Weekblad voor VENUAY, HOEST en Omstreken. Dr. H. COLIJN. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 Juni 1939 Zestigste Jaargang No 25 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal; voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. Bij zijn 70sten verjaardag en de zóóveelste kabinetscrisis- Donderdag bereikte onze grijze regeerings'.eider den 70-jarigen leeftijd. Gelukkig voor hem en voor ons land is hem het lot bespaard, dat ik hem in vroeger jaren eens, in goedbedoelden ijver, heb toe gedacht. Reeds als jongeman had ik last van mijn sociaal sentiment en ik ijverde voer de pensionneering van allen, die tot hun 65-jarigen leeftijd door hard werken hun deel in de algemeene maatschappelijke welvaart hadden bijgedragen. Ik vond het een schande, dat iemand, hard wer kende oud geworden, geen recht kon laten gelden op rust en een onbezorgden levensavond. Zoo denk ik er trouwens nóg over, t.w. over het gemis aan recht op een rustigen levens avond. Maar ik vind het thans monsterachtig om een ouden werker tot rust te willen dwin gen. Want het zou z'n dood kunnen wezen. Wanneer we er te zeer op uit zijn om den mensch op zekeren leeftijd van arbeid te ontlasten, dan bezien we het wezen van den arbeid verkeerd. Arbeid is geen straf. In bijbelschen zin moge hij dat eens zijn geweest, sedert de arbeid den mensch werd opgelegd, is ze een levensbehoefte. Wie het platteland bewoont, kent tal van oude menscher, uit z'n omgeving, die, buiten nood zaak, „werken, zoolang het dag is". Persoonlijk ken ik er van meer dan 80-jarigen leeftijd, die geen enkele materieele zorg meer hebben, maar eiken dag opnieuw de kromte van den rug strekken om de spade nog in den grond te kunnen drijven. Wanneer ze dat niet meer zouden doen, om dat de rust en werkeloosheid hun werden voorgeschreven, dan zou dat bij hen de geestelijke ineenstorting verwekken, welke in den dood verloopt. De thans 70-jarige staatsman Colijn is uit precies zoo'n licha melijk en geestelijk sterk boeren geslacht voortgekomen als dezul ken, op wie ik hiervoren doelde. Zijn bijzondere talenten waren te rijk voor den gewonen akker; zijn roeping volgende, bracht hij het tot vdórwerker op den wijden akker des maatschappelijken le vens. Daar heeft hij veel geploegd en gezaaid, gewied en rijk ge oogst. Hij staat er nóg, grijs maar krachtig. Zijn bedrijf staat er best voor, maar rond zijn akker drei gen gevaren, elementen van vernietiging, welke een voortdu rende bestrijding en een goed georganiseerden alweer ver- eischen. Zijn geestelijke zonen zouden thans best in staat zijn cm de leiding van het bedrijf over te nemen, maar juist nu de omstan digheden zoo bijzonder en ge vaarlijk zijn, is het hun toch een groote steun, dat de rijke ervaring en het geschoolde inzicht van „den ouden heer" hun op directe wijze dienstig blijven. Colijn is als de gezonde eik, die nooit „oud" wordt in den aftandschen zin des woords, maar in kracht bloeit en draagt, tot het oogenblik, waarop hij onder het gehuil van stormen door zijn Schepper wordt omgelegd. Onze 70-jarige heeft zoo min behoefte als verlangen naar non activiteit. Van Hem, Die hem de kracht gaf om te werken, wacht hij in geloof en vertrouwen de opname in Zijn rust. Tot dan zal hij blijven woe keren met de hem geschonken talenten van geest en arbeids kracht. Den minister-president wen- schen we van harte geluk met den zegen van een zoo vitalen en geestelijk rijken ouderdom. Waarvan erkennen we zulks in dankbaarheid de respiratie ons land vruchtbarend bedauwt. Op een verjaardag is men ge neigd ..mooie" dingen te zeggen. Dat deden we overigens wel gemeend hiervoren. Maar niet alles kan altijd mooi zijn en even mooi blijven. Zoo moeten we het bejammeren, dat en juist nuopnieuw een reeeeringscrisis dreigt te ont staan, misschien reeds ontstaan is, wanneer deze regelen zijn gedrukt en zich in latenten vorm reeds langs heeft geopenbaard. Maar deze crisis is er niet door en niet om Colijn. Colijn heeft haar niet gewild, maar integendeel alles gedaan om haar te vermijden. Als de crisis doprwerkt, dan zullen we juist weer om Colijn het hardst verlegen zijn. Dat zul len ook degenen moeten erken nen, die het niet altijd, of niet volledig met zijn politieke in zichten eens zijn. Colijn is op het oogenblik piactisch nog steeds de eenige man in ons land, wiens autori teit een koepel vormt, groot ge noeg om er velen een beschutte plaats tot samenwerking onder te bieden. Zonder Colijn is er, gelet op de omstandigheden, weinig kans op politieke rust in ons tand. Een regeering zonder de katho lieken is technisch onmogelijk; een rood-roomsch verband ont wricht de grondslagen van onze Nederlandsche maatschappij en zou bovendien rood èn roomsch ruïneeren. Daarom: voor zelfbehoud moe ten we toch weer naar Colijn uit. Deze noodzaak is de aureool om het hoofd van den 70-jarigen staatsman. Maar een aureool, welken hij niet begeert. Wat hij begeert en als verja ringsgeschenk van het Nederland sche volk gaarne zal aanvaarden, is: de wil om door het brengen van offers over en weer, door inschikkelijkheid, de eendracht te herscheppen, welke noodig is om het Schip van Staat - zij het dan met eenige mutatie onder het officierencorps veilig door de verraderlijke kolkingen van de momenteel zoo bewogen wereldzee naar de haven van voorspoed en gelukte koersen. Md. De toestand blijft somber* De groote massa is gewend geraakt aan de internationale spanning in de wereld en ze leeft in een rustiger stemming, hoewel de toestand wel licht meer dreigend is geworden, doordat de verhoudingen zich steeds meer toespitsen en de bewapening allerwege steeds geweldiger wordt. De houding van Japan heeft Enge land in een lastig parket gebracht en dat terwgl de kwestie van het verbond met Rusland voor hetBrit- sche rgk reeds een ware nachtmerrie vormt. Intusschen gaan er telkens geruchten, dat Japan strijdensmoe zou zijn en een einde zoekt te. maken aan den oorlog in China* Amerika bereidt zicb voor. De waarnemend minister van oor log van de Ver. Staten heeft een rede gehouden over de wijze waarop de industrie op een oorlog voorbe reid is. Hij zeide, dat tienduizend fabrieken onmiddellijk kunnen overgaan tot den aanmaak van munitie. Ambtenaren van het ministerie van oorlog hebben een onderzoek ingesteld in meer dan 20.000 fabrie ken en het is, aldus Johnson, geble ken, dat vrijwel de geheele militaire behoefte in de Vereenigde Staten bevredigd kan worden. Franco spreekt van „kunst matige oorlogssfeer." In antwoord op een toespraak van den burgemeester van Bilbao heeft Franco o.a. verklaardOp het oogenblik, waarop wij het vredeswerk beginnen, blijven wij onverschillig voor de kunstmatige oorlogsatmos feer, welke in Europa geschapen is en wij geven zoodoende een klaar voorbeeld van ons oordeel, terwijl wij ons voorbereiden voor het werk van den wederopbouw en de groot heid van Spanje. Ex-Koning Zogoc naar Engeland Ex-Koning Zogoe van Albanië heeft verzocht, zich in Engeland te mogen vestigen. Die toestemming zal wel gegeven worden onder het gewone voorbehoud, dat hij geen politieke actie zal voeren. Engeland zal dan al twee ex- vorsten herbergen: Haille Selassie van Abessynië en Zogoe. Japan strijdensmoede Er gaan weer geruchten dat Japan den strijd in China zou willen beëin digen. Sommigen zien een bewijs van de Japansche onmacht in het feit, dat Japan als uitdrukkelgke voorwaarde voor de regeling van het Tientsin-conflict aan Engeland den eisch heeft gesteld, dat het op houdt met steun te verleenen aan Tsjang Kai Sjek, omdat het anders geen kans zou zien, China er onder te krggen. Japan zou speculeeren op de moeilijke positie van Engeland, dat wellicht genegen zou zijn, om ten koste van China voordeelen aan Japan te bezorgen, Men ziet: tot een koehandeltje worden de mogend- beden wel in staat en bereid geacht Eerste Europeesch congres van schapenfokkers. Te Brussel werd het eerste Euro peesch congres van schapenfokkers gehouden. Dit had plaats onder eere-voorzitterschap van den Belgi schen minister van landbouw en onder voorzitterschap van baron De Roest d' Alkemade en van den heer Michel Lallour, voorzitter van het Europeesche comité van schapen fokkers. In verschillende secties werden referaten uitgebracht. Dr. A. M. Leroy, professor in zootechnie aan het agronomisch instituut van Parijs, sprak over het voedsel van het schaap. Dr. Doehner, directeur van de Duitsche vereeniging van schapen fokkers, had bet over technische onderzoekingen in verband met de wol en concludeerde dat het congres aan al de Europeesche regeeringen zou moeten vragen, dat zij de bena ming „wol" alléén zouden erkennen voor wol, die van schapen afkomstig is. Anderzgds werd door het congres een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op internationale samenwerking op het gebied der voortbrengst en der verdeeling van serum tegen de besmettelijke ziek ten bij de schapen. Noodweer in Hongarije. De hevige onweders, welke Hon garije de laatste dagen hebben ge teisterd, hebben tot nog toe aan zes menschen het leven gekost. Talrgke landarbeiders zijn door den bliksem zwaar gewond. De herhaalde hagelbuien en wolk breuken hebben aanzienlijke materi eele pchade aangericht. Iïljhet district Szabolos vernietig den pware hagelbuien bijna negentig pro pnt van den korenoogst. Iy hevige wolkbreuken onder-, speelden in de Karpatische Oekraine een spoorlijn, zoodat een trein ont spoorde. De machinist en de stoker vonden daarbij den dood. KINDERTOESLAG OP DE LOONEN. Maatregel van sociale recht vaardigheid. Economie in het vervoer. Geldverspilling door concurrentie. Er is geweldig veel geschrevenen nog meer gepraat over de idéé van het geven van een bijslag op het loon in verhouding tot het kindertal, dat de loontrekker heeft te verzor gen. Onze hardwerkende en vooruit strevende minister van Sociale Zaken, Mr. Romme, heeft deze idéé neer gelegd in een wetsontwerp, dat hij voor en in de Kamer op overtuigen de wgze heeft verdedigd. In de Kamer wijdde hij er een wel sprekend en klaar betoog aan van niet minder dan anderhalf uur en dat heeft er ongetwijfeld veel toe bggedragen, om heel wat misver stand weg te nemen en tegenstand te overwinnen. Het lijkt ons noodig, dat onze lezers bedoeling en uitvoering van zulk een belangrijken maatregel als deze kinderbijslag-verzekering ken nen en daarom zullen wij deze hier in 't kort eenvoudig weergeven. De bedoeling dezer wet is, aan alle loontrekkenden een toeslag op 't loon te geven naar rato van de grootte van 't gezin, waar voor zij hebben te zorgen. Waarom, zoo vroegen velen, hier het beginsel: loon naar behoefte ge steld naast het principe: loon naar prestatie De minister zegt het duidelijk: Ik ben overtuigd van de persoon lijke verantwoordelijkheid van het gezinshoofd voor het onderhoud van zijn gezin. Maar, wil hij die verantwoordelijk heid dragen, dan mag de loonvor ming niet zoodanig zijn, dat het ge zinshoofd daarin een belemmering ontmoet voor het onderhouden van zijn gezin, zoodra dit grooter is dan de feitelgk gemiddelde gezinsvorming in'de maatschappelijke samenleving waartoe hij behoort. De opzet van deze wet is nu, het totale loonbedrag anders en rechtvaardiger over de betrokken arbeiders te verdeelen. De wet wil er toe bgdragen, dat de arbeider zijn gezin zal kunnen onderhouden, de arbeider zonder of met weinig kinderen, maar ook de arbeider met meer kinderen. Het gemiddeld aantal kinderen per gezin in ons land is 2,18. Aan dit gemiddelde heeft het loon zich aangepast. Voor den arbeider met een groot gezin is het een schrale troost te weten, dat zijn loon voldoende is voor het gemiddelde gezin. HIJ moet van het loon kunnen leven met ZIJN gezin. De toeslag zal beginnen met het derde kindhg wordt alleen gege ven voor kinderen beneden 15 jaar. De minister heeft in zijn ontwerp den bijslag afhankelijk gesteld van het verdiende loon en wei van 10 ct. tot 25 ct. per werkdag en per kind, vanaf het derde kind. Een arbeider met bijv. zes kinderen die f 24 of minder per week verdient zal per week in totaal aan kinder toeslag ontvangen f 2.40. De premie moet worden opgebracht door het bedrijfsleven en zal naar schatting ongeveer 1 pet. van het verloonde bedrag bedragen. Dit wil niet zeggen, dat het bedrgfsleven een extra last krijgt ten bedrage van 1 pet. van het uit te keeren loon. Bij de loonbepaling zal met de pre mielast rekening worden gehouden. Of en in hoeverre de kinderbijslag- verzekering voor de bedrgven een verhooging van lasten zal beteeke- nen, hangt hiervan af, of en in hoe verre verdisconteering in de loon bepaling plaats vindt. De loonbepa ling zal geschieden als weleer en bij voorkeur door de collectieve arbeids overeenkomst van werkgevers en werknemers. Minister Romme wenst daarbg door zijn ontwerp slechts een bijdrage te verleenen voor een recht vaardiger verdeeling van het totaal te verloonen bedrag, zoodat alle ar beiders, die met weinig en die met meer kinderen, overeenkomstig hun stand en staat kunnen leven. De verzekering zal worden uit gevoerd door: a. kinderbijslagfondsen van be- drijfsraden b. kinderbrjslagfondsen van er kende bedrgfsvereenigingen; c. een kinderbijslagfonds. Met deze wet wordt een stuk so ciale rechtvaardigheid in -t maat schappelijke leven gebracht, waar voor Minister Romme hulde verdient. Er zullen ongeveer 300.000 kinderen met deze wet gemoeid zijn. De wet zal ongeveer 15 millioen gulden per jaar vragen of 1 pet. van de 1500 millioen, die jaarlijks verloond worden. Bezoek van H. M. aan de grenstroepen. H. M. de Koningin heeft Donder dag een bezoek gebracht aan de troepen, die gelegerd zijn aan de grens van Overijssel, Drenthe en Groningen. Arbeid voor 4000 werkloozen gedurende 4 tot 5 jaren. De onlangs in Twente ingestelde commissie voor Inventariseering van Werkverschafflngsobjecten heeft in samenwerking met den inspecteur van den Rijksdienst voor Werkver schafflngsobjecten te Zwolle een overzicht samengesteld van de thans direct aanwgsbare werkobjecten, welke voor de circa 4000 Twentsche werklooze arbeiders, die daarvoor in aanmerking komen, een doorloopen- de werkgelegenheid zullen bieden van 4 tot 5 jaar. Behalve de wegenverbetering ko men in het overzicht zeer belang rijke objecten voor, waarvan de voorbereiding reeds in meerdere of mindere zijn gevorderd. Deze objecten zijn de ontginning van de -gronden tusschen Wierden en Nijverdal (1500 H.A.), de ver betering van den Dinkel, de Gele Beek en de Hollander Graven, als mede diverse groote ruilverkavelin gen in de gemeenten Weerselo, Tub- bergen en Losser. GRENSVERKEER MET DUITSCHLAND. Van offieieele zijde wordt gewaar schuwd tegen het gevaar, dat zij loopen, die meer Duitsch geld over de grens naar Duitschland nemen, dan volgens laatste rondschrijven van den Duitschen minister van econo mische zaken is geoorloofd. Zoo schijnen pelgrims naar Keve- laer te meenen 30 mark in zilver mede te mogen nemen. Volgens officieel voorschrift ech ter mogen reizigers slechts 10 mark (Scheidemünz) mee nemen en de grensbewoners slechts drie mark (zilver). Deviezen smokkelen. De Schepenrechtbank te Krefeld heeft den 43jarigen kappersbediende Th. K. uit Venlo, die enkele weken geleden verdacht van deviezensmok- kelarg is aangehouden te Kalden* kerken, deswege veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 4000 Mk geldboete subs. 40 dagen gevange nisstraf. Het in beslag genomen geld ad 400 mark is verbeurd verklaard. ZEDENMISDRIJVEN IN RAVENSTEIN. Het dorp Ravenstein is plotseling in groote en gerechtvaardigde op schudding gebracht, aldus meldt de '3 Hert. Crt. De gemeenteveldwach ter is namelijk op het spoor gekomen van een uitgebreid dievencomplot, dat ontstaan is tengevolge van ernstige zedenmisdrijven. De politie man heeft hiermede een einde ge maakt aan een verschrikkelijk kwaad, dat de gansche dorpsjeugd dreigde te besmetten. Reeds geruimen tijd kwamen bij hem talrgke aangiften van kleine diefstallen binnen, waarvan men de daders niet te pakken kon krggen. Dag aan dag surveilleerde de veld wachter, luisterde en speurde, tot hg eindelijk een draadje in handen kreeg, dat leidde naar den 16-jarigen J. de K. uit Ravenstein. De jongen werd geschaduwd en werkelijk ge lukte het den veldwachter den knaap op heeterdaad te grijpen, toen hij een rijwielbelastingmerk stal. Op het bureau werd de jongen aan een ernstig verhoor onderworpen en over zgn slechte daad onderhouden. Men begrijpt de verontwaardiging van den politieman, toen hij tijdens het gesprek met steeds grootere zekerheid ontwaarde, dat de knaap betrokken was bij een zedenmisdrijf, waaraan de 64-jarige gepension- neerde Indisch militair W. v. S. zich schuldig maakte. Onmiddellijk zette de veldwachter met groote voortvarendheid zijn onderzoek voort, dat hem steeds duidelijker maakte, dat de jeugd van het dorp door den onverlaat in groot gevaar verkeerde. Op de arrestatie van de K. volgde vrij spoedig de aanhouding van den 19- jarigen A. v.d. H., die eveneens be kende. Het bleek dat de hoofddader een noodlottigen invloed had. Spoedig bleken reeds 21 jongens in de zaak betrokken, varieerende in leeftijden van 16 tot 21 jaar. Zij vormden ook een complot, dat overal kippen, eieren,rijwielmerken, enz. gingen stelen. De gepensionneerde was reeds vanaf 1936 hun leider en tevens ook zedelijk hun verderver. Het schandaal breidt zich steeds uit. Bg gebrek aan arrestantenlokalen konden de jongens niet in arrest gehouden worden. Slechts de drie eersten zijn naar Den Bosch over gebracht. Het onderzoek duurt voort. Reeds zijn 21 verdachten uitvoerig gehoord, maar het lijkt erop, dat bijna geen gezin in de dorpskom niet één slachtoffer van den onverlaat telt. De Justitie is uiteraard in het geval gemoeid. VENRAY, 24 Juni 1939 Verlenging sluitingsuur* De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur van de ver- gunnings- en verlofsinrichtingen ge legen te Merselo voor Zondag 25, Maandag 26, Dinsdag 27 en Donder dag 29 Juni a.s. is verlengd en ge bracht op 12 uur middernacht. Venray, 20 Juni 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M, JANSSEN, BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de Raad der Gemeente in zgne openbare vergadering van 16 Juni jl. besloten heeft de door het Bestuur der Bijzondere Lagere School te Merselo gevraagde gelden voor de aanschaffing van 6 schoolbanken te verstrekken tot een maximaal be drag van f 110. Venray, 19 Juni 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Geslaagd. Deze week slaagde te Amsterdam voor het diploma Kraamverpleegster, onze dorpsgenoote Mia Poels. Proficiat DIEP TREURIG zou het zgn, wanneer de Missie niet meer over voldoende middelen zou kunnen beschikken, om haar zegen rijk werk te kunnen voortzetten. Maar daarvoor bestaat geen gevaar als alle Missievrienden hun gaven naar vermogen blijven schenken. We wijzen daarom op de dag van bet K.R.O. wereldapostolaat, Zondag 25 Juni a.s. Stel dan uw eerste goede daad a.s. Zondag door het kopen van een Wereld-apostolaat-vlaggetje. WIJ DANKEN U, GOD Er gaat een klein boekje onder U verschijnen. Een boekje geschreven door een van uw priesters hier in Venray werkzaam. De titel luidt: „Wij danken U, God!" En hiermede is dan ook tevens de gehele inhoud en strekking van dit boekje weer gegeven. Want deze gedachtegang heeft den schrijver bij de samen stelling van dit werkje voorgezeten, om juist in deze tijd, nu God zo dikwijls vergeten wordt, de aandacht voor Hem te vragen en wel in 't bijzonder voor God als onzen groot ste Weldoener. Het boekje wil dus als 't ware een „bedelpreekje" zijn om dank baarheid tegenover God. Dit bedel- preekje nu bestaat uit een 15-tal korte schetsjes, terwgl in ieder schetsje een korte beschouwing ge geven wordt van een van de vele weldaden, door God aan de mens geschonken. In deze serie mogelijk dat er dus nog meer volgen wordt de aandacht gevraagd voor enige weldaden, die God aan ALLE mensen geschonken heeft, dus niet alleen aan de gedoopte, de christenmensen, dus bijv. verstand, vrije wil, het licht der ogen, meen voortvloeiend derhalve uit de menselijke natuur. Wij wensen den schrijver groot succes toe, niet alleen in de ver spreiding van zijn werkje, maar vooral ook tot bereiking van zijn doel, de harten der mensen omhoog te heffen tot God, onzen grootsten Weldoener; dat zal tevens er toe bgdragen tot instandhouding van het ene, ware katholieke geloof, hier in ons Venray. Wat de verspreiding betreft, deze zal voornamelijk door verkoop langs de huizen plaats hebben. De prijs is niet te duur, slechts één kwartje. C. SPORTDAG. Onze Turn- en Gymnastiekver. St. Christoffel" nam Zondag deel aan de groote Sportdag te Wanroy. Herhaaldelijk gaven onze turners daar vele mooie, bewonderenswaar dige staaltjes van lenigheid en be hendigheid te aanschouwen. VOLKSCONCERT. Heden Zaterdagavond zal de Fan fare „St. Catharina" uit Leunen een muziekuitvoering geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur. FAILLISSEMENT. Opgeheven wegens gebrek aan actiefG. van den BoschNicolai, Venray. PIET VINK TE VENRAY. De tooneelgroep Piet Vink, welke de afgeloopen winter met zulk uit bundig succes haar tournee door Zuid-Nederland hield en ook Venray heeft bezocht, is momenteel weer op zomertournée. Dank zg het onvermoeid streven van directie en regisseur, bijgestaan door een staf van technisch en ad ministratief personeel, zullen onze lezers in staat zgn bij de a.s. komst van „Piet Vink" hier ter plaatse, een keur van tooneelstukken te gaan zien van de drie volgende stukken: Zondag „Als de poorten openstaan"* Een zeer realistisch tooneelstuk in drie bedrgven, met Piet Vink en Nettie Hart in de hoofdrollen. Maandag een echte klucht, nl. ,Een huis vol herrie", terwijl de serie voorstellingen Dinsdag wordt beslo ten met het rgk gecostumeerde drama; „Twee moeders". Het gezelschap bestaat uit de volgende artisten Piet en Cesarina Vink, Nettie Ha"t, Martin Kop, Chris Volkamp, Tini Hart, Jean Janssen, Karei Henn, Jan de Groot en Jopie Koopmans. De tent is weer in het voordeel veranderd en nieuwe décors zijn weer aangeschaft. Men ziet, een en ander

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1