DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Zaterdag 25 Maart 1939 Zestigste Jaargang No 12 Wat zal Mussolini doen. Terug tot de natuur» Voor de vrouwen. Gemengde Berichten Bestrijding Colorado kever in Venray. De zoogenaamde „annexatie op verzoek" van Tsjecho- Slowakije door Duitschland heeft een geheel nieuwen toe stand geschapen. Het ver trouwen van de overige wereld in het Derde Rijk is vernietigd en er teekent zich een frontvorming af van de democratische staten tegen het Duitsche streven naar Germaansche overheersching in Europa. Chamberlain en zijn medestanders voelen zich bedrogen. Het wachten is nu op de eischen van Italië, welke zullen uitmaken of er vrede of oorlog zal zijn. Op internationaal-politiek ter rein hebben wij een zeldzaam stormachtige week achter den rug, een week waarin de open bare meening in de wereld een zwaarder schok heeft gekregen dan haar ooit was toegebracht, zelfs door het huidige regiem in Duitschland, zooals Chamberlain het in zijn geweldige rede te Birmingham uitdrukte. Wij gelooven, dat die rede de scherpste veroordeeling, het zwaarste vonnis vormt, dat over de Duitsche machtswellust en den Duitschen woordbreuk kan wor den geveld en dat zij duidelijker dan welke beschouwing ook den afschuw, maar ook de bezorgd heid van de wereld weergeeft, met betrekking tot de daad van de vorige week, die met weer- gaiooze snelheid en in overom- pelend tempo een onafhankelijken staat van de kaart van Europa wegvaagde. Wij zijn heusch niet zoo naïef, om Engeland en Frankrijk uit sluitend te zien als de edele verdedigers iran het recht van menschdom daarnaar hebben zij in het verleden heusch niet altijd gehandeld maar dat neemt niet weg, dat wij het ten volle verstaan, dat in de houding van de wereld ten opzichte van Duitschland de sympathieën van het menschdom thans vrijwel onverdeeld staan aan de zijde van Chamberlain en van degenen, die tot nu toe ondanks alle te leurstellingen niets hebben na gelaten, om door onderhandeling met de dictatuurstaten een betere wereld te scheppen. Bijna tot eiken prijs wilden Chamberlain en de zijnen vrede, omdat een moderne oorlog van de wereld een hel zou maken, maar nu door verraad en meineed blijkt, dat de dictatuurstaten de wereld willen beheerschen en het hoogste goed van de menschheid: de vrijheid, in gevaar brengen, nu zegt zelfs een Chamberlain, boven zoo'n vrede gaat de vrij heid; wanneer den mensch zijn natuurlijke vrijheid wordt beno men, zijn geestelijke vrijheid, zijn vrijheid van godsdienst en ge weten, dan is het leven niet meer waard geleefd te worden, dan moet den aanranders van die vrijheid desnoods met wapenge weld een onverbiddelijk halt worden toegeroepen. Dat heeft Chamberlain gedaan in kloeke taal en we kunnen ge rust zeggen, dat de heele wereld buiten de dictatuurstaten om, die rede begroet en toegejuicht heeft als een verlossend woord, als een kreet van eigen hart. Die rede ademde teleurstelling en verbittering en zij vormde een vernietigende aanklacht tegen Duitschland. - In waardige taal verklaarde hij dat Duitschland de plechtigste beloften heeft verbroken en ver dragen heeft geschonden, die het vrijwillig op zich had geno men. Het was een verfijnde weer gave van de uitbarsting van Cooper, die aan het hoofd van Duitschland een drievoudigen verrader en meineedige zag staan 1 Tot nu toe had Chamberlain vertrouwen getoond in den Füh- rer van het Derde Rijk. In zijn rede heeft hij thans moeten erkennen, dat hij zich in Hitier vergist heeft en dat hij schandelijk is bedrogen. De weg van München kan niet verder worden bewandeld. Dat is alleen de schuld van Duitschland, dat met één slag de toenaderingspolitiek van Cham berlain heeft vernietigd. De geheeie Britsche natie staat als een man achter Cham berlain. Men voelt het als een opluchting, dat Chamberlain ge zegd heeft, dat op zijn woorden daden zullen volgen, welke Duitschland in de toekomst van dergelijke daden zal weerhouden. Die daden zullen niet alleen bestaan in een nog sneller be wapening, maar ook in nauwer aanhalen van de banden met alle staten, die willen strijden tegen het Duitsche imperialisme, tegen den droom van de stichting van een wereldrijk. Ook Rusland wordt hierbij niet uitgesloten. De gedachten gaan uit naar een Europeesch verzet met de wapenen tegen dit Duitsche stre ven, een verweer, dat Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland moet omvatten, maar ook alle staten in Oost-Europa, die van daag of morgen onder de Duit sche bedreiging liggen. Als er van nu af, aldus een beschouwing in de Msb., een werkelijke omsingelingspolitiek gaat gevoerd worden, waarbij misschien zeer zware offers zul len gebracht worden, om de om singeling volkomen te maken, heeft Duitschland dat alleen aan zichzelf te wijten. Welk een prachtig, welvarend ijk had Berlijn na München kunnen bouwen, als het zijn krachten aan Duitschland zelf had willen wijden, inplaats van te droomen van een wereld-im perium, dat 'alle desillusies van den droom omvat. Nu vindt het weer, evenals in 1914 de wereld tegenover zich. Zelf echter staat het nog veel eenzamer dan in die sombere dagen. Want het is nauwelijks denkbaar, dat nog één land zijn lot zou willen verbinden aan de gewelddaden van een land, dat daardoor de geheeie wereld tegen zich in het harnas jaagt en aldus aan zijn eigen onder gang werkt. f Een direct gevolg van het stel ling nemen der democratiën tegen de Duitsche veroveringszucht is het niet erkennen van de annexa tie van Tsjecho-Slowakije door Engeland, Frankrijk en Amerika. Amerika heeft bovendien reeds economische maatregelen getrof fen tegen Duitschland, o.m. door verhoogde invoerrechten op Duit sche artikelen. Duitschland heeft natuurlijk gezorgd, dat de rede van Cham berlain tot geen enkelen Duitscher is doorgedrongen; de bladen hebben haar niet gepubliceerd, die spuwen alleen hun gal erop uit en buitenlandsche bladen heeft men zorgvuldig geweerd En Zondagavond is Hitler met pracht en praal en onder een aan delirium grenzend enthousiasme in het rijk versierde Berlijn als een overwinnaar ontvangen en Göring huldigde hem zoowaar als de groote vredestichter in Midden-Europa 1 Het volk slikt dat alles, weet trouwens niet beter en meent, dat de Führer juist handelde, want Tsjecho-Slowakije heeft toch Duitschland om hulp ge vraagd. Hier werkt de duivels- geraffineerde propaganda, die de Volkskrant aldus in een paar woorden typeerde: „Er zijn in de wereld misdadi gers, die zeer op formaliteiten gesteld zijn. Hitier, de moderne stedendwinger is gewoon, zich eveneens te beroepen op for meele verklaringen, die zijn han delingen een schijn van rechts grond moeten geven. De groote vraag, die de heele wereld bezig houdt is: wat nu Chamberlain breidde deze vraag wat uit aldus: „Is dit het einde van een oud avontuur of het begin van een nieuw Is dat de laatste aanval op een kleinen staat, of moet die gevolgd worden door andere Is dit inderdaad een stap in de richting van een poging tot overheersching van de wereld door geweld Van officieuze Duitsche zijde heeft men gepoogd, Chamberlain een antwoord te geven. Daarin heet het o.m.: Niet zonder leedwezen neemt men kennis van Chamberlain's opvatting, dat hij zich moet af vragen of de oplossing derTsje- cho-Slowaaksche kwestie de laatste aanval is op een kleinen staat" er. of Duitschland wil trachten de wereld met geweld te beheerschen. Want tenslotte moet Chamber- Iain het onderscheid kennen dat bestaat tusschen de historische en politieke betrekkingen van Tsjecho-Slowakije en Duitschland en de historischesen politieke positie der overige kleine staten van Europa ten opzichte van het Duitsche rijk. Te Berlijn ziet men voor geen der overige Europeesche volken eenigerlei reden zich op één lijn te stellen met het gewezen Tsje cho-Slowakije. In een Duitsche radio-uitzen ding vingen wij nog op, dat dit geldt o.m. voor Denemarken, België en Nederland. Wij behoeven ons dus niet op één lijn te stellen met Tsjecho- Slowakije. Wat zal dat in ons land een gerustheid geven. Duitschland zegt 't zelf. Maar in ernst: denkt men daar nu heusch nog, dat wij hier zoo iets nog in vertrouwen gelooven? En hoe is 't dan met die ver klaring van Hitier: geen enkele territoriale eisch meer in Europa en geen enkele Tsjech inlijven bij 't Rijk? „Ze wantrouwen me, maar ik heb 't er ook naar gemaakt" kan Hitier verzuchten. De vraag van het „wat nu ligt wellicht meer in Rome dan in Berlijn. Welke"Jeischen zal Mussolini Zondag stellen Het Fransche volk staat als één man achter zijn regeering en die wijst elke gedachte aan ge- biedsafstand af. Van de eischen van Mussolini hangt het af, of er vrede zal zijn of oorlog. Zondag zullen wij het weten. Voor Zondag zullen na alle diplomatiek geconfereer van deze week de fronten duidelijk be paald zijn. En dan kon het democratische front wel eens zoo krachtig zijn, dat Mussolini, die zich nog niet gebonden heeft, daarmede bij zijn eischen terdege rekening houdt. aatie van den B. B. b;j de Regeering ia aanhangig gemaakt. In de eerst komende dagen zal aan ieder huis een circulaire worden bezorgd, waar in gewezen wordt op de noodzake lijkheid van het spuiten. Dit aange vuld met een vragenlijst, waarin opgave wordt verzocht van de grootte der aardappelperceelen en of de teler zelf dan wel georganiseerd de be spuiting zal uitvoeren. Kosten hier voor hangen natuurlijk van de grootte der perceelen en het aan te wenden sproeimateriaal af. Ben en ander zal door de Centrale Commissie worden geregeld. Een bijzondere moeilijkheid geven de kleine tuintjes die met groote sproeiers niet te bereiken zijn. Toch moeten ook deze aardappelen bespoten worden. De Plantenziektekundigen Dienst wijst er op hier de aardappelen zoo te zetten, dat bij het sproeien groen ten als sla, spinazie en dergelijke niet geraakt worden. Arsenicaat is een vergift,Zwaarmede de noodige voorzichtigheid moet betracht worden Aan het einde der vergadering dankte de Voorzitter allen voor hun medewerking en in het bijzonder de heer van de Laar met assistent, die ondanks de verre afstand toch ter wille heeft willen zijn. voornamelijk om het lichaam de noodige temperatuur te verschaffen- De aanwezige koolstof wordt door de opgenomen zuurstof bij de adem haling verbrand tot koolzuurgas, dat wij uitademen. Door die verbranding ontstaat warmte en die warmte geeft ons kracht, om beweging en arbeid te verrichten. Net als een stoomma chine, waarbij het water eerst moet worden verhit tot stoom, welke de machine in beweging brengt. Daar de vetten ruim tweemaal zooveel koolstof bevatten als de koolhydraten, leveren ze ook veel meer warmte aan het lichaam. Veel koolhydraten zitten in aard appelen, wortelgewassen en meel soorten, terwijl olie, spek en plant aardige en dierlijke vetten bijna geheel uit vet bestaan. Aschbestanddeelen of zouten die nen vooral voor de vorming van de beenderen. Deze bestaan voor het grootste deel uit fosforzure kalk. Kan het lichaam de noodige zouten niet in voldoende mate of in de goede verhouding opnemen, dan is daarvan verzwakking van het been- dergestel of Engelsche ziekte het gevolg. Hierbij spelen ook de vita minen een rol. licht karretje is. Al het waschgoed zet U hierop en U kunt alles in een maal wegrijden. En de waschknippers bewaart U misschien in een trommel, die bij U op den grond staat als de wasch op gehangen wordt Hoe vaak moet U daarvoor niet diep bukken Een huisvrouw die het druk heeft kan haar krachten beter gebruiken. Als U een zakje maakt met een flink groot split er in en zoo mogelijk een haak eraan (b.v. een kleerhanger) dan kunt U deze zak metdewasch- knijpers er in bij U aan de lijn han gen en U hebt de knijpers voor het grijpen. Hiermee zijn nog maar 'n paar voor beelden genoemd van „zuinigheid" met arbiedskracht. Misschien ontdekt U bij U zelf nog veel meer mogelijkheden om te be zuinigen. Laat U er dan niet van terugschrikken, eens een grondige wijziging in verschillende gewoontes te brengen. Denk niet dat dit getuigt van lui heid; integendeel, het geeft blijk van practisch inzicht, en het zaljU ken merken als een verstandige huis vrouw die doordat ze zuinig is op zichzelf, haar gezin'groote verdiens ten bewijst. Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. Op Initiatief van onzen Burge meester, den Edelachtb. Heer Mr. Janssen, werd in de Landbouwschool alhier een vergadering belegd, waar bij vertegenwoordigd waren de voor zitters van Boerenbonden, Tuinbouw- vereenigingen, Jonge Boeren ei technische Adviseurs. De Burgemeester leidde de ver gadering en zette het doel van de bijeenkomst uiteen, n.l. om te komen tot een gezamenlijke bestrijding van den Colorado-kever. Deze kever, die van België uit Frankrijk ons land binnendringt, wordt niet alleen een ernstig gevaar van onze aardappel teelt, maar is nu al een groote moeilijkheid voor onze export. Vandaar dat deRegeerihg dit jaar controle en sproeing van de aard appelen verplichtend heeft gesteld. Na een en ander hierover te hebben toegelicht, werd door de vergadering besloten voor de geheeie Gemeente een Commissie aan te wijzen met als Voorzitter den heer Burgemees ter en leden de voorzitters van de resp. Boerenbonden met de technische adviseurs. Daarnaast zou in elke afdeeling van den Boerenbond een subcommissie worden gevormd, be staande uit de voorzitters van de Tuinbouwvereenigingen en van de Jonge Boeren met de technische adviseurs. Zij zullen ieder in hun kring in overleg met de Centrale Commissie den spuitdienst organi- seeren. Bij de bespreking hierover stuitte men op verschillende tech nische moeilijkheden. Doordat nu juist de heer van de Laar, Controleur van den Planten ziektekundigen dienst ter vergadering kwam, werden ook deze moeilijkheden opgelost. Uit een en ander bleek wel, dat bij een goede organisatie met het spuitmateriaal in de gemeen te aanwezig de besproeing wel uit te voeren is. In de tweede helft van Mei, drie weken later nog eens en vermoede lijk nog een derde maal weer drie weken later, zal er gespoten moeten worden met arsenicaat. Dit wordt gratis beschikbaar gesteld via het Hoofdbestuur van den L.L.T.B. De verdere Kosten komen voor de aard appeltelers. De Voorzitter wees er op, hoe in deze de Zuidelijke Provincies gedu peerd werden, wat een zekere onbil lijkheid in zich heeft. De heer van de Laar deelde mede, dat deze zaak dooi: de hoofdorgani- ONZE VOEDING» Het is een bekend verschijnsel, dat men onder de natuurvolken pracht kerels vindt met een ijzersterke constitutie, die gelukkig nog onbe kend zijn met en ook geen behoefte hebben aan allerhande bak- en pud dingpoeders, groenten inblik, potjes conserven, middelen om de eet- en slaaplust op te wekken. Nu zal het van den anderen kant ook wel waar zijn, dat onder die primitieve woudbewoners de kraak wagens, de zwakkelingen al het onderspit delven, eer ze den vol wassen leeftijd genaderd zijn en er dus een natuurlijke selectie plaats heeft, waardoor alleen de sterksten overblijven. Maar men moet toch ook toe geven, dat men door de talrijke middelen, welke overal worden aan- geprezen, zich al gauw kan laten verleiden tot het nemen van allerlei proefnemingen op hygiënisch gebied waarbij men zijn maag radikaalkan bederven. Het is wel opvallend, dat men onder de landelijke bevolking de gezondste menschen vindt met ste vige ledematen en gezonde kaken, niettegenstaande men vaak van de moderne voedingsmiddelen toeten noch blazen weet. Nu zal men wellicht opmerken, dat die bevolking de frissche gezon de buitenlucht eiken dag met volle teugen kan inademen en de zon on gehinderd hun hoofden kan beschij nen. Dat is zoo, maar ge zult toch moeten toegeven, dat de mensch voor de instandhouding van het lichaam, toch ook niet alleen van lucht en zon kan leven. Neen, het schijnt, dat deze men schen in hun voedsel alle noodzake lijke voedingsbestanddeelen ontvan gen, die voor een gezonden groei noodig zijn. En inderdaad, wie hun leefwijze eens wat van naderbij gaat bekijken komt tot de verrassende conclusie, dat als het ware door instinct, door ondervinding zou ik haast zeggen, men kan spreken van een volwaar dige voeding. Echte, natuurlijke, ge zonde kost, voortbrengselen van akker, tuin en vee, zooals de natuur die oplevert. Wenken voor de zuinige huisvrouw» Het is nog niet zoo heel lang ge- leden, dat men geen begrip had van de bestanddeelen, die noodzakelijk in ons voedsel moeten aanwezig zijn. Aan den Duitschen onderzoeker Liebig komt de eer toe, deze stoffen aan de onwetendheid te hebben ont rukt. Hij kwam tot de ontdekking, dat voor een volledige voeding noodig zyn: water, eiwit, koolhydraten (zet meel en suiker) vetten en aschbe standdeelen of zouten. Alle voeding stoffen bevatten deze geheel of ge deeltelijk en dan in meer of minder opneembaren vorm. Zoo bestaat ons lichaam voor on geveer de helft uit water. In ons bloed en de spijsverteringssappen vormt water verreweg het grootste percentage en zonder water zou er van een sappig stukje vleesch geen sprake zijn. Eiwit is noodig voor de vorming van spieren en vormt ook een voor naam bestanddeel van de vertering- sappen. Het zit veel in erwten en boonen, rood vleesch, melk, eieren, kaas en visch. Het gaat met het voedingseiwi! net hetzelfde als met een huis, dat men wil verplaatsen. Men breekt zoo'n huis af en bouwt het elders op. De eiwitten van het voedsel worden ook in het lichaam eerst ontleed in aparte bouwsteenen, aminozuren genaamd, welke met het bloed worden medegevoerd, om weer tot lichaamseiwit opgebouwd te worden. Nu is het eigenaardig, dat som mige voedereiwitten niet alle bouw steenen bevatten, die voor den volledigen opbouw van de lichaams eiwitten noodig zijn. Zulke eiwitten heeten onvolwaardig, in tegenstelling met de volwaardige, zooals melk. Door het gebruik alleen met onvol waardige eiwitten loopt het met de gezondheid al heel gauw mis. Het is dus aan te raden, vooralle voorzichtigheid van dit voedings middel liefst twee of meer soorten naar binnen te spelen. Koolhydraten en vetten dienen Hebt U er wel eens aan gedacht, dat U, behalve met geld en goed, ook met Uzelf zuinig moet zijn? Wanneer U een drukke huishou ding hebt dan spreekt het van zelf, dat U 's avonds blij bent, dat U eens rustig kunt gaan zitten. Maar dan moet het niet zoo zijn, dat U over vermoeid bent. Een oververmoeid mensch is prikkelbaar en vaak niet meer in staat om voor de andere huisgenooten een begrijpend en hel pend woord over te hebben. Kijken we nu eens naar de heele rij van dagelijksche bezigheden, die we iederen dag moeten verrichten, maakt U het zichzelf dan wel niet eens moeilijker dan wel noodig is Heel vaak is er op het werk, en de manier van werken nog wel iets te bezuinigen. Beginnen we eens met de keuken te bekijken. Daar wordt dagelij ksch een heele afstand geloopen. Hebt U wel alles practisch staan, zoodat U geen onnoodige omweg- getjes behoeft te maken? Wanneer de zoutpot bjj het fornuis hebt, dan bespaart U dit een wandeling naar de kast. Gemakkelijk is het als de zoutpot ophangt bij het for nuis; op dit warme plaatsje blijft het zout meteen mooi droog. Een tafeltje bij het fornuis, waar op alles geplaatst kan worden, wat bij 't koken noodig is, zal U ook vast goed bevallen, vooral als hierin een la is voor lepels en vorken en andere dingen. Ook een plaatsje voor de pannen in de buurt van het fornuis is gemakkelijk. En dan de kastenWanneer deze met overleg worden ingepakt, dan kunt U zich veel last besparen. Pakt U eens alles wat U niet dagelijks noodig hebt boven in de kast, en zet U de andere dingen voor het grij pen. Niet te dicht in elkaar en niet boven op elkaar en alles zooveel mo gelijk voorin. Een rekje of lijntje aan de binnen kant van de keukenkastdeur voor scheplepels die kunnen hangen, is zeer practisch. Als U op deze manier de keuken zoo „zuinig" mogelijk ingericht hebt, dan moet U er nog aan denken: ,Bezint eer gij begint". Als U van te voren Uw werk even rustig over denkt, en in gedachten opschrijft wat U allemaal noodig hebt en U neemt dit in éénmaal mee, dan kunt U zich hiermee veel noodeloos heen en weer draven besparen. Wist U dat ook de lichaamshou ding van zoo grooten invloed is op het moe worden De werkjes waarbij men voorover gebogen staat, vragen heel veel van onze krachten, en zullen U dus spoe dig vermoeienVermijdt dit dus zoo veel mogelijk en laat U er een3 toe verleiden, om wat meer te gaan zit ten. Schillen van aardappelen enjschoon- maken van groenten, dat zijn dingen waar U bijna altijd bij kunt zitten. Maar dan moet U er ook werkelijk emakkelijk bij gaan zitten. Zoo noo dig een kussen op de stoel, zoodat U goed ver met Uw armen boven de tafel reikt, en zonder nu weer krom te moeten zitten. Afwasschen is eveneens een werkje waarbij U heel goed kunt zitten. Strijken Hoe dikwijls hebt U daar van niet een moeden rug en pijnlijke voeten. Neem U de volgende strijk- dag nu eens een stoel; zet alles wat U noodig hebt bij het strijken onder Uw bereik en strijkt U nu de platte wasch eens zittend. Let vooral goed op de juiste hoogte van de armen boven de tafel, anders krijgt U ver moeide schouders of indien U te hoog zit een stijven rug. Op waschdag wordt er vaak heel wat van Uw krachten gevraagd. Hebt U er dan wel eens op gelet of U wel gemakkelijk staat Als de tobbe te laag staat, dan moet U zelf veel te krom staan en U bent dan veel eer der moe dan wanneer U rechtop bij de tobbe kunt staan. U kunt heel gemakkelijk dit kwaad verhelpen door onder de pooten van de schraag voor de tobbe een paar klossen te maken. Moet U met het waschgoed een eind loopen naar de bleek of de drooglijn, kijkt U dan eens of er niet een oude kinderwagen, of een ander Honderd wagons met eieren naar Duitschland, Maandag zijn de eerste honderd van de totaal ruim 400 wagons met eieren in koelhuisverpakking, welke de Duitsche Reichs Eier stelle boven de gewone afname besteld heeft, naar Duitschland verzonden. Eierhandela- ren en coöperaties uit verschillende deelen des lands hebben ze geleverd. Kort geleden zijn hier te lande Engelsche importeurs begonnen over eenkomsten aan te gaan voor in koelhuizen te bewaren eieren. Vorige week betrof dit samen een paar hon derd wagons eieren, waarvan een belangrijk deel in een koelhuis te Apeldoorn is opgeslagen. Brandstichting te Wanroy Terwijl de bewoner3 afwezig waren, brandde vorige week Maandag de woning van den arbeider W. M. te Wanroy af. M. zou tijdens den brand op de Nijmeegsche markt en zijn zoon op de Udensche markt hebben vertoefd. Vast kwam te staan, dat de zoon zich eerst eenige uren nadat hem 't voorval was medegedeeld, naar zijn woonplaats begaf, hetgeen de arg waan der politie wekte. Nadat de gemeente-politie van Wanroy te samen met den rijksveldwachter te Mill nog meer aanwijzingen had ver zameld, werd de ongeveer 20-jarige zoon in verhoor genomen. Na aan vankelijk alle schuld te hebben ont kend wees hij tenslotte zijn ruim 50- jarigen vader als den dader aan. Deze is vervolgens gearresteerd cn naar het arrestantenlokaal te overgebracht. Volgens mededeelingen van den zoon zou de brandstichting zijn ge schied met behulp van een brandende kaars, waaraan katoen draden waren bevestigd. De woning behoorde toe aan den landbouwer W. van D. te Wanroy. De verdachte M. zou deze brand stichting reeds vroeger hebben be raamd om eene uitkeering der brand- verzekeringsmaatschappij los te krijgen. Hij blijft evenwel ontkennen. DE FIETS 100 JAAR. De volgende maand viert de fiets haar eeuwfeest. In de Bossche Crt. wordt aan dit feit de volgende aar dige ontboezeming gewijd: Aanvankelijk heette het dingvelo- cipède en was het een voorwerp met twee wielen, waartussechen een zit- plaatsje was aangebracht. Trappers ontbraken. De velocipedist wat „de snelvoetige" beteekent sloeg, ter wijl h\j op zoo'n soort zadel zat, met zijn beenen op en neer en zoo kwam hij dan, puffend en hijgend, langzaam vooruit. De verbeteringen lieten niet lang op zich wachteD. Er kwam een leeren zadel, er kwamen trappers, kettingen, handremmen, wielremmen, vrij wielen, kettingkasten, electrische lantaarns en wat niet al. Zelfs een fietsplaatje kwam er bij en zoo zit de wereld thans propvol met de goedkoopste, duurzaamste en popu lairste vervoermiddelen, welke ooit zijn uitgevonden. De fiets is voor iedereen: voor den werkman, den priester, de zuster, den dokter, den scholier, den grijs aard. De fiets is onze tweede ik ge worden. De fiets is Alles. Zf is tegln- Serro?4 we met haar te£en een feilen wind moeten optornen en 't f®;, lsoof ®en sterke geheimzinnige hand aan den bagagedrager trekt zg is onze vriendin als wind in onzen rug blaast en de gummibanden over de paden sulzen onder den lichten druk onzer voeten. Dan vliegen we. is de poëzie in ons leven als op een lang begeerden vacantie- morgen de zon sterretjes plakt op j nikkel van het stuur en we peddelend de vrgheid en de zorgeloos- gaan- ZiJ 13 O*33 helpster in den nood als we te voet met meer tijdig kunnen bereiken T.?iPn W% P1r fets n°S nét kunnen nnnlf'i f Je £eduldige, die zich nooit laten ontmoedigen. Vergeet ze een nacht binnen te halen en den volgenden morgen staat ze nog even rustig tegen den muur van ons huis, als een niet al te vrijmoedige hand haar niet ontrooft. De fiets is een vriendin dermensch- ü®idt41 geworden en ze blijft even wichtig en trouw aan haar roeping

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9