't Wachttoren Geloof. Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Zee-manoeuvres op de Paterskoel. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 29 :Juli 1939 Zestigste Jaargang No 30 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 7% ct. By contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Als er in „Peel en Maas" zou aangekondigd worden, dat met de goedkeuring en medewerking van J. J. G. van Dijk, de Minister van Defensie, op Kermis-Dinsdag groote zee-manoeuvres zouden gehouden worden op Paterskoel, zou de gewone, redelijk ontwik kelde lezer direct lachen met die journalistische mop. Toch zouden er ook nog wel stommerikken zijn, die aan dat nieuwtje een beetje geloof zou den schenken en warempel Dins dagmorgen aan Paterskoel gingen kijken, wat er eigenlijk gebeuren zou. Dit is een passende vergelijking bij de Wachttoren-beweging en het Wachttoren-Geloof. Deze beweging is een klein, vuil water, waar dikwijls vuil, groen schuim op staat, niet groot en niet diep genoeg om zelfs een motorbootje van gezond ver stand, van redenering en serieuse beschouwing normaal te laten werken. Het is bijna onbegrijpelijk, dat er nog menschen gevonden wor den, zoo onnoozel en lichtge- loovig, dat ze dit zoogenaamd geloof, met lijn, angel en loodje inslikken als een uitgehongerde visch. Wie is de stichter van dit geloof: de Wachttoren, of ook genoemd: De Getuigen van Je hova? Het is een zoogenaamd Rechter Rutherford, die ongeveer vijf en twintig jaren geleden een finantieel welvarend zaakje heeft overgenomen van een afgezette Protestantsche dominee, Pastor Russel. Toen deze meneer geen baantje kon krijgen, kwam bij hem het lumineus idee op, een centje te verdienen, met negers en onont wikkelde blanken op hol te jagen met een voorspelling, dat het einde der wereld nabij was. Er moest hard gebeden en flink ge geven worden. Rutherford voor zag de winstaandeelen der toe komst, heeft zijn Naamloos ven nootschap uitgebreid en geper fectioneerd. Wie is deze gewikste Rutherford, deze sluwe Amerikaan? De weinige gegevens, die over zijn afkomst bekend zijn, duiden aan, dat hij ergens in den staat Missouri geboren is en wat in rechts-geleerdheid gestudeerd heeft. Hij was nooit vermaard om zijn wetskennis en heeft slechts één dag de plaats van een politie-rechter ingenomen, om welk feit hij zich zelf rechter heeft genoemd. Het vorig jaar heeft zijn ad vocaat mij gedreigd met rechts vervolging, omdat ik zijn „patroon" in het publiek een gevangenis boef en een leugenaar genoemd had. Ik heb er op geantwoord, gaarne deze woorden nederig in het publiek te willen herroepen, als hij mij kon bewijzen, dat mijn woorden niet juist waren. Tot op vandaag heb ik van deze rechts geleerde er niets meer over ge hoord. Hij kon het ook niet weerleggen, want Rutherford heeft in 1918 negen maanden in de gevangenis gezeten; en liegen doet hij ook vandaag nog als een ketter. Het is nog slechts enkele maanden geleden, dat hij mij voor het Federale Gerechtshof daagde om een andere „misdaad", die ik tegen hem zou hebben begaan en ofschoon hij verscheidene advocaten had, om zijn zaak tegen mij te bepleiten, heeft hij ze toch schandelijk verloren. Niet tegenstaande stuurde hij schaam teloos in New-York biljetten rond, waar o.a. op te lezen was, wat voor een boef ik was en hoede rechtbank in New-York mij op mijn nummer had gezet, al was dan ook het tegenovergestelde gebeurd. Ofschoon „rechter" Rutherford zich voordoet als een godgeleerde, heeft hij nooit theologie gestu deerd. Het is twijfelachtig, ofhij het Latijn machtig is. Het zou niet te verwonderen zijn, als hij de tien geboden niet van buiten kon op zeggen. Dat hij er niet veel eerbied voor voelt, is bewezen. Als iemand, die Bijbelstudie maakt, slaat hij een belachelijk figuur. Hij haalt maar texten aan, zonder besef of zin van toepas sing. Grieksch en Hebreeuwsch kent hij niet. Hij breekt elk ge loof af, Protestantsch, Joodsch, maar vooral het Katholiek. In Amerika bestrijdt hij de regeering, hetgeen hij hier in Holland schijnbaar niet durft. Zijn theoriên zijn dezelfde als die van het communistische Rus land: Weg met de Kerk en weg met een ordelijke Staat. En wat stelt hij in de plaats van deze twee bronnen van beschaving en veiligheid? Niets dan zijn eigen, onsamen hangende, onberedeneerde ver taling van de H. Schrift, „die je vrij zal maken". Hij spaart nie mand of niets in zijn bittere, boosaardige en grof onkundige aanvallen. Deze nieuwe geloofs richting schijnt voor dezen, zich zelf aanstellenden Godsgezant, een goed zaakje te zijn, want „deze baas van het pèrdjesspeul" woont 's zomers op een villa in Galifornië als op een kasteel. Het treurigste is, dat arme menschen, die niet veel geleerd hebben en overigens ook niet veel meemaakten, er de dupe van worden. Ik heb nog nooit van één ontwikkeld mensch ge hoord, dat hij zich aan Ruther ford's gebazel stoorde. Zoover gaan Rutherford's verwarde ge dachten niet. Wat ons Katholieken betreft, kunnnen we slechts één voordeel uit deze beweging trekken en wel deze waarheidroofvogels, ofschoon ze niet deugen, doen door hun aanwezigheid ons waak zamer letten op ons eigen veld en vogels. De boekjes van de Wachttoren mogen niet gelezen worden, daar ze een uitleg van den Bijbel geven, die niet juist, doch zelfs misleidend is, zoodat voor onont- wikkelden de leugen den schijn der waarheid krijgt en voorechte munt wordt aangenomen. Dit is vooral het geval bij ontevreden menschen, die hun heil trachten te zoeken, waar het niet te vinden is. Ons heil, noch dat van deze aarde, noch dat van de eeuwig heid kan verzekerd worden, door 't nieuwe geloof van den Wacht toren, of de „Getuigen van Je hova". Dit is een bewezen feit in Amerika van de laatste vijf en twintig jaren 1 Mgr. PeterM.W. WIJNHOVEN Hoofdredacteur van „Catholic Action of the South". New-Orleans La. U.S.A. EEN MOORDFEEST. Ondergaande beschaving. Het voormalige Oostenrijk is van de week op den 25sten Juli een officieele feestdag opgelegd: ter her denking n.l. van het feit, dat 5 jaar geleden de toenmalige bondskanselier Dr. Engelbert Dollfuss, onder moor denaars hand viel. Het is diep treurig met de be schaving in een land, dat van vreug de zwijmelt over een geslaagde moordpartijReeds aanstonds na de Anschluss zijn de moordenaars op „gepaste wijze geëerd. De naamyan Dollfuss is ontnomen aan de straten en pleinen, welke naar den vermoor den kanselier waren vernoemd en men heeft er de namen der moorde naars voor in de plaats gesteld. Wat eerst min of meer bemanteld werd, is sedert de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. meer en meer openlijk toegegeven, nL dat nazi-instanties, en met name de be ruchte gestapo, de hand in deze mis daad moeten hebben gehad. Een misdaad, zoo laaghartig, als geen beroepsmoordenaar haar zou kunnen bedrijven. De kanselier werd door twee slecht gerichte schoten neergelegd; uren achtereen heeft men hem langzaam laten verbloeden. Men heeft geen geneeskundige ontboden (waarom Dollfuss trouwens niet heeft gevraagd), maar men heeft ook geweigerd om op de smeeking van den man, die lag te sterven, een priester bij hem toe te laten. De kanselier stierf temidden van zijn vijanden met de klacht op de lippen: „En ik heb den vrede slechts gewild". Alle Nazi's hebben van de week gezwijmeld van vreugde over den dood van dezen tegenstander... Zij wierpen den primaat van Oos tenrijk, kardinaal Innitzer, met rotte eieren... En ze verdreven voor de derde maal den bisschop van Salzburg uit de woning, waar hij achtereenvol gens een toevlucht had genomen. Kleerekooper schrijft in een „Op roerige Krabbel" over deze gebeur tenissen: „Men behoeft met deze prelaten niet te sympathiseeren, noch hun geloofsgenoot te zijn, om zulke feiten als merkteekeDs eener ondergaande beschaving te beschouwen. Het is nu eenmaal een levenseisch van elke samenleving, hoe ook ingericht, dat zij als bij stilzwijgende afspraak zekere personen en instellingen ont ziet, om het geheel bij elkaar te houden". En over het moordfeest: „Niemand kan ooit de ontzettende bijzonderheden van die vermoording vergeten, en vooral het verhinderen, dat hulp kon toeschieten, terwijl het bij volle bewustzijn liggende slacht offer langzaam lag dood te bloeden. Toch kunnen wij ons over niets ver bazen, zoodra ,wy ons herinneren, hoevele bedrijvers van zulke aansla gen sindsdien tot helden der natie zijn verheven en als zoodanig tot openlijke vereering gebracht." DANZIG. Wie durft beginnen met- onderhandelingen voor te stellen 1 Om Danzig is er stilte. Forsteris weer eens naar Berlijn gegaan om instructies te halen. Deze Danziger autoriteit hrj is de bekende leider van de gouw-Danzig der Nazi-partij heeft vóór zijn vertrek in een toespraak tot 4000 arbeiders van de scheepswerf Schichau toegegeven, dat de Vrije Stad militaire voorbe reidingen heeft getroffen, hetgeen tot nog toe zoo dikwijls is ontkend. Forster verklaarde, dat het thans niet meer noodig is. op het Duitsche leger te vertrouwen. Ook de Danzi- gers zelf kunnen een geweer nemen en zich verzetten. De Danzigers ma ken zich sterker en zijn thans op alle gebeurlijkheden voorbereid. De senaat van Danzig heeft in- tusschen, naar Havas uit Warschau meldt, een tweetal decreten gepubli ceerd. In het eerste decreet wordt de politie gemachtigd, van alle burgers, zonder onderscheid van leeftijd of geslacht, te eischen dat zij deelnemen aan werkzaamheden in het openbaar belang. Het tweede decreet verplicht iederen bewoner van Danzig, burger of niet, zijn roerende en onroerende goederen voor onbepaalden tijd en zonder schadeloosstelling beschik baar te stellen van de autoriteiten. Dit decreet vergemakkelijkt het re- quireeren van nachtverblijven en auto's. Hitler, die geenszins „ziek" blijkt noch lijdende aan een zenuwstoring zooals Poolsche berichten hebben wil len doen gelooven, schijnt op het oogenblik te zitten wachten op het defect van zijn militaire maatregelen, zijn oorlogstoebereiding. Want hij méént het, als hij zegt, dat hij den oorlog niet wil. Maar hij wil Danzig Hij wacht op een uitnoodiging om te praten. Hij wil zelf geen onderhandelingen voorstellen, omdat zulks als eentee- ken van zwakte zou kunnen worden opgevat. Hij wil, dat het voorstel tot onderhandelen van de andere zijde wordt gedaan, opdat hij zulks als een teeken van zwakte aan die zijde zal kunnen waarmerken en zijn voor waarden zal kunnen dicteeren De situatie is dus zóó, dat men beiderzijds tot onderhandelen over Danzig bereid is, maar aan geen enkelen kaDt is men bereid tot het initiatief. Wie over onderhandelen begint, verklaart zich verliezer. Dc Moskousche besprekingen. Er komt schot in. Het schijnt, dat er plots schot is gekomen in de besprekingen te Moskou over Britsch-Fransch-Rus- sische samenwerking in Europa tegen agressie. Londen en Parijs plegen op het oogenblik overleg met elkaar over nieuwe instructies aan de vertegen woordigers te Moskou en het is waar schijnlijk, dat spoedig een uitgebrei de Britsch-Fransche militaire dele gatie naar de Russische staf de mo gelijkheid van militaire samenwer king te onderzoeken. DE BRITSCHE LUCHT MACHT. Weer ccn tocht naar Frankrijk Ter gelegenheid van den 30sten verjaardag van Bleriot's vlucht over het Kanaal heeft de Britsche Royal Air Force wederom een oefenvlucht over langen afstand boven Frankrijk ondernomen en wel de grootste tot heden. Deze vluchten moeten (aan Duitschland en Italië) de macht van de Britsche militaire luchtmacht demonstreeren en de innigheid der Britsch-Fransche militaire samen werking. Aan de vlucht werd deelgenomen door 240 Britsche bombardements toestellen: ze moesten een rondvlucht maken van 800 en 1000 mijlen. Vóór de piloten vermoeid naar hun basis konden terugkeeren, hadden zij ge vechtsvliegtuigen te ontwijken, die langs de geheele Britsche kust orders hadden ontvangen om de terugkee- rende machines „aan te vallen". Gedurende den geheelen dag waren zij achtervolgd door Fransche ma chines; thans hadden zij nog hun eigen Britsche kameraden te „over winnen". Bijna duizend man namen aan Britschen kant aan deze groote luchtoefeningen deel. Alle machines landden 's avonds in veilige haven. De Britsehe autoriteiten hadden wederom reden voor de grootste te vredenheid. Overstroomingen in Italië. Hevige regens en overstroomingen hebben aan den landbouw enorme schade berokkend. Men spreekt van een schade van 5 miliioen lire. De oogst van 10.000 H.A. bouw land zou verwoest zijn. Vooral de streken Volpagi, Santa Lucia, Conegliano en Sussegano werden zwaar getroffen. Russische grootspraak Moordende stroomen staal en vuur Ter gelegenheid van den vlootdag heeft de Russische pers geweldig den lof bezongen van de enorme vloot, die onoverwinlijk heet. Het officieuze blad „Prawda" schrijft o.m. Op alle zeeën en oceanen, die de Sovjetkusten bespoelen, houden Rus sische schepen van alle typen en klassen, vanaf motorbooten en tor pedobooten tot reusachtige dread noughts, de wacht. Vèrdragend ge schut staan gereed, om op ieder oogenblik een vijand te ontvangen met moordende stroomen staal en vuur. Na dan gewezen te hebben op den enormen nieuwen aanbouw van heele formaties oorlogschepen, heet het waarschuwend of bluffend aan het adres van de as Wanneer de roofzuchtige fascisten de onaantastbaarheid van de Sovjet grenzen durven schendeD, zullen de vijandelijke eskaders bedolven wor den in den afgrond der zee EEN NIEUWE REGEERING De kabinetscrisis is opgelost door het optreden van het vijfde kabinet- Colijn, waarin naast den premier nog één A.-R. zitting houdt (Dr. v. Dijk) en waarin twee C.-H.'s een pla8ts bekwamen (v. Boeyen aftr. en Mr. de Visser) naast een aantal figuren, die allen van liberalen huize zijn, al zijn ze meerendeels geen leden der Lib. Staatspartij. Zij zijn de heeren Ir. van Lidth de Jeude, mr. Patijn, Bodenhausen, Prof. Schrieke, v.d. Bussche, Dr. Ir. Damme en Prof. Ir. de Vooys. De verdeeling der portefeuilles isCoUjnalgem. zaken van Dijk, defensie Boeyen, binn. zakenPatijn, buit. zaken v. Lidth de Jeude, waterstaatBo denhausen, financiënde Vooys, econ. zaken Schrieke, onderwijs Visser, justitiev. d. Bussche, koloniën en Damme, soc. zaken. De katholieken hebben in dit kabinet geen zitting willen hebben. De terugkeer van de heeren van Buur en (waterstaat) en Slotemaker de Bruine (onderwijs), is blijkbaar door den heer Colijn niet meer ver langd. De regeeringsverklaring. De heeren, die zich thans in de nieuwe regeering samenvoegden, maken zich geen al te hooge illusies over de politieke vooruitzichten van het kabinet. De toon der regeerings- verklaring. welke Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer werd afgelegd, geeft daarvan wel blijk. De regee ring heeft besef, zoo verklaart ze, van de moeilijkheden, waarvoor ze zich heeft geplaatst, maar ze weet, dat „uitkomst ligt bij Hem, Die ook over het lot van landen en volken beschikt." Wat het regeeringsprogram betreft de verklaring begint met de ver zekering, dat de regeering zal stre ven naar decentralisatie in 't bestuur des lands door overdraging van be voegdheden aan lagere organen. Van onmiddellijk belang voor het regeeringsbeleid zijn de volgende, niet naar rangorde bepaalde, maar samen ineengrijpende punten le. Het financieel beleid van het rijk en 2e. de daarmee samenhangende saneering van de gemeente-finan- ciën en herstel van de gemeentelijke zelfstandigheid in zeer vele geval len. 3e. Bestrijding der werkloosheid. 4e. Versterking der maritieme defensie van Nederlandsch-Indië. De regeering zal streven naar „zoo dicht mogelijke benadering van het budgetaire evenwicht"naar gewijzigde regelingen met z.g. nood lijdende gemeenten, opdat die haar zelfstandigheid terugbekomen naar bestrijding van de werkloosheid door bevordering van het bedrijfsleven; naar afsnijding der steunuitwassen, opdat de begeerte tot arbeid leven dig blijve; naar 'n opvoering der verdedigingsmogelijkheden van Ned. Indië. Naast deze vier centrale vraag stukken, het regeeringsbeleid rakend, zal het kabinet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de ouden van dagen in overweging nemen, terwijl 't mede onmiddellijke aandacht zal schenken aan een par- tieele verbetering der leerlingen- schaal, c.q. verbetering van de rege ling voor de kweekelingen met acte. Teneinde den minister van Sociale Zaken gelegenheid te schenken zijn volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, nl. be strijding der werkloosheid, zal de afdeeling Volksgezondheid van zijn Departemept worden overgebracht naar dat van Binnenlandsche Zaken. Over deze verklaring begonnen 's anderen daags de debatten. De woestijn in. Speciaal over de wijze, waarop de heer Slotemaker de Bruine is losge laten door den formateur, wordt door velen eenig meerder licht ver langd. Hij vormde misschien het zwakste element in de afgetreden regeering, maar hij was trouw en verknocht aan den leider. Iedere onderwijsverbetering, iedere uitbrei ding van de leerlingenschaal wees hij in de Kamer af „op last van het geheele kabinet", Thans stelt de heer Colijn in de regeeringsverklaring ge leidelijke uitbreiding van de leer lingenschaal in het vooruitzicht! Over wat de heengegane ministers zullen ondernemen, zijn in de pers enkele onjuiste berichten verschenen. Het is b.v. onjuist, dat mr. Goseling de leiding zal krijgen van de R.-K. fractie in de Kamer. Evenmin is het juist, dat mr. Steenberghe een Kamerzetel zal aanvaardenhij ver klaarde deze niet te ambieeren. ONZE EXPORT. Blijkens de officieele cijfers heeft onze export zich in 1939 tot heden althans niet slecht ontwikkeld voor wat de hoeveelheid der goede ren betreft, maar de prijzen bleven slecht. De uitvoerwaarde van dieren en dierlijke producten steeg van 97 op 106 miliioen, maar de uitgevoer de quantiteiten stegen in verhouding aanmerkelijk méé. De uitvoer van tuinbouwproducten bleef gelijk, 31 miliioen gulden. De uitvoer van aardappelenmeel en strookarton steeg van resp. 40.6 miliioen en 106.5 miliioen op 45 3 en 113.5; de prijs van het eerste bleef gelijk, van het tweede viel de prijs van 6 op 5.1 cent. Dat alles betreft dus land- en tuinbouwproducten en wel voor de eerste helft van dit jaar, in vergelijking met de gelijke helft van 1938. BANKEN EN BANK- BILLETTEN. In de financieele samenleving des lands is sensatie gewekt door het verrassende bericht eener fusie tus- schen de grootste twee banken des lands, de Amsterdamsche Bank en de Robaver. Aangenomen wordt, dat de Robaver over haar hoofdstedelijke zuster heeft gezegevierd en dat in de gefusioneerde instelling de Rotter dammers de hoofdtoon zullen gaan voeren. Wat door de beleggers waar schijnlijk niet zal worden betreurd. Eenige inwoners van Apeldoorn waren onderling een „bank" begon nen, waarbij ze zich richtten naar een bepaalde methode van deNeder- landsche Bank: ze zijn briefjes van tien gaan drukken en uitgeven. Het schijnt, dat men daartoe een speciale permissie behoeft, de Apeldoorn- sche bankiers zijn althans gear resteerd ze bekenden omstreeks 75 „eigen" billetten in omloop te hebben gebracht. DENK OM HET FIETSPLAATJE Vóór den eersten Augustus moeten we den fiscus weer onzen fietscijns betalen. Hard geldInderdaad, maar het baat ons niet, als we uitstellen, want dan komt het geval nog veel duurder. Eén week van respijt krij gen we nochtans, maar wie uiterlijk 8 Augustus zijn riks nog niet blijkt te hebben geofferd, gaat op de bon! SPORT. Nu we het toch over fietsen en de fietssport hebben, willen we ook met een enkel woord onze „collega's fietsrijders" herdenken, die de ronde van Frankrijk reden. De Nederlandsche ploeg heeft zich tot heden zoo kranig gehouden, dat de Nederlandsche deelname in vol gende ronden een attractie zal blij ken te zijn. In Amsterdam werden de Neder landsche wielerkampioenschappen verreden. Van deze noemen we slechts het populaire sprintkampioen schap. Voor de vijfde achtereenvolgende maal is Arie van Vliet er in ge slaagd dit sprintkampioenschap van Nederland te winnen en ook dezen keer was de overwinning overtui gend. In Nijmegen beleefden de tippe laars hun Vierdaagschen afstands- marsch. De deelname der militairen was door de bijzondere omstandig heden minder groot dan andere jaren, maar het totaal aantal der deelnemers bleef ook dezen keer niet ver beneden de 4000. Er was meer regen dan zonneschijn. Hetgeen de meeste deelnemers niet eens zoo erg onpleizierig hebben gevonden. VENRAY, 29 Juli 1939 DE KERMIS. Wat cr zoo al komt. De volgende inrichtingen zijn op de Venraysche kermis toegelaten J. H. Kunkels, Roermond, auto- skooter. J. M. Huys, Horst, suikerkraam. C. vd Wijngaard, Breda, 2 bumper- spelen berekeningsport. Adam van der Veen, Purmerend. miniatuur-racebaan. J. Camps, Horst, suikerkraam. Kind, Camps, id suikerkraam. Jos. Tacken, Venray, suikerkraam. M. Hendriks, id suikerkraam. H. v. Boven, id paling- en zuur kraam. H. Westheim, Venlo, suikerkraam vischkraam. R. van Lint Zn. Venlo, speel- goedkraam. G. J. Bombeeck, Helmond, olie- bollen- en patates-frites. H. DechnarVermeulen, Venray, visch- en fruitkraam. J. van der Vorst, Helmond, lucht- schommel en carousseL W. Janssen, Tegelen, schiet- en lijntrektent. H. Peeters-Tacken, Venray, pata tes-frites. E. van Wyck, Heerlen, gebrande amandelen. P. F. Claes, Venray, paling- en zuurkraam. G. Gerrits, Welierlooi, 3 electro grflpkranen, J. vd Vorst, Horst, Hoofd van Jut. A. Janvier, Bergen op Zoom, La Bague Potpourri. Feestprogramma bij gelegenheid der a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Het Oranje-Comité heeft in zijn j.l. Maandag in het Hotel de Zwaan gehouden vergadering het navolgen de feestprogramma vastgesteld voor bovenvermelde blijde gebeurtenis. Onmiddellijk na het bekend wor den der geboorte zullen alle klokken der geheele gemeente geluid worden om den volke de blijde tijding te brengen. Eventueel zullen ook herau ten te paard, onder bazuingeschal een proclamatie uitbrengen. De gemeentenaren worden door het Oranje-Comité vriendelijk uitge- noodigd zich te tooien met Oranje insignes en de vlaggen uit te steken. Om half 3 's middags worden de schoolkinderen van het Dorp Venray verwacht op de schoolpleinen en wel de jongens bij de jongensschool en de meisjes by de school der Eerw. Zusters Ursulinen, vanwaar om 3 uur een optocht samengesteld zal worden met de zich daarvoor aangemeld hebhende jeugdvereenigingen, om onder begeleiding van muziek door Venray's Harmonie, by het Raad huis, waar tevens het Oranje-Comité aanwezig zal zyn, een aubade te brengen aan den Edelachtb. Heer Burgemeester, die na afloop daarvan het woord tot de kinderen zal rich ten. Deze optocht zal worden bege leid door heeren Onderwijzers en dames Onderwijzeressen Een kindertractatie zal hierna plaats hebben in de diverse scholen. Wat de Kerkdorpen aangaat, zal daar een eigen feestprogramma worden gegeven met gelijke tractatie der schoolkinderen. Des avonds zal op de feestelijk verlichte Groote Markt en op het Henseniusplein een groot feestcon- cert gegeven worden, terwijl in de verschillende danszalen een bal ge houden wordt en wel op de Kerk dorpen van 6 tot 10 uur en in de

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1