Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Nederland's militaire maatregelen. Gemeentelijke schoolzorg. Buitenland. Binnenland. Ons weekpraatje. Zaterdag 22 April 1939 Zestigste Jaargang No 16 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie j Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne bo ter In tijden van internationale spanning. ik herinner me nog uit de critieke Septemberdagen van het vorige jaar een avondtoespraak van minister Coiijm per radio verbreid. De bedoeling ervan was om mededeeling te doen van door de regeering verorden de militaire maatregelen aan de grens en voorts om ons. d.i. het Nederlandsche publiek, gerust te stellen. Nóg hoor ik het vaderlijk ver maan van den grijzen staatsman om nou maar kalm en vol ver trouwen te gaan... slapen. De heer Colijn meende het goed en zijn woord was den luisteraar ook inderdaad een weldaad, 't Was hem, als werd-ie nog eens 'n keer, zooals heel vroeger, naar bed gebracht en lekker warm ingestopt. Ik beken het eerlijkik vond Colijn's manier van zeggen en doen heel sympathiek, goedig, zorgzaam en verstandig. Thans ben ik van meening veranderd, niet aangaande de bedoeling van een avondpreek als die uit de vorenbedoelde Septemberdagen, maar inzake het nuttig effect ervan. In den critieken tijd van rond Paschen was ik ver, heel ver van het vaderland. In geen twee maanden had ik meer een Neder landsche krant gezien en waar ik in de buitenlandsche bladen al dien tijd met geen woord uitgezonderd één berichtje over een Nederlandsche order tot het bouwen van torpedobooten iets over ons vaderland had ge lezen, kan men begrijpen, hoe onkundig ik was over de binnen- landsche situatie in Nederland. En daarom verraste het me te meer, toen ik de aandacht van de buitenlandsche pers ineens op ons vaderlandje geconcen treerd vond en in „koppen" van meerdere kolommen breedte sen- sationeele mededeelingen vond vermeld over „militaire maatre gelen", door de Nederlandsche regeering genomen. Zóó bleef het enkele dagen achtereen. De grensbataillons waren onder de wapenen geroe pen en hadden hun stellingen betrokken; eenige lichtingen had den een waarschuwingsorder ont vangen om zich voor mobilisatie gereed te houden, alle bruggen waren ondermijnd en binnen een paar uur tijds kon de stelling Holland worder geïnundeerd. Minister-president Dr. Colijn had in een radio-toespraak tot het Nederlandsche volk op de noodzaak van deze militaire maat regelen gewezen, daarbij den na druk leggende op den vastbe sloten wil van volk en regeering om de onafhankelijkheid van het land tot eiken prijs te verdedi gen. Toen ik dat las, wist ik, wat dat alles beteekende, nl. dat de gewone militaire voorzorgsmaat regelen waren genomen, welke in tijden van nog verwijderd oor logsgevaar zijn geboden om bij nader komend oorlogsgevaar de mobilisatie van de weermacht vlot te laten veriaopen. Het zijn tenslotte gewone voorzorgen, welke eik land, zij het in onderscheiden vorm toepast, zoo gauw er van eenige oorlogsdreiging spra ke is. Het zijn voorzorgen, waartoe men elders zelfs vlugger pleegt te besluiten dan ten onzent, maar die als „normaal" worden bezien en waarvan dan ook geen ophet wordt gemaakt, noch in de pers van het betrokken land, noch in buitengewone re- geeringsmededeelingen. De wijze, waarop een order tot 't oproepen van eenige grens bataillons ten onzent aan het volk wordt medegedeeld, moge passend zijn in ons zeer demo cratisch bestel en ons binnen lands een gezellig gevoel van gemoedelijke huiselijkheid ver schaffen, naar buiten is het effect ervan paniekachtig. Ik zou dat evenmin als in de Septemberdagen hebben kunnen voorzien dit artikeltje is dan ook geenszins als critiek bedoeld maar ik heb dit effect thans ervaren. En ik ben er van ge schrokken. Heel de wereld verkeerde in de Paaschdagen in de vrees voor oorlog. Nieuwe krantenejlities werden den verkoopers uit de handen gegrist, want men wist: het oorlogskruit lag overal ge spreid; één vonk was voldoende om de vlammen te doen uit slaan. En opeens schreeuwde men het elkander toe, op straat en in de rafé'sHolland heeft al gemobiliseerd De regeering heeft het volk opgeroepen om 't land te verdedigen Zeker, ik weet wel: zoo was het niet. Maar het is te begrij pen, dat zoo de extra militaire maatregelen van het land, bo vendien toegejuicht in 'n radio toespraak van den eersten mi nister tot het volk, werden geïntergepreteerd. Het gaf den mpnschen in den vreemde het gevoel van „nou is er geen hou den meer aan." Wanneer werkelijk, gedurende de Paaschdagen, eenige regeering een mobilisatie-order had gege ven, dan zou deze de rollende steen hebben beteekent, welke de oorlogsiawine had geklit. De onjuiste interpretatie van de Nederlandsche regeeringsmaat- regelen had een gelijk gevolg kunnen hebben. Er zijn, al hooren we daarom trent geen extra regeeringsmede- deelingen, in elk land van Euro pa enkele bijzondere militaire voorzorgen genomen in de Paaschdagen. Ik geloof, dat we ten onzent een zekerheidsmaatregel als het oproepen van eenige grensbatail lons, zijn karakter van eenvoudige eigenlijk „normale" voorzorg ontnemen, wanneer we hem plaatsen in het kader van ie geeringstoespraken tot het volk en aanmaningen tol het bewaren van rust, kalmte en vastberaden heid. Md Iijke behoefte kan tegemoet komen, zonder 'n bedrag van 'n minimaal minimum van f 6. Ook in gemeenten waar een open bare school is, zal de bijzondere school niet meer met handen en voeten gebonden zitten aan het be drag door den raad voor de openbare school vastgesteld. Niet meer dus is het bijzondere- schoolbestuur te Bocholtz verplicht genoegen te nemen met het ellendig bedrag van f 420, dat voor de open bare school aldaar werd vastgesteld. Wij zeiden, dat èn schoolbestuur èn hoofdinspecteur in beroep kunnen gaan. Natuurlijk doen schoolbesturen, die 'n ruggegraat hebben, zulks zelf. De hoofdinspecteur is als een toe ziende voogd. Laten zij 't echter na, om welke reden dan ook (noodelooze schrik, meening, dat men de gemeente moet ontzien enz.) dan doet zulks de hoofdinspecteur. De mededeeling no. 116 is een kostelijke gave voor de bijzondere scholen. Tot nog toe ik- spreek uit ondervinding was 't schier onmogelijk te weten, wat de gemeen ten voor de bijzondere scholen uit gaven. Thans is dat anders. Thans ook mogen wantoestanden verbeterd wordenvervelooze scholen geverfd worden, kinderen behoeven niet meer met 2 uit één boekje te lezen, versleten schoolboekjes kun nen vernieuwd worden, immers dat alles valt onder redelijke uitgaven. Dr. van Gils wijst er ten slotte nog op, dat er in Limburg nog te veel openbare scholen zijn in geheel of grootendeels katholieke gemeen ten. Dr. van Gils wijst in „De Tijd" op een paar belangrijke publicaties van 't Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage. Hij schrijft o.m. Dezer dagen verschenen twee zeer belangrijke mededeelingen, bevatten de een lijst der bijdragen, voor 1938 voor elke gemeente van geheel Ne derland. Waar wij de leuze „waarheid boven al" huldigen, moeten wij, tot ons leedwezen, vaststellen, dat de Gemeenten in het Zuiden des lands 'n droevig beeld geven van de ge meentelijke zorg voor het onderwijs. Immers, terwijl er in geen enkele overige provincie van Nederland ook maar één gemeente voorkomt, waarin 1938 't bedrag dezer bijdrage ex art. 101 beneden f 5 was, zijn er 13 dergelijke gemeenten in Noord- Brabant en 28 in Limburg. Dat b.v. de gemeente Jabeek (L.) zij is trouwens de laagste van 't heele land 't bijzonder onderwijs met een bedrag van f4 zegge vier gulden per jaar en per kind afscheept, is ongehoord. Gelukkig heeft de wetgever voor de toekomst een stokje gestoken voor dit spelletje. In 't verleden hadden schriele ge meenten die niets voor onderwijs over hadden, de zaak der vergoediDg in de hand. Dat is uit. Niet meer zal is er geen openbare school ter plaatse het bedrag voor de middelste van 3 gemeenten der zelfde belastingklasse, maatstaf zijn, doch 't bedrag moet vastgesteld worden los van bedoelde drie gemeenten voor de redelijke behoefte eener normale school (respectievelijk lagere en ulo) ter plaatse. Voortaan hebben en de school besturen èn de hoofdinspecteurs 't recht van beroep op Gedeputeerde Staten en van die uitspraak is volgens art. 17 der L.O.-wet weer beroep op de Kroon. Welnu, vast staat, dat volgens uitspraken van 't betrokken gezag, geen normale school aan hare rede- KEUZE TUSSCHEN OORLOG OF VREDE, Alom voorbereiding op 't ergste Tot ontsnapping uit een gekkenhuis 1 We zijn zoo gewoon geraakt aan een geweldige internationale span ning, dat we al heel gemakkelijk spreken van een pauze, een rust, wanneer gedurende een paar dagen geen nieuwe schokkende gebeurtenis sen onze aandacht komen opeischen. Natuurlijk doen zich in zoo'n rust pauze nog feiten voor, die in meer normale tijden pagina's druks zou den verwerven en weken lang zou den worden besproken, maar die nu in 't groote verband maar bagatel len lijken. Pauze noemen we 't nu, wanneer krant en radio ons geen nieuwe overvallen melden op een zelfstandigen staat of inlichten om trent vredesvoorstellen of verwer ping daarvan (nota bene in een tijd, die officieel „vrede" heet!) Met die restricties allemaal hebben we op 't oogenblik een rust-pauze, maar 't gevaar blijft, dat die pauze al weer geschiedenis is ge-vorden, wanneer deze regels onder de oogen der lezers komen. De grondslag van die rust wordt nog altijd gevormd door het sensa tie-verwekkende voorstel van Presi dent Roosevelt, dat de dictatoren zouden neloven, gedurende een lange periode niet te raken aan de zelf standigheid van een reeks met name genoemde staten. Daarna zou dan geconfereerd worden over econo mische samenwerking van alle lan den en over beperking van bewape ning. Deze actie van Roosevelt heeft tot geen enkele ontspanning ge leid, indien ze al niet de ver houdingen verder heeft toege spitst en er is dan ook vrijwel geen hoop meer, dat Hitier's antwoord in den Rijksdag van volgende week Viijdag iets an ders zal inhouden dan een verder dreigen, wat onherroepelijk tot een wereldramp moet leiden. Reeds wordt de meening geopperd, dat Hitier voor zijn rede zoo lang uitstel heeft genomen, om van te voren nog enkele „kwesties-- in Duitschlands voordeel te regelen, met name ten opzichte van Polen, De Duitsche en Italiaansche pers, natuurlijk sprekend in opdracht van Berlijn en Rome, maakt den indruk, dat Roosevelt met zijn boodschap den knuppel in het hoenderhok heeft geworpen. Er wordt zoo ongeveer geredeneerd: als wij de vredesver- stoorders en aanvallers worden ge noemd, dan zullen we kleur beken nen en Londen en Parijs en Washing ton laten zien, dat men ons niet op de knieën dwingt. Die fatale mentaliteit noopt En geland er toe, om zijn kracht te vergrooten, ook door den kring van het afweerblok tegen verdere aan vallen der dictatoren verder uit te breiden, o.a. met Turkije en Rusland. Intusschen gaan alle landen voort met het treffen van voorzorgen voor het geval de vrede verstoord mocht worden. Zoo heeft President Roose velt besprekingen gevoerd met zijn voornaamste financieele en economi sche raadslieden over den toestand van den wereldhandel in geval van oorlog, zoo o.m. over het beheer van de Amerikaansche effecten- en goe derenmarkt. In het Lagerhuis werd aan Cham berlain de vraag gesteld, of voor Engeland de verplichting bestaat, Nederland, Zwitserland of Denemar ken te hulp te komen, ingeval deze landen mochten worden aangevallen. Chamberlain antwoordde, dat de regeering geen nader omschreven verplichtingen tegenover deze landen had aangegaan. Hij voegde hieraan toe: Ik behoef niet te wijzen op het belang, dat de Britsche regeering heeft bij de handhaving van hun onafhankelijk heid. Tegen den zinloozen oorlog. Wanneer thans de volkeren der wereld zich vrij konden uitspreken over de vraag „oorlog of niet", dan zou een overweldigende meerderheid in alle landen zich tegen een oorlog uitspreken, aldus de Volkskrant in een beschouwing, waaruit we hier een en ander citeeren. De politiek van Hitler en Mu3solini moet ten slotte op een oorlog uit- loopen. Maar kan een menschelijk brein veronderstellen dat deze twee leiders, die zelf den oorlog als frontsoldaat hebben meegemaakt, een nieuwe hel van pijnen, van vernieling en ellende over eigen en andere volkeren willen afroepen Bestaan er op de wereld misdadigers van dergelijk formaat Is het prestige van een dictator den dood van millioenen menschen waard De oproep van Roosevelt is in Duitschland en Italië met hoon en beleedigingen ontvangen. Het wan. trouwen dat de Europeesche sfeer vergiftigt, doet hier weer zijn werk, in samenhang met den internatio nalen wapenhandel en het duivelsche bolsjewisme. Een groep Britsche katholieken heeft een beroep gedaan op de 300 millioen katholieken der wereld, op alle Christenen en op alle menschen, die van goeden wil zijn. In hun op roep zeggen zij o.m. „Wat ook de oplossing van de huidige moeilijkheden zijn mag, de oorlog zal deze oplossing zeker niet brengen. Overwinnaars en overwon nenen zullen allebei het slachotffer zijn en het lijden zal neerkomen op de vreedzame burgers." En verder heet hetWij vragen geen verwezenlijking van een droom beeld, wij vragen onze ontsnapping uit het gekkenhuis, waarvan we alle maal weten, dat het een gekkenhuis is. Wij doen een beroep op de menschheid, sooals God die geschapen heeft. Tegen den zinloozen oorlog gaat de oproep. Welaan, tegen 'n dergelijken oorlog, die niet alleen zinloos, maar ook misdadig en vernietigend voor be schaving en moreele waarden zou zijn, verzet zich de geheele mensch heid. Moge de stem van Engelands katholieken, die de stem van den H. Vader is, gehoord worden door hen, die binnenkort het beslissende woord over oorlog of vrede zulen moeten spreken. Naar *t bankroet. Een Engelsch blad schreef over het kostbare militairisma van Italië. Van 1932 tot 1935 besteedde dit land ongeveer 450 millioen gulden per jaar aan zijn totale bewapening In 1935 steeg dit bedrag tot 1350 millioen en in 19361937 overschreed het de 1800" millioen. Tenzjj er dras tische veranderingen komen, is een bankroet niet te vermijden. Een Öceaan-stoomer door brand vernield. Een misdadige aanslag Het bijna' grootste Fransche pas sagiersschip „de Paris", is in den nacht van Dinsdag op Woensdag door brand vernield en 's morgens bovendien omgeslagen en gezonken. Men vermoedt kwaadwilligheid. Bij deze ramp lieten twee menschen het leven. Duitsch vliegtuig boven Luik. Een Duitsch vliegtuig, dat Woens dag abnormaal laag boven Esneux vloog en over de streek der Luiksche vestingwerken, werd door de Bel gische militaire vliegers gesommeerd neer te dalen. Het daalde ,op het vliegveld te Evere-Brussel, waar door de militaire autoriteiten werd onderzocht of er foto's van de Belgische vestingwer ken werden gemaakt. VERLENGING VAN DIENSTTIJD. De internationale spanning drukt loodzwaar op vrijwel alle landen, ook de neutrale, doordat elke staat gedwongen wordt, aanzienlijk meer troepen onder de wapenen te houden dan onder meer normale omstandig heden noodzakelijk is. Zoo is het ook met ons land ge steld. Wg houden vast aan onze histo rische neutraliteit. Daartoe zijn woorden en verklaringen niet vol doende; wij moeten ook metterdaad toonen, dat wij onze neutraliteit willen en kunnen verdedigen tegen eiken belager, van welke zijde hg ook mocht komen. Nu was de laatste jaren onze weermacht danig ingekrompen, zoo danig, dat wij feitelijk nimmer vol doende geoefende troepen onder de wapenen hadden om de grensbevei- liging te waarborgen. Die grensbeveiliging is noodig om te zorgen, dat een eventueel noodige mobilisatie (de vorming van een oorlogsleger) niet in ernstige mate zou kunnen worden verstoord. Het gevolg van dien toestand was dat de regeering in tijden van ge vaar, gelijk in September en ook nu weer, voor de grensbeveiliging man schappen onder de wapenen moest roepen, die daarvoor uit hun zaak of werkkring moesten worden gehaald wat in erge mate sociaal ontwrich tend werkt. Bovendien brengt deze toestand nog het gevaar mee, dat bij de snelheid van de internationale ge beurtenissen onze grensbeveiliging nog te laat paraat zou zijn. Om voortaan over een permanente grensbeveiliging te beschikken, heeft de regeering een wetsontwerp inge diend, om den diensttijd te verlengen tot maximaal twee jaren. Door de ingediende wet zal wor den bereikt, dat de sterkte van in werkelijken dienst zijnde dienst plichtigen grooter wordt, dat de duur van eerste oefening bij de ma rine-kustwacht wordt verlengd en eveneens de duur der herhalings oefeningen. Deze maatregelen leggen een zwa- sen last op de bevolking, zoowel personeel als financieel. De Volkskrant pleit voor het vor men van een vrijwilligerskorps voor de grensbeveiliging. Hoe de oplossing ook worden zal, er zullen offers moeten worden ge bracht en ons volk zal die brengen omdat het gaat om een groot en kostbaar goed: onze vrijheid onzelf standigheid. WEEKKAARTEN NEDERL. SPOORWEGEN. Naar de Msb. verneemt zijn de mogelijkheden van een weekkaart der Nederlandsche Spoorwegen be langrijk uitgebreid, waardoor zij voor de houders van veel meer waarde geworden is. Immers was het tot nu toe zoo, dat de plaats van bestemming des morgens voor acht uur moest zgn bereikt, terwijl de terugreis eerst 's middags na vier uur kon worden aanvaard. Was men daartoe op een bepaal den dag niet in de gelegenheid, dan kon de weekkaart niet worden ge bruikt en moest de volle enkele reis- prgs worden betaald. De houders van een weekkaart kunnen voortaan in zoo'n geval 's morgens tot twaalf uur vertrekken en 's middags reeds van twaalf uur af terugkeeren tegen bijbetaling van den halven enkele-reisprijs. Men is dan toch voordeelig uit, omdat het twaalfde deel van den prijs van een weekkaart (deze zgn namelijk zes dagen tweemaal per dag geldig) plus de halve enkele reisprijs, goedkoop er is dan de nor male prjjs van een enkele reis. REIZIGERS WENSCH VERVULD. Naar de Msb. verneemt hebbende Nederlandsche spoorwegen besloten tegemoet te komen aan den veel vuldig geuiten wensch der reizigers om den prijs van de eerste maand van een algemeen abonnement te verlagen. De extra-prijs voor deze maand is voor de derde klasse ver laagd van f 15.tot f 10.voor de tweede klasse van, f 21,50 tot f 14.50 en voor de eerste klasse van f 25.— tot f 17.—. Helpt mee aan een vlot reizigersverkeer. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben, zooals men' weet, voor een vlot in- en uitstappen bij haar electrische en diesel-electrische treinen „een richtingsverkeer" ingesteld. Duidelijk staat bij de deuren en in de treinen aangegeven, waar men in- en waar men uit moet stappeD. Helaas wordt door de reizigers nog herhaaldelijk tegen dezen regel gezondigd. De directie heeft thans nogmaals per dieustorder het personeel op de noodzakelijkheid van goed in- en uit stappen van het publiek gewezen. Indien het in dit opzicht in gebreke blijft, moet het personeel met tact optreden, teneinde tot een goede na leving der voorschriften te geraken. Bovendien heeft men op alle stations, in de gangen en op de perrons, een duidelijk bord opgehan- hangen, waarop het publiek op het juist in- en uitstappen gewezen wordt. De reiziger vergete niet, dat deze regelingen getroffen zijn om een vlotten gang van zaken te bewerk stelligen.... en dit is in de eerste plaats een belang der reizigers zelf. Korte berichten. De denaturatie van de consumptie aardappelen van den kleigrond is beëindigd. Dit besluit is genomen omdat de beschikbare voorraad van deze aardappelen van dien aard ge acht wordt, dat deze wel door de consumptiemarkt zal kunnen worden opgenomen. Aan ons land zijn nieuwe omroep. golven toegewezen. Hilversum I zal gaan uitzenden op 413.2 M. en Hil versum II komt op 355.9 M. Deze oplossing wordt voor ons land guns tig geacht. Wat de rouleering betreft van Hilversum I met Hilversum II, het is nog niet geheel zeker, dat dit systeem zal blijven bestaan, maar waarschijnlijk is het wel, omdat de golflengte van 413 een grootere reik wijdte zal blijken te hebben, dan de van 355.9 M. Dc kwade droes te Ede. In verband met den gevreesden kwaden droes, welke er in het model woonwagenkamp te Ede onder de daar aanwezigen zeventien paarden is vastgesteld, is het Rgk er toe overgegaan om het gevaar voor uitbreiding te voorkomen door de aangetaste paarden op te koopen en af te maken. Het kamp zal worden ontsmet en eerst over eenigen tijd weder worden opengesteld. Maatschappelijk werk. Enkel baantjesjagerij De luchtbescherming voor de bur gerij is helaas een moderne noodzaak. Dus moet daar een orga nisatie voor worden gevormd. Juist Maar.... kan dat werk nu niet eens een beetje goedkoop worden gehou den Kan het niet worden beschouwd en aanvaard als „maatschappelijk werk", waarin ieder naar zgn ver mogen van geest en tijd en materieele welvaart bijdraagt We hebben in de laatste decennia allerlei bijzondere „diensten" in het leven geroepen, sociale, philantro- pische, hygiënische, cultureele. Ze zgn elk voor zich het bestaan waard, neen, ze zgn noodig. Maar als we alle diensten, welke gewenschl en in zekere mate noodig zijn, moeten betalen, dan zullen ze op den duur en daar begint het al aardig op te lijken onbetaalbaar en dus onbestaanbaar blijken. Over de organisatie der burgerlijke luchtbescherming is veel wrijving. De regeering stelt onvoldoende middelen ter beschikking, heet het. En er is zooveel noodig! Schuil kelders, gasmaskers, hulpdiensten. En nog veel meer. Inderdaad. Maar ja, er is ook buiten de burgerlijke luchtbescher ming zooveel noodig in een staats huishouding. De regeering heeft het geld niet zóó maar „voor het druk ken." De middelen moeten door den belastingbetaler worden opgebracht en die zegt op zgn beurt, dat hij „au bout de son betalingslatin" is. Wanneer de middelen, die ter be schikking gesteld kunnen worden, nu maar eens allereerst om te beginnen aan materiaal konden worden besteed.... Maar er dringt zich, als steeds bij de inrichting van dergelijke diensten, een leger van enthousiaste hulpvaardigen naar voren, die 't hardst betaling van hun diensten eischen. Ik las een ingezonden stuk ineen mg toegewaaiden „Haagsche Post" van Ingenieur J. C. H. R. S. Die schrijft o.m. Gedreven door de noodzaak voor de luchtbescherming heb ik me bereid verklaard, op alle moge lijke manieren te helpen. Ik heb een cursus gevolgd en ben nu hoofdinstructeur van de N.V.L., tevens plaatsvervangendH.L.B.D. Deze bezigheden kosten veel tijd. Maar alles moet uit liefde wor den gedaan. En daar kan een gezin niet van leven. Als ik een propaganda-lezing houd dan predik is geestelijke herbewape ning, het kweeken van gemeen schapszin, de noodzaak elkaar te helpen en bij te staan, vooral in tgden van gevaar, om daar door ons volk sterk en wils krachtig te maken. Maar als ik een instructiecursus geef of hoofden van luchtbeschermings diensten bezoek over voorlichting van de bevolking, dan moet ik dat gratis doen. De Ned. Ver. v. Luchtb. kan mij wel de reis kosten vergoeden, maar geen salaris geven. Ik wil graag in het algemeen belang werken, maar heb ook een verantwoor delijkheid tegenover mijn gezin, dat onder mijn werk voor de luchtbescherming heeft moeten lijden. Dat is nou 'n redeneerieg, die kant noch wal raakt. Deze inzender is „gedreven door de noodzaak voor de luchtbescherming" een cursus gaan bezoeken en eischt thans ais „deskundige" levensonderhoud van de Vereeniging voor luchtbescher ming. Zeker, hg predikt, „gratis", aan anderen gemeenschapszin en de noodzaak om elkaar te helpen", maar hij zelf eischt betaling voor zijn diensten aan de gemeenschap, voor zijn „maatschappelijk werk." Anderen, die door hem worden gewekt, worden ingedeeld in hulp-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1