DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS 'MSi doetje qoed! Uw Voordeel Seizoen-Opruiming. H. J. EBBERINK Dames Pullovers Java-Kapok OVERALLS Onverm. Kapok per pond 34 ct. MANCHESTER BROEKEN Langs de Kruislijnen der Europeesche Imperia. Ons weekpraatje. Van de Sport- velden. Radio-Centrale Vaatdoek 6 ct Baddoek vanaf 9 ct Zwarte Sokken 15 ct Grove rib-sok 29 ct reeds vanaf 72 ct. Blok-baddoek 33 ct. Witte baddoek 27 ct. Prima witte Sloop 38 ct. blauw prima stof 1.98 extra kwaliteit 2.60 grijs prima 2.65 Petten vanaf 35 ct. Zelfbinders 9 ct. Bretelles kinderen 14 ct. heeren 19 ct. Damesjarretelles pr. 9 ct. Sjaals 25 ct. sterk en goed afgewerkt 2.65 extra kwaliteit 3.38 Zaterdag 7 Januari 1939 Zestigste Jaargang No 1 Een onzer eigen medewerkers naar Corsica, Rome, Tunis. Lybië, Egypte, Palestina, Balkan* en Donaulanden. Een belangwekkende serie reisbrieven. Uit Parijs. „Langs de Kruislijnen der Euro peesche Imperia", laat ik dezen titel eerst even verklaren. Europa zucht in benauwenis over wat het nieuwe jaar zal brengen oorlog of vrede. Er zijn gevestigde imperia (staten met een over de wereld ver breid gezagsgebied)welke eikaars positie erkennen en In vrede naast elkander levende voornaamste dezer zijn (in Europa) Engeland en Frankrijk. Maar naast en uit den aard der zaak tegenover deze, is het Italiaansche en Duitsche imperium bezig zich te vormen. De eerstbe doelde machten zoeken hun verbin dingswegen te behouden, de andere trachten deze te forceeren om zelf de mogelijkheid tot expansie (ge biedsuitbreiding) te bekomen. Het is langs de verbindingslijnen der gevestigde en zich vormende Europeesche Imperia, dat m(jn reis gaat, welke ik ten behoeve van de voorlichting der lezers van dit blad ben begonnen, een reis, waarbij ik in het bijzonder de kruispunten denk aan te doen, t.w. Zuid-Frankrijk (Nice), Corsica, Rome eD Napels, Tunis (de Fransche kolonie in Noord- Af rika). de naastgelegen Italiaan sche bezitting Lybië, Egypte (Suez- kanaal-kwestie), Palestina (Joden vraagstuk), de Balkan- en Donau landen (waar DuiLschland en Italië elkaar èn aan de Westersche demo- cratiën de hegemonie (het staatkun dig overwicht) betwisten. De reis zal eenige maanden duren en dus kan mijn verblijf op de verschillende kruispunten, vorenbe doeld, slechts van korten duur zijn. De inhoud mijner reisbrieven kan dus niet het resultaat zijn van door wrochte studie, maar slechts een weergave van oppervlakkige indruk ken. Aannemende echter de juistheid van de zegswijze, dat een eerste indruk de beste is, stel ik me voor, dat mijn reisbrieven niet zonder waarde zullen zijn voor de lezers, die zich omtrent de belangrijke, acute Europeesche problemen willen oriënteeren. Om de lectuur te veraangenamen zal ik me geenszins beperken tot uitweidingen over politieke aange legenheden, maar van al datgene verhalen, wat me in den vreemde als Nederlander merkwaardig voor kwam, o.m. over de zeden en ge woonten van andere volkeren. Mijn eerste aanloophaven was Brussel. De Belgische hoofdstad be zocht ik vaak, het vorige jaar nog bracht ik er mijnKerstvacantie door. Maar ik kende Brussel nog niet, zooals het zich thans voordeed dik besneeuwd! Zóó kenden ook de Brusselaas hun stad niet, want meestal beteekent „sneeuw" voor hen niet anders dan een vuile pap massa op de straten, welke oogen- blikkelijk tot goor water vervloeit. De meeste Brusselaars verdwenen van de straten en degenen, die het niet konden en wilden missen om hun krant op straat gekocht, want dagbladabonnementen zijn zeldzaam in het Zuiden in het café te gaan lezen, morden over de kou, de sneeuw, hun gesprongen „chauffage" thuis (centrale verwar ming), de bevroren waterleiding en over de nalatigheid van het gemeente bestuur om den rommel op straat te doen opruimen. Tout comme chez nousPrecies, sooals men ook by ons klaagt. Het gemeentebestuur verdedigde zich ia de bladen. Had het niet 120 sneeuwruimers in dienst gesteld?! Honderd en twintig... Voor een stad als BrusselMaar ja, men kent er de sneeuwpractjjk ook niet zooals bfl ons. Zelfs de boulevards waren dagen-lang bijna onbegaanbaar, het kleinste dorp in Nederland doet, in verhouding, méér aan sneeuw ruimen dan men in Brussel doet. Ik troostte, zooveel ik kon. Ik verzekerde mijn omgeving, dat het in Holland, toen ik van daar vertrok, veel kouder was dan in Brussel. Maar dat bestond nietNergers ter wereld kon het op dat oogenblik zóó koud zijn De Belgische meiskes en vrouwen hadden zich vlot aan de gewijzigde omstandigheden aangepast, alge meen werd de „capuchoD" gedragen, d.i. een wollen monnikskap, welker onderkanten weerszijden uitloopen in das helften, welke om den hals worden geknoopt. Ze weten wat practlsch is èn... flatteertDe koude snuitjes „deden" het heel goed onder den capuchon. Waar die nieuw modische dingen ineens vandaan komen, is onbegrijpelijkde waren- hulzen bleken er rijkelijk van voor zien en de verkoopsters droegen de capuchons met een gratie, welke voor de koopsters onweerstaanbaar bleek. Overigens was de koude-inval voor Brussel een ware bezoeking. De waterleidingen, af- en aanvoer, zijn er niet op strenge vorst berekend ze liggea vlak onder de oppervlakte en loopen vaak, voor wat de afvoer buizen betreft, langs de gevels. Het aantal gesprongen buizen was dan ook legiotegen de gevels hadden zich grillige rotsen ijs van het drui pende water gevormdop tal van plaatsen waren arbeiders bezig om de straat open te brekenlange rijen van vuurtesten brandden langs de tramlijnenvele wissels waren ontzet. Wat de spoorwegen betreft, ook daarvoor geldttout comme chez nousNiet enkel wat de ver tragingen aangaan, verwekt door sneeuw en vorst, maar evenzeer inzake de algemeene positie van dit verkeersmiddel. De Belgische Spoor wegen verdedigen zich hardnekkig tegen de bussendiensten en pleiten intensief voor een financieele ontlas ting. Zelfs door middel van adverten ties in de dagbladen. Een opmerkelijk staaltje daarvan is een annonce, welke in grooten opmaak werd opgenomen in de avondbladen van 23 Dec. j.l. Ze luidt 20» ONDER NUL 3500 reizigerstreinen, 1500 goe derentreinen zorgen er voor, dat het leven in het land alle dagen zijn gang blijft gaan 13 December 193812.416 wagens geleverd. 20 December 1938 15.852 wagens geleverd. Dit is3.436 wagens meer. DE SPOORWEG is onmisbaar voor handel en nijverheid. Lasten, die niet op hem mogen drukken, bedreigen zijn bestaan. De financieele toestand moet opgeklaard worden. Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwegen. De bedoeling is duidelijk. Hoe zal bij stagnatie in het motorverkeer door sneeuw, vorst, mobilisatie, oor log de levensmiddelenvoorziening moeten worden geregeld, als er geen bloeiend spoorwegbedrijf meer is met zijn belangrijke materiaal reserves Politiek gezien, kwam de Belgische hoofdstad me zeer rustig voor. Anders trof ik er nogal eens lieden aan, die zich erg druk maakten om de Rex-beweging (Belgisch fascisme) voor of tegen. Die drukte is wég. De totalitaire practijk in het buiten land heeft den zin der Brusselaars voor het totalitaire beginsel ver flauwd. Nu Rex in het najaar bij de gein. raadsverkiezingen bo vendien i.amenwerking zocht en vond met democratische partijen, is voor vele rechtsche extremisten boven dien de „aardigheid" van de bewe ging af. Ten aanzien van de internationale verhoudingen is men in België blijk baar pessimistisch gestemd, maar men praat er niet veel over. In de Cineacs wordt het Fransche stand punt gepropageerd met films over Corsica en Tunis. Ik zag een waar lijk indrukwekkende rolprent over alle groote openbare werken, welke het Fransche gouvernement in enkele decennia (tientallen van jaren) in Tunis heeft tot stand ge bracht. De film besloot met beelden van een geweldige parade der Fran sche vloot voor de Tunesische kust... Noël (Kerstmis) heb ik niet afge wacht in de Belgische hoofdstad. Toen de Brusselaars zich gingen opmaken voor hun „Reveillon" (een traditioneelen rijken nachtmaaltijd in de café's, welke om 12 uur mid dernacht aanvangt), ben ik naar Parijs gespoord. Het vorige jaar heb ik de Brussel- sche Kerstnacht-viering meege maakt een Hollander verdraagt zoo iets geestelijk niet gemakkelijk ten tweede male. Reveillon Noël beteekenteen dwaze carnavals viering, zotte costuums óf in avond toilet, met papieren mutsen, serpen tines, confetti, wildbraad, wijn, zang en dans, tot diep in den morgen van den Eersten Kerstdag, 't Is een luid openbaar gerucht.... In den Stillen nacht, heiligen nacht. Allemaal in den steun? Vreemde Rijkstactiek. Ik heb altjjd sceptisch gestaan tegenover de verhalen over men- schenredders, die „en gros" handel den. Portretten zijn op fotopagina's afgedrukt van lieden, die 70 en meer medeburgers uit het water hadden gesleurd. Ik heb mijn heele leven langs waterkanten geloopen en nau welijks in één geval van verdrin- kiDgsnood me verdienstelijk kunnen maken. Het is me onmogelijk om de verdenking te onderdrukken, dat die menschenredders „en gros" zich op hun levenspad laten voorafgaan door een compagnon, die elke kans benut om iemand de vaart, de rivier, het I meer of de vijver in te werken, teneinde aldus aan den redder de gelegenheid te bieden om zijn bedrijf uit te oefenen en een nieuwe glorie aan zijn eerestaat toe te voegen. Als zulk een „redder" zie ik soms ook ons landsbestuur. Als een of andere maatschappelijke groep diep in den put is geraakt, wordt ze door een ingewikkelde steunregeling tot precies even boven wurghoogte op getrokken. Niet alleen echter bespeurt men zoo betrekkelijk weinig van regelin gen om wie staan voor vallen te behoeden, maar 't ia soms net, of de val van rijkswege wordt geforceerd om den lust van achteraf te kunnen „redden". Daar hebben we het geval van de concurreerende exploitatie door de rijksuitgeverij van een Koninginne- portret. Reeds sedert eenigen tijd had de Uitgevers-Compagnie „De Branding" te De Bilt de exploitatie ter hand genomen van reproducties van 't door den bekenden kunst schilder Willy Sluiter vervaardigde portret van H. M. de Koningin. Het is een kostbare geschiedenis. Er moesten dure prospect! worden ge drukt en verzonden, kortom: al die uitgaven moesten worden ge daan, welke noodzakelijk aan de baat voorafgaan. Plotseling werd de reclame door kruist door circulaires, ter Lands drukkerij gedrukt, betreffende een ander Koninginneportret, reproduc tie n.l. van de geografische afbeel ding van H. M. de Koningin, opname van Godfried de Groot. Deze repro ducties werden uitgegeven door de Landsdrukkerij, de prospecti er voor werden als „Dienst" dus kosteloos verzonden op naam van het Depar tement van Binnenlansche Zaken. De exploitatiekosten en -risico's wa ren alle voor „het rijk". De particuliere uitgeverij staat door deze rijksconcurrent ie op het gebied van plaatwerk vooreen drei gende strop. Daarbij komt, dat een dergelijke Rijksuitgave den tusschenhandel wel ken de particuliere uitgever niet kan missen, uitgeschakelt en dus bena deelt. Het geval is natuurlijk minder erg dan het l\jkt, want de midden standers, die zóó vaak benadeeld worden door het rijk, dat ze tenslotte aan de ruïne toe zijn worden via Armenzorg b.v. gesteund. Vooral wanneer hun aantal maar groot ge noeg is, komt er voor dien steun een prachtige regeling. Steunen is een rijksplezier. Het rijk steunt b.v. ook noodlij dende kunstenaars. Onlangs kocht ik voor 2 gulden een reproductie van een mooi schilderij van Piet van der Hem, van de prinselijke trouwplech tigheid in de groote Kerk te Den Haag. Die 2 gulden waren volledig voor de noodlijdenden voornoemd. Maar mijn bestelling moest ik doen bij den Kamerbewaarder van het Departement van Onderwijs, K. en W. Die zond me de plaat ook inder daad toe, als „Dienst". Ik vraag me af: waarom kan de kunsthandel niet gelijk met de kuns tenaars worden geholpen: door de reproducties door bemiddeling van kunsthandelaren te laten distri- bueeren Crisis-B is extra-steun aan werk- loozen, wier linnenkast een tekort is gaan vertoonen of die geen vol doende schoeisel of dekking meer hebben voor zichggen de hunnen. Het rijk kocht voor een koopje par tijen wollen dekens, schoenen enz. rechtstreeks van de fabrikanten op en distribueert deze artikelen nu onder de behoeftigen. De winkeliers zien dus hun normaal debiet weer teruggebracht, ze zien hun onder gang weer een beetje dichterbij ko men. Van vele steunacties aan onder scheidene maatscnappelijke groepeD wordt de middenstand de dupe. Gaat het dezen nog te goed Is het motto: éérst kapot, dè,n zullen we helpen Terwijl het rijk vestigingsverboden uitvaardigt, richt het zelf bedrijfjes in voor de vervaardiging en verkoop van plaatwerken „in lijst van prima Slavenisch eiken en met glas" en opent het een warenhuis in sokken, dekens, schoenen en linnen goederen De eene groep steunende, duwt het rijk de andere groep naar den onder gang. doen gelden. We hopen maar dat de spelers dezen handicap zullen te niet doen door een dubbele dosis enthou siasme. Naar wij van bevoegde zijde' vernemen is Tiglia den laatsten tijd versterkt, zoodat de thuisclub dubbel waakzaam moet zijn. Een kat in het nauw kan rare sprongen doen. Laat men bij het begin van dit Nieuwe jaar eens het voornemen maken te breken met de traditie, van tegen zwakkere clubs ook zwakker tegen spel te leveren, dan is er alle hoop dat Servatius dit jaar inzet met een overwinning, hetgeen de sup porters van harte wenschen. Scheidsrechter: S. Hendrikx Begin om 2 uur. Servatius II brengt een bezoek aan het ongeslagen Quick, hetwelk regel recht op het kampioenschap afste vent. Er bestaat dus weinig hoop voor de reserves om het nieuwe jaar met winst in te zetten, hetgeen niet zeggen wil, dat Quick de puntjes cadeau zal krijgen. Servatius is vastbesloten, met vernieuwden moed te kampen om de fatale plaats zoo spoedig mogelijk voor een betere te verwisselen. ScheidsrechterHouwers LeiderNastvogel. Servatius III, dat nog slechts twee wedstrijden op haar programma heeft, speelt haar laatsten thuis wedstrijd n.l. tegen D.I.S. II. Deze lui zullen er natuurlijk alles opzet ten, om dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen. Een kleine over winning ligt dan ook inde lijn onzer verwachtingen. Wedstrijd begint om 1215. ScheidsrechterJ. Jenniskens. Servatius IV brengt een bezoek aan de Nachtigaal, waar Erie a als gastheer zal fungeeren. Dit bezoek zal niettegenstaande den goeden wil en heftig verweer, Erica wederom een stap nader tot het kampioenschap brengen. Scheidsrechter: L. Jansen. VALK-REVUE. Wanneer de weersgesteldheid 't toelaat zullen de 4 elftallen Zondag a,s. weer in 't veld verschijnen. Voor 't eerste elftal staat zooals wij reeds eerder schreven de wedstrijd De Valk IJ.V.C. I op 't program, waarvan de opbrengst ten goede komt aan 't Priester-Studiefonds. Het zal een wedstrijd van de bo venste plank worden, temeer daar twee elftallen tegenover elkaar ge plaatst worden, die een ernstig woordje meespreken voor 't behalen van 't afdeelingskampioenschap.Ge- zien het mooie doel en tevens twee Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zijn. SERVATIUS-OMROEP Na een vierweeksche rustperiode is er voor Servatius Zondag a s. weer een thuiswedstrijd vastgesteld. Doch laat ik vooreerst van deze gelegen heid gebruik maken, om namens het bestuur en mezelf aan de heele Servatius-familie, leden, supporters en donateurs een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar toe te wenschen. Moge de innige samenwerking ;welke er bestaat tusschen het bestuur, leden en supporters ook in de toekomst even prettig en vriendschappelijk zijn als in het verleden en allen hun beste krachten ter beschikkingstel len, om in het kader van de Nieuwe Gemeenschap mee te marcheeren en te helpen opbouwen een betere toe komst. Het 10-jarig bestaan hetwelk we dit jaar herdenken moet in dit teeken staan. Aangezien onze zustervereeniging „De Valk" voor Zondag a.s. een lief dadigheidswedstrijd heeft georgani seerd, heeft het bestuur van Serv. aan den competitieleider van deD I.V.C.B. om omzetting of uitstel van den competitiewedstrijd tegen Tiglia verzocht, doch van Utrecht berichtte men, dat, gezien het groote program ma men geen uitstel kon verleenen. Dus Servatius zal de wapenen te kruissen hebben met Tiglia, de oudste club uit Tegelen, en gezien de rangschikking ook de zwakste, 't Zal den spelers heusch niet mee vallen na vier weken geawongen rust, deze invloed zal zich zeker oud rivalen aan 't werk te zien zal 't zeer zeker de moeite loonen Zon dag a.s. een wandeling naar de Leunscheweg te maken. Aanvang 2 uur. De wedstrijd zal worden voor afgegaan door een comp.-wedstrijd tusschen de Valk 3 en 4, welke aan vangt om 12.15. De Valk 2 gaat bij America op bezoek. Het gaat hier voor de reser ves op een overwinning uitloopen, wanneer ze hun tegenstander niet onderschatten en zich voor de volle 100 pet. geven gedurende denheelen wedstrijd. De gewijzigde voorhoede zal vooral moeten trachten om van de geboden kansen zooveel mogelijk profijt te trekken, door op 't juiste moment te schieten. Verwaarloos vooral uw vleugels niet, snelle en vlugge uitvallen juist daardoor rukt ge de vijandelijke verdediging uit elkaar en worden de kansen om doelpunten te maken vergroot. Wan neer de reserves deze wedstrijd tot een goed einde weten te brengen, openen zich voor de roodzwarten nieuwe perspectieven en blijven zrj nog altijd onder de beteren behooren. Toont inderdaad dat ge deze plaats waard zijt. Programma voor Zondag 15 JaD. De Valk I—Oeffeit BiesloDe Valk 2 De Valk 3Erica Wanssum 2—De Valk 4 OOSTRUM SEINT t Voor Oostrum I is wederom de op 18 December uitgestelde wedstrijd Brughusia IOostrum I vastgesteld. Wij gaven toen reeds een overzicht van de competitie-stand, zoodat wij nu hiervan geen melding maken. Supporters, die de reis mee willen maken, moeten om uiterlijk 12.15 uur aan het clublokaal aanwezig zijn, vanwaar dan een bus vertrekt. Het verdient aanbeveling, zich tijdig op te geven bij L. Janssen of A. Lemmens, indien men van een plaats in de bus verzekerd wil zijn. De wedstrijd begint om 1.30 uur. Oostrum II krijgt B.V.V. te gast. Als onze jongens flink aanpakken kan het, mede door het terreinvoor deel, een kleine overwinning voor de thuisclub worden. Aanvang 1 uur. Programma? tot en met 14 Jan Zondag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gramofoon Gesproken dagblad 9.20 Concert 10.20 Land- en Tuinbouwpraatje gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER 11.20 Amusementsorkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad. I.30 Orkest LUXEMBURG 2.50 Gramofoon BRESLAU 3.20 Gevarieerd concert LUXEMBURG 5.20 Concert RADIO-Paris 7.20 Goldy Orkest KEULEN 7.50 Amusementsorkest BOEDAPEST 9.20 Zigeunermuziek FRANKFURT 9.50 Orkest Maandag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gymnastiek, Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9 20 Gevar. concert KEULEN II.20 Concertorkest BRUSSEL Fransch 12.20 Dansorkest BRUSSEL Vlaamsch 1.20 Gesproken dagblad. DEUTSCHLANDSENDER I.30 Gramofoon LUXEMBURG 2.20 Gevar. concert WEENEN 3.20 Orkest PARIJS RP 5.20 Gramofoon KEULEN 6.20 Gramofoon 7—8 EIGEN UITZENDING Gramof oonplat en KEULEN 8.20 Carnaval programma MUNCHEN 9.50 Orkest LUXEMBURG II.20 Dansmuziek Dinsdag BRUSSEL (Vlaams) 8.Gymnastiek, Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Gramofoon DROITWICH 11.20 Orkest BRUSSEL Vlaamsch 12.20 Dansorkest 1.20 Gespr. dagblad KEULEN 1.30 Populair concert is onze 20 pet. korting per pond 47 blauw of rood geruit zware kwaliteit v.h. A. Thielen

Peel en Maas | 1939 | | pagina 9