Voedings- en genot middelen. De ondermelk op het boerenbedrijf. Bioscoop en de gezondheid der kinderen. Gemengde Berichten Koppig, kt Provinciaal Nieuws MarUc Advertentiën. Pelgrim of Etna Fornuis lebr. Lucassen Schoonmaaktijd. P. LEMMEN Gebr. a t Oui adres ei a Fii Regelmatig WRIGLE Y'S P.K. kauwen is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert de adem, verfrischt de mond en houdt de tanden gaaf en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. M.T.». Veel genot voor tveinig geld: 5 cent AAAAAAAAAAAAAA De geestelijke volksgezondheid vraagt tonnen, waar de Staten de zorg hebben voor het oprichten en instandhouden van krankzinnigen gestichten of het beschikbaar hou den van de noodige verpleegruimte. Daarnaast verschijnen thans de pro vinciale voor- en nazorgdiensten voor geesteszieken. Van niet geringe sociale beteekenis zijn de subsidies voor het onderwgs: het nijverheids- en handelsonderwijs, het buitengewoon onderwijs. De landbouw wordt allerminst ver geten. Denkt slechts aan den steun aan landbouwscholen, aan de ambu lante cursusseD, de proefscholen, de voorbeeldbedrijven, de proefmeste- rijen. Zoo zouden wij door kunnen gaan a. de Streekplannendiensten; b. Natuurschoon en monumenten zorg; c. Borgstellingsfondsen voor den middenstand; d. Water- en electriciteitsvoorzie- ning; e. Vreemdelingenverkeer; f. Werverschaffing en werkverrui ming, door ontginningen, inpolderin gen, industrialisatie e.d. Wij beëindigen deze opsomming echter niet zonder te vragen: Valt het u niet op Bij vrijwel ieder punt, bij vrijwel ieder vraagstuk, treden op den voor grond: staatkundige, geestelijke en moreele beginselen. Gaat u zelf maar na. Daarom mag het u niet onverschil lig zijn, wie straks naar de Staten zullen gaan. Daar zal het algemeen welzijn in onze gewesten behartigd moeten worden. Het algemeen belang, gezien in het licht van onze levensbeschou wing. Het algemeen belang, getoetst dus aan onze Katholieke beginselen. Wie zullen dat beter kunnen, dan de afgevaardigden uit die breede, nationale volkspartij, die de R. K. Staatspartij is. Door haar onaantastbare beginse len, Door haar zuiver Nederlandsch karakter, Door haar veelzijdige, alle groepen en standen omvattende samenstel ling, is de R.K. Staatspartij beter dan welke staatkundige partij ook, in staat, het algemeen welzijn te zien, na te streven en te bevorderen NIEUWTJES EN WENKEN. Een uitgebloeide clivia kan men nu verpotten. Men doet dat echter niet ieder jaar. De jonge scheuten kan men verwijderen en in zandige grond oppotten. Men kan ze er echter ook aan laten. De clivia moet dan een grootere pot hebben. Jonge cliviaplanten bloeien de eerste jaren niet. Geef uw varkens en joDgvee nu en dan de gelegenheid wat houtskool op te nemen. Ze eten er met smaak van. Het schijnt bij varkens en vooral bij biggen ook nog een middel te zijn tegen diarrhée. Clematis is een mooie klimplant. De wortels kunnen niet tegen warmte. Men plant ze daarom zeer diep 25 30 c.M. Veel gieten. Bladbegonia's geeft men niet te veel water. Daar krijgen ze rottende bladranden van. Grond eten door koeien en var kens is mede te wijten aan gebrek aan zouten. Voederbieten moeten voor het voeren vcor de grootste hoeveelheid gronddeeltjes ontdaan worden. Onze tuinbouwproducten worden voor de uitvoer naar het buitenland aan een strenge controle onder worpen, terwijl buitenlandsche groen ten en fruit vrij kunnen worden Ingevoerd zonder keuring. Getracht wordt daarom te komen tot de in stelling van een In voer-Controle- Bureau voor groenten en fruit. Om tot een rendabele varkens houderij te komen is het noodig, dat we varkens hebben met veel en lange spieren. Dan kan er bij het mesten voldoende snel vet afgezet worden. Vlug mesten is voordeelig. Op 29 en 30 Juni wordt door de Vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard Belgisch Type" te Den Bosch de 13e groote Nationale Tentoonstelling gehouden in de Veemarkthallen. zei hij^ ,/e hebben nu iedere man noodig, dien we krijgen kunnen. Ga naar den anderen kant van de rivier en haal de twee Mexicanen. Kijk ook eens wat er met den Chinees gebeurd is. Wordt vervolgd. Mooi weer geeft malsch gras. Voorzichtigheid is geboden, als de koeien den eersten tijd in de wei zijn. Het jonge gras is te eiwitrijk. Geef daarom iets voer bij dat weinig eiwit bevat, bgv. roggestroo. De koeien de eerste nachten binnen halen. Zorg voor de noodige zouten. Neemt men de hier opgenoemde maatregelen niet, dan kan heel ge- makkelijk kopziekte optreden. Jonge paarden, die in een malsche wei loopen, geven we liever gebro ken tarwe, dan haver, om rachitis te voorkomen. Verdeeling. Zaai om de 14 dagen raapstelen tot eind April. Kropsla om de 3 weken tot half Augustus. Voor half Mei zaaien we Meikonin gin. Daarna Zwart Duitsch of Attrac tie. Boonen kan men zetten tusschen eind April en half Juni. Zet ze niet allen tegelijk. Veel fruit De vruchtboomen be loven veel. Bespuit ze met Bordeau- sche pap als ze volop aan het uit- loopen zijn. Dus voor den bloei. Bin nen 10 dagen na den bloei bespuiten met Californische pap en loodarse- naat. Geen loodarsenaat spuiten op groenten. Loodarsenaat is giftig. Dahlia's worden nu geplant. Zet slechts drie knollen bij elkaar. Veel knollen bij elkaar geeft veel loof en weinig bloem. Niet te veel stikstof mesten. Roode klaver. Van de vele varië teiten voldoen op zandgrond de vol gende het bestRozendaalsche en Groningsche. Voor stoppelklaver zijn aan te bevelenNoord-Fransch en Engelsch zaad. Bakken moeten 's morgens vroeg gelucht worden, maar 's avonds weer tijdig dicht leggen om de warmte er in te houden. Vooral bladgroenten hebben een hooge waarde voor de gezondheid. Het bladgroen bevat ijzer, al deze groenten werken min of meer fun- geerend. Daarbij komt nog, dat we ze het eerste hebben. De wortel moet mee door het loof gevormd worden, eerst op het laatste van den groei krjjgen we de vruchten zooals de erwten, boonen, tomaten, augur ken enz. Samengestelde mest. Voor kleine tuinbezitters is een bemesting met A. S. F. korrels of Granumix het gemakkelijkst. Men geeft dan 5 Kg. per 100 M2. De meest gewenschte samenstelling is 17 x 15 x 18. Een andere samenstelling is 7 x 16 x 24. De laatste is goedkooper dan de eerste, maar er moet nog wat chili- salpeter of ammonsalpeter bg ge geven worden. Beide meststoffen zijn ook geschikt voor vruchtboomen en gazons. Hooi en ondermelk. Ervaren boeren zeggen, dat ze zonder hooi hun boeien niet naar behooren kunnen voeren en zonder ondermelk geen varkens kunnen mesten. Kippenteelt. In Duitschland breidt de kippenteelt zich nog steeds sterk uit. De kippen worden geschat op 88 millioen stuks. Dc gezonde bierdrinker. De Uitgeverij „De Torentrans" te Zeist, die meer „encyclopaedieën" uitgeeft, komt thans uit met een .Encyclopaedic voor voedings- en genotmiddelen" samengesteld door dr. M. Wagenaar, scheikundig-bac terioloog aan den keuringsdienst van waren voor het gebied Rotter dam. Zooals de titel aangeeft be handelt het werk de kennis van eet- en drinkwaren en wel in den meest uitgebreiden zin. Op de eerste plaats wil het een practisch boek zijn, nuttig voor allen die met bereiding, fabricage, keuring, controle, handel enz. van levensmiddelen te maken hebben. Vakkennis zal de handelaar er in ruime mate opdoen en tevens de wettelijke eischen en bepalingen er uit kunnen leeren waaraan ten aan zien van een en ander moet worden voldaan. Maar bovendien geeft dit lgvige boekdeel, tal van interessante vraag stukken behandelend, een antwoord op duizenden vragen, waarbjj die over voeding en hygiëne niet op de laatste plaats de aandacht trekken. Als staaltje van behandeling in bedoeld opzicht zij hier geciteerd, wat de Rotterdamsche bacterioloog ons leert over ons potje bier als graadmeter onzer gezondheid Op een uiterst merkwaardig ver schijnsel willen wg hier de aandacht vestigen. Onder de bierdrinkers geldt reeds lang de opvatting, dat alleen bij gezonde bierdrinkers net schuim tot het laatst toe in het glas blijft en dat bij ongezonde menschen dit schuim direct neerslaat en verdwjjnt. Zooals te begrijpen is, heeft deze uitspraak menigmaal critiek uitge lokt. Velen slaan hieraan dan ook niet 't minste geloof en verwijzen het verschijnsel naar het rijk der fabelen. Inderdaad zit er toch een kern van waarheid in. Ongezonde menschen (en nu hebben wij hier speciaal het oog op maaglijders en patiënten met ingewandsstoornissen) hebben vaak een spoor aceton of een aldehydachtige verbinding in hun adem. Nu is het een feit, dat een schuimlaag, al is deze nog zoo vast en resistent, onmiddellijk in elkaar zakt, wanneer ze in aanraking komt met den damp van een stof als ether, alcohol, aceton enz. enz. Het wonderlijke verschijnsel is daarmede voldoende verklaard; inderdaad zul len dergelijke personen dus het schuim in hun glas zien neerslaan. Bijna overal, zeker van de room boterfabrieken, krijgen de boeren p.m. 80 pet. van hun geleverde melk als afgeroomde melk-ondermelk- „piels" of „fiets" terug. Die ondermelk vertegenwoordigt een geweldige hoe veelheid voedsel, dat door zijn bij zondere samenstelling, de buiten gewone verteer baarheid, de graagte waarmee ze wordt opgenomen, bijna niet te vervangen is. Ondermelk bevat per K.G. gemiddeld35 Gram eiwit, 1 Gram vet en 46 Gram kool hydraten, dit laatste is hoofdzakelijk melksuiker, of als we aangezuurde ondermelk voeren melkzuur. Het gemakkelijkste om de waarde van een voer te bepalen is altijd het vergelijken met andere voeder middelen. Nu is steeds de moeilijk heid om op het bedrijf voldoende eiwit te winnen. Koolhydraten kun nen we gemakkelijk winnen in de vorm van aardappelen, mangels, knolgroen, maïs enz. enz. Als we bij ondermelk zelf de eiwitten en de zetmeelwaarde ver gelijken, dan kunnen wij geen voeder winnen, dat in verhouding zooveel eiwit bevat. Rekenen we even uit, wat een bedrijf terugkrijgt aan ondermelk, als ze acht koeien hebben, die gemiddeld 3500 K.G. melk geven. De totale hoeveelheid is 28.000 K.G, We krijgen 80 pet. ondermelk terug dus 80 maal 280 K.G. is 22400 K.G., we zullen zeggen 22000 K.G. Omdat het eiwit de doorslag geeft, zullen we dat alleen berekenen. We hebben dus 22000 maal 35 Gram eiwit 770 K.G. eiwit, evenveel als we kunnen winnen met twee H.A. erwten, alleen de korrel gerekend. Evenveel eiwit als we kunnen win nen, wanneer we 3 of meer H.A. rogge of haver verbouwen. Alleen het graan gerekend. Zoo zouden we kunnen doorgaan, om de geweldige groote waarde aan eiwit van de ondermelk duidelijk te maken, maar u kunt er zelf nu genoeg vinden. Boeren, die hun melk afleveren zonder dat ze ondermelk terugkrijgen zijn ver achter, Ze voeren een hoe veelheid eiwit van 770 K.G. jaarlijks aan hun bedrijf weg, en dit moet er voeder of kunstmest weer op terugkomen, of het bedrijf verarmt. Bovendien is het een voer dat voor kalveren, varkens en kippen bijna niet te vervangen is, of door midde len die duurder, minder verteerbaar of minder gezond zijn. Door de boeren worden nog al eens bereke ningen gemaakt van de prijzen die worden uitbetaald. Als we de onder melk dan maar op één cent tellen, zijn we er aardig wat naast. En toch, wanneer hij het absoluut zonder ondermelk moest stellen, zou hij de prijs hooger waardeeren of gedwon gen zijn, het bedrijf heelemaal te wijzigen. De ondermelkvoedering heeft ook een groote invloed op de vorm van het bedrijf. Het varkens en kalverenfokken, zelfs het fokken van kuikens wordt er aanmerkelijk door verlicht, veel gemakkelijker en veel minder kostbaar. Dit alles is geschreven, om de boeren nog eens goed te overtuigen van de zeer groote waarde van ondermelk, nu er zijn, die een hoogere prijs zonder ondermelk verkiezen boven een lagere met ondermelk. De practijk zal leeren, dat het gemis van ondermelk een aardige invloed zal hebben op de bedrijfsvorm, de fokkerij van kalveren en varkens. (Lucht de groote stikstofbron). Het is vooral, men kan haast zeg gen, het is alleen de stikstof, die zich niet aan de bodembestanddeelen bindt en die dus gevaar loopt om door verschillende oorzaken voor den plantengroei verloren te gaan. Dadelijk willen we er aan toe voegen, dat ook kali verloren kan gaan. Dit verlies wordt door ver schillende invloeden veroorzaakt. Daar heeft men in dè eerste plaats de uitspoeling veroorzaakt door het gemakkelijk oplossen van het plan tenvoedingsmiddel in het bodem- vocht. Door regen en door overstroo- mingen loopt dus de stikstof gevaar zóóver naar den ondergrond te zak ken of weg te spoelen, dat ze voor plantenwortels onbereikbaar wordt. Dit is wel de belangrijkste factor bij het verloren gaan van plantenvoedssl. Daar er gegronde vrees bestaat, dat thans weer heel wat stikstof voor de gewassen is verloren ge gaan, dient men vooral op de stik stofbehoefte van den bodem te let ten. Want stikstof is een zeer be langrijke voedingsstof voor de plant (Kali, fosforzuur en kalk zijn echter evenmin te missen, dat moet men wel bedenken). Stikstof is namelijk noodig om n van de duurste stoffen in het plantenlichaam te produceeren, dat het eiwit. Men is wel eens bang geweest, dat er door gebrek aan stikstof een tekort aan voedsel zou kunnen ontstaan. Zelfs was er een geleerde professor, die aan het eind van de vorige eeuw voorspelde, dat er omstreeks 1930 hongersnood op de aarde zou heerschen door een tekort aan stikstof, noodig voor plantengroei. Maar die geleerde ver moedde niet, dat er ook nog andere geleerden waren, geleerden, die uit de lucht de aanwezige stikstof zou den weten te binden en vast te leggen in een vaste stof, die weer als meststof zou kunnen dienen voor den plantengroei. Verschillende onderzoekers hebben daar ingenieuse methodes voor bedacht. En wel zulke, die, daar ze geen hooge kosten mee brengen, voor de praktijk van veel beteekenis zijn. Op deze wijze zijn we aan de zoo genaamde luchtstikstofmeststoffen gekomen. Zoo wordt thans de meeste zwavelzure ammoniak bereid. Zoo maakt men de overbekende kalksal- peter. Zco ontstond de buitengewoon snel veld winnende kalkammonsal- peter. Allen stoffen voor den boer en tuinder van veel belang. Als U mij vraagt, zou ik zeggen, bij zooveel stikstofmest behoeft voor hongersnood niet gevreesd te worden. Mits het ook gebruikt wordt en op den juisten tijd. Schadelijke gevolgen van bioscoopbezoek. Een wandeling door bosschen en velden is beter De jonge mensch, die onbeweeglijk voor de betooverende bekoring van filmvertocningen zit, antwoordt met al zijn zenuwen op de vele indrukken die zijn hersenen bestormen. Zijn opmerkzaamheid, die gewoonlijk spoedig vermoeid is, en zich dan door allerlei bewegingen poogt schadeloos te stellen, is nu urenlang aan het filmbeeld gekluisterd, terwijl de in spanning der gedachten door den prikkel van het amusement gemas keerd wordt, aldus een artikel in .Het Kind." De psycholoog Rouvroy heeft op dit gebied belangrijke studies ver richt. De physieke kracht, met een dynamometer onderzocht, bleek na een lange filmvertooning gemiddeld met een vijfde verminderd. Even zoo verminderd bleek de gevoeligheid van de huid. Geconstateerd werden lichte huiveringen. Vaak kwamen duizeligheden voor, terwijl zwakke kinderen klagen over spierkrampen, paraesthesie en dikwijls over neer- slachtigheid en algemeene moeheid. Zeer vaak bemerkten de onderzoekers een nerveuze overprikkeldheid, die dikwijls nog den dag na de voor stelling voortduurde en dan explo deerde in woede-uitbarstingen over kleinigheden. Talrijk zijn de gevallen van „pavor noctornus" (onrustige slaap, somnambulisme, slapeloosheid) Het spreekt weer vanzelf, dat sterke filmindrukken niet bij alle jongelui gelijke zenuwstoringen ten gevolge hebben. De wereld zou dan nog veel meer krankzinnigengestich ten tekort komen dan thans. Doch de aangerichte schade in het zenuw, gebied is toch ook weer, algemeen gesproken, zeker niet te onderschat ten. Deze feiten verdienen alle aan dacht van onze ouders. Zij leeren hoe. reeds om redenen van lichame lijke gezondheid het bioscoopbezoek door kinderen dient te worden be perkt. En waar het hier over ver schijnselen van nerveuzen aard gaat, bedenke men dat overbelasting, uitputting, verhoogde prikkelbaar heid, e.d. van het zenuwstelsel op hun beurt weer psychische afwijkin gen kunnen bevorderen. Waar van onze jongens en meisjes op school toch al zoo veel wordt gevraagd, dient men er dus zeker voor te zorgen, dat zij die ontspanning krijgen welke inderdaad ont-spanninj van krachten is, en niet een over dreven groote nieuwe inspanning met zich meebrengt. Natuurlijk hangt er veel af van den aard der vertoonde films. Een onschuldige klucht, een Mickey Mouse- of Popeye-historie kan na ingespannen studie veel goeds doen, evenals mooie natuurfilms. Maar zelfs deze vervangen niet de waarde van een wandeling door bosschen velden, waar onze kinderen leeren kunnen om zélf hua oogen te ge bruiken, en tevens het lichaam de noodige beweging vindt. En ook geeft de bioscoop, hoezeer zij de verbeelding ook moge prikkelen, daaraan nog niet een ontwikkeling die tot vruchtbare, scheppende fan tasie voert. Er bestaat een groot verschil tusschen het zitten in 'n leunstoel voor een scherm, waarop alles kant klaar wordt aangeboden, en de ontwikkeling in vaardigheid van hoofd en handen, die reeds het meest eenvoudige knutselwerk kan bieden. Onze tijd vraagt om zelfstandige menschen, terwijl de bioscopen maar al te vaak het ontstaan van een geestelijk massaproduct bevorderen. ERNSTIG ONGELUK ONDER HORN. Een dood, een zwaar en twee lichtgewonden. In den avond van Zaterdag trok ken tal van personen, die met hun paarden militaire voertuigen naar hun plaats van bestemming in de buurt hadden gebracht, weer huis waarts. Op den Hornerweg trokken ook verschillende voerlui met hun paarden in de richting Roermond. Onder hen bevonden zich Evers uit St. Odiliënberg, die in dienst was bij den bierbottelaar Oyen te Roer mond en A. Ngssens, wonende aan den Schuitenberg. Zij hadden een drietal paarden bg zich. Daar de meeste voerlui er niet op gerekend hadden, dat het zoo laat zou worden, hadden velen geen licht bij zich. Omstreeks half 9 werd het groepje menschen en paarden achterop ge reden door een drietal burger vracht auto's uit Utrecht, onder leiding van een luitenant der genie met bestem ming Roosteren. De eerste der drie auto's passeerde het groepje, maar de tweede reed door onbekende oorzaak van achteren op de menschen en dieren in. De wagen schoot vervolgens naar het linker weggedeelte en kwam daar in botsing met een personenauto van de garage Turlings uit Echt, bestuurd door een militair van het vrijwillige Landstormkorps Auto- dienst en waarin een kapitein zat. Door krachtig remmen van den be stuurder werd erger onheil voor komen, al liep de wagen flinke schade op. De vrachtauto vloog na de botsing over het rijwielpad den berm over en schoot het steile en diepe talud af juist voor de eerste doorlaatbrug ter plaatse. In zijn val kwam de hooge carosserie nog in botsing met een dikken canadaboom. De inzit tenden kwamen met lichte verwon dingen vrg. Erger waren de paardenbegeleiders er aan toe. De 35jarige Evers werd gedood en de overigen ernstig ge wond. Drie paarden werden gedood. FABRIEKSBRAND TE TEGELEN. De eigenaar gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte een voorbijganger, dat er brand was uitgebroken in de Nordhauser roltabakfabrieken van den heer N. H. op den Roermond- schen weg te Tegelen. De voorbijganger sprong van zijn fiets en trachtte den eigenaar, die het aan de fabriek grenzend woonhuis woont, te wekken. Toen hij ondanks alle pogingen hierin niet slaagde, begaf hij zich naar het politiebureau. Deze alarmeerde de brandweer en begaf zich naar de plaats des ODheils. Vanzelfsprekend had intusschen de brand een flinken omvaDg aan genomen. Toen de Tegelsche brand weer, bediend door de Broeders van het Missiehuis, arriveerde bestond groot gevaar, dat de massale fabrieksgebouwen en het belendend woonhuis een prooi der vlammen zouden worden. Met volle energie werd het vuur, dat was ontstaan in de sauskamer en de droogkamer de belangrijk ste afdeelingen der fabriek bestreden en dank zij het manmoedig optreden der broeders brandweer lieden werd aan de vernielzucht der vlammen een spoedig halt toege roepen. Intusschen was voor een waarde van duizenden guldens verwoest. Maandagmorgen was het parket uit Roermond op de plaats van den brand aanwezig. Op last van den heer officier van justitie te Roermond, mr. Rieter, werd de eigenaar N. H. verband met den brand, gearre steerd. Hij is naar Roermond over gebracht. Boerderij in vlammen opgegaan Dinsdagavond om zeven uur be merkten de kinderen van den land bouwer Gieles aan de Hutstraat te Oss, die alleen thuis waren, dat in het achterhuis van de boerderij brand was uitgebroken. Onmiddellijk waar schuwden zij de buren, waarop deze een deel van het vee uit de stallen wisten te redden. Inmiddels breidde het vuur zich snel uit. De gealarmeerde plaatse lijke brandweer slaagde er niet m, de boerderij te behouden. Deze werd geheel een prooi der vlammen. Eeni- ge varkens, en een aantal kippen, die niet tijdig in veiligheid konden worden gebracht, verbrandden. Ook de inboedel en'eenige landbouwma chines werden door het vuur vernield. Roofmoord te Holten. In den nacht van Zondag op Maan dag, is de ruim 71-jarige landbouwer - J. Leetink in zgn woning te Look, gemeente Holten, vermoord. Zijn on geveer 61-jarige vrouw is zwaar mis handeld en werd in zorgwekkenden toestand in de keuken gevonden. Veestal afgebrand. Zaterdagnacht - is door onbekende oorzaak brand ontstaan in den alleen staanden veestal van den veehande laar A. H. Oost.erens aan den weg Volkel-Mill te Uden. Een juist passeerende automobilist, die het gebouwtje zag branden, waarschuwde onmiddellijk de bewo ners van een dichtbij gelegen huis, die op hun beurt de brandweer van den brand in kennis stelden. Deze kon echter niets meer tegen het vuur uitrichten. Vijf paarden en elf runderen kwamen in de vlammen om. De heer Oosterens, die in Volkel, gemeente Uden woont, was niet voor het vee, doch wel voor den stal verzekerd. f 10.000 in den grond verstopt. In het dorpje Varik ten Westen van Tiel overleed dezer dagen de I-jarige P. de C. Deze man leefde zeer sober. Reeds vele jaren was hij weduwnaar en had hulp van een huishoudster. Kort na het overlijden van den bejaarden man kwamen de erfgenamen in het sterfhuis bijeen. Op aanwijzing van een nichtje van den overledene afkomstig uit Waar denburg, werd naar „De Geld." meldt, midden in het woonvertrek een steen opgelicht en het zich er onder be vindende zand uitgegraven. Na eenig graven stiet men op een pot welke te voorschijn gehaald niet minder dan tien duizend gulden bleek te bevatten. Uit den toestand, waarin een en ander verkeerde, kon worden afge leid, dat deze schat zich geruimen tijd op deze plaats moet hebben bevonden. VENRAY, 15 April 1939 Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille in brons aan onze vroegere dorpsgenoote Mej. Petronella Pouwels, thans dienstbode bij mevrouw H. Esser-le Brun te Princenhage. Is uw radiotoestel ingeschreven Vermoedelijk zou men merkwaar dige cijfers beleven, indien alle be zitters van radio-ontvangtoestellen, die daarvan nog geen aangifte heb ben gedaan plotseling tot aangifte overgingen. Toch is deze aangifte verplicht, binnen 14 dagen nog wel, kan men op de postkantoren „gratis" aangifteformulieren krijgen en staat op nalatigheid in dezen zelfs hechte nis van ten hoogste 6 maanden. Aangifte is een kleine moeite, waardoor men zich groote kosten en moeilijkheden kan besparen. Als de controle-ambtenaar komt is het te laat.... Schutterij Het Zandakker. Naar wij vernemen zal de schut terij Het Zankakker Zondag 21 Mei ellAnflia w> a.s. een groot schuttersfeest organi- c seeren, bij gelegenheid van 't 10-jarig bestaan van den schuttersbond man Venray en Omstreken en tevens van vóórdat U hem tf\ 't 10-jarig bestaan der schutterij hebt laten neny, Zandakker. keer zal hij er Ij. Met de voorbereidende werkzaam- j. heden is reeds een aanvang gemaaktweel mJ "0* en 't geheel beloofd schitterend te ^ru's poeder der worden. Behalve schieten en optocht pijn geneest. b zullen er nog diverse wedstrijden Kruis poeders plaats vinden, waarvoor prachtige ODaewekthpid prijzen beschikbaar worden gesteld. Venray zal weer eens kunnen ge- pri:s per poe<U nieten van een kleurrijke optocht i en oude folklore. \t P°eders' 45 ci, per koièi LUXOR-THEATER. 80 ct. VerkrJ Sonja Henie in „Een meisje uit en Drogisten. Duizend." Het leven is toch heusch niet altijd makkelijk voor eenrond- reizenden variëtétroepWie toevallig mee in den trein zit en hen vroolgk hoort babbelen, kan niet begrijpen dat ze gewoonlijk platzak zijn. Zulk een troep heeft Tad Spencer, een Amerikaansch revuedirecteur, wien het niet voor den wind gaat. En ziet, als de nood het hoogst is... moet het gezelschap zgn intrek nemen en een eenvoudige dorps herberg en de waard heeft een aar dig dochtertje. Deze Greta Müller blijkt nu een geweldig schaatsen- rgdster te zgn, een wereldwonder op het gs en Tad Spencer heeft onmid dellgk een prachtig plan. Hij wil een voorstelling geven te St. Moritz op de ijsbaan en dan deze Greta als voornaamste attractie engageeren. Ed Greta stemt daarin toe. Het ijsfeest vindt plaats en het D U T M succes is geweldig. Tad Spencer komt er weer heelemaal bovenop. Maar de vader verneemt er niets van en laat Greta mededingen in het gstournooi der Olympische spelen, waar zij ook inderdaad Wereldkampioene wordt. Na dezen triomf verbindt Greta zich aan het gezelschap en anderzijds geeft zij het jawoord aan een jour nalist, die haar tot dezen roem heeft opgevoerd en wg besluiten met den opbloei van het gezelschap, dat wonderschoone voorstellingen geeft, nu het zoo geweldig verrijkt is door deze Ijskoningin, wier prestaties aan het ongeloofelijke grenzen. Als tweede film draait„Avonturen in het Bosch." In den laten avond krijgt een man eensklaps telefonisch bericht. De politie is hem op de hielen, hij zal moeten vluchten... Hij pakt in allen haast wat kleeren in zijn koffer en verlaat zijn huis. Voortsuizend over de breede wegen, in de groote auto, die hij tot zijn beschikking heeft, ontdekt hij na eenigen tijd, dat hij wordt gevolgd. Meer gasMeer snelheid.... De ach tervolger doet het hem na. Intusschen zit in die tweede auto een persoontje, dat heelemaal niets heeft uit te staan met de politie. Het is niets anders dan zgn kwaad geweten, dat de gerechtigheid hem achtervolgt. En doordat ze bang zgn voor elkaar, rijden ze zoo hard, en wijl ze zoo hard rijden, krijgen ze de motorpolitie achter zich aan. Alle kranten hebben reeds weken lang hoofdartikelen gewijd aan de misdaden van een allergevaarlijkste gangster Dutch Nelson. In het na burige dorpje krijgt de Sheriff be richt dat Nelson zich in dezestreek moet ophouden en wordt voor goed onschadelijk gemaakt. Natuurlijk vormen de gevluchte nu een paar, maar eerst moeten zg elkaar nog vertellen, waarom ze zoo bang zgn geweest. Zij had het ouderlijk huis willen ontloopen en hg wou niet ge tuigen in een rechtzaak tegen een vriend en was daarom gevlucht. VENLO. Ojfoc eeniging ven lag voer 2.572.0)0 Kippeneieren! 3 Kleine eiereif Eendeneitref J ROERMGNffle vereeniging tea aanvoer 6.700* Kippeneieref 3 Eendeneierej 2. CedudoM Een onzeden meldt ons daéEE kilometer heppe minste repari e dat ze oerstcege de prijzen z Electro laioac kettingkaste! she: nen- en buitf e deelen. Wilt U vrede in huis koopt dan een Spaarketels, Waschfornuisjes, electr. en handkracht Waschmachines en Wringers, alle zink en em. waren en huishoudelijke artikelen. Kachelkunstmoeders, Pijpen en Ellebogen. Puntdraad, gladden draad, nagels, krammen, vier- en zeskant vlecht werk, Ursus vlechtwerk, afrastering- palen enz. UNEN Telefoon 191 Indien Uw matrassen, stoelefi, canapé's, divans en fauteuils ver- Bleten of kapot zgn, dan wenschtU deze toch degelijk en vakkundig ge repareerd te hebben. Nu dan, komt, of vraagt eens prijs aan bij de Eerste Venraysche Meubelstoïfeerderij. Beleefd aanbevelend, Merseloscheweg 10, Venray Auto te I Het oor tens Linoleum, Ct Inlijsten fia's Bontekoe Ünd: li

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6