Provinciaal Nieuws Centrale en vereenigingen hinken de eene voor de lichtere de andere voor zwaardere varkens, al nam de Centrale ook wel eens zwaardere varkens uit de markt. Van deze toestand maakte de vrije handel ijverig gebruik en verkreeg meer en meer Invloed, daar bij groote aanvraag om varkens, de Verkoop- vereeniging geen kans kreeg en bg minder vlotte gang van zaken be dacht werd, die dan een weg moest zoeken voor haar waar en meestijds is dit ook gelukt. Dit verandert alle maal nu er sprake komt de Centrale op te heffen en de uitvoering der crisiswetten in handen der organisa ties te leggen, mits deze voor zulk een taak gereed zijn. Daar is samen werking der verschillende verkoop vereenigingen voor noodig, die de z.g. zouters en wat zwaardere varkens, zelf in eigen fabriek kunnen slach ten en tot vleeschwaren verwerken, terwijl ook de varkenshandel gedre ven kan worden vanuit 'een centraal punt, wel hebben we daarvoor noodig plaatselijke zaakvoerders etc. Waar 87 pet. van den handel in bacon en vleeschwaren in handen van particulieren is en 13 pet. in handen der Organisaties, behoeft het geen betoog, dat hier de boeren de handen ineen moeten slaan tot hand having van hunne belangen, wil men tenminste bereiken, dat over de pro ducten der boeren zonder de boeren de prijzen worden vastgesteld. Im mers de particulieren behartigen de belangen der boeren niet, doch wer ken slechts voor hun hooge dividen den. In Denemarken is de verhouding juist andersom dan hier. Daar heb ben de boerenorganisaties het leeu wendeel in de prijsbepaling en vleesch verwerking. Willen onze georganiseerde boeren derhalve voorkomen, dat de groot handel alles opslokt, dan moeten de handen uit de mouwen en moet wor den aangepakt. Zeker de fabriek te Boxtel, heeft niet in alles succes gehad, maar men moet bewondering h:bben voor het feit, dat ze blijft doorwerken. Als de boereDorganisatie onder de stuwing van den L.L.T.B. met het voorstel om in Weert de fabriek der Verkoopvereeniging aldaar te gaan exploiteeren en daarnaast nog een andere fabriek uitkoopen, dan heb ben we een bolwerk, dat sterk ge noeg is, om met een capaciteit van 604 slachtingen per week, de bacon- varkens te verwerken, de zwaardere in de vleeschwarenfabriek te plaat sen en de dan nog resteerende na serteering te verhandelen tegen goede prijzen. De fabriek in Weert heeft goed gewerkt en steeds ruime winsten gemaakt, zoodat het duidelijk is, dat zij niet weg moet, doch bflhetsne'le veranderen der tijden moeten ook voor de boeren de bakens verzet worden. Welnu, de L.L.T.B. ziet in het zelf exploiteeren van een slacht huis en vleeschwarenfabriek eeD groot Boerenbelang en wil hier gaarne alle steun verleenen. Het aandeelen kapitaal, dat be paald is op f 230.000.wordt ge fourneerd als volgt: De instellingen van den L.L.T.B., Hageiverzekering, Landbouwbelang en Brandverzekering fourneeren f 150.000.de Verkoopvereeniging Weert f 50.000 en de Verkoopver- eenigingen Horst, Helden en Venfay elk f 10.000.zoodat onze Vereeni- ging slechts 1/23 gedeelte van het aandeelenkapitaal inzet. Als nu, zoo als bljjkt, de instellingen van den L.L.T.B. f 150.000.disponibel stel len voor het boerenbelang, dat zij daarvoor groot genoeg achten, dan zullen onze leden er wel van over tuigd zijn, dat ook wij met een ge rust hart het onze doen mogen. De rente van het aandeelen kapitaal zal bedragen 3 pet. per jaar, terwijl het kapitaal in 16 jaren moet worden afgelost, een en ander volgens ac countants berekeningen. Bij eendrachtig aanpakken der Verkoopvereenigingen met den steun van den L.L.T.B. zit hierin genoeg levensvatbaarheid, kan het moeilijk anders of de belangen der boeren zijn veilig en kunnen we meepraten over prijzen en dergelijke. Hoe alles in onderdeelen zijn zal, is nog niet geregeld. Of er 1 of 2 Directeuren zijn zullen en meer van deze kwes ties kan nog niet gezegd worden. Het doel dezer uiteenzetting is slechts de groote lijnen uit te stippelen. Hiermede eindigde de heer Peters zijn rede en oogstee een warm applaus. De heer Thuyl3 Hiept vraagt, of een fabriek bij 600 slachtingen kon bestaan, waarop de heer Peterstzegt. dat dit punt door deskundigen, als de heeren Gaillart, Bemelmans, Droes- sen en Verheggeu is bestudeerd, die hierop bevestigend antwoorden. Ook de Hoofd-accountant van den Boeren bond heeft gezegd, dat de gemaakte berekeningen aan den veiligen kant zijn. De Voorzitter brengt als nu ter stemming de vraag, of de vereeni- ging zal toetreden of niet, tot de Weertsche plannen, doch de heer Peters waarschuwt voor een overijld besluit en zag liever, dat de verga dering het Bestuur zou macht igeD, om al of niet toe te treden onder verplichting, om bij niet-toetrediDg hun houding voor de vergadering te verdedigen. De vraag werd gesteld, hoe komen we aan de f 10 000.voor het aan deelenkapitaal, waarop de heer Peters mededeelde, dat Landbouwbelang de Fouragehandel onzer vereeniging zou overnemen met alle activa en passiva. Dan is er geld. Evenwel moeten vragen over overname personeel etc, nog nader behandeld worden. De heer Pubben dankt het Bestuur voor het vele voorloopige werk, dat zij verricht hebben en meent, als de L.L.T.B. meewerkt, ook onze ver eeniging mee kan doen. Hij wijst op de eier- en boterprij- zen, die dank zij de organisaties goed zrjn. Wel had hij gaarne wat meer Hickok had een 45-revolver zoo vlug en zoo secuur gewerkt. De lijkschou wer was van plan, hierover officieel iels gedurende de lijkschouwing te zeggen. Wordt vervolgd. te lezen gehad over zulk een aange legenheid als de onderhavige, dan was men meer onderlegd ter verga dering gekomen. Op een vraag van den heer v. Dijck, Ysaelsteyn, deelt de heer Peters nog mede, dat de Boerenfabriek te Ak- krum bij 598 slachtingen per week, rendabel werkt. Bovendien is 600 slachtingen niet de grens der capa citeit der fabriek te Weert. Uitbrei ding is zeer goed mogelijk. Wat de afzet betreft, deze is voor'alle onder nemingen gelijk, daar dit via de con- tingenteering gaat. Een vraag: hoe staan niet-leden onzer vereeniging tegenover deze aangelegenheid was, naar dhr. Peters moeilijker, al wil hij deze wel behan delen. Zoo lang de Centrale bestaat moet de vereeniging varkens, dus ook der niet-leden, aannemen voor zoover het bacon-varkens zijn. Zw aar- dere varkens behoeft zij alleen van de leden af te nemen. Maar als straks de Centrale niet meer bestaan zou, dan de moeilijkheid: wat moeten niet leden nu doen. Welnu, dan zal een overgangstijd ingevoerd moeten wor den om het niet-leden makkelijk te maken tot onze vereeniging toe te treden evenais dit moet zijn als er Dieuwe Verkoopvereenigingen wor den opgericht. Doch dit is voor later zorg. De heer Peters wijst er nog op. dat de eerste gedachte een N.V. op te richten, is losge.'ateD, daar de Coöperatieve vorm juister geoordeeld werd. Bij zitten en opstaan bleek, dat de vergadering zich met groote meer derheid vóór de plannen uitsprak, nadat eerst was vastgesteld, dat statuair de meerderheid der ter ver gadering aanwezige leden beslist. De Voorzitter bracht gaarne na mens allen zijn dank aan den heer Peters, voor zijn bemoeiingen en be groette het genomen besluit als een begin van bet gebeuren, dat onze Verkoopvereenigingen één Limburg- sche zaak zullen worden. Op voorstel van het Bestuur werd de Bestuursverkiezing uitgesteld, omdat het huidige Bestuur moeilijk gemist kan worden bij de verdere behacdeliDg der groote plannen. Nadat de heer Goumans nog een mededeeling over Teeltvergunningen had gedaan, werd de vergadering op de gewone wijze gesloten. Limburg en St. Willibrordus 739—1939. Iedereen in Limburg heeft wel 'ns gehoord van den H. Willibrordus, doch als het er op aan zou komen iets nader van hem te vertellen zou het resultaat soms miniem zijn en zeker niet evenredig met zgn ver diensten. En toch de H. Willibrordus ver dient niet alleen belangstelling, maar zelfs veel meer, hij verdient ook de vereering ^van het Limburgsche volk. Nu heel Nederland, niet alleen de katholieke bevolking, zich opmaakt voor het vieren van het 12e eeuwfeest van zalig afsterven, nu de nationale tentoonstelling en herdenking te Utrecht in wording is nu wr ove ral de affiches zien voor de natio nale bedevaart naar het graf van den heiligen te Echternach, nu op zooveel plaatsen in ons land feesten en spelen in voorbereiding zijn, alsook in Luxemburg, België en Duitsehland, nu mogen wij Lim burgers ons ons wel eens afvragen of wg daarbuiten staan en of Lim burg ook in aanmerking komt, of lieverden plicht heeft, aan de vie ring v&n dit Eeuwfeest mee te doen. Op de vraagwie was de H. Wil librordus, zou men misschien kunnen antwoorden de Apostel der Friezen en daarbij denken aan onze provin cie Friesland, zonder te vermoeden dat de Friezen aan wie Willibrordus het geloof wilde verkondigen, de heele kust van ons Vaderland en van België bewoonden, en ook nog het binnenland van onze Noordelijke pro vincies, kortom heel ons vaderland met uitzondering van Noord-Brabant Limburg en een deel van Gelderland. Menigeen weet echter heelemaal niet, dat de Heilige veel meer ge werkt heeft in het huidige Limburg en Noord-Brabant, dan in het Fries land van dien tijd, en dat hij d e a- postel de groote missionaris is geweest van het overgroote deel van onze provincie. Neen wij willen de verdienste van een H. Servatius en van al de H. H. Bisschoppen van Maastricht, die al zooveel jaren vroeger geleefd hebbeo, niet klei neeren, doch van hun arbeid buiten Maastricht en in de onmiddelgke omgeving van die stad, vinden wij in onze provincie bgna geen sporen. Hebben de voorgangers van den H. Lambertus werkelijk als missionaris gewerkt, en zijn zij meer geweest dan bisschoppen der bezettingstroe pen. dan moet het zgn geweest in het land van Tongeren en Luik. In dit verband zou men het werk van de Maastrichtsche bisschoppen voor onze gewesten kunnen vergelijken met het Kath. Missiewerk in Ned. Indië, waar tot voor dertig jaar te rug alleen gewerkt werd onder de Europeesche katholieken, maar de kath. missionarissen ook wel in aan raking kwamen met de inheemsche bevolking, zonder zich speciaal met de inlanders bezig te houden. Voor diegenen die zich meer op de hoogte willen stellen zij verwezen naar het pas verschenen werk van Prof. W. Lampe, of ook naar 't Fransche boek van dr. Verbist, of de Duitsche werken van Wampach en Jung Tiefenbach, alsook naar dr. Boeren: H. Willibrordus, Apostel van Noord- Brabant. Noemde wij den H. Willibrordus den missionaris van ons gewest, dan dieDt dit nader verklaard te worden. In 690 naar ons land gekomen, ves. tigde h\j zich aanvankelijk te Ant werpen en na zijne H. Wijding tot aartsbisschop der Friezen te Utrecht, Hierbij dient te worden opgemerkt, dat op beide plaatsen een verster king was der Franken, onder wier bescherming hij veilig kon wonen. Want van een veilig verblijf in het rijk der heidensche Friezen kon nog geen sprake zijn. Ja zelfs zijn er in zijn leven tijden geweest, dat Utrecht weer geheel door de Friezen veroverd was en deze den H. Willibror dus het verblijf in deze stad ont zegd werd. Vanuit Utrecht kon hg gemakke lijk zijn missiereizen ondernemen door het heidensche Friesland, ja wij weten zelfs, dat hij doordrong tot in Denemarken, maar van blijvend werk en veel succes bij de Friezen is wei nig bekend. Dit is veel meer het geval in de Zuidelijke Nederlanden en in Luxemburg. En het ligt voor de hand, dat bij vanuit Utrecht ook missiereizen oDdernam naar hetZui- deo, als hij bij de Friezen niet kon komen of als deze zich al te zeer af keerig toonden van zijn leer. Want al mogen wij aannemen, dat de Zui delijke streken meer in aanraking waren geweest met het christendom, van een echte bekeering was nog geen sprake, zoodat Pepijn gaarne den H. Willibrordeus hier zag mis- sioneeren en zijn werk steunde. Immers deze hofmeier Pepijn ver. klaarde, dat in Taxandrië en in de Maasgouw nog zoo goed als^alles te doen was wat de kerstening betrof. Dit bewijst ook de H. Lam bertus, die tezelfdertijd missiereizen ondernam, doch die zijn arbeid naar elders verplaatste en hier het werk overliet aan den H. Willibrordus. Innige vriendschap heeft die twee missionarissen verbonden, zoodat wij zien, hoe de H. Lambertus kerken toewijdt aan den nieuwen Heilige. Het werken van den H. Willibror dus in deze Zuidelijke gouwen is een groot succes geweest, niet alleen vinden wij veel plaatsen, die herin neren aan zgn verblgf, niet alleen kerken door hem geconsacreerd, niet alleen putten en bronnen waarin hg het H. Doopsel toediende, maar ook vele schenkingen welke hij ontviDg. De voornaamste schenking treffen wg aan te Echternach in Luxemburg, wat hij van Irmina, van Pepgn en diens echtgenoote Plectrudio ontving en waar hg een abdij bouwde. Maar ook de Brabantsche groote heeren en grondbezitters lieten zich niet onbetuigd. Talrijk zijn de schen kingen aan den H. Willibrordus ge daan, zoodat hij behalve bisschop ook landheer van Brabant kan ge noemd worden. Heerlijk bewgs van de edelmoedigheid en vrijgevigheid der schenkers, maar ook van het aaüzien wat de Heilige Geloofsver kondiger bij hen genoot en van de dankbaarheid, die zij hem betoonden voor het geluk hunner bekeeringen. Schitterend voorbeeld ook nog voor onzen tijd, om dankbaar te zgn jegens den H. Willibrordus, die ons de blijde boodschap van het Evan gelie en het geluk van den waren godsdienst heeft gebracht en ons dat te toonen door de goede werken in ons land en het missiewerk van harte te steunen. Brief uit China van een missionaris uit Venray. In deze dagen, nu wij tot steun aan onze missies Fancy fairs orga- niseeren en trouw bezoeken, zal het zeker allen intresseeren eens te lezen, hos of een onzer Venraysche mis sionarissen daar in het verre China leeft en werkt onder omstandigheden, die wij gelukkig nog niet kennen. We kunnen onderstaanden brief afdrukken uit Luanfu, een Missie statie der Eerw. Paters Franciscanen ^n daaruit zien welk een lijden de missie wordt aan gedaan door den oorlog ChinaJapan. Gaarne hopen we, dat deze brief ons nog extra zal aansporen onze gift aan de missies te vergrooten. LUANFU, 27 April 1939 Gisterenavond Uw brief in dank ontvangen van midden Maart, dus heeft vlugger zijn weg gevonden dan de vorige, die hier uit de School straat hier aankwam, die had er maar eventjes een goed jaar voor noodig gehad. Toch komen ze vroeg of laat nog alle op hun bestem ming. Ik kan me best indenken dat jullie erg benieuwd zijn naar de toestand hier, zooals wg hier ons wel eens bezorgd maken over de toestand in Europa waar het ook niet laDg kan duren of er zal wel een oorlog uit breken en wie weet wat voor een wreedaardige. Hier leven 'we de laatste tijd in zeer zenuwachtige tgd, daar er sinds een maand geregeld bommenwerpers over komen vliegen en alleen hier in de stad alleen al een twintig hui zen in puin gegooid hebben, en koesterden we eerst nog de zekere hoop, dat ze ons met rust zouden laten, afgaande op hun woorden die ze verleden jaar hier en later nog dikwijls op andere plaatsen gezegd hebben over eerbiediging van kerken en bezittingen onder buitenlandsch beheer, sinds Dinsdag na Paschen weten we beter want toen hebben ze hier ons ook bekegeld met bommen n.l. een onder de oostermuur, een vlak voor de voorschool, een op het ziekenhuis van de zusters, een vlak daarachter. Het gebeurde 's middags om kwart over een, toen we juist een kleine siesta wilden gaan doen. Ik zat nog gewoon op mijn kamer toen ik vliegmachines hoorde aan komen en aan het zwaar geluid hoorde, dat het bommenwerpers waren. Nauwelijks was ik uit mijn deur of daar hoorde ik al een zware slag ten oosten, maar nog niets ergs voor ons vermoedend liep ik eventjes door om te zien waar het vlieg- machlen heenvloog, toen ik plots een knal vlak achter mijn deur hoorde en zag dat het stof uit mijn kamer vloog en de heele zaak stond te schudden. Direct daarop rook je een sterke solferlucht en wist ik dat het hier vlak b(j moest zgn- Ik liep wat n&&c hst oosten en zag juist Mgr. met pater Odo uit de gang komen. Toevallig keken we naar de kant van de Kerk en konden van de stof dertig meter van ons af de huizen niet eens meer zien, en wisten dus zeker dat ons complex gebouwen geraakt was. Daar echter de machines nog boven ons cirkelden dorsten we niet te gaan kijken, bang er nog een op onze kop te krijgen. Alleen pater Odo ging door de stofnevel heen eens zien wat er gebeurd was, Ondertusschen zaten wg in de kelder te wachten totdat ze weg waren. Toen we na een kwartiertje het eens gingen bekjjken kwamen we tot bevinding, dat een gedeelle van het ziekenhuis zwaar getroffen was. Er waren drie zwaargewonden en enkele lichtgewond door glasscher ven. Een vrouw die juist in gezegende toestand was werd door granaat scherven getroffen, maar was echter nog niet direct dood. Ze is die zelfde avond nog gedoopt met volle kennis en s'nachts gestorven, het kindje hebben de zusters ook nog kunnen doopen. De andere twee zwaargewonden zgn nog in leven. U begrijpt, wat dat voor een con sternatie was, de jongens van de voorschool, de zusters met hun drie honderd bewoners hadden de schrik te pakken, en gaf de bisschop dan ook bevel dat alle jongens diezelfde middag nog naar huis moesten en eveneens alle gebouwen moesten ontruimd worden. De bewoners zou den die eigenste nacht overgebracht worden naar twee groote christen- plaatsen waar een flinke kerk staat. Dat er die nacht van slapen niks gekomen is kan je wel begrijpen. De volgende morgen half 6 was alles hier het huis uit en zaten we met vier paters af te wachten wat die dag zou gebeuren. De vorigen dag, dadelijk na het bombardement, was Mgr. de kerk ingegaan en had tegen de vluchte lingen gezegd, dat hg na deze ge schiedenis er niet voor kon instaan en hen dus aanspoorde om in de volgende dagen niet meer terug te komen om in de kerk een schuil plaats te zoeken. Zoo zaten we dan met z'n vieren en een beetje kerkvolk hier maar te wachten of het hier misschien ook zou gebeuren zooals in Shiensien, de groote missieplaats van de paters Jezuieten, waar de vijand de eerste dag ook vier vijf bommen gegooid had. doch de volgende dag terug kwam met dertig en de heele zaak kapot gooiden. Hoe lang dus de eerste dagen ons vielen is moeilijk te zeggen, gelukkig zijn er geen vliegmachines meer over gekomen. Na vier dagen kwamen er weer enaele zusters terug met wat oude mannen, zes maagden om het noodige werk hier weer te doen. Mgr. Spruit kwam 's Maandags na het bombar dement weer terug. Pater Gelaas Wismans en Mgr. Timmer zitten nog buiten en zullen voorloopig wel niet terug komen. Daar er twee weken geen vlieg machine meer overkwam en er be richten binnenkwamen van Chinee- scbe overwinningen begonnen we ons weer veilig te voelen tot precies veertien dagen na het bombardement er weer vliegmachines gesignaleerd werden en reeds om 8 uur 's morgens. Die dag zgn we veertien keer de kelder ingekropen, een keer zelfs voor de tgd van goed drie kwartier daar de bommenwerpers maar boven de stad bleven cirkelen. Ze hebben die dag ook weer een twintig bom men gegooid "en weer aardig wat huizen vernield. We liggen hier drie dagen buiten de gevechtslinie en je ziet dat de vijand zich niks stoort aan al de pacten en contracten, die hij ooit gesloten en onderteekend heeft. (Ze gooien ook met groote keien uit het vliegmachine). Nu komen ze zoowat eiken dag hierover met drie, vier, tot zeven tegelijk, hun moord- en vernielingswerk verrichten. Terwijl ik deze brief zit te typen, ben ik al weer vier keer weggeloo- pen, daar de klok luidde, wat een teeken is, dat er weer machines aankomen. Ze hebben van morgen, hier ver vandaan weer een twintig bommen gegooid. Daar je echter niet weet, waar ze die moorddingen neergooien, vliegt elke keer als de klok luidt de heele zaak de kelder in. Wel een goeie tgd om een vermageringskuur te ondergaan, alleen van de opwinding en de zenuwen. Twee dagen geleden zaten we juist het kruisgebed te bidden inde kapel, toen er weer drie hier over kwamen. We hadden van het luiden niks gehoord, toen ze vlak boven waren hoorden we ze eerst en had den nog juist tijd om holder de bolder de kelder in te vliegen, maar ze lieten hier gelukkig niets vallen. Ondertusschen hebben we weer gehoord, dat er van die zoogenaam. de overwinningen der Chineezen niks waar is, doch de communisten die praatjes hadden rondgestuurd om de menschen wijs te maken, dat ze toch zoo goed vechten om zoo weer wat centen etc. te kunnen aftrog gelen, Dat het de vijand echter niet voor de wind gaat is zeker. Uit vlieg machines hebben ze al verschillende keeren strooibiljetten gegooid, waar o.a. opstond: „Wg zijn de oorlog moe en jullie ook. Gooi de roode duivels met ons eruit en de oorlog is afge- loopen". Jammer echter, dat je zoo weinig op hun woorden aan kunt en de meeste menschen hier in China, ook de buitenlanders, van meeniog zgn, dat ze wel de oorlog moe zgn en 't hun hard is tegen gevallen, maar dat ze voor het oog der wereld niet kunnen ophouden, daar ze eerst be weerd hebben, dat de zaak hier in China slechts enkele maanden zou duren en nu, na bgna twee jaren is er nog geen eind aan te zien, als de Chineezen met hun guerillas aan de gang big ven. Men zegt, dat er ook biljetten zgn uitgestrooid, waarop stond: „Als we Shansi niet kunnen bezetten, dan bombardesren we de heele zaak neer." Ala dit dus waar is, kunnen we nog een mooie tijd tegemoet zien. De beste groeten aan allemaal en een speciale aanbeveling in uwe wacht. Als ze dan aan de aandacht gebeden, want je ziet, als O.L. Heer ons niet bijzonder blijft beschermen, kunnen we verloren zijn, zelfs on verwachts, door die bommenwerperij. Fr. ALPHAEUS SWINKELS O.F.M. VENRAY, 27 Mei 1939 SCHUTTERSFEEST TE VENRAY. Het tweede Lustrum van den Bond van Schutterijen is niet onopgemerkt voorbijgegaan, doch met een groot Schuttersfeest gevierd, waaraan vele schutterijen uit den omtrek deelna men. De organisatie van het feest was opgedragen aan de jubileerende schutterij Het Zandakker, die haar tweede Lustrum van heroprichting vierde. Voorafgegaan door Venray's Har monie trok Zondagmiddag een keu rige en kleurige stoet van in oude dracht gedoste schutters door Ven ray's straten en begaf men zich naar het feestterrein, de mooie boom gaard van de Gouden Leeuw, welke met meerdere versieringen en vlag gen pronkte. Daar de Beschermheer van den Bond, Baron de Weichs de Wenne, verhinderd was, sprak Burgemeester Janssen van Venray een hartelijk welkom uit en feliciteerde Het Zand akker met haar tweede lustrum. Spreker hoopte, dat de oude tra ditie van gilden en schutterijen zich in onzen tgd zou weten te handha ven. Hierna namen de verschillende wedstrijden een aanvang, die met veel animo werden gevolgd. De uitslagen waren als volgt Optocht Schutterijen; le St. Sebas- tiaan, Sevenum; 2e St. Anna, Ven ray; 3e St. Antonius, Well. Optocht Gilden: le H. Bloed-Gilde Boxmeer; 2e St. Laurentius, Vier lingsbeek; 3e St. Willebrordus, Geijs- teren. Schoonste geheel Schutterijen: le St. Anna, Venray; 2e St. Sebastlaan Sevenum; 3e St. Petrus, Bergen. Schoonste geheel Gilden: le 0,L. Vrouwe Gilde; 2e St. Willebrordus Geijsteren; 3e St. Laurentius, Vier lingsbeek. Mooiste kleeding: le O.L.Vrouwe- Gilde; 2e Sebastiaan, Sevenum. Défilé: le St. Laurentius, Vierlings beek; 2e St. Willebrordus, Geijsteren. Excerceeren le St. Sebastiaan, Sevenum; 2e St. Anna, Venray. Beste houding optocht; le St. Se bastiaan, Sevenum; 2e St. Anna, Venray, Marschslaaale v. Enkevort, Se venum; 2e Reefs, Sevenum. Roffelen: le v. Boven, Venray; 2e Holthuijzen, Tegelen; 3e Vennekens, Geijsteren. Vendelzwaaien persoonlijk; Ermers Boxmeer; 2e Nelissen, Vierlingsbeek 3e v. Engelen, Deurne. Vendelzwaaien groep: le en 2e Boxmeer. Mooiste vaandel: Deurne. Oudste vaandel: Geijsteren. Meeste zilver; Deurne. Oudste zilver: Tegelen. Mooiste papegaai: Tegelen. Oudste pagegaai: St. Anna Venray Oudste gildelid: Jans te Well. Verstkcmend gezelsch: Eindhoven. Beste commandantSevenum. Beste tamboer-majoor; Joh. Arts van St. Anna te Venray. Ordelijkst gezelschap: Boxmeer, Jongste tamboer: Thomassen, Ven ray. Schietwedstrijden vrije hand le Eendracht, Nunen; 2e St. Aga tha; 8e Eindhoven; 4e Afferden; 5e Siebengewald. Vaste paal le Siebengewald; 2e St. Agatha; 3e Siebengewald; 4e Bergen; 5e Sevenum; 6e Nunen; 7e Afferden; 8e St. Agatha; 9e Lieshout. Extra aanbieding: le, 2e, 3e en 4e Siebengewald. Keizerskruis Smits, Nunen. Koningskruis Mulders, Bergen. Kampioen 1 Cornelissen, Afferden. 2e Vroomen, Eindhoven. Extra prijzen JanssenSiebenge wald en Vroomen, Eindhoven. Personeel: le Smits, Nunen; 2e v. Enkevort, Sevenum; 3e v. Deursen, Nunen; 4e Janssen, St. Agatha; 5e Vroomen, Eindhoven. LUXOR-THEATER. Intiigne om Binkie* Luxor-Theater brengt in een goed verzorgd programma „Intrigne om Binkie", met een nieuw ontdekt Engelsch sterretje Binkie Stuart. Binkie wordt den bioscoopbezoekers voorgesteld als de Engelsche Shirley Themple. Bij alle punten van over eenkomst heeft Binkie op haar Ame- rikaansch zusje dit voor, dat ze meer kind en kinderlijker is dan Shirley. Het is een geschiedenis, waarbij een erfenis, oplichting en kidnapping te pas komen. Avonturen van een klein meisje. Op een boerderij wonen Jim Trevor en zijn vriendin van 31/, jaar, Binkie Sladen, als wees ach tergelaten onder de hoede van Jim. De vriendelijke Mrs Beacher bezoekt hen dagelijks en Mary Gray helpt hen ook vaak een handje. In 't stadje verschijnt ook Gilbert Borden. Diens bezigheden bestaan uit twijfelachtige geldzaken en hij weet spoedig een klerk over te halen hem 1000 pond voor een testament te betalen. Nu is hij de voogd van Binkie geworden. Ze komt bij hem thuis en vindt er niet veel liefde en toe wijding. Eens probeert ze haar trom te maken en daarvoor gebruikt het perkamenten testament, dat In de brandkast van Mr. Borden ligt. Duncan, van wienhij 't testament gekocht heeft, is weer straatarm en probeert Binkie te rooven, om later voor haar losgeld te vragen. Mary levert bloemen aan Borden om Bin kie tg spreken en vertelt haar dat Oom Jim morgen op haar in 'tpaik van de nurse ontsnapt, snelt ze naar Jim toe, echter struikelt ze en breekt haar trom. Nu ziet Jim het testament en gaat naar de politie. 's Avonds rooft Duncan 't kind en vlucht in een auto. Binkie neemt 't startsleuteltje uit de auto, een grapje, dat zij vaak bij tante Mary uithaalde. Oom Jim arriveert op tijd met de politie. Hij levert Borden en Duncan over en keert naar huis met Binkie en Mary. Als tweede hoofdnummer vertoo- nen wij PANIEK OP BROADWAY. Charlie Chan wordt zeeziek en een juffertje, met name Billie Bronson, maakt van de gelegenheid gebruik om een pakje in Chan zijn koffer te doen. Zij zelf heeft dan niets van de douane te vreezen en Chan zal wel niet gevisiteerd worden, want hrj is een beroemd detective. Dit lukt, maar nu moet Billie haar pakje weer terug zien te krij gen. Ze volgt Chan en zijn zoon Lee Chan naar hun hotel en wekt ach terdocht op bg Lee. Hij volgt haar en komt terecht in een Hottentot- club, waar 't heel gezellig is. Hij heeft ook een oogje te houden op Ling Tso, wier schoonheid de warm ste gevoelens in hem wakker schudt, Op 'n avond geeft Chan een speech en er wordt hem in 't oor geflluis- terd, dat Lee Chan de moordenaar is. Een tweede woord volgt op 't eerste en nimmer had Charlie Chan zoo zijn uiterste bekwaamheid doo- dig als ditmaal, nu hij eindelijk na geweldige krachtsinspanning er in slaagt, ook dit mysterie op te lossen en aan Amerika's hoofdstad te too nen, welke enorme krachten in hem schuilen. Zondagmiddag kindervoorstelling met Binkie Stuart. Maandag vertoonen wg SCHIP DER VERVLOEKING. Deze film speelt zich af in de 18e eeuw, een bewogen tgd voor EDgeland, een bijzonder dramatische episode voor Schotland. De twee buurlanden wa ren toen op voet van oorlog. Zij worstelden om de macht en dit kwam niet tot uiting in veldslagen, maar in dien stillen, genadeloozen strijd van list, boosheid, verraad en samenzwering, bedrog, omkooperij, valschheid, machtsmisbruik en fol. tering. David Balfour staat alleen op de wereld en behoort tct een der aan zienlijkste familie's. Een bloedver want in afgelegen streken, oom Da vid Balfour ontmoet Aian Breek, 'n wild-romantische rebel, met wiens lot van opgejaagden balling hij zich verbindt. Met z'n drieën vluchten ze voor de Engelschen. Op Alan Breek z'n hoofd is een prg3 van 500 pond sterling uitgeloofd. David, Alan Breek en zijn bruid komen op 't schip der vervloeking en ondervinden daar menige afschu welijke marteling. Alan weet echter te vluchten met de zijnen, maar zgn vrijheid is van korten duur. Hij wordt op het schavot gebracht toch ontsnapt nog aan een afschuwelijke dood. Als tweede hoofdnummer vertoo nen wg DE VECHTERSBAAS. Tom en zgn vrienden zrjn op weg naar de stad. Plotseling verschrikt hun 't schreeuwen van een troep paar den van George Powell. Tom gaat de paarden achterna en weet ze te doen stoppen, Hier maakt hg kennis met George's dochter, Betty. Hij gaat weer naar de stad, krijgt daar ruzie en wordt gearresteerd. De uitspraak is f 60 boete of 60 dagen zitten. Een vriend.betaalt de boete. Tom wordt naar een ranch gestuurd en ontdekt een bende vee dieven, die hij ontmaskerd. Hg wordt wegens moord gevangen genomen, doch ontsnapt en bewijst zijn on schuld. Handboogschuttersconcours te Merselo. Op de doelen van de Handboog- schutterij St. Hubertus te Merselo, had Zondag j.l. het eerste concours plaats van de kring „De Vriendschap" aangesloten bij de R. K. Bond van St. Sebastiaan. De belangstelling was hier buitengewoon groot en de schutters hebben een fairen kamp gestreden. De uitslag was als volgt: lste Zestallen. le pr. Ons Genoegen, Ysselsteyn. 196 p.; 2e pr. St. Anna, Venray, 194 p.; 3e pr. St. Antonius, Halfweg, 186 p.; 4e pr. H. Maria, Oostrum, 181 p. 5e pr. St. Joris, Leunen, 177 p.; 6e pr. St. Hubertus, Merselo, 172 p.; 7e pr. De Eendracht, Veulen, 169 p.; 8e pr. St. Oda, Venray, 159 p.; 9e pr. Diana, Venray, 147 .p.; 10e pr. De Batavieren, Castenray, 146 p.; lie pr. Willem Teil, Oirlo, 123 p.; 12 pr. St. Jozef, Holthees, 98 p. 2de Zestallen. le pr. De Batavieren, Castenray i 146 p.; 2e pr. St. Anna, Venray, 141 p.; 3e pr. St. Antonius, Halfweg, 135 p.; 4e pr. Ons Genoegen. Yssel steyn. 125 p.; 5e pr. St. Joris, Leunen, 125 p.; 6e pr. St. Hubertus, Merselo, 121 p.; 6e pr. De Eendracht, Veulen, 120 p.; 8e pr. St. Oda, Venray, 120 p.; 9e pr. H. Maria, Oostrum, 112 p.; 10e pr. Willem Teil, Oirlo, 103 p.; lie pr. Diana, Venray, 86 p.; 3de Zestallen. le pr. De Batavieren, Castenray, 121 p2e pr. St. Antonius, Halfweg, 119 p3e pr. St. Hubertus, Merselo, 88 p.; 4e pr. Ons Genoegen, Yssel steyn, 88 p.; 5e pr. St. Anna, Venray, 82 p.; 6e pr. De Eendracht, Veulen, 56 p.; 7e pr. St. Joris, Leunen, 37 p. Personeele kampioen. le H. Steeghs, De Batavieren, Cas tenray, 43 p.; 2e G. Koenen, St Joris, Leunen, 42 p. Personeele wedstrijd. le pr. H. Steeghs, De Batavieren, Castenray, 25 p.; 2e pr. W. Heidens St. Joris, Leunen, 4 x 5 p.; 3e pr, W. Claessens, St. Anna, Venray, 5 x 4 p.; 4e pr. G. Willems, St. Joris. Leunen, 4 x 3 p.; 5e pr. W. de Lauw, De Eendracht, Veulen, 4 x 2 p.; pr. H. Stevens, St. Antonius, Half weg, 4 x 1 p.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 8