DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS 't/neuivste Ons weekpraatje. Van de Sport velden. Gemengde Berichten fj,s &rst NIJMEGEN Zaterdag 13?Mei 1939 Zestigste Jaargang No 19 Landarbeiders gevraagd l voor DuUschland. Vooruit dan toch gij jonge werkloozen l Ik wil degenen onder mijn lezers, die me persoonlijk mochten kennen, zachtjes voorbereiden op hetgeen ik thans ga ondernemen. Hun schrik zou anders te groot kunnen wezen. Menigeen zal het n.l. niet van mij in de eerste plaats verwachten, dat ik Nederlandsche werkloozen ga aan sporen om in Duitschland arbeid te aanvaarden. Ziezoo, daarmee is het groote woord eruit Dit artikel ben ik dus begonnen ter ondersteuning van het beroep, dat de minister van Soc. Zaken en de gemeentebesturen op de werk- looze landarbeiders hebben gedaan. In de circulaire van den minister staat zelfs, dat gesteunde werklooze landarbeiders (en ook degenen die in werkverschaffing zijn opgenomen) op straffe van onttrekking van de helpende hand der overheid, arbeid in Duitschland moeten aanvaarden. „In 't algemeen" moeten de daar aangeboden werkzaamheden als pas send voor werklooze Nederlandsche landarbeiders worden beschouwd. Er is dus in de circulaire geen sprake van uitzonderingen. Toch kunnen en behooren bepaalde bezwaren te worden ontzien, ook volgens den minister. Al noemt hij deze niet in zqn aanschrijving. Blijk baar wil hij geen nadruk leggen op de mogelijkheid van het bestaan van bezwaren; ze zouden anders te vlot kunnen worden aangevoeld door de belanghebbenden. Uit een menschkundig oogpunt is dat juist gezien. Maar de gemeente besturen, die ingevolge de circulaire met de zweep (figuurlijk gesproken) achter de werkloozen gaan aanzit ten en daardoor tenslotte in moei lijkheden komen, ervaren meermalen, dat ze niet steeds door den Haag worden gedekt. Want dkar verwijst men dan naar de woorden „in het algemeen geschikt". En voor de uit zonderingen wordt verwezen naar een of andere verklaring van den minister in de Tweede Kamer, een verklaring, welke waarschijnlijk ook in een veel vroegere circulaire is vastgelegd, waarin wordt gezegd, dat met gewetensbezwaren en spe ciaal de bezwaren van godsdiensti- gen aard, moet worden rekening ge houden. Het valt te erkennen, dat eenige toetsing door de overheid van ge opperde bezwaren, niet ondoelmatig noch onrechtmatig is. Velen loopen liever om steun in de eigen plaats dan dat ze in den vreemde gaan werken. En ze zoeken er dus vanaf te komen Dat is jammer, hoewel soms begrijpelijk. Intellectueelen voelen niet altijd die sterke verbondenheid aan huis en hof en geboorte- of woonplaats, zooals eenvoudige ar beiders deze voelen. Intellectueelen kunnen hun levensgeluk en -voldoe ning in verschillende richtingen zoe ken en bevredigen Maar de verbon denheid aan het gezin, z'n huis en woonpiaats, is vaak (geestelijke za ken bulten beschouwing latende) het eenige fundament van het levens geluk van den kleinen arbeider. Hij voelt het als een groot kwaad, als een ramp, wanneer hij voor gerui- men tijd, door werk in den vreemde, de verbondenheid met de hem ver trouwde omgeving verliest. Zeker, vóór den oorlog waren toch óók tienduizenden Nederlandsche landarbeiders het gewoon om elders seizoenwerkzaamheden te gaan ver richten. Toen.moesten ze wel, om wille van het onderhoud van zich zelf en het gezin. Tegenwoordig is er een uitgebreide organisatie van de overheid, welke hen stelselmatig door „kwade tijden" heenhelpt; hen voor gebrek bij werkloosheid be hoedt. Nu weet ik wel: die organisatie is er enkel om te helpen, wanneer het bekomen van arbeid beslist onmoge lijk is en de werkloozé is dus ver plicht om geschikten arbeid, waar dan ook, te aanvaarden. Maar is het te verwonderen nooit is het goed te praten! al< hij probeert om van den omgang met menschen, die een vreemde taal spreken en een andere levenshouding aannemen, af te komen, zoo lang hij kans ziet om in steun of werkverschaffing te blij ven hangen Ed toch, daar moet de overheid tegen in gaan. „In het algemeen" gesproken behoort elke behoorlijke vrije arbeid te worden aanvaard; de werklooze moet, als vóór den oorlog, inzien, dat de nood hem daartoe thans evenzeer dwingt als vroeger. Want inderdaad staan er geen steun of werkverschaffing meer achter hem. Hij moge een zeker maatschappelijk „recht" op steun kunnen laten gel den, als er inderdaad geen arbeid voor hem is, zoo gauw hij tot zijn eigen onderhoud in staat is, pleegt hij diefstal en bedrog jegens de maatschappij, zijn medemenschen, wanneer hij zich aan den vrijen ar beid onttrekt. Ik ben er van overtuigd, dat zeer vele jeugdige werklooze landarbei ders niet anders dan smoesjes voor wenden, wanneer ze met bezwaren komen aandragen Legen de aanvaar ding van vrijen arbeid in den vreemde. Daar moesten ze zich als jonge kerels toch voor schamen! Laat de overheid dezulken gerust beproeven. Maar daarbij voorzichtig wezen met het bepalen van een definitief oordeel en het verbinden er aan, van de noodlge, soms noodlottige, con sequenties. Het begrip „gewetensbezwaren" laat zich moeilijk omschrijven en vooral wanneer het weinig ontwik kelde, eenvoudige landarbeiders be treft moeilijk in gesproken woor den definieeren. We weten allen, dat het in Duitsch land in verscheiden opzicht heel an ders is gesteld dan hier en ook me nige on- of weinig ontwikkelde werkman voelt het duidelijk, hoe hij daar de geestelijke disharmonie met zijn eigen gedachtenleven niet zal kunnen verdragen. Het is een opper vlakkigheid om te beweren, dat de arbeider in Duitschland enkel maar z'n mond heeft te houden om buiten moeilijkbeden te blijven. Die eisch op zich zelf is al een zeer moeilijke opgave, wanneer hart en verstand tot spreken en getuigen persen. Maar de eisch wordt een onmogelijke, waar de anderen de menschen uit de Duitsche omgeving niet tot zwij gen worden gemaand en zich tot het getuigen van hun inzichten en begin selen geroepen wanen. Menige Nederlandsche werklooze voelt dergelijke bezwaren zonder ze onder woorden te kunnen (of te durven) brengen. En daarom zegt hij, gevraagd wat hij op het aanbod van werk te vertellen heeft, dat hij thuis niet kan worden gemist, of dat zijn vrouw binnenkort moet beval len, of hij voert nog Andere bezwa ren aaD, welke evenmin als een gel dend excuus kunnen worden aan vaard. En dAu eindelijk, probeert hij zich uit te spreken. Te laatDan wordt hij niet meer geloofd. Resumeerend spreek ik de hoop uit, dat tienduizenden arbeiders, in het bijzonder de jeugdigen onder hen, zich spontaan, als flinke, fiere kerels, voor het aangeboden werk zullen opgeven. Er zijn zeer zeker tiendui zenden van dezulken, die zich nooit om politiek druk hebben gemaakt eD die niet weten, wat geestelijks be roerdigheid is. Welnu, dezen moeten de eer, het geluk, het genoegen en den plicht van den arbeid niet ont- loopen, bezwaren veinzende, waar ze inwendig om lachen Van den anderen kant zij de over heid voorzichtig bij haar delicate taak om vast te stellen, of aange voerde bezwaren als bestaande en als geldend voor ontheffing kunnen worden erkend. Zij houde daarbij rekening met de moeilijkheid en den schroom van den arbeider om zich te uiten over wat hem inwendig bezighoudt. Het is erg, heel erg. wanneer iemand, door broodsnood gedreven, in Duitschland moet gaan werken, wanneer zijn geest er het ademen onmogelijk, dan wel uiterst pijnlijk is. Alle copie hierop betrekkinghebben de, moet Donderd vóór 1 uur in cna bezit zijn. SER V ATIUS-OMROEP De twee volgende Zondagen zullen dus staan in het teeken van „Ser- vatius" tweede lustrum. Aan bestuur en leden bieden wij onze beste geluk- wenschen en spreken de hoop uit, dat „Servatius" haar 121/,-jarig be staan moge vieren als „Eerste klasser". Voor Zondag a s. staat dus op het programma: Servatius Veteranen— Servatius II als voorwedstrjjd van Servatius I—V.S.V. I Valkenswaard. 't Zal iedereen nog wel eens genoe gen doen de oudjes zooals Pluim, Snijders, Otten en Cie in actie te zien tegen de Servatius-reserves, Wedstrijd begint om 1.30. De clou van deze middag is na tuuriyk ServatiusV.S.V. Deze Val ken s waar dsche club mag wel als bij zonder sterk aangezien worden. Deze immers telt verscheidene spelers uit de sterke K.N.V.B.-club „De Valk" waarvan de meest bekende zijn: Wijnen, Hertroys, Peels, Mettes Marsman enz. Dezen speelden verl. seizoen allen nog met de Valk mee in de kampioens-competitie voor de eerste klasse K.N.V.B. Al deze spe lers zijn toen overgegaan naar de R.K.V.S.V, 't Zal dus voor Serv. wel een zware karwei zijn om tegen deze heeren een goed figuur te slaan. Doch zooals de traditie het wil ver toont Servatius tegen de sterkste tegenstanders haar beste spel. De inzet van deze wedstrijd is een prach tige jubileum-breke, geschonken door vader Hilarianus. Wie zal beslag leggen op dit pronkstuk In het vooruitzicht van een spannende wed strijd zullen vele sportliefhebbers een bezoek aan het prachtig gelegen Servatius-terrein willen brengen. De wedstrijd begint om 3 uur. Scheidsrechter de heer Th. Elias. Servatius II boekte Zondag j.l. een papieren 5—0 overwinning op het niet opgekomen America. Met laatst genoemde club loopt het finaal mis. Voor Donderdag 18 Mei is nog vastgesteld de laatste competitie wedstrijd D.E.V.Servatius. We spre ken af, dat Servatius deze zal be ëindigen met een overwinning. VALK-REVUE. De Valk I—O.S.S. I 0-2. Het eerste treffen tusschen boven genoemde clubs is onder begunsti ging van mooi weer en in 't bijzijn van vele supporters, geëindigd in een overwinning voor O S.S. Voor den aanvang werd door den voorzitter van de Valk, aan O.S.S. onder wel gekozen woorden een mand met bloe men aangeboden als felicitatie bjj het behalen van het af d. kampioenschap. Toen klonk het beginsignaal en de strijd nam een aanvang. De zenuwen spelen bij enkele spelers parten. Voor- loopig gaat 't spel op en heer met O.S.S. iets in de meerderheid. Al spoedig blijkt, dat de doelman van O.S.S. uit het goede hout is gesne den en deze speler heeft een leeuwen aandeel gehad in 't winnen van dezen wedstrijd. Het veldwerk der Ossche- naren was niets beter, dan dat der Valken, integendeel. De revanche match is dan ook nog niet verloren. Daarbij kwam nog, dat de Valk met een invaller speelde en toen tot overmaat van ramp ook Stevens 't veld moest verlaten wegens opgeloopen blessure, was 't verband tusschen de linies zoek. De achterhoede heeft zich kranig geweerd. 20 minuten voor 't einde was de stand nog dubbel blank. Toen de 'O.S S.-ers uit een corner fraai, doch op zeer gelukkige wijze, daar deze speler geheel vrij stond, het eerste doelpunt scoorde, was O.S.S. vrijwel gewonnen, hoewel de Valken geenszins ontmoedigd waren en nog enkele malen, de gelegenheid hadden om gelijk te maken, doch Vrouwe Fortuna was niet met hen en toen de Osschenaren enkele minuten voor 't einde op fortuinlijke wijze hun 2e doelpunt scoorden, waren de rood zwarten verloren. Tegenslag geeft kracht tot nog beter aanpakken en doorzetten tot het uiterste. Valken houd Uw hoofd koel en wanneer bij den return match Vrouwe Fortuna aan onze zijde is, dan kunnen wij evengoed als O.S.S. zegevierend uit het strijdperk treden. Onze kansen zijn aanzienlijk gedaald, maar uitgeschakeld zijn we nog niet. Zondag a.s. speelt De Valk I een oefenwedstrijd tegen D.I.S. uit Oirlo. Aanvang 2 uur. P.D.V. „De Zwaluw." Deze vereeniging hield Zondag een wedvlucht met jarige duiven vanaf Diest, afstand 88 K.M. De duiven werden gelost om 8 uur met N.O.- wind. Aankomst eerste duif 9—28— 19, laatste 9—39—5. De prijzen wer den behaald^als volgt; Gebr. Rutten 1, 22, 25, 42 St. Servaas 2 G. Janssen 3, 6, 11, 13, 38, 39, 48 E. Vermeulen, 4, 10, 14, 17, 18, 20 J. Verstegen 5, 27 Gebr. Janssen 7, 15, 29, 37 J. Vermeulen 8, 34, 35, 40 A. Vermeulen! 9 P. Kersten 12, 30 F. Vermaaten 16 J. Kusters 19, 23 P. Manders 21, 31, 41 A. Loonen 24, 44 C. Drjkmans 26 L. Coopmans 32, 43, 52 H. Janssen 33 H. Strijbosch 36 J. Vollebergh 46 P. Jansen 47 en overduif Gebr. Thissen 49 en 50 Gebr. van Houdt 51. Het gestoelte der eere. Het was Dinsdag een gewichtig oogenblik voor velen. Toen werden in heel het land de candidaten naar de gemeentehuizen gedragen d.w. z. hunne op papier gestelde namen die door vrienden en (of) partij gangers waardig waren bevonden om op het gestoelte der eere, d.i. op den zetel van den volksvertegen woordiger plaats te nemen. O, men heeft ze moeten bidden en smeeken, want nietwaar het ambt brengt heel wat verplich ting en zwarigheden met zich. Maar in het algemeén belang.... Nou ja De candidaten zaten inmiddels in angst en vreeze, of degene, die met het indienen van de candidaturen was belast, z'n boodschap wel goed zou doen en pas na de officieele mededeeling van de ingekomen lijs ten, kwamen ze weer ofschoon slechts voorloopig tot rust. Voorloopig. Want nog rest tot circa half Juni a.s. de martelende onzekerheid. We wenschen allen candidaten het beste En den gemeenten wenschen we toe, dat zij ook de komende be proeving weer zullen doorstaan. Groote reeks inbraken in Roermond opgehelderd Een berucht en langgezocht inbre ker, van het type gentleman-misda- diger, is Zaterdagnacht door de Roermondsche politie gearresteerd. De man logeerde in grote hotels en was in het Bezit van verschillende zeer volledige identiteitsbewijzen, ten name van diverse personen uit verschillende steden, terwijl tevens op hem werden gevonden twee zwa* re revolvers en een tasch met pa tronen. De inbreker was blijkbaar naar Limburg gekomen, om hier zijn slag te slaan en had Roermond als eerste plaats uitgekozen, waar hij reeds gedurende twee dagen on der een valschen naam in een groot hotel logeerde. Zaterdag kreeg de Roerm. politie evenwel bezwarende aanwijzingen tegen de zen man en toen hij des nachts ge arresteerd werd, bleek al spoedig, dat de politie de hand had weten te leggen op een gevaarlijk en berucht man die sinds geruimen tiji door de recherche van vele plaatsen gezocht wordt. In tal van plaatsen heeft hjj groote inbraken verricht. Voor de zen man was zelfs onlangs een ex tra politieblad verschenen. 26e Limburgsche katholieken dag. Sittard. Na een onderbreking van vier ja ren zal er dit jaar op Pinkster maandag weer een van die grote en massale bijeenkomsten gehouden Zóó, kersversch door Parijs gecreëerd, met zijn chique ruches en Valenciennes, zijn be koorlijke modelletjes en betooverende verleidelijkheid En tegelijk reeds in onze magazijnen ver krijgbaar en in onze etalages te zien! Het nieuwste van het nieuwste, dat is ons devies in de practijk. Style and perfection, dat is Uw garantie. Komt U toch eens binnenloopen. Uitsluitend K. Molenstraat. 7-9 worden, waarop niet alleen de grootere plaatsen van Limburg door honderden zullen vertegenwoordigd zijn, maar waaraan ook door velen uit de kleinere plaatsen van dit ge west zal worden deelgenomen. Wat immers bij vorige Limburgsche Ka tholiekendagen steeds getroffen heeft, was dat er bijna geen plaats in Limburg denkbaar was of men had op de kleurrijke vaandels en banieren, die tjjdensden grooten op tocht werden meegedragen, gaar naam kunnen lezen. Een fel bran dende zon kon hoog aan den nemel staan of den regen kon als spelbre ker willen fungeeren, de aanwezig heid evenwel van duizenden en dui zenden, (die allen bezield waren met met éénzelfde gedachte en ideaal, heeft de voorafgaande Katholieken dagen, allen zonder uitzondering, gemaakt tot hoogtedagen zoowel voor het Katholiek vereeniglngsle- ven als voor de beleving van de Ka tholieke gedachte in het algemeen. Ook de a.s. Limburgsche Katholie kendag moet wat opkomst en deel name betreft weer ten volle slagen. De verschillende Diocesane Bonden hebben bekwame sprekers bereid ge vonden het algemeen onderwerp, aangepast aan stand of groepeering op de sectievergedering te behande len. Sittard treft thans de noodige voorbereidingen om de duizenden deelnemers een goede ontvangst te bereiden. Van de plaatselijke Rege lingscommissie ontvingen wij be richt, dat er tot inzet van deze Katholiekendag 's morgens om 10 uur op 't Marktplein een plechtige Hoogmis met pontificale assistentie van i Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. G- Lemmens, Bisschop v. Roermond, zal worden opgedragen. Deze plechtige Hoogmis zal tegelijk door de goede zorgen van de K.R.O. worden uitge zonden. Bovendien zjjn de onderhandelingen nog loopende met de Directie der Staatsspoorwegen omtrent een drie tal extra-treinen, die dulzende deel nemers uit Noord en Zuid zullen aanvoeren. De Regelingscommissie hoopt ten spoedigste te noodlge ge gevens ómtrent de uren van aankomst en vertrek te kunnen verstrekken. Tevens zal eerstdaags het officieel programmaboekje verschijnen. MAASHEES. Alhier werd een voor het café v. D. geplaatst rijwiel ontvreemd ten nadeele van J. B, uit Vierlingsbeek, OVERLOON. In 't Patronaat alhier werd door de meisjes van de E. K. en K.J.V. voor ouders en meisjes een uitvoering gegeven. Opgevoerd werd een kluchtspel in een bedrijf: ,De Wonderbare Stoel". Dit werd opgevoerd door de E. K. Aangezien deze meisjes nog nooit aan tooneel hebben gedaan, was hun spel af. Vervolgens'werd op zeer verdien stelijke wijze door de'jjledenjvan de K.J.V. opgevoerd „Wroeging", spel van liefde en haat in 3 bedrijven. Met groote spanning werd dit spel gevolgd. Verschillende malen hadden de speelsters dan£ook een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Een woord van dank aan alle mede werksters, maar vooral aan Zuster Albertina voor hare zorgzame leiding. De stemming voor den gemeen teraad in deze gemeente is bepaald op 7 Juni a.s. Horster Veemarkt, HORST, 9 Mei. Totaal aanvoer 143 dieren. Bijna geen aanvoer van rundvee. Aanvoer van biggen als gewoon. Handel in biggen zeer levendig. Ruim 10 uur waren alle biggen ver kocht. Prijzen van de biggen: gemerkte f 16.tot f 18.ongemerkte f 7, tot f 10.—. Aanbesteding. De bouwkundige P. Dujjf te Hotst heeft Vrijdag onderhands aanbesteed het bouwen van een boerderij voor rekening van den heer J. Aarts te America. Ingeschreven werd als volgt M. Schattorjé, Horst f 6293 S. Pouwels, Blerick f 6258 M. Verheijen, Horst f 6174 L. Janssen en Zn., America f 6120 Th. Verberkt, Horst f 5993 W. Manders, America f 5875 Jos. Keijsers, Horst f 5710 J. H. van Berlo, Sevenum f 5656 Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. De groote propagandadag voor motor wedstrijden te Horst. De reglementen voor Sterrit en groote Hinderniswedstrijden, geor ganiseerd door het Motorsportcomité Noord-Limburg, zijn thans samen» gesteld en liggen voor verzending gereed. De eerste affiches worden dezer dagen verzonden. Het doel van den Sterrit Is propa- gandeering van Vreemdelingenver keer en gezonde Motorsport in Noord-Limburg. Aan den tocht kan worden deel genomen door elke motorrijder (ster) en automobilist (e) en passagiers. Zij, die inschrijven voor 1 Juni a.s. krijgen gratis een toegangskaart tot de groote Hinderniswedstrijden, welke gehouden worden op2een3'geschikt terrein bij de ruïne van kasteel „Ter Horst", met zijn schitterende bos- schen en lanen. De finish vanMen^Sterrit is'op bet Wilhelmlnaplein" tusschen 13 uur en 14,30 uur. Na afloop der HiDderniswedstrijden wordt op ditzelfde plein een concert aangeboden, wat vermoedelijk ver zorgd wordt door de Koninklijke Harmonie van Horst. Als extra hoofdprijzen voor den Sterrit worden beschikbaar gesteld: le een prachtig heeren- of dames- Merkrijwiel en 2e een schitterend heeren- of dames-armbandhorloge. Het motorsportcomité Noord-Lim burg zorgt voor een degelijke orga nisatie en spaart moeiten noch kos ten den deelnemers en publiek een aangenamen, sportleven middag te bezorgen. De Centrale Raadsvergadering an den Kath. Limburgschen Middenstandsbond te Horst op Maandag 15 Mei as. De dagorde van de Centrale Raads vergadering is als volgt samenge steld 9.30 uur v.m. Plechtige Hoogmis in de St. Lambertuskerk, op te dra gen voor de levende en overleden leden van den bond door den Zeereerw, Heer K. Roncken, Hoofdaalmoezenier, oud-geestelijk adviseur onzer organi satie, met assistentie van den Zeer eerw. Heer Aalmoezenier A Loonen, bondsadviseur, als diaken en den Weleerw. Heer Kapelaan Berden, geestelijk adviseur der afdeeling Horst, als sub-diaken. 10.30 uur v.m. Begin der Centrale Raadsvergadering in de zaal van den heer Th. van Hegster, Wilhelmina- plein te Horst. 1 uur nam. Omstreeks één uur zal de vergadering door den voor zitter worden geschorst, teneinde gelegenheid te geven het middagmaal te gebruiken. 3 uur nam. Voortzetting der Cen trale Raadsvergadering.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9