PTFPT PTVT MA AQ JrJuJuJu fill lYliLiLp Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter OPRUIMINGEN. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 8 Juli 1939 Zestigste ^Jaargang No 27 ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. By contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. NU GE VACANTIE-PLAN- NEN HEBT LEEST DE ADVERTENTIEPAGINA'S Inderdaad, het staat er boven opruimingen. Maar het wordt toch geen politiek artikel. Wat ik schrijven ga, staat in geen enkel verband met de kabinets crisis. En ik w i 1 o o k n i e t over politiek schrijven, want ik ruik de vacantie. Al kwam Colijn me in hoogst eigen persoon op zoeken en me vertellen, dat-ie 'n stuk of tien portefeuilles „te geef" had, - ik en zoude hem zeggenals Uwe Excellentie na de vacantie nóg geen liefhebbers heb gevonden, kan hij zich als nog bij mij vervoegen, voorioopig heb ik geen interesse voor porte feuilles. Te weten: niet voor poli tieke portefeuilles. Zoo'n ge wone zakportefeuille u weet welzoo'n zachte, van saffiaan- leer nou, die kan ik wel ge bruiken. Ais ik straks naar zee of bosch ga (ik ben daaromtrent nog niet definitief besloten) en ik moet in m'n hotel een kleinig heid betalen, dan maakt het on getwijfeld indruk, als ik een goed uitziende portefeuille kan trekken, welke in stand en rang boven derzeiver inhoud staat. Opscheppen kost niet veel en is een der meest beoefende spor tieve bezigheden van vacantie- gangers. Als we zoo enkel onder vreemden zijn, doen we zoo'n beetje losjes en we praten wat geaffecteerdde notaris-klerk wekt den indruk, dat-ie meneer zélf is en ondergeteekende is nog nooit uit z'n pension op de heide teruggekeerd, of ze zeiden hem nadie Colijn zal toch wel een heele hulp aan hem heb ben I Maar ik dwaal af. Ik wilde den lezer en de lezeres er aan herinneren, dat ze straks, als ze op vacantie gaan, 'n hoop noodig hebben. Niet enkel een nieuwe portefeuille, maar ook een flanellen broek (voor de heeren, bedoel ik) en een paar luchtige polohemden, waarin we „van alles" kunnen en zullen doen, van wandelen tot zwemmen, maar waarin we nooit of te nimmer polo zullen spelenvoorts nu doe ik een woordje voor de dames die ..niets (hebben) om aan te trekken" een paar nieuwe ge s c h ik t e jurken, van die gemakkelijke, u weet wel, die je wasschen kunt. Enne, enfin laat ik maar niet gaan opsommen, wat dames voor 'n vacantie-uitstapje allemaal noodig hebben. Ze weten het zelf ik zucht met u mee, op mannen-broeders maar al te goed Vacantieplannen wekken pro blemen, want ze eischen uitgaven vóóraf en een spaarpot voor onderweg. En toch, en toch.... alles regelt zich zelt in het leven. (Excuseer me dezen iuchtigen kijk, welke voortkomt uit de loszinnigheid, die zich jaarlijks omstreeks half-Juli van me mees ter maakt). Alles wat we „noodig mee te nemen" hebben, wanneer we straks het stof onzer woonstede van de voeten stampen om elders de longen vol te gaan zuigen met het stof onzer heirbanen en de zweetluchtjes van op bekende toeristenplaatsen, dus in de „vrije natuur", samengeplakte menschen massa's, ik zegalles wat we dan noodig hebben, vanaf een stuk zeep en een nieuwe tandenborstel tót ja, tot de gekste en duurste dingen -toe, koopen we voor den halven prijs. Heusch Bekijk daartoe de advertentie pagina's der eerstvolgende num mers van onze krant maar eens. Besteedt, zoo raad ik u, aan die advertenties heel veel aan dacht, vóór ge op vacantie gaat. Dan weet ge, waar ge ten be hoeve van uw vacantietocht te recht kunt voor 'n prikkie. Twee maal per jaar mag de winkelier zoo bepaalt d e w e t het opruiming houden. En hij mag het niet (uitzonderingsgevallen daargelaten, voor welke toestem ming van de Kamer van Koop handel noodig is) meerdere keeren doen. En ook niet buiten de tijden, eveneens bij de wet geregeld. De eerste opruimings mogelijkheid bestaat voor den winkelier in het vroege voorjaar, de tweede valt in den tijd van 15 Juli 15 Augustus. Dan moet hij opruimen: dat eischt het zakelijke belang van hem. Hij moet ruimte en geld maken ten behoeve van zijn wintervoorraad. En hij moet het risico afschudden, dat hij blijft zitten met artikelen, die een volgend jaar niet meer volgens de laatste mode zijn. De artike len, die hij nu weet af te zetten tegen inkoopprijs en zelfs daar beneden, leveren hem de winst van risico-verlies en hij komt in staat om zich weer gewone winst kansen te scheppen door aan koop van nieuwe, modieuse goederen voor het komende sei zoen. Wie van de Juli- (en Augustus)- uitverkoopen verstandig profi- teeren, zullen zich vóóraf reeds vele vacantiegenoegens verzeke ren. Het effect zal geweldig zijn. Papa maakt indruk hij zal het zien en ervaren met zijn saf- fiaan-lederen portefeuille, z'n flanellen pantalon en nieuwe zomerschoenen en al zijn doch ters, in fleurige fliscootjes, met nieuw gepermanente haardos, 'n sportieve sjaal om het gemini- seerde giraffenhalsje en een „beeldig" taschje veroveren stor menderhand mannenharten en keeren, tot opluchting van vader, moeder en de tantes, zwaar ver loofd naar huis terug. Daaromprofiteert van de a.s. opruimingen en leest' de adver tentiepagina's van deze krant nauwkeurig. Ten besluite een wenk aan de winkeliers, een herinnering. De zomeropruimingen mogen volgens de bepalingen van de wet, enkel worden aangekondigd onder een der navolgende vijf benamingen jaarlijksche opruiming, halfjaar- lijksche opruiming, balansoprui ming, inventarisopruiming en seizoenopruiming. Alle andere benamingen zijn verboden. Md. RUSTIGER SFEER. Na de dagen van koortsachtige spanning op het einde der vorige week schynt voorioopig een kalmer periode te verwachten. De Duitsche pers heeft met haar gebruikelijke uitbundigheid het buitenland aansprakelijk gesteld voor de paniekstemming der laatste dagen en verklaart thans, dat alles in Danzig in orde is, al wordt daaraan toegevoegd, dat Duitschland metho disch zijn doel zal verwezenlijken. Er is, zoo zegt men, nog maar de kwestie, de vereischte formule te vinden. De Duitsche bladen zetten nu hun campagne wees voost tegen de z.g. omsingelingspolitiek van Engeland. Tegenover Frankrijk poogt de pers een gematigde houding aan den dag te leggen. De Duitsche bladen wezen b.v. met veel ophef op de ontvangst, welke München Zondag j.l. den Franschen athleten heeft bereid. Er is duidelijk een streven merkbaar de publieke opinie in Frankrijk te ont zien. Wat er van zij, de kwestie Danzig schijnt voor eenige dagen op den achtergrond te zullen blijven. 'N DRIE MOGENDHEDEN- NOTA. Wel staat het vast, dat Polen niet lijdelijk zal toezien, dat Danzig in een Duitsche vestingstad wordt her- schapen. In den aanvang dezer week was er sprake van, dat Polen een nota zou zeuden, als 'n soort ulti matum bedoeld, waarin zou worden geëischt, dat de militaire maatrege len moeten worden stopgezet. Daar is niets van gekomen, maar 'ndruk Britsch-Fransch-Poolsch overleg heeft tot het besluit der drie ge noemde mogendheden geleid om ge zamenlijk een nota aan Berlijn te doen overhandigen, waarin wordt gewezen op de consequenties, welke een verder Duitsch ingrijpen in Dan zig met zich zou brengen. Een mededeeling in een der Lon- densche bladen, volgens welke thans pressie wordt uitgeoefend op de Poolsche regeering, om met Duitsch land in onderhandeling te treden, wordt in officieele Engelsche kringen categorisch tegengesproken. Verklaard wordt, aldus de diplo matieke medewerker van Reuter, dat er volkomen en absoluut vertrouwen heerscht tusschen Polen, Frankrijk en Groot-Brittannië. ROOSEVELT IS BEZORGD Aan dagbladcorrespondenten inde omgeving van het Witte Huis te Washington is de officieele bekend making gedaan, dat president Roose velt zich ernstig bezorgd maakt over de mogelijkheden van een oorlog in Europa. Vernomen wordt dat de president de ontwikkelingen van nabij volgt en talrijke telefonische rapporten heeft ontvangen van het staatsde- partement en zijn diplomatieke ad viseurs in Europa. Ook is medegedeeld, dat de presi dent van oordeel is, dat de houding van het Huis van Afgevaardigden, dat geweigerd heeft, het embargo op wapens op te heffen, de kansen op een oorlog nog heeft doen toe nemen. Opgeschrikt door de reactie in Europa op de weigering het embar go op de levering van wapenen aan oorlogvoerenden op te heffen, geven de meeste leden van de regeering den raad, economische maatregelen te nemen, teneinde aan te toonen, dat de Vereenigde Staten hun hou ding tegen eventueele aanvallers niet hebben gewijzigd. Men weet, dat na den inval in Tsjecho-Slowakije de invoerrechten op Duitsche goederen zoo werden verhoogd dat de handel met Duitschland vrijwel is lamgelegd en het is mogelijk, dat thans gelijke maatregelen genomen zullen worden ten aanzien van Italië en Japan. MOSKOU BLIJFT LANGZAAM. In de Russische hoofdstad laat men zich niet door de gebeurtenis sen enerveeren, maar blijft men de Brltsch-Fransche voorstellen inzake een verbond tegen agressiepogingen als een trekbrok behandelen. Op het oogenblik is er weer een crisis in de besprekingen. Het reeds zoo lang uitgesteld verbond is andermaal door nieuwe complicaties in gevaar gekomen. Deze nieuwe crisis is ontstaan na het overhandigen door Seeds en Naggiar van het memorandum van Zaterdag waarin Nederland en Zwitserland met acht anderelanden genoemd worden als de staten wier onafhankelijkheid beschreven wordt als van vitaal belang zijn voor de drie mogendheden. NEDERLAND IN 'T GEDING Molotof heeft Maandag geantwoord dat hij niet bereid is Nederland en Zwitserland hierbij op te nemen, tenzij Polen en Turkije een zelfde volledige alliantie met Rusland aan gaan, als zij onlangs met Engeland en Frankrijk gesloten hebben. Wat Nedei land's positie in deze zaak betreft: onze regeering blijft hechten aan de volstrekte neutraliteit van ons land en heeft daarom te Londen en Parijs kenbaar gemaakt, dat het geen prys stelt op een waar borging van 's lands onafhankelijk heid door één van twee groepen Europeesche mogendheden met tegengestelde belangen. Wel door beide groepen. In Londen en Parys echter beziet men de zaak ratuuilijk anders dan in Den Haag. Britten en Franschen zullen, zoo noodig, ons land bescher men tegen een aanval, niet omdat die bescherming een Nederlandsch belang, maar omdat zij een Britsch- Fransch belang is. DE DUITSCHE CONSUMP TIE-BEPERKINGEN. Wat is noodig cn wat kan men missen De „Frankfurter Zeitung" publi ceert een artikel onder het opschrift „Liever boter dan sigaretten". Dit artikel beoogt het Duitsche publiek de gegrondheid te doen be grijpen van de beperkingen, welke het thans ondergaat. „Wat is noodig en wat kan men missen Deze vraag is reeds lang beant woord. Rudolf Hess heeft het klas sieke antwoord gegeven: Liever ka nonnen dan boter. De verbruiker krijgt niet zooveel boter, margarine of koffie als hy wel zou willen. Hij wacht op de af levering van zyn meubelen, hy moet zich aanpassen aan het gebruik van het vleesch en het fruit, dat in het seizoen beschikbaar is. Het artikel verklaart, dat indien men te veel meubelen van Duitsch hout vervaardigt, buitenlandsch hout moet worden ingevoerd. Rogge- en hopvelden voor het bier onttrekken de weiden aan de koeien en de grond, waar bloemen worden gezaaid, is voor groenten verloren. In 1938 heeft Duitschland voor 1800 millioen ingevoerd aan levens middelen, voor 347 millioen aan ta bak en koffie en voor 225 millioen olie. De schrijver van het artikel is van meening, dat op koloniale waren zal kunnen worden besnoeid. Men kan zonder tabak niet roo- ken en zonder benzine ciet auto rijden. Zonder schade voor de ge zondheid kunnen daarentegen dier lijke vetten door plantaardige vetten worden vervangen. Volgens het blad bedragen de be perkingen thans ongeveer 30 percent tegenover 1935. De boter, welke men niet eet en de koffie, welke men niet drinkt, worden omgezet in concrete materiale kracht, hetzij kanonnen, hetzy fabrieken, tot de dag zal komen, dat iedereen zyn boterham men naar hartelust zal kunnen eten Duitsch—Italiaansche landbouwbesprekingen. Van 30 Juni tot 2 Juli zijn in Bologna krachtens de tusschen de ministers van landbouw Darre (Duitschland) en Rossini (Italië) in München gesloten overeenkomsten DuitschItaliaansche besprekingen gevoerd over landbouwkwesties. Vol ledige overeenstemming werd be reikt over de vorming en ontwikke ling alsmede de mogelijkheden tot aanvulling der landbouwproductie van Duitschland en Italië met het oog op zoo ver mogelijk gaande garandeering van de voedselvoorzie ning, ook in het geval van bijzon dere toestanden. Bedevaart van vliegers naar Lourdes. Aan de bedevaart van vliegers naar Lourdes namen ook dit jaar weer een groot aantal aviateurs deel. Een aanzienlijk deel van hen kwam met dertig vliegtuigen naar het mariale genadeoord. Aan de plechtigheden, die drie dagen duurden, nam de president der Fransche aeroclubs, generaal Gouraud deel. Voormalige officieren van het Fiansche luchtwapen cele breerden de H.H. Missen en hielden de predicaties. Het Britsche vrouwelijk hulpleger. Mevrouw Gwynne-Vaughan is be noemd tot hoofdinspectrice van het nieuwe vrouwelijke hulpleger, dat gevormd is om bepaalde militaire diensten van de mannen over te nemen. Het korps telt op het oogenblik bijna 1000 officieren en 17.000 leden. Mevrouw Gwynne-Vaughan heeft in den wereldoorlog ook reeds een soortgelijke functie bekleed. De krijgsverrichtingen in China. De Japansche troepen vallen een Chineesche strijdmacht van bijna 10.000 man geregelde en ongeregelde troepen aan, die in loopgraven ver schanst liggen in het'Westen van Sjantoeng, zoo meldt een telegram van de troepen te velde. Deze actie is begonnen, zoo wordt verklaard, na de zuivering van de Chineesche^troepenrestanten uit Zuid- Sjantoeng. De gevechten worden ge leverd over een groot gebied ten Westen van de spoorlijn Tientsin- Poekau. Ook wordt gemeld, dat de zuive ringsoperaties tegen Chineesche troe penrestanten in Kiangsi voortgaan. Uit Tsjoeng King meldt Reuter, dat de Chineesche troepen aanvallen heb ben ontketend op Japansche stellin gen ten Noorden en Zuiden van Kanton, volgens verklaringen van den Chineeschen militairen woord voerder. De Chineezen verklaren ook, dat zij langs de spoorlijn Kanton Hankau in den aanval zijn. Verder verklaarde de woordvoer der, dat de Japanners vijf nieuwe divisies uit Japan naar China zen den. Het Japansche expeditie-leger in Zuid-China heeft in de afgeloopen maand tegen 17.380 maü Chineesche troepen slag geleverd. De Chineezen hebben 2795 dooden op het slagveld achtergelaten, terwijl 131 Chineezen werden gevangen genomen. De Ja panners hebben 70 dooden en 232 gewonden te betreuren. De blijde gebeurtenis. Het is zeer waarschijnlijk, dat de omstreeks half Augustus te verwach ten blijde gebeurtenis in het prinse lijk gezin zich wederom ten paleize Soestdijk zal voltrekken. De officieele viering van de ge boorte van de(n) nieuwe (n) Oranje, telg zal op dezelfde wijze geschieden als die van de geboorte van Prinses Beatrix. In dien zin is een circulaire uit gegaan van den voorzitter van den Ministerraad aan de overige minis ters, ter bekendmaking aan de onder hen ressorteerende instanties. De Kabinetscrisis. Nu de kabinetscrisis een feit werd betreurt vrijwel iedereen het, dat dezelve in de uiterst critieke om standigheden, welke de internatio nale situatie kenmerken, niet ver meden konden werd, misschien niet vermeden kon worden. En ook is iedereen er van over tuigd, dat de opiossing der crisis een Uiterst moeilijke opgave is. De heer Colijn heeft een nieuwe opdracht aanvaard, maar den grond slag van zijn oude kabinet zal hij niet kunnen herstellen. Samenwerking met de katholieken is 'n onmogelijkheid voor den heer Colyn althans en de katho lieken. Als die mogelijkheid nog restte, dan had ze voor het uitbre ken van den crisis moeten worden aangegrepen. ~!n een gewone regeering, hoe ook genaamd, is zonder de mede werking van de katholieken niet denkbaar. Tenzij misschien een nationale regeering, gevormd uit de vertegen woordigers van alle groote (zes) partijen in het parlement, dus met medewerking ook van de socialis ten. Dat heeft Colijn Woensdagmiddag in een conferentie met de partij leiders nagestreefd. Maar om de medewerking van de socialisten te kunnen krijgen, zal hy toch niet mogen tornen aan de be staande fondsen voor werkloosheids bestrijding en steunverleening. En als hrj Colyn dat niet van plan is, dan,., had ook de hui dige crisis niet behoeven te ont staan We zien nog geen enkel heil en betreuren slechts de moeilijkheden, welke men 2ich heeft aangehaald. Onze handel met Duitschland geeft een nadeelige balans; de Duit sche schuld aan ons land beloopt circa 2 miliard R.M. We hadden ten onzent dezer dagen bezoek van een aantal Duitsche gasten, onder leiding van rijksminis ter Dr. Funk, die over onze Oost grens Economische Zaken heeft en het presidium van de Rijksbank. Officieel heet deze visite een con tra-beleefdheid op het bezoek van minister Steenberghe aan Duitsch land. Maar het gaat natuurlijk om de handelsbetrekkingen over en weer; vandaar dat minister Funk van een staf van medewerkers was verge zeld. De handelsbetrekkingen zouden zich waarschijnlijk beter ontwikke len, als de Duitschers maar konden (en wilden betalen). Alle millioenen echter, die we in Duitschland hebben vastzitten, wor den vrijwel als verloren beschouwd; op de beurs geeft men zoo goed als niets voor een aandeel in die vorderingen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de Duitsche Vrije Stad Danzig. Ten behoeve dezer 3tad plaatsten we hier een 61/, pet. leening. De rente werd later verminderd tot 4 pet. En hoeveel vertrouwen er in de terugbetaling is, bewijst de beurs koers der stukken, welke Dinsdag tot 13 pet. was gedaald. Hoe het daarna ging zullen we maar niet zeggen. Want Dinsdag maakte de Senaat van Danzig bekend, dat betaling van rente en anderszins van deze leening werd gestaakt. Omdat ze in Danzig kwestie heb ben met.... Polen! Gezins tarieven bij de Spoorwegen. „Wy zullen het u demonstreeren Als wij meer vervoer krijgen, kun nen wy ook goedkooper gaan rijden. Dit tooverwoord sprak prof. Gou- driaan eenigen tijd geleden, toen de kwestie van de wilde bussen werd geliquideerd. En hy haalde daarbij de vergelijking aan van den draai molen, die toch moet draaien, al zit er ook maar één enkele dreumes op een schommelpaard. De directie wil den thans gedanen stap, waarvan het reizend publiek vanaf gisteren kan profiteeren, zien als een tegemoetkoming aan de groote gezinnen, al zal ook ieder klein gezelschap, van 5 tot 9 personen die gezamelijk reizen en terugkeeren daarvan gebruik kunnen maken. Tot dusverre stonden de Spoorwe gen wel niet met ledige handen ten aanzien van het vervoer van kin- der ea, want tot 4 jaar worden de kleuters gratis vervoerd en van 4 tot 10 jaar krijgen zij een plaats voor half geld. Eenigen tyd geleden echter is de vraag gerezen, of er geen ver dere reductie zou mogelijk zijn voor de kinderrijke gezinnen, waarvan ook de vader en de moeder zouden kun nen profiteeren. Daarop is besloten tot een gezinstarief, bestemd voor groepen van vijf tot negen personen, dus te beginnen by gezinnen met drie kinderen. En dan genieten deze een aanzienlijke reductie- Want bedraagt het gewone retour- tarïef (er worden alleen gezins retours verstrekt) 3,25 cent per heen en terug kilometer per persoon, voor gezinnen van vyf personen bedraagt dit 3 cent, voor zes tot negen per sonen 2,8 cent, hetgeen beteekent' voor vijf personen een reductie van 8 pet. daarboven een korting van zelfs 14 pet. Onze Spoorwegen leden over 1938 een verlies van ruim 23 millioen. De concurrentie van „rubber tegen rail" speelt hierbij een groote rol. De Directie ziet de toe komst echter met optimisme tege moet en acht de mogelijkheid, om het bedrijf rendabel te maken, zeer groot. VENRAY, 8 Juli 1939 AFSLUITING WEG. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen ingevolge het Wegen reglement, de weg, voorkomende op den staat van wegen en voetpaden onder No. 59 van af den provincialen weg van Venray naar Horst, aan sluitende aan de perceelen Sectie C 5831 en C 5634 tot aan het voetpad aansluiting gevende aan den Ouden Oostrumsche weg tusschen de per ceelen Sectie C 5727 en sectie C 3895 op ZONDAG 16 JULI a.s. vanaf des namiddags twee uur tot des middags negen uur voor alle verkeer is af gesloten, zooals op de ter plaatse aangebrachte bordjes is vermeld.' Venray, 4 Juli 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN, L b. De Secretaris, VAN HAAR EN. Prachtig succes. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer André Nuyens slaagde deze week te Utrecht voor het propae- deutisch examen in de Geneeskunde met „eervolle vermelding". Dienzelfde dag promoveerde diens oudste broeder tot Doctor in de letteren en wijsbegeerte te Amster dam en verkreeg daarby het prae- dicaat „cum laude". Proficiat Bevorderd. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer P. Seerden, sergeant-majoor- instructeur bij het Kon'. Oost-Indisch Leger, is onlangs op het aldaar ge houden examen en wel met den daarop volgenden rang van adjudant onderofficier te passeeren, recht streeks geslaagd voor onderluitenant, thans met verlof in Nederland, is met ingang van 24 Juni als zoodanig benoemd en op 1 Juli j.l. onder groote belangstelling te Nijmegen beëedigd als onderluitenant bij voor meld leger. Voorwaar een mooie promotie Examen akte L. O. Te Blerick slaagde voor akte L.O onze dorpsgenoote. Mei. M. Coou- mans. Zjj genoot hare opleiding aan de R.K. Kweekschool „Maria Reeina" te Blerick. MARKTBERICHT VENRAY Op de Maandag gehouden markt waren aangevoerd 214 stuks vee, waarvan 26 stuks rundvee en 18S biggen. De handel was levendig, terwijl de markt druk bezocht was. STAKING IN DE PEEL. Dinsdagmorgen is door een groep arbeiders uit Vaals in de Peel alhier tewerkgesteld, het werk gestaakt daar deze menschen naar hunne meemng te weinig konden verdienen. Zij zijn te Venray per trein naar hunne woonplaats vertrokken. YSSELLSTEYN. De kermis alhier die een druk verloop had, is Zondag nacht nog even verstoord door een vechtpartij, waai bij een jongeling uit Merselo verwond werd. Hjj moest naar het ziekenhuis gebracht worden.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1