AKKERTJE Buitenland. Provinciaal Nieuws Binnenland. De tweede categorie van sterk gestegen uitgaven zgn die voor armen zorg. Kon voor enkele jaren terug nog geregeld met circa f 1000 subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur worden volstaan, thans wordt voor 1939 niet minder gevraagd dan f 18500 en als er geen kentering ten goede komt in de kosten voor de rechtstreeksche armenzorg, en die voor de geneeskundige armenverzorging, welke zich nog steeds in stij gende lijn bewegen, is het zeer de vraag of met dat bedrag zal worden toegekomen. Deze kosten komen geheel ten laste der Gemeente, evenals de kosten van den geneeskundige voor de armenpraktijk en de kosten voor vroedvrouwen, te samen rond f 2210, en nog drie kleine postjes, te samen f 210.in totaal dus f 20920. Met de armenzorg samenhangend zijn de kosten van verpleging van arme krankzinnigen, geraamd voor 1939 op f 14880. Hiervan komt slechts een gedeelte van f 3515 terug in den vorm van bijdragen van de provincie, particulieren, ouderdomsrente en invaliditeitsreute, zoodat dus f 11365 ten laste der Gemeente blijven. Resumeerende wordt dit voor kosten van werkverschaffing en steun- verleening f 24505.14 en voor armenzorg f 32285, in totaal f 56790.14. Waarbij dan nog komt, dat het Rijk zeer belangrijke aandeelen van de theoretisch ten bate der Gemeente komende belastingopbrengsten Inhoudt voor het Werkloosheidssubsidiefonds, zooals dat in de Memorie van Toelichting in de Algemeene Opmerking boven hoofdstuk IX 2 uitvoerig is uiteengezet. Slaan wtj nu even Hoofdstuk XII der begrooting (Belastingen) OS dan valt al aanstonds op, dat om de verhoogde opcenten te nemen «=j 120 opcenten op de personeels belasting in 1937 opbrachten f 19700, 150 opcenten in 1938 naar schatting f 27500 en 200 opcenten voor 1939 volgens den Inspecteur D. B. zeker niet hooger mogen geraamd worden dan f 34300, terwijl 55 opcenten op de Gemeentefondsbelasting opbrach ten in 1937 f 23218.95, voor 1938 zijn geraamd op f 21825 en de opbrengst voor 1939 bij 75 opcenten (dus 20 meer) volgens den Inspecteur D. B. zeker niet hooger mag verwacht worden dan rond f 20465. In totaal wordt het batig saldo op hoofdstuk XII met de tot maxima opgevoerde opcenten nog niet hooger verwacht dan rond f 96400, terwijl het in 1937, toen de begrooting nog begon met een algemeen batig saldo van f 32200, bedroeg f 81500 en voor 1938 bij een algemeen batig saldo van f 26700 wordt geraamd op f 92300. Het zal na bovenstaande cijfers wel niemand verwonderen, dat voor den dienst 1939 nu die met het in vergelgking met vroeger onbeduidend algemeen batig saldo van f 5727 moet aanvangen, uit de verhooging der opcenten op de personeele belasting en de Gemeentefondsbelasting en van het schoolgeld slechts luttele duizenden guldens zijn te halen (aan schoolgeld wordt ondanks de verhooging der tarieven slechts circa f 900 meer verwacht dan in 1937 en nog f 800 minder dan voor 1938 is geraamd), terwijl de raming van de uitgaven in belangrijke mate moest stijgen, zooals uit bovengegeven cijfers, welke nog met andere waren te vermeerderen, duidelijk blijkt naar krachtige nieuwe belas tingbronnen moest worden gezocht, al valt dit dan ook verre van aan genaam. Daaraan is nu eenmaal niet te ontkomen. Deze belastingbronnen zijn gevonden in eene straatbelasting, van welke f 20000 en eene precariobelasting, van welke f 1500 opbrengst wordt verwacht. Wij vertrouwen, dat eenieder, die bovenstaande cijfers met ernst nagaat, zal begrijpen, dat het aanboren van deze nieuwe belastingbronnen onvermijdelijk is en dat zg zelfs al aanstonds reeds diep moeten worden aangeboord. Hierna sprak de VOORZITTER de hoop uit, dat het aantal werkloozen spoedig mag gaan verminderen en deze weer werk zullen kunnen vinden in het vrije bedrijf. Laten we in afwachting van betere tgden de tanden op elkaar zetten en eendrachtig samenwerken en zoo, met volle vertrouwen op God, onder Wiens bescherming wij staan, de toe komst tegemoet gaan. Hopelijk kunnen wij dan binnen enkele jaren weer met voorstellen tot belastingverlaging komen. Wat betreft de vragen over de noodzakelijkheid van Raadscommissie^ antwoordt Spreker, dat dit ïn den loop van 1939 eens bezien kan worden. Hierna brengt Spreker nog dank aan de Commissie inzake de preca riobelasting voor de verleende medewerking. Ai heeft de Commissie op sommige punten ten aanzien dezer verordening een anderen kijk gehad dan B. en W.f toch meent hij te kunnen verklaren, dat het gepleegde overleg op aangename wijze heeft plaats gehad en tot resultaat heeft geleid. Het is ook niet noodig, dat maar steeds ja en amen geknikt wordt. De Heer VAN HAREN wijst er hierna op, dat het de bedoeling van die Commissie geweest is om de belasting zoo goed mogelijk naar draagkracht te maken. De Heer STEEGHS dankt den Voorzitter hierna voor zijn degelijk overzicht over den toestand der gemeenté-financiën. Nooit had Spreker zich kunnen indenken, dat het hiermee zoo treurig gesteld was als ons thans is geschilderd. Spreker meent, dat het wel goed was als dit verslag eens onder het oog van het publiek kwam. De Heer MILLEN dringt ook aan op publicatie van dit overzicht. De VOORZITTER zegt, dat het vanzelf in de notulen komt. De gemeentebegrooting wordt hierna zonder hoofdelijke stemmiDg in haar geheel vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft op f 874595.15 in inkomsten en uitgaven en voor wat den kapitaaldienst betreft op f 522752.46 in inkomsten en uitgaven, terwijl de begrooting van het Gasbedrijf eveneens zonder hoofdelijke stemming wordt vast gesteld op f 27533.19 in baten en lasten en voor wat den kapitaaldienst betreft op f 16833.41 in inkomsten en uitgaven. Hierna stelt de VOORZITTER nog voor, Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aangaan van een kasgeldleening, groot f 250.000 of zooveel minder als noodig is hoofdzakelijk met het oog op de uitgaven in verband met de uitvoering van het Peelplan Zuid, tegen een maximum rente van 2 pCt. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad deze machtiging te ver- leenen. Op voorstel van den VOORZITTER gaat de Raad hierna over in geheime zitting. Na heropening der vergadering dankt de VOORZITTER den Raad alsnog voor de vlotte afwerking der gemeente-begrooting, en wenscht den Raadsleden een zalig uiteinde en een goed begin, daarbij den wensch uitsprekende, dat 1939 een jaar van voorspoed en geluk moge zgn voor de Heeren en hun gezinnen en ook voor onze Gemeente. Hierna volgt sluiting op de gewone wjjze met gebed. Dr. Schacht als Rijkspresident heengegaan. Nu Het weer tegen 30 Januari loopt, den datum waarop Duitsch- land de stichting van het z g. Derde Rijk of juister gezegd, Hitiers machts aanvaarding plechtig herdenkt, thans zes jaren geleden is er de lucht weer vol van politieke geruchten Ingewijden meenen zeker te weten, dat er allerlei mutaties op hooge posten, tot zelfs in de rgksregeering verwacht kunnen worden. Zoo zal, naar het heet, Göring vice-kanselier en minister van oorlog worden. Göbbels, over wien we oDlangs al iets hebben vermeld, zal van zijn ambt van propaganda-minister ont heven worden en met een voorname partij-functie worden belast. Naar verluidt zal hem het toezicht worden opgedragen op de gouwleiders en hun bestuursapparaat. De het vorige jaar tot Rgks-pers-chef en staats secretaris in Het propaganda- ministerie benoemde Dr. Dietrich zal Göbbels opvolger worden, waarbij aan genoemd ministerie een andere naam zal worden gegeven. De positie van minister Göbbels. Volgens de „Petit Parisien" zal Dr. Göbbels voor den eereraad van de partij worden gedaagd. Dit was aan dit blad vanuit Zürich gemeld. De minister zou zich schuldig ge maakt hebben aan verschillende overtredingen tegen de partijtucht of de eer van de partij geschonden hebben. Naar de Berlijnsche correspondent van de N.R.Ct. mededeelt, behoort dit gerucht tot de serie in omloop zijnde praatjes over Göbbels, welke de laatste vier weken in Duitsch- land rondspoken. Neemt men voor een oogenblik aan, dat deze beschuldigingen juist zijn, dan zou er nog, aldus genoemde correspondent, geen grond voor zgn, dat Göbbels voor den eere-raad der nationaal-socialisti8che partg „Ober- stes Ehrengericht" zou moeten ver schenen. Ook de felste vgadden van Dr. Göbbels hebben hem nog nimmer van iets beticht, wat zweemt naar overtreding van de partijtucht of schending van de partij-eer. Naar men weet is Göbbels door omstandigheden verhinderd geweest om omstreeks Kerstmis en Nieuw jaar de gast van Hitier te zijn op den Obersalzberg. Dit zal eerlang, waarschijnlijk in het begin van Februari, worden ingehaald en wel naar men aanneemt, op een wijze, waaruit blijkt, dat Göbbels geenszins bg den Führer in ongenade gevallen is. Ook uit een dezer dagen door Göbbels gepubliceerd artikel in de „Völkischer Beobachter'*, getiteld „Wat wil Amerika eigenlijk", kan worden geconcludeerd, dat hg aller minst politiek een dood man is. Hoewel al die geruchten krachtig worden tegengesproken en ongegrond genoemd, meent men toch aan ver schillende dingen te kunnen nagaan, dat er belangrijke wijzigingen en verschuivingen in verschillende krin gen aanstaande zijn. In een dictatoriale staat wordt men echter gewoonlijk slechts dan iets gewaar, als de Leider dit noodig oordeelt. Dan komt men vaak voor de grootste verrassingen te staan, zooals dit Vrijdag het geval is ge weest. Toen is, tien dagen voor den gewichtigen 30en Januari, plotseling de belangwekkende tg ding uit Berlijn gekomen, dat Dr. Schacht, de presi dent der Duitsche Rijksbank, van zijn functie was ontheven. Het was Hitier gewenscht voorgekomen om Schacht zijn ontslag te verleenen. Officieel dienaangaande medegedeeld, dat „de vervulling van bijzondere eischen, die aan het bedrijfsleven worden gesteld voor den wederopbouw van Groot-Duitschland, het noodzakelijk maken, dat de politiek ten aanzien van het economische leven, de geld en de kapitaalmarkt, onder uniforme leiding wordt gesteld." Hoe dan ook, aan Schacht, die een historische rol gespeeld heeft in de geschiedenis van de Rijksbank, is gezegd, dat hij moet heengaan, al is dit zeer vleiend geschied. In Hitiers brief aan Schacht wordt hem op rechte en warme dank gebracht voor de door hem verrichte diensten. In het buitenland weet men, wat als Ge U grieperig voelt. Wacht niet totdat die besmetting de overhand krijgt. Ga naar bed en neem nog 'n "Akkertje". Die griep zet dan niet door en morgen zijt ge weer „fit". Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. fiA&ANTIF garandeeren de goede UMKMW I IC werking van "AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. Zorg er voor altijd „AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze hij de hand, want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts overvaltI Dr. Schacht voor zgn land gedaan heeft. Men heeft hem wel eens het .financiëele wonder" van het Derde Rijk genoemd. Funk is voor de buitenlandsche financieele kringen een onbekende. Dr. Schacht mocht men daarentegen gaarne. Ten oorlog voorbereid. Minister-president Chamberlain heeft Maandagavond een radiorede over den vrij willigen nationalen dienst gehouden. Hij zeide o.m. ,Ik spreek hier over een plan, dat ons voor den oorlog voorbereid moet maken. Dat wil niet zeggen, dat ik oorlog verwacht. Ge weet, dat ik alles gedaan heb en alles zal blijven doen om den vrede voor ons en voor anderen te behouden. Wij zullen nooit een oorlog beginnen. Maar we zouden kunnen worden betrokken in een oorlog, die door anderen begon nen is, of we zouden zelf kunnen worden aangevallen, als de regeering van een ander land zou denken, dat we ons niet met succes kunnen ver dedigen. De geruchten over oproeping van 200.000 reservisten. In officieele kringen te Rome ver klaart men niets te weten van een op groote schaal onder de wapenen roepen van reservisten, waarover in het buitenland een bericht was ge publiceerd. Indien reservisten onder de wapenen werden geroepen kan hier slechts sprake zijn voor normale oproepingen voor herhalingsoefenin gen. Ongetwijfeld zijn te Rome desbe treffende geruchten in omloop ge weest. Men sprak met name van de lichting 1901, van de mannen dus, die in 1901 zijn geboren. Dat noemt men echter tamelijk onwaarschijnlijk, daar deze mannen thans 37 jaar en ouder zijn. Voorts wordt melding gemaakt van jongelieden, die een individueele op- roepingskaart hebben ontvangen. Het betreft hier radiotelegrafisten, het personeel van gevechtswagens enz. De drukte, welke in de kazernes te Rome heerscht, komt althans ten deele voort uit de aanwezigheid van 20.000 fascistische miliciens, die te Rome zijn geconcentreerd, om deel te nemen aan den jaarlgksche schouw ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de militie, 1 Febr. Van deze contratie is gebruik ge maakt, om de miliciens een periode te laten doormaken van oefeningen met automatische en andere wapens. Waar zijn dc Russische geestelijken Het Russische godloozentgdschrift heeft in zijn December-nummer een vergelijkende statistiek gepubliceerd over de Russische beroepen na de volkstelling van 1938 en die in het keizerlijke Rusland. Volgens deze statistiek waren er in het laatste jaar voor den oorlog in Rusland 295.000 geestelijken der verschillende confessies. In 1937 be droeg het aantal priesters volgens de bolsjewistische statistiek nihil. Waar zijn de 295.000 geestelijken van 1913 gebleven ONZICHTBAAR GLAS. Het nieuws komt natuurlijk uit Amerika. Dr. Katharine Lodgett 't is dus heusch waar, anders zou men geen naam en voornaam noe men heeft het onzichbare glas uitgevonden. Het laat 99 procent van het licht door en „in bevoegde kringen zegt men, dat de uitvinding een sensatie is." Dat laatste gelooven we graag. Of ze den menschen ten nutte of ten verderve zal strekken Ik wed dat de oorlogsmakers er wel wat op zullen prakkezeeren om het laatste te verzekeren. Intusschen hoeven ook de vredes- makers niet stil te zitten. We heb ben immers al onzichtbaar makende stralen. En we hebben al glazen huizen en zelfs glazen paleizen. Ik droom me, dank zij dr. Katha rine Lodgett. een toekomst, waarin de menschheid is gehuisvest in (on zichtbare) glazen woningen, welke een eveneens onzichtbaar glazen instrumentarium bevatten voor het wekken van (menschen en hun toe- behooren) onzichtbaar makende stralen. Als dan de vijand komt, loeit er ergens een onzichtbare glazen sirene en we tooveren een onzichtbaar land. Maar... als de vijand ons nu eens onzichtbaar nadert Neen, èfdoende is deze uitvinding toch nog niet VENRAY, 28 Jan. 1939 Vereeniging Stille Omgang Noord-Limburg. Zondag j.l. vergaderde de vereeni ging Noord-Limburg van den Stille Omgang, te Baarlo in het klooster „De Berckt." Er werd o.a. medegedeeld, dat Noord-Limburg dit jaar op 19 Maart den tocht naar Amsterdam zou maken en welmet den eersten trein de af deelingen uit Horst, Ven- ray en omstreken en met den tweeden trein Venlo en omgeving. Ook dit jaar is weer de St. Nico- laaskerk in Amsterdam beschikbaar. Voor den eersten trein van 3.00—4.30 uur en daarna voor den tweeden trein. De aftredende leden van het be stuur, de heeren Schattorjé en Sorée, werden weer herkozen. Verder werd nog bekend gemaakt, dat de kosten dit jaar met 40 cent per kaartje verlaagd zijn. LUXOR-THEATER. Deze week staat er een grootsch programma voor Zaterdag en Zondag, waarvan de bezoekers ten zeerste voldaan zullen zijn. Twee hoofdfilms waarvan de zeer vermakelijke ope rette-revue „Als des Zondagsavonds de Dorpsmuziek speelt" het komische element vormt, waarin de dol ver makelijke situatie's elkaar in snel tempo opvolgen. Een film die het zeer zeker zal „doen", temeer daar Harry Liedke de hoofdrol vertolkt. Dus wil men eens waarlijk hartelijk lachen, dan bied deze film reeds vol doende genot voor een vroolgke avond. Tevens heeft de Directie een drie- weeksche seriefilm, waarvan de eerste serie eveneens Zaterdag en Zondag vertoond wordt, ingezet. Dat deze film iets grootsch en spannend beloofd te worden bewijst, dat er in Venray nog nooit een serie film vertoond is geworden. Het Venraysche bioscooppubliek zal dit weten te waardeeren door deze film te gaan zien, daar ze over het ge- heeie land een geweldig succes heeft geoogst en met spanning naar het vervolg werd uitgezien. Dit zegt reeds meer als voldoende. Deze serie-film „Het Mysterie van de Onderwereld", waarvan de eerste serie „20.000 voet onder de aarde" waarin de hoofdrol wordt vervuld door den populairen zingende cowboy Gene Autry, is geweldiger als ooit. Men geniet van den strijd onder de aarde, op aarde en in de lucht, van recht tegen onrecht, waarbij de mis daad het onderspit moet delven. Overtuigd van de geweldig mooie en goede filmprogramma's vertoond Luxor a.s. Maandag 30 Januari om uur één enkele gastvoórstelling, met het grootsche monumentale filmwerk „Jeanne D'Arc" (Das Mad- chen Johanna). Het gebeurde 500 jaar geleden te Orleans in Frankrijk.,., dat uit de schoot van het volk een meisje op stond, om een einde te maken aan den honderdjarige oorlog door Enge land Frakrijk aangedaan, een oorlog, die het land verwoestte en het volk in de diepste ellende had gestort. Een golf van bittere haat had het volk aangegrepen. Doch Jeanne D'Arc een eenvoudig boerenmeisje, sterk in haar geloof, verhief haar en het volk en heel Frankrijk. Haar verheven daden moest ze echter met den dood door den brandstapel be- koopen, en zoo werd dit eenvoudige boerenmeisje de onsterfelijke „Maagd van Orleans", die tot op den dag van heden in Frankrijk als een groote nationale Heilige gevierd wordt en nog ieder jaar worden hiervoor groote feesten georganiseerd Dat dit een geweldig schouwspel is waarvan een ieder zal genieten is zeker. Dit zal trouwens wel big ken omreden de belangstelling voor deze monumentale film groot moet zijn Noord-Limb. Fokveedag. Het bestuur van den Noord-Limb. Fokveedag vergaderde Zaterdag j.l. te Horst in Hotel „De Zwaan". Besloten werd ook in 1939 een een Fokveedag te houden, en daar dit jaar het tiende jaar zal zijn, dat dezen Fokveedag in Horst wordt ge houden zal nog nader besproken worden, of ook iets speciaals zal gebeuren. Verder besloot men in principe ook de geiten op deze Fokveedag toe te laten. R. K. Statenkieskring „Horst." De afdeelingen van den R.K. Statenkieskring „Horst" hebben een bewonderenswaardige activiteit aan den dag gelegd in verband met de a.s. Provinciale Statenverkiezingen en hebben een ruimschoots gebruik gemaakt van hun bevoegdheid voor het aanwijzen van candidaten. Niet minder dan 28 afdeeliDgen hebben aan de candidaatstelling deelge nomen, terwijl daarnaast nog 19 afzonderlgke lijsten van candidaten werden ingediend. Totaal werden 26 candidaten aangewezen en welTh. Rutten, Horst in 23 afdeelingen en 4 maal bg afzonderlijke lgstH. Drabbels, Horst in 21 afdeelingen en 4 maal bg afzonderlgke lijstTh. Peters, Oirlo in 16 afdeelingen en 1 maal bij afzonderlgke lgstG. Rut ten, Broekhuizen in 16 afdeelingen en 2 maal bij afzonderlgke lijst Baron J. Weichs de Wenne, Geijsteren in 12 afdeelingen en 3 maal bij af zonderlgke lgstO. v. d. Loo, Venray in 11 afdeelingen; W. Everts, Seve- num in 10 afdeelingen, terwijl de overige candidaten in minder dan 10 afdeelingen werden gesteld. In alfabetische volgorde werden aangewezen als volgt J. H. Boonen, landbouwer te Velden; J. L. Boots, gemeente-ontvanger te Horst; B. H. Cornelissen, bedrijfsleider Jte Well; H. Donné, ambtenaar N.S. te Venlo; S. D. Douven, burgemeester Bergen; H. J. J. Drabbels, landbouwer te Meterik; W. P. Everts, burgemeester Sevenum; H. Frederiks, landbouwer Afferden; J. Göbbels, landbouwer te Well; P. J. Haenen, landbouwer Sevenum; M. C. M. van Kalmthout, inspecteur Dir. Bel. Gennep; J. A. Koops, koopman te Venlo; O. L. P. v.d. Loo, watergraaf te Venray; J. F. H. Obers, koopman te Sevenum; Th. Peters, hoofd der school Oirlo; A. Poels, koopman te Venray; P. J. Pubben, landbouwer te Merselo; R. J. V. Pgls, koopman te Venray; J. G. A. Rutten, burgemeester te Broekhuizen; Th. P. H. Rutten, industriëel te Horst; L. Sala, Rijksveearts te Venray; C. R. Steinmann, fabrikant te Gennep; J. W. Terpstra, winkelier te Heyen: P. J. Thijssen, landbouwer Sevenum; Baron J. M. H. F. de Weichs de Wenne, burgemeester Wanssum. Dit is ongetwijfeld een respectabele lij3t, waarvan echter vermoedelijk wel de kleinste helft zal afvallen, wegens het niet aanvaarden van een candidatuur. Horsfer Veemarkt. Totaal aanvoer 66 dieren, waarvan 14 stuks rundvee en 52 biggen. Handel in rundvee vrij goed, in biggen zeer levendig met hooge prijzen, nl. 13 tot 17 gulden. Poging tot doodslag op zijn moeder. De rechtbank te Roermond heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen A. van der V caféhouder te Reuver, tegen wien de officier van justitie op 10 Januari twaalf maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf had geëischt wegens poging tot zware mishandeling van zijn moeder. De rechtbank veroordeelde van der V. wegens poping tot doodslag tot een gevangenisstraf voor den tgd van twaalf maanden met aftrek van het voorarrest, ingaande op 1 September 1938. PRINSES BEATRIX EERSTE VERJAARDAG. In vreugde en dankbaarheid gaan onze gedachten terug naar de span nende dagen van een jaar geleden, toen heel Nederland popelend uitzag naar het oogenblik, waarop de klok ken het zouden uitzingen, dat de hoop in de harten van onze Oranje's en van ons zelve, in vervulling was gegaan en dat de goede God 'n nieuwe loot had willen enten op den alouden stam van ons Vorstenhuis. We herinneren ons zoovéél op heden. B-v. hoe de Voorzienigheid, vóór zij het nieuwe leven in Oranje als een belofte aan ons volk schonk, aan de broosheid van alle leven en bestaan heeft herinnerd in het vreeselijke ongeval aan den Prins- Gemaal overkomen. We herinneren ons onze droefheid van toen en onze blijdschap over het herstel van Prins Bernhard. We herinneren ons, hoe onze vrees groeide in de laatste dagen van Januari toen we meenden, dat de vervulling der blijde verwachting zich wel bijzonder lang liet wachten. We herinneren ons de van ont roering haast rauwe kreet van den radio-omroeper, op dien gedenk- waardigen ochtend van den 31en Januari, toen hrj kond' deed van de voorspoedige geboorte van een kleine prinses, toen nog naamloos We herinneren ons, hoe de prins zelf, enkele dagen na de geboorte, aan het volk mededeelde, dat het kind van hem en onze Kroonprinses, Beatrix zou worden genaamd, de „gelukkig makende." We proefden uit deze keuze van naam de diepste van het huwelijksgeluk, dat deze twee, ons zoo dierbare vorsten kinderen, smaakten. We herinneren ons de kreteD, welke de kleine prinses slaakte toen het doopwater haar over het hoofd vloeide, kreetjes, welke door de radio over de wereld werden verbreid. We herinneren ons, ach we her inneren ons zóóveel uit dat eene jaar en 't is alles geluk. Beangstigend veel geluk. En 't is ons, als ware dat alles gisteren eerst gebeurd. Maar alles nam een vol jaar en het kleine prinsesje groeide inmiddels op tot een gezonde baby, die in haar stevige knuistjes reeds alles omvat en omklemt, wat'n kind interesseert, in het kleine hartje de liefde stapelt voor moeder en vader en groot moeder. En reeds poogt om de beentjes te verzetten, teneinde den afstand te overwinnen, dien het scheidt van wie en wat het mint. Een vreugdevol jaar ligt achter ons, een jaar, dat het huwelijksleven van onze kroonprinses en haar ge maal door het ontvangen liefdepand, heeft veredeld. Moge de kleine prinses Beatrix opgroeien tot 'n telge van Oranje, welke hahr voorgeslacht waardig is en daardoor zal bijdragen tot het geluk der koninklijke familie, tot voorspoed van ons vaderland en tot ons aller vrede. Dat God haar zegene en behoede. Arbeiders in Duitsch grensgebied. Zooals bekend, genieten de in ons land wonende arbeiders, die in het Duitsche grensgebied werken, van een speciaal voor hen geldende de- viezenregeling. Dezer dagen heeft een bericht de ronde gedaan, dat in afwachting van een nader te treffen regeling de geldende bepaling door de Duit sche regeering met één maand, dus tot 1 Maart a.s. zouden zijn ver lengd. De regeeringsperdienst deelt mede dat dit bericht niet juist is ge bleken. Nederlaudsch fabricaat. Teneinde Industrie en Handel op eenvoudige, snelle en practische wijze iniichtingen te verstrekken om trent de wijze, waarop de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" werkt en in het belang van de Nederland- sche Nijverheid en Handel kan op treden, zal de heer H. F. R. Snoek. Alg. Secretaris-Penningmeester der Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" voor het geven van mondelinge inlichtingen aanwezig zijn op de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Venlo op Maandag 6 Februari 1939 tusschen 10 en 12 uur v.m. en 2 en 4 uur n.m. Indien men inlichtingen wenscht te ontvangen over bepaalde onder werpen, die wellicht eenige voor bereiding noodig maken, wordt men verzocht dit tijdig schriftelijk aan het bureau der Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat", Badhuisweg 169, Den Haag, te willen berichten, ten einde de bewuste bespreking zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Onbewaakte overwegen. Het birjft eens droef en tot op zekere hoogte een onbegrijpelijke tactiek, dat zoovele spoorwegover gangen onbewaakte moordenaars blgken, van week op week, terwijl we voor drie honderd duizend en méér arbeiders niets te doen weten en ze daarom steungelden toewijzen zonder contraprestatie aan de ge meenschap. Te Purmerend had dezer dagen de begrafenis plaats van Jan Schaap, die anderhalf jaar in Spanje had gestreden in de voorste rijen van de „Rooden", die zoo vaak en zoo sterk op schrikbarende wijze werden ge dund. Nauwelijks was hij in het vader land terug, of hij werd het slacht offer van een onbewaakten overweg, vlak bij zgn woning. Een dergelijk tragisch gebeuren werpt nog eens even een schel licht op de moorddadige bezuiniging, die, ondanks alles, maar steeds wordt gehandhaafd. 't Schijnt in ons lieve vaderland haast nog gevaarlijker dan.... in Spanje. Deze conclusie is van de „Msb." Emeritaat aangevraagd. Naar het „Limb. Dbl." verneemt, heeft de zeereerw. heer P. H. H. Grispen, pastoor van Nieuwstadt, zgn emeritaat aangevraagd. Pastoor Grispen bestuurt sinds 1923 de parochie Nieuwstadt, waar hij in 1935 onder buitengewone be langstelling zijn 40-jarig priesterfeest vierde. De auto-snelweg Ar nhem N ij meg en Naar de Msb. verneemt, heeft de grondverkoop ten behoeve van den autosnelweg Arnhem-Ngmegeneenige stagnatie teweeggebracht in de voorbereiding van den aanleg van dezen weg, zoodat hiermede niet in het voorjaar, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar eerst in het najaar zal worden begonnen. Versterking der Duitsche weermacht. Hitier heeft een decreet uitge vaardigd tot verdere versterking der Duitsche weermacht. Elke Duitscher van 17-jarigen leeftijd, die geschikt is voor den wapendienst, is verplicht het mili taire onderscheidingsteeken der S. A. te verwerven als voorbereiding voor den militairen dienst. EEN KOSTBAAR PAARD Een bod van 1 millioen dollar, het hoogste dat ooit voor een paard werd gedaan, had geen succes De filmmagnaat Louis H. Meyer in Amerika had deze som geboden voor den 22-jarigen hengst Man O'War, eigendom van Samuel D. •Ridlle, die het indertijd voor f 9000 had gekocht en daarmede de beste belegging had gedaan, die ooit in volbloeds heeft plaats gehad. Man O'War werd in Maart 1917 geboren en verloor slechts één van de 21 rennen, waarin het startte, alvorens het in de fokkerij dienst ging doen. Als 2jarige won Man O'war negen van de tien rennen en als 3jarige bleef hij ongeslagen in alle elf ren nen en verbeterde lal van baanre cords. Daarna ging hij naar de fokkerij. Zijn afstammelingen wonnen groote geldprijzen. Zijn fokpremie was f 9000. en zijn eigenaar verdiende dit bedrag vijf en twintig maal per jaar. Een van zijn afstammelingen, Bat- Ieship won verleden jaar den Grand National. Drie jaar geleden werd mr. Riddle verzocht een prgs te noemen voor Man O'War, maar hij antwoordde-. „Dit paard is niet te koop. Ik ben slechts zgn bewaarder, die voor de toekomst van de Ame- rikaansche volbloedfokkerij waakt." Thans nadat Man O'War negentien jaar als fokhengst dienst heeft ge daan, wil mr. Riddle hem nog voor geen millioen dollar missen. Dit dier bezit een stamboom, die reikt tot de befaamde merrie Lay- ton Barb, die in de zeventiger jaren in Engeland beroemd was. Zooals men zich misschien zal herinneren waren de hoogste prij zen voor volbloeds betaald 't bedrg van 53000 pond sterling, dat door een Argentrjsch syndicaat werd ge geven voor mr. August Belmonts Tracery in 1920 en de 60,000 pond sterling door den oud-bookmaker Benson betaald voor de toenmaals ongeslagen driejarige Nearco, eigen dom van den Italiaan Frederico Tesio.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6