Amsterdam als plattelandsgemeente. Onze kuikens. Gemengde Berichten Prövinciaal Nieuws Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt do zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bü Uw dage- lijksehe bezigheden en bü sportieve pres taties. Het houdt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. H r.t Veel genot, voor weinig geld: 5 cent. aaaaaaaaaaaaaj» In de hoofdstad worden tienduizend koeien gehouden. Iedereen beschouwt Amsterdam als een stad en dat is het natuurlijk ook. De Amsterdammer zelf maakt ech ter ouderscheid tusschen de stad en „de stad". De stad in het algemeen, dat is zoo de geheele bebouwde op pervlakte van de gemeente, waarvan hij zich al dan niet met een zekeren trots inwoner noemt en waarvoor hij elk jaar weer een groot aantal op centen op zgn inkomsten en perso- ncele belasting opbrengt. Maar „de stad" dat is heel iets anders. „De stad" begint zoo ongeveer daar waar de driedubbele grachtengordel de grens vormt van de city. We spre ken dan ook tegenwoordig, om welke reden is niet geheel duidelijk in toe nemende mate van de city, ofschoon dat woord precies hetzelfde betee- kent als stad. Maar het klinkt def tiger. „City" is een mooi geleerd woord en daarom hebben we het dus maar geannexeerd. Dat neemt niet weg, dat het woord „city" tot nu toe alleen maar burgerrecht heeft gekregen in min of meer degelgke en min of meer wetenschappelijke verhandelingen over stadsontwikke ling en stadsuitbreiding. Als de Amsterdammers een avond naar den schouwburg willen of de dames een nieuw hoedje willen koo- pen in de Kal verstraat of daarom trent, spreken ze niet'over de city. maar kondigen zij aan, dat zij naar „de stad" gaan. Misschien zal die gewoonte over een jaar of twintig niet meer in eere worden gehouden, want. naaramte de stad zich uitbreidt worden ook#de nieuwe wijken gaande weg meer" voorzien van de gemak ken en de ontspanningsinrichtingen, uie de oudere Amsterdammers alleen maar in de binnenstad hebben ge kend. De oudere Amsterdamsche genera ties kenden Amsterdam beter dan de jongste geslachten. Dat is geen wonder, want de stad was in hun jeugd een heel stuk beperkter van omvang dan tegenwoordig. Zij groei den voor een groot deel op in wat zij tegenwoordig betitelen als „de stad". Zij hebben gewoond aan de grachten of in een van de straten van de binnenstad en zij hebben er vroeg den weg geleerd. Tegenwoor dig wonen we bijna allemaal in West, in Zuid, in Oost of in Noord en wie in een van die streken woont komt er slechts zelden toe een ontdek kingsreis te ondernemen naar een van de andere buurten. En aange zien die buurten nog steeds groeien kennen zeer velen den weg niet meer in hun eigen stad. Alle afstanden schijnen in dezen tijd ingekrompen te zijn. In een paar uur verplaatsen wij ons over een groot gedeelte van Europa, maar een reis van het Oostelijk naar het Westelijk stadsdeel of van Zuid naar den Overkant van het IJ heeft voor ons het karakter gekregen van een buitengewoon moeizame en tgdroo- vende expeditie. En misschien komt er nog wel eens een tijd, waarin een geboren en getogen Amsterdammer, die zijn leven slijt in de buurt van Sloterdijk op een goeden dag zijn huisgenooten komt verrassen met de opzienbarende mededeeling, dat hij bg een tocht door de stad een hem volkomen onbekend plein heeft ont dekt, waarop een groot, majestueus gebouw staat waarvan hem bij in formatie is gebleken, dat het dienst doet als Koninklijk Paleis. Intusschen zoover zijn we nog lang niet. „De stad" is voor ons wel een begrip geworden van iets, waar wij niet meer wonen en waar we met de tram of de fiets naar toe moeten, maar dat ons toch verder niet on bekend is. En „de stad" zal voor ons een vastomlijnd begrip blgven, zoolang wij ons nog iets herinneren van de laatste snelle stadsuitbreidin gen. Zoo'n stadsuitbreiding lijkt al tijd op een overstrooming, de over strooming van het platteland rond de stad door een stortvloed van huizen. In de geschiedenis van Amsterdam zijn dergelijke overstroomingen her haaldelijk voorgekomen. In het Maandblad „Amsterdam, heden en toekomst." wordt daaraan herinnerd door het gemeentelijk bureau van statistiek, dat een artikel heeft af gestaan, waarin een overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling van de Amstclstad in den loop der eeuven. In de dertiende eeuw was de oppervlakte van de stad niet grooter dan drie hectaren. Onder de stad verstaat het ge meentelijk bureau van statistiek dan de oudste buurt van Amsterdam, de Warmoestraat en omgeving en het kasteel van de heeren van Aemstel, dat intusschen naar alle waarschijn lijkheid nooit heeft bestaan, ten minste niet in Amsterdam. Onder de stadsuitbreidingen in vroegere eeuwen dient de verlegging der gemeentelijke grenzen in het be gin der zeventiende eeuw te worden genoemd, toen de Singelgracht met de daarbij behoorende ommuring met 26 bolwerken en 8 poorten werd voltooid. In het begin der negen tiende eeuw strekte Amsterdam zich reeds uit over een oppervlakte van 2850 H.A. waarvan een belangrijk gedeelte buiten de Singelgracht was gelegen.' Na enkele kleinere uitbreidingen vond in 1896 opnieuw een belangrijke grenswijziging plaats. Een gebied van bgna duizend H.A. van de aan Amsterdam grenzende gemeente Nieuwer Amstel, waar zich in de jaren daarvoor een groot aantal Am sterdammers had gevestigd, werd bij Amsterdam gevoegd en met inbegrip van enkele gelgktrjdig geannexeerde kleinere stukken van Diemenen Slo ten werd de oppervlakte van Am sterdam aldus op 4600 H.A. gebracht. Van veel grootere beteekenis was eebter de uitbreiding, welke op 1 Januari 1921 tot staDd kwam. Niet minder dan 12500 H.A. omliggend gebied werd toen geannexeerd en de totale oppervlakte vermeerderde tot bijna het viervoud. Niet alleen werd daarmede een groot aantal dichterbij en verder af gelegen dorpskernen als Water graafsmeer, Sloten, Sloterdijk, Os dorp, Buiksloot, Nieuwendam, Dur gerdam, Ransdorp, Holysloot en Zunderdorp met een gezamenlijke bevolfclDg van bijna 30.000 zielen bij Amsterdam gevoegd, doch daarnaast omvatte de uitbreiding een 1500 H.A. water en een uitgestrekt landelijk gebied, welks oppervlak dat der ste delijke bebouwing verre overtrof. Dit laatste is ook thans nog het geval, want ondanks het feit, dat na 1920 de Amsterdamsche huizen zee aangroeide met nieuwe wonin gen voor ca. 230.000 inwoners, van wie 30.000 in Noord, 30.000 in Oost, 75.000 in Zuid en 100.000 in West was in 1938 nog 9000 van de ruim 17.000 H.A. in gebruik voor bouw land, grasland en tuinderijen. Neemt men hierbij in aanmerking, dat van de 1056 gemeenten in Ne derland behalve Amsterdam slechts 54 een totale oppervlakte hebben van meer dan 10.000 H.A. land, dan blijkt het vrijwel onbekende en verrassen de feit, dat Amsterdam niet alleen de grootste stad in ons land is, maar tevens moet worden gerekend onder de grootste plattelandsgemeenten. Het behoeft dan ook niet te ver wonderen, dat bij de laatste in 1937 gehouden veetelling, in Amsterdam o.m. ruim tienduizend runderen, een en veertig honderd schapen en twee en twintig honderd varkens werden geregistreerd, Welke astronomische cijfers zou men niet te hooren krijgen wanneer men ook eens naging, hoe groot het aantal stuks pluimvee in Amster dam is Want wordt in eeoige stad de pluimveeteelt, tot zelfs in het hart der city, zoo naarstig beoefend als juist in Amsterdam De Maasbode. Verschillende kippenhouders heb ben hun kuikens al thuis gekregen en nu vraagt menwelk opfokvoer is het beste, welk opfokvoer is goed? Nu is de zaak tamelijk eenvoudig. Elke coöperatie en elke handelaar kan goed opfokvoer leveren, daar allen de gegevens hebben. Nu willen sommigen boven de anderen uit steken en maken opfokvoer, dat heel duur is en waarvan de kuikens buitengewoon snel groeien. Dit is in het oog van den kippenhouder buitengewoon goed, maar heel vaak is het fout. Hij moet maar eens hooren, of een dokter op het consul tatiebureau ook niet zegt, dat bet kind te hard groeit, d.w.z. te zwaar wordt Behalve een bepaalde gewichts toename moeten we ook een bepaalde ouderdom bereiken. Heel dikwijls is het gevolg van het al te drijvende opfokvoer, dat de kippen op een veel te jeugdigen leeftijd aan het leggen willen gaan. Daarom houden wij niet zoo veel van dat dure opfokvoer, dat vooral in de eerste weken zoo sterk dcet groeien. Voeren we een voudig, middelsoortig opfokvoer, liefst maar één soort en gaan we dan van de zes tot de twaalf weken geleidelijk tot het gewone ochtend- voer over, dan prikkelen we den groei niet overmatig, de hennen zijn niet op te jeugdigen leef tijd legrijp en het opfokken is heel wat goed- kooper. De aangezuurde ondermelk verhoogt ook veel het dierlijke eiwit gehalte. Geven we dat te drinken, dan kunnen we volstaan met een mindere kwaliteit ochtendvoer. Ik kwam ook al in hokken, waar de thermometer aan den muur hing. Er werd me gevraagd of de tempe ratuur goed was. De temperatuur neemt men op aan den rand van de kop om de kunstmoeder, 10 c.M. boven den grond. Met een touwtje kunnen we die daar best neerhan gen. Overdag is dit bij gunstig weer toch niet van zoo groot belang, maar 's avonds is dit wel van be teekenis. Te warm opgefokte kuikens blijven later altijd meer vatbaar voor longontsteking. We mogen dus niet overdrijven. Nog elk jaar komen er tientallen kippenhouders voor, die hun kuikens door middel van een tusschenpersoon bestellen. Wij moeten dit afraden, omdat zij dan bg de centrale dik wijls niet ingeschreven staan en daarom aan dien tusschenpersoon gebonden zijn. Bij reclames over kuikentoewijzingen hebben ze dan iets te vertellen. Het is logisch, dat de tusschenpersonen zgn af nemers op een of andere manier wil binden, maar toch heeft het verkeerde kanten. Sommige lui maken zich al be zorgd, dat ze het getal kuikens, dat ze verwachten, niet hebben gekregen. Er zgn echter meerdere personen, die elk jaar kuikens opfokken voor den verkoop. Als ze tijdig rondhooren hebben ze kans genoeg om jonge pullen van 6 weken of van twee maanden te koopen. Het is dan natuurlijk zaak om bij vertrouwde personen te komen. Goed succes met den opfok Geen diarrhee of eoccidiosïs De kleeren van een oude vrouw in brand gevlogen. Zondagnamiddag heeft te Deurne de alleen wonende Koosje Goossens zoodanige zware brandwonden op- geloopen, dat zij in levensgevaar lijken toestand naar het St. Jozef gasthuis is overgebracht en aldaar Maandag overleden. Drama aan de Nederlandseh- Belgische grens. De D-correspondent van de Msb. meldt Aan de NederlandsehBelgische grens heeft zich een drama afge speeld, waarbij de Hongaarsche vrouw Nelly Schwarcz, door een Nederlandsche grenswacht werd neer geschoten. Dit drama is het gevolg van de menschensmokkelarij van Duitschland naar België, welke door een georganiseerde bende wordt uit geoefend. Mevr. Schwarcz, wier echtgenoot en twee kinderen sinds enkele maan den in Antwerpen wonen, was Donderdag In gezelschap van haar moeder en twee andere, tot nu toe onbekende vrouwen, uit Keulen ge vlucht. Des nachts ontmoetten zij dicht bij de Duitsch-Nederlandsche grens een „gids", lid der bende, die de vluchtelingen over zou brengen. Meer dan drie uren werd door de velden gezworven, waarbij de moeder haar handtasch met al haar bezit tingen verloor. Vuil en geheel beslijkt, konden zij tenslotte Nederlandseh gebied berei ken, waar de gids haar in een on bekend huis onderbracht. Vrijdagmiddag kwam de man met 'n auto, waarin de vier vrouwen plaats namen om de vlucht naar België voort te zetten. Te 10 uur des avonds werd de grens bereikt. Nederlandsche wachten gaven bevel tot stoppen, maar de auto reed met verhoogde snelheid voort, zoodat de grenswachters het vuur openden. Mevr. Schwarcz zakte ineen zonder een kreet te uiten en men meende, dat zij tengevolge van den angst slechts ln bezwijming gevallen was. Eerst toen men op een onbekende plaats van auto verwisselde, bemerkte men, dat de vrouw ernstig gewond was. Te middernacht arriveerde de auto aan het huis van den echtgenoot Lange Kievitstraat en men bracht hem het lgk van zijn vrouw. De auto en de andere inzittenden zijn spoorloos verdwenen. De Antwerpsche justitie heeft natuurlijk onmiddellijk deze droeve zaak in handen genomen, waarin tot nu toe alleen de moeder van het ongelukkige slachtoffer enkele in lichtingen heeft kunnen verschaffen. Nieuwe trajectkaarten bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen, zullen de Spoorwegen binnenkort trajectkaar- ten voor zes opeenvolgende werk dagen invoeren. Zij zullen eiken willekeurigen dag kunnen ingaan. Met de invoering van deze traject- kaarten komt de directie der Spoorwegen aan een veelvuldig geuiten weDsch tegemoet. Tot dus verre waren n.l. alleen maandtrajeet- kaarten verkrijgbaar, welke periode in tal van gevallen te lang bleek. Werkloozen krijgen reductie. Naar men verneemt, hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten de werkloozen, indien zij moeten rei zen, door een belangrijke korting tegemoet te komen. Daarbij is vooral gedacht aan het maken van reizen bij het zoeken van werk en voor dringende familiebezoe ken en dergelijke. Gereisd zal kun nen worden tegen den hal ven-enkele- reis-prijs. De werkloozen moeten daartoe een legitimatiebewijs bezit ten, dat hun voor dit doel door de steunverleeningsorganisaties zal wor. den verstrekt. De vakcentralen heb ben reeds haar instemming met dezen maatregel betuigd en medewerking der verschillende gemeentebesturen is door de Spoorwegen ingeroepen Met een avondretour volgenden dag terug. Met ingang van 18 April zijn zoo als we aankondigden, de avondretours der spoorwegen voor de terugreis den dag na afgifte geldig in de trei nen, die volgens de dienstregeling uiterlijk 8.15 uur op de plaats van bestemming aankomen, de geldig heidsduur dezer retours, die, zooals men weet, slechts een kleinigheid meer kosten dan een enkele reis, wordt op deze wijze belangrijk ver langd. Men behoeft nu in vele geval len niet meer den avond van vertrek terug te keeren. De Coloradokever. Er zgn nog maar weinig voor schriften gegeven, die zoo zeer de belangstelling gekregen hebben als die voor de bestrijding van den colorado-kever. De indruk, die men hier en daar bij de boeren krijgt, is niet erg bemoedigend. Allerlei vragen dringen zich bij die menschen op den voorgrond. Wij willen er hier enkele aanhalen. Wie verplicht ons die bespuiting Is er een wet voor gemaakt? Waar is dan die wet af gekondigd Geldt die wet dan maar voor de Zuidelijke helft van ons land Het ware te wenschen, dat op al deze vragen een duidelijk ant woord gegeven werd, door hen die de mensehen aansporende bestrijding ter hand te nemen. Dat zou de be strijding en de voorbereidingen, die er voor getroffen worden vergemak kelijken, Een dubbelganger van Mussolini. Te Londen vertoeft thans een der bekendste Amerikaansche zenuwart sen, dr. Poster Kennedy. Hij is een geboren Ier en komt geregeld naar Europa, om vakgeleerden en vrien den te bezoeken. Dr. Foster Kennedy had het „voor recht" precies op den duce te gelij ken. Toen hij twee jaar geleden op uitnoodiging van dr. Bastianelli naar Rome kwam, werd laatstgenoemde angstig verrast door de frappante gelijkenis van zij a AmerikaanscheD vriend met Mussolini. Hij zag zich verplicht hem te waarschuwen, zich maar niet op straat te vertoonen, doch dr. Foster lachte hartelijk om deze bezorgdheid. Evenwel ten onrechte. Waar hrj zich vertoonde, was hij direct het middelpunt van een intense belang stelling en van benauwende ovaties. Reeds na twee dagen was hij er zoo van overstuur, dat hij zich ge noodzaakt zag Rome 'en Italië te verlaten. Om deze ongewenschte belangstel ling geen tweede maal te beleven, heeft dr. Foster thans met eenige kunstmiddelen zijn gelrjkens met den duce zooveel mogelijk te niet gedaan, Ternado's teisteren de Ver. Staten. In het af geloopen weekeind zijn verscheidene streken van de Ver- eenigde Staten door tornado's ge teisterd. Minstens acht en dertig personen werden hierdoor gedood en 125 gewond. In Arkansas heeft een tornado over een afstand van ongeveer tien kilo mater alles weggevaagd en, volgens ooggetuigen, slechts een gat in den grond gelaten. Naar verluidt zijn hier vijf en twintig personen gedood. Een tornado, hevige wolkbreuken en overstroomingen hebben de Zuid centrale staten geteisterd. Minstens 50 personen werden gedood en 150 gewond. De materieele schade is zeer groot. Het zwaarste werd de gemeen schap Centerpoint getroffen, daar werden 25 personen, die in een kerk dekking zochten, door den tornado gedood. Iets over tabakspijijen. Het grootste deel van tabakspijpen wordt gemaakt van z.g. bruyèrehout. Er zijn daar verschillende kwalitei ten in. Gezien de huidige tijdsom standigheden is de grootste verkoop in de goedkoopere soorten. Deze pgpen zijn op het oog mooi, maar vaak komen na een korten tijd roo- ken verschillende stoppen naar voren, waardoor de pijp onooglijk, ja soms zelfs waardeloos wordt. In Amerika heeft meD nu sinds korten tijd een pijp in den handel gebracht, waarvan de kop gemaakt is van geperst, gemaleD bruyèrehout. Deze pijp is daardoor gegarandeerd zonder stoppen, dus zonder z.g. stop verf. In de Vereenigde Staten heeft die artikel, dat „Pressed-Biar" wordt genoemd, een ongehoord succes. Het is een goedkoop artikel. Pres- sed-Biar heeft alle voordeelen van een houten pijp, rookt bovendien zacht, is zeer sterk en blakert niet. NIEUWTJES EN WENKEN Vanaf eind April kan men boonen zetten. De beste tijd hiervoor is ge legen tusschen 10 en 15 Mei. Houd wat ruimte over om later nog eens bij te planten. Dat kan tot half Juni. Men geeft er de voorkeur aan boonen te zetten bij Zuiden of Westenwind. De grond moet voldoende vochtig zijn. Men plant niet te diep. De zaadjes worden in de kuiltjes vast gedrukt en daarna pas met grond bedekt. De plantafstand is voor stamboontjes 50 bij 50 c.m. Voor stokboonen 100 bij 50 c.m. Leg voor stamboontjes 3 boonen ih elk kuiltje. Voor stokboontjes 4 of 5 als het sngboouen zgn. Voor stokbreekboonen 6 of 7. Geraniums zet men niet voor de tweede week van Mei buiten. Tot zoo lang is er nog altijd kans op nachtvorst. Geraniums zijn daar niet tegen bestand. Als men ze zonder pot op de perken plant groeien ze wel malsch, maar ze geven veel minder bloem. Als ze in den pot buiten gezet worden moet men in den zomer bij langdurige droogte gieten. Voor echte liefhebbers is dat minder bezwaarlijk. Ze hebben het voordeel dat ze de geraniums in het najaar gemakkelijker naar binnen kunnen halen om te overwinteren. Deze overwinterde planten leveren in het voorjaar al vroeg stekmateriaal voor nieuwe geraniums. Het vee dat pas in de weide id moet zouten hebben. Vergeet ook niet te zorgen voor wat stroo of hooi, als dat nog voorradig is. Drinkwater is voor het vee, de kippen en de bgen even noodzakelijk als het voeder. Het moet frisch en zindelijk zgn. Coloradokever. Er worden pogin gen in het werk gesteld om de voor geschreven bespuitiDgen in werk verschaffing uit te voeren. De Regeering schijnt echter niet erg tegemoet te komen aan de vele bezwaren, die naar voren gebracht worden. Kandelaars, die men met kokend water overgiet om de laatste restjes van kaarsvet te verwijderen, moeten nimmer in de gootsteen behandeld worden. De stearine wordt na enkele minuten weer hard en doet de afvoer pijp verstoppen. Zeildoek tafelkleedjes, kastranden, enz. moeten niet met zeepwater schoongemaakt worden, doch met een in warm water en een weinig melk nat gemaakte flanellen doek, daarna met een zachte, droge doek nawrjjven en van tijd tot tgd met een weinig witte schoencrême. VENRAY, 22 April 1939 LUXOR-THEATER. Als eerste hoofdnummer wordt vertoond „Bloemen uit Nizza," Maria Costaldi, leerlinge aan een muziek school, heeft een prachtige stem. Rudi Hofer, secretaris van een impressario hoort haar en beweegt hemel en aarde om haar een enga gement bg zgn patroon te bezorgen en hij slaagt hierin. De attractie van den avond een wereldberoemde tenor, zegt plotseling af en nu moet Maria als hoofdnummer optreden. Een zekere Graaf Fraunstein, een bekende figuur in Nizza, zal, uit teleurgestelde liefde voor Maria, zelfmoord plegen, (gefingeerd natuur lijk). Graaf Fraunstein, zonder geld, maar met speelschulden, aanvaardt het hem gedane voorstel, de eenig- ste kans om zijn schulden te kunnen betalen en zelf onder een andere naam een nieuw leven te kunnen beginnen. De Graaf is naar Parijs gegaan als Henry Dupont en wordt assistent monteur. Hij heeft kennis gemaakt met een Parijsch meisje, Lisette, die ook hard voor haar brood meet werken en er ontstaat een innige vriendschap tusschen beiden. Als Castoldi in Parijs in „De Barbier van Sevilla" optreedt, gaan zg heen. Een journalist herkent Graaf Fraunstein en den volgenden dag staan de kranten vol van die sen- sationeele ontdekking De Graaf ver meent, dat door zijn schuld de car rière van een vrouw gebroken dreigt te wordenhg zal alles in orde brengen, reist naar Nizza en pleegt nu in ernst zelfmoord. Hij wordt levensgevaarlijk gewond. Lisette reist hem na en verpleegt hem in Nizza. Ook Maria bezoekt hem daar in het ziekenhuis en nu gaat de strijd, wie van hun beiden de geluk kige zal zijn. Als tweede hoofdnummer draait „Twee vliegen in een klap." Voordat een mooi meisje ten tooneele ver schijnt was het leven vredig en rustig. De eenige, die wel eens te veel leven in de brouwerij bracht, was Dick Barton (Richard Talmadge) Bij al zijn goede hoedanigheden had hij het gebrek bg elk meenings- verschil zijn knuisten te gebruiken en te zeggen„ik wed met je" en dit was dan ook de oorzaak, dat hij met zijn baas een weddenschap afsloot om een maand loon, dat hg zich, tesamen met het mooie meisje zou laten fotografeeren. En nu be ginnen de verwikkelingen. Het jonge meisje was n.l in gezelschap van haar vader en een particulieren detective naar een uithoek van de wereld gegaan, omdat er juist in die dagen zooveel menschen werden ontvoerd, die slechts tegen losgeld werden vrij gelaten. Richard Talmadge met zgn vriend worden aangezien voor gangsters, bandieten uit Chicago, en juist daar door gelukt het Richard er achter te komen, dat er een bende is, welke het op het geld van vader en dochter voorzien heeft. Het gelukt de bende, het meisje te ontvoeren, doch dan is Richard Talmadge in de buurt, om het meisje te bevrijden, hetgeen vanzelfsprekend gepaard gaat met dé noodige vechtpartijen. Dat hij als loon voor zijn heldhaftig optreden de lieftallige Heieen van Leen als zgn toekomstige echtgenoote krijgt, spreekt vanzelf. Dick Barton slaat twee vliegen in één klap... hij wint de weddenschap, hij wint de weddenschap van zijn baas en tevens een rijke erfgename. Twee mijnen in de Peel ontploft. In de Peel onder de gemeente Ven- ray is Zaterdagmorgen omstreeks elf uur een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl militairen bezig waren met het leggen van mijnen en zij hierbij werden geholpen door werklooze ar beiders uit de gemeente Deurne, trapte een van deze arbeiders op een mijn, tengevolge waarvan dit projec tiel explodeerde. De arbeider, de 35- jarige J. Leenders uit Deurne, werd op slag gedood. Zgn medearbeiders en de militairen, die zich in de on middellijke nabijheid bevonden, kre gen geen noemenswaardig letsel. Het lichaam van L. werd vreeselgk verminkt. Tengevolge van de hevige ontplof fing schrok een paard, dat gespan nen was voor een boerenwagen, wel ke wagen op een aangrenzeüden weg naderde. Het paard sloeg op hol en trapte daarbij op een tweede mijn. Ook dit projectiel ontplofte, waar door het paard werd gedood en de kar vernield. De voerman Swinkels kwam met den schrik vrij Het lijk van den arbeider is naar het zieken huis te Deurne overgebracht. L. was gehuwd, doch had geen kinderen. Behalve de burgemeester en politie uit Venray was ook de burgemeester van Deurne spoedig op het terrein van de ramp aanwezig. Maandagavond om 7 uur heeft op het kerkhof bij de Groot e Kerk te Deurne de begrafenis plaats gehad van het slachtoffer. Er was groote belangstelling zoo wel van militairen al3 van burgers voor deze plechtigheid. Achter het stoffelijk overschot liepen o.m. de overste der troepen in Deurne, de commandant der ge n ietroepen en de burgemeester van Deurne. Op de baar lagen prachtige kran sen van den Overste en van de ge niesoldaten, die met Leenders Za terdag bij de Kraaienhut het gevaar lijk werk hadden verricht. Een groep militairen van de genie stond bij de groeve opgesteld. Nadat Kapelaan Lam de gebrui kelijke gebeden had gelezen, hield de Overste een korte toespraak. Daarmede was de plechtigheid ge ëindigd. Woensdagmorgen werd een lijk dienst voor den verongelukte ge houden. De Maasbode schrijft hierover. Dat had heel anders kunnen af- loopen; dat militairen en medearbei ders geen noemenswaardig letsel kregen is meer geluk dan wijsheid. Dankbaar voor het betrekkelijk gunstige van den afloop, zouden we toch de vraag willen stellen, of hier de noodige omzichtigheid is betracht met het oog op de ongeschoolde werkkrachten, die aan zoo'n gevaar lijk karwei werden gezet. 't Behoeft geen betoog, dat de uiterste voorzichtigheid hier in acht moet worden genomen. Was dit hier het geval Zijn de noodige maatregelen geno men, dat dit immer het geval zal zijn Zilveren Professiefeest. Op 3 Mei a.s. hoopt de Eerw. Zuster Josephina (in de wereld Elisabeth Droesen uit Venray) in het klooster „Jerusalem" alhier, haar 25 jarig professiefeest te herdenken. GEVONDENeen horloge. Bij P. Bom, Landweert. Marktbericht Venray. VENRAY, 17 April. Ondanks de gestage regen in den vroegen morgen was de Markt zeer druk bezocht. Ruim 60 stuks hoornvee stonden aan de lijn. In dit soort vee heerschte levendige handel. De aanvoer van biggen bedroeg 140 stuks. Voor het eerst sedert jaren waren ook een 15-tal schapen met lammeren aangevoerd. Deze werden alle ver handeld. Tooneelavond Studentencbib „Aloysius." OIRLO. Morgen Zondag zal de Studentenclub „St. Aloysius" een tooneelavond geven in het bonds- gebouw om 7 uur. Opgevoerd wordt ,Het Spookkasteel". Dit is het eerste optreden van deze nog jonge club, en gezien de repetities, belooft het een fijne avond te worden. Wij kunnen dan oak een bezoek aan 't bondsgebouw op Zondagavond 7 uur ten zeerste aanbevelen. MOTORSPORT. Voor de wedstrijden, georganiseerd door bet Motoreportcomité „Noord- Limburg" op Zondag ll Juni, is bereids een eere-comité benoemd, waarin zitting hebben genomen de heeren Dr. H. van Grunsven, eere voorzitter, burgemeester van Horst; Baron de Weichs de Wenne, burge meester van Wanssum en Meerlo, voorzitter Vreemdelingenverkeer Noord-Limburg; W. Everts, burge meester van Sevenum; Dr. Strgbosch te Horst en Jac. Fonck te Venray. Deken Haenraets gehuldigd. Zondag Beloken Paschen heeft Katholiek Sittard zijn beminden Pastoor-Deken n. Haenraets gehul digd ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest, dat in den Vastentijd in stilte herdacht was. Gaarne hadden de parochianen dit met meer open lijken luister gevierd, maar de een voudige jubilaris wenschte zulks niet, te meer niet wegens de drukkende tijden. Aan dezen wensch i3 gevolg gegeven, enkel heeft de Deken moeten zwichten voor het verzoek der buurt, welke een eenvou'dige maar smaakvolle versiering had aangebracht aan de pastorie en rond het Kloosterplein. Van de gelegenheid den Deken te feliciteeren werd druk gebruik ge maakt. Horster Veemarkt. Totaal aanvoer 187 dieren. Hiervan 44 stuks rundvee, 142 biggen en een kalf. Handel in rundvee slap. Handel in biggen matig met prijzen van f 12 tot f 14. Arbeiderswoningbouw te Maastricht. De gemeenteraad van Maastricht heeft in zgn vergadering van Dins dagavond verschillende besluiten genomen inzake aanvrage voor arbeiderswoningbouw door eenige Maast richtsche bouwvereenigingen, waardoor op verschillende plaatsen der stad enkele flinke complexen woningen zullen worden gebouwd voor beter gesitueerde arbeiders, gewone arbeiders, verder z.g. over gangstypen en woningen voor groote gezinnen. De benoodigde gronden 'zgn door de gemeente in erfpacht gegeven. Aan bouwvoorschotten werd hierbg in totaal verleend een bedrag van f 211.600, plus de noodige bijdragen uit het werkfonds voor den bouw van groote gezinswoningen. Maasveer te Boxmeer. De Raad besloot het veer voor f 3500 per jaar weer te verpachten aan den huidigen pachter.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6