DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS eu(R Wat is het leven 1 Jubilé op St. Servaas. Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 Mei 1939 Zestigste Jaargang No 20 Materieel bezien belastingbetalen 1 Ik heb r's een verhandeling over het belastingwezen gelezen waarin o.m. als conclusie vermeld stond, dat de Nederlandsche fiscus 130 (honderd en dertig) manieren kent om de burgers het geld uit hun zakken te halen: m.a.w. dat er 130 vormen van belasting, accijns, heffing enz. in ons dierbaar vaderland bestaan. De juistheid van deze con clusie heb ik niet gecontroleerd Ik ben er wel mee begonnen, maar moedeloos gaf ik de zaak op, nadat ik had nagegaan, hoe ik gewoon was om den dag als belastingbetalend burger te be ginnen. M'n eerste handeling 's mor gens is een langgerekt gapen. Dat kost tot heden nog niets. Maar dan zet ik een kraan open, welke, omdat ze zich op de slaapkamer bevindt, als luxe door de Waterleiding-maatschappij wordt aangemerkt en gestraft, ad 'n rijksdaalder per jaar. Als ik aan m'n ontbijt toe ben, betaai ik „heffing op de boter", „toeslag op de tarwe", „invoerrecht en omzetbelasting op de thee"ik betaal zoutaccijns om m'n eitje te kunnen verorberen en ik be taal suikeraccijns. Dan steek ik een sigaretje op en betaal tabaks belasting. Dan.... Neen, ik wil ook thans het drama niet vervolgen. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat betalen we belasting en 't beste is maar om d'r niet bij te denken. Anders wordt 'n mensch hope loos. Maar de fiscus zet ons steeds opnieuw tot denken over onzen belastingplicht aan, hij zond thans weer zijn aangiftebiljetten rond voor de inkomstenbelasting. En minister de Wilde zorgt voor een kleine variatie in ons denken, door nieuwe belastingen te be denken. Thans weer de loonbelasting, 2 pet. De inkomstenbelasting, zoo heet het, kon niet meer worden ver hoogd, omdat ten deze het finan- cieele plafond was bereikt. En daarom let wel op de logica wordt thar.s.... het inkomen aangetast, maar onder een ande ren naam 1 Alles voor de variatie, 't Is toch eigenlijk zuivere, zij het officieele vernikkelarij. De inkomstenbelasting kan niet meer verhoogd worden, en daarom wordt er, naast de inkomsten belasting, een... belasting op het inkomen gecreëerdop loonen, huren, winsten enz. Wat 'n „prakkesatie" 1 Ook deze nieuwe belasting zal wel weer wet worden, want ja, de overheid heeft veel geld noo- dig. Voor landsverdediging, werk- loozenzorg enz. Maar deze nieuw ste vorm van belastingheffing is toch wel erg onsympathiek, om dat ze zoo ongelijkmatig het zwaarst op de armsten drukt. Van kleine inkomens moet even goed 2 pet. worden betaald als van groote. Rechtvaardiger zou het dan toch meer zijn geweest, als de regeering het plafond van de inkomstenbelasting wat had opgevijzeld. Vroeger zou men voor een kleine heffing op het loon nog het motief hebben kunnen aan voeren, dat het noodig is om óók den kleinen man iets te laten bijdragen in de kosten der staats huishouding, waarvan deze kleine man, zoo goed als de bezitter, profiteert. Maar onder dat motief zijn de laatste jaren reeds tal van indirecte belastingen (heffingen, accijnzen etc.) ingevoerd. Zóóvele, dat de kleine man dik zijn deel betaalt in de kosten dei staatshuishouding. Want die indirecte belastingen zijn vele en drukken op de kleine inkomens relatief het zwaarst. En nu weer 2 pet. van het loon? Van 1000 gulden zoo goed 2 pet. als van tien of honderd duizend Mensch, erger je niet. En prak- kezeer niet, tenminste niet als belastingbetaler. Als ge met geweld wilt gaan berekenen, wat ge zoo den heelen dag aan belasting, accijns, heffing, toeslag, rechten en wat dies meer zij, betaalt, wees dan mild in uw oordeel. En bedenk, dat minister de Wilde ook een pleister aandroeg voor de wonde, welke hij in 's landsbelang weer moest slaan. Wanneer ge wanhopig wordt onder den druk uwer lasten, be denk dan, dat naast de nieuwe belasting van 2 pet. op het loon een ontlasting van den borrel is gesteld. Ge kunt er uw eenigen en laatsten troost in zoeken. Dixi. Dixi. 10-jarig bestaan der voetbal- vereeniging. Zondag herdacht de voetbal ver eeniging „St. Servaas" haar tweede lustrum, het 10.-jarig 'bestaan der vereeniging. De dag werd begonnen met een feestmis in het Gesticht, opgedragen door den geest, adviseur, den Z. E. Pater Wigbertus. Alle leden en vele anderen naderden onder de H. Mis ter K. Tafel. Een goedvoorziene koffietafel werd hierna alle eer aan gedaan. Hierna had de wijding plaats van het club vaandel door den Z. E. Pater Wigbertus. Deze wees er op, dat het vaandel is het teeken, dat wij zijn ingedeeld in de kerk, die is als een groot leger. Ieder onderdeel van het leger heeft zijn eigen doel, zijn eigen bestemming. Zoo is het ook met onze R. K. sportclubs. Ook wij hebben onze plaats in het mach tige leger, dat strijdt voor Koning Christus. Ons doel, onze bestemming isde opleiding tot goede soldaten van Christus; willen wij onze jongens maken tot degelijke katholieken en vurige strijders in het leger der Kerk, dan moeten we ze opvoeden tot moed, durf, eerlijkheid, opoffe ringsgezindheid en volharding. Welnu, als middel bij die opvoeding gebrui ken we de sport, die een machtige factor ten goede kan zijn. Met opwekking om de sport altijd zóó te beoefenen, dat zij werkelijk bijdraagt tot de vorming der karakters, besloot de Z.E. spreker zijn rede. Nadat een rondgang door het ge sticht gemaakt was, begon om 11 uur een drukbezochte receptie. Aanwezig waren hier het bestuur van het gesticht, bestuur van de jubileerende club, dr. Janssen, eerste geneesheer en de feestcommissie. Bij de velen die de gelukwenschen kwamen aanbieden merkten we o.a. op den Hoogeerw. Heer Deken, den Edelachtbare Heer Burgemeester, een deputatie van den RVK. Midden stand, Venray, kapelaan Linssen, afgevaardigden van Wittenhorst, B. V. V., Oostrum, bestuur van de Valk, enz. Een groot aantal schrifte lijke gelukwenschen van andere clubs kwamen in den loop van den dag binnen. Bloemenmanden werden o.a. aan geboden door J. Braun, namens D.E.S., Ben Fanssen namens sup porters, patiënten paviljoen H, en vele anderen als Turnver. St. Christof- fel Venray, De Valk, Oostrum, de leden van St. Servaas en een 10-tal anderen. Nadat de Servatius-veteranen had den laten zien, dat ze het voetballen nog niet verleerd hadden (ze won nen verdiend met 32 van Serv. II) ving onder leiding van Scheidsrech ter Elias de wedstrijd Servatius I contra V.S.V. Valkenswaard aan. Voor de wedstrijd sprak voorzitter Loos van V.S.V. warme woorden van hulde tot de jubilerende club en bood een zilveren voetbal aan. Ook de bur gemeester van Venray sprak het bestuur en spelers toe, terwijl de persfotografen hun plicht deden. Dan deed de sportieve burgervader vol gens de regels der kunst de aftrap en toen liet laatstgenoemde club met een 6-tal ex-Valk (K.N.V.B.) spelers in z'n gelederen een spelletje zien om van te smullen. Op dit geraffineerd en in de per fectie uitgevoerd spel kon Servatius in 't begin geen vat krijgen. Razend snel en fijn combinerend werkte deze scoringsmachine met de zekerheid van een klok en met de rust was de stand reeds 7—1 in het voordeel der Meiereischen. Na de thee paste Ser vatius zich heel aardig aan en toen was er vaneen V.S.V.-overwicht geen sprake meer. Serv. kreeg zelfs meer kansen. Beide ploegen wisten nog eenmaal te doelpunten, zoodat het einde kwam met een verdiende 82 overwinning voor V.S.V., welke hier door beslag legde op de fraaie jubileum-beker. De „Bonte Avond" welwillend aan geboden door het cabaret-gezelschap Priem-Cornet voor een bom-volle zaal is het hoogtepunt van deze stralen-, de feestdag geworden. Wat dit be schaafd gezelschap met den heer Cornet aan het hoofd op de planken te genieten gaf, was in één woord af. Voor het grootste deel was het succes van die avond dan ook aan hen te danken. Het tooneel-gezelschap van Serva tius opende het programma met een Eén-acter. Het Jaz-orchest Euterpe liet zich ook van z'n beste zijde kennen en hooren. De heer Hub. Verstralen gaf een paar prachtige zangnummers ten beste. Het ver plegers-zangkoor onder leiding van de eerw. br. Gerbrandus vulde de avond aan. Onder deze bedrijven werd natuur lijk gespeecht. De Edelachtb. heer Burgemeester liet in z'n toespraak zien, dat hij de voetbal-sport een zeer warm hart toedraagt en dat deR.K. sport een middel kan en moet zijn om de Nieuwe Gemeenschap te die- de voorzitter van Servatius, de eerw. br. Furseus; de oud-voorzitter, de eerw. br. Himerius en de heer Victor Fonck. De 14e Mei zal als een onver getelijke dag geschreven staan in de analen van de jubileerende club. j Het is wel een zeer goede gedachte geweest van het „Servatius bestuur" i om ter gelegenheid van de lustrum- feesten twee der bekendste LV.C.B.- eer3te klassers en wel uit twee ver schillende afd. te engageren, om op het Servatius terrein een huldigings wedstrijd te betwisten om den „Dr. Janssen beker". Beide clubs zijn voldoende bekend aan de voetbalenthousiasten, zoodat het onnoodig is, om over hun heden en verleden verder uit te wijden. Het zijn in ieder geval twee aan elkaar gewaagde krachten, die een uiterst spannende wedstrijd garanderen. Het is voor Venray en omstreken een eenige gelegenheid om dergelijke elftallen tegenover elkaar in 't veld te zien. Aan belangstelling zal het dan ook niet ontbreken. De wedstrijd begint om 3 uur. Scheidsrechter de heer Lichteveld. Een Servatius combinatie speelt een voorwedstrijd tegen W.V.V. uit Maastricht. W.V.V. is kampioen van den Overgang zoodat ook hier een aardig partijtje te genieten valt. De winnaar komt in het bezit van den „supporters beker". Deze wed strijd begint om 1.15 Scheidsrechter de heer Vissers. VENRAY, 20 Mei 1939 P.D.V. „De Zwaluw." Uitslag wedvlucht vanuit Noyon, afstand 302 K.M., met oude duiven. Gelost 7.10 met N.O.-wind. Aankomst le duif 12.10.42. Laatste duif 12.44.19. De prgzen werden behaald als volgt le en 33e J. Vollebergh 2e, 4e, 11e en 14e G. Jansen 3e Gebr. Thissen 5e, 18e, 19e, 22e, 23e, 34e P. Kersten 6e, 17e, 21e en 32e J. Kusters 7e en 9e P. Manders 8e, 27e, 28e en 30e Gebr. Rut ten 10e Gebr. Jansen 12e en 13e L. Coopmans 15e A. Loonen 16e Servaas 20e E. Vermeulen 24e en overduif W. Thgssen 25e en 26e C. Dijckmans 29e M. Franken 31e G. van Dgek 35e M. Houben LUXOR-THEATER. KANO DUIVELS. Kurt Stevens zit met z'n kano midden in 't kanaal Hij worstelt zich met alle geweld door de hooge golven. Inge, een kennisje van Kurt zit in spanning op de tijdig te wachten, dat Kurt de storm heeft kunnen trotseeren. Ze wil per vliegtuig naar Engeland vliegen om hem daar op te wachten, maar ontvangt een bericht dat 't vliegverkeer over 't Kanaal stop gezet is wegens de zware storm vlagen. Plotseling wordt er geseind dat Kurt Stevens de Engelsche kust heeft bereikt. Zijn naam is op ieders lippen. Een kano-pleziertocht, die reeds lang was voorbereid, en Stier marken tot doel had, kan beginnen. Men kampeert op een mooie rustige plek en Inge ontmoet daar een jonge Weener, Gustel, die een hartstochte lijke paddler is. Deze wordtverliefd op iDge, die zich door Kurt ver waarloosd acht. In 't dorpslogement bal. Inge wordt in 'n heerlijke Weener-wals door Gustel meegevoerd, dreigend staat Kurt, die zich door de dansparen heen een weg gebaand heeft. Eensklaps hoort men een doordringende gil. Er drijft een kind hulpeloos in de Ems. Pascha, de trouwe Newfoundlander, die de wacht noudt bij de boten zwemt haar na. Inge begeeft zich in een kano om het kind in te halen. Kurt en Gustel die zich op dit oogenblik van gevaar dadelijk hebben verzoend, springen in een auto om 't kind op 'n geschikte plaats op te kunnen vangen. Pascha weet 't kind te bereiken en dit klampt zich vast in de lange haren van den Newfound lander, die het kind veilig naar de oever sleept. Inge heeft haar roeiriem verloren zoodat haar bootje daar nu hulpeloos ronddrijft. Inge wordt door een kol kende stroom naar de diepte ge trokken. Ze spoelt bewusteloos op 't rotsplateau aan. Na een halsbreken de poging langs de steile rotswanden bereikt Kurt haar. Gustel ziet boven op den oever staande, hoe Inge en Kurt elkaar in innige omhelzing in de armen sluiten. Den volgenden morgen staat Gustel boven op de rotsen te kijken naar Kurts kano- vloot, die in jubelende spelevaart hem voorbij gaat. Als tweede hoofdfilm vertoonen we DE DERTIENDE GAST. Een zeer spannende film, waarin goede speurders de hoofdrol vertolken. Deze detectieve film is zeer geheim zinnig. DE PROPAGANDADAG VOOR MOTORWED- STRIJDEN TE HORST. De Sterrit en Hinderniswedstrijden op 11 Juni a.s. beloven een succes te worden. Bereids kwamen reeds diverse inschrijvingen binnen. Ook mocht het Motorsportcomité reeds van de K.N.M.V. de officieele goed keuring ontvangen. Wij willen de Karig vertier, maar volop plezier! Driedubbel rookplezier, want de pijprooker gaat naast z'n eigen Niemeijer Tabak óók de beide andere Niemeijer-soorten keuren. De shag-rooker deelt Niemeijer's Gold Star Shag uit, de baai-rooker tracieert op een rondje origineele Niemeijer's Friesche Heerenbaai, nummer drie stelt z'n Niemeijer's Roode Ster ter beschikking. De Drie van Niemeijer! Verschillend van snit, smaak en samenstelling, maar alle drie echte Niemeijers: de fijnste en zachtste tabak die een pijprooker verlangen kan! GOLD STAR SHAG per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! nen. Verder, voerden nog het woord beoefenaars der Motorsport er nog even attent op maken, dat voor in schrijvingen vóór 1 Juni a.s. een gratis toegangsbewijs gegeven wordt tot de Hinderniswedstrijden. Reeds werden diverse prijzen be schikbaar gesteld. Voor den Sterrit worden, behalve de twee extra hoofd prijzen nog 8 andere prijzen disponibel gesteld. Horster Veemarkt. Totaal aanvoer 177 dieren, waar van 26 stuks rundvee 4 veulens en 147 biggen. Handel in rundvee vlug. Handel in biggen zeer vlug met hooge prijzen. Ongemerkte biggen f 6 tot f 8. Gemerkte biggen f 16 te f 18. Doodelijk motorongeluk. Te Gennep is een motor, welke werd bestuurd door een militair, met groote vaart tegen een versperring gereden. Bestuurder en duorijder moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd; daar is de duorijder overleden. De toestand van den bestuurder is nog steeds ernstig. Tragisch auto-ongeluk. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op den weg tusschen Horn en Grathem een tragisch auto ongeluk gebeurd. De heer J. v. Esser, eigenaar van den bekenden houthan del „het Steel" te Roermond is op zijn thuisreis met zijn auto nabij de Peel tegen een boom gereden. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen laat zich slechts gissen, bij deze botsing is de heer van Esser zwaar gewond. Daar hij alleen in den auto zat en er geen druk verkeer is op dezen weg, is het ongeluk niet aan stonds opgemerkt geworden. Zoo doende kon er ook niet tijdig genees kundige hulp ingeroepen worden. Misschien had anders nog het ergste voorkomen kunnen worden. Men ver moedt dat de heer van Esser niet direct aan de opgeloopea wonden maar door verbloeding om het leven is gekomen. Eerst Woensdagmorgen omstreeks half zes ontdekten voor bijgangers den auto langs den weg. Het slachtoffer zat achter het stuur beklemd. Controle op vetgehalte in melk. De verplichte betaling van gele verde melk aan melkleveranciers vol gens het gewicht in kiiogrammen en met inachtneming van het vet gehalte zal met ingang van 1 Sep tember a.s. van kracht worden. Dit wil zeggen, dat van dien[datum af geen steun zal worden uitgekeerd voor melk, verwerkt in bedrijven, die zich aan dit voorschrift onttrek ken door b.v. per liter of zonder ge regelde nauwkeurige bepaling van het vetgehalte en verrekening daar van, de melk te betalen. Aanvankelijk zal de controle op de naleving van dit voorschrift slechts worden toegepast voor fabriekmatig tot boter, kaas en melkproducten verwerkte melk. Het ligt evenwel in de bedoeling, binnenkort ookdecon- sumptiemeik binnen dezen maat regel te betrekken. De verloren 10.000 gulden. Op verzoek van de hoofdstedelijke politie zijn in den nacht van Zater dag op Zondag te Nijmegen twee vrouwen en een man uit donker Amsterdam aangehouden, die van den man een straatmuzikant die de enveloppe met tienduizend gulden, welke door den jongsten bediende van een effectenkantoor was verloren, had gevonden, een deel van het bedrag hadden ontvangen. Toen de straatmuzikant Vrijdag middag na zijn vondst aan het fui ven was gegaan, waren ook deze vrouwen in zijn gezelschap en bij het afscheid deed hg ieder eenige biljetten van honderd gulden cadeau. De dames hebben dit geld wel be steed en schaften zich een paar zo- mercostuums aan. Hierna huurden ze een auto en vertrokken met een vriend in de richting Eist, waar ze de bloeiende Betuwe wilden bezichti gen. Onderweg werd het reisplan echter gewijzigd en besloot men direct door te rijden naar Nijmegen. Aan de Waal kade en in de binnen stad aldaar werden verschillende café's met een bezoek vereerd. Dit duurde zoolang, tot de Ng- meegsche politie in een der café's verscheen en het Amsterdamsche gezelschap arresteerde wegens heling. Nog slechts een bedrag van in totaal f 20 had het gezelschap van het ont vangen geld over. Het drietal is op transport gesteld naar Amsterdam en hier in het bureau Warmoes straat ingesloten. Bij hun verhoor verklaarden zij, niet geweten te hebben, dat het geld van diefstal afkomstig was. De politie heeft hen dan ook weer op vrije voeteD ge steld, omdat hun geen heling kan worden ten laste gelegd. Bg de arrestatie van den oneer lijken vinder die tevens verdacht wordt van diefstal van verschillende rijwielen, vond de politie in zijn zak ken nog een bedrag van ongeveer f 8000. Een som van f 2000 was dus binnen 24 uur opgemaakt. Opening nieuw raadhuis te Horn. Te Horn (L.) had Dinsdag in tegen woordigheid van de burgemeesters der aangrenzende gemeenten en een groot aantal genoodigden de offi cieele opening plaats van het onder architectuur van Ir. Jos. Cuypers gebouwde nieuwe raadhuis. Doodslag tc Maarhcczc. Een vreeseigk drama dat zich 7 April te Maarheeze in een land bouwerswoning heeft afgespeeld, kreeg de Roermondsche Rechtbank ter behandeling. De 23-jarige inwo nende stiefzoon J. M. L. Teeuwen had op dien morgen zijn stiefvader met een groote schop eenige malen op het hoofd geslagen en den schedel verbrijzeld, waardoor het slachtoffer, de 50-jarige H. J. Peerlings, neerviel en eenige uren later aan de beko men verwondingen is overleden. De Officier van Justitie achtte nood weer aanwezig en vroeg vrijspraak.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9