans vernemen we, dat er nu ook in de groote hall II een drie tal zinkovens worden gedoofd, wat weer tengevolge heeft, dat vele fa brieksarbeiders ontslagen zullen wor den. NIEUWE VEEMARKT TE NIJMEGEN. Donderdag is te Nijmegen de nieuwe overdekte veemarkt geopend, gelegen aan de terreinen der Nieuwe Markt, waar zich voorheen de Koren beurs en de onoverdekte veemarkt bevond. Door deze nieuwe model inrichting komt Nijmegen in de rg der Nederlandsche steden, die aan het marktwezen een meer belangrijke plaats hebben ingeruimd. INTERNEERING VAN EVENTIIEELE OORLOGS VLUCHTELINGEN. In aansluiting van het gegeven bericht omtrent het voornemen enkele Zeeuwsche eilanden in te richten voor interneering van eventueele oorlogsvluchtelingeD, kan worden gemeld, dat het in de bedoeling ligt hiervoor de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland te bestemmen. KORTE BERICHTEN. De Franschen zijn tot het offensief overgegaan bij Perl, aan de Moezel, tegenover het Luxemburgsche plaatsje Schengen. De Duitsche opmarsch in dePool- sche Oekraïne zou zeer snel vorde ren. Duitsche kringen te Berlijn voor spellen een spoedig militair ingrijpen van Rusland tegen Polen. Oorlogsbalans na twaalf dagen. Volgens tot 12 September opge stelde berekeningen bedroeg het aantal niet-gewonde Duitsche krijgs gevangenen 13.000, onder wie 350 officieren, die voor het meerendeel tot de luchtmacht behoor en en tot de gepantserde wapens. Acht en veertig stukken geschut, 15 mitrailleurs, 170 tanks en ruim duizend auto's zijn op den vijand buitgemaakt en 280 Duitsche vlieg tuigen werden neergehaald. SOMBER BERLIJN. Volgens berichten uit de beste bronnen, welke te Brussel langs ver schillende wegen zijn ontvangen, wordt het leven in Berlijn met den dag somberder. Bijna dagelijks vin den de Berlijners in hun kranten kleine paragraphen, welke nieuwe offers aankondigen, die zg op hoog bevel brengen moeten voor de ver dediging van het vaderland. Het vooruitzicht, drie jaren of langer te moeten leven op de tegen woordige voedselrantsoenen is overi gens al deprimeerend genoeg. Van het ontvangen van gasten is vrijwel geen sprake meer. De twee nieuwe vleeschlooze dagen, Maandag en Vrijdag, hebben den chaos in de restaurants wat minder gemaakt, maar toch is het nog waarschijnlijk, dat de klant er een half uur moet wachten vóór hem iets wordt opge- discht, dat hij niet besteld heeft, met de opmerking „dat hebben wij' Visch is thans veel gewoner dan vleesch. De mededeeling, dat Duitsch land voornemens is de steenkoolex porten naar de neutrale landen voort te zetten, heeft de menschen zich doen afvragen, wat dan de binnen- Iandsche steenkolenrantsoenen zullen omvatten. Terwijl de Saarmgnen vermoedelijk niet geëxploiteerd zullen kunnen worden en een geweldige oorlogsin dustrie moet worden bediend, is het niet waarschijnlijk, dat de hoeveel heid, die overblijft, voor den gewonen man, groot zal zgn. Daarbij komt nog, dat de synthe tische textielproducten, waarmede de Duitschers thans gekleed gaan, geen warmte geven. De benzine wordt voortdurend kostbaarder en gemeld wordt, dat van 20 September af alleen voer tuigen met een speciaal officieel kenmerk nog zullen mogen rijden. DE VELDPOST. Prima werkte de veldpost tot heden nog niet. Het duurde meestal drie a vier dagen vóór een goed ge adresseerde brief zijn bestemming bereikte. We zeggen er geen kwaad van, want zoo'n organisatie vereischt tijd en inwerking. Toch is het een naar verschijnsel, dat men eiken dag tientallen mili tairen per S.O.S.-bericht hoorde ver wittigen, dat vader dood was, moeder in ernstig levensgevaar verkeerde, de vrouw bevallen was van een zoon of dochter- Zijn dan, weken achtereen, duizen den vrouwen, ouders enz. niet op de hoogte van de plaats, waar hun gemobiliseerde man of hun „jongen" ergens uithangt? En deze weet,dat het „thuis" eiken dag kan gebeuren. Ik zou willen radengebruikt liever 5 cent voor een postzegel en stelt verwanten op de hoogte van de verblijfplaats. Men mag niet als adres vermal den, noch als geadresseerde noch als afzender: Korporaal Pietersen, 2 I 4e regiment infanterie, te Hope loos. Maar wèlinag: J. H. Pietersen, p.a. den heer Knoopvast, kleermaker te Hopeloos. Met een postzegel van 5 cent. Doet dat! Vraag in een café of aan kennis sen, b.v. aan de familie, waar ge zijt ingekwartierd, of ge hun adres als correspondentie-adres moogt ge bruiken. En bezigt dan, met gebruik van 5 cents zegel, den gewonen postdienst. Vermeldt daarbij geen militaire kwaliteiten of -indeeling. Eenvoudig, snel en goedkoop WINST OP BLOED. Voor van de week houden we onze bijdragen consequent .,in het teeken des tjjds". Thans een woordje op de oorlogswinstmakerij. De Arbeiderspers heeft zich o. i. niet ten onrechte geërgerd aan de tafereelen, die zich deze en de vorige week op verschillende effec tenbeurzen hebben afgespeeld. Terwijl op het veld de eerste slachtoffers verbloeden van de ont zaglijke worsteling, die zoo juist is aangevangen, verdringt men zich op de effectenbeurs voor het organi- seeren van wilde gokpartijen. Want men snuift de oorlogswinst reeds in de neus op. „Oorlogsaandeelen" als koper-, staal-, olie- en vliegtuigaandeelen vliegen in de hoogte. Op één dag hebben koersstijgingen plaats gevonden als in jaren niet zgn voorgekomen. Er zgn ongeduldigen, die niet wachten willen om verdere stijgin gen en hun aandeelen meteen op de markt werpen, om, bij het eerst ge vloeide bloed, meteen ook hun eerste bloedige winst te oogsten. Het aanbod zou, onder normale omstandigheden, de koersen kunnen drukken, maar nu is hiervan geen sprake. Zóó groot is de geldzuchtige vraag, dat, ondanks deze winst nemingen van sommige haastigen de koersen nog verder omhoog stui ven. De gokkers van Wall Street voeren een wilde rondedans uit om het gouden kalf, dat Mars voor hen heeft opgericht. Gaarne voegen we onze stem in het koor van hen, die van onze eigen regeering vragen en zeggen te ver wachten, dat met krachtige hand zal worden opgetreden tegen een herha ling van de onredelijke winstmakerij, welke van 19141918 ons volksleven heeft ontsierd. We zeggen „onrede lijke» want natuurlijk mag tegenover sommige grootere risico's eenige meerdere winstneming als rechtma tig worden erkend. BRUGGEWEE. Ik maak me deze week tot spreek trompet van alle mopperaars. Im mers, het doet den menschen zoo goed, als ze hun klacht eens gedrukt in de krant zien staan. Dat werkt kalmeerend. In het grensgebied klagen duizen den over de verkeersbelemmeringen in den laten avond en den nacht door het afdraaien van de bruggen. Telkens na een half uur wordt de brug even dichtgedraaid om de wachtenden door te laten. Men snelt dan naar de volgende brug om die jui3t weer gesloten te vinden men wacht daar een half uur en kan dan weer vorderen tot... de volgende opengedraaide brug. De menschen zijn werkelijk bereid om heel wat te verdragen in dezen tijd, als het nocdig is. We erkennen allemaal, dat er ge vaar is, op heden, voor het land, maar we erkennen niet, dat er een zoo oogenblikkelijk gevaar is, dat men... elk half uur den vijand kan verwachten. En daarom begrijpt men het doel niet van dit molest. Ik ook niet. Als die draaibruggen nou r's vaste bruggen waren geweest....? Het „dierlijke" in den mensch. Een stukje in de krant gelezen van de Stichting Werkgroep Dierenbelan gen, kantoor, zoo vermeld ik vol ledigheidshalve Hartenstraat 34, Amsterdam, gironummer enz. Het gaat over luchtbescherming. Ik lees er uit, dat er gasmaskers bestaan voor... honden en paarden; voor dui ven zijn er gaskasten. Ik lees voorts, dat ik bij gasgevaar mijn duiven ook kan bewaren in manden, met doeken, welke in een neutraliseerende vloei stof zijn gedrenkt. Of onder hoezen van geolied linnen. Maar dan moet ik om de vier uur de doeken ver- verschen.... .^Wat denken die menschen toch Ik ben heusch een dierenvriend. Maar zal ik, als de vijand den grond, waar op ik leef, gegifgast heeft, met hoezen en natte doeken en gasmas kers mijn hond en kippen en m'n duiven trachten te redden De zorg van sommige menschen schijnt zich nochtans méér tot het dier dan tot den medemensch uit te strekken. Want wie praat er nou van gas maskers voor honden en van een gasdëkking voor duiven, terwijl mis schien nog geen 5 pet. der menschen in ons land zich de primitiefste gas- bescherming hebben kunnen ver zekeren Aan welke eischen moet een kelder nu voldoen, om scherfvrij te zijn Hier bij moeien wo twee factoren onder scheiden, n 1. de rechtstreeksche scherf- werking en de verwoestende werking door de ontstane luchtdruk. a) SCHERFWERKING. De weg vliegende stukken hebben tot op een verre afstand nog een sterke uitwerking. De kelder moet dus hiertegen bestand zijn. We begrijpen nu vanzelf, dat de kelder reeds een vrij groote mate van veiligheid biedt, omdat deze in de grond gebouwd is. Voor het boven de grond uitstekende deel moet dus nage gaan worden, welke maatregelen te nemen zijn, om doorboring der muren te voorkomen. Veelal zullen deze muren zonder meer sterk genoeg zijn. Voor een voltreffer zijn, zooals ik reeds ge schreven heb haast geen maatregelen te nemen, althans ze zouden veel te kostbaar worden, want we kunnen nu niet schuilplaatsen gaan bouwen, zoo als in de Maginotlinie. b) ONTSTANE LUCHTDRUK. Door de explosie ontstaat een groote lucht druk, die zware verwoestingen kan aanrichten. Een middelzware bom zal het dak van uw huis doen instorten, terwijl een lichtere alleen ramen en deuren er uit slaat. Maar een zwaar dere zal uw huis en misschien ook meerdere huizen geheel of gedeeltelijk doen instorten. Hier ligt nu een der zwaartepunten der eigenbescherming. U behoedt zich, door uw kelder in te richten, tegen het gevaar bedolven te worden door het instorten van uw eigen huis. Het is vaak niet zoozeer de rechtstreeksche kracht der bom, maar de indirecte kracht, door instor ting, die juist het groot aantal slacht offers maakt bij een bomaanval. Uit het voorgaande volgt dus, dat nagegaan moet worden, of het plafond der zoldering de instortingslast van het huis kan dragen. Dit zal bij zeer veel kelders niet het geval zijn, men kan de draagkracht van het plafond der kelder vergrooten, door in de kelder stutten aan te brengen. Begrij pelijk kan de leek dit zelf niet beoor- deelen. Om deze redenen is de L.B.D. er toe over gegaan een schuilkelder- dienst in te stellen, welke belast is met het keuren en geven van aanwij zingen voor de kelders. Het Hoofd en het Plaatsvervangend Hoofd der Opruim en Hersteldienst, beiden deskundigen op het gebied van bouwwerken hebben zich met deze taak belast. Zij zullen U dus met raad en daad terzijde staan. Zij, die wenschen te weten of de kelder geschikt is en wat men even tueel eraan moet laten doen kunnen zich nog steeds schriftelijk opgeven bij het hoofd der L.B.D. Ik heb echter een verzoek aan hen, die zich reeds bij mij opgegeven heb ben. U begrijpt, om deze nieuwe dienst te doen functionneeren is eenige tijd noodig. Er moeten besprekingen ge houden en alles overlegd worden. De keuringen geschieden volgens volgorde van binnenkomst. En nu gebeurt het wel, dat iemand, die zich 's morgens heeft opgegeven 's avonds aan de deur staat met de vraag of ze nu toch ein delijk eens komen kijken. Er is reeds zoo vaak door de overheid, door kran ten en geschriften, door de radio de burgers gewezen op de plicht van de zelfbescherming, maar deze wijze raad heeft men over zich heen laten gaan en gedacht, ach hier in Venray ge beurt toch niets en ik wordt uitge lachen als ik tijdig maatregelen neem. Nu kunt U van de L.B.D. onmogelijk vergen, dat deze, de door U zelf ver loren tijd, zal gaan inhalen Ieder wachtte dus kalm zijn beurt af Van onze zijde wordt gedaan, wat mogelijk is, maar juist door die verzuimde tijd van de burgers heeft de dienst nog een massa ander werk te verrichten. Wat gebeurt er nu, als mijn huis instort en ik en mijn gezin opgesloten in de kelder zitten. Allereerst moeten in elke kelder middelen aanwezig zijn, waarover later, om zichzelf te kunnen bevrijden. De opruim en hersteldienst, is door de bominslag automatisch actief geworden en U begrijpt, dat in de

Peel en Maas | 1939 | | pagina 2