D(anzig Koningin van de Oostzee GEMODERNISEERDE SLAAPKAMER De Voorjaarsbruid WARENKENNIS voor de huisvrouw Knippatroon Twistappel tusschen Duitschland en Polen Vele vrouwen hebben menigmaal de hei melijke wensch om haar slaapkamer te mo- derniseeren. Zulks te vinden in de aan schaffing van nieuw meubilair is niet steeds mogelijk, omdat dit groote kosten met zich brengt. Trouwens meubelen doet men niet enkel en alleen uit een gril weg, uit be hoefte naar verandering. Men moet het daarom in kleine dingen weten te vinden, hetgeen heel goed mogelijk is. Aangezien de moderne ledikanten veel lager zijn dan die men vroeger placht te gebruiken, zal men moeten beginnen met de póoten aan hoofd- en voeteneinde voor een deel af te laten zagen, hetgeen ook geldt voor de nachtkastjes. Van deze laatste worden de deurtjes verwijderd en het binnendeel wordt in een of andere kleur geverfd. Even tueel kan men een eikenhouten ameuble ment als geheel laten verven. Een nieuwe sprei doet ook wonderen en deze zal men in overeenstemming moeten kiezen met het interieur, terwijl de persoonlijke smaak te vens zal domineeren. Japansche zijde zal zich ojn. zeer goed leenen voor dit doel. terwijl men er motieven in donkerder kleur op kan appliqueeren. Onze schets geeft een lits-jumeaux te zien, dat geheel gemoderniseerd is, evenals de beide nachtkastjes, waarboven melkglazen lampen zijn aangebracht. Wolken van dunne zijden weefsels en tulle! Ziehier waarin de voorjaarsbruid zich bij voorkeur zal kleeden. Ongetwijfeld hebben de jaargetijden invloed op de keu ze der materialen en alhoewel wit satijn nog steeds een zeer bevoorrechte plaats in neemt, zullen ook zijden crêpes en geor gette worden aangewend, terwijl ook witte kant zich zeer goed leent voor dit genre toiletten. Wanneer wij spreken van wit, dan meenen we feitelijk meer de mooie tusschenkleur tusschen het min of meer harde wit en uitgesproken crème, n.l. ivoor, die altijd het fijnste effect geeft. Voor de bruidsmeisjes en de voornaamste gasten wordt zeer veel tafzijde gekozen, terwijl de japonnen lang blijven en meestal zeer wijd zijn. Menigmaal zal de bruidsjapon ook aan het diner gedragen worden en wanneer dit 's avonds plaats vindt, kan men een mouw loos model kiezen, waarop een aansluitend jasje gedragen wordt op den grooten dag. De halsuitsnijding is slechts zeer beschei den of geheel hoog of meer in het genre als de schets weergeeft. De sleep behoeft niet overdreven lang te zijn, terwijl de sluier alleen aan de achterzijde afhangt, doch ook weer meer en meer voor het ge laat gedragen wordt, hetgeen van persoon lijken smaak afhangt. G. C. M.—S. Weefsels, die wij dragen en hun herkomst. Bijna geen enkele vrouw realiseert zich bij het koopen van stoffen, welke een enor me inspanning van krachten en hoe on noemlijk veel werk noodig is voor en al eer de ruwe materialen gesponnen en ge weven zijn tot stoffen, die men verwerkt tot kleedingstukken. Wellicht zouden velen hoogst verwon derd zijn, indien zij wisten van welke „oer- stoffen" deze verschillende weefsels af komstig zijn. Zeer gecompliceerd en veelal merkwaar dig is het proces, dat de ruwe materialen ondergaan, alvorens zij eindelijk in den verkoop gebracht kunnen worden. Is er wel een onzer, die zich realiseert, wanneer zij in een denrtenbosch wandelt, dat het hout dezer naaldboomen het ruwe product is, dat tenslotte hot materiaal biedt, dat wij als kunstzijde kernnen? Alles wat wij aan onder- en boven kleeding kennen, en van kunstzijde vervaardigd is, staat ten nauwste in verband meft de statige, geurige bosschen, waar wij in onzo vacantie zoo gaarne vertoeven. In de fabrieken waar men de ruwe pro ducten voor kunstzijde en cel wol fabri ceert wordt het hout mechanisch zeer fijn versplintert en vervolgems op een zeer ge compliceerde wijze verwerkt tot een vloei bare. doch taaie massa. Deze laatste wordt door gecompliceerde machines in een bad geperst, waarin de uiterstfijne draden ver stijven. Bij kunstzijde worden, naar gelang de dikte der draden, meerdere vezels sa- mengedraaid. Bij cel- of kunstwol daaren tegen worden de vezels stuk gemaakt, het geen eveneens bij katoen, dierlijke wol en vlas het geval is. Glaswol. Wat zou men moeten beginnen, als er geen glas bestond? Stelt U voor, geen spie gels, geen flesschen, geen vensterruiten, in één woord, niets geen huishoudelijke en andere gebruiksartikelen, waarvoor glas nu ten eenenmale noodzakelijk is. Glas is een materiaal, dat reeds meer dan 3000 jaar oud is en dat men thans tracht to spinnen. Reeds meerdere jaren terug heeft men de mogelijkheid onWekt, om tiit sterk ver- JONGE DAMES JAPONNEN. Twee-in-één-patroon 2942. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Links een gebloemd katoenen of kunstzijden bedrukte japon met doorgaande voorbaan en verkorte zij banen. Ingehaalde ruimte aan zijkanten. Korte mou wen- en halsafwerking met kraagje. Split met knoopjes en lusjes. Rechts hetzelfde pa troon van effen mate riaal met hoogsluitende hals en ritssluiting voorzijde split. Lange mouwen. Patronen in de ma ten 4248. Besteladres: Het Prac- cisch Modeblad, postbus 36, Den Haag. giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde be trag In postzegels bij- duiten of opzenden per oostwissel of per giro. hit glas draden te trekken door deze om een uiterst snel omwentelende rol te wik kelen, draden, welke niet meer dan 1/15 c.M. dik zijn. Indien een zóó buitengewoon fijne draad voldoende elastisch en tevens sterk genoeg blijkt te zijn, dan kan tegen het spinnen „an sich" geen bezwaar zijn. Behalve deze wijze van experimenteeren ter verkrijging van glas-draden, bestaat er nog een andere werkmethode, waarbij het gloeiende, vloei bare glas op een zich in duizelingwekken de vaart, bewegende schijf wordt gewor pen, waardoor de centrifugale kracht een draad doet ontstaan. Het bekende „Enge len-haar", dat bij een ieder bekend is voor het versieren van kerstboomen, wordt op een soortgelijke wijze gefabriceerd, terwijl de fijne glasdraden tevens een uitstekend isoleermateriaal vormen. Wol uit ondermelk. Dank zij de steeds voortschrijdende we tenschap is men thans zoover, dat men kunstwol kan maken uit oauei d; men wel ooit durven veronderstellen, dat de melk, die de koeien als aanvullend on derdeel onzer voeding geven, nog voor het maken van kleedingstukken benut zou worden? Men zal zich echter aan dit denkbeeld evenzeer aan te passen hebben als aan het feit, dat dennen ruw materiaal leveren voor elegante zomerjaponnen, kou sen, dessous en wat dies meer zij. Na einöe- looze proefnemingen is de Italiaansche scheikundige Feretti erin geslaagd, een ruw product samen te stellen uit onder- melk, dat uitstekend geschikt blijkt om kunst wol van te weven. Het nieuwe mate riaal laat zich in verschillende kleuren ver ven, heeft een mooie glans, is soepel en moet sterk zijn in het dragen. Reeds meerdere tientallen jaren heeft men geëxperimenteerd met ondermelk, doch steeds bleek, dat nog bepaalde schei kundige preparaten ontbraken om de dra den practisch bruikbaar te maken en ze tevens de noodige soepelheid te geven. Het Steencn Gebed van Danzig'. Plotseling staan wij voor de massale, baksteenen fas- sade van de Mariakerk, krachtig, eenvoudig, van een De beroen stugge schoonheid, niet over dadig versierd, maar trotsch eri sober als de menschen verrijst hier de indrukwekkende Mariakerk in grootte de vijfde der wereld waaraan drie eeuwen gebouwd werd. Zij staat daar als een der schoonste stalen van de laat-gothi- sche bouwperiode en is tevens het monu ment van een diepgeworteld geloof. Ook van binnen biedt de Mariakerk enkele be zienswaardigheden, zoo onder andere de beroemde wandschildering van Kans Mem- linc: „Het Jongste Gericht" en ook een schat van altaarkleeden van onmetelijke waarde. Deze imposante Mariakerk is niet ten onrechte genoemd „het steenen gebed van Danzig". De oude stad Danzig biedt tallooze be zienswaardigheden. Wie kent niet den zoo- genaamden „Kramtor" als het ware een embleem van de Stad Danzig. Zijn scherp- gesneden profiel rijst statig uit boven de bonte rij huizen langs de kade, trotsch als het zinnebeeld van den Hanzegeest. Onder den vooruitspringenden gevel lagen eens de groote koggeschepen, die de Oostzeevaart beheerschten. Van deze plaats voer Danzigs groote zeeheld Paul Beneke uit om de vijanden van de Hanzestad te bedwingen, van deze plaats vex-zonden de kooplieden hun wai*en en op deze plaats legden de schepen uit alle oorden der wereld aan. Wat ook mocht veranderen, één ding is in den loop der tijden hetzelfde gebleven. Het vroegere centrum van de stad: de Lange Markt heeft zich als zoodanig weten te handhaven. Dit plein wordt beheerscht door de hooge spits van het raadhuis. Hier vindt men de schoonste patriciërs huizen met rijke, goudversierde gevels. Vele ervan zijn, evenals de meeste andere gebouwen, scheppingen van .Noord- en Zuid-Nederlandsche bouwmeesters en kun- „Kramtor", het havensymbool van Danzig. stenaars. In allerlei opzicht doet Danzig Nederlandsch aan. Trouwens eeuwenlang voerden de Nederlanders den boventoon en was het Nederlandsch de omgangstaal. Vele Danzigers hebben nog Nederlandsche namen; dat zijn de afstammelingen van onze kooplieden en handswerklieden uit vroeger jaren. Daar staat ook de Artushof, dien wij in den aanvang van ons artikel reeds ver meldden en in welks met beeldhouwwer ken en schilderijen getooide hal zich eens de Artusbroederschappen, later de koop manschappen en de gilden hebben ver zameld, een gebouw dat thans nog geldt als representatief voor Danzig. Een wandeling door de oude stad voert ons langs vele in historisch opzicht merk waardige gebouwen, die stuk voor stuk hun geschiedenis hebben, doortrokken van den geest, die deze oude Duitsche stad eens groot maakte, grootheid waarop men thans nog voortbouwt. Maar wie eens een totalen indruk wil krijgen van Danzigs schoonheid, moet op den toren van de Mariakerk gaan staan, vanwaar hij kan neerzien op een wirwar van spitse geveltjes en torens en daartus- schen kronkelen zich de eeüwenoude straatjes. Onze blikken glijden verder over het landschap. Daar liggen aan den rand van de stad de weiwen met hun massale dokwerken en kranen. Hier, waar ontel bare schepen van stapel liepen om hun weg te zoeken over alle zeeën der wereld, hier ligt nog steeds de hoofdader van Dan zig. Het hameren en boren, het electrisch lasschen van de scheepsrompen, dat alles, kan men onmogelijk meer wegdenken uit het lied van den arbeid, dat hier weer-; klinkt, monotoon en toch vol afwisseling. „3lijk zijn in de oude Hanzestad Dan- de sporen te zien van het contact, - i ae Vrije Stad eens had met Nederland. Wie den Artushof, de fraaie in gothischen stijl opgetrokken Handelsbeurs van Danzig binnentreedt, zal in de hal een schilderij zien hangen, waarop het voorste schip is afgebeeld met de Nederlandsche driekleur in top. Dat schilderij wekt herinneringen aan een glorierijk verleden, toen de mach tige vloten van de „lage landen" en van Danzig een eerste rol speelden in handel en scheepvaart. Danzig is voor Polen, wat Rotterdam is voor het Ruhrgebied en West- Duitschland. Beide toonen vele overeen komsten; beide zijn bijv. eeuwenlang de havensteden van een achterland, dat tot een anderen staat behoort. Albanië, Memel, de Middellandsdhe Zee, zij hebben allen korten tijd in onze belangstelling gestaan. Aller oogen zijn thans gericht op Danzig, met recht genoemd de twistappel tusschen Duitschland en Polen. Nu Hitler in zijn Rijks dagrede den eisch heeft uitgesproken, dat Danzig weer onder Duitsch gezag zal komen, is daarmede een uiterst belangrijke kwestie aan de orde gesteld. Een saak, die voor Polen van het grootste gewicht is, omdat de corridor naar de Oostzee, tusschen Pommeren en Danzig, dan ernstig gevaar loopt afgesneden te worden. De naaste toekomst zal ons wel spoedig leeren welk lot Danzig beschoren is. Wie zal de heerscher zijn in de Oostzee? Woelig en bewogen als de geschiedenis en de wording van Danzig waarover straks meer bijzonderheden is ook het beden. De Vrije Stad Danzig is genoodzaakt een strijd op leven en dood te voeren met edingen. In het jaar 1923 werd door de Poolsche •egeering een voor Danzig welhaast nood lottige beslissing genomen. Er werd namelijk besloten tot den bouw van een haven te Gedingen, welke met de modern ste hulpmiddelen zou worden toegerust. Het leek in den beginne twijfelachtig of de oude stad met haar traditie van eeuwen het tegen deze haven kon bolwerken. Hoewel de omzet grooter werd, wijst het verloop van den toestand na 1923 relatief een ach teruitgang van Danzig aan. Stelt men den omzet van Danzig en Gedingen tezamen op honderd procent, dan levert dat de vol gende cijfers op voor de eerste concurren- tie jaren Danzig Gedingen 1923 100 0,0 1924 99,6 0,4 Men ziet een gestadigen teruggang eener- zijds, gestadigen groei anderzijds. De moei lijkheden waren trouwens vele. Een ge deelte van de spoorwagons, die te Gedingen geladen werden, moesten door het gebied van de Vrije Stad rijden. Omgekeerd kon Polen Danzig het leven zuur maken door treinen voor Danzig bestemd, die van de Poolsche spoorwegen ge bruik moesten maken, ge- ruimen tijd op te houden. De moeilijkheden werden voor een deel en wel ten nadeele van de Vrije Stad uit den weg geruimd doordat Polen een recht- streeksche spoorlijn liet aanleggen. Een blik op de kaart leert ons dat Danzigs positie uiterst be nard is geworden.Het heeft de vernieuwing van zijn haven dan ook bespoe digd en zich zware offers getroost om heerscher te blijven van de Baltische Zee. Daarin is de stad on danks de opkomst van het machtige Gedingen, dat door vrijwel onbeperkte staatssubsidie in staat wordt gesteld tegen lage tarieven den handel tot zich te trekken, geslaagd. Waar de eeuwen voortleven. Het is geen wonder dat tallooze dichters en schil ders op hun wijze Danzig hebben verheerlijkt, want wie thans door deze oude stad dwaalt, zou kunnen wanen te vertoeven in een der oud-Hollandsche of Vlaamsche havenstad jes. Vele straatjes en ste gen zijn nog precies zoo als zij waren, twee-, drie honderd jaar geleden. Hoe schilderachtig zijn niet de hooge gevels van de smalle huizen Hoeveel geluk en welvaart, maar ook hoeveel ellende, hoeveel bitteren strijd hebben zij langs zich heen zien gaan! Voor de smalle, hoog opgetrokken huizen ziet men vrijwel overal monu mentale bordessen, waarop eens de Danziger families gewoon waren in het schijnsel van den ondei-gaanden zon de bedrijvigheid van de stad aan zich voorbij te laten trekken. Hier kon de burgerlijke beschouwelijkheid zich paren aan- het initiatief, aan den ondernemingsgeest van den koopman, omdat deze laatste nog niet de onrust van tegenwoordig kende. Men is ge neigd terloops door de vensters der oude patriciërswoningen en de oude kantoren een blik naar bin nen te werpen. Daar hebben eens de „koninklijke koop lieden" van Danzig hun be sprekingen gevoerd, daar hebben zij op de wereldkaar ten de reizen van hun koop vaardijvloten gevolgd, men ziet in gedachten voor zich de eerbiedwaardige, trotsche vrouwen der kooplieden in haar prachtige gewaden.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 10