Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. Zaterdag 18 Februari 1939 Zestigste Jaargang No 7 Alleen Boter is boter „VENRAY" boter De Wereld rijkdommen. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter Oorzaak van volkerenhaat en oorlog. De zegen der schepping tot een vloek geworden. De oorlog lijkt voor het oogen- blik weer wat verder af dan eenige weken geleden. Hitler's Rijksdagrede heeft het de wereld duidelijk gemaakt, dat Duitschland zich in de ernstigste financieele en economische moeilijkheden bevindt; het Derde Rijk zou een oorlog kunnen beginnen, maar niet - althans niet zegevierend weten te beëindigen. En met Italië staat het eigenlijk net zoo. Het „woud van bajonet ten", door Mussolini geschapen, staat droog. Er is geen drinken en geen voedsel voor den bodem. Er is geen geld en geen econo mische kracht, Italië moet bedelen voor een beetje crediet. En Mussolini heeft in Spanje ondanks de overwinning van Franco's troepen en de Italiaan- sche „zwarte pijlen" een dure les genad. Een oorlog thans, met zijn mo derne aanvals- maar ook met zijn moderne verdedigingsmid delen, is niet in 'n vloek en een zucht uit te vechten. Italië kan slechts een oorlog winnen, die niet langer dan zes weken hoeft te duren, na dien tijd volgt de ineenstorting van het land. Deze waarheden beginnen haar erkenning (in stilte) te vinden te Berlijn en te Rome. Hitler's Rijksdagrede was er een afspiegeling van. En Chamberlain trok er met groote zelfvoldoening zijn con clusie uit. „Ik heb den indruk, zei hij, dat dit niet de taal was van con man. die Europa in een nieuwe crisis wit storten." Kunnen we het oorlogsgevaar dus voorbij achten? Dat zou een onvergeeflijke stoutmoedigheid zijn. Hitier heeft de omstandigheden genoemd, waaronder Duitschland de con sequenties van een oorlog „ijs koud" onder de oogen zou zien. En dat zou zijn, wanneer de as-genooten of een hunner tot den oorlog zouden worden ge prest als eenig overgebleven middel tot bevrediging van hun nationale aspiraties. Ik beschouw deze woorden niet als bluf. Het is 't noodlot van de totalitaire staatsgedachte, dat ze óf als maatschappelijk stelsel zich moet offeren, zich gewonnen moet geven, óf alles en ook het laatste, den vrede zelfs, moet inzetten om de natio nale doeleinden te verwezen lijken. Wanneer de democratische wereldmachten voor het behoud van den vrede niet anders zou den weten te doen dan bewape nen en afwachten tot de tegen partij den oorlog zal aandurven dan komt er, op den duur inderdaad oorlog. Wij de bezitters van 's we. relds rijkdommen moeten ook weten-'te offeren voorden vrede zoo schreef ik in Januari j.l. en daarmee ons recht verzekeren op den vrede, óf we dwingen anderen om zich door geweld een weg naar de welvaart van de eigen volkeren te banen, precies zoo ais wij dat vroeger óók hebben gedaan. Men kan met z'n sympathiën. zooals ondergeteekende, voor honderd procent aan den kant der groote democratiën staan het zou nochtans van blind voor oordeel getuigen, wanneer men de objectieve waarheid niet er kende, welke de inhoud was van deze uitspraak des Führers in diens jongste Rijksdagrede Het is duidelijk: de rijkdom men der wereld worden met geweld verdeeld en dan zal deze verdeeling van tijd tot tijd steeds weer met geweld ge corrigeerd worden, óf de ver deeling geschiedt volgens de beginselen der billijkheid en gezond verstand, maar dan moeten billijkheid en verstand ook werkelijk de rechtvaardig heid en daaimede tenslotte de doelmatigheid dienen. Eerst een wereld met geweld ver overen en dan met moreele theorieën den roof verdedigen is voor de bezitters misschien gemakkelijk en kalmeerend, maar voor de niet-bezitlers even onbelangrijk als oninteres sant en niet bindend. Nu behoeft men, dezen passus uit Hitler's rede overlezende, niet om te vallen van respect voor het juiste en rechtvaardige in zicht van den Führer. Zoo goed als er volkeren zijn, die, na eerst ge....stolen te heb ben, zich op de beginselen van het eigendomsrecht beroepen om te kunnen behouden, wat ze be- bezitten, zoo zijn er ook volkeren, die naar de beginselen van „billijkheid, gezond verstand en rechtvaardigheid" zich een buit wenschen te zien toebedeeld, omdat... de andere methode, oor log, duurder is en vol risico's. Gesteld, dat Duitsche koloniën krijgt toebedeeld, omdat het daarop als machtig geworden volk eer, moreel recht heefr, zal het over 25 iaar, wanneer b.v. Spanje aan zijn hervonden kracht en sterkte „rechten" kan gaan ontleenen, weer een deel zijner koloniën willen overdra gen Zóó maar, zonder oorlog, enkel om der rechtvaardigheids- wille Oorlog, om bezit der wereld rijkdommen zal de aarde blijven teisteren, als de menschheid niet de middelen weet te vinden om die rijkdommen te denationali- seeren. Voor wat thans koloniën zijn, moet een bestuursstelsel gevon den kunnen worden, dat uit de aanwezige rijkdommen eerstens de welvaart verzekert van de oorspronkelijke bevolking en allen overigen het recht om er zooveel mogelijk dekking te ver werven voor de eigen tekorten in grondstoffen. 's Werelds rijkdommen moeten op gereglementeerde en recht vaardige wijze, worden geïnter nationaliseerd. Dan alleen kan de vrede wor den verzekerd. Md. DE BIJZETTING VAN PAUS PIUS XI. Een indrukwekkende plechtigheid. Dinsdagmiddag is in de Absis- kapel van den St. Pieter te Rome het stoffelijk overschot van wijlen Paus Pius XI ter aarde besteld. Nadat om 12 uur de St. Pieter voor het publiek gesloten was, begon tegen drie uur de toevloed der ge- noodigden voor de eigenlijke bijzet ting van den overleden Paus. Deze genoodigden waren betrekkelijk weinig in getal en eigenlijk uitslui tend personen, die met het Vaticaan in nauwer contact leven. In het koor ontwikkelde zich daarna de luisterrijke kleurenpracht, die aan de plechtigheid in de St. Pieter, onverschillig of het een feest vaD glorie dan wel een gebeurtenis van rouw betreft, steeds luister verleent, wijl St. Pieter nu eenmaal steeds een feestelijke, een triumfeerende kerk is. Eenige minuten over vieren klonk uit de verre Sacramentskapel een koorgezang dat langzaam naderde, ten teeken dat de stoet zich had gevormd. Er werd ontroerend ge zongen door de zangers van de Cappella Giulia. Langs den weg, dien de stoet door de kerk moest afleg gen, werd een afzetting gevormd door eenige honderden pastoors van kerken in Rome. Na aankomst van de stoet in de kerk, volgden gezang en plechtig heden daarna werd de lijkbaar in een kist gelegd en deze vervolgens in een looden kist geplaatst welke geheel dicht gesoldeerd werd waar mede nogal eenigen tijd gemoeid was. Met veel ceremonieel werd dan de gesloten kist voorloopig neerge laten in de grot. Later zal de kist in de definitieve sarcophaag worden opgesteld. Langzaam verlieten daarna de ge noodigden de bijna in duisternis ge hulde kerk, diep ontroerd door de indrukwekkende plechtigheid, die bijna drie volle uren had geduurd. De politieke toestand. In de groote internationale politiek zitten we nog altijd midden in de voorbereiding van den grooten poli- tieken strijd, die komen gaat, wan neer Italië zijn eischen met betrek king tot Frankrijk gaat formuleeren. Het heeft al herhaaldelijk geheeten, dat die eischen bekend zouden worden gemaakt. Nu werd weer aan gekondigd, dat Mussolini dit Zondag a.s. zou doen in een groote rede, maar even prompt kwam weer de tegenspraak. Het wachten is kennelijk op de oriënteering rond Spanje. Wat nu de Spaansche politiek betreft, dat loopt geenszins zooals Duitschland en Italië dat gaarne zouden wenschen. Engeland en Frankrijk zijn in onderhandeling met Franco omtrent de erkenning van diens regiem, en het neeft er allen schyn van, dat die erkenning nog slechts een kwestie is van eenige dagen. En het meest teleurstellende voor Italië vooral is wel dit, dat Franco geheel niet onwelwillend staat tegen over Frankrijk en dat hij zich in dezen niet door de dictatuurstaten de wet wil laten voorschrijven. Hem gaat blijkbaar gelukkig het belang van Spanje vóór alles en daarvoor riskeert hij zoo noodig de vriendschap van Italië en Duitsch land, welke hem wellicht al lang zwaar op de maag ligt. Daarbij komt, dat Italië en Duitsch land wel geholpen hebben om de militaire overwinning te behalen, maar deze staten kunnen Franco niet aan de noodige contanten helpen voor den enormen sommen ver- eischenden heropbouw van Spanje. Engeland en Frankrijk voelen wel voor financieele hulpverleening aan Spanje, maar.... dan mag Spanje niet een filiaal zijn van de dictatuur staten en daarom stellen Engeland en Frankrijk den eisch:, Spanje absoluut zelfstandig. We komen nu aan het laatste bedrijf van den oorlog en Mussolini wacht op den afloop. Mogelijk vallen zijn eischen wel mee, wanneer hij ten aanzien van Frankrijk weet, dat hij éen sterke macht tegenover zich heeft. En ookwanneer gaat blijken, dat Duitschland toch niet zoo stevig achter Italië staat, omdat het handel wil met Engeland. En voor dat be lang wijken de vriendschapsover wegingen gewoonlijk! Japan cn Rusland. De Japansche Landdag heeft in een motie geëischt, dat de Japansche regeering een krachtige houding zal aannemen ten aanzien van Sovjet- Rusland. Engeland en Italië. De Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, heeft graaf Ciano mede gedeeld, dat Engeland het zenden van Itaiiaansche versterkingen naar Libye beschouwt als in strijd met het Britsch-Italiaansche accoord. De Statenverkiezingen. Ons bleek deze week, datinbreede kringen van de leden onze R.K. Staatspartij een misvatting heersebt omtrent de techniek van de stem ming in de plaatselijke afdeelingen, welke binnenkort wordt gehouden. Men is blijkbaar in de war met de techniek bij de officieele stem ming, waar van boven van de lijst naar beneden stemmenoverdraeht plaats heeft. Bij de stemming in de afdeelin gen heeft geen overdracht van stemmen plaats; elke candldaat heeft het aantal stemmen, dat persoonlijk op hem is uitgebracht en brj de groepeering der candi- daten op de officieele lijst beslist de meerderheid. Gesteld, er zyn 10 candidaten. Wanneer alle stemmen worden uitgebracht op de drie of de vijf bovenste namen, dan komen de can didaten op de officieele lijst in de zelfde volgorde als op de groslijst. Wanneer echter b.v. de eerste drie candidaten ieder 10.000 stemmen zouden hebben, de nummers 4, 5, 6, 7 en 8 geen enkele stem en de num mers 9 en 10 ieder 20 stemmen, dan schuiven de nummers 9 en 10 naar de plaatsen 4 en 5. Men houde dus in 't oog, dat bij deze stemming ia de plaatselijke afdeelingen het getal stemmen op eiken persoonlijken candidaat be slissend is voor de volgorde. Les van den overleden Paus. Leest toch katholieke kranten l Ook in onze streken zijn nog vele Katholieken, die zoogenaamde „neu trale" bladen lezen, ja we hebben den laatsten tijd herhaaldelijk ge constateerd, dat hun aantal veler- wege op ontstellende wijze toeneemt. Vooral „De Courant", het wel verkleinde maar geenszins verfijnde afgietsel van „De Telegraaf", wordt ook in katholieke streken in massa gelezen. Uit ervaring weten wij, hoe bui tengewoon moeilijk het is, die lezers tot andere gedachten te brengen op dit punt. Daarin hebben we wel eens het sterkste bewijs gezien, dat velen door het geregeld lezen van zoo'n blad reeds zoodanig den katholieken geest hebben verloren, dat zij niet eens meer merken, hoeveel kwaad zulk een blad berokkent aan hun katholiek gemoed. Een inzender in een onzer bladen wees er dezer dagen op, hoe het de vurigste wensch was van onzen be minden Paus Pius XI, dat alle ka tholieken uitsluitend katholieke bla den zouden lezen. Het is gewoonweg ontzettend, dat nog zoovele katholieken een niet- katholieke krant door hun abonne ment steunen. Laten zij bij het heengaan van den Paus toch eens bedenken, dat het een eereschuld aan onzen over leden Vader der Christenneid is, om verkeerde bladen uit hun huis te weren en zich te abonneeren opeen katholiek blad. Men let op ons l Er is misschien nooit een tijd ge weest, waarin onze katholieke voer mannen en leiders en magistraten zoo aan critiek bloot stonden als thans. Op hun daden wordt veel meer gelet dan op die van anderen. In scherp-satyrieken vorm wees daarop een inzender in de Msb. met het volgende allerkortste ingezonden stuk: „Zou het niet In 's lands belang zijn voor alle hooge ambten uitslui tend katholieken te zoeken en voor te dragen? Want niemand wordt zoo nagere kend en op de vingers gekeken als een katholiek Magistraat. Hiermede wordt wel scherp een euvel aan de kaak gesteld. Het moge voor onze katholieke mannen, in overheid gesteld, een aansporing zijn in de zelf-critiek en te zorgen, dat al hun daden den toets van elke re delijke critiek kunnen doorstaan, ook hun persoonlijke daden. Steeds sneller. Naar het „Nieuws v. d. Dag van Ned, Indië" verneemt, worden thans tusschen de Indische Regeering, het Opperbestuur en de directie der K.L.M. informeele besprekingen ge voerd om geheel conform de oor spronkelijke plannen den vliegduur tusschen Nederland en Indië tot 21/, dag te bekorten, te beginnen in 1940. Met het oog op de hooge kosten verbonden aan de aanschaffing van deze verkeersvliegtuigen, welke de duurste zijn op de markt, loopen de besprekingen voornamelijk over de wijze, waarop de regeeringssubsidie zal moeten worden geregeld. Afnemend geboorte-aantal. De statistiek wijst uit, dat in 1870 het getal wettige geboorten jaar lijks per 1000 gehuwde vrouwen 306 bedroeg. In 1936 was dit getal gemiddeld nog slechts 146 De huwelijksvruchtbaarheid Is in ons land in die periode dus met ongeveer de helft verminderd.) Gaat dat zoo voort, dan worden we langzamerhand een uitstervend volk. De teruggang zit niet in vermin dering van 't getal huwelijken, want dit is eerder toegenomen. Verder blijkt, dat het aantal ge borenen der katholieke moeders veel en veel grooter is dan dat der ge zinnen zonder kerkelijke gezindte. Alleen versterking van den gods dienstzin kan 't krachtig voort bestaan van ons volk verzekeren. KEAPZAAK. Een onderwijzer uit Deventer hoor de voor de rechtbank veertien dagen gevangenisstraf tegen zich eischen met ontzegging van het recht om het ambt van onderwijzer uit te oefenen voor den tijd van vijf jaar. Hij had een leerlinge een tik om de ooren gegeven en deswege moest hij nu verdacht van mishandeling, voor den rechter verschijnen. ,Het Katholieke Schoolblad" vindt den eisch gruwelijk: Uit 't verslag biykt, dat 't louter ging om een losse klap, niet meer. En is 't dan niet verschrikkelijk een onderwijzer voor één onnoozele klap zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs voor vijf jaar te ontnemen Wat wil zeggen: den man uit zijn betrekking stooten, hem broo deloos maken en hem brandmer ken Zulk een wreedaardige eisch is voor zulk een feit bij ons weten nog niet gesteld. 't Is te hopen, dat deze zaak zoo noodig tot in allerhoogste instan tie zal worden doorgezet. Wij kunnen niet gelooven, dat hetzelfde feit door den eenen rech ter als niet eens strafbaar be schouwd (Roermond, 's Bosch) door den anderen als een zwaar ver grijp zou worden gestraft. Als er sprake was geweest van iets meer dan een gewone tik, als 't geval werkelijk op de grens van mishandeling had gelegen, dan zou men eenlg verschil van mening be grijpelijk vinden, maar als iets be slist binnen de grenzen van het tuchtigingsrecht valt, dan toch wel zoo'n tik, Als zelfs dit niet geoorloofd ware, wat bleef er dan over van de verzekering der beide ministers (Onderwijs en Justitie) dat tot het tuchtrecht ook het tuchtigings recht behoort Dat tuchtigings recht zou dan geen inhoud hebben. Er zal onder de acht miUioen Nederlanders behalve deze officier van Justitie dan ook wel nauwe lijks iemand te vinden zijn die zoo'n losse klap inderdaad een mishandeling acht VENRAY, 18 Febr. 1939 BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 127 sub b der Algemeene Politieveror dening der gemeente Venray, aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van evengenoemde verorde ning bedoelde inrichtingen of plaat sen, geen danstenten zijnde, toestem ming wordt verleend om op Zondag 19, Maandag 20 en 21 Februari a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel ge durende de uitoefening van het be- dryf dienst te laten doen of door of vanwege den houder aanwezig te doen zyn, onder voorwaarden, dat de vrouwelijke bedienden den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en van een onbesproken levenswandel zijn. Venray, 15 Februari 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester van VENRAY vestigt met het oog op de a.s. Car naval bij deze nogmaals de aandacht op het bepaalde bjj de artikelen 25 en 89 sub a der Algemeene Politie verordening Venray, luidende „Behoudens het bepaalde in artikel 56, sub le van het Provinciaal Wegenreglement, is het verboden, op of aan den openbaren weg of op zoodanigen afstand daarvan, dat de gebruikers van den weg er gevaar, schade of hinder van kunnen hebben, zonder vergunning van Burgemeester Wethouders, tenzij krachtens wettelijke bevoegdheid, kamers, kattekoppen of donderbussen af te schieten, met een vuurwapen, wind buks, windroer of dergelijk wapen te schieten, vuurwerk af te steken of voetzoekers of dergelijke ontplof bare stoffen te werpen, te ontsteken of af te schieten." „Het is verboden a. aan kinderen beneden 16 jaren buskruit of vuurwerk te verkoopen of af te geven." Op een en ander zal nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend en bij overtreding proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 15 Februari 1939. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen, ingevolge artikel 41 van het Reglement op de Water- lossingen in Limburg, ter openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoek van het Provinciaal Bestuur van Limburg om vergunning tot het hebben van duikers in de volgende water!ossingen dezer gemeente: in de waterlossing de Burggraaf, voor komende onder nummer 9 in den legger A, een betonnen duiker, lang 10 meter, wijd 0.60 meterin de Leunsche beek, vóórkomende onder nummer 47 in den legger A, een betonnen duiker, lang 18 meter, wijd 40 x 60 c.M. in de waterlossing Waterlaat de Scheide, voorkomende onder nummer 45 in den legger A, een betonnen duiker, lang 14 meter, wijd 1 meter. De zitting tot het houden van in- formatiën de commodo et incommo- do, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven tot het inbrengen van bezwaren, zal worden gohouden ten Gemeentehuize op Vrydag 3 Maart 1939, des voormid dags 11 uur, Venray, 14 Februari 1939. Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HAAR EN. Onze bekende kunstschilder de heer Jean van Bergen deed by gele genheid van Haar verjaardag aan H. K. H. Prinses Beatrix een mooi stilleven cadeau. De Heer van Bergen mocht hierop dezer dagen het vol gende waardeerend schryven terug ontvangen: In opdracht van H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ik de eer, den Heer Jean van Bergen, wonende te Venray, Hunnen dank over te brengen voor de vrien delijke aanbieding van het fraaie door hem vervaardigde stilleven ln lijst, welk geschenk Hunne Konink lijke Hoogheden zeer op prijs hebben gesteld en met bijzondere erkente lijkheid voor H. K. H. Prinses Beatrix hebben aanvaard. De Particulier Secretaris, Onderlinge Glasverseketing. Wegens omstandigheden zal de jaarvergadering eerst gehouden wor den o£ Woensdag X Maart a^. P.D.V. DE ZWALUW Op de te Eindhoven gehouden jaarvergadering van den Oost- Nederlandschen Bond van Postduiven- houders, by welken bond ook onze vereeniging is aangesloten, werd óns de Heer J. Kusters, totbestuurs- gekozen. GOEDKOOP NAAR ROTTERDAM. Per spoor naar de wedstrijd NederlandHongarij e. De Nederlandsche spoorwegen laten voor dezen wedstrijd, welke gespeeld wordt in het Feyenoord-stadion te Rotterdam op Zondag 26 Februari a,s. om 14.30 uur, weder goedkoope treinen ryden vanaf Nijmegen. Kaartjes voor deze treinen kunnen tijdig besteld worden aan het station Venray, Verkrijgbaar zijn twee soorten retourkaarten Nijmegen-Rotterdam Z„ D.P. of Maas, n.l. tweedaagsche retourkaarten geldig in een trein naar keuze over Gorinchem of over Edevoor heenreis op 25 Februari na 12 uur vanaf Nijmegen en voor terugreis op 26 Februari. De heen reis mag op geen enkel station wor den onderbroken. Pry's 3e klasse f 2.75. Eendaagsche retourkaarten geldig op 26 Februari voor heenreis naar Rotterdam Z. of D. P.Nymegen vertrek 10.36. (Vertrek Venray 8.20) over Gorinchem. Trein stopt te Rotterdam-Zuid (Stadion) of voor heenreis naar Rotterdam-Maas: Nymegen vertrek 9.49 (vertrek Ven ray 8 20) over Ede. Heenreis niet onderbreken. Voor terugreis met een trein naar keuze over Gorinchem of over Ede. Bezoekers, die direct na den wed strijd naar huis willen terugkeeren, vinden daartoe gelegenheid door het extra stoppen van trein 1099 te Rotterdam-Zuid te 17.03 (aankomst Nymegen 19.25 en aankomst Venray 20.45. Pry3 3e klasse f 2 25. De brandstichting te Maashees. Een jaar en 6 maanden geëischt In verband met een andere samen stelling der rechtbank werd opnieuw behandeld de uitgestelde strafzaak tegen den landbouwer W. E. gedeti neerd, aan wien was ten laste ge legd, dat hy op 27 Juli j.l. te Maas hees in de door hem bewoonde boe renhoeve brand had gesticht. Verdachte ontkende iets van de oorzaak van den brand te weten. Hy was op den bewusten morgen, volgens zijn zeggen, aan het werk by zekeren Reynders, toen een vrouw zeide, brand te bespeuren. Verdachte had toen ook den rook gezien en had gezegd: .„Dat zou wel eens bij my thuis kunuen zyn!" en was er op de fiets der. vrouw heengereden om te kijken. Hij bevond toen dat zijn schuur en varkenshok in brand stonden. De brand werd echter be dwongen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte door de politie even na het blusschen van den brand in zyn woning was aangetroffen, staande op een voederbak met lucifers in de hand, onder een plaats, waar de zolder open was en een stroopop zich vertoonde. Er lagen nog meer dere lucifers in 't rond gestrooid. Verdachte had aanvankelijk gezegd, dat hij zijn pijp wou aansteken, later dat hij gereedschap aan 't zoe ken was geweest op een schapje,^dat daar tegen den muur was, maar vol gens de politie was dat schapje^veel te laag voor de manier waarop "ver dachte daar gestaan had. Verdachte had ook iemand, die op den zolder wilde gaan blusschen, tegengehouden en gezegd, dat het te gevaarlijk was. Hoewel het niet zoo erg was ge weest, had men toch niet den indruk gekregen, dat verdachte het deed, om het vuur ongehinderd zich te laten uitbreiden. Er waren drie vuur haarden in het huis gevonden volgens de politie en deze waren niet tegelyk ontvlamd. Er werd een groot aantal getuigen gehoord waaronder de vrouw en twee dochters van ver dachte. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een jaar en zes maanden gevangenis straf. Verdediger Mr. P. Tripels, Roer mond, trachtte in een uitvoerig plei dooi de onschuld van verdachte aan nemelijk te maken. Spr. pleitte vrij spraak by gebrek aan bewijs en vroeg de onmiddellijke in vrijheid stelling van verdachte. Deze werd door de rechtbank geweigerd. Von nis over 14 dagen. Uitslag loterij issietentoonstelling 12 Febr. le 227 2e 487 3e 206 4e 932 5e 759 6e 9 7e 765 8e 261 9e 520 10e 510 lie 473 12e 62 13e 914 14e 861 15e 352 16e 718 17e 496 19e 588 19e 522 20e 928 21e 312 22e 997 23e 675 24e 651 25e 847 26e 929 27* 96Q 28e 690

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1