Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Arbeidsdienst in Nederland. Bij St. Willibrords eeuwfeest. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 13 Mei 1939 Zestigste Jaargang No 19 FEIL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FiRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal; voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Verplicht voor werkloozen, vrij voor anderen. Voor leden van het departe ment Amsterdam van de Neder- landsche maatschappij voor nij verheid en handel, heeft prof. dr. J. E. Quay, rector magnificus der Kath. Economische hoogeschool te Tiburg, in „Krasnapolsky" ge sproker. over het onderwerp „Ar beidsdienst". Alvorens een beschouwing te wijden aan de vormen van ar beidsdienst, welke in Nederland bestaan en worden gepropageerd, bezag spr. met een enkel woord de geschiedenis ervan. Soms wordt de indruk gewekt, zoo vervolgd hij dan, dat in dit opzicht in Nederland niets of slechts weinig is tot stand ge bracht. Toch is dit onjuist. De jeugdwerkloozenzorg bestaat sinds langen tijd en wordt geieid door vier organisaties, die in federatjef verband belangrijk werk hebben verricht, t.w. de Nat. R.K. commissie voor jeugdwerkloozen zorg, de Prot. Christ, centrale VOPT jeugdwerkloozenzorg, de moderne centrale voor jeugd werkloozenzorg en de federatie van werkkampen. Deze hebben jn den loop der laatste zes jaren door kamporganisaties een vrij- willigen arbeidsdienst opgericht. Momenteel zijn er In ons land ongeveer 35 kampen voor jongens en meisjes aanwezig en in het laatste jaar hebben deze nog belangrijke uitbreidingen onder gaan. Daar komt nog bij, dat sinds korten tijd de Amsterdamsche Mij. voor jongemannen de stich- tjng „Nederlqnd's volkskracht" tjeeft Öpgerichti met het doel een gezonden geest té wekken onder de jongeren, die door moeilijke economische omstandigheden mo rgei dreigen te verslappen. Naast fje bestaajide ponfessloneele en socialistische centrales, heeft deze stichting voor alle Nederlandsche jongeren, die niet tot deze eerste 'groepen behooren, de gelegenheid tot kampwerk geopend. De vrijwillige arbeidsdienst is dps in ons lpnd en royte en PP het oogenblik zullen wèliicht 15.000 jongemannen en meisjes per jaar aan dit gefundeerde Werk deelnemen, terwijl de regee- rjng qngeveer 75 procent der pnkpsten vergoedt- Pe vraag is dus gerechtvaar digd, waarom men verder moet gaan en waarom eventyeel „ver plichte" arbeidsdienst moet wor den ingevoerd. Volgens spr. is het antwoord duidelijk, n.l. omdat nog vele werklooze jongeren buiten dit alles staan. Qezien den demora liseerenden invloed van de werk loosheid, gezien de toeneming van ontucht en criminaliteit, ge zien de verslapping van eerbied voor gezag, recht en moraal, ge zien het verdwijnen van den godsdienstzin vooral onder de werkloozen, is een reclasseering noodzakelijk. Deze kan, zooals de ervaring geleerd heeft, door den arbeidsdienst worden ge geven. Er is dwang noodig om dit over de geheele linie te ver krijgen. Het gaat zoo zeide spr. om de toekomstige volkskracht, om het op peil houden van een deel der jongere generatie, moreel en staatkundig, karakterologisch en eveneens vakkundig. Het doel van het werkkamp is dus positief n.l. het vormen van persoonlijkheden zij moeten ge schikt gemaakt worden voor hun sociale taak. Om genoemde rede nen is spr. voorstander van den verplichten arbeidsdienst. De vraag kan gesteld worden in welken vorm? Zijns inziens moet men rekening houden met hetgeen reeds gegroeid is, even eens met den Nederlandschen volksaard, die zooveel mogelijk vrijheden wil behouden. Voor wie en boe lang? Allereerst rijst de vraagt of de verplichte arbeidsdienst zou moe ten gelden alleen voor werkloo zen of voor iedereen. Het in Maart verschenen rap port over het vraagstuk „arbeids dienst" van het departement 's-Gravenhage van de Mij. van nijverheid en handel, stelt voor, den arbeidsdienst gedurende 51/» maand in te voeren voor ieder een, daarna te verlengen tot 11 maanden voor degenen, die niet militieplichtig zijn. Dit beteekent dus, dat de niet-dienstplichtigen ongeveer 16Vs maand in burger dienstplicht zullen moeten komen. Spr. vindt deze belasting onnoo- dig zwaar. Het rapport werd echter uitgebracht vóór de voor stellen ter verlenging van den militairen dienstplicht tot twee jaar werden ingediend. Spr. ver moedt, dat de voorstellers, thans met hem van meening zullen zijn, dat bij een zoo langen militairen dienstplicht, van arbeidsdienst voor deze personen geen sprake kan zijn. Bovendien worden de kosten wel zeer hoog. Het depar tement 's Gravenhage berekende deze op 50 millioen per jaar. Stelt men zich op het stand punt van algemeenen arbeids dienst, dan lijkt spr. het tweede voorstel, waarbij de niet-mjlitie- plichtigen 5l/a maand burger dienstplicht moeten vervullen en waarbij de kosten op p!m. 12 millioen per jaar werden geraamd, fe prefereeren. Hij blijft van meening, dat men den arbeids dienst moet beperken tot de werkloozen van 18 tot 24 jaar. Daar hel gaat om de recon structie van de werkloozen, blijft spr. van meening, dat een schei ding, als bij ons gegroeid, gunstig is. De godsdienstige sfeer in het kamp heeft een belangrijken in vloed. Het moge in strijd zijn met den wensch de scheidings muren. te verlagen, maar yoor een versterking 'en het behoud van dé godsdienstige waarden in een volk, is een gescheiden op voeding noodig. Cjewenscht is dus - aldus prof. De Quay dat wordt voortgegaan op den bestaanden weg, doph dat de arbeidsdienst verplicht wordt gesteld voor iederen jongeman tusschen de 18 en de 24 jaar, die een be paalden tijd zonder \yer|r is dayrtjij wqrde hij vrij gelaten in de keuze tusschen de 4 of 5 vormen. De r.iet-werkloozen moe ten in de gelegenheid worden gesteld, vrijwillig voor een be paalden tijd in de kampen vyerk- zaym te zijn. Naar spr. iheende, is het moge lijk, dat de twee grootste nooden van onzen tijd elkander hier de helpende hand reiken n.l. de be dreiging van oijze zelfstandigheid, waardoor een sterke weermacht noodzakelijk is en de werkloos heid, waarvoor bijzondere, voorai arbeidsintensieve projecten noodig zijn. Indien aldus de arbeids dienst nuttig gemaakt kan wor den voor vormen van landsver dediging, die anders, wat de uitvoering betreft, nog op zich moeten laten wachten, dan wordt hiermede tevens een werk ver richt, dat niet ten nadeele is van het particuliere bedrijfsleven. St. Wilbert in 't Zand te Geijstereq* Men schrijft aan de Maasbode Nu in alle deelen van ons land Willebrordus—legenden, -verhalen, -kerken en -herinneringen meer aan dacht vinden dan ooit, moge ook Noord-Limburg laten hooren, wat vrome overlevering voor dit gewest bewaarde. Nergens In ons land zal wel een meer bescheiden plekje, maar wel licht ook nergens een aantrekke lijker worden gevonden, waar St. Willebrordus vereerd wordt, dan het kapelletje onder Geysteren. Waarde grenzen van de gemeenten Venray, Geysteren, Maashees en Overloon elkaar raken, op een kruispunt van zes wegen, te midden van ongerepte dennenbosschen, ligt de oude kapel, toegewijd aan St. Willebrord, waar heen telken jare op 7 November bedevaarten en processies van Venray en elders gaan. Aan den eenen kant staan hooge, zware, zeker honderd en meer jaren oudejdennen spreiden hun beschermende takken uit over de kapel, die onze voorvaderen op richtten. Een geel-zanderige verhe venheid is volgens de overlevering de plaats, waar de Heilige zijn eenvou dige toehoorders onderwees. Aan den anderen kant omsluit een gemetsel de ring het putje, de bron, die op Willibrords gebed ontstond. Een talrijk gehoor woonde eens in brandende zomerhitte, een zijner pre dikaties bij, en versmachtte van dorst. Op zijn vraag leende eenj der toe- hoorende herders den Heilige zijn herdersschopje. Hiermede stak hij in den grond en er verscheen kistalhel- der water en iedereen kon zijn dorst lesschen. Nooit zou het bronnetje uitdrogen.... en niemand zag ooit het putje droog, zelfs niet in de lang durigste zomers. Een kapel ontstond op de plek der bron en eeuwen lang stonden kapel en bion in de devote belang stelling van heel den omtrek. Zoo is de legende van de „Heilige bronne bij Sint Wilbert in 't Zand." Natuurschoon-bewonderaars en geschiedenis-snuffelaars kunnen bei den in de komende vacantieda^en een interessanten trip maken in en om de kapel van St. Willebrord onder Geijsteren. Het Noord-Lim- burgsche landschap is mooi en zit vol herinneringen aan oude tijden. Het baksteenen kerkje dateert wellicht uit omstreeks 1550. Twee gedenksteenen ?ijn ingemetseld, waar van de eene voorstelt het wapen van ObbendorfWittenhorst methet jaar 1641. De tweede vermeldt Adamus Schellaert Baron d'Oppen- dorf et Alijda Wittenhorst conjuges restaurarunt. Een nieuwer voorportaal is in den zelfden gotischen trant in 1896 aan gebouwd. Het klokje, dat in het torentje hangt, vermeldt: „Petrus a Trier et Steven Rutgers me fecerunt 1676." Een mooi geschilderd antiek beeld van den H. Willebrordus stelt dezen Heilige voor in bisschopsgewaad, met my ter en staf, welke laatste een rijke krul- en bladversiering heeft en op grónd rust op een vaat je, dat aan' de 'voeden van c^ep hei lige ligt. Rechts van het beeld op den grdncj staat* twee gesschen. In de rechterband draagt de heilige een miniatuur kerkje. Een kruisheeld hangt om den hals aan een snoer. Een wyde mantel' hangt opengesla gen over de schouders. In de kerk hangt verder nog een doek met den heilige en een tweede met den heilige en on <^ep achter grond de ho^chkapel' van den H. Willihrordus. Een prachtige mon strans in de kerk vertoont den hei lige en ook de St. Willebrordus- schuttery bezit zeer oud zilver met voorstellingen van St. Wilb^r^ DE VREDE BLIJFT BEDREIQD. Pauselijk vredes-initiafief. Twee gewapende kampen. De houding van Rusland- De toestand. Met betrekking tot den interna tionalen toestand zyn wij in den loop van de laatste maanden aan heel wat gewoon geraakt. Berichten en maatregelen, die voorheen, in rusti ger tijden, min of meer een angst stemming zouden verwekt hebben, gaan thans aan het groote publiek voorby ze maken geen indruk meer, men neemt er vluchtig kennis van en gaat over tot de orde van den dag. Wij leven in een stemming, die aldus is te typeerenwe zijn aan het verschrikkelijke gewoon geraakt en zonder schokkende gebeurtenissen beseffen we eigenlijk al niet meer, dat de wereld ongeveer permanent in oorlogsgevaar verkeert en dat er een geweldige ommekeer moet plaats hebben in de geesten en in de ver houdingen, wil nu of in de naaste toekomst een groote, alles vernieti gende volkeren-botsing voorkomen worden. Wy wezen er al eens meer op, dat Europa in twee groote kampen staat: aan de ecne zijde de asniogendheden met hun medestanders, groeiende volken met eén hieuw voor ons valsch ideaal, die in menig op zicht van de rijkdommen der wereld misdeeld zyn en meer „levensruimte" zoeken voor hvin bevolkingsaanwas en aan de andere zijde de mogend heden, geschaard aan de zijde van Frankrijk en Engeland, die zweren bij den bestaanden toestand, omdat die hun geeft, wat zy noodig hebben: macht, rijkdom en voldoende levens ruimte. Wanneer wy de kwestie aldus stel len, dan zy'n we geneigd te zeggen dat er tusschen beide groepen van mogendheden een onoverbrugbare klove gaapt. Aan belde zijden is en wordt met inspanning van alle krachten en met enorme financieele offers het militair apparaat tot oen krankzinnige hoogte opgevoerd en beide groepen van mogendheden ontplooien een gewel dige diplomatieke activiteit, om medestanders te werven. In dit stadium verkeert Europa op 't oogenblik. Engeland, innig ver bonden met Frankrijk, sloot een pact van wederzijdschen bijstand met Polen, Roemenië en Griekenland en onderhandelt over een dergelijke ver bintenis nog steeds met Turkije en Rusland. Men verwacht, dat het accoord met Turkije nog deze week tot stand zal komen. De Engelsch-Russische besprekin gen hebben nog steeds geen Klaar heid opgeleverd. Hoe groot de be zwaren ook zijn tegen het opnieuw binnenhalen van Rusland in de Europeesche politiek, toch is er voor Engeland zeer veel aan gelegen, dat er in het Oosten een macht is, die onmiddellijk kan en wil ingrijpen, wanneer Duitschland en Italië hier een aanval zouden doen op een on af hankelyken staat. Aanhankelijk scheen het, dat Rusland zich niet aan de zijde van West-Europa zou scharen en mogelijk zelfs met as- mogendh'eden zou samenwerken. Voor Rusland domineert bij het kiezen van zijn standpunt eenvoudig de vraag, met welke houding de kans op een bolsjewistische wereldrevo lutie het grootste is. Nu zijn er de laatste dagen aan wijzingen, dat Rusland zich oriën teert op de democratische staten. Zoo werd weer een ambassadeur be noemd te Warchau, waardoor deze belangrijke post opnieuw bezet wordt, voor het eerst sinds den herfst van 1937. Men ziet hierin een aanwijzing, dat Polen, onder den druk der Duit- sche eischen, een toenadering tot Rusland voorbereidt en zyn verzet tegen eventueele Russische militaire hulp laat varen. Verder wordt bericht, dat Rusland genegen is, aan alle kleine staten aan zyn Westgrens definitieve ga ranties te geven, gelijk aan die, welke Engeland aan Polen, Roeme nië en Griekenland heeft gegeven. Ook verluidt, dat Rusland een gezantschap zou vestigen in Roeme nië, waar sinds een jaar de zaken door een zaakgelastigde werden waargenomen. Terwijl zoo de zaken staan con centreert zich de algemeene belang stelling op de Duitsch-Poolsche ver houding in verband met de Duitsche eischen op den terugkeer van Danzig naar het Rijk en op een corridor door Pommeren naar Oost-Pruissen. De toestand schijnt hier hoe langer hoe meer m een gevaarlijk stadium te komen- Daarop wijzen ook de berichten omtrent een vredes-initiatief van Z. H. den Paus. Het Vaticaan heeft voorbereidende stappen bij de groote mogendheden laten ondernemen, om deze te polsen gver de mogelijkheid van een conferentie tot vreedzame oplossing YAh eenige kwesties en tot verzekering van den bedreigden vrede. Wij kuDnen slechts hopeD, dat die pogingen succes mogen hebben en dat 's werelds gropten, die de we reld hopeloos in de war hebben laten ioopen, oor zullen hebben voor- de stem van den vertegenwoordiger van den waren Vredevorst, die boven de partijen staande, den weg naar een rechtvaardigen vrede op Chrlstelyken grondslag kan wijzen. Eindstrijd in het gezin. Het groote slagwoord van den Bond zonder naam is: verbeter de wereld, begin met je zelf. Met een variant daarop bezigde onlangs een predikant in een uiteenzetting over de opvoeding van het kind deze slag zin: verbeter de samenleving, begin met het gezin, verbéter het gezin, begin met de 'opdersDat is scherp, maar fcraak gezegd, want in ODzen tijd mpeten we ons waarlyk met be zorgdheid afvragen, wat er van de kinderopvoeding in menig gezin te recht moet komen, waar de ouders absoluut niet voor hun zware en verantwoordelijke taak berekend zijn, ook al, doordat zyzioh daarop totaal niet hebben voorbereid. Het gezin is ontwricht. Dat was het onderwerp van een Studiedag op Bouvigne. Mgr. Frencken belicht te dit thema en concludeerde, dat de eindstrijd tegpn de vijanden van geloof en Kerk gestreden zal worden in het gezin. Een ander spreker bezag het her stel van het katholieke gezin naar de hoofdgedachten van de huwelijks encycliek van Paps Pius XI. Qok de Katholieke Actie heeft hierbij een belangrijke taak. In het leven der kinderen moeten reeds vroeg de hoedanigheden wor den aangekweekt, die later in hun huwelijk noodig zullen zyn. Voorts moet de Katholieke Actie dejevens- beschouwing van de Kerk overbren gen aan het gezin. Moge de Katholieke Jeugdvorming resultaat zien van deze studiedag. Dat zal Kerk en Staat tot heil strek ken. V erkeersongevallen. In Maart eischte het verkeer 43 dooden en 361 zwaar gewonden. De cijfers van verleden jaar waren resp. 42 en 331, In 't laatste half jaar kwamen door het verkeer 331 personen om het leven en werden 2086 personen ernstig gewond. Meer tourisme gewenscht. Van 1934 tot 1937 kwam er in ons land door vreemdelingenverkeer circa 16 millioen binnen. In die zelfde periode verteerden Nederlanders in het buitenland 148 millioen! In 1938 was de toestand al iets verbeterd en ontvingen wij van het vreemde lingenverkeer bijna 10 millioen. Er moet echter nog heel wat verbeterd worden: zelf moeten wij meer ge nieten van eigen land en wij moeten meer vreemdelingen naar ons land trekken, opdat de balans meer het evenwicht nadert. Gedaan met de N.S.B. Prof. ir. Schermerhorn, voorzitter van „Eenheid door Democratie" zeide in een rede o.a.: „Als er geen geweld van buiten aan te pas komt, dan heeft de N.S.B. volkomen afgedaan. Ook in Indi5 heeft spr. de stellige indruk gekre gen, dat het weggesmeten geld is, om deputaties derwaarts te zenden, hetzij ter propagering, hetzij ter be strijding van de N.S.B. Dit laatste gebeurt thans unaniem door de In- dische pers, hetgeen niet altijd zoo is geweest en hetgeen spr. dus met blijdschap constateerde. Met de concrete verschijningsvorm, die N.S.B. heet, moeten wy ons dan ook maar niet te veel meer bezig houden, meende prof. Schermerhorn. Wij hebben een algemeene geestelijke fundering inzake de vragen van de mocratie en fascisme aan te kweken en tot wasdom te brengen, gebaseerd op beginselen." VENRAY, 13 Mei 1939 HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zal zitting gehouden worden te Venray in het Patronaat Patersstraat 28: op 22 Mei van 13— 16 uur, voor hen, wier geslachte (firma)naam begint met een der letters A en B en voor openbare in stellingen; op 23 Mei van 9—12 en 13—16 voor hen, wiergeslachts( firma) naam begint met een der letters C (waar onder de Coöperaties) D, E, F, G, H, I, J; op 24 Mei van 9—12 en 1316 voor hen, wier geslachts( firma) naam begint met een der letters K, L, M, N, O, P, Q, R, S; en op 25 Mei van 9—13 voor hen, wier geslachts (firma) naam begint met een der letters T, U, V, W, X, Y en 8, Aan belanghebbenden wordt ln herinnering gebracht: le. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvry moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zyn, koperen gewichten afgewassehen en ook de gaten ge reinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zyn, doch roestvry moeten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie. 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1939 gestempeld moe ten zyn met de letter m en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en ge wichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Maastricht, St. Ser- vaasklooster No. 41, op den eersten en derden Vrydag der maand van 912.30 en van 14.3017 uur, met uitzondering van feestdagen. 3e. dat de maten en gewichten, welke zyn gestempeld met het af. keuringsmerk A niet in winkels enz. mogen wor-^denteruggebracht 4e. dat ten bate van 's Rijks schatkist moet betaald worden voor het onderzoek der maten en gewich ten (ykloon) en voor het justeeren der gewichten (justeerloon) en 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen wor den. (De gezegelde enveloppe, afge geven by'de vorige verificatie moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewich ten anders aan de eischen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbevys tot een be drag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht moet zyn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 152451 van Uk- kantoor Maastricht worden gestort). Venray, 6 Mei 1939. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. BEKENDMAKING. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in de Gemeente Venray maakt bekend, dat de op heden by hem ingeleverde lijsten van candidatec voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad voor eenieder ter Secretarie ter inzage zyn neder- gelegd. Venray, 9 Mei 1939. De Voorzitter voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Zitdag Tweede Kamerlid. Heden Zaterdag 13 Mei houdt het Tweede Kamerlid Mr. P. W. H. Truyen te Venray in Hotel „De Zwaan" van 1012 uur vm. zitting CANDID ATENLIJSTEN GEMEENTERAAD. Op 9 Mei werden ingeleverd de navolgende candidatenlysten H. B. Odenhoven, Overl. weg 4 A. G. Millen, Patersstraat 13 J. Guelen, Akkerweg 11 P. H. Manders, Veulen H 16b L. M. A. H. Verbeek, Bontekoestr. 10 W. R. Peeters, Oude Oostr. weg 5 J. B. J. M. van Goch, Overl. weg 17 P. G. van Hout, Veltum L 1. J. H. van Boven, Jan Hensenstraat M. H. Arts, Maashee3cheweg A. W. A. Pouwels, Stationsweg J. L. H. Beterams, Merselcscheweg G. H. Reintjes, Leunen K 74 P. M. H. Pubben, Merselo M 94 Th. B. M. Camps, Oostrum D 2 J. H. Nelissen, Oirlo E 13 J. Claessens, Leunen K 71 P. J. H. van Dijck, Ysselsteyn P. J. Steeghs, Castenray G 13 P. J. G. Wismans, Heyde L 28 P. G. Michels, Merselo M 47 H. Goumans, Stationsweg C 1 B. v.d. Sterren, Oirlo E 74 P. G, Hendriks, Veulen H 40a. H. J. A. Janssen, Henseniusplein 7 L. J. van Haren, Oostsingel 6 R. J. V. Pyls, Grootestraat 14 Th. G. Wintels, Henseniusstraat 1 P. G. Geurts, Buitenweg 4 A. W. P. Jeuken, Grcotestraat 24b H. H. Oudenhoven, Leunschew. 19a J. G. W. Laurensse, Langstraat 14. WAAR GAAT GE. met de aanstaande Pinksterdagen naar toe Op deze vraag is maar één ant woord. „Natuurlijk naar het Patera- college aan de Leunseweg, naar de franciscaanse Pinkster-Missie-fancy- fair". Nadere bijzonderheden volgen nog wel. Maar wees nu vast zo verstan dig en houd de aanstaande Pinkster dagen vry voor een bezoek aan déze fancy-fair, waarbij dl© van 't vorig jaar nog maar een „kleine jongen" was. Neem maar vast enige entree kaartjes. Ge weet dat nog wel, entree plus lot inbegrepen, voor de groten 10 cent en voor de macnekes en meiskes tot 13 jaar 5 cent. De zelatricen komen er al mee rond. Groot Intern. Wielercriterium te Scheveningen. Ter gelegenheid van het groote Intern. Wielercriterium, dat op Za terdag 10 Juni a.s. op de boulevard te Scheveningen zal worden verreden, zullen aan alle stations speciale één- daagsche retourkaarten 3e klasse, geldig op 10 Juni, naar den Haag of Scheveningen-Kurhaus verkrijgbaar worden gesteld. Bovendien zullen aan de stations, gelegen op een afstand van tenmins te 100 K.M. van den Kaag of Sche veningen K. ook tweedaagsche spe ciale retourkaarten 3e klasse ver krijgbaar worden gesteld. De tweedaagsche spec, retour kaarten zyn geldig voor de heenreis uitsluitend op 10 Juni, voor de terug reis op 10 of 11 Juni. Zoowel met de ééndaagsche als met de twee daagsche spec, retourkaarten mag de reis op een station onderweg niet onderbroken of geëindigd worden. Overigens mag de heen- en terugreis worden afgelegd in treinen naar keuze van den reiziger. Wordt van een D-trein gebruik gemaakt, dan is de normale toeslag verscnuldigd. De afgifte van een speciale retour- kaart als bovenomschreven geschiedt alleen indien tegelijkertijd wordt ge kocht een toegangsbewijs tot den wielerwedstrijd, welke tegen geredu- ceerden prijs aan de stations is te verkrijgen en wel tegen 40 en 80 ct. De prijs van eén ldaagsche retour- kaart Venray—den Haag kost slechts f 2.en een retourkaart die twee dagen geldig is, f 3.50. Wieler-amateurs, allen op Zaterdag 10 Juni naar Scheveningen BRAND. Door tot nu toe onbekende oorzaak onstond Dinsdagmiddag brand in een afzonderlijk van de boerderij gelegen schuur van den landbouwer v. Wel te Ysselsteyn. De schuur met inhoud, waaronder rogge, kunstmest, een benzinemotor en verschillende landbouwmachines, werden een prooi der vlammeD. De motorspuit van Venray verleende assistentie. Tengevolge van deze schuurbrand ging tevens een kippenkooi en nog een 60-tal H.A. heide in vlammen op. Hier verleende tevens een groep tewerkge3telden ln de Peel nos assistentie.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1