Raadsvergadering Maashees-Overloon. Meerderheid van den Raad tegen annexatie Buitenland. Het wordt ernst Nieuwtjes en wenken Binnenland. Provinciaal Nieuws beeld te noemen, de firma Kuhn Co. (waar we buitengewoon groote waardeering voor hebben) al niet uitgegeven aan geestkracht, kennis en kapitaal om een suikerbiet te kweeken, die voldoet aan de eischen van den Nederlandschen landbouw en berekend is op de eigenaardig heden van het Nederlandsch klimaat. Daarop is met succes meer dan een halve eeuw lang doelbewust aange stuurd. Dat. is eisch van goed kwee ken doelbewust ergens op aan sturen. Als U mij vraagt, zou ik zeggen, dat kweekproducten evengoed door auteursrecht beschermd dienen te worden en welke andere producten ook. Zij zijn het niet minder waard. Gelukkig wordt er op aangestuurd. Donderdag kwam den Raad der Gemeente Maashees-Overloon in openbare zitting bijeen. Voorzitter: A. Jans, burgemeester Secretaris; L. Keuten. 1. Notulen. Worden na voorlezlDg goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van grond aan J. Wejj- mans te Overloon. b. Goedkeurd het raadsbesluit verordening tot heffing van 50 op centen op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting. c. Goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging van de Leges-verorde ning. d. Bij besluit van Ged. Staten is de beslissing omtrent de begrooting 1939 verdaagd. e. Idem gemachtigd tot ontvangen van inkomsten en het doen van uit gaven. f. Bij besluit van Ged. Staten is de gemeentebegrooting van dienst jaar 1939 goedgekeurd. g. Ingekomen zijn de jaarversla gen van de commissie tot wering van schoolverzuim te Overloon en Maashees. B. en W. stellen voor om boven genoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter wenscht hierna alle leden met hunne gezinnen een zalig nieuwjaar en hoopt op een prettige- samenwerking in 1939 en wijst op de toename van 42 zielen. Verder zijn er geen belangrijke dingen ge beurd. 3. Benoeming plaatsvervangend lid Stembureau Overloon, vacature A. J. Goemans. De aftredende leden Crooymans, Jans en Franssen worden herkozen en als plaatsvervangers H. v. Daal en M. Gerrits, met ambtshalve als voorzitter A. Jans, burgemeester, allen te Overloon. Voor Maashees werden de aftre dende leden Bruisten en v.d. Heuvel herkozen, evenals de plaatsvervan gers Bonants en Keuten. Voor het hoofdstembureau werden de volgende leden herkozen: A. Jans, W. Crooymans, P. v.d. Heuvel, M. Jans en H. J. Bruisten. 5. Toekenning voorschot vergoe ding art. 101 der L.O.-Wet 1920. De Raad keurt goed, dat f 5.50 per leerling wordt vergoed. 6. Vaststelling vergoeding bijzon dere scholen art. 101 L.O.-Wet 1920. Hiervoor wordt maar 80 pet. ver goed, dit was 4.04 per leerling. Als basis-bedrag wordt vastgesteld f 5.19 per leerling. Wordt goedge vonden het restant nog toe te ken nen. 7. Vaststelling verordening op de heffing van keurloonen. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven wordt dit punt voor- ioopig van de agenda geschrapt. 8. Behandeling voorstel van Ged. Staten omtrent grenswijziging der gemeente. De Voorzitter zegt, dat we thans aan een teer punt der agenda zijn gekomen. Hij vertrouwt, dat dit punt een kalm en zakelijk verloop verbazing, maar Court draaide hem den rug toe en boog voor Nora Jane Zelfs uit de diepte hoor ik uw roep... jonkvrouweMaar toch ben ik blij, dat u mij met in de diepte wilde komen opzoeken. Soms, Ted, wordt die luchtige houding, die je altijd en eeuwig aan neemt, danig vervelend, snauwde Nora Jane. Wat beteekent dit nieuwe soort van activiteit nu weer.,. Of heb ik daar misschien ook niets mee te maken U wilt natuurlijk de waarheid weten Wel, op gevaar af, dat u mij niet gelooft, wil ik u zeggen, dat ik Claudio beval, mij in dien put neer te laten voor geen ander doel dan den bodem te onderzoeken... de aardlaag, waarin men dien put aangebracht heeft. U zou het studie van de plaatselijke geologie kunnen noemen. Hij zag den twijfel in haar oogen en 1 ging ernstig voort: Werkelijk, Lady Jane, dat is de waarheid. Ik verwachtte niet, dat som mige van die putten meer dan acht en tien meter diep zouden zijn. Dat is zoo ongeveer de diepte van den water spiegel van het grondwater, welke men in de nabijheid van deze bergen ver wachten kan. Moon sprak er een dag of twee geleden toevallig over, dat deze Oostelijke put wel dertig meter diep was..en ik .kreeg zin eens te zien, wat er van waar was. Ik hoop, dat je nieuwsgierigheid nu bevredigd is Dat is ze alleen zou ik wenschen dat er hier ergens een gat van 60 of 70 meter diepte in den grond was. 't Water schijnt door 'n mergel- en klei laag te gaan, waarover in Gregson's rapport over de geologie van 't Hidalgo district niets staat. Dat interesseert mij niets... van daag tenminste niet. Ik heb werkelijk genoeg boven op aard. Wordt vervolgd. zal hebben. Wie hierover het woord wil kan dit hebben. De heer M. Jans vraagt naar aan leiding hiervan het woord en zegt: Wij hebben een gecombineerde vergadering gehad te Overloon en spreek hier nu namens de afgevaar digden van Overloon. In 1921 is een ontwerp van wet ingediend tot ver- eeniging van de gemeenten Maas hees en Vierlingsbeek. Hieraan is voorafgegaan een rondschrijven van Ged. Staten aan de gemeentebestu ren, met het verzoek opgave te willen doen, welke gemeente met een andere wenschte te annexeeren. Vierlingsbeek diende destijds een verzoek in, dat het wenschte te an nexeeren met Maashees. In de memorie van toelichting bij het ontwerp van wet stond, dat in art. 3 van het ontwerp gebruik werd gemaakt van art. 217 der Gemeen tewet, zoodat bet onderscheid tus- schen het afzonderlijk vermogen en de lasten en inkomsten zou blijven bestaan. Dit werd als volgt toege licht. Door haar economisch beheer gedurende de laatste 25 jaren heeft de gemeente Maashees haar gelde lijke toestand aanmerkelijk verbeterd. Het zou onbillijk zijn, de vrucht van haar ingespannen arbeid zonder meer toe te werpen aan een andere gemeente. Het voorstel werd daarna in Vier lingsbeek door gemeenteraad en commissie met groote meerderheid verworpen. In de gemeente Maas hees onderging dit hetzelfde lot; het hoofdmotief van verwerping was het verschil van volksaard tusschen de diverse Maas- en Peeldorpen. Het voorstel van 1939 is voor de gemeente Maashees ongunstiger dan dat van 1921, omdat van scheiding van bezittingen en lasten niet wordt gesproken. Genoemd voorstel werd bovendien niet verwacht, omdat de Commissaris der Koningin tegenover B. en W. van Maashees bij gelegen heid van zijn bezoek op 't gemeen tehuis heeft verklaart, dat hij in de toekomst voor goed van een derge lijk voorstel zou afzien. Spreker weet niet, of dit bezoek in 1932 of 1933 is geweest. Wat het voorstel zelf betreft, zijn er de volgende bezwaren tegen aan te voeren: a. De geprojecteerde nieuwe ge meente zal bestaan uit éénPeeldorp en vijf Maasdorpen. Het verschil in volksaard tusschen bewoners van Peel- en Maasgebied, is van dien aard, dat een vruchtbare samenwer king is uitgesloten. b. De bezittingen en uitbreidings mogelijkheid liggen in het Peelge- bied. De meerderheid van den ge meenteraad zetelt in het Maasgebied, dit is een zeer groote tegenstelling. Bovendien zou het gevaar kunnen ontstaan, dat hierdoor de Peelbe- langen verschoven worden naar het tweede plan. c. Waar het vermogen der ge meente Maashees circa f 600.000 hooger geschat kan worden dan dat der gemeente Vierlingsbeek, gaat het niet aan, dit vermogen een an dere gemeente zonder meer in den schoot te werpen. Wanneer dit in 1921 van hoogerhand werd erkend, mag daaraan in 1939 toch worden herinnerd. Dat de bevolking van Overloon over het voorstel van Ged. Staten niet is gesticht, bleek uit het re kwest aan Ged. Staten, welk spon. taan door 98 pet. der gezinshoofden werd geteekend. Onze meening is dan ook de vol gende; Men late de gemeente Maashees en Vierlingsbeek beide bestaan. Een kleine grenswijziging in het Peel- gebied is evenwel gewenscht, omdat enkele eigendommen van Maashees gelegen zijn in de gemeente Vier lingsbeek. Achten Ged. Staten daarentegen wijziging tot eiken prijs noodzakelijk dan zijn wij zoo vrij het volgende onder Hunne welwillende aandacht te brengen. Ged. Staten erkennen in hunne uiteenzetting der beweegre denen, dat de meest juiste indeeling der streek dan ook zijn, het vormen eenerzjjds van Maasgemeenten en anderzijds van Peelgemeenten. Hier door toch zouden plaatselijke ge meenschappen worden gevormd, welker bewoners allen dezelfde ge meenschappelijke belangen hebben. Waarom is deze indeeling niet gekozen Men zou kunnen samenvoegen de Peelgedeelten van Maashees, Vier lingsbeek en Sambeek. Dan zou een gemeente ontstaan gevormd door de dorpen Overloon, Stevensbeek en Twist, met een oppervlakte van circa 3500 H.A. en tellende circa 2400 inwoners, die allen dezelfde sociale en economische belangen hebben. In deze gemeente zou één volksaard zijn, terwijl de ontsluiting der Peel alsdan verzekerd kon zijn te achten. Ook zou dit voor de Peel dorpen Twist en Stevensbeek een uitkomst zijn, omdat deze parochie's dan zouden vallen binnen ééne ge meente. De bestaansmogelijkheid dezer ge meente is buiten eiken twijfel. Achten Ged. Staten de projectie dezer gemeente niet mogelijk, dan ware terwille van de bezwaren, ge noemd onder a. en b. tegen het voorstel van Ged. StateD, het beter, de Peelgedeelten van Maashees en Vierlingsbeek (eventueel ook van Sambeek) te voegen bij de gemeente Oploo. In dat geval zou een zeer krach tige Peelgemeente ontstaan; over brugt zou dan ook zijn het verschil tusschen Maas- en Peeldorpen, welk verschil Ged. Staten toch zelf er kennen. Hierna verkreeg de heer Bruisten het woord. Spreker vreest, dat als we niet annexeeren, Overloon weer zal komen met den bouw van een raadhuis aldaar en hij denkt, dat dan Maashees ook een rekwest zal indienen en dit is een bezwaar van de bewoners van den Bosch, die maar 10 minuten van Vierlingsbeek wonen en Overloon zou dan ongeveer een half uur zijn. Wethouder Crooymans zegt er niet op tegen te zjjn om den Bosch bij Vierlingsbeek te voegen. Met den bouw van een raadhuis krijgen we hetzelfde geval als voor 70 jaren toen hier het raadhuis werd ge bouwd, toen er met een raadslid is gekonkeld. Dat alles is iets anders dan een gemeentebelang. De heer,Bonants zegt, er al ee: met anderen over gesproken te hebben, maar als het Raadhuis in Overloon zou komen, dan maar liever Daar Vierlingsbeek. Ook Wethouder v.d. Heuvel is van dezelfde meening. Dus de vier afgevaardigden van Overloon, aldus de Voorzitter komen met de volgende voorstellen: le blijven zooals 't is; 2e Stevensbeek, Twist, Overloon; 3e Overloon, Twist en Stevens beek bij Oploo. Wethouder Crooymans zegt; Naar aanleiding van punt 1, ons door Ged. Staten voorgelegd, wil ik dit zeggen: Ik beklaag de gemeente Sambeek, eene zeer bloeiende ge meente, met -een prachtige staat van diensten en om nu ten behoeve van eene andere gemeente te wor den opgeheven, lijkt mij zeer hard. Hetzelfde kan gezegd worden van Maashees en Overloon. Immers, die gemeente staat financieel sterk en om dan bij een kleinere en zwakkere te worden gevoegd, vindt ik een zeer onbillijke handeling. Ik hoop, dat Ged. Staten, na ont vangst der adviezen, tot het inzicht mogen komen, dat hiermede een geweldige consternatie onder de be woners dezer streek wordt teweeg gebracht en van hunne plannen zullen afzien, behoudens enkele voor gestelde kleine wijzigingen. De Voorzitter zegt, met zijn ambt genoot te Oploo hebben gesproken over de bijvoeging van Twist bij onze gemeente, want hier zijn 7 gezinnen van onze gemeente pa rochieel Twist en 4 gezinnen bij Vierlingsbeek. Dit zijn dus 11 ge zinnen samen, dan zijn er nog 12, die bij ons gepacht hebben, dus 23 gezinnen, die economisch op ons zijn aangewezen. Dagelijks komen er nog aanvragen om bij ons aan te sluiten. Dan vraagt Spr. hoe de heerener over denken, als de annexatie door gaat, dat Twist bij ons aansluit. Wethouder Crooymans zegt, dat het evenmin aannemelijk is en blijft tegen annexatie. De Voorzitter maar Wethouder Crooymans, hoe denkt U er over, als de annexatie toch zou doorgaan over aansluiting van Twist bij ons. Wethouder Crooymans blijft op hetzelfde standpunt. De Voorzitter: U maakt het mij moeilijk, Wethouder. Ik vraag U toch beleefd, wat U er over deDkt, als het toch zal moeten gebeuren, Wethouder Crooymans is niet tegen deze bewoners. Ook de overige leden zijn hier niet tegen. De heer Jans zegt, dat er niet veel meer over te zeggen is. We zullen toch wel worden gehoord in Den Bosch. Overloon is een vooruit strevend dorp, het vereenigiDgsleven is er veel beter, o.a. een bloeiende Boerenbond en Boerenleenbank. Hij noemt dan enkele cijfers, wat hier wordt omgezet aan spaar, en inleg- gelden. Deze overtreffen die van andere plaatsen ver. De heer Bruisten; Maar hier staat tegenover, of er ook veel gelden zijn gehaald. De heer Jans zegt, dat dit gering is tegenover de inlage. De heer Bruisten zegt, dat in die welvaart Maashees en Holthees heeft bijgedragen. Wethouder Crooymans: Ik begrijp juist daarom niet, dat U dit nu zoo maar wilt overleveren aan een an dere gemeente, Hiermede zijn de beraadslagingen over de annexatieplannen gesloten. De heer Jans wenscht nameDs allen den Voorzitter en zijn gezin weder- keerig een zalig en gelukkig 1939. De heer Bonants vraagt of er nog sintels worden gekocht. De heer Bruisten klaagt over bet misbruiken der rijwielpaden en wil er paaltjes langs laten zetten. De heer Franssen meent, dat op een vergadering was besloten, dat de moeders, die met hun kinderen het consultatiebureau te Vierlings beek bezoeken, per auto vrij reizen hadden, omdat hier 6 cent per hoofd moet worden bijgedragen. De Voorzitter zegt, dat alleen de exploitatiekosten waren gedekt, doch niet de reiskosten. CIANO TE WARSCHAU. Anti-Duitsche betoogingen in Polen. De Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, brengt, vergezeld van zijn echtge- noote en een groot aantal journalis ten, onder wie de bekende Gayda, de spreektrompet van Ciano's schoon vader, Mussolini, een officieel bezoek aan Warschau, de Poolsohe hoofd stad. Zaterdag is het gezelschap daar aangekomen, verwelkomd door den Poolschen minister van buiten- landsche zaken, Beek, diens weder helft, den burgemeester van War schau en vele militaire en civiele autoriteiten. Het heet, dat dit een beleefdheids visite is, maar het ligt meer voor de hand, dat Ciano zijn Poolschen collega eens wil polsen ever een politiek van wederzijdsche steunver- leening bij de koloniale aspiraties. Polen verlangt, evenals Duitschland, koloniën en Italië wenscht er nog meer. Ook zal Ciano wel eens iets meer willen weten omtrent de ver houding tusschen Polen en Frankrijk. Officieel moge Polen n.l. bevriend zijn met Italië, het is nog altijd een bondgenoot van Frankrijk. Het Italiaansche gezelschap heeft het niet erg getroffen, ja het is zelfs op eenjzeer ongelegen tijd gekomen. Immers heeft sedert eenige dagen een deel der Poolsche bevolking blijk gegeven van minder vriendschappelijke gevoelens voor Italië's bondgenoot, Duitschland. Te Warschau hebben verscheidene hon derden studenten en een paar dui zend anderen betoogd tegen de hou ding der autoriteiten van Dantzig ten opzichte van de Polen. Deze willen zich toch, onder meer. ontdoen van de te Dantzig wonende Poolsche Joden. De betoogers slaagden er in de Duitsche ambassade te Warschau te bereiken, waar ze anti-Duitsche lie deren zongen. Ook in Polen hadden felle studentenbetoogingen tegen Duitschland plaats. Het is daar echter niet bij geble ven. Hier en daar kwam het tot handtastelijkheden en mishandelin gen, waarbij de polite de verontwaar digde studenten slechts met moeite de baas kon blijven. Als contra-betooging hebben de Duitsche studenten te Dantzig het vereenigingsgebouw van hun Pool sche collega's in die stad stormen derhand genomen, waarbij o.m. ge roepen werd: „Wij zullen het Pool sche gespuis uit Dantzig wegvagen, zooals wij het Joodsche gespuis heb ben weggevaagd". ZWARTE SCHADUWEN VAN HET CARNAVAL. In verschillende Duitsche plaatsen langs de Limburgsche grens heeft de viering van het Carnaval eeri minder aangename herinnering ach tergelaten. Helaas zijn deze dagen voor minder gunstige elementen nog steeds een aanleiding om hun lagere hartstochten uit te vieren. Een lugubere moordgeschiedenis ligt als een zwarte schaduw op de carnavalsviering in de Eifel. In de vroege morgenuren van Dinsdag kregen drie vriendeD een woorden twist, die tenslotte tot een handge meen aanleiding was. De 21-jarige M. Delhey uit Aken viel z\jn beide kameraden, die niet tegen hem bleken opgewassen met een schaar aan en bracht hen ern stige steekwonden toe. Zonder zich verder om zijn slachtoffers te be kommeren liet hij hen in hulpeloo- zen toestand achter. Voorbijgangers, die hen naderhand langs den weg vonden, moesten tot de ontdekking komen, dat een van hen reeds over leden was wegens bloedverlies. De onverlaat had hem met de schaar den halsslagader doorgesneden. Ook de andere was zwaar gewond en men vreest voor zijn leveD. De dader werd gearresteerd. Hij zeide uit noodweer gehandeld te hebben. In Köln-Deutsch werd in een tuin een veertienjarige scholier, een zekere P. Francois vermoord gevon den. De misdaad werd Woensdag ontdekt. Het slachtoffer had zware hoofdwonden. De politie zoekt tot nu toe vei geef s naar een spoor van den dader. Ook over de beweegrede nen van dezen duisteren moord ver keert men volkomen in 't onzekere. Een meer melodramatisch geval speelde zich af in Pirmasens, waar een 25-jarige man daags voor Car naval naar zijn werkgever stapte en met tranen in de oogen vertelde dat zijn vrouw plotseling gestorven s. Bewogen door de groote smart van den man en om tegemoet te komen in de kosten der begrafenis, gaf de werkgever hem 100 Mark en enkele dagen verlof, om zijn smar telijk verlies te boven te komen. Hoe groot was echter de verwon dering van den barmhartigen werk gever toen Carnavalsdinsdag de overleden vrouw plotseling zijn kan toor binnenstapte om navraag te doen naar het wegblijven van haar man, die sinds Zaterdag niet meer was komen opdagen. De verloren zoon is na het car naval terug gekeerd om te beken nen, dat bij drie dagen in Rheinland gefeest had. De werkgever bleek toen minder gevoelig als den eersten keer en zette zijn bediende op straat. Te Saarhölzbach werd op een bal gearresteerd een persoon, die de carnavalspret had willèn illumineeren door in een groot café en in de kerk 18 vuurhaarden aan te leggen. Een fantastisch denkbeeld. Groote belangstelling is in deVer- eenigde Staten gewekt door een nieuw boek, „Union Now" (eendracht nu) getiteld, geschreven door een der bekendste Amerikaansche buiten- landsche correspondenten, Clarence Strait, die daarin een vereeniging bepleit van de werelddemocratiën. Straitoppert het denkbeeld, dat voor een oplossiDg der wereld problemen de democratiën zich ver- eeni gen onder een gemeenschappelijke regeering van zaken, die betrekking hebben op zaken betreffende de buitenlandsche betrekkingen waarbij zjj haar eigen regeeringen zouden behouden voor binnenlandsche aan gelegenheden. Deze unie zou naar de meeniqg van Strait zoo machtig zijn, dat geen andere natie of groep het zou wagen er een aanval op te doen. De democratieën, die de schrijver met name noemt, zijn De Vereemgde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk, Canada, Nederland, België, Australië, Zweden, Zwitserland, Denemarken, Finland, Ierland, Noorwegen, Zuid- Afrika en Nieuw Zeeland. De unie zou een gemeenschappelijk burgerschap, een gemeenschappelijke defensie, en gemeenschappelijke valuta douane en communicatie systemen hebben, doch zou waar borgen, dat elke democratie het recht heeft haar binnenlandsche zaken volgens eigen gewoonten te besturen. Als de voorteekenen ons niet be driegen, zal de coloradokever het komende jaar weinig vreugde ge nieten op het Nederlandsche aard appelloof. Enkele weken terug ontvingen we al een aparte mede- deeling van den Plantenziektekun- digen dienst 14 bladzijden alleen over de gevreesde kever. Te lang echter om door de meesten gelezen te' worden. B\j die I mededeeling zal het niet blijven. Als wij tenminste goed ingelicht zijn, zal in elke gemeente een vergadering worden belegd van de afgevaardigden van Boerenbonden, Jonge Boerenstanden, Tuinbouw- vereenigingen, landbou wonder wijzers en allen, die langs den een of anderen weg in contact staan met den land bouw. Op die vergadering zal: dan het doodvonnis geveld worden van het arme diertje, dat zich nog van geen gevaar bewust, in den grond bevindt en daar wacht op zonnige dagen, om zijn eitjes op het aard appelloof te komen leggen. Wij hadden het genoegen reeds zoo'n vergadering mee te maken. Daar werden door een deskundige eenige richtlijnen gegeven, hoe bestrijding van den Coloradokever ter hand genomen kan worden. Daarbij wordt aan de aardappel telers nog al een en ander „ver plicht." Iedere aardappelteler is verplicht zijn aardappels regelmatig minstens om de 12 dagen af te zoeken. Mocht men het beestje of sporen ervan 'ontdekken, dan moet direct aangifte gedaan worden bij den Burgemeester. De aardappeltelers zijn verplicht hun aardappels tegen den Coloradokever te bespuiten. Ook de particulieren, die slechts weinig aardappelen in hun tuin of elders willen verbouwen. De datums waarop gespoten moet zijn, zullen tijdig worden vastgesteld en bekend ge maakt. Het is zeer waarschijnlijk dat drie maal gespoten zal moeten worden. Zijn de aardappelen op den gestelden datum niet gespoten, dan volgt proces-verbaal. Ook als met ondeugdelijke middelen gespoten wordt. Aan de politie zal mede werking gevraagd worden om toe zicht te houden. Het is niet onmoge lijk, dat in iedere gemeente iemand aangezocht wordt, die mede die controle zal moeten uitoefenen. Er moet gespoten worden met 0.6 pet. loodarsenaat of kalkarseDaat. Deze middelen blijven beiden gerui- men tijd op de bladeren aanwezig en behouden daarom ook langer dan een paar dagen hun kracht. Waar schijnlijk zal het goedkoopere kalk arsenaat voorgeschreven worden. Voor elke bespuitiug zal men per hectare ongeveer 5 a 6 Kg. arsenaat noodig hebben en 800 a 1000 liter water. Loodarsenaat kost ruim 45 ct. per Kg. Voor drie bespuitingen heeft men per hectare 18 Kg. noodig. Dat kost dus aan materiaal ongeveer 8 gulden. Daar komt dan nog het arbeidsloon en de kosten voor èen sproeier bij. De onkosten per hectare zullen dus al heel gauw 20 a 25 gulden zijn. Met een paardensproei- machine (motorsproeier) kan men per dag 5 a 6 hectare besproeien. Zulk een machine mag men schatten op minstens 700 gulden. Met de bekende koperen rugpulverisateurs kan per dag een halve hectare be sproeid worden. Omdat de bespuitin gen in een bepaald aantal dagen moeten uitgevoerd zijn, is het vrijwel zeker, dat er sproeimachines en pulverisateurs te kort zullen zijn. Nemen we bijv. aan dat iedere bespuiting binnen 14 dagen gereed moet komen en dat dus in die 14 dagen elk perceel aardappelen in een dorp een beurt moet hebben, dan zal men voor bijv. 50 hectare aard appels in dat dorp 7 rugpulverisa teurs noodig hebben. Zoo'n toestel kost al gauw 40 gulden. Wij maakten hier deze berekening om aan te toonen, dat er nog al eenige uitgaven van beteekenis ge moeid zullen zijn met deze bestrijding. Het zal in elk geval alleen om die reden heel wat voeten in de aarde hebben, alvorens alles in kruiken en kannen is. Men moet daarom niet tot het laatste wachten met het nemen van zijn maatregelen. Ongetwijfeld komen er protesten los van de zijde der boeren, die al weer voor een groote uitgave gezet worden, die gemaakt moet worden voor een toch al zoo weinig winst gevend gewas. Wij zullen de laatste zijn, om de voorgestelde maatregelen af te keu ren. Daarvoor is de bestrijding te noodzakelijk. Maar het gaat toch niet aan om alie onkosten te ver halen op onze boeren. Deze toch zullen niet op de eerste plaats profiteeren van een coloradovrij aardappelgevas. Misschien heeft de tuinbouw er meer voordeel bij in verband met den uitvoer naar Engeland. Die kunnen echter even min al die onkosten dragen. In de bestrijding van den colorado-kever mogen we gerust een algemeen be lang zien en daarom mag „het alge meen" er ook gerust de onkosten voor maken. In de mededeelingen, die we bij den aanvang van dit artikeltje noem den, staat zeer voorzichtig vermeld „Wellicht zal het mogelijk zijn aan de aardappelverbouwers eenige tegemoetkoming te ver- leenen bij de aanschaffing van het bespuitingsmiddel. Dit zal nader worden bekend gemaakt." Men schijnt de hoop te koesteren, dat de boeren alles zelf zullen betalen en het werk doen. 't Was prachtig, als het waar was. Boeren en boeren- organisaties verleen uw vólle mede werking, pak deze zaak spoedig aan, maar tracht toch de onkosten over meerdere instanties verdeeld te krijgen. Een kunstweide kan veel goed hooi opleveren, maar dan moet een goed mengsel uitgezaaid worden op vochthoudenden grond, die in den zomer niet gauw last van droogte kan krijgen. Aardbeien hebben veel van de vorst geleden. Van sommige zijn zelfs de wortels bevroren. Vooral jonge aan plantingen hebben het meeste ge leden. Kopziekte schijnt zich weer hier en daar voor te doen. Zorg er toch op de eerste plaats voor, dat uw vee voldoende zouten krijgt. Voeg bij het meel 2 pet. mengzout. Leiboomen, die pas geplant zijn, worden niet direct aangebonden. Pas geplante hoogstamboomen worden evenmin direct aan de palen vast gemaakt. Ze moeten met de grond mee kunnen zakken. Hebt u al spinazie, radijs en wor telen gezaaid Kamerhortensia's, die men zelf in bloei wil brengen zet men nu war mer. Veel licht. Iets meer vocht en mest. Leeuwenbekjes kan men nu al in een koude bak zaaien. Vruchtboomen, die veel te sterk groeien, doch niet willen bloeien, kan men daartoe dwingen, door er nu een stevige ijzerdraad heel strak om te draaien en die twee jaar te laten zitten. De bloei komt dit jaar niet meer, wel in 1940. Als het weer zacht blijft, kan men al heel gauw tuinboonen uitplanten, Hoe jonger de plantjes zijn hoe beter. Diep genoeg zetten en elk plantje apart. Tomaten moet men nu in een bloempot of kistje zaaien. Krotten enwerkloozen. De „Opmarsch" schrijft: Ziet hier 'n tegenstelling van belang Geven deze beide zinnen niet een oplossing aan Geen krotten, geen werkloozen Zoo stelt men het pro bleem natuurlijk veel te eenvoudig. Immers zijn in de eerste plaats alle werkloozen geen bouwvakarbeiders, terwijl nieuwbouw van zelfs 50.000 woningen geen blijvende werkge legenheid schept. Een andere vraag echter of de krottenopruiming en de daarbij behoorende nieurvbouw niet zouden kunnen worden inge schakeld als onderdeel in het geheel der werkloosheidsbestrijding. Ongetwijfeld zou dan nuttig werk geschieden. Wij weten het: vroeger waren er aanzienlijk meer krotten en waren de woningtoestanden veel slechter dan thans. Wij weten het ook: Nederland staat ook hier aan de spits, ook boven Denemarken en Zweden. Maar toch laat het ons geen rust, dat zoovelen onzer land- genooten nog slecht gehuisvest zijn. Op het platteland is de toestand moeilijk. De toepassing van de Wo ningwet laat daar nog al eens wat te wenschen over. Ook de Landarbeiderswet zou men een grootere toepassing kunnen toe wenschen. Ook daar ligt de schuld mede bij de vele gemeentebesturen. En of men tevreden moet zijn over de medewerking van de gemeenten bij de uitvoering van de Ministerieele circulaire over de krotopruiming Naast het plan Westhoff is nog wel plaats voor een krottenopruimings- plan. Ten bate van onze werkloozen en ten bate van de volksgezond heid. Er dreigt een nieuwe rupsenplaag. Door den Plantenziektenkundigen Dienst, het Staatsboschbeheer en de Nederlandsche Heide Maatschappij wordt wederom de aandacht er op gevestigd, dat voornamelijk in de provincie Limburg en in het Oostelijk deel van de provincie Noord-Brabant in de wegbeplantingen, in vrijstaan de boomen en hakhout, zoomede in boomgaarden en heggen wederom veel, plaatselijk zelfs zeer veel rup sennesten van den bastaardsatijn- vlinder voorkomen. Indien daartegen geen maatrege len worden genomen, is het te ver wachten, dat vele der met rupsen nesten bezette boomen en beplan tingen in het voorjaar in sterke mate kaalgevreten zullen worden en waar dit langs wegen het geval is, kunnen de bewoners der daar staande huizen wederom veel overlast van rupsen in de huizen ondervinden. Daarom raden bovengenoemde diensten ernstig aan, de rupsennesten alsnog uit te knippen en te verbran den, waar dit mogelijk is. Dit is in de eerste plaats het geval in boomgaarden en in heggen, waar uit alle nesten vóór 15 Maart ver wijderd moeten zijn. VENRAY, 4 Maart 1939 LUXOR-THEATER. New-York San Francisco. In de hoofdrollen Fred Mac Murray en Joan Bennett. Jack Gordon, een van de piloot gezagvoerders staat op het punt om vacantie te houden, als hem wordt medegedeeld direct in te vallen voor een piloot, die bij een noodlanding zijn arm gebroken heeft. Hij wil niet aan de oproep gehoor geven, maar een schone blonde doet zijn besluit wankelen. Zij zegt Felice Rollins te heten, en zo juist uit Europa te zijn teruggekeerd. Ze wil met het vliegtuig mee, maar heeft geen contant geld. Jack Gordon zorgt voor een passagebiljet en hij krijgt een kostbare ring als onder pand. Een krantenbericht doet het ver moeden b\j hem rijzen met een die vegge te doen te hebben. Dit doet hem besluiten ook in het vliegtuig te stappen. Bij een tussenlanding in Chicago wordt Felice opgewacht

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6