Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray. Waar zal het einde zijn Kwalen van onzen tijd. llit 't land van den aardappelkever. Provinciaal Nieuws Gehouden op Woensdag 29 Maart 1939 des namiddags 4 uur. Voorzitter: de Heer Mr. A. H. M. JANSSEN. Secretarisde Heer A. F. M. VAN HAAREN. Afwezig: de Heer J. H. Nelissen, Wethouder. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en gaat vervol gens over tot trekking van een nummer. Getrokken wordt Nr. 9, zoodat ummer 9 der presentielijst, i.c. de Heer Steeghs, bij eventueele stem mingen in deze vergadering het eerst zijn stem zal moeten uitbrengen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 1 der agenda Goedkeuring notulen van besloten vergaderingen". Zonder hoofdelijke temming wordt algemeen goedgevonden deze notulen ongewijzigd vast te stellen. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 2 der agenda„In gekomen stukken" a. dankbetuiging voor verleend subsidie vereenlging „Volksbelang"'. b. alsvoren Geitenfokvereeniging Venray c. Verslag Vleeschkeuringsdienst over 1938; d. Schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende Koninklijke goed keuring van het besluit van 30 December 1938, tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. e. alsvoren betreffende goedkeuring van het besluit van 28 Februari 1939, tot wijziging gemeentebegrooting 1938. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 3 der agenda „Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het huisje met daarbij behoorenden grond, samen groot circa 1.6 are, gelegen aan de Draalstraat te Venray, perceel Sectie C 4758, voor den prijs van f 600. Nu de gelegenheid wordt geboden, om dit huisje weg te koopen, moet daarvan gebruik gemaakt worden. Het is een onbewoonbaar krot, dat enkel voor afbraak in aanmerking komt. Daardoor wordt dan verkregen een belangrijke verbetering van het verkeer in de Draalstraat, welke straat geleidelijk aan wordt bebouwd en meer in het verkeer wordt ingeschakeld, hetgeen nog meer het geval zal worden, zoodra het nieuwe telefoongebouw aan den Kolkweg zal zijn in gebruik gesteld. De prijs is alleszins billijk te noemen. De Heer VAN BOVEN stelt voor dit punt eerst in besloten vergade ring te bespreken. De Heeren ODENHOVEN en MILLEN steunen dit voorstel, zoodat dit punt in besloten vergadering zal worden besproken. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 4 der agenda„Aan vrage Wouingvereeniging „St. Oda" te Venray om haar een grondvoor- schot te verstrekken van f 3100.en een bouwvoorschot van f 20100.— alsmede haar een bijdrage van het werkfonds te verzekeren tot een bedrag van f 5000.zulks voor den bouw van 10 grcctc-gezinswoningen. Bij circulaire d.d. 10 November 1938. Nr. 10108 M/P.C. Afd. Volkshuis vesting deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat door het Werkfonds gelden beschikbaar worden gesteld voor den bouw van woningen voor groote gezinnen met meer dan vijf inwonende kinderen e- met beperkt inkomen, die niet in staat zijn, de huur van een voor zulk ei gezin voldoend ruime woning te betalen. De voorschotten moeten worden terugbetaald bij wijze van annuïteiten n dier voege, dat gedurende ten hoogste 15 jaar een annuïteit zal gelden, berekend naar een rente van 31/, pet. en gebaseerd op een aflos- singstermijn van de voorschotten van 40 jaar. Na afloop van deze periode zal met betrekking tot het dan bestaande scbuldrestant een nieuwe annuïteit worden vastgesteld, gebaseerd op een rentevoet van 3x/2 pet. en een looptijd van 35 jaar, of zooveel langer of korter als in verband met de dan geldende omstandigheden noodig moet worden geacht. Deze voorschotten worden bepaald op zoodanige bedragen, dat de annuïi.eitslasten gelijk of nagenoeg gelijk zijn aan die, welke zouden drukken op de exploitatie van, voor de categorie van bewoners ge schikte, woningen van normaal type, d.w.z. met drie slaapvertrekken, die te zelfder tijd in dezelfde gemeente zouden worden gebouwd tot dekking van het deel der stichtingskosten, dat geacht wordt overeen te komen met de extra-kosten, tengevolge van de meerdere noodzake lijke woonruimte, worden bijdragen a fonds perdu verstrekt. Naar aanleiding hiervan heeft de woningvereenlging „St. Oda" thans besloten den bouw van 10 groote-gezins-wonlngen ter hand te nemen, en wel 4 woningen op perceel kadastraal bekend in Sectie C nr. 387 tan den Kruitweg, 4 woningen op een terrein, gedeelte van de percee- en Sectie C Nrs. 6215 en 413 en Nr. 412 aan de Hoenderstraat en voor woningen op het perceel Sectie C Nr. 3077 aan den Hagelweg. Het is den Raad overbekend, dat in deze gemeente een groot tekort aan woningen is. Leegstaande woningen zijn er niet, terwijl verschillen de eengezinswoningen door meer dan één gezin worden bewoond. Ver- er is gebleken, dat in de woningen van voornoemde woningvereeniging, erschillende gezinnen wonen mee meer dan vijf inwonende kinderen, -llioewel de ruimte dier woningen feitelijk niet voldoende is voor een ergelijk gezin. Niet alleen is het soms voor deze gezinnen financieel iet mogelijk een grootere woning te huren, doch ook, al zijn zij daar- oe financieel in staat, dan kan zulks nog niet geschieden, aangezien -r geen woningen voor die groote gezinnen beschikbaar zijn. Burgemeester en Wethouders meenen dan ook hun volle medewerking s moeten verleenen bij de totstandkoming van vorenbedoelde wonin- en voor groote gezinnen en steunen derhalve gaarne het verzoek van oe woningvereeniging „St. Oda". De totale bouwkosten der 10 woningen bouwterrein inbegrepen worden geraamd op f 28.200.welk bedrag aldus is samengesteld f 23.200.voor normalen bouw en f 5000.wegens meerkosten voor grootere woningen. Dit laatste bedrag zal moeten werden gevraagd als bijdrage fonds perdu uit het Werkfonds. De huur der woningen zal f 2.90 per week bedragen. Burgemeester en Wethouders stellen Uwen Raad voor het verzoek van vorengenoemde woningvereeniging in te willigen en de noodige aanvragen ter verkrijging van voorschotten in te dienen. De Heer ODENHOVEN zegt, dat we eindelijk dan zoover zijn, dat er bionenaort tien groote-gezins-wonlngen gebouwd zullen worden. Maar, ofschoon deze woningen voor groote gezinnen zijn bedoeld, is hem de huur niet meegevallen. Spreker zag liever dat uiterst eenvoudige wo ningen werden gebouwd, met een huur van maximum f 2.50. Hij is zelf ook lid van de bouwvereeniging en het is hem bekend, dat de woningen aan den Maasheescheweg meestal goedkooper zijn. De Heer VAN HAREN zegt, gemeend te hebben, dat het de bedoe ling was om woningen van omstreeks f 2000.te bouwen, met een ruime keuken en voldoende slaapkamers voor menschen met groote gezinnen. De tien te bouwen woningen zullen nu echter in totaal f 28.200.kosten. De VOORZITTER antwoordt, dat de aanvankelijke bedoeling der woningvereeniging ook geweest is, om slechts drie groote-gezins-wonin- gen te bouwen en de overige woningen van kleiner type. Spreker heeft toen de woningvereeniging echter gewezen op het groote voordeel, dat thans te behalen viel door groote woningen te bouwen met een bijdrage h fonds perdu uit het Werkfonds. Op het oogenblik zitten in de wo ningen van St. Oda verschillende groote gezinnen en met het oog op de volksgezondheid is het toch wel zeer gewenscht, om meer ruimte te krijgen. De Inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage beoordeelt de woningen trouwens ook nog vóór ze gebouwd worden en misschien blijkt dan nog wel, dat er hier of daar nog iets bezuinigd kan worden. Daar de woningvereeniging misschien ook al door oorzaken buiten haar om eerst de vorige week deze plannen bij Burgemeester en Wet houders heeft ingediend, hebben deze nog maar betrekkelijk weinig tijd gehad om de plannen nader te onderzoeken. Vóór 1 April moet de aan vrage echter bij Werkfonds zijn ingediend, zoodat er nu haast bij is. Als men echter de woonruimte gaat bekijken, is een huur van f 2.90 toch niet hoog, en daarbij komt bij elke woning nog een flinke lap grond. Burgemeester en Wethouders zijn in elk geval van oordeel, dat deze woningen voor de volkshuisvesting dringend gewenscht zijn. De heer ODENHOVEN meent ook wel, dat het plan met beide nan- den aangegrepen moet worden, doch hoopt, dat de woningen nog goed kooper zullen kunnen worden. Misschien kan de aanbesteding ook nog meevallen. Verder vraagt Spreker of de Raad later, als door Werkfonds de bij drage is toegekend, nog zeggenschap heeft over de plaats, waar de woningen gebouwd zullen worden. De VOORZITTER antwoordt, dat het hier gaat over het crediet. De plaats, waar de woningen zullen gebouwd worden, is van later zorg. Dit wordt later ook nog bij de bouwvergunning beoordeeld. Spreker persoonlijk is bijv. van oordeel, dat de woningen aan den Hagelweg nogal veraf komen liggen. De Heer ODENHOVEN meent, dat de plaats, waar de woningen komen te liggen, bij de beoordeeling of al dan niet crediet zal worden verleend, toch wel van belang is. De Raad zou toch persé tegen een bepaalde plaats kunDen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de bouwvereeniging deze plaatsen wel heeft uitgezocht, doch dat Burgemeester en Wethouders later toch nog altijd de ligging beoordeelen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich hierna met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 5 der agenda „Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der regeling van de Venraysche jaarmarkten, zoodanig, dat met ingang van 1940 worden gehouden 24 gewone jaarmarkten en wel op den eersten enden derden Maandag van elke maand, doch in Augustus, in plaats van op den eersten Maandag, op Woensdag na den eersten Zondag (Kermis- Woensdag), terwijl, wanneer de tweede markt van Augustus zou val len op 15 Augustus, deze wordt gehouden op den eerstvolgenden Woensdag." Uit ervaring is gebleken, dat de tegenwoordige regeling, nu in som mige maanden de markt op den derden Maandag uitvalt, moeilijk heden oplevert en tot vergissingen leidt. En aangezien mede de behoefte is gebleken aan toevoeging van eene markt in September, is het ten slotte na gehouden overleg met de Marktcommissie van „Venray Vooruit" het beste geacht, ook om gemakkelijk onthouden te bevorde ren, steeds op den eersten en den derden Maandag markt te houden, behalve de eerste markt van Augustus, die op Kermis.Woensdag blijft. De heer JANSSEN merkt op dat de Marktcommissie ook nog aan Burgemeester en Wethouders geadviseerd heeft, om een paar paarden markten bij te voegen en we) eene in het laatst van Juni en eene in het laatst van November. De Heer STEEGHS zou het door den heer Janssen gesprokene in ieder geval willen onderstreepen. De VOORZITTER antwoordt, dat bij de bespreking tusschen het Gemeentebestuur en de Marktcommissie de paardenmarkten niet ter sprake gekomen zgn. Verschillende leden bespreken hierna de noodige wijzigingen en ten slotte wordt besloten met ingang van 1 Januari 1940 a. in te trekken het besluit van 26 Februari 1937, Nr. 30/13; b. te bepalen, dat worden gehouden 24 jaarmarkten en wel op den eersten en den derden Maandag van elke maand, met uitzondering van de eerste markt in Augustus, welke wordt gehouden op Woensdag na den eersten Zondag dier maand, en verder met dien verstande, dat, indien een der markten zou vallen op Nieuwjaarsdag, tweeden Paaschdag, tweeden Pinksterdag, H. Maria- Hemelvaart, Allerheiligen- of Allerzielendag, zij wordt gehouden op den eerstdaaropvolgenden Woensdag 7 paardenmarkten en wel op den laatsten Donderdag der maanden Februari, Maart, April, Juni en November en op den tweeden Donder dag der maanden September en October. Hierna gaat de Raad over in besloten vergadering. Na heropening der vergadering brengt de VOORZITTER wederom punt 3 der agenda aan de orde. Zonder hoofdelijke stemming wordt algemeen goedgevonden tot aan koop van het huisje met daarbij behoorenden grond, kadastraal bekend in Sectie C Nr. 4758, gelegen aan de Draalstraat, over te gaan, tegen een prijs van f 600. Bij de hierna gehouden rondvraag informeert de Heer ODENHOVEN of B. en W. reeds een besluit genomen hebben inzake den bouw van een tweede boerderij op de gronden in pacht bij van Tilburg, en wijst er verder op, dat er nog meerdere personen zijn, die gaarne voor een hypotheek in aanmerking wenschen te komen. De VOORZITTER antwoordt, dat de kwestie van Tilburg nog in onderzoek is en dat bedoelde andere menschen een desbetreffend ver zoek kunnen indienen. De Heer PUBBEN zou ook gaarne zoo spoedig mogelijk een voorstel tot bouw van een tweede boerderij op de gronden in pacht bij van Tilburg zien. Naar Sprekers meening zou dit in elk geval een renda bele geldbelegging zijn. Verder vraagt Spreker nog, of de Gemeenteniet bereid is carbolineum beschikbaar te stellen voor de kippenhokken bg de 3 gemeenteboerderijen in het Zwart Water. De menschen zijn bereid om dan zelf de carbolineum er op te smeren. Op het oogenblik zien de kippenhokken er zeer verwaarloosd uit. De VOORZITTER antwoordt, dat dit tot het gewone dagelijksch onderhoud behoort en dus volgens het pachtcontract de pachters het zelf moeten doen. De Heer PUBBEN merkt nog op, dat dit vroeger ook altijd zoo ge beurd is. De VOORZITTER antwoordt verder nog, dat de Gemeente als ver- pachtster recht heeft op naleving van de voorwaarden van het contract. Burgemeester en Wethouders zullen echter wel eens bezien, wat in deze gedaan kan worden. Geen der leden nog het woord verlangend en niets meer aan de orde zijnde sluit de VOORZITTER de vergadering met gebed. De uitgaven voor oorlogsvoorbe reiding van de zeven grootste mo gendheden Engeland, Vereenigde Staten, Sovjet-Unie, Duitschland, Italië Frankrijk en Japan bedra gen op het oogenblik reeds het zes- voud van wat er in het jaar 1913, één jaar voor den wereldoorlog dus, werd uitgegeven. Hiervan geeft de Sovjet-Unie alléén al het dubbele uit van het totaal-bedrag der zeven landen over het genoemde jaar, schrijft het Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur: ,Een steeds grooter gedeelte van het inkomen der burgers en van de productieve energie der meDschheid wordt besteed aan de fabricage van goederen, die, eenmaal geproduceerd, geen waarde meer hebben voor het economische leven, integendeel slechts dienen om dat economische leven te zijner tijd te verstoren... Id 1938 werd alleen in Engeland en Italië nog maar iets minder dan 10 pet. van het inkomen der burgers aan de bewapening besteed; in Duitschland was 't 15 pet. en in de Sovjet-Unie zelfs meer dan 20 pet. In 1913 lagen deze percentages allen beneden 5 pet. Sinds het einde van den wereld oorlog heeft Engeland meer dan 15 milliard gulden alleen aan zijn vloot besteed. Men kan ook zeggen, dat Engeland sinds 1919 per uur tiendui zend gulden in zgn vloot belegd... De winsten der wapenindustrie zijn enorm en varieeren van 29 tot 58 pet., terwijl het wettelijk maximum b.v. in Amerika 11.1 pet. bedroeg. Alle bovengenoemde cijfers zijn, gelijk bekend, voor de eerste maan den van 1939 niet onbelangrijk nog gestegen. Het voedsel, dat het moderne oor logsapparaat, eenmaal in werking gesteld, zal verslinden, is niet te becijferen. In een tweede wereldoor log zouden waarlijk-gigantische hoe veelheden projectielen verschoten worden, gigantischer dan die uit de eerste, En toen reeds verbruikten b.v. de Fransche kanonnen in den slag bg Aisne, in April 1917, al 33 millioen projectielen, zijnde viermaal de ge- heele voorraad aan veldgeschut- munitie, waarover dat land op 1 Augustus 1914 beschikte... Waar gaan wij op deze wijze heen De gedachte, dat dit alles noodwen dig eenmaal vast moet loopen, biedt maar weinig bemoediging. Een Bisschoppelijke vermaning. Na ons de verslapping van het Geloof in dezen tijd en de middelen om ons daaruit te bevrijden voor oogen te hebben gesteld, beschouwt Z.H. Exc. de Bisschop in zijn Vas tenbrief het tweede groote gevaar, de bedreiging en de verslapping der zedelijkheid. Hier wordt het bovennatuurlijk leven, waarin de mensch zich als kind van God beschouwt *n wil le ven volgens Gods Wil, gesteld tegen over een leven in zondige zinnelijkheid en zedeloosheid, waarin de mens zgn geluk zoekt in de genieting van het lichaam, ;de zinnen en de hartstoch ten. Zinnelijkheid en zedeloosheid zijn het moeras waarin alle hoogere ide alen, geloof en liefde, godsdienstzin deugd, kwijnen en vergaan. Daar is is in onze dagen groot gevaar voor. Er licht over het leven een zinnelijke trek. De menscheid zoekt geld en genieting. De zorg voor het lichaam triomfeert boven de zorg voor de ziel. Ook de katholieke Limburgers zijn hiervan niet vrij gebleven. De Bisschop herinnert hier aan de carnavalviering, aan het dansgevaar, aan het gevaar der film, aan vroege en vrije ver keeringen. En bij gevaren bleef het niet, de vruchten rijpen reeds huwelijken worden ondermijnd, geboortebeper king neemt toe, zondige ziekten worden geconstateerd, gevaarlijke plaatsen bezocht, w.o, sommige ge legenheden voor ontspanning en logies, de Zondagsheiliging vermin dert. Hier roept de Bisschop in naam des Heeren de geloovigen een halt toe. „Waakt met ons mee en wijst vrijmoedig op deze gevaren. Wijst op de doodelijke kwaal, die steeds erger wordt. Overheden en herders, ouders en opvoeders, bidt en ver maant uw onderhoorigen. Limburg mag nooit zgn geloof en godsdienst zin, die het behouden heeft in de geschiedenis bg de grootste gevaren, verliezen tegen den lagen prgs van zingenot en zedeloosheid". Iedereen bezinne zich op deze bisschoppelijke vermaningen, welke wij even hebben gelicht uit den laatsten bisschoppelijken Vastenbrief, om daarvoor de oplettende aandacht te verzoeken, die allernoodigst is. Evenals nu in Zuidelijk Nederland is de Colorado-aardappelkever in 't begin van de zeventiger jaren voor de aardappelboeren in Noord-Ame- rika en Zuid-Canada 'n ware boeman geweest, wat toe te schrijven was aan onbekendheid met 't echildvleu- gelig insect. Zooals z'n naam aanduidt, leefde hij in 'n streek van het Rotsgebergte vnl. in den staat Colorado op on kruiden van dezelfde plantenfamilie als de aardappel, nl. de Solaneëen of Nachtschaden, zooals vooral op de Doornappel en 't bitterzoet. Ook op de Zwarte Nachtschade, de To maat en meer andere. Nadat de aard appel uit Ierland werd ingevoerd, verkoos de kever die gekweekte plant boven het onkruid. Men ontdekte dat in 1855. Hij verspreidde zich steeds verder Oostwaarts, wijl de aardappel teelt daar al eerder en drukker werd uitgoefend. En 20 jaren daarna had hij reed3 de oostelijke staten aan den Atlantischen Ooceaan bereikt. Men mag vrijwel aannemen, dat hij hier en in Canada overal aangetroffen wordt, waar aardappelen groeien. In hét najaar kruipen dé kevers in den grond om in het voorjaar weer boven te komen. Na de paring legt het wijfje aan de onderkant van de blaren 'n 500 oranjekleurige eitjes. De kever zelf heeft wel van de eerste jonge, malsche blaadjes, doch de schade is van weinig belang. Maar wanneer uit de eitjes de bekende vuil-bruine larven gegroeid zijn, eerst klein, doch in weinige dagen uitge- deid tot vieze dikbuikjes wegens hun hongerige gulzigheid, kunnen in kor ten tijd de planten er gehavend uit zien. Niets als kale stengels met af gestroopte blaren, zoodat de groei geheel stilstaat. In ongeveer drie weken, ja minder reeds zgn de larven volwassen, en kruipt in den grond om zich te ver poppen. Na 'n paar weken komt het tweede geslacht weer te voorschijn om hetzelfde leven te gaan leiden als zijn voorouders. Over het algemeen zien we twee geslachten, in warmer streken soms drie en in de noorde lijker streken slechts één geslacht. De natuurlijke vijanden van de aardappeltor zijn 't weer, en som mige insecten. Ik lees, dat in 1894 in den Staat Minnesota door 't on gewoon warme weer in 't late najaar de kevers uit hun winterkwartieren gelokt werden en door gebrek aan voedsel en plotselinge vorst vergin gen. Tengevolge daarvan zag men in 1895 geen of weinig kevers, die uit andere streken waren komen aan vliegen. 't Klinkt wel niet aanmoedigend, doch bg ondervinding weet men hier, dat uitroeien niet mogelijk is. 't In sect verplaatst zich al vliegende over groote afstanden. Vindt men en dat kan hier en overal gebeu ren nalatigen, onverschilligen, dan zgn zulken mede de oorzaak van 't voortbestaan der pest. 'k Ben getuige geweest, dat 'n oude man trouw eiken morgen de kevers in z'n tuin verwijderen moest, omdat ook eiken dag nieuwe bezoekers waren komen opdagen, 'k Ben óók getuige geweest, dat in 'n anderen tuin alle planten kaal gevreten waren en er uitzagen als geraamten. Vangen, ook zelfs in tuinen, is vaak 'n onbegonnen werk. Wat doet men dus hier 't Zelfde, als 'k lees, dat men in Nederland doet, degelijk en nauwkeurig be sproeien. In vroeger jaren nam men Parijsch groen, gemengd met droge stof kalk, meel, fijngemaakte pleister, enz., doch later, en nu nog, heeft n de voorkeur gegeven aan 'n natte besproeiing met loodarsenaat gemengd in behoorlijke verhouding met water en kalk. Beide, Parijsch groen en loodarsenaat is 'n maag vergif, vnl. voor de larven, niet zoo erg voor de kevers. Vandaar, dat velen pas gaan sproeien, als de eersten zich gaan vertoonen. Voor zichtigheidshalve is 'n vroegere be sproeiing gewenscht. Na 't rooien is 't raadzaam 't aard appelloof te verbranden en 't niet op den mesthoop te brengen, zooals wel gebeurd. Vele boeren ploegen 't aardappel land om, juist vóór den winter. Zoo doende worden veel kevers vernie tigd door de kou of de vorst. Tot slot: Gebruik makend van doel matige genees- en bestgdigingsmid- delen als hier al jaren aangewend worden tegen de pest van den aard appelkever, die elk jaar zoo gere geld voorkomt, als er aardappels gepoot worden, beschouwt de Ame- rikaansche boer hem niet meer als 'n boeman, heeft er geen schrik meer van, doch alleen verachting en geringschatting voor den onwelko- men bezoeker. Men is er gewoon aan geraakt en familiair mee ge worden Holland, Mich „U.S.A." 11/4 '39. J. P. v. d. Kerkhoff. VENRAY, 13 Mei 1939 LUXOR-THEATER, Zigeuner-adel. Annabella, de Franse filmster, heeft er slag van om comedies van uit eenlopend genre met haar charmante persoonlijkheid op te luisteren. Ditmaal vervult ze de niet alle daagse rol van zigeunergravin. Deze schone gravin is getrouwd met een figuur van adelijke afstamming, en natuurlijk tegen den zin van de zeer deftige en zeer oude familie. De Lord verongelukt op mysterieuze wijze tijdens een jacht partij en de familie ziet thans de gelegenheid schoon, om de zigeunerin van 't erf te jagen. Maar, zoals zigeunerinnen dat met diepe stemmen kunnen doen, heeft ze de voorspelling gedaan, dat ze eens op 't kasteel zal wederkeren. Deze zigeunerin big kt zeer waarheids- lievend te zijn geweest. In eeD enigzins ander costuum van weleer keert ze weer en op dit moment be ginnen eigenlijk de vele verwikkelin gen, die aan deze film een zeer avon tuurlijk karakter geven. Er komt een paard bij te pas, dat een wedren moet winnen. Maar de bijzonder snelle eigenschappen van 't dier sluiten tevens in, dat Anna bella met een speciaal persoon zal moeten trouwen, wanneer 't dier aan de winnende hand is. Dan komt er nog een jongeling uit Spanje opda gen die vooral oog heeft voor de bruidschat, dien 't winnende paard zal opleveren. Tegen alle verwach ting in volgt de diskwalificatie en de Spanjaard trekt zich dan min of meer bescheiden terug, en houdt zich ten opzichte van een huweljjk van den domme. Doch, wonder boven wonder, ook de diskwalificatie moet gediskwalificeerd worden, want er is een pijnlijke vergissing in 't spel. En dan is de weg vrg voor den enen waren Jacob in dit vrolijk en ver makelijk gespeeld verhaal, dat geheel in natuurlijke kleuren is opgenomen en waarin Annabella een heel aar dige rol vertolkt. Als tweede hoofdfilm vertonen wij, Snelheidsduivels, 't Verhaal brengt ons een hevige concurrentiestrijd van twee autobus-maatschappijen. Bill Foster een bekend coureur, wordt op de racebaan gediskwalificeerd wegens al te onbesuisd rijden. Hij was de winnaar van de race, doch nu wordt zgn concurrent Mor gan nummer één. Hg brengt zijn racewagen weg. Onderweg wordt zijn wagen getorpedeerd bij een bot sing tussen de Neeley- en de Bur- nell-bussen. De chauffeur van de Neeley bus is de schuld van 't on geval. Foster gaat naar de stad om schadevergoeding te verkrijgen. De directeur van de Neeley-bussen blijkt een jongedame te zgn met name Jerry. Ondanks dit sekse-verschil zeggen ze elkander toch flink de waarheid. Deze flinke ruzie schijnt de eerste stap op 't pad der liefde tussen beide tejzullen zijn. Jerry weigert schade vergoeding te betalen. Bill Foster zoekt werk en komt bij Burnell terecht. Op den dag dat ze hem vraagt van de grote schadevergoe ding af te zien en tevreden te zijn met een flinke reparatie aan zgn wagen eindigt hun redetwist in.... een kus. Burnell wil Jerry met alle geweld failliet verklaren. Maar helpt haar zoveel hij kan. Op de dag, dat de zaak voorkomt willen ze Bill voor een tijdje uit de weg ruimen. Jerry moet nu zelf een autobus besturen met een vijftigtal kinderen. De rem men zgn niet safe, doch Bill komt net bijtijds om de autobus met de kinderen te redden. Hij weet 't fail lissement tegen te houden, wint een paar autoraces, om Jerry met geld bij te springen en om de rijvergun ning voor de Neeley buslijn er voor te krijgen, terwijl Jerry hem gaarne toestaat haar man te worden. Donderdag om 5 en 8 uur vertonen wij, Op Glad IJs. Met Sonja Henie hebben we natuurlijk weer onmid- delijk te maken met een film uit den ijstijd dat wil zeggen uit de periode, waarin de ijsdanseuse voor de Ame rikaanse film nog op de eerste plaats kunstemaakster is. Misschien werkt Sonja zich nog eens op tot een actrice, die ook iets anders aan 't celluloid toe te voegen heeft dan alleen maar ijscapriolen. Maar met dat al, deze twede Sonja-film is weer een fris en verkwikkend geval ge worden. Het is wel typisch, dat de sfeer van de film steeds Duits blijft dat slechts heel sporadisch een Amerikaans accent opduikt hetgeen met al de frisse humor, die deze omgeving mogelijk maakt, toch zeker hadden verwacht. Maar Sonja danst van 't begin tot 't einde op haar eigen onovertroffen wijze over 't spiegelende gladde ijs vlak en zij trekt figuren, die uitblinken door fraaiheid van lijn en waarnaar 't steeds een genot is te kijken. Een vlotte en amusante comedie waarvan men veel plezier zal beleven. Als tweede hoofdfilm vertonen wg Welkom Vreemdeling. Deze film heet ook wel Cowboy van BrooklijD. Genoemde cowboy is geen gewone barbaar, met grote moed en veel revolvers, maar een handigen mana ger. Deze manager moet klaar spe len, dat zijn genie voor de radio mag optreden. De nagemaakte cowboy is in zgn hart niet alleen voor een koe, maar zelfs voor een muis zo bang als een wezel. De odgelukkige jonge man moet een bewijs leveren, dat hg niet alleen de kleren maar ook de moed van een echte cowboy heeft aangezien hij tot 't verrichten van zulk een prestatie niet zelf in staat is, wordt er een hypnotiseur bijgehaald die wonderen aan hem zal verrichten. Hoe 't dan verder gaat Het is flauw jegens de toeschouwers om dat allemaal te verklappen. Maar men begrijpt wel, dat het met deze ge gevens voorhanden een kleinigheid is, om deze fiim vaak zeer kostelijk amusant en wat men noemt „vol" te doen zgn. Dat is dan ook 't geval en men zal Dick Powell en Prlscilla Lang gaarne op hun avontuurlijken weg in 't vreemde cowboy-land ver gezellen. Burgelijken Stand Wanssum. over de maanden Maart en April GEBOREN: Maria Gerarda Jo- sephina, dochter van J. G. Frederix van E. H. A. Reguen; Petrus Theodorus, zoon van W. Lommen en van J. M. Th. van Leendert; Maria Antonetta, dochter van G. H. J. Ver- kogen en van P. M. Cox; Peter Hu- bertus Jacobus, zoon van K. G. H. Groetelaers en van M. J. H. JeukeD; Catharina Maria JohanDa, dochter van P. A. Deenen en van J. W. Gielen; Mathilda Henrica Martha, dochter van A. M. van de Ven en van M. E. Peeters; Mathilda Johanna Geertruida, dochter van P. J. van Els en van J. C. M. Rutten; Christina Petronella, dochter van H. Linders en van H. A. Hendriks; Louisa Maria dochter van G. C. Raag makers en van M. van Boxel; Antonetta Anna Maria, dochter van A. J. M. Aarts en van P. H. Verkogen; Wilhelmina Johanna Huberta, dochter van A. Vennekens en van J. P. Nugen; Maria Arnoldina, dochter van J. C. Her mans en van M. P. Janssen; Louis Johannes, zoon van P. L. G. van der Velden en van C. Wetering. OVERLEDEN: Jozef Claasen, oud i jaar, landbouwer, echtgenoot van Maria Catharina FJeurkens. HUWELIJKEN: Hubertus Wilhel- mus Antonius Boom, oud 28 jaren, landbouwer, wonende te Venray en Huberta Josephina Maria Hoex, oud 27 jaren, dienstbode, wonende te Wanssum; Godefridus Henricus Gooren, oud 30 jaren, landbouwer, wonende te Venray en Gertruda Antonetta Rut ten, oud 30 jaren, zonder beroep, wonende te Wanssum. Man vermoord te Tilburg. Zondagavond had te Tilburg een ernstige vechtpartij plaats, die het leven heeft gekost aan den 42-jarigen H. D., gewoond hebbende in de Anna Paulownastraat, aldaar. T. en D. hadden in het café om een kleinigheid een woordenwisseling gekregen, die zoo hoog liep, dat de caféhouder de twee mannen, die alle bei onder drankinvloed verkeerden naar buiten werkte. Op straat werd

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6