THEE doet je goed! VENRAY IN HET VERLEDEN. Nood deed goede dingen worden. Uit den Raad te Maashees-Overloon. Nieuwtjes en wenken ProvincicJi Tarzan van de apen, door Edgar RicBu de spoorwegen hadden niet één man extra noodig om de buspassagiers in de treinen op te vangen. 't Is inderdaad geweldig voordeelig! Maar waar is het bestaan gebleveD van de 21000 spoorwegmannen, die bij de fusie H.S.M.S.S. zijn uitge- zuinigd en het bestaan der duizenden die bij de wilde busdiensten waren geïnteresseerd Er kan in dien geest van Prof. Goudriaan veel méér worden bezui nigd. We kunnen b.v. ook den mid denstand opdoeken en groote centrale distributiebedrijven oprichten. Waartoe echter leidt alle té ver doorgedreven efficiency en ordening. Er is nog altijd een zuinigheid, welke de wijsheid bedriegt. Koninklijke minzaamheid. De Koningin-Moeder van Engeland overleefde onlangs een aanrijding van haar auto door een vrachtwagen. En de chauffeur van dezen wagen zond H.M. bloemen. Wat de schrijver van „Onder de Rotor" inhetNwsbl. v.h. N. een vriendelijk gebaar vond. Ik ook. Enkel ben ik bang, dat ik geen bloemen had gekregen van den man, als ik onder zijn wagen was terecht gekomen. De Rotorist vertelt ons méér ook iets, dat ik nog niet wist. De Koningin zou den chauffeur vriendelijk briefje hebben geschreven of doen schrijven, om hem op het hart te drukken, dat-ie zich niet te veel zorgen over het voorgevallene zou maken. Zóó hoort het, meent de Rotorist. „Dit is iets waar weggebruikend Nederland ernstig over moge na denken. Om het op z'n gunstigst te zeggenhoofdpersonen van aanrij dingen hier te lande hebben zich over het algemeen minder gracieus gedragen dan deze Koningin-Moeder. En ik geloof niet, dat er hier ooit een aanrijder is geweest, die bloe men gestuurd heeft aan den chauf feur van den anderen vrachtwagen en er zijn geen brieven voorhanden van den eenen chauffeur aan den anderen, die in aanmerking komen om in deze krant te worden afge drukt. Er is bij ons blijkbaar iets niet in orde. Wij vatten zulke moei lijkheden van den weg niet vriendelijk op. Wij winden ons op. Wij maken ons er te ruw en te spoedig vanaf." Ik toef nogal eens in het Noorden van ons land, waar de Rotorist van het Nwsblad zijn lezers opvoedt. En toen ik daar onlaDgs 'n vracht, auto zag naderen en in de cabine naast den chauffeur op de bank bloemen zag liggen, ben ik gauw van mijn fiets gesprongen en achter een boom gaan staan. Want ik zeg niet graag leelgke woordjes, maar ik kom óók niet graag in een ziekenhuis terecht zelfs niet al strooit een chauffeur bloemen op den brancard, waarin ik word weggevoerd. BESCHREVEN DOOR EEN TIJDGENOOT. Het aantal Venraysche ingezete nen, die nog herinneringen hebben van hunne woonplaats in de tachti ger jaren, zal wel niet groot meer zijn. Het is daarom, dat ik, op ver zoek van den uitgever van „Peel en Maas", er toe wil overgaan, in enkele artikelen van dit blad, de voornaam ste bijzonderheden van Venray uit dien tijd mede te deelen. Daar ik het een en ander als tijd genoot en inwoner van Venray voor het grootste gedeelte zelf heb waar genomen, ben ik hiertoe, voorzoover mijne herinneringen mij niet in den steek laten, nog vrij goed in staat. Hoewel ik gaarne vooraf beken, dat aan deze schetsten elke letter kundige waarde ontbreekt, toch twijfel ik er niet aan, of ze zullen door vele hedendaagsche Venraysche menschen nog met graagte gelezen worden. Het aanzienlijke dorp Venray, met eens bevolking van ongeveer 15000 zielen, dat door zijne moderne win kels, prachtige gebouwen en keurige stratenaanleg, wel als eene stad kan beschouwd worden, telde in het jaar 1880, naar ik meen, het toen reeds vrij groote getal van circa 5 6000 inwoners, doch het aanzien van het dorp, ofschoon in uiterlijk niet zoo heel veel veranderd, was lang niet zoo modern en praktisch ingericht als thans. Enkel de Markt, de Groote Straat en de Patersstraat waren toen ge plaveid met kleine ronde keien of zoogenaamde kinderhoofdjes, die voor de voetgangers nu juist niet zoo heel gemakkelijk te beloopen waren, terwijl de overige straten gewone zandwegen waren. De hoofdwegen, nl. naar Horst, Maashees en Wanssum waren toen heel slecht verzorgd, en het beetje grint, dat de eenige verharding was, lag soms nog meer op de bermen dan in het midden. En om deze kostbare wegen eenlgszlns te vrij waren voor diepe karsporen, werden door de zoogenaamde wegkretsers, op korte afstanden schansen neer gelegd, zoodat de voertuigen zich soms rechts en links kronkelend over de wegen voortbewogen. Om het naburige Overloon, ofwel de flinke Venraysche gehuchten Merselo, Helde, Nachtegaal, Oirloen meer andere te bereiken, moest men in den zomer als het ware baden door eene zandzee, terwijl men in den winter vaak gehinderd werd stormen in de eerstvolgende jaren. Mochten we nog enkele jaren tijd heb ben om 's Pausen onophoudelijken op roep te beantwoorden, om een jeugd te vormen die Christus' Koningschap echt in haar leven zal toepassen en wier Katholieke Aktie een levensschool is. M. CIELEN. door groote plassen water, die de wegen gedeeltelijk overstroomden. In den vroegeren tijd, toen wijlen de heer Joseph Esser nog burge meester was van Venray, werden door dezen energieken bewindsman reeds alle mogelijke pogingen aan gewend om een flinken verkeersweg te krijgen door de Peel naar de Meierij. Nog lang zijn- in herinnering ge bleven de kernachtige woorden, welke deze kranige burgemeester hierover sprak, bij een ambtelijk bezoek van den Gouverneur van Limburg aan de gemeente Venray. Bij eene offi cieele toespraak tot den hoogen be zoeker, riep hij op het einde met zijne bekende stentorstem uit ,Venray moet een goedeD verkeers weg hebben naar Deurnehetgeen deze vooruitziende man toen reeds beschouwde als de voornaamste en noodzakelijkste verbinding van Lim burg en Noordbrabant. Jammer ge noeg heeft hij en evenmin zijn op volger de vervulling van dien wensch kunnen bijwonen. Een tocht door de Peel kon in dien tijd ongeveer beschouwd wor den als eene reis in een derwoestij nen van Afrika. Als men van uit Venray de Nachtegaal bereikt had, dan liepen er tientallen heel slechte zandwegen in alle richtingen naar de Peel. En als men er dan na heel veel lukraak zoeken in geslaagd was aan den zoogenaamden Deurneschen dijk te komen, dan ondervond de voetganger daar nog enorm veel moeilijkheden, die het loopen geducht hinderden. De eigenlijke weg bestond toch slechts uit een groot aantal zeer smalle en diepe paadjes met harde zijwanden en vaak overgroeid door stevige heistruiken. De voerlieden, die per kar naar Deurne moesten, hadden daarbij nog heel wat last van het verschil der karsporen, die in het Noordbrabant- sche gedeelte veel dichter bijeen kwamen dan op het Limburgsch gebied. Het onaangenaam gevolg hiervan was, dat een der beide partijen altijd met één rad in het karspoor kon rijden, en het andere soms 20 centimeter hooger, zoodat het voertuig zich steeds in schuine houding voortbewoog. Daar de gemeente Venray destijds nog geen spoorwegverbinding had, en de fietsen nauwelijks bestonden, moest het personenvervoer naar andere plaatsen geschieden per rijtuig, waarvan er slechts een paar alhier waren, ofwel per huifkar of te voet, hetgeen toen algemeen was Enkele jaren bestond er, van wege het Hotel „De Gouden Leeuw" een omnibusdienst van Venray naar het station Horst-Sevenum, waarbij echter al spoedig concurrentie kwam, doordat de heer Fr. Aerts eenzelfde dienst exploiteerde. Het voornaamste gebruik werd hiervan gemaakt door de talrijke reizigers, die reeds toen drukke zaken deden in het welvarende Venray, en die de voornaamste klanten waren van de hotels De Gouden Leeuw en De Zwaan. Daar de beide omnibussen reclame maakten ieder voor hun aangewezen hotel, werd de naijver soms zoo groot, dat er haast ri uie door ontstond. Venray is van oudsher geweest eene voorname landbouwende ge meente, en een groot getal der in gezetenen wood den evenals thans op de zoogenaamde „butingen", waar van de meesten toen reeds eigen kerken en scholen hadden. Het eigenlijke dorp had ook al reed3 in vroegeren tijd een keurig mooi en proper aanzien, met in het midden zijne aloude kerk en reuzen- toren, die men tot in den wijden omstrek uren ver kon waarnemen. Een paar mooie en ruime pleineD, zooals de Groote Markt en het Hen- seniusplein, beplant met hooge schaduwrijke boomen, en zijne rechte dichtbebouwde straten gaven toen reeds een voornaam uiterlijk aan de steeds vooruitgaande aan zienlijke gemeente Venray. De twee eenige bestaande kloosters van Venray, nl. het aloude Convent van de Eerw. Paters Minderbroeders Franciscanen, met hun Gymnasium en het toen reeds vermaarde klooster en Pensionaat „Jerusalem" brachten heel wat bij tot het hooge aanzien van het dorp, waartoe vooral mee werkten het groote aantal studenten en pensionairen, uit de meest voor name gezinnen van geheel Neder land, en het drukke bezoek van familieleden. Als een bewijs dat Venray al vroeg op allerlei gebied eene voor uitstrevende gemeente was, kan dienen, dat in het jaar 1879, dus nu reeds voor 60 jaren, alhier het thans nog bestaande weekblad werd opge richt door den heer Frans Delhougne uit Sittard, welk blad toen genaamd was „Venraysche Courant". Toen deze eerste uitgever in bet jaar 1881 overleed, werd de uitgave nog een tijdje doorgezet door diens broeder den heer Nlcola Delhougne. Deze kwam echter rechtstreeks uit Parijs naar Venray en kon hier niet aarden, waarop de zaak werd overgedaan den heer Jan van der Marck uit Grave, die het blad herdoopte in ,Maas en Peel". Na eenige jaren met een kwijnend bestaan, zag deze er geen heil meer en toen werd de zaak geëxploi teerd door een Venraysche onder nemer, den heer Willem van den Munckhof-Sassen. Met het oog op groote evolutie, welke toen met de Peel plaats had, gaf deze aan de courant den naam van „Peel en onder welke benaming het thans door dezelfde Firma nog met groote succes wordt uitgegeven. In een volgend artikel zullen wij de algemeene beschrijving van Ven ray voortzetten, benevens een begin maken met eene schets over de toenmalige bevolking, met zijne eigenaardige typen en de uitspan ningen, welke toen geboden werden. M. Land groeit in de Peelwoestijn. Vorige week maakten de persman nen een perstocht door Limburg daartoe uitgenoodigd door het Mi nisterie van Economische Zaken teneinde de Limburgsche werkver schaffingen te bezichtigen, waarbij ook Duitsche, Engelsche en Fransche dagbladen waren vertegenwoordigd. Het geheel stond onder leiding van den regeeringscommissaris, den heer Meijer de Vries en den inspecteur voor Limburg, burgemeester J. H. Martin. Het vorige jaar waren de Maaswerken, de Biesbosch en Drenthe Overijssel bezocht, nu ging de tocht naar de meest Zuidelijke pro vincie van het land. De excursie begon in Sittard en ging bijna door geheel Limburg, van t meest Zuid-Oostelijk gelegen Vaals en van Maastricht, tot de werkver schaffingen in Venray en Horst. De moeilijkheid waarmede Limburg te kampen heeft is deze, dat Zuid- Limburg het grootste aantal werk- loozen heeft, terwijl de groote werk- verschaffiagsobjecten in het Noorden liggen. Wat in Limburg bij dezen perstocht opviel, was de verscheiden heid van objecten, die hier waren aangepakt eD reeds voltooid. In een tocht door Zuid-Limburg ging het via Venlo vervolgens de Maas over en het Noord-Westen van Limburg in. Bebermde wegen, die zich openen en wegdraaien in den middag. Horst en dan Venray. En dan den weg op midden door de Peel naar Deurne. Het land wordt armer aan boomen, de grond is hier nieuwer schraler. Wij schreven een tjjd geleden: de (ontginning knaagt aan de Peel. Hier in het Zuid-Oosten knaagt zij niet maar vreet met groote happen. Voorbij Ysselsteyn, een der jonge Peeldorpen, gaat de tocht het zand in. Het stof waait in grijze wolken op naar de autobussen, die het karre- spoor ploegen. De einder wordt vlak en eindeloos diep, de vergezichten zijn rossig en donker: de Peel. Er gebrek aan cultuurgrond in Brabant Limburg. Bij Sevenum worden 400 H.A. op de schop genomen. Een half-duizend arbeiders staan hier gebogen over den woesten, onbe- roerden grond, die openbreekt onder honderden schoppen; hij wordt egaal gelegd en ligt bruin-rood in groote vlakten. Bij Venray achter Yssel steyn worden niet minder dan 800 H.A. opengebroken, geëgaliseerd, gedraineerd en zoo geschikt ge maakt voor den landbouw. Hier werken meer dan duizend tewerk- gestelden. In de Sevenumsche Peel is reeds een kleine half millioenaan werkloonen uitgekeerd, voor de Ven raysche ontginning wordt een loon bedrag van anderhalf mlllioen ge raamd! En dèn komen de kosten van den bouw van 55 boerderijen in werkverschaffing. Men zal trachten de gronden door handenarbeid te cultiveeren, een jaar te bemesten en proefbebouwing toe te passen. Zoo zullen hier op den duur 2500 n.A. in ontginning komen. In de diepten van dit ruige land heffen zich de roode daken der werk kampen. Twee in het Sevenumsche, vijf in het Venraysche Peelgebied. Ze zijn helder en ruim: ze rieken nog naar verf en olie en de tafels zijn blank gevernist. Maar daar rondom is de vlakte eindeloos. Daar staan de mannen uit Eindhoven, Maastricht, Venlo, Tegelen, Sevenum, uit Nijmegen, Helmond, Venray, Asten, Deurne, Heerlen, Kerkrade, Vaals en Sittard. De stad en het dorp waar ze geen werk vonden liggen ver. De eeuwige grijze straat, die hun gezichtsveld begrensde, ligt verloren achter veel kilometers weg. Zjj staan in een eindelooze vlakte, de grond is rauw, de middag is rossig en de zon glanst in de spade, die de aarde wegschuift. Mgr. dr. Poels staat met den bur gemeester van Venray bij de directie keet en overschouwt het land. De droom van zijn broer gaat in ver-" vulling, een woeste eenzaamheid wordt nieuw land. Dat is nog niet alles, wat er in Limburg geschiedt, er is nog de ruilverkaveling, de stichting van Onze buurthuizen", dulzend-en-één particuliere" ontginningen. Er wordt gewerkt hier, hard gewerkt om de werkloosheid uit te bannen. Deze werkverscchaffing werd be rekend op 800 1000 man gedurende jaar. Dezelfde methode als te Sevenum wordt toegepast, door handarbeid cultiveeren, een jaar bemesten en proefbebouwing, waarna de gronden ofwel in erfpacht komen ofwel ver kocht worden. De bedoeling is om op circa 800 H.A. ontgonnen gronden een 55-tal boerderijen, zoo mogelijk ook in werk verschaffing, te bouwen. Voor dit werk zijn gebouwd vijf werkkampen, bezet door werkloozen uit de gemeenten Maastricht, Heer len, Kerkrade, Vaals, Geleen en Sit tard. Volgende week wordt 'n 100- tal arbeiders uit Breda tewerkgesteld. Zij zullen een der nieuwe werkkam pen betrekken. Dat de Peel-ontginniDg, ook ten gevolge van het groote gebrek aan cultuurgrond voor jonge boeren, sterk op het voorplan staat, mag ook afgeleid worden uit de voorbereiding van verdere objecten, zoowel onder Venray en Sevenum als Horst (600 H.AIn dit verband mogen we ook niet vergeten te noemen de talrijke ruilverkavelingen, reeds uitgevoerd of nog in voorbereiding. Het voornaamste object hiervan is wel de ruilverkaveling tusschen Ne- derweert en Meijel. Ongeveer 300 H.A. zullen hier wor den gespaard voor natuurschoon (als Peelreservaaty en ongeveer 800 H.A. worden verkaveld en waar noodig ontgonnen. Het geheele waterafvoer- probleem wordt dan tegelijk opgelost, terwijl de verbindingen tusschen de dorpen gemaakt worden. Hier wacht naar schatting een loonbedrag van één millioen gulden op arbeidskrachten, hier wachten de jonge boeren, zooals in Sevenum en Venray op nieuwe gronden en eiD delgk... een toekom3t. Is er mooier werk mogelijk Om te besluiten mogen we zeg gen, dat de geweldige uitbreiding der werkverschaffing (beter is werk verruiming) in de laatste twee jaren een opdracht van oDzen energie- ken minister Romme zich goed Limburg heeft gedemonstreerd. In de jaren 19351939 waren in deze provincie gemiddeld resp. 3198,1888, 1709, 2287 en 3934 tewerkgestelden, terwijl het aantal steuntrekkers van 6615 in Juni 1936 tot 3043 in Juni 1939 daalde. Vrijdag kwam de Raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Brj de opening door den Voorzitter wijdde deze enkele woorden aan de nagedachtenis van wijlen A. J. Goe- mans, als oud-raadslid, welke heden morgen ten grave werd gedragen. Goemans was iemand, aldus Spr., die niet direct het woord nam, doch na kalm beraad, wist hij de ge meentebelangen goed te dienen en God zal hem hiervoor wel reeds beloond nebben. Laten wij hem in onze gebeden herdenken. 1. Notulen. Deze worden ongewrj- zigd en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Goedgekeurd werden de volgende raadsbesluiten: Verkoop grond aan P. Aerts en M. van Abel. Verhuren van de gemeentewoning te Over loon aan W. Loonen. Een kleine aanmerking werd ge maakt op verhuring gemeenteboer derij, ingevolge art. 212 der gemeen tewet. Het betreft hier maar een kleine redactiewijziging, aldus den Voorzitter. Wat de begrooting 1938 betreft, hierop was ook een kleine aanmer king iDgekomen. B. en W. stellen naar aanleiding hiervan voor, om Ged. Staten te vragen deze onge wijzigd te handhaven. Een schrijven werd voorgelezen van de bestuien der werkliedenver- eenigingen te Overloon en Maas hees, waarin deze verzoeken om de uurloonen in de werkverschaffing te verhoogen, aangezien maar 20 cent wordt betaald. De Voorzitter zegt deze besturen te willen voorstellen, dit zelf te vragen bij den Minister en dan zal de Gemeente dit verzoek zeer graag steunen. Dit nog te meer, om den schijn weg te werken, als zou de gemeente reeds eerder geen mede werking hebben willen verleenen, dit is onjuist. Wij zijn er voor, dat een hooger uurloon gegeven wordt. Ik zou liever hebben, dat het 24 ct. werd, als dat 't 20 ct. bleef. Wethouder Crooymans was van meening, dat het schrijven wat nu aan ons gericht is, door te zenden aan den Minister, met bijvoeging van steun onzerzijds. De Voorzitter zou een nieuw ver zoek laten klaar maken en als volgt inkleeden: dat b.v. al meermalen het verzoek om verhooging tot den Raad gericht is, doch zonder succes. Redenen waarom wij ons nu recht streeks tot den Minister wenden. Spreker zou nu bedoeld schrijven met onze goedkeuring bij elkaar insluiten, om zoodoende den schijn weg te werken, dat wij niet hebben medegewerkt. Dan had het bestuur van deR.K. W.V. te Overloon nog een verzoek tot den Raad gericht, om de be sproeiing van de aardappelen tegen de Coloradokever, voor de gezinnen, die bij de werkverschaffing zijn, kosteloos te stellen. De Voorzitter zegt, dat dit niet zal meevallen. Waar is de grens Franssen heeft gehoord, dat de kleine perceelen aardappelen meer moeten betalen. De Voorzitter heeft hiervan niets gehoord en wat dat kosteloos sproei en betreft, meent hij, dat de Raad zich hiermede slecht kan bemoeien. De Raad is van dezelfde meening. J. Rongen had een verzoek gericht tot den Raad om een perceel grond te koopen en hierop een huis te mogen bouwen ingevolge de Land- arbeiderswet. De Voorzitter zal hierop straks in geheime zitting terug komen, even eens op het verzoek van M. v. Abel, die ook een landarbelderswoning wil bouwen. H. J. Hendriks vraagt om een bijbouw aan zijn woning, daar zg'n schuurtje bouwvallig is. Franssen, Bonants en Jans zijn van meening, dat 't hard noodig is. Wethouder Crooymans zegt, dat die woning indertijd is gebouwd om er een keuterij van te maken. Er is daar ter plaatse grond genoeg be schikbaar. Besloten dat B. en W. eens zullen gaan kijken. Aan W. Akkermans te Maashees werd een perceel jacht verpacht in het Holtheeeche broek voor 3 jaren, f 10 per jaar. Een verzoek van L. Jacobs, ge. meente-kantonnier, om verhooging van salaris. Besloten f 100 te verhoogen. De P.E.N.M. had een verzoek om een bijdrage van f 220, ter gedeel telijke bestrijding der aansluitings- kosten van de boerderijen van Alf. Crooymans, M. Gerrits en G. Linders. De Voorzitter vindt de kosten te hoog en zou de betrokkenen zelf laten vragen. Wordt goedgevonden. Voor extra C-steun komen in aan merking 26 personen en voor groep B 21. Voor groep C wordt f 5.78 vergoed, waarvan de gemeente f 2 en het Rijk f 3.78. Door de leden Bonants en Frans sen werden de geloofsbrieven van alle herbenoemde raadsleden in orde bevonden. De Voorzitter feliciteert allen en zegt de gemeente Maashees wel als een voorbeeld te kunnen stellen in het Land vau Cuijk, waar geen stem ming noodig was. Dit bewijst wel, dat de samenwerking hier goed is. Besloten werd de kasgeldleening ad f 22000 wederom te verlengen bg Staal en Co. te Den Haag. De begrooting 1938 moet een kleine wijziging ondergaan, hetgeen de Raad kan goedkeuren. Dan volgde taxatie en wijziging van een 11-tal nieuwe gebouwen, ingevolge de Baatbelasting. Dan volgde bespreking bouwen en verhuren der nieuwe boerderijen. Hiervoor ging de Raad ruim an derhalf uur in geheime zitting. Na de heropening werden de volgende besluiten bekend gemaakt. Op het verzoek van J. H. Rongen werd afwijzend beschikt. M. v. Abel kan 30 aren grond koopen ad f 6.50 per are, Vijf boerderijen worden ge bouwd en verhuurd aan de volgende personenW. Thoonen, Twist; J. Coopmans, Holthees; Joh. Hendriks, Overloon; H. Creemers, Overloon en van Katwijk te Beers. Voor het bouwen eener landar beiderswoning voor M. v. Abel werd bedrag van ten hoogste f 2200 beschikbaar gesteld. Bg de rondvraag informeert Bo nants naar het verbeteren der wegen in Holthees. Franssen vraagt om in het vervolg zelf de gratis verstrekte kieedingte mogen halen waar men wil, tegen afgifte van bonnen, maar natuurlijk in de gemeente. Spreker heeft zelf aan den lijve ondervonden hoe slecht deze in den afgeloopen winter ver strekte kleeding was. De Voorzitter zegt hieraan zg'n volle aandacht te zullen besteden. Hierna sluiting met gebed. De droogte. Het is jammer dat droogte schade doet, anders zouden we kunnen spre ken van een ideaal zomerweer. Pa raplu-handelaren en boeren klagen steen en been. Veel korenvelden zg'n voor hun tijd wit en loopen niet voL Het ergste is het nog 't vee, want de weiden zijn kaal en dor en het akkervoer wil ook niet groeien. Moge de bede om regen spoedig verhoord worden, want anders gaat het er voor boer en tuinder bedenkelijk uit zien. De prijzen van de produkten vanaf boerderij zijn toch al zoo laag, dat het een ramp dreigt te worden voor de maatschappij. Bleven we in het voorjaar gespaard voor Nachtvorst. deze heeft de vorige week op ver schillende plaatsen van zich doen hooren. Vooral op de veengronden, waar de afkoeling het sterkst is, heeft men er van te lijden gehad. Gansche aardappelvelden zagen zwart van de vorst. Bij het stille weer zakte de koude lucht, die zwaarder is, het meest op laaggelegen en be schutte plaatsen. Een goedkoop mid del is, om rook te verwekken, door hoopjes kaf neer te leggen, deze aan te steken tegen de morgenuren en ze wat vochtig te houden. Ook kan men in de tuinen een paar tobben met water zetten. Slachtveecentrale. Een goed idee van de Limburg- schen Land- en Tuinbouwbond is, de verschillende verkoopvereenigingen in onze provincie, die het den laatsten tijd niet voor den wind gaat, te ver eenigen tot één centrale verkoop- vereeniging van den L.L.T.B. met annex een slachtvee-centrale. Een dracht maakt macht en men kan de concurrentie vooral tegen de groo- tere concerns, beter het hoofd bie den. Het is toch een zaak, die inde eerste plaats den boer zelf aangaat en daarom wenschen wij dit loffelijk pogen veel succes. Varkens* Er is een nieuwe toewijzing van varkens geschied. Voor zoover dit i verlaging beteekent, wordt ze van kracht 3 maanden na dagteeke- nlng der kaart. Daar deze kaarten ongeregeld zijn verzonden, beteeken- de dit een nadeel voor degenen, die ze 't eerst ontvingen. Daarom is het wijze besluit gevallen, dat de verla ging pas zal ingaan uiterlijk 1 Nov. Dc proefboerderij „Hoosterhof' te Beesel ontsluit weer haar poorten voor excursies. Al doet zich aldaar ook de droogte sterk gevoelen, toch is de stand der vruchten in vergelij king met het algemeen lang niet slecht. En wat is er veel te leeren. Ongeveer 2000 proefnemingen. Elke boer, die op de hoogte van zijn tijd wil blijven, moet er een kijkje nemen. Ieder vindt er een beeld van zijn eigen bedrijf, en er is warempel ook nog een planten.ziekenstal te aan schouwen. Kippenhokken. Wjj kennen hier voor onze hokken het enkele dak. In Gelderland ziet men op veel plaatsen het dubbele schuurdak. Dat is in het midden- hooger en in den winter warmer, waardoor men bij de strenge koude in December minder last had van be vlezen der kammen. Wie er belang in stelt vrage een model bij het Pluim veestation te Beekbergen. Appels hebben geweldig gebloeid, geen last van nachtvorst gehad en toch zal de oogst maar matig zijn. Men beweert, dat er te weinig goede bgendagen zijn geweest. Opvallend is, dat men nog de meeste vruchten ziet in de nabijheid van den bijenstal. Zorg in den bloeitijd voor een voldoend aan tal bijen, 5 tot 6 volken per hectare. Dc Coloradokever heeft dit jaar wind tegen. Gelukkig. Vorig jaar heeft de Zuiderstorm ons uit Frankrijk en België een heele vracht op ons dak gestuurd. Enkele kevers zijn gevonden. De eerste be spuiting is achter den rug. Al was er reden tot ontevredenheid, toch is het goed dat iedereen er toe mee werkt, waartoe men trouwens ook verplicht was. Nu bestaat er nog kans, .den kever uit te roeien, wat onzen buitenlandschen handel, die toch al zoo sterk aan banden is ge legd, ten goede komt en waarvan ledereen op den duur vruchten plukt. Als u ophoU(it leg dan dt bMa P ueeo, u he'J, ~°P k flink. Hebt dan hebt weer kans asperges, dikwijls Augustus eiTsej,c aaperges groeit, jaar de asperge De lage aapeta beer overgoten, plaaten voor omï de andijvie grö? maar daarvoor a wel te vroeg -ija. c Elk jaar ziev,. fouten bij de ast l Is wat te laat, en dan laat men er is verkeerd, Vh.°' bijna geen nitnJ daarvan kimuen CT. steken. Steken wiPI de plant het «L wortels aanspo^ probeeren in h ht Daarom moeten ik Heeft ze al ees5 grond, dan ia groote prikkel, onfel omhoog te sturen. STAAKB00NEi,e bonden worden. D^. linkswindend zijn. c de richting vanj Laat niet meer j o bij elke staak sta«. VENRitj, Een bijzondcrehi de| H. Mis in deiy ïn de wijde Hkt Deurne f: Venice morgen een bija p plaats gehad w$>oi Oost-Brabantera fee 1 ringen oproept. Jwe Brabantsche gretell Deurnesche gemrre ligt op het Limbie de z.g.n. Crayetfoe generaliteitsland m ning van den Katten was verboden, bin digen, doch trouw,hc Oost-Brabant op bie schuurkerkje omjoi H. Misoffer te kuoiji in ver trokke o\ ne heidevlakte in I Crayen- of Kmieiei in nering aan dieier tijd nog steeds vck Des morgens nul Crayenhut eenze p plaats als in hcüs leden. Voor de tal ii geving gelegerdetta kapelaan Lam vanroc 1 plechtige E i 1 lucht op. In grcfet de Katholieke to officie»-en het Iljffe historische pldfooi voor de Ooat-tters c wier voorvadaer eer troosting van H. G komen smakeoet di; treffende plecljld zijn OpMeldpo Met iitfan 1 Met ingargj 1 Ju veldpost woreïheven. .Veldpost" taarna i worden gebsén de is opgedragajeorresf in te lichtenatdewi lop van 1 Jtnoet wi adresseerd, ifcduidin plaats van telng. Brieven eajke in i gangstijd hm de ai veldpost zijofenengi van bestemt$&gen z traging in ding one Soldaat feonke irijk. Zaterdags* uur is veer 30-jarifit van E uit Eindhof de Ma jammerlijk den- Van Kaldaj1 was uit Venlo. Hij was bflps te I te werk gesteraat vi Itwee kinderenk- InwijdingtFami t£lo. Ondanks ba ken de inwï nieuwe H. Ft eweldige utige v fichtigl urk te Uing. i 1. In het jaar 1888 vertrokken Lord Greystoke en zijn vrouw Alice met een zeilschip van Dover naar Afrika, waar Lord Greystoke benoemd was tot gouverneur van de Britse kolo niën, gelegen aan de Westkust van Afrika. Hg heeft deze post echter nooit bekleed, omdat hg nimmer de plaat» van bestemming bereikte. In Afrika aangekomen, gingen Lord en Lady Greystoke op een ander zeil schip de „Fuwalda" over, dat hen naar de Westkust moest brengen. Op geheimzinnige wjjze beide mensen echter voor altijd van de aardbodem. Na enkele dagen zeilens, toen de kust uit het gezicht verdwenen was, sloeg de bemanning aan het muiten* De woedende kapitein trok zijn re volver en wilde Zwarte Michael, de aanvoerder der muiters, neerschieten. Lord Greystoke, die dit zag, sloeg de arm van de kapitein naar bene den en redde daardoor het leven van Zwarte Michael. Dit was echter het begin van een reeks van gebeurte nissen, die later een rol zouden spe len in het I - - Lord Greysw even> 1 gelijke op df'Do& ni gevonden. Ifj? vei"hH voorwerpen#*?- Lo: stoke haald-Euwuit en samen f?naa.r I Daar lagen 'ï*flttini elkaar, ze$wa8sei1

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6