•Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter „VENRAY" boter Naar de nieuwe Gemeenschap in daden. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 Mei 1939 Zestigste Jaargang No 20 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct 1 Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY 1 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Onze Lieve Vrouw „Behoudenis der Kranken" OOSTRUM. C. P. V., Voorhout, schrijft in de R. K. Boeren- en Tuinders stand Aan de landarbeiders, die werkzaam zijn of werkzaam ge weest zijn, bij de Landbouw- cultuurmaatschappij „De Wierin- germeer", worden met ingang van 1 Nov. '39 18 bedrijfjes in pacht uitgegeven ter grootte van pl.m. 10 H.A. en in November 1940 nogmaals 32 bedrijfjes van dezelfde grootte. Wij vinden dit van de regee ring en van de Wieringermeer- Directie een buitengewoon mooie geste tegenover de werkers, die door hun arbeid, vaak in moei lijke omstandigheden verricht, ook hun deel bijgedragen hebben, dat de eerste Zuiderzee-polder zich zoo gunstig heeft ontwik keld en tot welvaart is gekomen. In korte jaren is daar heel wat gepresteerd en het bekende Hol- landsche spreekwoord, dat bij vele plattelanders zoo diep in gang had gevonden, n.I.„Men wint het land voor de derde hand", zal in beteekenis en toe passing niet meer mogen gelden voor de nieuwste Hohandsche inpolderingen. Ook de volgende Duitsche ont ginningsspreuk vraagt voor Hol- landsch vredeswerk om herzie ning: Der Erste arbeitet sich zu Tod, Der Zweite leidet Not, Der Dritte erntet Brot. De Wieringermeer althans heeft aan de eerste werkers, dank zij de grootsch opgezette uitvoering door den Staat, door en met het opbouwende werk, voldoende verdiensten gegeven voor een bestaan. De pioniers en kolonis ten der eerste jaren kenden crisis en werkloosheid in het nieuwe land niet. Daarbij hebben de pioniers mede aan eigen toekomst gebouwd. Het gros der bedrijfs leiders is, door gebruik te maken van hun voorkeursrecht, gekomen tot gezeten pachters op mooie bedrijven, die het tot beste uit komsten brengen. Thans staan we voor de moge lijkheid, dat een select clubje van 50 arbeiders, die door arbeid en spaarzaamheid bewijzen heb ben gegeven, zich op kunnen werken tot een mooie mate van zelfstandigheid, met vooruitzich ten op een vrij goed bestaan. De basis van een beschikking over f 300 per H.A. is voor hen ook van toepassing, maar de voorwaarden ter verkrijging van deze noodige bedragen zijn min der bindend. Bij eenig eigen be zit kunnen borgen en credieten ter aanvulling hierin verder voor zien. En juist hierin kwam een pracht van saamhorigheidsgevoel van de Katholieken in de Wieringer meer tot uiting! Op een belegde vergadering van de Katholieke pachtboeren, L.T.B.-afdeeling „De Wieringer meer", werd met algemeene stemmen besloten om gezamen lijk garant te zijn voorde Katho lieke arbeiders, die een bedrijfje zouden toegewezen krijgen. Hulde voor zoo'n initiatief Hulde aan de algemeene onder steuning van deze voorstellen, dat getuigt van een waren kolo nistengeest en zuiver begrepen gemeenschapszin 11 Katholieke pachters ons saluut 1 Zoo'n daad mag en moet in Nederland be kend worden. Het nieuwe land, dat meermalen richtinggevend werk presteert, geeft ook hier weereen voorbeeld aan het oude land. Niet alleen woorden, maar ook... daden en koene durf 1 Ware naastenliefde en óp naar de Nieuwe Gemeen schap. En lezers, het voorbeeld heeft al ingeslagen en navolging gevonden. De afd. van den Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de afd. van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw hebben eenzelfde besluit genomen, na overleg met de Katholieke voor mannen. Katholiek Nederland, in samen werking is nog veel opbouwend werk te doen op velerlei gebied. DE VRAAG: OORLOG OF VREDE. Er wordt druk geredevoerd. Oorlog misschien niet nood zakelijk, zegt Mussolini. Het „Halt-dictatoren-front" wordt sterker. De Toestand. Ia een vroegere periode hadden we de zoogenaamde geheime diplomatie; de diplomaten bedisselden alles ach ter de schermen en de volkeren wer den er zorgvuldig buiten gehouden. Deze methode, die wel eens den weinig lo venden titel van geheim gekonkel verwierf en verdiende, had zeker groote nadeelen, maar wan neer we thans volop gelegenheid heb ben, om de zoogenaamde openbare diplomatie in werking te zien, dan vragen we ons ernstig af, of de groote moeilijkheden van thans niet meer kans op sen oplossing hadden bij de methode van vroeger dan thans, nu de leiders der volken elkaar ant woorden in openbare redevoeringen, waarbg thans vooral het gevaar komt, dat de dictatoren op een een maal gegeven uitspraak niet meer terug kunnen komen, waardoor een rede van hen iets onherstelbaars kan beteekenen. De laatste dagen is de wereld weer overstelpt met groote rede- voeringen van de leidende staats lieden. Aller onderwerp vormde het al les overheerschende vraagstuk van oorlog of vrede. Allereerst moeten we even stil staan bij de redevoeringen van de twee groote Westersche staatslieden, Daladier en Chamberlain. Daladier heeft onder het verze keren van de vredelievende bedoelin gen van Frankrijk vooral den nadruk gelegd op de kracht en de vastbe radenheid van het land enzijnbond- genooten, waarbij het parlement hem hartelijk toejuichte. Chamberlain sprak voor een ver gadering van vrouwen en evenals Daladier's rede was ook zijn woord over de hoofden van zijn gehoor heen gericht tot de landen, waarmede het Westen in conflict ligt, speciaal Duitschland en Ita'ië en wat de rede van den Engelschen pemier betreft, deze was wellicht meer tot de be treflende volken dan tot hun regeer ders gericht. Daladier sprak van het vernietig- vertrouwen: Chamberlain drukte het wat zwakker uit door te spreken van het geschokte vertrouwen en de Britsche staatsman legde er vooral den nadruk op, dat hij al zgn krach ten zou wijden aan het herstel van het internationale vertrouwen. Dat alleen kan een basis vormen voor goede internationale betrek kingen. Chamberlain sprak ook over het penibelste vraagstuk van onze dagen: de kwestie Danzig, die over het lot van Europa kan beslissen. Engeland is van meening, dat de geschillen tusschen Duitschland en Polen op vredelievende wijze zijn op te i lossen. Indien echter een poging werd gedaan, om door geweld de Poolsche onafhankelijkheid te bedrei gen, dan zou dat onvermijdelijk een algemeene uitbarsting ten gevolge hebben, waarbij Engeland zou be trokken zijn. Men lette erop, dat er alleen sprake is van „geweld, dat de Poolsche on afhankelijkheid zou bedreigen". De vraag is, of in de garanties van Engeland en Rusland ook het lot van Danzig is begrepen. Zoo constateert de Duitsche pers, dat de kwesties van de Duitsche stad Danzig en de Poolsche onafhanke- niets met elkaar uitstaande hebben. De redevoeringen van Daladier en Chamberlain waren natuurlijk niet naar den zin der dictatoren en hun pers verkleint de waarde ervan door te zeggen, dat ze voor binnenlandsch gebruik bestemd waren om de hooge lasten der staatsbegrooting populair te maken in Frankrijk en den dienst plicht in Engeland. Een volgende redevoering was die van den Turkschen minister-president in de nationale vergadering omtrent het sluiten van een wederkeerig Britsch-Turksch militair verdrag. Dit verdrag beteekent een keer punt in de Turksche geschiedenis. Na den grooten oorlog, waarin Turkije aan de zijde van Duitschland streed, streefde Turkije naar zelf standigheid en neutraliteit. Onder den druk der gebeurtenissen op den Balkan en in de Middellandsche Zee geeft Turkije nu zijn neutraliteit prijs en schaart het zich aan de zijde van Engeland. Hierdoor krijgt het „halt-dicta torenfront" een geweldige ver sterking Dardenellen en Bospo rus liggen open voor de Engelsche vloot; Engeland kan in dit deel der Middellandsche Zee zich beter doen gelden en dit verbond met Mohammedaansch Turkije zal van geweldigen invloed zgn op de houding der Mohammedanen in Noord-Afrika en Azië. Dit verdrag is zoodoende voor het Westen van groote politieke en strategische beteekenis. Terwijl de zaken aldus stonden, kregen we Zondag een redevoering van Mussolini over de vraag „blijft het vrede of wordt het oorlog De Duce sprak te Milaan en na hoog opgegeven te hebben van de geweldige opkomst en de groote overwinningen van Italië na zijn fascistische revolutie vervolgde hij aldus „Terwijl ik tot u spreek vragen millioenen, misschien honderden mil- lioenen zich in alle deelen der wereld van hoog tot laag, optimistisch of pessimistisch af„Blijft het vrede of wordt het oorlog Het is voor allen een ernstig vraagteeken. Ik antwoord er op met te verklaren, dat bij een objectief en kalm onderzoek van den toestand blijkt, dat er thans in Europa geen vraagstukken zijn van een omvang en scherpte welke een oorlog zouden rechtvaardigen, die van een Euro- peeschen oorlog tot wereldoorlog zouden kunnen worden. Er zijn knoopen in de Europeesche politiek doch om deze knoopen te ontwarren, is het misschien niet noodzakelijk naar het zwaard te grijpen." Deze knoopen moeten worden door gehakt. De Duce verzekerde nog eens dat het onder alle omstandigheden on verbrekelijk met Duitschland is ver bonden en met dit land zal opmar- cheeren om de wereld dien vrede van rechtvaardigheid te geven, welke de innige wensch is van alle volken. Hebben de democratieën, zoo vroeg Mussolini, een zelfden ernstigen wensch naar vrede Terwijl de menigte „neen" schreeuwt zegt Mus solini: ik wil er mij toe bepaleD, te zeggen, dat ik er aan twijfel! Deze rede van Mussolini is in Londen en Rome niet ongunstig ont vangen. In Engeland acht men de rede vreedzaam en gematigd en meent men, dat Italië de deur voor onderhandelingen niet sluit. Men is van oordeel, dat de spanning niet is toegenomen. In Rome ziet men in de rede het bewijs, dat Italië en Duitschland de gebeurtenissen niet willen overhaas ten, doch dat beide landen tot daden zullen overgaan, wanneer het Westen afwijzend blijft staan tegenover het geen Rome en Berlgn hun recht vaardige en redelijke aanspraken achten. Ontspanning. Er is van Mussolini's rede in Turgn toch inderdaad eenige ontspanning in de Europeesche betrekkingen uit gegaan. Algemeen wordt geconclu deerd, dat Italië op het oogenblik geen oorlog wenscht en zich voor besprekingen toegankelijk betoont. Wat de Duce Zondag voor de radio uitsprak, heeft hy Maandag big de ingebruikneming van een nieuwe fabriek te Turijn voor 50 000 arbei ders herhaald. Hg zeide opnieuw den wensch van Italië naar vrede te willen bevestigen, doch met het geven van de waarschuwing, dat enz. Hier volgden de gewone tirades, bestemd voor binnenlandsch gebruik. Ook in Polen. Ook in Poolsche kringen ziet men de dingen deze week hoopvoller, nu Mussolini verklaard heeft, dat er momenteel in Europa geen vraag stukken bestaan, die een oorlog zou den rechtvaardigen. Polen geeft dan ook de hoop niet op, dat de duce alsnog zal intervenieeren, om Hitier tot gematigdheid te stemmen. Nazi-activiteit in Danzig. De Polen vreezen n.I. toch de een of andere Nazi-verrassing in Danzig, waar in de laatste 10 dagen meer dan 40.000 jonge Duitschers zgn bin nen gekomen. Zij doen zich voor als gewone Duitsche toeristen, om geen aandacht te trekken. In politieke kringen te Warschau blgft men echter overtuigd, dat het hier geen toebereidselen betreft voor een putsch. EEN MILLIOEN POOLSCHE SOLDATEN. Inmiddels dwingen deze op be dreiging gelgkende feiten de Polen om hun leger gemobiliseerd te hou den en dat is een dure grap. Er zijn thans in Polen een millioen soldaten op de been en het meerendeel dezer is geconcentreerd nabij Danzig. De geruchten houden ook aan, dat er plannen zouden bestaan om in Danzig een volksstemming te orga- niseeren over de vraag van al- of niet aansluiting bg een Reich. Polen zou zich tegen zulke stem ming verzetten. De uitzettingen van Poolsche on derdanen uit het Duitsche grensge bied o.m. van den Poolschen pas toor van Krasnoleka, alsmede de weigering van doorreis-visa aan de Poolsche arbeiders, die gewoon zijn om des zomers in Frankrijk te gaan werken, zijn weinig in staat om de vreedzaamheid der stemming in Po len te onderstennen. Een gunstig teeken is daartegen over weer het feit, dat de Duitsche pers haar Pooische campagne ma tigt. VERLENGING MILITAIREN DIENST. De permanente spanning, welke sinds eenigen tgd in de wereld heerscht, heeft ook onze regeering gedwongen om maatregelen van verschillenden aard te nemen, ten einde daadwerkelijk te toonen, dat het ons ernst is met ons voornemen om in geval van een Europeesch conflict onze zelfstandigheid en ODze neutraliteit te verdedigen naar alle zijden. Gelijk in September, voor en na de conferentie van München, werd het ook nu met Paschen weer noo- dig geacht, om extra troepen op te roepen voor de grens- en kustbe- veiliging, alsmede voor de actieve luchtbescherming. De regeering oordeelde toen terecht dat deze toestand niet bevredigde; men kan niet telkens alarmeerende, het bedrijfsleven ontwrichtende maat regelen gaan nemen, vooral nu de internationale toestand niet te on gunstig of te zwart geteekend is met voortdurend oorlogsgevaar. Uit die overweging is voortgeko men het ontwerp tot wijziging der dienstplichtwet, neerkomend op een verlenging van den diensttijd tot 2 jaar en een opvoering van den tijd der herhalingsoefeningen tot 80 da gen. Over dit wetsontwerp heeft de Tweede Kamer nu haar voorloopig verslag uitgebracht. Het ontwerp heeft blijkbaar een nationale ontvangst in de Kamer gevonden. Alleen de communisten spreken volksmisleidend van militai- ristische strevingen. Vrijwel de heele Kamer, dus met inbegrip van sociaal-democraten en vrijzinnig-democraten en vrijzinnig democraten, is met de regeering van oordeel, dat onze landsverdediging evenredig moet zijn aan de gevaren, die ons land in dezen tijd van span ning bedreigen. Om dat te bereiken kon de re geering twee wegen inslaan: ver grooting van het contingent of ver lenging van den diensttijd. De regeering stelt voor, den dienst tijd te verlengen tot twee jaren. De Kamer blijkt hierover verdeeld. Vele leden wilden een grooter con tingent en zoo noodig een korte verlenging van diensttijd. gaven hieraan de voorkeur boven een diensttijd van twee jareD. Hun argumenten vat de Volkskr. aldus samen: Het sociale argument dezer laatsten was, dat in het regeerings- voorstel alle lasten en ze zijn zwaar; een diensttijd van twee jaar plus verdubbeling van den duur der herhalingsoefeningen door een deel der ingeschrevenen worden ge dragen, terwijl een ander deel van allen last blijft bevrijd. Dat de ongeschikten worden vrij gesteld, spreekt vanzelf; maar onder de tienduizenden van de jaarlijks ingeschrevenen die niet behoeven te dienen" zgn er een groot aantal, die zonder bezwaar kunnen worden ingelijfd. Die vrij zijn van dienst hebben in het maatschappelijk leven een streep voor en die streep wordt te groóter naarmate de militaire last voor hen die wel dienen zwaarder wordt. Nu kan men voor de vrijgestelden met een „weerbelasting" komen (al thans voor degenen die tot betslen in staat zijn) of op andere wijze pogen een equivalent voor den mili tairen dienst te zoeken, er blijft verschil en er blijft ongelijkheid. De minister moge deze bezwaren grondig bezien. Heeft hij zijn beslissing genomen, dan moge het ontwerp in eensge Inkomsten- en Vermogensbelasting 1939- 40 Deskundige voorlichting bij invulling van Uw aangiftebiljet Accountantskantoor H. OKHUYSEN Van Cleefstraat 16 VENLO Telefoon 3669 zindheid worden aanvaard als een demonstratie dat het hier gaat om een nationale taak van ons volk, dat bereid is de offers te brengen, die voor het behoud van zijn onafhanke lijkheid noodzakelijk zijn. BESTRIJDING DER WERKELOOSHEID. Van de hand van het Kamerlid Henri Hermans lazen wij dezer da gen een beknopte samenvatting van hetgeen onze zeer actieve minister Romme gedaan heeft en doet ter bestrijding der werkloosheid. Wij brengen dat gaarne nog eens onder 't oog van onze lezers. Nadat eenige weken geleden een nieuw crediet voor werkverruiming van 80 millioen gulden is aangevraagd nadat in een Rijksdienst tot bestrij ding der werkloosheid een betere organisatie van werkfonds en werk verschaffing is tot stand gebracht, en nadat twee voor-ontwerpen van wet betreffende de leeftijdsverhooging voor de toelating van jongens en meisjes tot den arbeid in onderne mingen aan den Hoogen Raad van Arbeid zijn gezonden, zijn thans weer twee nieuwe wetsontwerpen inge diend. Het betreft een credietaanvrage van f 5.275.000 tot verhooging van de bijdragen en overige uitgaven ten behoeve van kampwerk, cursussen, centrale werkplaatsen, jeugdorgani satie en werkobjecten voor jeug digen. Het andere wetsontwerp betreft de invoering van een „staat-van- dienstboekje" voor jeugdige manne lijke personen. De bedoeling is om zoo krachtig mogelijk te bevorderen, dat jeugdige werkloozen deelnemen aan de voor hen bestaande, van overheidswege gesubsidieerde voor zieningen als kampwerk, centrale werkplaatsen, cursussen enz. Het „staat-van-dienstboekje" is wel niet verplichtend gesteld, maar onrechtstreeks wordt de jeugdige werklooze tot het bézit daarvan ge dwongen, doordat aan werxgevers verboden wordt jeugdigen in dienst te hebben, die niet van zulk een boekje zijn voorzien. Aan het boekje zijn voor den ar beider der toekomst allerlei voor- deelen verbonden. Hij kan zgn staat van dienst bewgzen. In vele gevallen zal hij hierdoor gemakkelijker werk kunnen verkrijgen of zijn positie verbeteren. Het groote voordeel zal zgn, dat wij straks een beter overzicht krg- gen van de arbeidersjeugd. Dit zal aanstonds van belang zijn voor de bestrijding der jeugdwerkloosheid, maar in de toekomst van even groot belang voor de sociale voorzorg ten bate van onze jonge arbeiders. Zoo doet minister Romme al het menschelijk mogelijke om het groote probleem der werkloosheid tot op lossing te brengen. Of hij zal slagen Voor zoover het afhangt van om standigheden, welke wg zelf in de hand hebben, zal deze minister wel slagen. Echter, wg hangen in deze in be langrijke mate af van het buitenland men denke maar eens aan de autar kie, uitvoerbelemmering etc. Gunstige verwachtingen zgn uit gesproken door Keynes, den beken den Engelschen economist. Deze heeft berekend, dat de om loop van het ontzaglijke kapitaal, bestemd voor bewapeningsdoeleinden tot gevolg moet hebben, dat er in 1940 geen werkloosheid meer zal zijn. Deze verwachting lijkt ons te op timistisch, maar een belangrijke uit breiding van werkgelegenheid, al steunt die dan op abnormale omstan digheden, is mogelijk en kan ook de schok worden, die noodig werd ge acht, om het bedrijfsleven weer op brengen. Wat defensie kost. In 1936 was het eindcijfer van de defensie-begrooting 84.800,000 gul den. In 1937 steeg het bedrag tot 90 millioen, in 1938 tot 152 millioen en voor het loopende jaar is thans de raming 234 millioen. Eenvoudiger treinabonnemen ten Er komt een wijziging in de uitgif te van de maandabonnementen, ver neemt de Tel. Tot heden diende een algemeen abonnementhouder elke maand een nieuw abonnement aan te vragen en daar eiken keer een nieuwe foto aan toe te voegen. Met Juli waarschijnlijk is het uit. De algemeene abonnementhouder krijgt dan een dubbel gevouwen kartonnetje van handig formaat, dat in een celluloid huis zit. De grootte is gelijk aan die van de helft der tegenwoordige abonnemen ten. Aan het loket kan nu den abon nementhouder een z.g. maandzegel koopen. De beambte schrijft er het nummer van het abonnement op en de reiziger schuift het zegel tusschen zijn kaart. Aan de voorzijde is een ruimte uitgespaard, zoodat het zegel zichtbaar wordt. Duitsche vliegers uit den koers. Maandagmorgen om ongeveer elf uur heeft een Duitsch militair vlieg tuig, bestuurd door een onderofficier leerling vlieg er uit Stuttgart, wegens gebrek aan benzine een noodlanding gemaakt op een roggeveld in de ge meente Renkum. De landing verliep vlot, zoodat het vliegtuig niet be schadigd werd. Het toestel is onder bewaking van de politie gesteld. De bestuurder is door den commissaris van politie te Oosterbeek aan een verhoor onderworpen. Hij verklaarde verdwaald te zijn, tengevolge waarvaD zgn brandstof was opgeraakt. In afwachting van het nader onderzoek moet hij voor loopig te Oosterbeek blijven. Ook een Duitscher Leeuwarden. te Een Duitsche sergeant leerling vlieger, die met een militair vlieg tuig op weg was van Stuttgart naar Wilhelmshafen, heeft Maandagmid dag om half twee op het vliegveld te Leeuwarden een goed uitgevoerde noodlanding gemaakt. De vlieger deelde mede, dat hij tengevolge van een onweersbui uit den koers was geraakt en wegens gebrek aan ben zine op het dichtsbgzgnde vliegveld was gedaald. In afwachting van de militaire autoriteiten is de bestuur der naar het politiebureau te Leeu warden overgebracht. IS „TOEPEN" VERBODEN KANSSPFL Voor de Maastrichtsche rechtbank is veertien dagen geleden door het O. M. veroordeeling geëischt van een caféhouder te Heerlen, die in zijn café gelegenheid had geboden voor het kaartspel „toepen", dat een in Limburg zeer druk en met veel animo beoefend kaartspel is. Het O. M. was van oordeel, dat het toe val bij „toepen" zulk een overwegen de beteekenis heeft, dat dit spel valt onder kansspel en als een bij de wet verboden hazardspel is te beschou wen. Mr. Dautzenberg vroeg tegen den caféhouder een geldboete. Met groote belangstelling is in Limburg de uitspraak van de recht bank tegemoet gezien. De rechtbank heeft blijkens haar vonnis van Maandag het standpunt van het O. M. ten aanzien van het „toepen" als kansspel niet gedeeld. Uit de overwegingen van het vonnis blijkt, dat een bestudeering van den aard en het wezen van dit kaartspel tot de conclusie voert, dat hierbij de kans op het winnen niet grooten- deels afhangt van toeval, maar dat daarbij wel degelgk een groote rol speelt de behendigheid van den kaarter in het uitspelen van de kaarten en het kiezen van het juiste oogenblik om de tegenpartij tot verder medespelen uit te dagen (het bekende bluffen). De rechtbank heeft den caféhouder dan ook vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtredingge legenheid bieden tot hazardspel. VENRAY, 20 Mei 1939 VERKIEZING GEMEENTE RAAD. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau te Venray brengt ter open bare kennis, dat op Woensdag 24 Mei 1939, des voormiddags half twaalf uur in eene voor de kiezers toegankelijke zitting van dat Hoofd stembureau in het Patronaatsge bouw, Patersstraat 28, zal plaats hebben de bij artikel 50a der Kies wet voorgeschreven nummering der voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad ingeleverde can- didatenlgsten. Venray, 16 Mei 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in de Gemeente Venray brengt ter openbare kennis, dat de termgn van beroep, bedoeld in artikel 47 der Kieswet, heden is verstreken. Venray, 20 Mei 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. GEMEENTE VENRAY. Dienstbodencursus. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat bij voldoende deelname, in de komende maanden in de Landbouwhuishoudschool alhier, wederom een dienstbodencursus zal gegeven worden. Deelname aan dezen cursus bestaat voor die meisjes die den leeftgd van 16 jaar bereikt

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1