Sieyle. Weekblad voor VENEAY, HOEST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Vergadering van den Raad der gemeente Venray, JURKJES en PAKJES Communiefeest. Wflaqaziin De 'ion' Zaterdag 4 Maart 1939 Zestigste Jaargang No 9 PEEL EN MAAS is zeer fijne boter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/» ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct gehouden op Dinsdag 28 Februari 1939 des nam. 3 uur. Voorzitter Mr. Janssen, Burgem. SecretarisVan Haaren. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en stelt aan de orde agendapunt 1. Notulen der vergaderingen van 9 December 1938 en 30 December Welke onveranderd worden goed gekeurd. 2. Ingekomen stukken: a. dankbetuiging voor verleend subsidie Fanfare „Ons Genoegen' Oirlo. b. alsvoren, Patronaats-Commissie St. Antonius. c. alsvoren, Bestuur Handelsavond school. d. alsvoren, Harmonie „Sub Matris Tutela" Oostrum. e. alsvoren, Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. 's Gravenhage. f. alsvoren, Fanfare „St. Oda' Merselo. g. Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring Raadsbesluit van 30 December j.l. betreffende aangaan van een kasgeldleening. h. Alsvoren, betreffende verlaging huurprijs schoolwoniDg Heide. i. Schrijven van Ged. Staten be treffende vaststelling gemeentereke ning over 1936. j. Schrijven van J. van Gerven te Venray, betreffende opzegging zijner hypotheek. k. Verslag der Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1938. 1. Verslag van het Gemeentelijk Gasbedrijf over 1937. m. Schrijven van Ged. Staten be treffende Koninklijke goedkeuring van het besluit van 30 December 1938, tot heffing van opcenten op de hoofdsom van de Personeele Belas ting. Hierbij moeten nog gevoegd wor den Schrijven van Ged. Staten inzake schoolgeldheffing. In verband met art. 11 der verordening, wil de Mi nister, dat de reductie voor meer schoolgaande kinderen verleend wordt, onverschillig welke school door de kinderen bezocht wordt. Ingek. dankbetuiging der Turnclub voor subsidie en procesverbaal kas. opname Gemeente-ontvanger. Alles voor kennisgeving aange nomen. 3. Benoeming leden Hoofdstem bureau voor de verkiezing der leden van den Gemeenteraad. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aan vulling Raadsbesluit van 26 Februari 1937, Nr. 25/53, tot benoeming voor- .zitters, leden en plaatsvervangende leden voor de stembureaux in de gemeente Venray. Z.h.s. besloten conform ontwerp besluit. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan J. van Gerven en M. Wismans overeenkomstig hun verzoek te verkoopen een strookje grond (gedeelte van de z.g. Burg graaf), groot circa 90 M2, kad. C 6165, zulks voor den prijs van f 15. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan A. Janssen, overeenkomstig diens verzoek te verkoopen een bouwterrein teYssel- steyn (tusschen de school en perceel Gooren) gedeelte, groot circa 12 aren, van perceel sectie H. Nr. 1791, tegen den prijs van f 15 per Are, met verplichtiDg om daarop vóór 1 Jan. 1941 een woning te stichten. De heer Ondenhoven meent, dat de prijs aan den lagen kant is. De heer Millen zegt, dat het hier maar woeste grond betreft. De Voorzitter merkt op, dat de Directeur der Gemeentewerken ad vies heeft uitgebracht. De heer v. Haren moet tot zijn spijt nogmaals met oude dingen voor den dag komen. Hij betreurt 't, dat nog steeds geen commissie in der gelijke zaken benoemd is, dan kon de Raad op advies dier commissie makkelijker oordeelen. Nu weet men van zulke zaken niets af en steeds aangewezen op den Directeur van Gemeentewerken, die toch ook niet alles omtrent de waarde weteD kan. De Voorzitter zegt, dat tegen ge lijken prijs de grond te Ysselsteyn verkocht wordt. Voor bouwterrein is 't niet te duur, zegt Wethouber Houben, maar Ysselsteyn moet ook vooruit. De heer Pubben vindt 't ook een koopje en zou niet meer dan 12 aren verkoopen. Hij zou echter't bestaan van een commissie, zooals de heer v. Haren bedoelt, zeer toejuichen. Ook de heer Millen ziet in zulke commissie een gemeentebelang, die veel zou bijdragen tot bekorting en voorkoming van debatten. Nadat de Voorzitter had opgemerkt dat bij voorkomende gelegenheden deskundig advies wordt ingewonnen, gaat de Raad met dit voorstel ac- coord. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met L. Maessen, Ysselsteyn, overeenkomstig diens verzoek, circa 1 H.A. woesten grond van de Gemeente te ruilen tegen deelte van Sectie H Nr. 2022. De heer Pubben kan zich hierover geen oordeel vormen, omdat de Raad in deze niet voldoende is ingelicht. De Voorzitter zegt, dat 't kadaster thans in Roermond is, zoodat geen kaartje kan gemaakt worden, anders zou dit overgelegd zijn. Deze ruiling heeft vooral ten doel, dat Maessen een mooier geheel krijgt en niet met een perceel ver in de aan te leggen bebossching komt. Maessen maakt zich bezorgd voor wildschade. Wethouder Houben verklaart dit nader, waarmee de heer v. Dgck instemt. De Voorzitter zegt, dat ook de gemeente met deze ruiling een beter geheel krijgt. De heer v. Dgck zou een commis sie van advies toejuichen. De Voorzitter zegt, dat bg voor komende gelegenheden een deskun dige commissie ingesteld zal worden als het noodig is. Z.h.s. goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan G. Wismans, volgens Raadsbesluit Augustus 1935, Nr. 188/27, circa 10.8 H.A. ontginningsgrond, gedeelte van sectie H Nr. 2030 onder Ysselsteyn zgn verkocht onder voorwaarde, dat daarop vóór 1 April 1940 eene boer derij zou worden gesticht, uitstel van voldoening aan deze verplichting te verleenen tot 1 April 1945. De heer v. Dgck zegt, dat nu de Gemeente geen grond meer verkoopt, hij zich met dit voorstel kan ver eenigen, anders niet. Bouwplicht voorkomt speculatie. De heer v. Haren informeert naar de rede voor het gevraagde uitstel. De Voorzitter antwoordt, dat dit perceel in de strook ligt van Defen sie, waar een bouwverbod op ligt. De situatie kan inmiddels ten beste bij draaien. Z.h.s. goedgekeurd. 9. Verzoek van P. J. Marcellis te Merselo om schadeloosstelling wegens het kappen van hoornen en het in nemen van grond in verband met de verbetering van den zandweg, loo- pende van Kleindorp naar de aarde- baan Venraygrens in de richting Rips. De heer Pubben zag dit punt lie ver ingetrokken. Marcellis is destgds wel grond kwijt geraakt. In deze eschiedenis is ontactisch gehandeld voor drie jaren. Directeur van Ge meentewerken en de Boschwachter werkte niet mee. Om alles nu uit den weg te ruimen, stelt hij voor, van gemeentewege den wa! bij dien grond te slechten en f 35 vergoeding te geven voor het gekapte hout. De heer Arts zegt, dat bij Lem mens hetzelfde is gebeurd. Deze krggt geen vergoeding. Hij zou hem ook f 25 vergoeding willen geven. Lemmens zal geen vergoeding vra gen als hg er geen rechtop heeft. De heer Reintjes zegt, dat 't ge woonte is geen vergoeding te geven voor afgestane grond bg wegen ver betering. Nadat de heer v. Haren zich met den heer Pubben accoord verklaard had, zegt de heer v. Dijck, dat hg als Merselonaar zich goed herinnert dat 't daar vroeger een heel smalle weg was en nu een breede. Het is volgens hem duidelijk, dat Marcellis grond is kwgt geraakt. De Voorzitter begrijpt niet, dat men zulke dingen zoo lang laat lig gen. Of denkt men: we zullen 't bg den nieuwen Burgemeester nog maar eens probeeren Waarom kwam men destijds niet directbg den Raad. Hierna besloot de Raad f 35. vergoeding te geven. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de vergoedingen voor de verschillende lagere scholen over 1936, overeen komstig het bepaalde in de art. 101 en 103 der Lager-Onderwet 1920. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van voorschotten op de exploitatie vergoeding over 1939 als bedoeld in art. 103, 6e lid, der Lager Onderwijs wet 1920 voor de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van voorschotten op de exploitatiever goeding over 1938 en 1939 als bedoeld artikel 103, 6e lid, der Lager- Onderwijswet 1920 voor de bijzondere Jongensschool voor uitgebreid lager onderwijs. Zh.s. goedgekeurd. 13. Aanvrage van het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray, om aan de Jon gensschool xn de kom eene overdekte speelplaats te doen bouwen en de bestaande speelplaats te betegelen, of eene andere afdoende verbetering aan te brengen, ofwel de noodige gelden daarvoor beschikbaar te stel len. De Voorzitter wijst er op, dat B. i W. niet voor verharding der speelplaats kunnen zgn. Zulk een verharding moet uit de gewone mid delen der school bestreden worden. De Inspecteur der Onderwijswet vau uc vzvuiccuic te luucu lcgcu xuapeuLeur uer circa 1 H,A. ontgonnen grond, ge-1 adviseert gelijkluidend, De heer Odenhoven is voor over dekking. De heer v. Haren zegt, dat in 1935 de toestand der school zóó beoor deeld werd, dat hij nu bang is, dat een overkapping der speelplaats weggegooid geld is. Er was toen sprake van afkeuring der school. De heer Arts is voor overkapping. De heer van Boven meent, dat de school nog best een overkapping der speelplaats waard is. De Voorzitter zegt, dat betegeling der speelplaats voor rekening van het Schoolbestuur komt. Naar het advies van den Inspecteur gaat de school nog jaren mee. De heer v. Haren zegt, dat indien de school binnenkort afgekeurd zou worden, de kosten van overkapping niet verantwoord zijn. De heer Pubben vindt 't van groot nut, dat de Voorzitter verklaart, dat het Schoolbestuur in de kosten van betegeling zelf moet voorzien. Daar kan de Raad zich aan vast houden bij eventueele verwaarloozing enz. door een Schoolbestuur. Hij vraagt, of het niet op den weg ligt van B. en W. om de Schoolbe sturen op dergelijke zaken te wijzen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het schoolbestuur hier zelf moet handelen. De heer Millen meent, dat in theorie wel juist is, wat de Voor zitter en de heer Pubben zeggen, doch dat bij verwaarloozing de ge meente toch de dupe wordt. De heer Odenhoven herinnert zich ook, dat destgds plannen tot afkeu ring bestonden maar na de verbete ring van een paar jaar geleden, gaat ze nog lang mee. Spreker meent, dat de gemeente desnoods zou kunnen bijspringen met de verharding der speelplaats, waarop de Voorzitter zegt, dat hij daartoe nooit zal advi- seeren, ieder zijn eigen taak. Hierna ging de Raad met het voor stel van B. en W. z.h.s. accoord. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet toe te staan van f 600.voor aanschaf fing van het benoodigde voor den ophaaldienst van gestorven en afge keurd vee, dat moet gebracht wor den naar het cadaverhuisje. Als de heer Millen opmerkt, dat dit agendapunt niet duidelijk is en nadere inlichtingen vraagt, zegt de Voorzitter, dat hier bedoeld is, het aanschaffen van een zinkenbak van ongeveer 2000 kg. inhoud met een hijschinrichting. Het vervoer der cadavers wordt later aanbesteed zoodat het niets uitmaakt waar dat cadaverhuisje komt te staan. Dit voorstel is gedaan aan de hand van het advies van den directeur der gemeentwerken. De heer van Haren meent, dat f 600.voor iets als voorgesteld is, veel geld is. De heer Steeghs vindt het vreemd, dat de gemeente dat moet betalen. De destructor haalt het op bij de plaat sen aan den harden weg. Het zal makkelijker zijn de cadavers van een binnenweg naar een verharden weg te brengen dan naar zoo'n huisje. Waar staat dit Als het moet, is er niets aan te doen maar spreker is er toch verwonderd over. De Voorzitter merkt op, dat de destructor het niet aan de huizeD behoeft op te halen. Wel zal er, als alles in orde is, door de destructor worden terugbetaald. De heer Steeghs roept dan uit: in het groote Venray één huisje In het dorp heeft men het niet noodig voor een dooden hond of kat en an ders is er steeds een groote afstand. De Voorzitter zegt, dat de in te stellen ophaaldienst voor transport naar het cadaverhuisje zorgt, waar op de heer Steeghs zegt, komen er dan nog meer kosten f 600.— is al veel. De Voorzitter zegt, dat men dege lijke spullen moet aanschaffen. Er is maar één firma, die dergelijke be- noodigheden verkoopt. Men kan-toch slecht naar den eersten den besten smid gaan. Als de heer Goumans zijn zorg uitspreekt over het vervoer bg zand wegen en vooral bij slecht weer, merkt de Voorzitter op, dat dat voor later zorg is. We zijn nu bg dit agenda punt, De heer Reintjes juicht de op hande zijnde verbetering toe. Hij voegt er echter bij dat geen kerkdorp op de nabijheid van bedoeld huisje gesteld zijn zal. De heer van Dijk zegt, dat men een daartoe ingerichte aanhangwagen moest nemen, dat zou goedkooper en makkelijker zgn. Z.h.s. ging de Raad met het voor stel accoord. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in de jaarwedde- regelicgen van den directeur van ge meentewerken, den directeur der gas fabriek en den keuringsveearts, hoofd van den Vleeschkeuringsdienst zoo danige wijzigingen te brengen, dat ook voor hen evenals voor de andere hoofdambtenaren de vier periodieke wedde-verhoogingen zul len volgen na 2, 4, 6 en 8 dienstjaren (thans zijn deze na 3, 6, 9 en 12 jaren). Z.h.s. goedgekeurd. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den directeur van gemeentewerken wegens het gebruik van eigen motorrijwiel voor den gemeentedienst vóór 1 Januari 1939 een vergoeding toe te kennen van f 400, De heer van Boven ziet hierin een verkapte verhooging, die in dezen slechten tijd niet op zijn plaats is. De heer Pubben verklaart zich tegen dit punt, daar ook hij de tgd niet goed acht. De heer van Haren merkt op, dat de Directeur zelf een motor heeft aangeschaft. Fietsen zou tgdroovend zijn en zoo zou veel bureautijd ver loren gaan. Zoo gezien zou men de vraag kunnen stellenkomt hem voor zijn motor niet wat toe De heer Millen vindt de redactie van dit agendapunt niet gelukkig. Bovendien is bg de begrooting over deze zaak gesproken. De heer Steeghs voelt er wel voor eene vergoeding toe te kennen. De Voorzitter zegt, dat de Direc teur in 1937 gekomen is. Hg heeft de nota's van kosten van den motor overgelegd en Spreker acht het voor gestelde bedrag billijk. De heer Odenhoven zou het achter- stallige laten vervallen en f 300 per jaar toekennen vanaf 1 Januari 1939. De heer Reintjes meent dat f 200 voldoende is. Waartoe de Raad besloot. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om overeenkomstig het door den Raad bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1939 uitgesproken verlangende jaarwedgfc- regeling van den directeur off Arbeidsbeurs en de instructie van den hulpkeurmeester van den Vleesch keuringsdienst, zoodanig te wijzigen dat hun rijwieltoelage met ingang van 1 Januari 1939 wordt gebracht van f 50.op hetzelfde als deze bedraagt voor andere daarvoor in aanmerking komende ambtenaren, n.L f 30.per jaar. Meerdere sprekers voeren hierover het woord. Er wordt gewezen op lagere onderhoudskosten van een rijwiel, waartegenover staat, dat deze vergoeding ook gezien kan worden als deel van het salaris. De heer Odenhoven wil gaarne alles over één kam scheren. Ten slotte ging de Raad met B. en W. accoord. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de door den gemeente-ontvanger gestelde geldelijke zekerheid ten behoeve van de Gemeente. Z.h.s. goedgekeurd. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van twee leden van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, zulks ter voorziening in de wegens ontslagname van den heer O. L. P. van de Loo en het overlijden van den heer A. J. Haen- raets in dat Collega bestaande vaca tures. Voorgedragen worden de navol gende dubbeltallen. 1. A. J. J. Janssen, le geneesheer van het St. Servatiusgesticht, Groote Straat 25. 2. J. W. Laurensse, oud-directeur bijkantoor Venray Ned. LandDouw- bank, Patersstraat 15. 1. J. K. A. Ponjée, timmerman, Beekweg 6c. 2. J. H. Peeters, timmerman, Heuvelstraat 3. De heer Millen had ook een boeren- candldaat verwacht in verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden. Ook de heer Odenhoven laat zich zoo uit en verklaart verheugd te zijn, dat een oude wensch der arbei ders in vervulling gaat. De heer Steeghs zag liever van elk kerkdorp een vertegenwoordiger in het Armbestuur. De heer Goumans meent, dat Dr. Sala de geheele Gemeente kent, zoo dat dit nu niet noodig geacht behoef t te worden. De Voorzitter zegt, dat ook op bekwaamheid van candidaten gelet moet worden. Hij acht daarom de voorgestelde candidaten geschikt. Een landbouwer zou een volgende maal gecandideerd kunnen worden. De heer Steeghs kan zich wel met de candidaten vereenigen, maar nu het Armbestuur zooveel te doen krijgt, acht hij vertegenwoordiging der gehuchten wel gewenscht. Nadat de Voorzitter gezegd heeft, dat Parochie toch haar Armbestuur heeft, dat zich eventueel met het Burgerlijk Armbestuur kan verstaan, benoemd hg tot stemopnemers de heeren Janssen en Arts en gaat de Raad over tot stemming, waaruit blijkt dat de heeren Dr. Janssen en Ponjée met algemeene stemmen benoemd zijn. 19a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid van het Algemeen Burgelgk Armbestuur, zulks in verband met het Raadsbesluit van 18 October 1938, waarbij bet ledental van 8 op is gebracht. Voorgedragen wordt het navolgende dubbeltal 1. H. J. H. Sala, gepensioneerd hoofd van den Vleeschkeuringsdienst, Patersstraat 19. 2. J. H. Quicken, directeur van het bijkantoor Venray der Nederland- sche Landbouwbank, Paterslaan 5. Ook hier werd Dr. Sala met alge meen e stemmen benoemd. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in de verordening op de heffing van marktgeld zoo danige wijziging te brengen, dat voortaan voor kramen enz. buiten de Kom van Venray slechts een staangeld verschuldigd zal zijn van l0 ct. per M2 per dag. De heer van Boven dankt B. en W. voor dtt voorstel, dat z.h.s. door den Raad wordt aangenomen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de noodige gel den te voteeren voor het door den Limburgschen Streekplannendienst doen opmaken van een uitbreidings plan in hoofdzaken. De kosten tot een maximum van f 1400 (berekend naar hoogstens f 100.per 1000 inwoners) ten laste te brengen van den kapitaaldienst 1939. De heer Reintjes heeft dxt punt met genoegen op de agenda gezien. Overal sluit men zich aan. De heer Odenhoven betwijfelt dit laatste, trouwens zoo'n haast is er niet bij. De kosten zullen ook een woordje meespreken. Zijn deze groot dan is hg er tegen. Ook de heer Millen vindt dit een groote zaak. De tijden dulden geen kosten. De heer Pubben verklaart zich vóór waterleiding, maar wil rekening houden met eventueele kosten. De Voorzitter zegt, dat hij het niet met den heer Odenhoven eens is. Er is wel haast bij de tot stand- komiDg der waterleiding. Wat de kosten betreft, deze kunnen mee vallen nu er sprake is van een groep3waterleiding met Provincialen steun. De heer Odenhoven verklaart zich bang voor schuld. Laat het zoo mooi worden als het wil, wat geeft het als het niet te betalen is. De heer van Haren geeft toe, dat veel factoren vóór aansluiting zijn, maar de meeste menschen kun- niet meer betalen. Mooi is goed, maar het moet betaald worden. De Voorzitter zegt, dat een uit breidingsplan voor een ordelijke be bouwing geen overbodige luxe is Bovendien eischt de Wet zulk een plan. De heer v. Haren zegt, dat er thans zooveel voorgeschreven wordt, waaraan ondertusschen niet voldaan kan worden wegens gebrek aan con tanten. Bovendien zgn er voorschrif ten, waarvan hg niets begrijpt. Waarom mag er geen gebroken kap meer gebouwd worden. Voor Land- schapschoon Ook als er ergens in een verre hoek eeD boerderij staat Tenslotte ging de Raad met het voorstel van B. en W. accoord. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de Gemeente te doen deelnemen aan de oprichting van eene N.V. Waterleiding-Maat schappij Midden- en Noord-Limburg, De heer v. Haren heeft met ge noegen geconstateerd, dat de drink watervoorziening naarstig wordt bestudeerd. Hg is echter geen voor stander van een op te richten N.V. en vraagt zich af, wat heeft de Raad nog te zeggen, als die N.V. er is. Wordt dan alles, wat de drinkwatervoorziening betreft, niet in die N.V. behandeld en kan de Raad maar slikken. Hg zou er de voorkeur aan geven eerst een kos tenberekening op te maken en zoo de Raad hiermee accoord gaat, dan een N.V. oprichten. De heer Millen zoo vooraf willen weten wat iedere aansluiting op zich kost. Wat is nu voordeeliger, een groeps- of gemeentelijke waterlei ding Hg is bang, dat de inwoners direct vastzitlen als de Raad besluit toe te treden tot bedoelde N.V. Hg is dan ook huiverig om zgn mede werking te verleenen. De heer Vermeulen meent, dat de Gemeente op den duur gedwongen zal worden de drinkwatervoorzie ning ter hand te nemen. Hg acht een groepswaterleiding de beste op lossing, zooals b.v. in Westbrabant, waar zelfs groote winsten gemaakt worden. Hij zou daarom de gevraag de f 750 gaarne verstrekt zien voor de uitwerking der plannen. Hg dankt B. en W. voor hun werk in deze en juicht de plannen bij voorbaat toe. De heer Odenhoven begrijpt het enthousiasme van den heer Vermeu len niet. Bovendien acht hg 't werk tempo wat vlug. Eerst is er besloten in principe toe te treden en nu wil men er al een N.V. van maken. Waterleiding met goed water is een mooi ding, maar 't moet betaald worden, anders is 't net als bg een werklooze, die niet betalen kon en waar men de waterleiding dan ook afsneed. Nu gebruikt het gezin van dien werklooze water uit een sloot en dit water wordt niet afgekeurd... Laten we toch eerst eens vernemen of het te betalen is en wat 't kost? In Horst is, zooals hg in 't verslag zag, ook nog geen besluit genomen. Haast is er dus nog niet. De heer v. Boven gaat uit finan- tieel oogpunt met den heer Oden hoven mee. Bovendien is hij bang, als de Raad nu besluit toe te treden tot een N.V., men later niet terug zal kunnen. Ook de heer Reintjes wilde graag wat meer weten, terwijl de heer Steeghs te kennen gaf wel voor een aansluiting bg een N.V. te zijn, al acht hg de waterleiding voor een groot gedeelte van Venray van weinig belang. Bovendien is hg huive rig om met nieuwe lasten bg de menschen aan te komen, al is het nog zoo mooi. De Voorzitter merkt op, dat het niet alleen mooi is, maar ook van groot belang, wil men Venray op hooger peil brengen. Hoe vaak is vestiging van industrie in Venray al niet afgesprongen op gebrek aan een waterleiding. Er moet intusschen Prachtcollectie voor het a.s. Smaakvol. Nieuwe modellen. Crootestraat 9. iemand beginnen, anders blijven allen zitten. De N.V. is noodig voor een waterleiding in groot verband, waar toe ook de Provinciale Regeering besloten heeft. In Horst is reeds in December het besluit tot toetreding bg een N.V. genomen, mijnheer Odenhoven. Elders ziet men er voor deel in. Er is wel degelijk haast bg, daar wanneer de N.V. eenmaal is opgericht, de oprichters het heft in handen hebben en de overige de wetteD voorgeschreven krijgen. Nu moet men niet denken, dat als de N.V. er is, men zoo maar begint en doorzet. Ook daar wordt gerekend en zou men tot abnormale prijzen komen, dan ziet men er van af. Hier in Venray is aan een waterleiding groote behoefte. Heele Kerkdorpen hebben geen goed drinkwater b.v. Ysselsteyn. Hij geeft den Raad in overweging den gewenschten spoed te betrachten en Venray niet zoo te behandelen, dat het bg de N.V. niet mee kan praten. Diverse systemen worden bg de N.V. ook behandeld. Bijvoorbeeld, zal er voor geschreven worden een dwingende bepaling tot algemeene aansluiting of zal de aansluiting vrg zgn en alleen voor nieuwbouw dwingend worden voorgeschreven Hieraan kan de Raad al merken, hoe nood zakelijk het is, dat Venray in de N.V. wordt opgenomen als mede oprichter. De heer Millen zegt, ook wat te weten over de waterleiding in West- Brabant. Daar worden zeker winsten gemaakt, maar voor het water in een gewone arbeiderswoning wordt per jaar van f 15.— tot f 25.— be taald. Hg acht dat veel. Bovendien wil hij weten wanneer de Raad nu toetreedt tot een N.V., de Raad er later nog af kan, b.v. omdat de tarieven te hoog zijn, of besluit de N.V. dan ook hierin De heer van Haren is juist bang voor de enorme wiDsten, zooals de heer Vermeulen bedoeld. Deze winsten moeten immers door de aangeslote nen worden opgebracht. En kunnen ze hier nog zoo vlot betalen Waar om kunnen niet eerst de kosten van een en ander berekend worden al vorens een N.V. op te richten? Bovendien hoe is de N.V. ingericht, wat heeft de Gemeente nog in te brengen als de N.V. bestaat Spreker is voor waterleiding en kan zich ook vereenigen met het voorstel f750.— disponibel te stellen voor het uit werken van plannen. De heer Vermeulen acht water leiding noodig, wil men hier indus trie krijgen. Ook voor het bevor deren van vreemdelingen verkeer is waterleiding noodzakelijk. De wins ten, die gemaakt worden, dragen het hunne bg om de belastingen laag te houden. De heer Odenhoven zegt, dat slechts een kleine minderheid om waterlei ding roept terwijl hg den heer Ver meulen toevoegt, dat er in Venray naar zgne meening geen industrie komt al is er waterleiding. De heer Reintjes kan zich niet voorstellen, dat Venray bg deze plan nen achter zou bleven. Hij spreekt zich uit voer het voorstel van B. en W. De heer van Boven hoopt, dat de terugweg open blijft als waterleiding te duur zou blijken. Hg is voor deze plannen als ze betaalbaar zgn. De heer Pubben zag gaarne meer dere inlichtingen. De Voorzitter zegt, dat in een N.V. gestemd wordt maar hg veronder stelt toch, dat mochten de plannen te duurabel zgn, niemand zal door zetten. De heer Millen vraagt: hoe zal het gaan als elders de kosten niet te hoog geacht worden maar b.v. hier wel te hoog Moet Venjray dan toch mee Hg wil daarom eerst een uit gebreide berekening. Met acht tegen zeven stemmen wordt het vooratel nu verworpen, waarna de Voorzitter verzoekt om een crediet toe te staan van f 750. voor het maken van plannen en be rekeningen, waarmede de Raad zich z.b.s. vereenigde. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ge meentebegrooting 1938. Z.hiS. accoord.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1