DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS D»»»y 6i[ 50. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws NIJMEGEN Zaterdag 29 April 1939 Zestigste Jaargang No 17 Herziening gemeentegrenzen 't Land van Cuyk. in Ter voldoening van het bepaalde in art. 160, derde lid, der gemeente wet, werden door Ged. Staten van Noord-Brabant de gemeenteraden van Boxmeer, Maashees c.a., Oploo c.a Sambeek en Vierlingsbeek vorige week in de gelegenheid gesteld, hun meening betreffende bet plan tot wij ziging van de gemeentegrenzen (her ziening gemeentelijke indeeling ron dom Boxmeer) door gemachtigden te doen toelichten in eene openbare vergadering van hun college, gehou den in het gebouw van het Prov. Bestuur te 's-Bosch. De vergadering stond onder voor zitterschap van den heer Kipp, waar nemend voorzitter van Ged. Staten. De voorzitter opende de vergade ring en verzocht de aanwezigen, hun besprekingen beknopt en zakelijk te voeren, zonder het persoonlijk belang hierin te laten spreken. Burgemeester Jans vaD Maashees c.a. verwees naar een schrijven van 29 Juli j 1. waarin B. en W. hun standpunt aan Ged. Staten hebben uiteengezet. Wethouder Croorjmans van de ge meente Maashees en Overloon wees op wat de gemeente tot stand heeft gebracht en achtte het onbillijk, dat een andere gemeente nu daarvan de vruchten zou gaan plukken. De in woners van Overloon begrijpen niet, waarom een zoo bloeiende gemeente niet zou kunnen blijven bestaan. Dit voortbestaan is economisch ten volle verantwoord. Wijziging als is aan de orde gesteld zou ten gevolge hebben, dat een zanddorp met vijf Maasdor pen vereenigd werd, wat eerstge noemd dorp niet ten goede kan komen. Ook de heer Jansen uit Maashees voerde het woord en wees erop, dat de gemeente Maashees financieel zich zelf zeer heeft verbeterd, waarbij het onbillijk ware, de vruchten van het hier bereikte een andere gemeente in den schoot te werpen. Ook deze spreker wees op het verschil in volks aard tusschen de bewoners van Peel en Maas. Voorts is het vermogen der gemeente hooger te schatten dan dat van Vierlingsbeek. Overloon verlangt de afscheiding van Maashees niet. Zouden Ged. Staten wijziging tegen eiken prijs willen, dan vraagt spr. de indeeling aldus te vinden dat Maasbewoners met elkander en Peel- bewoners met elkander en Peelbe- woners met elkander een gemeen schap vormen en niet in volksaard en economisch belang verschillende gedeelten bijeen werden gevoegd. Spr. achtte het momenteel niet de tijd tot annexatie als hier voorgesteld en zegt, dat de meerderheid der ge meente Maashees dit niet verlangt. De burgemeester van Vierlingsbeek de heer Jenniskens, wethouder Eb ben en de heer Havens refereerden zich aan de door hen aan Gedepu teerden gerichte schrifturen betref fende deze kwestie. Ook de burgemeester van Oploo, de heer J. Goossens, wethouder Peters en de heer van Sambeek ver wezen naar hun vroeger tot Gedepu teerden gerichte schrifturen. De burgemeester van Sambeek zeide, dat in onze provincie de annexatie-bacil zoozeer aan het ver nietigen is gegaan, dat Noord-Bra bant in dit opzicht een zekere ver maardheid heeft gekregen. Waarom moet men gaan vernietigen, wat gedurende eeuwen werd opgebouwd Er is geen argument voor opheffing der gemeente Sambeek te vinden. De voorgestelde wijzigingen zouden de rust en goede orde voor altijd verstoren. Spr. verzoekt met klem dit annexatie-plan van de agenda af te voeren, waDt het is niet urgent, het is doelloos, het brengt verkeerde gevolgen met zich mede. Spr. wees op de hulde aan de bloeiende ge meenten in het Land van Cuyk door Prof. van Vuuren enkele jaren ge leden in zijn rapport gebracht. De splitsing van Maas-en Peelgedeelten is bfl de moderne communicatiemid delen nog minder noodig dan vroeger. De ontsluiting der Peel is reeds een feit en beide bevolkingen hebben elkander noodig. Het ingestelde ontwerp dient om vele gegronde redenen te worden ingetrokken. Wethouder Hartmans uit Sambeek sloot zich aan bij hetgeen de burge meester reeds gezegd had en hetgeen reeds schriftelijk aan Gedeputeerden ter kennis gebracht was en viel een door Boxmeer in deze kwestie uit gebracht rapport op verschillende punten aan. Zoo is van een afschui ving van armlastigen der gemeenten Sambeek op Boxmeer geen sprake. Gemeenschappelijke behartiging van belangen als drinkwatervoorziening maakt samenwerking, doch geen samenvoeging noodzakelijk. Peelbe- woners en Maaskanters hebben elkaar voortdurend noodig en vullen elkaar voortdurend aan. No* andere punten bracht Spr. naar voren. De burgemeester van Boxmeer en de heer Peters refereerden zich aan het rapport a.d. 27 Februari aan Gedeputeerde Staten. Daar niemand in tweede instantie het woord verlangde, sloot de voor zitter hierop de bijeenkomst. NIEUWTJES EN WENKEN. Groenten en fruit: De buitenge woon groote waarde van groenten en fruit vonden we nog eens be schreven in Natuur en Techniek. Hier volgt een serie vastgestelde feiten. De donker roode of blauwe verkleu ring van de huid bij koortsziekten wijst op een verlamming van de bloed vaten, Door het drinken van versch vruchtensap is dit binnen enkele uren weg. Ook bij longontsteking en ziekten van de spijsverteering en de nieren kan vruchtensap zeer goed werken. Bij huidtuberculose verdwijnt door rauwe groenten eerst de stu wing in de kleine bloedvaten en daar mee ook de blauw-roode verkleuring en de vochtophooping in het huid weefsel. De gunstige werking van de groen ten en fruit wordt wel gelegd op de zouten, de vitaminen en het blad groen. Waarom ze zoo gunstig wer ken, is voor ons van weinig belang, maar dat ze gunstig werken is van veel belang, want dit zal de leuze: „Eet meer fruit, eet meer groenten" bevorderen. Maar toch zou ik deze nog liever wat veranderen en wel: Verbouw meer fruit, verbouw meer groenten. Dan hebt u er het profijt van, als u ze gebruikt, maar u hebt ook het plezier, de voldoening, zelf te hebben gekweekt. Veredelde bramen worden de laatste jaren steeds meer geteeld. Ze groeien gemakkelijk als de grond maar diep los is. Ze worden in Februari geplant. Ze vormen in hun rijptijd een over gang tusschen de vroege aardbeien en frambozen en het pas later vol gende fruit. In Nunheim (L.) wordt de teelt ernstig ter hand genomen. Aardig zo'n opschrift niet? Echt om iemand aan 't denken te zetten. En toch het is in werkelijkheid zo onnozel. Ik vermoed, dat heel velen onder u, het bovenstaande al heel dikwijls in praktijk hebben gebracht. Want weet ge wat die eigenaardige titel zeggen wil? Neen? Geduld dan even. Dan zal ik het u vertellen. Doch eerst een stukje „geschiede nis". Op zekere dag kwam een mijnheer in gesprek met een van die zeer „gevaarlijke individuen", namelijk een Missie-zelatrice. Of eigenlijk ge zegd, tot een gesprek kwam het niet. Want nauvelijks had die zelatrice d'r „versje" opgezegd of die aardige mijnheer liet zo'n prachtvol en pittig stukje proza horen, dat het verbaas de kind geen boe of bah meer durf de zeggen. „Waarom dat?" zult ge wellicht vragen. Och, hoe gaat dat, die minne- zelatrice, overigens toch wel een net en braaf meisje, had de verregaande brutaliteit begaan om ook bij dien mijnheer aan te kloppen en hem iets te vragen voor de Missie. Nou en toen had je de poppen aan 't dansen. Inplaats van heel doodgewoon dat onbaatzuchtige kind aan d'r verstand te brengen, dat ze (mogelijk wel ge lijk gewoonlijk!!) ook nu weer bij hem aan het „verkeerde kantoor" was, begon ie tegen haar uit te pakken, alsof ie een oplichtster voor zich had. Nu en toen is dat „rech terhandje" van den Missionaris maar heel stilletjes „afgedropen". Wat kon ze anders doen Beste lezer en lezeres, niet hoor, dat dit bovenstaande stukje „ge schiedenis" nu zo heel verschrikkelijk is, ook dat niet, een Missiezelatrice maakt van alles mee, dat is goed om van jongs af aan een beetje menschenkennis op te doen en onze Lieve Heer zal het wel weer goed maken met zijn „afgescheept" leken aposteltje, maar ziet U, daar zit 'm de kneep; ze komen wéér rond, de missiezelatricen van de Paters van de Leunseweg. Maar dan niet doen als die Mijnheer hoor. Dat verdienen ze toch helemaal niet Is welEn weet ge nu wat die bovenstaande eigenaardige titel be- teekent Heel simpel. Die missie zelatricen zullen U de nieuwe, Sint Antonius-Missiealmanak aanbieden. En ook dit jaar en deze keer is met hand en tand vastgehouden aan het devies: „degelijke waar voor een klein prijsje maar." Voor maar slechts 2 kwartjes of te wel 5 dubbeltjesof te wel 50 centen krijgt ge een „almanakje", mens om te stelen. Een boekwerk gelijk. Met een vracht van mooie lessen en een keurige collectie foto's. Allo, vaders en moeders, maakt u zelf en uw kinderen maar eens ge lukkig. En wanneer het er af kan, och, koopt er dan ook eentje, of misschien wel meerderen voor de lievelingen Gods, de armen, voor 'n arm huisgezin. O, Heer Jezus, zegen hen allen, die anderen goed doen om Uw hei lige Naam. SPECIAALDAGEN. De lente stemt mild* Ik vind het toch zoo'n afschuwe lijk woordspeciaaldagen Als ik me goed herinner, is dat woord een eigen compositie ik ben er helaas nog niet in geslaagd om een meer Nederlandsche en klankvoller be naming te bedenken en ter zake ben ik ook nog niet op een (betere) vinding van anderen gestuit. Ik schrijf een Prijsvraag uit zonder prijzenhoe benamen we het best het complex van dagen waarop ons een speciale intentie wordt aange- preekt Ik bedoelmoederdag, die rendag, vredesdag, wereldspaardag, vaderdag (maar dat is zwendel) enz.? Met Mei breken die vieringen los. Dat komt, omdat er gewoonlijk een of andere straatcollecte aan is ver bonden. In Mei is het buiten (soms) zachtde meisjes hebben zich pas nieuwe zomerjurkjes aangeschaft de behoefte aan liefde overweldigt een mensch. En zoo meer. In Mei is er dus aanbod van lieve collec tanten, die zich voor het goede doel willen offeren. Ik vind al die speciaaldagen erg sympathiek zelfs op drankbestrij- dingsdag koop ik een blauw bloempje en stop dat om niet al te erg in de gaten te loopen onder m'n revers weg. En met Dierendag slacht ik altijd een kip om m'n hond op de botjes te kunnen tracteeren. Zoo ben ik nou eenmaalik heb 'n ge voelig hart. 't Meest benauwt me echter steeds de Reclasseeringsdag. Ik weet nooit te berekenen, in hoeveel geld of ik mijn dankbaarheid tots.uitdrukking moet brengen, dat het anderen zjjn, die achter de tralies zitten. Neen, écht Nou spot, ik niet lan ger. Ik acht me niks te goed voor de gevangenis. En u, dierbare lezer (mijn lezeressen wil ik niet ver ontrusten) acht ik er evenmin te goed voor Excuseer me, ik meen het niet slecht. Ik weet heel best: u, in uw omstandigheden, ge zult, ge kunt eenvoudig, geen dief zijn, geen in breker of nog erger. Gij, gelukkige huisvader, zonder vijanden, zonder' „vrienden", die uw huwelijksgeluk met vernietiging bedreigen of het reeds hebben vernietigd, gij zult uw beheersching ^niet verliezen en geen „gekke dingen doen." Natuur lijk niet Bovendienge hebt 'n behoorlijke opvoeding ontvangen nijpende zorgen hebt ge niet gekend enne, nou ja dat geval van toen... Daar heeft immers nooit; iemand iets van geweten! Elk mensch maakt wel 'ns één keer in z'n leven 'n faux pas. Zeker, mijn vriend, zeker. Maar wat hebt ge geboftWat is uw deugd en braafheid door de omstan digheden, die gij niet hebt ge maakt verzorgd Wat hebt ge eigenlijk dankbaar te zijn Want laten we nou r's eerlijk wezenwat zou er van óns zijn terecht gekomen, als we ergens in 'n „griebes" waren geboren en grootgebracht'n moeder, die het goede niet wilde en 'n vader, die je niet gekend hebt. Vloeken, honger, slaag. Omgang met gespuis, ge smaden door het „fatsoenlijke" deel van de wereld. Of stel je voor, dat je hand en leven verpand hadt aan de liefde van een vrouw, die.... Nou ja, we begrijpen elkaar. En dat je dan je „vriend" hoe is 't mogelijk ik zeg je „vriend".... Nou ja, wat zoudt gij dan hebben gedaan Denk je anders eens in, datje mét je geboorte de booze neigingen van verdorven ouders of voorouders had meegekregen en dat je tevergeefs, jaren achter mekaar, vócht, „vocht" zeg ik, om je zeiven meester te blijven en dat je dan tóch 'n keer.... Laten we toch dankbaar zijn, dat 't niet zoo is gesteld met ons en laten we 'n hand uitsteken naar hen, die vielen omdat hun weg zoo moeilijk, zoo heel moeilijk was. Ik weet weldat die vent uig niet waar....? Waarom zouden we juist hen helpen, terwijl er toch anderen, bleekneusjes en zoo.... Goed, laten we niet „juist hen", maar „öök hen" helpen. Ons meelij met dieven en roovers enz. behoeft geen ziekelijke melancholie te wor den. Ook van de zwakken en mis- deelden mogen we eischen, dat ze in het gareel der maatschappelijke orde loopen en dat ze strijden tegen hun zwakken genius. Maar we moeten begrijpen, dat men, gezeten achter het stuurwiel van een goede auto, het „gaan" langer kan volhouden dan iemand, die moet loopen, op bloote en gewonde voeten! Het is onze menschenplicht, dat we diegenen helpen, die door de om standigheden tot de misdaad worden aangetrokken. Het is zoo moeilijk voor ze om op den rechten weg te blijven. En nog moeilijker wordt dat voor ze, als ze eenmaal zijn gevallen en gestraft. Dan is de rem der schaamte weggevallen. En de om standigheden zjjn weer ongunstiger geworden, omdat „de anderen" de gestraften mijden en wantrouwen. Toe, laten we die stumperds en zwakken helpen. Laten we eens be rekenen voor straks, als het Reclas seeringsdag is, hoe dankbaar we dienen te zjjn voor het geluk van brave ouders te hebben of gehad te hebben, 'n goede opvoeding te hebben mogen ontvangen, een diep Godsgeloof en Godsvertrouwen. En zooveel méér! Ik hoor de zware stukken al kletterend neervallen in de collecte bussen. VENRAY, 29 April 1939 Vergadering R. K. Werkliedenvereeniging. Zaterdag 22 dezer hield de R. K' Werkliedanvereeniging St. Joseph in het Patronaat een ledenvergadering onder den nieuwen voorzitter Geulen, die dadeljjk succes oogste met zijn voornemen om de vergadering te be ginnen op het uur door de agenda vermeld. Nadat de vergadering met den Christ, groet geopend was, sprak de Voorzitter een welkomstwoord tot de talrijke opgekomenen speciaal echter tot den Weleerw. Heer Kupers als Geestelijk Adviseur, enden nieu wen Eere-Voorzitter, de heer H. Oden- hoven, die nog steeds blijk geeft met de vereeniging te sympathiseeren. De door den Heer van Garven voorgelezen notulen der vorige ver gadering werden na een kleine wij ziging goedgekeurd. Bij de ingeko men stukken werd medegedeeld, welke tarieven zouden gelden bij het bezien der Catacomben, welke op het zomerreisplan staan. De begrooting 1939 werd in Inkomsten en Uitgaven vastgesteld f 1192.—, waarna de Voor zitter dank bracht aan den heer In geen jaren hebt U zoo'n mooi, vlot en jeugdig klee- dingstuk gezien als de swagger 19391 Nergens in de stad zultU zoo'n pracht collectie swaggers vinden als bij ons. Mooie, zachte, soepele stoffen, royaal gesneden met swing rug. Ideaal passend I Wacht niet, maar zeg: ÊW Aa Afk ifihi AR Uitsluitend K. Molenstraat. 7-9 Verbeek voor zjjn keurige eerste be grooting. Na een uitvoerige bespreking werd besloten een kolenfondskwestie ter fine van advies in handen van het hoofdbestuur te stellen. Ten einde het bezoek aan den op tweeden Pinksterdag te Sittard te houden Katholiekendag te animeeren, werd besloten om de deelnemers ter tegemoetkoming in de kosten f.1. uit de Vereenigingskassen te ver strekken, inde hoop dat ook'de kas sen der Vakorganisaties iets zouden willen af staan."Intusschen merkt de Voorzitter op, dat de Vereeniglngs- kas dit bedrag niet zou kunnen geven aan iederen deelnemer, indien er b.v. 100 leden naar Sittard zouden gaan. Dan zou het bedrag per deel nemer kleiner moeten zijn teneinde de kas niet aan een te zware ader lating te onderwerpen. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat, nu de rijwieltoelage en plaat sing bij de werkverschaffing door de gemeente en niet meer door den rijksinspecteur geregeld werdt, eene verbetering op dit stuk mag ver wacht worden. Ook het uurloon zal voortaan berekend worden naar een vakloon van den betrokkene. Zoo had de Voorzitter uit goede bron vernemen, zooals hij er aan toe voegde Nadat de Eerw. Heer Adviseur nog een korte toespraak gehouden had, kwam de rondvraag aan de orde, waarna de Voorzitter de vergadering onder dank voor de zakelijke bespre kingen op de gebruikelijke wijze sloot. LUXOR-THEATER. „Jockey-bloed." Frankie Reynolds, een afstamme ling van een familie van jockeys, koopt een kreupel veulen van Clay Harrison en weet dit in twee jaar op te fokken tot een pracht ren paard. Hjj leent geld, om zjjn in schrijving bjj 't rennen te kunnen betalen en wint de wedstrijd. Tex DoDnell een zwendelaar van de ren baan, wil zich op Smokey, 'n broer van Frankie wreken, 'n Handlanger van Tex wordt naar Frankie gestuurd met 500 pond sterling en laat dit geld op de bankrekening van zjjn broer storten, 'n Andere handlanger verklaart dat Smokey zjjn paard heeft ingehouden, omdat hij op dat van Frankie gewed heeft en Smokey wordt geroyeerd. Frankie herkent de man die 't geld gebracht heeft en probeert met Harrison hem te dwingen dit te bekennen, doch de man wordt door z'n vrienden ontzet en meegenomen. Enkele dagen voor de groote Derby probeert Tex het paard van Frankie te vergiftigen. Dit mislukt, doch hij laat den jongen ontvoeren. Niemand wil 't paard van Frankie berijden. Frankie weet door handige list de politie te waarschuwen. Hij komt op tijd en wint. De groote prijs deelt hij met zijn broer en Clay Harrison. „Heldenmoed van 't Noorden." Witte-Veer is door Mordant be drogen en verklaart aan Sergeant Morton, dat hij hun de man kan aanwijzen die regelmatig de vallen der pelsjagers berooft. Hij noemt echter geen naam, maar spreekt af den sergeant bij de rivier te ont moeten. Met zijn korporaal Jimmy Dorons, zijn hond Captain, gaat Morton naar de plaats, waar hij Witte-Veer vermoord vindt. Rustend bij de rivier zien ze een meisje dat met haar kano omgeslagen is en in levensgevaar verkeert. Hij redt haar, en ze stelt zich voor als Yvonne Pravis. Als beide mannen bij haar vader zijn, vertelt hij hun dat ook zijn vallen leeg geroofd worden. Op dat oogenblik wordt er door een raam geschoten op de oude Pravis. Deze weet wie het gedaan heeft. Mordant wil Yvonne trouwen, maar haar vader heeft dit geweigerd, ondanks dat hij 'n groote schuld heeft bij Mordant, die hij niet kan betalen. Mordant wordt verrast door de ver schijning van de politie. Hij maakt 'n plan om hen uit de weg te ruimen. Ze worden in een hut vastgebonden neergelegd met een dynamiet-patroon in hun nabijheid. Captain komt op tijd en bjjt de touwen door, zoodat de beide mannen ontsnappen aan een wissen dood. Mordant heeft intusschen een aanslag op Pravis gepleegd en Yvonne ontvoerd. Een handlanger van hun die zich verongelijkt voelt, vertelt alles aan Morton, die Mordant arresteert en Yvonne in zijn armen 3luit. Geslaagd. Deze week slaagde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voor doc toraal examen Rechten onze vroegere dorpsgenoot® Ria Nuyens, De Heer J. G. Bexkens, werk zaam bij P. De Gruyter en Zn. alhier, slaagde te Eindhoven voor't diploma Vakbekwaamheid en Warenkennis. OIRLO. De tooneelavond van de Studentenclub „St. Aloysius" mag wel uitstekend geslaagd heeten. Onder deze jongelui schuilen goede krachten. Voor een tjokvolle zaal werd het tooneelstuk „Het Spook kasteel" opgevoerd. Allen die deze opvoering hebben bijgewoond zullen zeker voldaan zijn huiswaarts ge keerd. We hopen onze studenten nog eens meer te zien optreden, na dit succes. Handboogsport. Het Concours voor Hanboog3chut- terijen zal plaats hebben te Oostrum en Ysselsteyn op Zondag 16 Juli, Zaterdag 22 en Zondag 23 Juli a.s. Bondsfestival Noord-Limb. Muziekbond te Siebengewald. Het Bondsfestival van den Noord- Limburgschen Muziekbond zal dit jaar georganiseerd worden door de fanfare „Eendracht" te Siebengewald op Zondag 29 Mei a.s. PARADE. Naar men verneemt ligt het in de bedoeling om op 1 Mei a.s. een parade te houden van al de in de gemeente Deurne aanwezige militairen, zulks ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana. Ook de harmonie van Deurne zal daarbij bare medewer king verleenen. Naar een groot-Helmond. Naar de „Zuidw." verneemt, hebben Ged. Staten van Noordbrabant thans een voorstel aanhangig gemaakt tot herziening van de gemeentelijke in- deeling rondom Helmond. Zij stellen voor, dat de gemeenten Stiphout en Mierlo worden opgeheven en gevoegd bij Helmond. Van de gemeente Mierlo zouden de in de omgeving van Molenhei gelegen heidegronden aan Geldrop komen. Verder wordt voorgesteld het kerkdorp Brouwhuis, thans gemeente Bakel, bij Helmond te voegen en voorts nog het gehucht Lungendonk, thans grondgebied der gemeente Someren. Ged. Staten hebben verzocht vóór 1 Juli a.s. advies over dit voorstel te mogen ontvangen.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9