PTPTFT VN MA AC JT JëjJCjjj HiJLi IVliLiLij Weekblad voor VENBAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter De professor en de onderwijzer. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag t Juli 1939 Zestigste jaargang No 26 is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Elk stelsel kan tot in het ab surde worden doorgevoerd, ook de democratie. Wat op zich zelf niet tegen het stelsel behoeft te pleiten, maar wel tegen het misbruik ervan. Er is een zuinigheid, welke zich zelf bedriegt. Er is ook een democratie, welke zich zelf nekt. De democratie is onlangs van zekeren kant belachelijk gemaakt, toen de Tweede Kamer te be slissen kreeg over een ontwerp tot contingenteering van zijden dameskousen. Wat weten de Kamerleden nou zoo hoorde men van zijden dameskousen? Ik geef toewaarschijnlijk uitgezonderd de vaders van vele dochters niet zoo heel veel. Ook over de wenschelijkheid van contingenteering van zulke kousen zullen ze moeilijk een eigen oordeel kunnen vellen. Dal eischt de democratie ook niet van ze. Deze eischt, dat ze zullen toezien: dat de wetgever zijn ontwerp heeft gebaseerd op adviezen van deskundige en ob jectieve beoordeelaars. De grondslag, waarop het mi- nisterieele ontwerp steunt, is discussiabel, de zijden kousen zijn het niet. Wie over deze laatste zou beginnen, maakt zich en de democratie belachelijk. Amsterdam heeft een gemeen telijke universiteit en het is dus juist, dat de gemeente de hoog leeraren aan deze inrichting be noemt. En het verantwoordelijk gemeentebestuur is: de raad. Moeten daarom alle raadsleden specialiteiten zijn in alle vakken, welke aan de gemeentelijke uni versiteit worden onderwezen? Dat kunnen ze niet. Op dat punt zal de gemeenteraad zich dan onbevoegd moeten verklaren. Maar het recht der benoeming blijve aan dit college. Wanneer we een voorbeeld „in 't klein" kiezen, zullen rechten en de prac- tische (en logische) toepassing dezer ons duidelijk zijn. Gij, lezer, hebt 'n zaak. 'n fa briekje. Stel het u eens voor. Daar is een typiste noodig, maar ge hebt van typen niets geen verstand. Zult ge dan zeggen: nou Iaat ik de benoeming maar aan mijn „eerste bediende" over? Neen, dat doet ge niet. Ge zult het advies van uw eersten be diende vragen; ge zult overwegen en beoordeelen, of dat advies op goede en objectieve overwegingen steunt. Ge zult b.v. trachten na te te gaan, of de aantrekkelijkheid der candidate den adviseur niet méér kan hebben beïnvloed dan dezer nauwkeurigheid en vinger vlugheid. Maar als ge aldus het advies hebt gewogen, dan zult ge aan de hand daarvan uw besluit nemen. Desnoods zult ge vooraf nog uw adviseur corrigeeren en hem om een verbeterd advies vragen, steunende op objectiever over wegingen. Het advies zal in elk geval doorslaggevend zijn. Toen de Amsterdamsche ge meenteraad een hoogleeraar in de vaderlandsclie geschiedenis be noemde Dr. Romein buiten de voordracht om, welke op deskundige adviezen steunde, maakte ze de goede democra tische practijk tot een aanfluiting. Het staat vast, dat de benoe ming in dit geval op politieke gronden is geschied, welke niets gemeen hadden met wetenschap pelijke overwegingen. De heer Wijnkoop heeft ver klaard, dat de communisten zonder wie geen meerderheid kon worden verkregen dezen keer in tegenstelling met een vroegere stemming, waarbij Dr. Romein belanghebbende was, vóór dezen candidaat zouden stemmen, ómdat die inmiddels ten aanzien van Sovjet.Rusland een „verbeterd" standpunt zou hebben ingenomen. Ik wil aan de meerderheid ten deze volkomen recht laten we dervaren en er aan herinneren, dat zij uiting heeft gegeven aan haar overtuiging, dat ook weer politieke overwegingen het advies van curatoren hebben beïnvloed, die Dr. Romein zouden hebben geweerd, omdat hij „marxistisch" zou zijn afgestemd. Meende de raadsmeerderheid dat inderdaad, dan had zij van haar gevoelen moeten laten blij ken en B. en W. moeten uit- noodigen om, deze gevoelens ter kennis brengende van curatoren aan dezen een nader advies te verzoeken. Nu heeft de benoeming, zooals uit de verklaring van den heer Wijnkoop blijkt, een politieken grondslag gehad, welke de meer derheid in het advies van cura toren brandmerkte en is daardoor een misdaad geworden tegenover de wetenschap èn tegenover de democratie. Wat in Amsterdam „in 't groot" geschiedde, gebeurt in kleinere steden en dorpen vaak „in 't klein". Ik las een verslag van den raad der gemeente Zuidwolde. Omdat ik de leden van den raad dezer kleine plattelandsgemeente toevallig ken, neem ik 'n bepaald debat in dat bestuurscollege ten voorbeeld. Dat ik niet ter navol ging kan aanbevelen. Een der leden stelde een rege ling voor, waarbij candidaten voor een onderwijsbetrekkingeen proefles moeten geven, die door de raadsleden kan worden bijge woond. Het voorstel vond bijval. Een der heeren zeide er mede véél voor te gevoelen om zich persoonlijk van de bekwaamheid van hel onderwijzend personeel te overtuigen. Er waren nog méér voorstanders. Het doet er hier verder niet toe, hoe het voorstel aan z'n eind is gekomen. Ik ken toevallig de leden van dezen raad; ze onder scheiden zich kwalitatief niet van de bestuurderen eener andere plattelandsgemeente. Ze zijn kleine boertjes met 'n gezond verstand, maar van een geringe schoolsche ontwikkeling. Als ze een brief moeten schrijven, dan gaai ze dat even moeilijk af als mij 't melken van een koe. Da's geen schande; ieder z'n stiel. Maar waf weten zulke men- scben nou van paedagogie bij het onderwijs van taal- en reken methoden enz. enz., dat ze zich het recht durven aanmatigen om een onderwijzer(es) naar zijn (haar) waarde voor de school te beoordeelen Zuidwolde noemde ik enkel als voorbeeld in tientallen gemeen ten wordt de democratie verkracht door aanmatigingen als die, wel ke ik schetste omtrent deze kleine Drentsche gemeente èn.... Amsterdam. Tusschen wat met de hoog- leeraars'oenoeming in de hoofd stad gebeurde en inzake onder- wijsbenoemingen te Zuidwolde werd voorgesteld, is slechts een gradueel verschil. Kamerleden, die over zijden kousen komen te praten en raads leden, die een candidaat-hoog- leeraar of een idem-or.derwijzer zelfstandig naar zijn geschiktheid willen beoordeelen, maken de democratie belachelijk. En ze schaden het algemeen belang. Gezonde democratie eischt van ze, dat ze het gegeven deskun dige advies volgen, öf het advies (de voordracht) renvoyeeren, wanneer ze meenen, dat de sa menstelling niet steunt op objec tiviteit. Md. FRANSCH-TURKSCH VERBOND. In navolging van Engeland heeft thans ook Frankrijk een verdedi- gingsverbond gesloten met de Tur ken, waardoor beide mogendheden hun positie in de Mlddellandsche Zee danig hebben versterkt. Maar Frankrijk heeft een prijs betaald voor de Turksche vriend schap en deze is de volledige afstand van het z.g, Sandjak aan Turkse. Het Sandjak is de meest noordelgke, aan Turkije grenzende provincie Alexandrette. Er wonen daar volgens Turksche opgave 300.000 menschen, van wie er 250.000 Turken zouden zjjn. Er is een groote rivaliteit tus schen deze Turksche bewoners van het Sandjak en de Syrische Arabie ren. Aan deze laats ten is door Frankrjjk in de naaste toekomst volledige zelfstandigheid toegezegd, maar de Turken willen niet door de Arabieren geregeerd worden. Een Fransch mandaat zouden de Turken hebben aanvaard, maar geen Ara bische overheersching. Daartegen over beschouwen de Syriërs het Sandjak als een Syrische provincie en thans heeft dan ook de afstand van dit gebied groote beroering en ontevredenheid onder hen gewekt. Turkse, dat altijd heeft gemokt tegen Frankrijk over de Sandjak- kwestie, heeft volledig zijn zin ge kregen. Het moest zijn zin krijgen, want Engeland en Frankrijk kunnen Turkije in de Middellandsche Zee niet missen. Als eens deze Zee, die de Italianen voor zich opeischen, als een flesch moet worden gesloten met een kurk in Gibraltar en een kurk bij Suez, dan is daarbij de hulp van Turkije, dat den nauwen toegangs weg tusschen Zwarte Zee en Mid dellandsche Zee beheerscht, onmis baar. OOK NIEUW BALKANPACT Turkije schijnt de rol van bemid delaar te willen vervullen tusschen Engeland en Frankrijk eenerzijds en Rusland anderzijds. Door de geogra fische ligging van Turkije zijn de Turken daartoe de meest aangewezen personen. Maar de Turken willen nog méér doen. In het Zuid-Oosten nemen zij blijkbaar de leiding bij de formatie van het afweerfront tegen Duitsche- en Italiaansche agressie. Zij streven daartoe o.m. naar een verbeterd Balkanpact, dat van een krachtig defensief karakter zou moeten zijn. Het is opmerkelijk, dat thans, na het bezoek van den Roemeenschen minister van buit. zaken aan Turkije, uit de Roemeensche hoofdstad het bericht komt, dat deze minister, Gafenco, in zijn kwaliteit van voor zitter van den Balkanbond een dergelijk nieuw defensief Balkan pact voorbereidt. ENGELAND- DUITSCHL AN D, De vredeshand afgewezen. Met den dag voelt men den oorlog nader komen. De haat groeit zoo zeer in de Europeesche politieke verhoudingen, dat een vredelievende oplossing enkel reeds daarom on mogelijk wordt. Chamberlain heeft den Duitschers nog eens de vredeshand willen toe steken, maar de Duitsche reacties daarop zijn een delirium van op winding, zich uitende in woorden van haat en hoon. In een massa-bijeenkomst van regeeringsaanhangers zei Chamber lain o.m. ten aanzien van de betrek kingen met Duitschland „De ware tragiek van den toe stand, zoo zeide de premier, schijnt te zijn, dat de toekomst van Europa heden ten dage vergiftigd wordt door de verspreiding van verdacht makingen en valsche ongerechtvaar digde achterdocht. „Het Duitsche volk b.v. wordt dag en nacht bewerkt met beweringen, volgens welke Engeland voornemens is, het te omsingelen. „In een wereld, waarin het ver trouwen hersteld zou zijn, zouden onze beide landen zeer wel kunnen samenwerken in het ontwikkelen van de hulpbronnen die nog onaan geroerd liggen, en die voor ons beiden groote winsten zouden op leveren. „Doch zulk een gelukkige toe komst moet een droom blijven, tot dat Duitschland bereid is, zijn onge rechtvaardigde achterdocht jegens anderen te laten varen entetoonen, dat het oprecht bereid is, redelijk te praten met redelijke menschen." Deze woorden, we zeiden het reeds, hebben in Duitschland enkel tot het opnieuw uitspreken van haatgevoe lens aanleiding gegeven. De Duitsche bladen voeren een felle anti-Britsche campagne. Onder het opschrift „De afgehakte kinderhandjes" schrijft minister Goebbels in de „Völkischer Beobach- ter" over de Engelsche propaganda methoden. Hg zegt hierin o.a.„Engeland probeert thans weer hetzelfde wat het tijdens den oorlog met zoo groot succes geprobeerd heeft. De huidige Engelsche propagandastrijd tegen Duitschland is even plomp, even driest en even brutaal als toen. De „afgehakte kinderhandjes" in nieuwe uitgave kunnen bij het Duitsche volk en ook bij het grootste deel der wereld geen indruk meer maken. Men heeft John Buil door. „Wanneer de Engelschen het op een machtsstrijd met Duitschland willen laten aankomen, hebben zij niet te doen met den Fuehrer of met een leidenden kring. Dan treedt hun het gesloten 80-millioenen volk der Duitschers tegemoet. „Zij zouden er dus goed aan doen, andere wegen, dan die van het ge wapende conflict te zoeken. Want dit zou geen succes opleveren en het acute gevaar meebrengen, dat Groot-Brittannië zijn wereldrijk ver liest. „Londen moet zich meer in het realisme oefenen en de harde en onveranderlijke feiten onder de oogen durven zien." Op den Zondag gehouden gouwdag te Essen heeft Goebbels de „Engel sche schijnheiligheid" gegispt, zoo als die uit hun omsingelingspolitiek zou blijken. Het Italiaansche tijdschrift „Relaz- zioni Internazionali" schrijft Italië heeft geen haast, 't Italiaan sche volk zal zijn expansie- en machtsbelangen met vasthoudenheid verwezenlijken. De Italianen in Tunis en de Duit schers in Danzig kunnen rustig wachten, de democratieën te Londen en Parjjs zullen den vrede van Hit- Ier en Mussolini moeten aanvaarden, indien zij niet willen, dat men haar dezen oplegt. Zien we uit het vorenstaande dus, dat de verhouding Engeland-Duitsch- land niet gunstiger wordt, de kracht van Engeland wordt overal op de proef gesteld. In tal van gevallen moet Engeland waakzaam zgn. In het Verre Oosten kennen zede kwestie met Japan, waarbg haar levensbelangen op het spel staan, doch waarin een gelukkige kentering schijnt te komen. Japan heeft nL voorstellen tot regeling van de kwestie Tientsin ingediend en al zijn die voor Enge land zonder meer niet aanvaardbaar, men verwacht toch, dat de bespre kingen tusschen Londen en Tokio geopend zullen worden. Tusschen de bedreven door gaat Japan echter nog voort met een verdere blokkade van de Chineesche kust, zoodat heel veel hoop op dit gunstig voorteeken niet mag worden gekoesterd. Is dat dus nog een moeilijke kwestie voor Engeland, met haar naasten buur Ierland is ook nog een kwestie te regelen, al mag men conciudeeren, dat de Iersche kwestie voor een groot deel is opgelost in de geweldige toezeggingen, die Enge land aan den Ierschen minister president De Valera heeft gedaan. Al met al bljjft de toestand voor het oude Albion erg zorgwekkend en ook van dat land wordt de groot ste krachtsinspanning geëischt, om haar positie in het wereldrijk te handhaven. ENGELAND KAN NIET MEER TERUG. In de City Carltonclub te Londen heeft Churchill Woensdag een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat Juli, Augustus en September moeten worden beschouwd als de maanden, waarin de spanning in Europa zeer ernstig zal worden. „Ik acht deD toestand, waarin wij ons bevinden, zeer ernstig", zeide hij. „Deze toestand lgkt veel op dien van het afgeloopen jaar, doch er Is een groot verschil; er zijn dit jaar geen wegen open om terug te trek ken. Jegens Tsjecho Slowakije hadden we geen verplichtingen, bij verdrag vastgelegd, doch thans hebben we Polen een absolute garantie gegeven, dat indien het het voorwerp is van een niet uitgelokten aanval van het nationaal-socialistische Duitschland, wij tezamen met onze Fransche bondgenooten genoodzaakt zgn den oorlog te verklaren!" DALADIER SPREEKT. In de Kamer sprak de Minister- President Daladier over de bulten- landsche toestand. Hij zei, dat vanaf het begin van dezen zomer één feit al het andere overheerschtsedert twintig jaar is de toestand niet zoo ernstig geweest. Aan de Fransche grenzen staan drie millioen man onder de wapenen, zonder te rekenen de paramilitaire organisaties en in het binnenland, in de fabrieken, werkt men met koortsachtigen haast en men ont vangt berichten over groote troepen concentraties. De regeering moet eerst de lands verdediging versterken. Hiervoor zijn milliarden en nogmaals milliarden noodig. Hoe zwaar deze last ook is, het land wil dezen liever dragen, dan buigen voor de bedreiging van geweld. Frankrijk is bereid tot eerlijke samenwerking met alle volken, in dien deze ook willen werken in een wereld van vrede en niet willen vernielen. Frankrijk is ook vastbesloten, zich met alle kracht te verzet ten tegen iedere poging tot over heersching, (luid applaus). Het weet, dat deze pogingen zich eens tegen de veroorzakers zelf zul len keeren. Frankrijk zal waken en de voornaamste zorg van de regee ring is de versterking van de lands verdediging. Daladier maakte er geen geheim van, dat de Fransche regeering reden heeft te gelooven, dat een nieuwe „coup" van Duitschland voor de deur staat. Niet-officieele zegslieden noemen aanstaanden Zaterdag als het tijd stip, waarop Hitier opnieuw actief in de Europeesche politiek zal in grijpen, een meening, die haen in Londen overigens niet bevestigt en die ook nalaat duidelijk te maken, wat men er onder verstaat. De bespreking tusschen den pre mier en de politici was geheim. Daladier sprak zeer openhartig. De Fransche generale staf is niet onbekend met de Duitsche troepen bewegingen. Er is over de conferentie van Daladier met de parlemetsleden geen communiqué verspreid, doch men meent te weten, dat de Fransche autoriteiten alles in het werk stellen om bevestiging te krijgen van de niet-officieele berichten, volgens welke Duitsche troepen en vooral officieren, in het geheim in het ge bied van Danzlg binnendringen. Een sterke rede van den minister. Drie uur aan één stuk heeft mi nister Goseling in de Tweede Kamer het woord gevoerd om zgn beleid inzake Oss te verdedigen. Enkel reeds deze duur getuigt er op zich zelf van, dat het onmogelijk is om in het be- stek van een kort Kamerkroniekje deze rede te resumeeren. Men leze de uitgebreide verslagen, welke er van zijn gegeven, 't Is de meest fris- sche lectuur, welke de zaak-Oss heeft opgeleverd; de rede geeft mede sterk den indruk, dat ze misschien ook het eerlijkste woord inhoudt, dat in den loop der procedure-Oss is gezegd; eerlijk in den zin van „oprecht ge meend". Dat zullen ook zij kunnen erkennen, die het met de strekking van het ministrieele betoog niet in alle opzichten eens zijn. Oss. Gelukkig zou het heeft ons volk een politieke lolly en houdt het daardoor de aandacht van ernstiger zaken afgetrokken. In trein en bus, op de werkplaats, ja overal waar menschen samen zijn, redeneert en critiseert en roddelt men „inzake Oss". Al meer dan een jaar langEn de debatten, deze week in de Kamer gevoerd, zal men geens zins als het slotstuk kunnen beschou wen. Want Oss is niet enkel de zoet zure lolly voor de massa, maar Oss is r voor sommige slimmelingen de politieke kluif. Die laten ze zich niet „zóó maar" uit de handen nemen. Heel 'n wereld zucht van angst over den oorlog, wijdt zich aan de verdediging van lijf en goed en gees telijke waarden, wij bazelen voort over Oss. Dat het ons wèl moge bekomen! Kleine boeren en tuinders naar Argentinië. De regeering der provincie Buenos Aires bleek er zeer veel prijs op te stellen, dat juist Nederlandsche boeren het ontginningswerk in de Parana-delta ter hand zouden nemen en verklaarde zich bereid, in de kosten van een door Nederlandsche deskundigen In te stellen onderzoek de helft bij te dragen. De .totale oppervlakte van deze delta bedraagt 600.000 H.A, waar van 100.000 H.A. eigendom zijn van de provincie Buenos Aires. Dit gebied wordt doorsneden door de vele zijarmen en takken zoowel van de Parana-rivier als van de Uruguay-rivier, die het verdeelen zoowel in eilandjes met een opper vlakte van slechts enkele Hectaren als in eilanden van 20.000 H.A., dus ongeveer ter grootte van de Wierin- germeer. Op enkele randgebieden zijn hier en daar boerenbedrijven gevestigd, die op primitieve wijze tuinbouw en fruitteelt beoefenen. Primitief moet deze bebouwing reeds daarom zijn, omdat telkenmale bij hoog water de deltagronden onderloopen, zoodat de huizen en schuren op palen zijn ge bouwd. Van beteekenis zijn deze be drijfjes dan ook niet, al kunnen de hier gevestigde boeren ook redelijk rondkomen, doch practisch kan men zeggen, dat het geheele gebied nog vrij is en op ontginning voor inten sieve bebouwing ligt te wachten. Daartoe is slechts noodig bedijking en inpoldering van de laaggelegen gedeelten, bemaling van de ingepol derde gebieden op de wijze als o.a. ook in de Biesbosch gebeurt, een werk dus, dat onzen Nederlandschen ingenieurs al bijzonder vertrouwd is en waaromtrent ir. Tellegen aan stonds na zijn terugkeer waarschijn, lijk interessante bijzonderheden zal kunnen mededeelen. Voor het kolonisatieprobleem is van het grootste belang, dat het deltagebied gelegen is een gematigde luchtstreek, met een gunstiger kli maat dan het Nederlandsche, maar overigens zelfs nog niet sub-trcpisch. Er groeien dan ook, evenals in het Nederlandsche polderland, wilgen en populieren en als het land eenmaal ingedijkt is en het Friesche of rood bonte vee er graast, zal het in vele opzichten aan het Hollandsche pol derlandschap herinneren. Deze grond leent zich bij uitstek voor veeteelt en vooral voor tuin bouw en fruitteeit. In 't kort. De vader van den te Vlissingen bij het ongeluk met de Ekster om gekomen piloot-instructeur Tye van de K.L.M. heeft ernstige beschuldi gingen geuit aan het adres van onze Luchtvaartmaatschappij, welke het levensbelang der piloten (en daarmee ook van de passagiers) zou achter stellen bij baar zakelijke belangen. Het toestel, waarmee het ongeluk is gebeurd, zou van een gevaarlijke constructie van gevaarlijke eigen schappen zijn gekenmerkt. De direc tie moet de klachten der piloten echter hebben genegeerd. Velen ei3chen thans, dat het onderzoek naar rampen bij het vliegverkeer openbaar zal zijn als het onderzoek naar scheepsrampen. - Heden, Zaterdag worden in As sen de bekende T.T.-races gehouden, waaraan de deelname grooter is dan ooit. De onderneming zal wel zeer groote massa's tot zich trekken. Van de vroegere deelnemers zijn er al verscheidenen gevallen en gedood op hun veld van eer. Mogelijk zal er in Assen ook wel véél te zien zijn. - Het aantal seizoenslachtoffers stijgt regelmatig; van week tot week is het grooter. Er zijn vele verdrin- kingsgevallen en enkel gedurende het jongste weekend werden acht mecschen bij verkeersongevallen in ons land gedood. VENRAY, 1 Juli 1939 Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau voor de verkiezing van leden van den Raad in de Gemeente Ven ray, brengt ter openbare kennis, dat een afschrift van het proces verbaal der zitting van voornoemd Hoofdstembureau, bedoeld in artikel 92 der Kieswet, ter Gemeentesecre tarie voor eenieder ter inzage is nedergelegd. Venray, 23 Juni 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het als Centraal Stembureau optredend Hoofdstem bureau in de Gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing voor de leden van de Gemeenteraad is vastgesteld, voor een ieder ter iDzage is nedergelegd ter Gemeente- Secretarie. Venray 23 Juni 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot de heer Jos. Vollebergh Fzn. slaagde op het jl. Maandag en Dinsdag gehouden examen voor de akte L.O. Proficiat. Onze dorpsgenoot de heer D. Zingel slaagde te Venlo voor het eindexamen H.B.S. ZEER VERHEUGEND is 't te kunnen melden, dat de ver koop van missievlaggetjes van het KR.O. wereldapostolaat heeft op gebracht: te Venray f 84,60 te Oostrum f 14,40 Bedevaart Derde Orde naar Scherpenheuvel. Naar wij vernemen, is de Derde Orde van Venray voornemens begin September haar jaarlijksche bede vaart te richten naar het oude, beroemde genadeoord van Maria in België, Scherpenheuvel. Wat Kevelaer is voor Duitschland en grensstreken, is Scherpenheuvel (Mont Aigu) voor België en Zuid- Nederland. 't Is een echte bedevaart plaats De reis zal geschieden met auto bussen. Op den terugweg zal een bezoek gebracht worden aan het graf van het „Heilig Paterke van Hasselt". Voor deze bedevaart blgkt veel animo te bestaan Bedevaart naar Lourdes, Met de groote Limburgsche Bede vaart naar Lourdes vertrokken deze week ook 38 deelnemers uit Venray. Een zoo groot getal werd nog nooit bereikt. Volksconcert, De Fanfare St. Oda uit Merselo zal morgen Zondag een volksconcert geven op Ysselsteynsche kermis. Aanvang 8 uur. Valsche oormerken. De Rechtbank te Roermond deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den 48-jarigen landbouwer H. H. P. te Venray, die voor 14 dagen terecht had gestaaD, verdacht van varkens met valsche oormerken te hebben voorzien en voor echt te hebben verkocht. Het O.M. had tegen verdachte een

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1