DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS doetje 25 jaar geleden Ons weekpraatje. Krakelingen. Van de Sport velden Zaterdag 5 Augustus 1939 Zestigste Jaargang No 31 Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. toen de oorlogsfurie losbrak, En nog heeft de menschheid niets geleerd. De „groote wereldoorlog" is geschiedenis geworden. Wij, de „ouderen", de vijftigers en wie daarboven tellen, we zouden aan het jongere geslacht van de ver schrikkingen van 25 jaar geleden kunnen vertellen, zooals ónze ouders en grootouders ons heb ben verteld van den Fransch- Duitschen oorlog van '70. Toen wij op winteravonden geboeid naar die verhalen hoor den, lag de oorlog van '70 óók nog maar een kwart eeuw of daaromtrent in het verleden. Maar wat waren de vertelsels van toen een romantiek voor ons Er was nog geen radio in die dagen en geen bioscoop. We poften toen nog kastanjes of ap pelen in de aschlade van de kachel en keken plaatjes in de „gebonden illustratie"; we zagen met eerbied op naar naar het vergeelde portret aan den wand van vader of opa in zijn schut- terspak. De oorlog vonden we wel een angstwekkend, maar toch ook een grootsch gebeuren; „oorlog' was voor ons een samenstel van verhalen over heldenmoed. Hoe heette hij ook weer, die „held van Lutjebroek" Die had een rol gespeeld als pauselijk zouaaf in den oorlog om den kerkdijken staat. Even' eens in de 70-er jaren. Zijn lijk vonden ze boven op een hoogte, maar om hem heen lagen de doode lichamen van twaalf rood hemden, Garibaidisten. Toen onze held van Lutjebroek zijn geweer had leeggeschoten, had hij het wapen aan het ondereinde vast gegrepen en twaalfmaal had ie de kolf op het hoofd van een roodhemd laten neerdalen. Ze lagen in een kring om hem heen een aureool van dapperheid vormende om het hoofd van den gevallen LutjeDroeker. Griezelig, zulke oorlogsverha' len Wij, die van den oorlog 1914- 1918 zouden kunnen vertellen, als 't huidige geslacht er naar wilde luisteren, zooals wij vroe ger geluisterd hebben we zou den veel gruwzamer dingen moeten zeggen. Dingen, waarin van persoonlijken moed geen sprake meer zou zijn. We zouden moeten zeggen: en toen, inde eerste dagen van Aug. 1914, woedde't oorlogsge vaar vlak langs onze grenzen, De Duitschers motiveerden hun inval in België met „Kriegsnot- wendigkeit". Ze verbrandden het stadje Vi- sé, zetten in het bij Luik gelegen plaatsje Andenne 400 inwoners tegen den muur en schoten ze overhoop; ze verwoestten de stad Leuven en haar beroemde uni versiteit; ook Dinant werd ver woest en daar werden 676 man nen, vrouwen en kinderen, ook zuigelingen, door vuurpeletons neergelegd; België telt 32000 burger-martelaren van den oor log. We zouden aldus waarheid spreken. Een waarheid, die ik zelf in die dagen als oorlogscorrespon dent van 'n Nederlandsch dagblad heb beleefd. Een waarheid, die thans, na gehouden onderzoekingen, ook ais vaststaande in de historie is vastgelegd. Maar het huidige geslacht houdt niet van oorlogsverhalen, ze zijn te gruwzaam. We hebben radio en bioscoop; we hebben sport, dans en spel en we „doen aan politiek" op een wijze, welke regelrecht naar nieuwe afgronden voert. We houden de oogen gesloten voor realiteiten. We zeggen, dat men anderen op hun manier het leven moet laten leven en in richten. Dat anderen voor zich moeten uitmaken, welke „ruimte" ze behoeven en tot welke.... notwendigkeit ze meer.en te moeten concludeeren. We prakkezeeren niet over de mtllioenen, die vijf en twintig jaar geleden voorde vrijheid van Europa zijn gevallen. We misprijzen de gestrengheid van Versailles, waaruit we alle narigheid van thans verklaren, maar vergeten, wat ons lot zou zijn geweest, ais de afloop van den wereldoorlog de omgekeerde ware geweest Het huidige geslacht weetniet hoe Nederland in de oorlogsjaren op Duitsche kaarten reeds tot een Duitschen bondsstaat was getee- kend, vereenigd met het Vlaan deren, dat van 1914—1918 reeds werd bestuurd door 'n Raad, gehuld in Duitsche parade-jassen. We zijn ons niet of nauwelijks bewust, dat in Verdun, in het Somme-gebied en in de loop graven langs den Yzer de voort- duur van ónze onafhankelijkheid is bevochten en dat deze in Ver sailles werd beteekend. Versailles was érg voor de overwonnenen, maar voor onze positie is het ergergebleken.dat de bepalingen van Versailles niet met haar volle gestrengheid zijn uitgevoerd. Laat het huidige jonge geslacht belangstelling toonen voor de oorlogswaarheid van '14—'18 Laat het zich rekenschap geven van het naamiooze leed, dat een overweldiger een kleine staat uit „kriegsnotwendigkeit" kan opleg gen en laten we besluiten tot het eenige, wat we heden nog tot afweer daartegen kunnen doen: het betoonen van een grimmige vastberadenheid; het zoeken van kracht door eenheid en offerbereidheid; het vormen van een phalanx tegen agressie: een muur van gewapende mannen rond de bescheiden levensruimte van het Nederlandsche volk. Md. ZIEKTEN DOOR ONZIN DELIJKHEID. Het gevaar van „openbare wateren". Ik las ergens een publieke kennis- geving van een gemeentebestuur, dat herinnerde aan een verbod tot het spoelen van groenten in slooten en openbare wateren, een verbod, waar op met het oog op het optreden van bepaalde ziekten, nauwkeurig zou worden toegezien. Die kennisgeving deed me er weer eens aan denken, hoe weinig besef de meeste menschen hebben van de hygiënische gevaren, welke de z g. openbare wateren opleveren. Ook terwijl er tegenwoordig overal goed ingerichte zwembaden zijn, waar het water onder behoorlijk toezicht staat en op doeltreffende wijze onschade lijk wordt gehouden voor de gezond heid, prefereeren talloozen nog een duik in een gracht, een kanaal, vijver of zelfs een sloot of wijk. Hoe wei nigen komen uit het water terug, zonder een mond of neus vol er van naar binnen te hebben gekregen Is dat dan zoo erg? Ja! Bij dit antwoord denken we nog niet eens aan de gevaren van infec tie van oogen en ooren; we denken ook nog niet aan de „ziekte van Weill", maar denken vooral aan het typhusgevaar en aan het gevaar van het optreden van dysenterie, in het bijzonder in dezer verschijningsvorm: de zoogenaamde „Indische ziekte". Terwjjl de meeste groote infectie ziekten, als cholera, pest en pokken, in Europa vrijwel zijn uitgeroeid, treedt typhus nogal eens op, soms als een plaatselijke epidemie. En toch is geen infectieziekte gemakkelijker te ontgaan dan juist de typhus, Roodvonk, mazelen, tuberculose, om een paar andere voorbeelden van infectieziekten te noemer* worden overgebracht door besmetting van de lucht welke we ademen. Typhus is 'n darmziekte en de typhusbacil komt in hoofdzaak in de ontlasting voor. Ik matig me met deze uitspraken geen medische deskundigheid aan, ik ontleen de bijzondere gegevens dit artikel aan vakliteratuur en koos in het bijzonder een der goed verzorgde medische kronieken uit de bladen der Arbeiderspers tot uit gangspunt van mijn schrijven. Ik herinner voorts aan 'n bericht, dat onlangs in alle nieuwsbladen voorkwam en waarin als oorzaak van het uitbreken van meerdere typhus- gevallen in een schippersgezin werd genoemd, het spoelen van pannen en ander eetgerei in 'n openbaar water, waarin de matras was weggeworpen van iemand, die aan typhus was overleden. Deze matras zal waar schijnlijk vervuild zijn geweest door de ontlasting van den patiënt; typhus immers gaat in later stadium vaak met desenterie gepaard. Typhus en hetzelfde geldt voor verschillende vormen van dysenterie is een ziekte, welke uit onzinde lijkheid voorkomt, althans doorgezet- wordt verbreid. De Franschman zegt: de ziekte van vieze handen. Menschen, die aaD typhus hebben geleden, kunnen bacillendragers blij ven. Wanneer dezulken zich niet houden aan den voor iedereen gel denden regel van zindelijkheid: Na ontlasting en vóór het eten Handenwasschen niet vergeten! dan kunnen zij het eten van anderen besmetten. Ze kunnen aldus de bacil len brengen in de op de boerderij gewonnen melk b.v., of in het etens pot je van anderen. „Beroemd" ia ten :e de geschiedenis van Typhus- Marie in de medische wereld; ze was een bacillendraagster, die als keu kenmeisje in groote Amerikaansche hotels, vele ziektegevallen deed ont staan. Aldus kan iemand typhus opdoen zonder dat hij er zelf eenige schuld aan heeft. Maar wanneer de ziekte daarop zich in zijn gezin of omge ving verbreidt wat de kranten aanleiding geeft om van een „epide mie" te gewagen dan zijn onzin delijkheid of onhygiënische omstan digheden, daarvan wèl de oorzaak. Dat het besmettingsgevaar van typhus zoo vaak langs openbare wateren voert, is te verklaren uit de omstandigheid, dat de menscheljjke ontlasting, waarin de bacillen spe ciaal buiten het lichaam van den lijder komen, uiteindelijk in die wa teren loozen. Dat dit laatste niet gebeurt, weet men bijna nergens, dus moet men er zoowat overal op bedacht z|jn. We zeiden het reeds: wat voor ty- phusbesmetting geldt, is ook van toepassing op de wijze van besmet ting van andere ziekten, in het bij zonder van dysenterie. En daarom waarschuwen we: Baadt niet in openbare binnenwa teren, nog minder in slooten en wij ken. Spoel nooit groenten vruchten en etensgerei in zulk water. Wascht u er niet in De overheid doet voorts èlles om op het platteland de verbreiding te bevorderen van de juiste begrippen van hygiëne. Zij brenge de waterlei ding tot dèar, waar ze het meest benoodigd is, d.i. tot de afgelegen woonplaatsen der landarbeiders en kleine boertjes. De verkrijgbaarstel ling van goed drinkwater is als hy giënische factor van geen beteekenis voor de maatschappij, wanneer dit water onthouden blijft aan ben, die door hun afgezonderd leven tot pri mitieve opvattingen van hetzelve blijven geïnspireerd. Iedereen moet voor het lesschen van zijn dorst, voor het bereiden van spijzen en dranken, voor het was- schen van zijn lichaam en voor het spoelen van zijn etensgerei kunnen beschikken over goed, ziektekiemvrij water. In kleine en arme buurt schappen moeten daartoe desnoods openbare tapkranen worden inge richt. Aan vele onder de wapenen zijnde gedupeerden is dezer dagen bericht gezonden, dat verzoeken om met groot verlof te worden gezonden, „tijdelijk" niet meer in behandeling kunnen worden genomen, blijk baar, omdat er geen werkloozen meer zijn aan te wijzen, die hen zouden kunnen vervangen. Er opent zich voor deze gemobili- seerden een nieuw eindeloos verschiet van vervreemding van het gezin onder dezen zijn vele jonggehuwden en vaders van meerdere kinderen. Is het nu billijk om een klein percentage dienstplichtigen alléén voor een algemeenen vaderlandschen plicht te laten opdraaien Zij zijn nu bijna vier maanden onder de wapenen en zien met een o.i. ge rechtvaardigd verlangen uit naar het oogenblik, dat anderen eens voor een poos hun plaats komen innemen. LAAT EEN VAK LEEREN 't Is niet juist om te beweren, dat er op het oogenblik waar dan ook in ons land een tekort aan arbeidskrachten zou z|jn. Hoogstens kan er hier of daar een moeilijkheid bestaan om een geschikte kracht te vinden voor een zeer bepaalde tech nische functie. Feit is echter, dat de werkloosheid zienderoogen af neemt. Waar dat precies aan ligt, is moeilijk te bepalen. De crisis over viel ons onvoorzien, misschien verdwijnt ze op dezelfde wijze. De oorlogsvoorbereiding schijnt wel van invloed te zijner wordt thans reeds veel mat speculatieve oogmerken geproduceerd. Nu er méér werkgelegenheid komt, is het aanwijsbaar, dat de geschool de arbeiders, dus de menschen, die een vak kennen, het eerst in het productieproces worden opgenomen. En het ziet er naar uit, dat onge schoolden voorgoed op steun en werkverschaffing blijven aangewezen. Arbeid, waarvoor geen bepaalde vakkennis wordt vereischt, wordt tegen een geringe bezoldiging aan jeugdige arbeidskrachten toegewezen boodschappenwerk, magazijn- arbeid, wikkelafdeelingen enz. Komen e jonge arbeidskrachten op een leeftgd, waarop ze meer zouden willen verdienen, dan worden ze ver vangen en zij zelf komen bij het werkloozenleger zonder uitzicht op normaal te verrichten en normaal betaalden arbeid. Voor de eigenlijke productie kan men slechts vakmenschen gebruiken. Ik weettal van ouders zitten te wachten op de eerste verdiensten van hun kinderen. Wanneer die van school komen en een fietsbaantje verwerven van een rijksdaalder per week of aan de pakafdeeling van een fabriek terecht komen, dan is dat reusachtig „meegenomen". Maar de toekomstmogelijkheden dezer jongeDS zijn er uiterst beperkt mee geworden. Daarom zouden we willen raden aan alle ouders, wier kinderen van school zgn gekomen brengt liever nog wat offers en stuurt de jongens naar een ambachtschool of naar een betrekking, waar ze van onderen af op, een vak kunnen leeren. Dat is de beste verzekering tegen den geesel der werkloosheid. VERDEELING DER MILITAIRE LASTEN. Het begrip „verdeeling der militaire lasten" is een actueele zaak, welke alle politieke breinen bezig houdt. Helaas wordt daarbg eenzijdig aan de verdeeling van financieele lasten gedacht. Ik wilde ook eens aandacht vragen voor de verdeeling der persoonlijke lasten onzer nationale verdediging. Bg een algemeene mobilisatie wordt vrijwel iedereen betrokken, die voor 's lands verdediging diensten kan bewijzen, maar b|j een kleine mobi lisatie als thans sedert de Goede Week bestaat, drukken de persoon lijke lasten zeer eenzijdig op een betrekkelijke kleine groep jonge mannen. Ware hun indiensthouding een zaak van zeer korten duur enkele weken b.v. dan zou er weinig of niets te reclameeren vallen, maar op het oogenblik staan eenige duizenden opgeroepenen reeds maanden lang aan de grenzen of bij hun afweer geschut gereed, terwijl honderddui zenden andere dienstplichtigen van de internationale spanning geen kwaad weten en rustig hun vacantie genieten. Alle Copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. voor 1 uur in ons bezit zgn. SERV ATIUS-OMROEP Servatius I—Militair Elftal Kanton Wanssum 6—2. In het kader van „ontspanning voor de militairen" speelde Zater dag jl. Servatius een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de soldaten, De opstelling der Militairen was als volgt: Doel: Wagner. Achter: Uit den Bulten (Woldorp) De Bruin (D.F.C.) Midden: Speksnijder (D.R.L.) Njjs sen (D.D.C.) Tadema (Feyenoord), Voor: Struikelkamp (D.H.C.) van Rooy (Volharding) v.d. Staal (S.MV.) Smulders (Spartaan) Wolders (Spar ta). Servatius heeft één invaller als scheidsrechter Lichteveld de beide aanvoerders voor den toss bijeen roept. Servatius wint den toss en de Oranje mannen kunnen aftrappen. Onder de kundige en correcte lei ding van den scheidsrechter ontwik kelt zich al direct een levendig spel. De wedstrijd is nauwelijks twee mi nuten,, oud als de Servatius-rechts- buiten aan de hoekvlag den bal fraai vrij speelt, een pracht-voorzet geeft, die even prachtig door den rechts binnen langs den onthutsten keeper in het doel wordt gekopt, i—0. Dan stormen de Oranje-mannen op het Servatiusdoel af, maar voor de goal is hun spel te kort om succes te kunnen boeken tegen dergelijke verdediging. Dan onderneemt Serva tius, fgn combineerend, een fraaie aanval. Deze strandt echter op bui tenspel. Oranje is dan weer even sterker, maar weet die meerderheid niet in doelpunten om te zetten. Een verrassend snelle aanval wordt Oranje bijna noodlottig, als één der backs te hard op den keeper terug speelt. Driemaal achtereen krggt Servatius een corner te nemeD, doch deze leveren niets op. Ook over geluk heeft Oranje niet te klagen. Uit een goed-opgezette aanval, gevolgd door een hevige schermut seling voor het Servatius-doel maakt Oranje gelijk doordat de Servatius- keeper sterk gehinderd werd bij het ingrijpen. Nu komt er nog meer vuur den strijd en beide partgen doen hun uiterste best en gebruiken hun sterkste wapens. Doch de wedstrgd blgft fair en een lust voor het oog. Technisch doen de heeren niet veel voor elkaar onder, alhoewel indivi dueel enkele soldaten boven de rest uitsteken in balbehandeling. Het ploegverband van Servatius i de onderlinge verstandhouding zijn echter beter. Even voor de rust krijgt de linksbinnen van Servatius, vrij voor doel, nog een opgelegde kans, doch hg mist onbegrijpelijk. Na de thee hebben de Militairen hun opstelling gewijzigd. De aanval wint daardoor wel aan kracht, doch de verdediging wordt er door ver zwakt. Aanvankelijk is Oranje iets sterker en moet de Servatiuskeeper, in extremis, een bal corner tippen. Nadat deze goed genomen is, ont neemt de Servatiuslinkshalf den aanstormenden centervoor een zekere kans tot scoren. De Oranje-links buiten mist, ook vrij voor doel, op hopelooze wgze een fraaie kans, Met schieten hebben de heeren geen geluk. Dan komt Servatius weer aan bod, maar buitenspel onderbreekt de aanval. Opnieuw probeert Servatius een aanval, een moeilijke kans wordt door den Serv. centervoor waarge nomen. Een harden, onverwachtte schuiver vliegt in het doel onder den vallenden keeper door. De Sparta- speler Wolders, krijgt het dan op zijn heupen en rent door alles heen, omzeilt alle klippen en scoort op meesterlijke wijze, 22. Het ant woord laat niet lang op zich wach ten. Servatius onderneemt een vliegensvlugge aanval, de linksbuiten zet prachtig voor, de centervoor zet zijn hoofd onder en in uiterste instantie kan de keeper nog net corner tippen. Even later krijgt Servatius op het middenveld een vrije trap te nemen. Deze komt b|j den linksbuiten. Op zgn beurt zet deze, over alles heen, zijn rechtsbuiten aan het werk. Dankbaar profiteert deze van de gelegenheid en geeft z|jn club op nieuw de leiding, 3—2. Servatius voert nu het hooge woord en de Oranje-verdediging krijgt het zwaar te verantwoorden. De centervoor lost op vrg groote afstand een kanonskogel die via den >r in het doel verdwijnt. Deze goal was absoluut houdbaar 4—2. Van den anderen kant zwoegen de Militairen om den achterstand te verkleinen, maar de Servatius-ach- terhoede is onvermurwbaar. De Serv. middenlinie doet haar best en stuwt de eigen voorhoede prachtig in de goede richting. Servatius be stormt weer de Oranje-veste weer beoordeelt de Oranje-keeper een bal foutief. Een voorzet van den rechtsbuiten en de stand is 5—2. De Oranje-mannen geraken uitge speeld, terwijl Servatius het tempo weet vol te houden. Toch krggen de Militairen nog een goede scoringskans, doch de rechtsbinnen mist grandioos. Bg Servatius lukt het beter. De rechts binnen speelt den bal op de hem eigen manier mooi vrij en geeft dan afgemeten door naar de linksbinnen die geen moeite heeft het halve dozgn vol te maken. Met dezen stand fluit de scheids rechter inrukken. Het was een zeer fraaie en spannenden wedstrijd. Hiermede heeft het eerste elftal ge toond vruchten van de training te trekken. Het is een mooie belofte voor de toekomst. SPORTFEEST. Op het Sportterrein aan de Leun- sche weg hield de GymnaBtiekver- eeniging St. Christoffel een Sport- feest, dat slechts matig bezocht werd. De prijzen werden behaald als volgt Loopen: le prijs Custers, 2e C. Janssen, 3e van Boven, 4e Bexkens, 5e Gossens. Hoogspringen: le prijs vanGerven, 1.52% M., 2e Custers, 1.42 M., 3e van Boven 1.40 M. Polsstokspringen: le Custers 2.55, 2e Bexkens 2.45, 3e v. Gerven 2.20. 400 M. hardloopen: le C. Janssen, 2e v. Gerven, 3e Gossens. Verspringen: le Custers 5.55, 2e C. Janssen 4.68, 3e v. Gerven 4.58, 4e Gossens 4.25 M. MERSELON A-NIEUW S. Verleden Zondag vierde onze voet balvereniging haar eerste lustrum feest. De dag werd ingezet met een H. Communie voor alle leden terwgl in den namiddag onder het lof de plechtige vaandelwrjding plaats had. Hierna trok men in optocht onder de blijde tonen der fanfare Sint Oda naar het versierde feestterrein waar een wedstrgd Merselona-D.O.S. Deurne plaats had welke in een gelijk spel eindigde. De verschillende volksspelen trok ken geweldige belangstelling. Jammer dat de regen later op de middag als spelbreker optrad waardoor het feest een te vroeg einde kreeg. Al met al kan Merselona op een goed geslaagd eerste lustrumfeest terug zien. HANDBOOGSPORT. Onderstaande schutters van de kring De Vriendschap is het na een harde doch faire strgd mogen geluk ken tot de 14 uitverkorenen te be- hooren, welke op 17 Sept. a.s. te De Rips de strgd zullen aanbinden met de kring Volkel van de R.K. Bond van Handboogschuttergen St. Sebas- tiaan. Geschoten werden 32 pglen, met de volgende uitslag: Jan Arts, St. Hubertus 134 p H. Peeters, St. Antonius 126 p H. Emonts, De Batavieren 126 p Th. Claessens, St. Anna 125 p P. Fleurkens, Ons Genoegen 124 p G. Koenen, St. Joris 121 p J. Cristiaans, De Batavieren 121 p M. Keysers, Ons Genoegen 116 p P. Claessens, St. Anna 113 p W. Claessens, St. Anna 112 p G. Verstegen, H. Maria 112 p B. Camps, Ons Genoegen 110 p H. Steegs, De Batavieren 109 p M. de Bruyn, St. Joris 107 p PAARDENSPORT. Ruitersfcest tc Scvcnum. De uitslagen van het Ruiterfeest, dat Zondag te Sevenum werd ge houden, ter gelegenheid van het oogstfeest, volgen hieronder Demonstratie viertallen. 1. De Eendracht, Castenray 36 p.2. Zel- denrust, Velden 32 p.3 St. Martinus America 29 p. Achttallen. 1 Castenray 89 p. 2 Bussefallos 33 p. Défilé. 1 Castenray, 2 Venlo, 3 Bussefallos, 4 Velden, 5 America. Harddraven A-klasse. 1 Cilfrans met Bobby, Neer2 Boonen met Juul, Neer3 Stegh met Henny. Venlo. Harddraven B-klasse. 1 Ver- coulen met Dominica, Venlo 2 G. Lucassen met Zampa, Sevenum 3 J. Trienekens met Nora, Venlo; 4 Tax, Velden, 5 v. Lierop, Leunen. Patrouille springen. 1 Venlosche Ruiterclub m2 De Eendracht n, Castenray3 De Eendracht I, Cas tenray 4 Piek Boys, Lottum. Aangespannen Landbouw Tuig- larden. 1 P. Theelen met Noir, Blerick2 J. J. Schoenmakers met Wringly, Ledeacker3 Breuren met Zampa, Baarlc4 P. Verstegen met Jonny, Blerick. Open klasse. 1 H. Gijzen, Lie- netta, Helden2 Verstegen met Johnny, Blerick3 W. v. d. Hurk met Marter Ruf us, Son4 J. Schoen makers met Wringly, Ledeacker 5 Breuren met Zampa, Baarlo. Springen A-klasse. IA. Jacobs met Johnny, Venlo2 J. Munten met Darling, Venlo; 3 A. Titulair met Hermine, Grubbenvorst4 Th. Gerris met Varka, Venlo. Springen B-klasse. 1 G. Thielen met Sjors, Lottum2 Geurts, Horst 3 Smulders, Horst 4 J. van R|jn met Johnny, Venlo5 Kleuskens met Max, America. Rennen. 1 W. Sliepen met Lizet, Helden 2 Thielen met Uberta, Ame rica 3 Smuiders met Sjors, America, 4 H. Joosten met Pola, Blerick. DE OPENLUCHTSPELEN TE HORST EN LOTTUM. Zooals we reeds meldden zal de eerste opvoering van het Zuid-Lim- burgsch toneelgezelschap plaats hebben te Lottum op 15 Augustus a.s. Gespeeld zal dan worden: „Kinde ren van ons Volk", spel van het land in 5 bedrijven van Ant. Gooien, onder regie van Jef Schillings. Dit zelfde openluchtspel zal in Horst b|j de ruïne van het voormalig kasteel opgevoerd worden op Zondag 20 Augustus. Dezelfde plek waar verleden jaar met zoo'n groot succes de opvoeringen plaats hadden van „De Geheimen van de H. Mis". Een geschikter plaats, rijk aan natuur schoon, zal zeker in de omgeving negens te vinden zgn. Verleden jaar werden door het Zuid-Limburgsch toneel op diverse plaatsen reeds opvoeringen van dit spel gegeven, o.a. in Echt en Bleger- heide en oogste het spel een enorme publieke belangstelling en een goede pers. HORSTER VEEMARKT. Horst, 1 Augustus. Totaal aanvoer 174 dieren. Hiervan 12 stuks rundvee, waarin handel vrij goed was. Aan voer biggen 161 stuks. Handel zeer goed met prijzen van f 14,— tot f 17.—. De doodslag te Deurne. Donderdag 10 Augustus a.s. zal voor de Roermondsche Rechtbank in behandeling komen de zaak tegen den 21-jarigen arbeider J. M. L. uit Deurne, thans te Roermond gedeti neerd, verdacht van het in den avond van 12 Juni j.l. bij een kermis in de St. Josephparochie doodsteken van H. A. van Gog uit Deurne. Vanwege den Officier van Justitie zijn een vier tal getuigen, waaronder de ouders van den verdachte, gedagvaard, ter wijl de verdediging zal worden ge voerd door mr. F. Neder veen, advo caat en procureur te Roermond. ADVERTEERT IN PEEL EN MAAS het eenigste blad, dat in Venray HUIS AAN HUIS gelezen wordt.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 11