J. KEMPS locs BEL OP no. 50 Baiasfingen. U rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elkepyp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischtde adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maaltöd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. H.T.S. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAAAAAAAAAAAAA deze voor Noord-Afrika schadelijk althans ondoelmatig. Ik kwam ook in aanraking met eenige hooge fascistische ambte naren. We hadden het over de onwezenlijk grootsche constructie der beide Lybische hoofdsteden. Deze mag niet enkel worden ver klaard, zoo zeiden ze me, uil een zucht tot herstel van de oude Romeinsclie glorie. Het was,'nog maar een tiental jaren geleden, uiterst moeilijk om Italianen te verlokken tot vestiging in de Ly bische woestijn. Zelfs aan Tri poli en Bengasi ontbrak alles, wat comfort gelijkt. Aan de amb tenaren moest een salaris wor den uitgekeerd, dat driemaal zoo hoog was als dat, wat voor het zelfde werk in Italië werd uit betaald. Door luxe te scheppen in Tri poli en Bengasi, luxe en comfort, konden de booge salarissen met 50 pet. worden verlaagd. Luxe en comfort, in een woestijn. Ik ben slechts enkele dagen in Tripoli geweest, ben drie dagen in Bengasi, moet nog naar To- bruk, maar ik heb slechts één groot verlangen: Lybië te mogen verlaten, afscheid te nemen van dat troostelooze, eeuwige, melan choliek stemmende zand, onaf zienbaar als een Oceaan. Wat Madrid geleden heeft. De stad na den oorlog* De verwoeste voorsteden. Een uitgeteerde bevolking. Wie enkele weken geleden over de carretera de Estremadura voorttrok in de richting van Madrid, stootte op korten afstand van de Manzana- ces onvermydelyk op een rg zware ijzeren vaten, die dwars over den weg de scheidslijn tusschen de beide Spanjes vormde. Daarachter begon Niemandsland, waar men wanneer het een kalme dag was, een schich- t igen blik op werpen kon en daar weer achter begon de eindeiooze rg barricaden, waarmede de rooden alle toegangswegen tot de stad hadden dichtgemetseld. Van Madrid, zoo dichtbij en toch zoo onbereikbaar, zag men toen alleen de opeengesta pelde daken van den rooden verde digingsgordel alleen wat zandzakken, vormelooze ruïnen en puinhoopen, die het pendant vormden van het panorama om ons heen. Vandaag ligt Madrid open en bloot, zijn de barikaden afgebroken en vormen de vereischte papieren de eenige hindernis voor een tocht naar de stad. Mee. komt er door een troos telooze woesteny van puinhoopen en ruïnen. Wat eens de Madrileensche voorsteden waren, is een kerkhof van verwoeste huizen, waarvan hier alleen nog een stukje muur en daar een deur overeind staat. Om deze hui zenskeletten, er tusschen en er on der door loopt een netwerk van diepe grillig ineengestrengelde gangen, waar men aan zien kan, dat de roo den allen tijd hebben gehad om hun loopgraven-systeem uit te bouwen en bewoonbaar te maken. In deze mollenstad, die nu leeg en verlaten ligt, hangt nog steeds een doordringende brand- en lijken lucht, hoewel er reeds lang niet meer gevochten werd. De oorlog, die hier in de eerste tijden ware veldslagen heeft te zien gegeven, waarbjj de roode tanks zich een weg door den chaos baanden en de roode infanterie er achter aan golfde om met bajonet en handgra naat den tegenstander te verdrijven, had zich alleDgs naar de diepte ver plaatst en bestond het laatste an derhalf jaar voornamelijk daarin, dat belegeraars en belegerden elkaar wederkeerig een lading dynamiet on der de voeten schoven, die dan on verwacht tot ontploffing werd ge bracht. In dc verlaten gangen. Vandaag nog liggen hier gewei die een glas whisky onder Stackpole's neus hield en kwaad gromde, toen de ambtenaar zwak met de armen zwaaide en weigerde te drinken en zijn hoofd op te heffen. Toen ze de twee vreem delingen, Gregg en McPherson ont dekte, stond ze wankelend op en streek met de handen haar rok glad. Gregg sprak tegen Court. Wordt vervolgd. dige hoeveelheden springstof onder den grond. Het eerste werk van de bezettingstroepen is dan ook geweest overal waarschuwingsborden te plaat sen om te beletten, dat journalisten en andere nieuwsgierige menschen catastrofe zouden veroorzaken. Want de bevolking van Madrid Is in groo- ten getale naar de stadswgken ge trokken, waarvan de oorlog hen ruim twee jaar lang den toegang heeft ontzegd, niet alleen uit nieuws gierigheid, maar ook om tusschen de puinen naar balken en planken te zoeken, die als brandkast kunnen dienen. Niet alleen boven maar ook onder den grond schuilen gevaren, want tusschen de linies liggen talrijke granaten, die door de een of andere toevallige omstandigheid niet zijn ontploft en slechts op de geringste aanleiding wachten om hun schade in te halen. Om dit proces een beetje te verhaasten, patrouilleeren overal geniesoldaten door de ruïnen, die op veiligen afstand de helsche machi nes het genadeschot geven. Het ge knal van hun Mausers en de ont ploffingen, die er soms op volgen, zijn de laatste echo's van een voor bijen oorlog. Naast de onherkenbaar verminkte voorsteden, waaraan tusschen twee haakjes weiuig schoons verloren is gegaan, ziet Madrid zelf er vrij on beschadigd uit. Hier en daar gaapt tusschen twee huizen een leegte en verraadt zich de plek, waar een bom is neergekomen. Enkele verspreide huizen vertoonen de lidteekens van verdwaalde granaten en in de Gran Via, waar het telefoongebouw staat, ziet men vele dergelijke sporen; waar de Telefonica met zyn wolkenkrab berallures, was dan ook een van de voornaamste militaire objecten van de stad, omdat de rooden er hun uit kijkposten gevestigd hadden. De groote wondeplek* Madrid heeft materieel niet meer onder den oorlog moeten lgden dan andere Spaansche steden; vuur en staal hebben er niet erger huisge houden dan elders en er zgn steden Oviedo, Teruel, Huesca, waar meer huizen in puin vielen en meer muren werden doorzeefd. Ook in andere plaatsen, overal waar de roode vlag korteren oflan- geren tijd gewapperd heeft, werd ge moord, geroofd en geplunderd. En toch is Madrid van het gefolterde en uiteengereten Spaansche land de wondeplek, die het laatst genezen zal, want nergens heeft het lgden der menschen in al zgn verschijnings vormen een dusdanig dieptepunt be reikt als 4 in deze arme stad, die vroeger „aiegre y confiada" genoemd werd, maar wier vroolijkheid en zor geloosheid voor lange jaren schijnt te zgn geweken. Nergens werd zoo gehongerd, zooveel koude geleden, zoo gezucht en gebeefd onder tyran- nie en terreur en nergens hebben de uiterlijke omstandigheden zoo meegeholpen om het lijden te ver zwaren. De ontsnappingsmogelijkheid, die hoe klein ook, elders door de nabij heid van zee of grens geboden werd, ontbrak in Madrid geheel. In den rug bewaakt door ontelbare oproe rige dorpen, waardoor niets, zelfs geen geldige papieren den veiligen doortocht kon garandeeren, was ook de weg dwars door de linies voor de ingesloten Madrilenen onherroepelijk afgesloten door de ontelbare barri caden, die streng bewaakt, evenzeer tot doel hadden den veroveraar bui ten de muren te houden, als te voor komen, dat de stad leeg zou stroo men om zich den bevrijder in de armeD te werpen. De nabijheid van de nationale troe- en het krijgsrumoer van het front, die in den aanvang de belofte van een spoedige verlossing inhielden, waren allengs voor de belegerden tot een nieuwe kwelling geworden. Alles wat ze ontberen moesten, lag op enkele honderden meters afstand en bleef onbereikbaar. De provincies, die vroeger de hoofdstad van levens middelen voorzagen, stuurden niets meer, tenzij dan hun werklooze moor- denaarsploegen, die, eenmaal hun dorpen „gezuiverd", in Madrid een nieuw en schier onuitputtelijk ar beidsveld vonden. Toen ik twee jaar geleden Madrid verliet vond men er om zoo te zeggen niets meer te eten; slechter Icon het toen bijna niet en beter is het er sindsdien niet op ge- Madrid heeft den bitteren kelk van oorlog en revolutie tot op den bodem moeten leegdrinken en er is ontzettend geleden. Vanaf het begin hebben het politieke prestige en de rijkdom van de hoofdstad alle on gunstige elementen uit het geheele schiereiland met magnetische kracht naar zich toe gezogen. Na de eerste maanden van bloedige terreur, die alle Spaansche steden zonder uit zondering hebben moeten doormaken, schiep de nadering van de natio- nalen een nieuwe aanleiding om de menschenjacht in verscherpten vorm voort te zetten en toen het eindelyk na lange maanden zoover was, dat de roode regeering haar beschavings proces inzette en de terreur van individueele aangelegenheid tot staatszaak werd gepromoveerd, heeft Madrid van deze verzachting niet mee geprofiteerd, omdat de regee ring reeds lang haar tenten elders had opgeslagen en de stad als be- hoorende tot de oorlogszone overge. leverd had aan dezelfde zuiverings- ploegen, die haar voordien onveilig maakten. Madrid is daarenboven steeds de voornaamste zetel geweest van het Spaansche marxisme, dat bij het uitroeien van politieke of sociale tegenstanders steeds veel systema tischer, kouder en met meer bereke ning is te werk gegaan dan de overige componenten van het Spaan sche volksfront. De anarchisten waren nog de besten. Men heeft van die zijde vaak po gingen gedaan om de in Spanje be dreven gruwelen in de schoenen van de anarchisten en Trotzkysten te schuiven en zoodoende communisme en socialisme in de oogen der wereld schoon te wasschen. De waarheid is, dat ook de anarchisten heel wat op hun kerfstok hebben, vooral wan neer men daaronder al degenen rekenen wil, die zich bij de door de Anarchistische Federatie gecontro leerde C.N.T.-vakvereenigingen had den aangeslotenook al bevond zich onder hen heel wat van het ergste gespuis, zoo heeft de ervaring van dezen oorlog geleerd, dat er met de anarchisten altgd te praten viel en dat men zelden tevergeefs een beroep op hun menschelgke gevoelens deed. De goedheid des harten neemt in de wereldbeschouwing van den over tuigden anarchist een groote plaats in en de massa's, die hen volgen, handelden veelal uit hebzucht en niet uit klassenhaat, zooals de aan hangers van de tweede en derde Internationale, die de eens uitge geven consignes koud en gevoelloos opvolgden en lederen „vijand van de arbeidersklasse" systematisch uit den weg ruimden. Zoo werd op het platteland het parool uitgegeven, dat alle groot grondbezitters en hun erfgenamen moesten worden uitgeroeid, indien het landvolk den grond ongestoord in eigendom wilde bezitten. Begrij pelijkerwijze stuitte deze radicale methode vele dorpelingen tegen de borst, vooral daar waar tusschen landheer en bevolking een goede verhouding bestond, en er gebeurde niets. Uitgezonden moordenaars- ploegen. Uit Madrid kwamen echter steeds dringender bevelen on werden speciale moordenaarsploegen uitgezonden om een handje te helpen, en tegelijker tijd een paar onwillige dorpelingen bij wijze van voorbeeld naar de andere wereld te helpen. Teneinde niet van gebrek aan revolutionair vuur te worden ver dacht, werden in de meeste dorpen de bevelen opgevolgd en werd de landheer en zgn familie soms met alle égards en betuigingen van spijt neergeschoten. Daar waar het dorp een zoo wreede daad jegens onschul dige menschen niet over zich ver krijgen kon, werden de inwoners van een naburig dorp uitgenoodigd om bg voorkeur 's Zondags het vuile werk te komen doen. Den Zondag daarop volgende ging men zelf op bezoek om den buurman uit de moeilijkheden te helpen. Zoo grondig werd dit opruimings- werk verricht, dat vaak zuigelingen en kleine kinderen werden vermoord om toch maar vooral geen mogelijke erfgenamen, die ooit het land weer zou kunnen opeischen, in leven te laten. Zoo werkten communisten en socialisten en aan hen was Madrid overgeleverd. Ieder beroep op men- schelgkheid stuitte bij hen af op de onwrikbare consignes van Moskou, waar ook Largo Cabalero's partij, hoewel officieel tot de tweede Inter nationale behoorende, blindelings aan gehoorzaamde. Men zou bijna willen betreuren, dat er in Madrid niet meer anarchisten waren, want hij hen viel, naar ik uit persoonlijke ervaring weet, voor goede woorden en soms een beetje geld, heel wat te bereiken. Talrijke aneedoten be wijzen trouwens, dat bij hen niet ieder gevoel van ridderlijkheid en menschelijkheid had moeten wijken. Een van deze verhalen moge hier volgen. Een anecdote. De pastoor van Vallecas, een zuidelijke voorstad van Madrid, had zich in de eerste dagen in veiligheid moeten brengen en een schuilplaats gevonden in het huis van zijn moeder. Dagelijks haalden de opsporings patrouilles het huis onderste boven, doch men was er nog niet in geslaagd hem te vinden. De arme oude dame had echter geen leven meer. Rade loos van angst luisterde zij, zooals zoo velen in Madrid maandenlang geluisterd hebben, naar ieder geluid van de straat, verbleekte, wanneer een auto voor de deur stil hield en bestierf 't, wanneer er aan de voor deur gebeld werd. De priester, die dit niet langer kon aanzien, nam met heldenmoed het besluit, zich over te geven. Hij trok naar het gebouw van de militie op den hoek van de straat, toevallig anarchisten, en meldde zich bij de wacht„Ik ben de pastoor van Vallecas en ik ben gekomen om gefusilleerd te worden". De man achter de tafel krabde zich eens achter het oorzooiets was hem nog nooit overkomen.... „Er is op het oogenblik niemand hiei- en ik kan u niet helpen," zei hij tenslotte, „maar kunt u morgen Diet terugkomen Toen de pastoor den volgenden dag inderdaad terugkwam hebben de anarchisten hem niet gefusilleerd, maar hem met een vrijgeleide en een auto naar de grens gebracht... worden. De verschroeiende hitte, die s zomers de Castilaansche hoogvlak te onbewoonbaar maakt en de ijzige wind, die 's winters van de besneeuw de Guadarrama-bergen waait, heb ben het lgden van de uitgeteerde bevolking nog zwaarder gemaakt. Veel moreele ellende Doch dat alles is niets vergeleken bij de moreele ellende, die de stad bijna drie jaren lang heeft moeten doorstaan. Men merkt dat zoo op het eerste gezicht niet, want de aan dacht wordt vooral getrokken door de uiterlijke teekenen. van verval, die stad en bevolking vertoonen. Spreekt men echter met de magere bleeke gedaanten, die Madrid bevol ken en waarvan er vele zich voor het eerst sedert twintig maanden weer op straat vertoonen, dan merkt men dat velen hunner ook geestelijk wrak zjjn geslagen en dat angst, wanhoop en vertwijfeling veel groo- ter verwoestingen hebben aangericht dan de honger en andere lichamelijke ontberingen. NIEUWTJES EN WENKEN. TOMATEN worden pas na half Mei buiten uitgeplant. Planten, die ia bloempotten opgekweekt werden voldoen het best. Men plant 60 c.M. uit elkaar. We laten slechts een stengel langs een stok opgroeien. Het steunsel moet 1.50 meter hoog zgn. Tomaten groeien snel. Ze kun nen daarom heel wat mest verwerken. Vooral patentkali en superfosfaat geven. Liefst voor het planten. Dan wordt de mest al wat door de grond vermengd. Tomaten hebben nog al wat vocht noodig. Op drooge grond worden ze wel spoedig rijp, maar de tomaten blijven klein. Zware stik stofbemesting heeft tot gevolg, dat de tomaat later rgp wordt. RABARBER die verschillende jaren op dezelfde plaats gestaan heeft, vertoont meer neiging tot zaadvor ming. BLADLUIZEN komen binnenkort weer in tuinboonen. We moeten deze geregeld afzoeken. Bij tgdig ingrij pen kan men de bladluizen gemak kelijk bestrijden door krachtig be spuiten met zeep-spiritus. Zeep- spiritus maakt men door bijv. 100 L water 3 ons zeep en 1 L. brandspiri tus te voegen. De bespuiting moet meermalen herhaald worden. ONKRUID in gazons kan men bestrijden door zwaar bemesten en veelvuldig maaien. Vooral paarde bloemen komen er dit jaar veelvul dig in vóór. Die verwijdert men door de penwortels diep in den grond door te steken. Bij ondiep afsteken schieten ze gemakkelijk opnieuw uit. LAGERÊLAND- EN TUINBOUW SCHOLEN hebben de laatste jaren de volle belangstelling. Er worden pogingen in het werk gesteld om van de Regeering subsidie te krijgen voor 50 scholen in één jaar. In 1939 werd slechts subsidie gegeven voor 10 scholen. Rundvee. Voor 1939 ia het aantal kalveren, dat de veehouders in Ne derland gezamenlijk mogen bezitten, vastgesteld op 380.000. Er zijn dus voor 1939 380.000 kalverschetsen be schikbaar. Het aantal biggen merken dat in 1939 uitgegeven zal worden bedraagt 2.160.000; waarbij nog extra 1,000 biggenmerken komen voor de kleine boeren en landarbeiders, die varkens voor gezinsverbruik houden. Boerderijen. Bij de Directie van de Wieringermeer, Domeinkantoor te Slootdorp is gratis een propectus verkrijgbaar, dat bijzonderheden ver meld omtrent bet verpachten van 48 boerderijen, die gemiddeld ruim 33 hectaren oppervlakte hebben. Waarom moeten die bedrijven zoo groot zijn De pantoffelbloem of calceolaria verdraagt wel veel licht, maar kan niet tegen directe zonnestralen. Bij zonder veel vocht behoeft ze niet. Laat ze niet voor het open venster staan. In de tocht zit ze direct vol met bladluizen. Geef niet te veel en niet te dikwijis mest. De calecolaria heeft teere wortels. Daarom een keer per 14 dagen een zwakke mestop- lossing toedienen. De coloradokever begint reeds in Mei zijn eitjes te leggen. Een exem plaar legt er ongeveer 800. We be hoeven de voorzorgsmaatregelen, die voor de bespuiting noodig zijn niet lang meer uit te stellen. Om in de wei een al te snelle ver mindering in de melkopbrengst te voorkomen geven we veekoekjes bij, zoodra de opbrengst minder begint te worden. De proeven met het drogen van gras wordt op grootere schaal voort gezet. De resultaten, die in 1938 be reikt werden stemmen tot tevreden heid. Men wil echter nog meer ervaring hebben, voordat het practi- sche waarde krijgt. Op Schiphol wordt nu ook een drooginrichting geplaatst. Bouquetten van groote en zware bloemen staan het mooiste in buiki ge vazen. Ze blijven daarin moeilijk rechtop staan. Maak van kuikengaas of vogeltjesgaas een prop en leg die op den bodem van de bloemvaas. Men kan daar de bloemstelen inste ken en ze blijven dan goed rechtop staan. De overgang van de stal voedering naar de wei moet langzaam gebeu ren. Daarom houden wij het met de meeste boeren die tegen de avond de koeien binnen doen, vooral in den eersten tgd. Door 't bijvoeren van wat haksel of hooi, wordt het te sterk laxeeren voorkomen. Maken de dieren te dunne mest, dan wordt een gedeelte van het eiwit in het joDge weidegras niet verbruikt en gaat er onverteerd uit. Geven we op stal nu voer, dan komt het eiwit uit het jonge gra3 beter tot^zijn recht en het vetgehalte van de melk wordt bijna steeds verhoogd. De pluimveehoudersbond van de N.C.B. heeft besloten een bedrijfs- voorlichtingsdienst in het leven te roepen. Het doel is practische voor lichting op het bedrijf zonder kosten voor de boerenbonders. Bloemkoolplanten zijn in den win ter bevroren. Die daarna in Januari gezaaid werden hebben voor een groot percentage slechte harten. DE SLECHTE BROEDUIT- KOMSTEN. Ik hoorde de laatste weken niets dan klachten over de ge eldig slechte broeduitkomsten. Jammer is nu weer, dat de kippenhouders daar ook weer meer of minder de dupe van worden. Iemand bestelde 300 kuikens en kreeg ze ook toegewezen. De leverancier kon er maar 250 leveren. De andere 50 kon hjj over drie weken nog krijgen, want de broeder had verlof gf kregen om nog eens in te leggen. Maar kan een kippenhouder nog even apart 50 kuikens gaan opfokken. Daar komt niets van. Interessant is het daarom uit Protenose-nieuws enkele zaken aan te halen. 1. Hooge productie bij een goed raatsoen heeft geen verlaging van broeduitkomsten tengevolge. Maar waarom wordt forceeren voor de vermeerderingsbedry ven verboden en waarom hebben broeders, die eieren inlegden van geforceerde kippen zoo'n slechte uitkomsten 2. Eiwit is nog geen eiwit, Soya- meel is nog geen soya-meel. De soort en het gehalte spelen een groote rol. 3. Alle vitaminen moeten in het rantsoen voorkomen. Het gebrek aan groenvoer heeft daarom zeker een groote rol gespeeld bij de slechte broeduitkomsten, maar waarom werd dan geen gekiemde haver gevoerd. 4. Te weinig vitamine D beïnvloedt de broeduitkomsten. maar een te veel vertraagt ze in ieder geval. 5. Vitamine E is absoluut nood zakelijk, dus kiemend graan en hennipzaad moet de foktoom krijgen. 6. Een goede verhouding in de mineralen is noodzakelijk om goede broeduitkomsten te krijgen. Met dat al zitten meerdere kippenhouders met een tekort aan kuikens, dat ze te laat wel aangevuld kunnen krijgen. Zw. H. Gemengde Berichten Twintigduizend K G. de Maas in. teer Tusschen Broekhuizen en Tienray is men momenteel bezig met het verharden van verschillende wegen. Het daartoe benoodigde teer wordt per schip aangevoerd. Bij het lossen van een der zen dingen kwam echter door onbekende oorzaak plotseling een breuk in het reservoir. Het gevolg hiervan was, dat de inhoud begon uit te stroo men in de Maas. Hoewel men nog met alle ten dienste staande mid delen trachtte te voorkomen, dat de heele lading in de Maas terecht kwam, mocht zulks niet baten. De heele inhoud van het reservoir, zijnde 20.000 K.G. teer, kwam in de rivier terecht. Dit beteekent niet alleen een flinke schadepost voor de firma die het werk onderneemt, doch le verde eveneens het noodige ongerief op voor het ter plaatse tamelijke drukke verkeer over de Maas. Het was vooral de veerpont, die van deze teeruitstortlng het onschuldige slachtoffer werd. Politie-agent overleden. De Heerlensche agent vaD politie dhr. L. Janssen, die vorige week, toen hij na zijn dienst in de zijspan van een motorfiets naar Heerlen wilde terugkeeren verongelukte, is Zondagmiddag in het St. Jozefzie kenhuis aan de opgeloopen verwon dingen bezweken. Zooals men weet had de politieman in een zijspan plaats genomen om sneller thuis te zijn na het volbrengen van zijn dienst op Heerlerheide. Er had een botsing plaats tusschen de motorfiets en een vrachtauto met het hierboven ver melde noodlottige gevolg. Dhr. Jans sen had ongeveer twintig dienst jaren bij het Heerlensche politie corps. 40-jarig bestaan Coöp. Centr. Boerenleenbank. De Coöperatieve Centrale Boeren leenbank zal dit jaar haar veertig jarig bestaan op plechtige wyze herdenken. Op Maandag 5 Juni zal de veer tigste algemeene jaarvergadering worden gehouden, in het gebouw „Katholiek Leven", Wal 8. Deze vergadering zal om 11 uur voormiddags aanvangen, terwijl circa half een de herdenking van het 40-jarig bestaan zal plaats vin den. Daarbij zal de oud minister Mr. Dr. L. N. Deckers, de herden kingsrede uitspreken. Na afloop der vergadering zal om 3 uur een maal tijd worden gehouden, in een feest tent, die op het Fred, van Eedenpl. (in de nabijheid der vergaderzaal) zal worden geplaatst. Waarschuwing tegen „werklooze wevers/' Wij lezen in de Sint Jansklokken Het blijkt noodig te waarschuwen tegen het optreden van twee heeren, die per auto bezoeken afleggen, bg voorkeur aan kloosters en gestich ten, en linnengoed te koop aanbieden, volgens hun zeggen, ten behoeve van de werkloozen in het weversvak. Zy beweren daarbij den bijzonderen steun te hebben van Z. H. Exc. Mgr. Diepen naast dien van Z. H. Exc. Mgr. den Aartsbisschop v. Utrecht, e.a. en toonen daarbij een boek met namen en stempelafdrukken van af nemers, vooral klooster-oversten. Behalve dat wij kunnen berichten, dat van dit alles noch aan Mgr. den Aartsbisschop noch aan Mgr. Diepen iets bekend is, wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, dat de kwaliteit van het aangeboden linnen verre blijft beneden den gedecla- reerden prijs. In het politieblad werd reeds tegen het optreden van deze personen ge waarschuwd, Men zij dus op zgn hoede. Doodclijkc aanrijding. Zondagavond tusschen half negen en negen uur is op de Venlosche weg een ernstig ongeluk gebeurt, waar van de 69-jarlge Wed. Souenberg 't slachtoffer is geworden. Genoemde juffrouw stapte uit de autobus en wilde de rijksweg over steken om zich naar haar woonhuis, hetwelk aan de overzijde van de weg ligt, te begeven. Vermoedelijk heeft ze geen acht. geslagen op een naderende auto. De dame werd aangereden en liep meer dere zeer ernstige verwondingen op. Dr. Rahier was spoedig ter plaatse en werd 't slachtoffer naar hetR.K. Ziekenhuis vervoerd. Zij is aldaar eenige uren later overleden. MAASHEES. Door het indienen van één enkele candidatenlyst zal in deze gemeente geen stemming be hoeven plaats te hebben, wat eeD groote besparing van kosten betee kent. OPENING CANTINE. Vrijdag j.l. had te Wanssum de opening plaats van de cantine voor de militairen. Om 7 uur trokken de militairen, voorafgegaan door de fanfare, van het bondslokaal naar de zaal van de Wed. Euwals, d.'e a's cantine ingericht is. Na het spelen van het volkslied werd het woord gevoerd door den heer H. Rutten, voorzitter van het werkcomité tot ontspanning aan mi litairen, die alle aanwezigen een wel kom toeriep en in korte woorden het nut van een gelegenheid voor ont spanning voor militairen na vol brachte dagtaak uiteenzette. Hierna werd nog door verschillende geeste lijke en wereldlijke autoriteiten ge sproken, waarna tot slot van het officieele gedeelte de compagnie-com mandant kapitein van Opbergen, na mens alle militairen de burgers van Wanssum hartelijk dankte voor de spontane medewerking bij de tot standkoming van deze cantine. De verdere avond werd onder mu ziek, zang en voordrachten gezellig doorgebracht. WANSSEM. Door het indienen van één enkele candidatenlgst zal in deze gemeente geen stemming behoeven plaats te hebben, wat een groote be sparing van kosten beteekent. Het „plakken" van koeien Een veehandelaar uit Purmerend bracht in December 1937 twee koeien naar de veemarkt te Amsterdam. Hij zou de uiers van de beesten met collodium hebben dichtgeplakt, het geen geconstateerd werd door in specteurs van de Sophiavereeniging, die procesverbaal opmaakten wegens het noodeloos kwellend vervoer van dieren. De kantonrechter te Amsterdam veroordeelde den veehandelaar tot vijftig gulden boete, welk vonnis de rechtbank in hooger beroep veran derde in zes dagen hechtenis. De veehandelaar ging daarop in cassatie en de Hooge Raad vernie tigde het vonnis van een vormfout De zaak werd verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam, voor welk college de veehandelaar veertien dagen geleden terecht stond. De pro cureur generaal vorderde opnieuw zes dagen hechtenis. Het hof, dat Dinsdag arrest wees, heeft den veehandelaar veroordeeld tot een geldboete van vijf en zeven tig gulden sub. vijf en twintig dagen hechtenis. lügekomea ea vertrokken personen van 21 April tot 6 Mei VERTROKKEN F. A. Baltussen, idem naar Horst Meterik F. Jacobs, id. naar Deurne L 129 H. A. H. Leijssen en gezin, naar Asten deJjHutten 12 A. M. G. J. Linders, d.b- naar id, M. J. E. F. Wolters d.b. naar Kes- sel A. A. P. Keijsers d.b. naar Horst A. C, J. Vissers, d.b., naar Horst M. H. van Gerven, d.k., naar Meer- lo Swolgen M. H. Pirlo, zonder beroep, naar Maashees A 58 Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver eeniging van Maandag was de aan voer 3.126.000 eieren Kippeneieren van f 3.20 tot f 3.60 Kleine eieren van f 2.80 tot f 3.10 Eendeneieren van f 2.g0 tot f 2.70 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 7.700.000 eieren. Kippeneieren van f 2.80 tot f 3.60 Eendeneieren van f 2.50 tot f 2 70 Advertentiën. ScSiriif-Mc diverse soorten. Machine- Schryf- Cy closti lepapier Doors)ag-Carbon en Schrijfmachine-carbon. Briefordners en Opbergmappen. Nieuwe Dienstregeling der Spoorwegen lng. 15 Mei 1939. Prijs 25 ct FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Extra fijne Likeur, Jenever Brandewijn, Cognac. Ie kwaliteit en goedkoop. Slijterij Hensenlusplein Laat uw aangiften voor de Inkomsten- en Vermogensbelas ting verzorgen door G. W. MUSKENS Schoolstraat 14 VENRAY die zich ook gaarne belast met het aanleggen en controleeren uwer boekhouding.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6