«Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Beweging tot ver sterking van de gemeeenschap. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 'Juli 1939 Zestigste Jaargang No 29 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Eenheid boven verdeeldheid. De lezer sta mij toe, dat ik dit artikel begin met een woord van Sint Bernardinus. Deze be oordeelde den partijstrijd zijner dagen en in zijn land (het huidige Italië) op de volgende wijze: „Weet gij zegt de heilige als iemand een perzik schilt, of knoflook doormidden snijdt; - ais hij dan zijn perzik op een bepaalde manier schilt, dan staat een ander toe te zien en zegt: o, dat is een Welf, of een Ghibellijn." „Twee dingen zijn er over gebleven, die gij nog niet welfsch of ghibellijnsch hebt gemaakt en misschien zou Het goed zijn, als gij dat ook nog deed. Weet gij, wat dat is Brood en wijn. Als gij ook deze dingen zoudt maken tot partij-aangelegenheden, dan zoudt gij niets meer eten, om maar niets met de tegenpartij gemeen te hebben." o— „Al dat welfen- en ghibel- lijnendom is een uitvinding van den duivel, wien het te doen is om uw zielen." Het lijkt me raak en scherp gezegd het is overduidelijk, waarheen St. Bernardinus de menschen wenscht, die de tegen stellingen in de denkbeelden zóó toespitsen, dat ze uit futiliteiten eikaars verworpenheid conciu- deeren. Het ware wenschelijk, zoo meent de heilige, dat de zulken door hun gekunstelden afkeer werden bewogen om het eten en drinken te staken.... Het komt ons voor, dat het niet precies op grond van deze uitlating zal zijn, dat St. Ber nardinus de eer der altaren waardig werd geoordeeld, maar hij verdient er een standbeeld van zich voor, te plaatsen op het Haagsche Binnenhof en be kostigd uit een inzameling van de Beweging tot Versterking van de Nederlandsche Gemeenschap. Het is ten onzent nog wel niet zoover, dat we onze perziken schillen op z'n welfsch of ghi bellijnsch, maar wel kunnen we aan een meisjesjurk met een zekere mate van waarschijnlijk heid zien let op, of de mou wen tot boven of onder den elleboog reiken uit welk millieu de draagster stamt. Wie zich aan de genietingen van een draaimolen overgeeft, distancteert zich daarmee weer van bepaalde beginselen. Er zijn méér van soortgelijke zaken, welke ons scheiden in „Welven en Ghibellijnen". Daar hebben we het al of niet gemengd zwemmen, het zich verfrisschen met een ijsco op Zondag, enz. Meen niet, dat ik de beteeke- nis onderschat der overwegin gen, die tot een bepaald stand punt in vorengenoemde aange legenheden leiden. De onder grond dier dingen is inderdaad belangrijk; die ondergrond is ook voor me zelf, zoo goed als voor ieder, aanleiding om over de mouwen van jurken, het snoepen van ijsco's op Zondag, het zitten in een draaimolen en het gemengd zwemmen een „oordeel" te hebben, vóór of tegen. Het zijn echter te veel de uiterste consequenties der be ginselen, welke hoofdzaken werden. Het gaat zööik bewoon een huis en in dat huis zweeft een vlieg. Mijn buren komen op visite, ze zien het beest en ra ken vervuld van ontzetting. „Een vlieg hoort niet in een huis", zeggen ze me. Die moet worden uitgebannen, want zij brengt hygiënische bezwaren met zich Gelijk hebben ze. Maar ik oordeel Iaat dat beest leven, want een zoo'n vlieg zal geen groot kwaad aanrichten. Mijn buren echter blijven op hun prin- cipieele standpunt staan. Ze sle pen mitrailleurs en kanonnen aan en beginnen te schieten op de vlieg. Wat het lot van het beest daar bij wordt, weet ik niet, maar mijn huis gaat er aan en ik kom dak loos te staan. 't Is een dwaas verhaal, dat ik deed en met groote voldoe ning stel ik vast, dat mijn huis nog overeind staat en mijn buren de vriendelijkste menschen zijn, die ik ken. Maar in het huis onzer maat schappelijke samenleving gaan we inderdaad met z'n allen op de geschetste wijze tegen elkaar te keer; we zoeken er naar wat ons in anderen hindert en maken ruïnes om dat uit te roeien, terwijl er toch zooveel is, waar we allen in gelijke vol. doening naar zouden kunnen heenblikken. Tot dit laatste roept ons op de Beweging tot Versterking der Nederlandsche Gemeenschap, die in een manifest aan het Neder landsche volk wijst op de Binding van krachten, welke men op het oogenblik bij andere volken kan constateeren, nu het wantrouwen zich in de wereld heeft opge zameld en tot een gewelddadige uitbarsting dreigt te komen. Wij blijven ten prooi- aan machte- looze verdeeldheid. Ik weet, zoo klonk eenige maanden geleden een koninklijk woord te midden van ons, dat de wil tot opbouw, uitgaande boven alle verdeeldheid, bij zeer velen aanwezig is. Inderdaad, maar tot nog toe schijnt deze wil zich niet geldend te kunnen maken. Tot wat een hopelooze verwarring b.v. heeft de huidige kabinetscrisis niet reeds geleid In de Nederlandsche politiek is het zóó gesteld, dat we elkaar duidelijk trachten te maken, waarom bepaalde strevingen van anderen verkeerd zijn en dienen te worden tegengegaan. Maar als we nu eens uit gingen zien naar de dingen, waarover we het eens zijn, dingen, die voor het grijpen liggen, wat zou er dan véél goeds voor ons volk tot stand kunnen komen en wat 'n nuttig werkprogram voor jaren achtereen zou er dan te formeeren zijn. Een program, dat ons volk kan binden tot de eenheid, welke meer dan ooit noodig is bij de gevaren, welke ons nationale bestaan omringen. Zdó versta ik ook den wensch van de Beweging tot Versterking var. de Nederlandsche Gemeen schap, wier manifest werd onder teekend door mannen van onder scheiden politieke richting, t.w. mr. J. J. Fokma, Rotterdam; Dr. W. F. v. Gunsteren, Den Haag; Mr. H. Ph. de Kanter, Wassenaar; Dr. P. Kuin, Den Haag; Prof. mr. P. Lieftir.ck, Rotterdam; Prof. dr. J. E. de Quay, Tilburg; Mr. J. J. Schokking, Wassenaar. Wie zich met het streven dezer heeren accoord wil verklaren kan van zijn gevoelens laten blijken aan het adres: „Verster king der Nederlandsche Gemeen schap" Den Haag, Emmastr. 10. Eén dag van hoop. Id het begin dezer week waarde er een golf van optimisme over Europa. Van alle kanten doken plot seling berichten op over een ont spanning in de Europeescbe betrek kingen. Forster, de Nazi-autoriteit uit Danzig, was door Hitier ontvan gen en zou de aanzegging hebben gekregen om zich in Danzig rustig te houden, daar de Fübrer er op uit wa9 ,om de kwestie om de Vrije Stad door directe onderhandelingen met Polen te regelen. In dezen geest kwamen berichten uit Berlijn en Londen in Parijs heette de openbare meening „opgelucht"in Warschau zou er vreugde zijn. En uit Rome werd bericht, dat de Paus in samen werking met Mussolini had bemid deld. De huidige verhoudingen zouden gedurende 5 jaar worden gehand haafd, daarna zou men verder zien. We geloofden het allemaal zoo graag. Quae volumus, libenter credi- mus. We geloofden het vlot, omdat we het zoo graag wilden. Danzig's bewapening. In Danzig wordt de bewapening stelselmatig en openlijk voortgezet. (Wat in sirgd is met de bepalingen van het statuut). De Reichswehr houdt complete manoeuvres, waarbij veldbatterijen in stelling worden ge bracht. Verder zijn alle scholen op het gebied van Danzig door Heimwehr- troepen bezet. Er zijn maatregelen genomen ter verdediging van de stad tegen een luchtaanval. Op de heuvels van Bischofs-Berg en Hagel bij Danzig zijn afweer- batterijen opgesteld. Op de daken van openbare gebouwen zijn afweer- mitrailieurs in stelling gebracht. De heuvels bij Zoppot zijn versterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Schievenhorst zijn loopgraven aangelegd en in de duinen is zwaar geschut opgesteld. Deze maatregelen zouden ten doel hebben, in geval van een conflict de Poolsche troepen tegen te houden, die zouden optreden tegen uit Oost-Pruisen oprukkende Duitsche troepen. Gewapend Duitschland. Ten aanval gereed. In Frankrijk en Engeland conclu deert men uit ontvangen berichten, dat de strijdkrachten van het Reich ongeveer midden-Augustus paraat zullen zijn. Er hebben onafgebroken groote troepenbewegingen plaats van de kazernes naar strategisch gelegen punten, waarbij de regiments nummers gecamoufleerd zijn. Het aantal reservisten, dat tegen het einde van Juli onder de wapenen zal zijn, is rond een millioen. Het bin nenhalen van den oogst wordt be spoedigd. De versterkingen in het Rijnland worden met spoed voltooid. Half-Augustus topspanning Bovendien zouden volgens genoem de berichten, de S.S. en S.A.-mannen bevel hebben gekregen, om hun vacanties tegen 10 Augustus te be ëindigen. In Fransche goed-ingelichte krin gen is men van meening, dat een periode van grootere spanning tegen 10 Augustus zal intreden, die dan geleidelijk tot 't einde van Septem ber zal toenemen, wanneer, zoo hoopt Duitschland, de jaarlijksche sneeuw val het den Franschen onmogelijk zal maken, om een offensief in de Alpen te openen. Tegenover al dit oorlogsgerucht staan slechts enkele uitgesproken vermoedens, dat men te Berlijn doet, alsof men het idee van het Euro- peesch probleem met de wapens te regelen, heeft geaccepteerd, maar dat Duitschland in werkelijkheid niet de bedoeling zou hebben om den oorlog te ontketenen. Gewapend Duitschland. Berichten die te Parijs in offlcieele kringen zijn ontvangen, hebben den indruk gewekt, dat de strijdkrachten van het Reich ongeveer midden Augustus „paraat zullen zijn". Genoemde berichten meldden ten eerste, dat groote troepenbewegin gen onafgebroken vaD de kazernes naar strategisch gelegen punten plaats hebben, waarbij de regiment nummers gecamoufleerd zijn, ten einde identificatie te voorkomen. Ten tweede, dat het aantal reservisten, dat tegen het einde van Juli onder de wapenen zal zijn, het millioen zal hebben bereikt. Ten derde dat het binnen halen van den oogst bespoe digd wordt, ten vierde, dat de ver- sterkingswerken in het Rijnland met spoed worden voltooid. Bovendien zouden volgens genoem de berichten, de SS en SA-mannen bevel hebben gekregen, om hun va canties tegen 10 Augustus te beëin digen. In Fransche goed-ingelichte krin gen Is men van meening, dat een periode van grootere spanning tegen 10 Augustus zal intreden, die dan geleidelijk tot het einde van Septem ber zal toenemen wanneer, zoo hoopt Duitschland de jaarlijksche sneeuw val het den Franschen onmogelijk zal maken, om een offensief in de Alpen te openen. In doorgaans goed ingelichte krin gen is men echter van meening, dat het Reich zal trachten, den indruk te wekken, dat men het idee van het Europeesche probleem via de wa penen te regelen, heeft geaccepteerd, maar dat Duitschland in werkelijk heid niet de bedoeling heeft, om den oorlog te ontketenen. Dikke Duitschers zijn hoogverraders 1 Als het in Europa tot een nieuwen oorlog moet komen, zullen de Duitschers enkel door een zeer snelle beslissing er als overwinnaars uit te voorschijn kunnen treden, want het Duitsche oorlogsapparaat moge nog zoo volmaakt zijn, de economische weerstand is ongeveer nihil. Nu is het nog vrede, maar reeds is het Duitsche volk omwille van de oorlogsvoorbereiding zwaar ge rantsoeneerd. Men is begonnen met den menschen duidelijk te maken, dat kanonnen beter waren dan boter. Waarop de boter als regel matig terugkeerende consumptie factor van de eetlijst verdween. Achtereenvolgens verdwenen toen: room, koffie en jam. Vervolgens werd matigheid in het gebruik van bier gepredikt. Enz. enz. Nu is men aan het vleesch toe. Volgens een bericht uit Berlijn heeft Dr. Woiz, lid van de nat.-soc. commissie voor de volksgezondheid, critiek geoefend op de „neiging van het geheele Duitsche volk, te veel te eten, in het bijzonder vleesch en vet.» Hij zeideElke Dultscher, die door onmatig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en consumptie, brengt de behoorlijke voeding van het geheele volk In gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de ge zondheid, het moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn. Corpulentie wordt een gevaarlijke eigenschap voor Duitschers. Want ze is een uiting van hoogverraad en hoort in een concentratiekamp te worden gecorrigeerd. Chmeesch Offensief Van Chineesche zijde wordt ge meld, dat meer dan 100.000 Chi neesche soldaten over de Gele rivier in het Zuid-Oosten van Sjansi binnen rukken om te trachten een omsinge ling van de Chineezen in het Tatoeng- gebergte door de Japanners te voor komen. Er word verbitterd gevochten. De Chineezen verklaren met succes op te «treden. Volgens berichten uit dezelfde bron zijn duizend Japansche soldaten ge dood in gevechten, waarbij de Chi neezen Tsjoan, An Poe Fou Jang, Ji Sji en Feng Sji heroverden. Al deze steden zjjn gelegen aan den spoorlijn Swatau—Tsjoan. Uit Hongkong wordt aan Havas gemeld, dat blijkens een bericht van het Chineesche persbureau, de Chi neesche troepen de stad TsjauTsjau aan den spoorweg naar Swatau stor menderhand genomen hebben. De Chineezen zijn verder tot het offen sief overgegaan langs de Han in Hoepeh. Zij hebben de stad Asjin Klang op 140 kilometer van I Tsjang genomen. De Japansche Marine heeft naar Domei uit Sjanghai meldt, besloten, de blokkade aan de kust van Foekien te verscherpen. Tegen fluistercampagnes. De moeilijkheden in Tsjechië. De Tsjechische „minister" van verkeer, dr. Havelka, heeft een radio rede gehouden over den politieken toestand binnenslands. Veel, aldus spreker o.a., van het geen de meerderheid des volks wen3chte, is reeds verwezenlijkt. Speciaal is een einde gemaakt aan de vroeger door de partijen hier te lande veroorzaakte tweedracht. De versplintering van toen kan thans als overwonnen worden beschouwd. Scherp kwam spreker vervolgeus op tegen de fluister-campagne. Dat ijdele politiseeren moest een einde nemen Spreker achtte het zijn heiligen plicht, ernstig te waarschuwen tegen zekere absoluut verkeerde politieke denkwijze. De inlijving van Bohemen en Mo- ravië in het Groot-Duitsche rijk heeft aanzienlijke voordeelen voor het Tsjechische economische en sociale leven ten gevolge gehad. Die voordeelen kunnen nadeelen worden, wanneer het volk 'n standpunt in neemt, dat geen rekening houdt met de veranderde omstandigheden. RUSLAND-JAPAN. Feitelijke Oorlogstoestand. De Russen hebben de handen te vol aan Japan dan dat ze zich in tensief met de Europeesche proble men zouden kunnen bemoeien. Tus schen Rusland en Japan heerscht een feitelijke oorlogstoestand. Het „incident" aan de grens van Man- sjoekwo en Buitenmongolië heeft zich zoodanig uitgebreid, dat de Rus sen als „protectors" van Buitenmon golië hun vliegtuigen reeds honder den kilometers het Mansjoekwo-Ja- pansch gebied insturen om er de Ja pansche militaire spoorlijn verbin dingen te bombardeeren. Dat geschied de tot zelfs in de buurt van Charbiu, Prins Bernhard. Prins Bernhard bezocht de pro vincie Drente; hij bezichtigde het zeekasteel de „Oranje" tijdens een offlcieele vaart; woonde de zitting van den Raad van State bij; bracht een tweedaagsch bezoek aan de provincie Limburg... Ze lijken aardig deze offlcieele plichtplegingen. En ze zijn noodig, want ze geven karakter aan bijzon dere gebeurtenissen. Dingen, die de aandacht van het heele volk ver dienen, krijgen ze op deze wijze. Maar men moet er respect voor hebben, dat iemand het welgemoed volhoudt om aldus dag in dag uit op pad te zijn, van hier naar daar, overal officieel ontvangen, toege sproken, negen maal per dag het Wilhelmus. En altijd op ongekunstelde wijze van je belangstelling blijk geven in zaken van zoo uiteenloopende be- teekenis... De Kabinetscrisis. Je kunt nog beter minister-presi dent zijn, wat overigens óók niet meevalt. Een keertje gaat bet nog: een tweeden keer blijft de corvee dragelijk, maar als het publiek de tel gaat kwijtraken van de kabinet ten, die je gereconstrueerd en ge vernist in de mooie Kamer der Staathuishouding hebt neergezet, dan raakt de aardigheid er af. Vooral voor het volk Stukken, die zóó slecht mee kun nen, dat ze voortdurend „onderhan den" zijn, zoo oordeelt men kunnen beter door iets nieuws en moderns worden vervangen. EnflD, dezen keer zal het in elk geval wel voor het laatst wezen, dat het kabinet wordt opgeknapt. Colijn doet zijn best om er wat bij zonders van te maken. Hij zoekt speciaal onder het oude en belegen, door den tijd gekleurde zuivere eikenhout. De laden worden nu in geschoven en de kast wordt daarna op zijn plaats gezet. Maar of-ie het houden zal, als de partijen er straks, in September, allemaal aan gaan zitten rukken 1 De terugkeer der ennetjes Da kabinetten van Colijn zijn zoo taai als de spelling van De Vries en Te Winkel; ook deze laatste keerde telkens terug, nadat ze was afge slacht. Bij het scheiden van de markt heeft Slotemaker de Bruine zal hij heusch wel scheiden ons een voornaam deel van wat schoon en moeilijk, maar door velen overbodig werd geacht in onze spelling, terug gegeven: de ennetjes, die onze „man nelijke" trots waren. 't Zal wel goed zijn. We schikken ons In de gedachte aan een „zooveelste kabinet-Colgn", waarom zouden we dan mopperen over een jaarlijksche spelllngwijzi- ging, die ons van oude banen weg sleept, maar er ons met wiskundige zekerheid weer op terugvoert Het zal ons benieuwen of de Ne derlanders en mèt hen de regee ring in haar offlcieele stukken het nieuwste spellingbesluit al of niet zullen negeeren. (Aan de lezers laten we het over, of we bij het schrijven van dit laatste woord al of niét de spelling Marchant en Slotemaker de Bruine volgden, dus of we van negeren hebben willen gewagen, dan wel van negeeren.) Dc Coloradokever. Den Coloradokever gaat het ook al niet goed. Blijkens een mededee. ling van den Plantenziektenkundigen Dienst is zijn uitroexng nabij en zal deze zelfs kunnen worden voltooid, als alle aardappelenverbouwers het beest met ijver naspeuren en er in Wageningen kond van doen, als men iets van hem of zijn nakomeling schap ontdekt. Is de Coloradokever uitgeroeid, dan zal het den tuinbouwers weer beter gaan, doordat dan een voor- Daam exportbezwaar is vervallen. Den een z'n dood, den ander z'n brood Dalende werkeloosheid. Goed, althans minder slecht, gaat het den werkloozen; hun aantal neemt met sprongen af. In de week van 19—24 Juni jJ. bedroeg het werkloosheidspercentage van tegen werkloosheid verzekerde arbeiders nog slechts 17,8 pet. tegen 30.6 pet. in de overeenkomstige week van 1936. Meer tuinbouw-export. Onze tuinbouw-export heeft de laatste jaren, vooral door het stre ven van enkele landen naar econo mische zelfvoorziening, gevoelige klappen gekregen. Gelukkig was het jaar 1938 weer Iets beter, We voerden toen voor een bedrag van 43.3 millioen gulden aan groenten, vruchten en vroege aardappelen uit, dat is 9 pet. meer dan in 1937. Duitschlands aandeel in deze uit voerwaarde van 43.3 millioen be droeg 16.2 millioen of 37 percent, dat van Engeland 19 millioen of 44 pet, dat van Zwitserland 1.2 millioen of bgna 3 percent. De waarde van onze groenten- fruit- en vroege aardappelen-export bedroeg in 1928 nog 97 millioen gulden; het laagste punt werd be reikt in 1935 met 28.1 millioen, waarna een stijging intrad tot resp. 31.40 en 43 millioen. De uitvoer van genoemde produc ten naar Duitschland daalde in deze tien jaren van 55 op 16 millioen gul den, dus met 71 percent, die naar Engeland van 281/, op 19 dus slechts 33 percent. Tien jaar geleden betrok Duitsch land nog 57 percent van de door ons land uitgevoede groenten, fruit en vroege aardappelen, thans nog slechts 37 percent; EDgelands aandeel daaren tegen steeg in diezelfde tien jaren van 29 op 44 percent. Seizoenslachtoffers. De hondsdagen schijnen we van het jaar over te slaan, onweders ontwrichten de natuur. Maar de va canties worden natuurlijk genoten en daarbg valt een jaarlijks toene mend aantal slachtoffers. Tijdens het jongste weekend werden 5 dooden en 21 gewonden als slachtoffers van het verkeer genoteerd. Maar op „gewone" dagen is het niet minder. Over drie dagen vonden we doodelijke ongelukken vermeld uit: Ede, Rot terdam, Heesch, Slootdorp, West woud, Lochem, Nijmegen, St. Pan- cras, Rgsbergen, Loenen, Dwingelo, Beckum, Venlo, Roermond, Njjkerk, Hillegom en Warmond. Te De Krim reed in den nacht van Maandag op Dinsdag een autobus met 34 jongens, leden van een knapenvereeniging uit Erica, mét de begeleidenden domi nee, te water. Gelukkig kantelde de bus niet in het overigens diepe ka naal en konden allen zich uit het natte element bevrijden. Maar als die bus eens was omgeslagen.... V akvereenigingsactie. De verbeterde arbeidsmarkt wekt ook weer levendiger actie van vak verbondkringen. Het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft het vol gende program samengesteld, voor de verwezenlijking waarvan men in de eerstkomenden tijd een krachtige actie wil voeren. 1. krachtige bestrijding van de werkloosheid. 2. verkorting van den arbeid. 3. ordening van het bedrijfsleven. 4. betere zorg voor ouden van dagen. 5. wettelijke vacantie met behoud van loon. 6. beter lager, vak- en handels onderwijs. In *t kort. Van 25 tot 28 Juli a.s.„gaat" in Nijmegen weer de „Vierdaagsche". Het Autopostkantoor zal op het ter rein van de Prins Hendrikkade wor den opgesteld. Er zal gebruik ge maakt worden van een speciaal 4-daagsch afstandsmarsch-gelegen- heidssfeempel. Uit Amsterdam zijn 298 Jood- sche Duitsche vluchtelingen vertrok ken met een Grieksch-Panameesch kolenschip; in Antwerpen kwamen er nog 165 lotgenooten bij. De reis heet officieel naar Siam te gaan, maar het werkelijke doel is natuur lijk Palestina. „De dronken chauffeur van Lonneker", die 4 levens vernietigde, is door de Almelosche rechtbank „anderen ten exempel" tot ds maxi mumstraf verooi deeld, zijnde 1 jaar gevangenis en 2 jaar ontzegging van rijbevoegdheid. In enkele gemeenten des lands zijn weer gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. VENRAY, 22 Juli 1939 Mgr. Wijnhoven in ons land. Mgr. Wijnhoven is 1.1. Zaterdag vla Rome uit New-York in ons land gearriveerd. Op Woensdag 12 Juli werd hg door Z. |H. Paus Pius XH in particuliere audiëntie ontvangen. Uit naam van de Katholieke Pers vereeniging van Amerika, waarvan hjj Voorzitter is, bood Mgr. Wijnhoven Zijne Heiligheid toewijding en onder werping aan. De H. Vader was hier mede ten zeerste ingenomen en be tuigde zijn dankbaarheid. Hij uitte tevens de hoop dat de katholieke Pers in de Vereenigde Staten een groote kracht zou zgn ten goede en een trouwe ruggesteun voor de groote christelijke principen, daar slechts deze de hedendaagsche wereld kunnen redden. Mgr. Wijnhoven ontving in Rome eveneens groote lof als Hoofd-direc- teur van het Nationaal Eucharistisch Congres, dat l.L October In N. Orleans werd gehouden en welk beschouwd

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1