FEUILLETON. Een mefsje in de Wild West. Prövinciaal Nieuws STEMPEL noodig Advertentiën. Fa. StootsSeelen Jac. Verstegen Mode-Journals voorstel van B. en W. om geen nieuw artikel in te voegen in verband met de voorgestelde splitsing in verharde en zandwegen. De Commissie was van oordeel, dat door die redactie niet in alle gevallen de grond slag der heffing juist omschreven zou zijn, doch als B. en W. van oor deel zijn, dat dit wel het geval is, behoeft dit nieuw artikel niet inge- lascht te worden. Verder verzoekt Spreker of het niet gevonden kan worden, dat dit jaar voor het hebben van bieten e.d. op zandwegen niet geheven wordt. De tgd, dat die landbouwgewassen aldaar opgeborgen zijn, is alweer bijna verstreken. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet gaat, doch dat het nog wel een paar maanden zal duren voor de verordening Koninklijk is goedgekeurd en dan zullen die hoopen bieten etc. inmiddels wel ver dwenen zijn. De Heer REINTJES meent, dat deze menschen zelfs wel zwaarder belast mochten worden dan door de Commissie wordt voorgesteld. Ze hebben toch plaats genoeg op eigen grond om die gewassen te bergen. De Heer PUBBEN merkt op, dat dit juist gedaan is, omdat er heel veel lage gronden zijn, waardoor ze bij hoogen waterstand in het water zouden komen liggen, terwijl het ook in andere gevallen dikwgls heel gemakkelgk is. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met dit artikel, zooals door B. en W. voorgesteld. Bij de behandeling van artikel 3 sub b stellen B. en W. voor om te heffen f 0.25 per kwartaal, terwijl door de Commissie was voorgesteld f 0.25 te heffen per halfjaar. De Heeren VAN HAREN en PUBBEN wijzen er op, dat de Commissie ten aanzien van dit punt haar standpunt handhaaft. De VOORZITTER brengt het voorstel van Burgemeester en Wethou ders in stemming, welk voorstel 11 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Vóór stemden de Heeren Houben, Nelissen en van Djjck. Tegen stem den de Heeren Arts, Reintjes, Asselberghs, Vermeulen, van Haren, Janssen, Steeghs, Pubben, Odenhoven, Millen engvan Boven. Het voorstel der Commissie wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens komt aan de orde punt g van art. 3 (het geregeld plaat sen van motorrijtuigen in de nabijheid of omgeving van garages, magazijnen etc.). Burgemeester en Wethouders stellen voor ten aanzien van dit punt de oorspronkelijke redactie te handhaven en dus daarvoor te heffen f 10.per kwartaal per stuk. De Commissie stelt voor de woorden per stuk uit dit lid te laten vervallen. De Heer PUBBEN vindt die belasting vooral voor autogarages ver bazend hoog, zoodat de Commissie haar standpunt dan ook handhaaft. Nemen wij bijv. eens de garage op de markt, waar geregeld 3 of 4 wagens staan, terwijl hier nog bij komt, dat die markt parkeerterrein is. De Heer VAN HAREN meent, dat, om die belasting te heffen, het parkeeren toch eerst verboden zal moeten worden. De Heer PUBBEN vermoedt, dat de heer van Haren in elk geval bij die hooge heffing de belasting zal gaan ontduiken door daar eenvoudig geen wagens meer te plaatsen. De Heer VAN HAREN vindt ook, dat het een verschrikkelijk lastige verordening is. Het gevolg zal zijn, dat de geheele Grootestraat vol met auto's gezet wordt, daar die straat eigendom is van de Provincie en daarvoor dus niet geheven kan worden. Dat men belasting moet betalen is tot daarentoe, maar het moet toch billijk zijn. De VOORZITTER brengt hierna het voorstel van B. en W. in stem ming, welk voorstel met 2 tegen 12 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de Heeren Houben en Nelissen, tegen stemden de Heeren Arts, Reintjes, Asselberghs, Vermeulen, van Haren, Janssen, van Dijck, Steeghs, Pubben, Odenhoven, Millen en van Boven. Het voorstel der Commissie wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens komt aan de orde punt i van artikel 3 (het plaatsen van auto's voor schoonmaak, onderhoud of reparatie). Burgemeester en Wethouders stelden voor f 7.50 per kwartaal per stuk. Ook hier wilde de Commissie de woorden per stuk laten vervallen. De Heer VAN HAREN merkt op, dat de Commissie dit punt goed bekeken heeft, doch als het aangenomen wordt zooals B. en W. voor stellen zal het zeer zeker tot moeilijkheden aanleiding geven. Stel dat men vergunning neemt om een wagen te wasschen e.d. Er komt dan toevallig iemand aanrijden voor een kleine reparatie, waarvoor men den wagen niet binnen kan rijden, dan zou eerst voor die 2en wagen f 7.50 belasting betaald moeten worden. De Heer PUBBEN zegt, dat het door den Heer van Haren gesprokene ook zijn meening is. Men zou misschien kunnen zeggen, die zit te praten voor zrjn eigen belang, maar de Commissie heeft deze aange legenheid zeer goed bekeken en ook wel overwogen of het niet mogelijk was om een bepaald terreintje voor die werkzaamheden aan te wijzen' doch ook dit stuitte op moeilijkheden. De VOORZITTER antwoordt, dat natuurlijk buiten beschouwing ge laten moet worden, dat hier een belanghebbende zit. Maar neem nu aan, dat een garage 10 klanten heeft voor het wasschen der wagens. Men zou dan de geheele markt maar vol kunnen zetten. Spreker bedoelt niet, dat hij verwacht, dat de Heer van Haren dit doen zal, doch het hoofdmotief van B. en W. is wel geweest te voorkomen, dat men zoo maar de openbare pleinen of straten als wasch- en reparatieplaats gaat gebruikeneene hooge heffing zal aldus eene preventieve werking hebben en misbruik van de openbare straat of plein, met als gevolg ook overlast van de omwonenden, voorkomen. In stemming gebracht blgkt dat dit voorstel van B. en W. met 12 tegen 2 stemmen is verworpen. Voor stemden de Heeren Houben en Nelissen. Tegen stemden de Heeren Arts, Reintjes, Asselberghs, Vermeulen, van Haren, Janssen, van Dijck, Steeghs, Pubben, Odenhoven, Millen en van Boven. Het voorstel der Commissie wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde artikel 4 sub i (vaste benzinepompen). Burgemeester en Wethouders kunnen zich met de door de Commissie voorgestelde afzonderlijke heffing voor tanks ver eenigen. Echter niet met de voorgestelde verlaging van het tarief van f 50 per halfjaar of gedeelte daarvan per stuk tot f 12.50 per halfjaar per stuk. Met f 25 per halfjaar zouden zjj zich echter wel kunnen ver eenigen. 13 Ik ben eerlijk. Alle mensen hier, met uitzondering van u, denken dat ik uit Texas kom. Eu wat mij betreft kunnen ze dat óok verder denken, zoo lang je mij niet in de wielen rijdt. Ik wou willen wetende man nu bijna klagelijk ik zou alleen willen weten, wat u hier eigenlijk doet Lafe Young zei Wat zei hij? Sssst! Daar komt hij net. ik zal het u later eens vertellen. Hij verdween door de dear van het slaaphuis, terwijl de opzichter dichter bij kwam. Young keek naar Court, maar zei geen woord en Ted liep langzaam naar de populieren, die langs de beek stonden. Tom King zat op een boomstomp vlak bij den oever van de beek. Toen het geluid van Court's naderende voet stappen zijn oor bereikte keek hij op, maar bestudeerde dadelijk daarop weer het snel voorbij stroomende water. Ted ging naast hem zitten. Vijf minuten lang sprak geen van beiden een woord. Ik weet wat in je omgaat. Tom. Ik kwam hier om je te zeggen dat de lijkschouwer hier dadelijk zijn zal, en dat Miss Moran eens met je spreken wou, vóórdat Dok Morgan een bende vragen gaat stellen. De jongens zeiden me dat jij' het zag. zei King driftig en nu vraag ik je rechtuitweet je wie het deed Als ik het wist zou ik niet hier zitten en met je praten. Ik zag niets, maar hoorde een schot. Het kwam daar ergens uit de buurt van de schedelrots, een flinke driehonder yard weg. Hij werd gedood omdat hij Miss Moran wat te vertellen had, en daar over wilde ze met jou spreken. Al zou het duizend jaar duren, zei King, - ik zal den vervloekten lafaard die Kid doodde vinden,.zeg haar, dat ik morgen met haar spreken zalwaarmee wil ze me nu weer lastig vallen Er was een toon van wievel in zijn stem. Hij bewoog zich niet en bleef ineengedoken op den boomstomp zit ten, strak naar het wilde water van de beek kijkend. Zij zou Kid niet hebben laten roepen als jij het haar niet gezegd had, herinnerde Court hem. Hij verliet het grenskamp, en je weet nu wat er ge beurde. Iemand wilde hem het zwijgen op leggen en volgde de meest afdoende methode die er bestaat. Wij willen weten wie, en wij willen weten waar om. Jullie waren vrienden, jij en Kid. Sprak hij ooit met je? Kid was geen groot spreker. Best mogelijk, dat Wallace hem daarom komen liet. Hij werd ééns 'n beetje vertrouwelijker, toen we samen bij den Kleinen Schedel kampeerden. Zei me, dat ik me maar aan den chef houden moest.... hij bedoelde Wallace. De chef begon niet te spelen, voordat alle kaarten uitgedeeld waren, beweerde hij. Het ging hem ook om meer dan een gewone ranch. Als de tijd gekomen was, zou er een spoorlijn naar de Datil Sink aangelegd worden. Later, toen Wallace al vermoord was en Mr. Carver de papieren in het huis door liep, kwam hij eens bij me en zei dat ik mijn mond moest houden, net zooals hij. De chef had geweten wat hij deed; ze moesten vérder kijken dan de schrijf De Heer VERMEULEN vraagt, wie deze belasting zal moeten betalen. Doen dit de benzine-maatschappijen of de pomphouders Moeten de pomphouders het doen. dan lijkt hem f 12.50 wel voldoende. De Heer VAN HAREN antwoordt, dat over het algemeen de benzine maatschappijen dit doen. De Commissie heeft deze verlaging echter voorgesteld, uitgaande van de overweging, dat vele kleine benzine pomphouders hun pomp zullen moeten missen, indieD de Maatschappij daarvoor zooveel belasting moet gaan betalen, terwijl het toch voor die menschen van belang is dat zij een eigen pomp hebben en zij ook aan verkoop aan derden, al heeft die dan wellicht ook niet veel te beteekenen, toch altijd nog wat kunnen verdienen. De Heer VERMEULEN zegt, ja, maar het gaat toch over vaste benzinepompen en niet over die wagentjes. Juist, zegt de Heer VAN HAREN, maar hierbij zgn er ook verschil lende waarvoor die belasting te hoog is. De Heer MILLEN is ook van oordeel dat als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, die kleine pomphouders van een bijverdienste beroofd worden. En als er veel pompen in een plaats zjjn, is dit voor de autohouders in het algemeen gemakkelijk. De Heer ODENHOVEN merkt als Commissielid nog op, dat ook zijn motieven uitsluitend waren zooals door den Heer van Haren uiteengezet. De VOORZITTER meent, dat het door B. en W. voorgestelde bedrag voor die Maatschappijen niet te hoog is. Deze zullen als er een con current in de nabijheid zit hun pomp ook niet gaan verwijderen. In andere gemeenten wordt wel f 100 per pomp geheven, zoodat hier f 25 toch zeker wel acceptabel is. De Heer MILLEN blijft vreezen, dat de diverse maatschappgen, die in een plaats verschillende pompen hebben staan, zeker die pompen, waaruit maar weinig benzine verkocht wordt, zullen weghalen. En neem nu bijv. een kleine autoverhuurder die uit eigen pomp benzine tankt, die man heeft voordeel bij die pomp, omdat hij aldus de benzine goed- kooper betrekt. De Heer REINTJES kan zich moeilijk voorstellen, dat het bestaan van die pompen van die f 12.50 zal afhangen. Ook de Heer ARTS meent, dat het door B. en W. voorgestelde tarief niet te hoog is. Uit de hierna gehouden atemming blijkt, dat het voorstel van B. en W. met 9 tegen 5 stemmen is aangenomen. Vóór stemden de Heeren Arts, Houben. Nelissen, Reintjes, Asselberghs, Vermeulen, Janssen, van Dgck en Steeghs. Tegen stemden de Heeren van Haren, Pubben, Oden hoven, Millen en van Boven. Vervolgens komt aan de orde artikel 4 sub II. (heffing voor het hebben van kabels e.d. door radiocentrale). B. en W. stelden voor hier voor te heffen f 7.50 per K.M. De Commissie acht f 4.voldoende. Bij nader voorstel nemen B. en W. genoegen met f 5. De VOORZITTER wijst er nog op, dat andere gemeenten veel meer heffen, terwijl daar ook voor de palen nog extra geheven wordt. B. en W. zijn nu reeds in zoover met de Commissie meegegaan, dat zij de voorgestelde heffing voor de palen hebben laten vervallen, maar dan is f 5.per K.M. ook werkelijk niet te hoog. De Radio-Centrale heeft op pl.m. 46 K.M. net pl.m. 600 aansluitingen, hetgeen dus neerkomt op een heffing van pl.m. f 0.45 per aangeslotene per jaar. De Heer ODENHOVEN meent, dat wij ons aan andere gemeenten niet behoeven te spiegelen, maar dat daar het tarief dan ook buiten sporig hoog is. Doch het net is daar maar enkele kilometers. Voor enkele jaren terug zijn de Venraysche arbeiders met den Directeur der Radio-Centrale in verbinding getreden om gedaan te krijgen, dat de werkloozen onder hen tegen verminderd tarief aangesloten zouden kun nen worden. Het Hoofdbestuur der Werkliedenvereeniging en verschil lende andere vooraanstaande personen verklaarden toen ook, dat aan deze categorie menschen dit vermaak en genot niet onthouden mocht worden. Het gevolg van het overleg was, dat door den exploitant een zeer tegemoetkomende houding werd aangenomen, zoodat onze werk loozen nu ook van die muziek kunnen genieten. Ook bij de uitbreiding van het net werd steeds een zeer welwillende houding aangenomen en werden K.M.'s net gemaakt soms voor één zieke. Spreker is echter overtuigd, dat vele van deze menschen hun aansluiting zullen moeten gaan missen, wanneer de belasting tot zulk 'n hoog tarief geheven wordt; men kan nu eenmaal van den ondernemer niet vergen, dat hij aansluitingen laat bestaan of aanlegt, die hem meer aan belasting alleen reeds kosten dan het abonnementsgeld. Nog eens, voor een klein dicht bebouwd dorpje of voor een stad zou dit tarief wellicht niet te hoog zijn, maar voor Venray wel. Ook voor de bokpalen, waarvoor de Com missie oorspronkelijk 10 ct. had voorgesteld, zijn B. en W. al hooger gegaan door dit tarief op 15 ct. te brengen. De Heer MILLEN meent ook, dat f 4.— nog niet aan den lagen kant De Radio-Centrale doet in Venray toch veel nuttig werk en ook bij openbare feestelijkheden e.d. is ze steeds bereid geweest medewerking te verleenen. De Heer VAN HAREN geeft hierna een overzicht van het aantal KM.'s net voor 1 of 2, soms 3 abonné's, waaruit blijkt dat er te Merselo- Daland 2 K.M. net is voor 3 abonné's, te Merselo-Straat 1.5 K.M. voor 3 ab.; te Merselo-Endepoel 2.5 K.M. voor 5 ab.; Laagheidscheweg 2.5 K.M. voor 5 ab.; Spurkt 2 K.M. voor 3 ab.; Hiept 1.5 K.M. voor 3 ab.; Oirlo over het spoor 15 K.M. voor 1 ab.; Boddebroek 2.5 K.M. voor 3 ab.; Hoogriebroek 2 K.M. voor 4 ab.; Zandhoek 1 K.M. voor 1 ab.; Castenray 2 K.M. voor 1 ab.; Veulen 3 K.M. voor 2 ab.; Veulen-Heide 2.5 K.M. voor 7 ab.; Steeghsbroek 4 K.M. voor 4 ab., zoodat er dus vele K.M.'s net gemaakt zijn voor slechts enkele aangeslotenen. Spreker vreest dat dit bedrijf niet verder uitgebreid zal worden bij deze belasting, zoodat dan het beoogde doel allen zoover eenigszins mogelijk radio toch nog niet bereikt zal worden. De Heer PUBBEN zegt, dat het inderdaad is zooals de Heer vnn Haren heeft gezegd en vreest ook, dat buitenaf verschillende aaa- sluitingen zullen weggenomen worden. De Heer REINTJES vraagt, of niet mogelijk is om een maximum bedrag te bepalen. Hierdoor zou men bereiken, dat als men eenmaal aan het maximum is, men voor verdere uitbreiding niet meer behoeft te betalen en aldus het gevaar van tegenhouden der uitbreiding wordt voorkomen. De VOORZITTER merkt hierna op, dat volgens eene opname van den Dir. van Gemeentewerken er in Juli j.l. 45.5 K.M. net boven open baren gemeentegrond of openbaar gemeentewater waren. Volgens de meening van B. en W. was f 7.50 per K.M. niet te veel, doch zij hebben, tafel, als ze wat vinden wilden. Wie had hij op het oog met „ze" of weet je dat niet? Ik denk.... zei King voorzichtig, dat hij iedereen bedoelde. Dat zijn juist de dingen die Miss Moran weten wil, Tom. Wil je nu mee naar het huis gaan en met haar praten? Best, zei hij zuchtend. Maar ik vertik het om met andere jongens te praten. Jij gaat met me mee en houdt ze op een afstand, terwijl ik me een beetje in orde maak. Toen ze zich langzaam van de beek verwijderden, zocht King's hand in zijn gordel, en plotseling hield hij een 45 Colt-revolver in zijn hand. De dikke loop was nauwelijks twee inch langen de ring om de trekker was geheel weggesneden, zoodat de vinger van den schutter geen hindernis vtnden kon als hij schieten wilde. De hamer was veel zwaarder en dikker dan die bij de gewone modellen. Zie je dit vroeg de cowboy. Dat was van Kid. Ik heb het ding zooeven.... Dok Morgan zal woest zijn, als hij te weten komt wat je deed, Tom waarschuwde Court. Wie zal het hem vertellen Jij :eker niet en niemand anders weet er 'an af. Wie Kid ook doodde, hij gaf hem geen kans tot tegenweer. Hij werd neergeschoten als een hond.... en ik zal dezen revolver bewaren, totdat ik de gelegenheid krijg om hem tegen den moordenaar te gebruiken. Hiertegen wist Court niets te zeggen hij vermeed een direct antwoord door iets over het vreemde model van het wapen te zeggen. Kid was een eigenaardige kerel wat vuurwapens betreft zei King Hij beweerde altijd, dat een man sneller was dan welk wapen ook en dat hij geen rust zou hebben, voordat hij een wapen in elkaar had, dat even vlug werkte als de vinger die het bediende. Dis is het wapen. De hamer heeft maar een derde van den afstand af te leggen van die bij een gewoon wapen, maar er is een extra veer in aange bracht, zoodat hij even hard slaat en tweemaal zoo vlug beweegt. Bij den trekker precies hetzelfdeéén trek slaat den hamer naar boven alsof het niets was en haalt hem bliksemsnel neer. Kid kon de kogels uit dit wapen schieten alsof-ie zout uit een strooier schudde. Als-ie schoot leek het, dat iemand met een stok langs de spijlen van een ijzeren palissade sloeg. Ik heb eens vier steenen tegelijk in de lucht gesmeten en ik zag hem er drie van raken voordat ze op den grond vielen. Ik ga hier weg. Court, zei hij rus tig. lk ga weg uit de streek. Ik zal niet terugkomen, voordat ik dezen revol ver even vlug hanteeren kan als Kid het kon. Dan zal ik den kerel zoeken dié hem doodde Is dat verstandig ge redeneerd of niet? Court had alleen nog tijd om kort te knikken. Hij zat op den rand van King's slaapstee, terwijl de cowboy een paar andere kleeren aantrok, Lafe Young stond ongeveer zeven meter van de deur af. Zijn oogen, even uitdrukkings loos als die van een slang, bleven even op Court rusten. De scheriff en de lijkschouwer zijn in het huis, zei hij en ze zoe ken je. Hij liep langs Court en keek Tom King aan. Waar ga je heen Tom Naar het huis, samen met hem. Ik ben opzichter hier en je hebt alleen van mij bevelen in ontvangst nemen.... Onthou dat. Alles wat noodig had en wat je hier kwam halen, ligt in de voorraadskamer. Ga er heen om het te halen en ga dan weer naar je kamp. Is er zoo'n haast? om tegemoet té komen', er f 5.— vaü gemaakt, doch lager mag toch zeker niet worden gegaan. Er zijn weliswaar lange leidingen gemaakt voor 2 of 3 personen, maar men moet het net in zijn geheel bezien en zich niet blind staren op die lange stukken met weinig aangeslotenen. En als geheel beschouwd zal men toch moeten toegeven, dat de belas ting wel dragelgk is. Wat betreft de opmerking van den Heer Odenhoven, als zouden B. en W. het tarief voor de bokpalen verhoogd hebben van 10 op 15 ct., merkt Spreker: op, dat dit niet juist is, doch dat de Commissie inder daad 15 ct. heeft voorgesteld. De Heer PUBBEN licht toe, dat de Commissie oorspronkelijk het tarief inderdaad op 10 ct. gesteld had. Op een der vergaderingen, die de Heer Odenhoven door omstandigheden verhinderd was geheel bij te wonen, is echter besloten dit tarief alsnog op 15 ct. te brengen. De Heer VAN HAREN verzoekt hierna of de Voorzitter niet ant woorden wil op de vraag van den Heer Reintjes, wat betreft het stellen van een maximum bedrag. Zou men dit bgv. op f 250.stellen, dan kan Spreker Eich daar wel mee vereenigen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit geen bezwaar ontmoet. Dan moet de redactie in dien geest gewijzigd worden. De Heer REINTJES stelt hierna voor om aldus een bepaling in de verordening op te nemen. De Heer ODENHOVEN verzekert nogmaals, dat als het ontwerp der Commissie aangenomen wordt door de Radio-Centrale, geen aansluitin gen zullen worden weggenomen, noch de uitbreiding zal worden stop gezet. Zooals de Heer Reintjes heeft voorgesteld, is Spreker hiervan nog niet zeker, zoodat hg het voorstel der Commissie blijft aanbevelen. De Heer MILLEN meent, dat de Heer Odenhoven dit niet juist inziet en acht het bepalen van een maximum bedrag veel beter. Wordt vervolgd. Wil je hem hebben? (Florcs) Flores is een mooi land, zeer mooi zelfs, eene mooie natuur en goed hartige menschen, maar toch heeft Flores ook zijne schaduwzijden. Daar over hebben we ons niet te verwon deren, want waar ter wereld hebben we die niet, en dan bovendien, Flo res was voor kort terug nog een heidensch eiland. Vandaag zullen we 't dan hebben over de schaduwzijde in 't Fiorinee- sche of beter gezegd in het Mang- garaische huwelijk. Bij het huwelijk hebben de missionarissen vooral tegen twee oude heidensche gebruiken te kampen, tegen het familiehuwelgk, dan ten tweede tegen het ge dwongen huwelijk. Zooals 't in de Oostersche landen meestal *t geval is, wordt er voor eene vrouw, die ten huwelijk geno men wordt, een grootere of kleinere bruidschat betaald aan de familie der vrouw, al naar gelang deze van goeden komaf is of niet. In 't begin stuit deze vrouwenhandel ons Euro peanen tegen de borst, maar als men dan allengs meer vertrouwd raakt met de Indische gebruiken en men gaat begrijpen dat daardoor de hechtheid van den huwelijksband in de hand wordt gewerkt, en dat eene bruid zich beleedigd en achtergezet gevoelt, wanneer er niet voldoende paarden, koeien en geld voor haar betaald worden, dan gaat men ten slotte ook op zich Indisch denken en wordt er geen kerkelijk huwelijk gesloten- voordat het grootste ge deelte van den bruidschat is aange zuiverd. Ons standpunt blijft echter stand houden tegenover huwelijken binnen de familie. Daar moeten we vaak tegen de meening der ouden ingaan, want volgens hunne ideeën is de zegen in het huwelijk vooral af hankelijk van hun eerbied en ver eering der voorouders. Vooral hebben ze daarbij een materieel voordeel op t oog, want de bruidschat, die in dit geval gegeven wordt, blijft in de familie. Soms ook is er vroege^voor eene moeder of ouderen voorzaat niet voldoende betaald en dan moet dat weer goed gemaakt worden, door eene dochter bijna gratis aan die familie af te staan. Om genoemde redenen komt 't vaak voor, dat kleine kinderen van een paar jaren oud, door de ouders voor mekaar besproken worden. De bruidschat wordt dan al gedeeltelijk gegeven. Zulke huwelijken zijn daar om ook meestal familiehuwelijken. 't Komt echter ook voor, dat kinderen van even goeden huize, en van oude kennissen, zoo aan mekaar beloofd worden. Een rijkere vader zal 't al eer doen voor zijn zoontje, om zijn bezit goed te beleggen, en een arme vader zal zijn dochtertje beloven, om hulp of steun te krijgen. Als dan later de huwbare leeftijd komt, zien we vaak, dat een der beloofden niet wil, en dan begint de strijd, eerst in de de familie van de willige, en ook wel eens van den onwillige, en daarna, wanneer 't pleit in deze eerste instantie niet beslecht worden, tusschen de beide families. In 't laatste geval komt al spoedig 't een of ander den missionaris ter oore, en dan wordt er natuurlijk op gewerkt, dat er alleen huwelijken gesloten worden uit wederzijdsche liefde. Tengevolge van zulke van te voren bepaalde huwelijken onder heidenen, heeft het christendom ook voordeel, omdat dan de onwillige partij zich dikwijls komt opgeven om christen te worden, en om zoo op een geluk kiger huwelijk te kunnen rekenen. De Manggaraische tegenhanger van het hier in Europa zoo verboden „gemengde huwelijk" is de verbinte nis van een christen met een heiden. Die strijd levert ook bij ons dezelfde bezwaren op als hier bij 't gemengde huwelijk, 't Is daarom ook daarginds de eisch der Katholieke Kerk, dat daar krachtig tegen gestreden wordt. Over 't algemeen kunnen we echter in dien strijd op succes rekenen, omdat de heidensche partij wel ge negen is, evenals velen zijner land- genooten voor hem (of voor haar) den christelijken godsdienst te om helzen. Geachte lezers en missievrienden, ge hebt nu weer enkele minuten met me vertoefd in de missielanden van de Manggarai (Flores)en daar weer een voorname aangelegenheid van 't missiewerk leeren kennen. Ik vraag U daarom allen om Uw gebed voor de jongelui aldaar, die den huwelijken staat wilen aangaan: En bidt dan ook voor de missionarissen, om dit groote werk steeds in goede banen te kunnen leiden. Als 't even kan, steun dan ook de missionarissen op stoffelijk gebied, door geschenken en aalmoezen, opdat Christus' rgk overal zegeviere. Bedenk ook in deze Kerstmaand de loterij, welke voor mijn missiekerkje gehouden wordt. Ge neemt toch allen tenminste één lotIk dank U allen hartelijk Pater W. JANSSEN S.V.D. Missionaris van Manggarai (Flores) te Oirlo, Molenhoek F, 17 Vraagt modellen en prijzen bij Firma van den Munckhot. MarklUriciiten. VENLO. Op de Coöp. Veiling ver eeniging van Maandag was de aan voer 2.570.000 eieren. Kippeneieren van f 3-90 tot f 4. Kleine eieren van f 3.60 tot f 3.80 Eendeneieren van f 3.tot f 3.50 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 4.500.000 eieren. Kippeneieren van f 3.60 tot f 4.90 Eendeneieren van f 3.00 tot f 3.50 Dat zou ik denken. De sheriff is niet verlangend naar met je te praten, en je bent het grootste deel van de week van je kamp weggebleven. In den tusschentijd zouden een paar van die bendes in de Datils al tijd ge had hebben, vijfhonderd dieren mee te sleepen. Waar zouden ze die vandaan moeten halen hield King voet bij stuk. Je weet net zoo goed als ik, Lafe, dat er Westelijk van de Squatit Peak geen honderd koeien zijn, en ze zouden minstens vier dagen noodig hebben om ze te krijgen. Noch Buth Lannin noch één van zijn mannen zullen er aan denkert zulk zwaar werk te doen. Ge bruik je hersens, Lafe. Trouwens Tracht je mij duidelijk te maken hoe ik mijn werk doen moet Doe het zooals je wilt. Ik rij niet meer naar het kamp. Ik rij heelemaal niet meer voor de Bar Rafter K. Het eenige wat ik zal inpakken, zullen mijn eigen spullen zijn. Ik smeer hem, Lafe, en dat wil zeggen dat ik geen bevelen meer in ontvangst neem van den eersten den besten Jack-Mormoon, de zoon vanhou je handen van je revolver, Lafe, of ik schiet je neer. Zijn vingers grepen den kolf van den 45 revolver, toen hij den opzichter zijn waarschuwing toesnauwde. Court, die nauwelijks een halve meter van de beide mannen af stond, had den indruk dat King deze ruzie expres gezocht had als uitlaatklep van zijn verdriet. Young's revolver hing aan zijn linker heup zijn hand was reeds vlak bij den kolt. Het zou zelfmoord beteekend hebben de hand nog verder naar het wapen te bewegen, en de opzichter wist dat Zeer langzaam gingen beide handen de hoogte in Het voordeel was nu geheel aan de zijde van King en de cowboy grijnsde. Niks meer met me te maken, niet Lafe? v.ïMm, zl Ja,n. 1939 LUXOB-THEATER. „Meisjes in 't Wit/' Deze fllm speelt zich af in het Rusland van vroeger, in en bg Petersburg, en zij ontleent haar naam aan de omstandigheden, dat de meisjes van een opvoedings instituut alle witte japonnetjes dragen. Onder kaar bevindt zich ook een jonge barones, Daniela, die half en half verloofd is met den ritmeester Graaf Schuwalow (Ivan Petrovich); deze heeft zrjn meisje bij een of andere gelegenheid een kostbaren arüiband ten geschenke gegeven, en dit sieraad speelt later een groote rol in de film. Daniela maakt uit stekende vorderingen in de zang kunst en op eei goeden avond is zij uitgenoodigd o^jeen opera-uitvoering onder leiding )an haar leermeester bij te wonen. Daar leert zijo.a. grootvorst Sergei Andre witch (Qsorg Alexander) ken nen, de dameres Natalia en den zanger Cavalliii. Na de opera gaat dit gezelschap fiiven, waarbij Daniela in haar vrooijkheid zingt, en een stormachtig smces heeft. De groot vorst is verliefd op haar geworden, zeer ten ongeroege van de danseres Natalia (Hild* von Stolz), die den grootvorst tracht in te palmen. Alles zou «chter nog zonder ge volgen zgn gebleven, als Daniela niet den armband, geschenk van haar verloofdj, in een nachtlokaal had verloren Natalia vindt het kleinood en teschouwt het als een goede wraakneming tegen Daniela om den armband bij de kostschool directrice te brengen. Het schandaal erAlles komt uit, en graaf Schuwalow verbreekt de verloving. Maar dan treedt de grootvorst tus schen beidenhij legt de situatie aan Schuwalow uit, en deze zou geen officier tegenover een Russischen grootvorst zijn geweest, als hij de kwestie niet als opgelost beschouwde. Daniela zingt met succes op een uitvoering in het dames-instituut, waar de verzoening plaats vindt. En als Daniela, begrijpelijk trouwens, later enorm succes heeft in de voor naamste opera van Petersburg, ver zoent Schuwalow zich gaarne met het denkbeeld, dat zijn aanstaande vrouw zangeres is. Ivan Petro\ich, Hilde von Stolz, Georg Alexander, Hans Junkermann Ernst Dumcke zorgen voor een uitstekende rolbezetting in deze film, welke door Viktor Jansen vlot en met goede spanning, vaart en wisseling van scènes is geregisseerd. Het is een vlotte, amusante film van )ede kwaliteit. Als tweede film draait „Avontuur in Barcelona." Deze film is gebouwd op het thema, van den rusteloozen detective, maai als bijzonder actueele noot komt daarbij, dat deze vlot gespeelde detective-geschiedenis in Spanje speelt, gedurende den burger oorlog, met het bijzonder aardige spel van Lorette Young en Don Ameche ter uitvoering van de hoofd rollen. Zooals het met detecvive-films meestal gaat, is het wel bijzonder moeilijk, om de ht-ele geschiedenis van A tot Z vooruit te gaan ver tellen, al zou men toch behoorlijk van het aardige spel kunnen genieten, ook als men weten zou, hoe heel de geschiedenis in elkaar steekt. Maar het punt, waar het om gaat mag toch wel verteld. Rond de figuur der idylle, welke tenslotte een Engelsche gezelschapsjuffrouw en een detective moet te zamen brengen, doen zich heel .wat hindernissen voor. De gezel schapsjuffrouw is n.l. voortvluchtig, wijl zij in de veronderstelling leeft, dat zij voor de dievegge gehouden zou kunnen worden, die het parel snoer van haar werkgeefster stal. In Spanje ontmoet zg een ambtenaar van Scotland Yard en daardoor komen allerlei nieuwe elementen in het ge ding, wijl ook de Peralta-juweelen zijn verdwenen. De rest is film, waar mee men zich eenigen tgd aange naam kan amuseeren. Zoo lang je op deze ranch werkt, zoo lang heb je bevelen van mij in ontvangst te nemen. Als je eenmaal weg bent, kun je doen wat je wilt en heb ik er niets meer mee te maken - Dat is dus in orde. Ik ga weg voor mijn gezondheid Begrijp je dat, Lafe? Voor.... mijn.... gezondheid... De onvoltooide zin hield een doode- lijke bedreiging in. De opzichter, zijn handen nog steeds in de hoogte, be woog onrustig. Zijn linkerhand rustte één kort oogenblik tegen ziin hoofd, bewoog toen plotseling Court's ge schreeuwde waarschuwing werd over stemd door twee knallen, die bliksem snel op elkaar volgden. Het zonlicht flikkerde op staal in de hand van Young. Er kwam een uitdrukking van de grootste verbazing op Kings ge zicht. Toen wankelde hij en viel voor over op den grond Hij was reeds dood, toen hij den grond bereikte. Dood, voordat hij den Derringer-revolver ontdekt had, dien de vlugge Young uit den bovenkant van zijn jas getooverd had. Hij werd gedood ooor twee kogels van 41 caliber, die op hem afgevuurd werden op nauwelijks twee meter afstand. TIENDE HOOFDSTUK. Vijf mannen en een woedend meisje zaten rondom de tafel in de eetzaal van de Bar Rafter K. Het nog warme lijk van Tom King lag naast dat van zijn vriend achter de gesloten deur van de slaapkamer. Op de tafel lagen drie revolvers.... de kleine Dei ringer waar mee King gedood was, de 45 van King en de Colt van hetzelfde caliber, dien de opzichter in zijn holster had gehad. Nora Jane eischte van Sheriff Torbert, dat hd Young oogenblikkelijk arrestee ren zou. - Dit is moord, koelbloedige moord en hij moet, na de berechting, opge- HANDEL in alle soorten Steenkolen en Brandstoffen aan scherp concurreerende prijzen Aan huis bezorgd en ook in kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen 0 vertoon scheweg Nieuwe Modeblad. Beiersche Mode (met volledige knippatroon), La Femme, Elegant, enz. Boekhandel vd Munckhof Assurantiën, Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huurcontracten enz. G. W. MUSKENS Schoolstraat 14, Venray, hangen worden. De sheriff schudde het hoofd. Hij maakte het meisje duidelijk, dat er in de geheele Vereenigde Staten geen jury bij elkaar te krijgen zou zijn, die die een aanklacht wegens moord tegen Lafe zou indienen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6