TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Zaterdag 22 April 1939 Zestigste Jaargang No 16 Verkiezing voor den Gemeenteraad. Langs de kruislijnen der Europeesche Imperia. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. AKKERTJES Als U mij vraagt... Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 9 Mei a.s. zal plaats hebben de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen van des voor middags negen uur tot des namid dags vier uur, ter gemeente-secretarie bij den Burgemeester worden inge leverd lasten van candidaten, als be doeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden ondertee kend door ten minste vgf en twin tig kiezers, die bevoegd zijn alhier voor den Gemeenteraad te stemmen. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten met ver melding van hun voorletters en woon plaats op de lysten geplaatst wor den in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voor keur wordt gegeven. Gehuwde vrou wen of weduwen worden vermeld met den naam van haar echtgenoot of verleden echtgenoot onder toe voeging van haar eigen naam, voor afgegaan door het woord „geboren" of eene afkorting vaa dit woord. Bjj de vermelding van een candi- daat mogen de voorletters geheel of gedeeltelijk door de voornamen wor den vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overlegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijne candidaatstel ling op deze lijst. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door een der onderteekenaars. De candidaten kun nen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten boven vermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar ge durende drie weken vóór en op den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht ar tikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: „Hij die een lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zrj voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekening geen vol doend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden, Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, ais bedoeld bij artikel 35 heeft onderteekend. Venray, 14 April 1939. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAREN. Een belangwekkende serie reisbrieven. XVIII. UIT SFAX.-TUNISIë. In Sfax, de hoofdstad van Zuid- Tunisië, de voornaamste handels haven van het land, rust ik even uit van een kris-kras-tocht door 26 Blijft u in huis, mijnheer? Ja- ik zal een paar hleeren aan trekken. Dat raad ik u ook, Elliot. Duivels, als het maar eerst dag was, maar het duurt nog minstens een uur voordat de schemering begint. Toen Carver en Elliot de kamer ver lieten en Fisher naar de rivier liep. was er even een zacht gekraak van takken in hel struikgewas. Court ging rechtop slaan en liep geruischloos naar de schuur, waarin Nora's Jane's auto stond. Slechts even hield hij zijn pas in, om een hoed met breeden rand op te rapen, dien hij zooeven in het korte licht van de vertrekkende auto ontdekt had. Court onderzocht zoowel den wagen van Nora Jane als den vrachtwagen van de ranch. Van beide wagens had men de contactsleutels weggenomen, zoodat ze onmogelijk gestart konden worden. Het was een veel te gecom pliceerd en langdurig werkje om de auto's zonder die sleutels op gang te brengen. Hij hoorde het geluid van een nade rende auto en verborg zich vlug in de schaduw langs de schuur. Waller riep om Carver en brulde toen, dat men Court's auto aan de andere zijde van den heuvel gevonden had. Huntoon en Kennedy waren op wacht gebleven Waller zelf was teruggekomen om verdere Instructies te halen. De advokaat kwam het huis uit en bleel naast den wagen staan. Nora de binnenlanden o.m. door de oneindige zandvlakten van de Sahara, de machtige melancho lieke woestijn van Noord-Afrika, die hier en daar, te Gabès o.a. en ook bij Sfax, tot aan de kust reikt. Zoo'n tocht biedt stof ge noeg voor tien reisbrieven, en stof genoeg in den anderen zin des woords, om de neusgaten van al mijn lezers te vullen. Helaas, om op de stof in haar eerste beteekenis terug te komen, het tempo van reis laat niet toe, dat ik verslag geef van alles wat ik zie en ondervind, ik zou anders nog over Afrika aan het schrijven zijn als het zomer is, en als ik dus zit te popelen om m'n hen geltje uit te werpen in een Hol- landsche poldersloot met kroos. Het reizen dooi de Afrikaansche binnenlanden moge niet zóó be zwaarlijk meer zijn als vroeger, de vervoermiddeln mogen al min der primitief wezen, een on derneming is het nog wel. Langs een deel van de kust loopt een gemoedelijk spoortreintje, maar 's lands diepte is slechts te be zoeken met een autobus twee trajecten - of, overal elders, per kameel, het schip der woestijn. Ik heb ai ondervonden, dat kameeten me ziek maken. Op 'n kameel voel ik mij zooals ik mij voorstel, dat een geslagen bok ser zich voelt na een roffel op z'n maag: je aarzelt, of je met je hoofd vóór, dan wel achter over öf opzij- uit zult duikelen. Dan kruip ik nog liever in een autobus, al zit die dan berstens vol met Arabieren, plus al de pakken, zakken en manden, welke een Arabier op reis vergezellen. Om van hun lijfluchtjes, welke toch óók inhoud zijn van zoo'n bus, te zwijgen. „Interessant" en „aangenaam" vereenigen zich niet steeds in een en dezelfde erva ring De eindelooze zandvlakten, waar niets groeit, laat staan bloeit, stemmen mistroostig en weemoedig. Blij ben je, als je in de verte weer eens een paar boompjes ziet staan. Dan weet je tenminste, dat je een stukje te bewerken grond nadert, waar je 'n paar inlanders zult aan treffen, die met behulp van een kameel den bodem bewerken en mét 't beest onderdak vinden in een armzalig krot, van vier vlak ke muren uit een soort leem- cement opgetrokken. Pittoresk zijn de groepen tenten, welke hier en daar worden aangetrof fen, van de altijd met hun scha mel vee rondzwervende Bedouï- nen. Men stelle er zich echter niet te veel van voor! Ik kende óók de verhalen van rijke Bedouïnen- sjeiks, wier tenten met kostbare tapijten zijn bekleed en behangen. Ik weet niet, of dergelijke ope rette-sjeiks nog in werkelijkheid bestaan, maar wat ik van de nomadengroepen zag, was bittere armoe en stinkende vuilheid. Behalve de flora ontbreekt ook de fauna op de kale, zanderige vlakten. Van klein wild heb ik geen spoor gezien en al beweren de inlanders, dat er nog tijgers huizen in de Tunisische velden, ik geloof er niet veel van. De tijger schijnt anders wei eer. dier te zijn, dat den geest der inland sche bevolking vervultzeer veel vuldig beelden ze hem af op kleedjes en andere gebruiksvoor werpen, welke ze zelf maken. OasenIk heb er eenige be zocht. Een oase had ik me altijd voorgesteld als een plasje water in de woestijn, met vier ot vijf palmen er om heen en een drinkende kameel. Zöö ziet men een oase meestal afgebeeld. Oasen echter zijn groote, viucht- bare vlakten in woestijngebied. Het Tunisische gedeelte van de Sahara kent zeer rijke oasen, n.l. die van Gabès (de eenige, welke tot de zee reikt), van Oafsa, Tozeur, Netla en Djerba. Elk van deze telt meer dan 200.000 (twee honderdduizend) palmen Daarbij vindt men ook duizenden sinaasappelen- en citroenboomen, gewone appelboomen, bananen- en olijvenboomen, wijndruiven, tabaksplanten enz. De vrucht baarheid van een oase ontleent zich aan bronnen en stroomen; het nomadenvolkje tiert welig in deze contreien. De vriendelijke, blije kinderen dezer nomaden hebben veel belangstelling voor den toerist, vooral wanneer die nikkelen muntstukjes in het water werpt. Dan staan de jongelui, vele tientallen sterk, in een oog wenk poedelnaakt om je heen te dansenfeilloos weten ze elk wegzinkend muntstukje uit het water op te duiken. Is je voor raad kleine nikkeltjes uitgeput, dan duiken ze toch weer het water in en ze zetten daaruit gevangen schildpadden aan je voeten, in de hoop op een belooning natuurlijk. Anderen zoeken zich verdienstelijk te maken met zingen... De ruïnes van Tunisië, soms moet ik er toch naar kijken, al dacht ik er volmaakt onverschil lig voor ie zijn geworden. In het binnenland van Tunisië zijn ruï nes in ieder geval dubbel-merk- waardig. In Italië doen de overblijfselen van een oude cultuur niet vreemd aandat land is tenslotte nóg rijk aan cultuur en wel een voort zetting van de voorbijgegane. Maar in Tunisië... Je zit in de woestijn en dan opeens, te El Djem b.v.een paar huisjes van arme inlanders, niet meer. Maar achter die enkele huisjes rijzen machtig de counfuren van een Amphithéatre, waarvan de arcaden in grootte en schoonheid wed ijveren met die van het Colos seum te Rome. Het Amphitheatre van EI D]e~ is het laatste overblijfsel van de stad. Thydrus, een belangrijke nederzetting der oude Romeinen. Het bouwwerk bevat vijf étages voor de toeschouwers, is hoog 48 M.. breed 120 M. en kon... 70.000 toeschouwers bevatten Twee duizend jaar geledenWat moeten wij nu eigenlijk pochen op onze moderne stadionsHet amphitheatre van EI Djem is het meest beteekenende getuigenis van het oude Rome in Noord- Afrika. Daar werd in het jaar 238 de pro-consul Gordianustot keizer uitgeroepen. Thans staan er nauwelijks tien armoedige inlandershuisjes naast het bouwwerk en verdereen onafzienbare woestenij. Een hoogst merkwaardige slad uit het binnenland is Kairoean, een Muzelmannenheiligdom, na Mekka het grootste, meest be zochte pelgrimsoord der Moham medanen stad met 85 moskeeën, w.o. de groote moskee met een wereldvermaarde minaret. Dit is de eenige moskee, althans in Tunisië, welke ook door niet- Mohammedanen mag worden be treden. Ik vertoef thans in Sfax, in afwachting der mogelijkheid van vertrek naar de Italiaansche kolo nie in AfrikaLybië. Ik begon dezen brief reeds met het noemen der voornaamste hoedanigheden van Sfax. Sfax bevat als aanzien lijk bestanddeel een zeer hoog ommuurde, van torens voorziene en met poorten at te sluiten in- boorlingenstad. Daar wonen naast de Arabieren vele Berbers en negers. Sfax is omgeven door een „boomgaard van olijven", 7 millioen stuks. Daarachter woestijn. Het is een levendige havenplaats vooral dienende tot afvoer der phostaten en van uidvruchten. De Europeesche wijk is met bijzonder omvangrijkFranschen en Italianen, welke laatsten me er iets in de meerderheid lijken, leven er als kat en hond. Het centrum van de stad is een kruis punt van straten met op eiken hoek een groot en vrij druk be zocht café. In het eene café komen uitsluitend Franschen, in het andere enkel Italianen, in het derde zijn de Joden te gast, in het vierde de Malthezers. Ara bieren gaan öf in het Fransche-, öf in het Joodsche café zitten. Het optreden der Italianen is niet altijd even rustig-overiegd. Ik ga hier b.v. herhaaldelijk langs een groot schoolgebouw, in welks gevel met opvallend groote letters staat gebeiteld en geschilderd Scuole Italiane „Addis Abeba". Er zit hier vuur in de lucht en de gemoederen zijn verhit. Is dat volledig te verklaren met de (betrekkelijke) nabijheid van de Lybische grens Hoe dat zijin Sfax, en in het algemeen in Zuid-Tunisië, gelooft men met stelligheid aan den oorlog in het naaste verschiet, ja, men weet het zeker, dat hij nog vóór den zomer zal uitbreken. Een groote, opvallende militaire bedrijvigheid valt niet te ont kennen. Deze was trouwens in Tunis reeds, vóór mijn vertrek vandaar, van dag tot dag toege nomen. 't Lijken mobilisatie- dagen. In Zuid-Tunisië wordt het ver keer van vreemdelingen sterk tegengegaan. Stations en kruis punten van wegen worden er bewaakt door politie en militai ren, die herhaaldelijk naar pas poorten vragen. De z.g. Tunisi sche Maginot-linie moet op vol ledige oorlogssterkte zijn bezet. En aan den anderen kant? Op het Italiaansche consultaat te Sfax gaf men mij te kennen, dat geen pasvisa meer voor Lybië worden afgegeven. De consuls mogen ze althans niet meer afgeven, nergens, zonder vooraf gevraagde en verleende toestemming van het gouverne ment in Lybië. Voor mij was er nog iets te vinden door passage te laten boeken op een Italiaansch schip naar Tripoli. Waarmee ik een transito-visum kon bekomen en... op een onschadelijke wijze langs de Lybisch-Tunisische grer.s wordt geloosd Wie enkel toeristisch genoegen zoekt, doet beter met in Holland nog maar eens de Zuiderzee werken te gaan bekijken. Men ontmoet hier trouwens maar zelden vreemde toeristen. Op de consulaten is men lastig, geen enkel land is er blijkbaar op ge steld om vreemdelingen te ont vangen. Ze zijn maar bang, dat je blijft „hangen." Op het Britsche consultaat in Tunis vroeg ik een visum voor Egypte. Dan moest ik eerst f480 borg storten, welke ik weer zou terugkrijgen, als ik op den ge stelden tijd het land weer had verlaten. Ik heb het op een accoordje kunnen gooienbij Cook heb ik reisbittetten ge kocht van Alexandrië via Cairo naar Jeruzalem. En op vertoon daarvan kreeg ik mijn visum voor Egypte. Als ze maar zéker weten dat ze je weer spoedig kwijt zijn Is het overigens niet merk waardig, dat men voor toelating THEE DOETJE GOED! Jane volgde hem. Beiden waren nu geheel gekleed. Toen het licht van de lampen op Carver viel, was zijn 45 pistool in de open holster duidelijk te zien. De advokaat overschreeuwde het geraas van den loopenden motor. We zullen hier wachten tot het dag wordt.dan kunnen we zien, wat ons te doen staat. Moon houdt de wacht op het pad over de bergen. Fisher is de Mexicanen gaan halen. Te voet kan Court niet ver komen. We zullen op het daglicht wachten en dan zoo lang zoeken, totdat we zijn spoor gevonden hebben. Zijn er een paar paarden ter beschikking Niets bizonders..de goede rij paarden zijri beneden in de weide. In tien minuten kunnen we ze hier hebben. Goed, sluit den wagen af en komt naar- de veranda. We zullen overleggen Als we Miss Moran meerekenen en den Chinees er buiten laten, zijn we met ons tienen. Court is meer waard dan ik denk, als hij het tegen oèt getal opnemen kan. Och, waarom laten jullie hem niet gaan zei Nora Jane opgewonden. Hij is een dief, zeker, maar als hij nu werkelijk de eigendomsbewijzen heeft, wat dan nog U zei zelf, dat ze in geschreven zijn en dat ik ten allen tijde nieuwe krijgen kon. Me dunkt, dat hij al genoeg gestraft is. Wel, Miss Moran.... Carver liep naar de zijde van het meisje; zijn verdere woorden waren, niet te verstaan. Vijf minuten lang stond Court onbe wegelijk in de dikke schaduw van de deur. De twee Mexicanen, Claudio en Miguel, liepen nog geen drie meter verder voorbij Hij hoorde het gemur- mei van zoet-vloeiende Spaansche woordenhij zag, hoe ze op de stoep gingen zitten. Hun donkere gezichten J werden even fantastisch belicht door de lucifers waarmee ze hun sigaretten aanstaken. 1 Fisher's In Texaansch dialect ge sproken woorden kwamen uit de rich ting van het slaaphuis. Ook hij pas seerde Court rakelings, terwijl hij gemoedelijk een witte figuur voor zich uitdreef, die in een abominabel Engelsch protesteerde. De Chinees ging het huis binnen. Men had hem waarschijn lijk bevolen, Mrs. Mace te helpen bij het gereedmaken van het ontbijt voor de mannen Fisher ging bij de Mexi canen op de stoep van de veranda zitten Een derde sigaret werd opge stoken. Court ademde diep Voor het eerst, sedert Carver hem bevolen had zijn handen in de hoogte te steken, wist hij nu precies, waar elke man zich bevond. De vrouwen der Mexicanen telden niet meedie zouden geen stap buiten hun hutten, aan den anderen oever van de beek, doen. Jo Moon loerde ergens bij het pad dat naar de Zilverbron en de top van de Hidalgos leidde Kennedy en Hun toon bewaakten de auto, waarmee hij gehoopt had onbemerkt te kunnen vluchten, Al de anderen waren daar op de veranda, wachtende op het ont bijt en op het aanbreken van de dag Nu kwam 't hem goed te stade, dat hij vroeger de geheele ranch met al haar gebouwen, werktuigen enzoovoort goed bestudeerd had, zoodat hij precies wist waar alles lag en stond. Zonder gerucht te maken, zonder ergens tegen te stooten, sloop Court om de twee auto's, de maaimachine en hooi- machine heen, liep vlug den hoek om en toen, met de schuur tusschen zich en de mannen op de veranda van het woonhuis, naar het tuighuis en de om heiningen. Hij hieid den adem in, toen hij de deur van 't tuighuis opende. Het piepen van een verroest scharnier zou zijn tegenwoordigheid even zeker verraden als een revolverschot. De deur knerste zacht en hij liet ze openstaan. Hij nam een zadel en het noodige tuig, zocht toen op dé tast één van die stukken touw, waarmee de kalveren gebonden worden voordat men ze brandmerkt, en bond daarmee de gestolen papieren op zijn schouders vast. Zijn vijanden zouden eerst hém moeten krijgen, voordat ze de documenten hadden. Zijn oogen hadden zich nu aan de duisternis gewend Hij zag de donkere omtrekken van twee paarden, die hem over de omheining aankeken. De Bar Rafter K paarden.waren allen afgericht, dat iedereen ze naderen kon met een zadel in de hand. Eén van de paarden snoof, toen Court het gebit in zijn bek deed en het tuig aanlegde, maar het bleef rustig staan. Court liep terug naar het zadel, dat hij gereedgelegd had, maar hij bleef staan, toen zijn hand de metalen deelen van het zadel raakte. Het geluk, dat hem eenigen tijd had verlaten, was nu weer mét hem. Maar de gebeurtenissen van 't laatste uur hadden getoond, hoe weinig men op het geluk vertrouwen kan. Waller of één van de andere mannen kon ieder oogenblik naar de omrastering komen, en zoo lang het hek in de omheining gesloten was zat hij in een val, was de eenige weg om te ontvluchten voor hem afgesloten. Hij liet het zadel weer op den grond vallen, schoof den grendel van het hek opzij en zwaaide het groote hek open. Het verroeste scharnier kraakte en piepte dat het een aard had 1 Van de veranda kwam het geluid van een stoel, die opzij gesmeten werd. - Dat is het hek van de omraste ring! brulde Fisher Nu was er geen tijd meer om het paard te zadelen. Hij moest op een ongezadeld paardrijden.... ofheelemaal niet! Hij rende naar het paard, greep de mannen en sprong net op den rug van het dier toen de sterke lichten van een auto de heele scène helder be lichtten. Uit het duister achter die lichten hoorde hij Waller's stem, die brullend van verrassing en spanning schreeuwde Daar is ie.... Court.... en, bij God, hij berijdt het wilde paard Hij zit op Tugboat. Het paard, dat nog nooit door iemand bereden was, schudde zenuwachtig het hoofd en maakte aarzelend een stap naar voren. Het wachtte zooals het al honderden malen gewacht had... op het oogenblik, dat de berijder zijn voet in den stijgbeugel zetten zou. Dat zou het sein voor het duel zijn. Dit maal begreep Tugboat er echter niets van. Nooit tevoren had een mensche- lijke hand hem aangeraak in den nacht, nooit tevoren was iemand op zijn rug gaan zitten zonder zadel Maar vooral dit laatste was overdonderend. Zijn heele bokkigheid had slechts één doel gehad.... het zadel op zijn rug zoo spoedig mogelijk kwijt te raken. Maar nu was er geen zadel en drukte er ook niets in de gevoelige flanken van het dier. Het groote paard was de kluts kwijt en het schelle licht van de autolampen verhoogde zijn onzeker heid. Toen Court het dier een lichten tik gaf, wierp Tugboat den kop om hoog, hinnikte en snoof Al vijf seconden waren verloopen sedert de zoeklichten van de auto het paard en den ruiter beschenen, maar de eenige van de groep op de veranda, die zich bewoog, was Carver. De twee cowboys, Waller en Fisher, stonden als door den bliksem getrof fen van louter verbazing. Carver was minder onder den indruk en handelde bliksemsnel. Hij glipte van achter het stuur van de auto weg, greep de 45 revolver, die aan zijn heup hing en mikte op Court. Nee 1 Nora Jane scheeuwde, rende naar Carver en sloeg zijn arm neer, toen de vinger al aan den trekker was. De kogel vlocg in den grond, vlak bij Tugboat's pooten, zand over paard en ruiter strooiend. Het paard steigerde. Court stak twee vingers van zijn rechterhand in den mond en floot sch in het zelfstandige en „onafhan kelijke" Egypte bij de... Britsche autoriteiten om verlof moet komen EXTfiA iEen koker "akkertjes" jjvan 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineele glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Bij Apothekers en Drogisten. Doos van 2 stuks - 2 stuivers. 13 Koker met glazen buis van 13 vod 12 (Hernieuwde groei) De buitengewoon felle winter van midden December 1.1. heeft aan de wintergewassen geen geringe schade toegebracht. Natuurlijk is het niet overal even erg en ook niet alle wintergewassen hebben evenveel ge leden. Volgens mededeelingen van het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen is de rogge er vrij goed doorgekomen, maar van het koolzaad is niets of zoo goed als niets overgebleven. En van tarwe en gerst is verreweg het grootste deel verloren gegaan. Dat beteekent alweer een strop voor de boeren. Alsof er niet ge noeg stroppen zijn geweest. Wat geheel uitgevroren is moet natuurlijk op andere wijze worden beteeld. Wat gebleven is moet thans, nu de groei weer begint een klein extra-duwtje hebben. Dat betreft in de eerste plaats de stikstofbehoefte van de cultuurgewassen. Die stik- otof nu uioet «ie. pitmien aoor ue eerste moeilijke tjjden heen helpen. Die blijft niet in den grond zitten wachten tot de plantenwortels er aan toe zijn. Die moet gegeven worden als de plantenwortels ze noodig heb ben. Dat is in het voorjaar bij den hernieuwden groei. Vlugwerkende salpeterstikstof, zooals men met kalksalpeter geeft, is niet op zijn plaats. Met deze kalksalpeter geeft men ook nog een vrjj aardige hoe veelheid kalk, die behalve als plan- tenvoedsel ook nuttig Is voor de structuur van den grond en daarop een heilzame invloed heeft. Ook kalk- ammonsalpeter kan voor overbemes ting heel goed worden gebruikt. Niet alleen cultuurgewasseü, die een slechte winter gehad hebben, ook de andere en zij, die nu gezaaid worden of gezaaid zg'D, hebben bij den eersten groei vooral stikstof noodig (men heeft natuurlek wel ge zorgd voor de andere voedingsstof fen als kali en fosforzuur en waar noodig ook kalk, om spoedig door de kwade periode heen te komen. Als U mij vraagt, zou ik zeggen: help de planten door de pas begin nende groei met een gift kalksal peter of kalkammonsalpeter en ze zullen U hun dankbaarheid toonen door de akkers spoedig fraai in kleur te zetten. de ooren van het dier. Toen de voorpooten van het paard weer op den grond waren, floot Court nogmaals en sloeg het paard licht met de vlakke hand op de zij Tugboat maakte een zijsprong en kwam daarmee uit den lichtbundel in het duister terecht net op het oogen blik dat er op de veranda een geweer schot gelost werd. Het was Joe Moon die, de kolf van Wallace's geweer tegen den schouder gedrukt, schoot. Hjj miste en schoot nogmaals. Een lading hagel prikte Tugboat pijnlijk in het achterdeel en voegde daarmee nog een ongekende sensatie aan al de anderen toe. Het dier hinnikte, sprong over den lagen muur naast het slaaphuis heen en begon in gestrekte draf te Ioopen een draf die spoedig in een dollen galop over ging, toen een tweede kogel uit Car ver's revolver vlak over zijn hoofd vloog. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Carver was er niet de man naar, een nederlaag spoedig toe te geven. Toen Tugboat met zijn berijder in het duister verdwenen waren, sprong de advocaat achter het stuur van de auto, bracht den motor op gang en door zocht met de draaiende lampen van den wagen de omgeving. Niets meer te zien. Carver bulderde een bevel naar Waller, met hem mee te gaan. Op de vraag van Nora Jane wat hii van plan was en waar hij heen ging, antwoordde hij zoo kort als de beleefd heid maar toeliet, dat ze het beste deed naast hem plaats te nemendan kon ze het zelf zien. Hij reed den weg op tot waar de lichten van een tweeden wagen in het duister opdoemden. Zagen jullie hem schreeuwde Carver, toen Huntoon uit het duister opdook. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 5