«Mijnhardtjes Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray Advertent F0T0GRI Foto -artil iZijn e betrel k.1 «MijnKardtJo" 5ct 12 .,Mijnh#rd»ie»" 50 ct 5 der Bioscoopverordening ook we derom voor 1939 buiten werking te stellen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de bef fing van opcenten op de Personeele Belasting. 1L Voorstel van B. en W. tot wij ziging der verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefonds belasting. Al deze punten worden z.h.s. goed gekeurd en bij hamerslag afgewerkt. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing van straatbelasting in de gemeente Venray. De Heer Pubben wijst er op, dat meerdere wegen door de aanwonenden zijn aangelegd in geldbijdragen of materiaalaanvoer. Deze wegen heb ben ook hun invloed gehad op de be lastbare waarden der gronden. Uit die omstandigheid acht hij deze be lasting niet in alle opzichten juist. De Heer v. Haren is verheugd, dat B. en W. met het advies der inge stelde commissie meegaan. In het oorspronkelijke ontwerp zat dus een schreeuwende onbillijkheid. Hij wijst op de omstandigheid, dat er in deze Gemeente^v Ie mensechn wonen, die buiten deze belasting vallen b.v. zij, die gehuurd wonen, in wier huurprijs deze belasting niet is verdisconteerd. Nu wil het toeval dat er in deze groep veel betaalkrachtigen zitten. Hij is ten opzichte dezer belasting nog niet geheel voldaan. De Heer Reintjes betreurt het dat de toegestane studietijd zoo kort was, feitelijk te kort om een zoo veel omvattend punt goed te kunnen overzieü. De commissie heeft uit verschillende Gemeenten soortgelijke verordeningen ingezien. Aan elk stel sel zal wel een of andere onbillijk heid vastzitten. Maar waar in an dere gemeenten de toestanden anders 7*in dan hier, meent hij dat dit ont werp door Venray het meest geëi gend is. De Heer Pubben zegt dat er geld bronnen moeten komen. Zou nu de opbrengst hooger zijn dan de raming, komt dan de heffing lager? De Heer Vermeulen vraagt naar de meening van B. en W. in deze. De Heer Steeghs vindt de voor gestelde wijzigingen der Commissie wel juist, maar de heffing blijft hoog. De Heer Odenhoven weet dat in kleinere gemeenten ook zulke be lasting bestaat, maar daar is het heffing-percentage minder. Hier zal het de inwoners niet meevallen. We hebben hier al een dure trottoir en rioolbelasting, De Voorzitter zegt, dat het in voeren van nieuwe belastingen niet aangenaam is. In Comité-Generaal heeft de Raad over dit punt zijn meening uitvoerig gezegd. Menheeft zelfs vergadert tot half een 's nachts. De Raad was het toeD met B. en W. eens. Hij verwacht nu niet een her haling van het besprokene. Er is getracht de grootste onbillijkheden weg te nemen. Men moet bedenken, dat allen belang hebben bij goede wegen, goede straatverlichting en tal van andere zaken. Bedenk eens, dat de straatverlichting alleen reeds 7000 tot 8000 guiden per jaar kost. Hier hebben allen toch belang bij. Dat B. en W. met het rapport der Commissie meegaan, houdt niet in dat B. en W. overtuigd zyn in het ontwerp iets onbillijks betracht te hebben, doch beteekent alleen een zich niet halstarrig vasthouden aan eigen initiatief. De Heer M»llen dankt B. en W. voor overgenomen wijzigingen. Maar als de straatverlichting zooveel kost, laten we dan alleen electrische ver lichting gebruiken en het duurdere gas afschaffen. De Heer Reintjes wijst er op, dat de belastbare opbrengst elders hooger is dan hier, zoodat het hef fingspercentage hier hooger zijn moet De Heer van Boven sluit zich aan bfl den Heer Millen en stelt voor met het ontwerp accoord te gaan. De Heer Pubben twijfelt niet aan den goeden wil. geld moeter komen en zou de opbrengst naar hij ver wacht meevallen, dan zou nog lagere heffing kunnen worden gedaan. De Heer Steeghs wijst er op, dat Gemeente-eigendommen vrij zijn van deze belasting, hij ziet voor de huur ders een voorsprong boven particu liere eigenaren. Hier moet in de toekomst rekening mee gehouden worden. Nadat de Voorzitters deze sprekers beantwoord had, ging de Raad over tot goedkeuring van het ontwerp waarmede de Straatbelasting werd ingevoerd. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot h*ffing eener precarlobelasting inde gemeente Venray. Ook dit punt gaf aanleiding tot een langdurige bespreking, die echter moeilijk te volgen was, daar de punten* werden aangeduid met een neele serie letters van het alphabet. Het resultaat was echter, dat ook de Precariobelasting werd aange nomen. Benzine-pompen zullen per jaar moeten opbrengen f 5.De Radio-Centrale zal voor het gebruik maken van wegen en straten, waar boven de leiding gespannen is, moeten betalen f 5.per K.M, echter met een maximum van f 250 's jaars. De Heer Odenhoven hield een rede om deze belasting niet te hoog te doen worden en de arbeiders via de belasting niet te berooven van hun aansluiting op de Radio. 14. Behandeling en vaststelling der gemeentebegrooting dienst 1939 en der begrooting van den tak van dienst het bedrijf der gasfabriek. De Heer Steeghs merkt op, dat hij het Comité-Generaal niet geheel kon bijwonen en hij zoo de gelegenheid miste om nog eens aan te dringen een als sintelweg aangelegde weg onder Klein-Oirlo goed te willen onderhouden. De Heer van Boven bepleit wijzi ging der verordening op staangelden. De Heer Vermeulen merkt op dat circussen^hier weinig staangeld be talen. Dit moest hooger worden. De Heer van Haren dringt aan op wegen met vaste deklagen. Grint, die van den weg wordt gereden, acht hij verloren geld. De Heer Vermeulen wijst op een post voor onvoorziene uitgaven ad f 5000 by Gemeentewerken. Hij hoopt dat dezen post zonder besluit van den Raad niet aangesproken wordt. De Heer Odenhoven houdt met stygende stemverheffing een beschou wing over meerdere punten in de begrooting en merkt dan op eens, dat hij aan het eind van zyn Latijn is en zegt dandit is, mynheer de Voorzitter, wat ik te zeggen heb. Dit plotselinge einde van een spreek beurt, deed de Raad eens hartelijk lachen. De Heer Arts breekt een lans voor het salaris van den schoorsteen veger, den Heer Vermeulen. Hij acht dit salaris belachelijk klein. Er staat f 5000 op de begrooting voor het aanschaffen van een nieuwe brand spuit, maar het salaris van den schoorsteenveger, door wien de brand voorkomen wordt, is maar f 20 of f 30. Nu moet men niet zeggen als hij het niet doet, staan er anderen klaar om het over te nemen. Myn heer de Voorzitter, als U Uw ontslag neemt als Burgemeester, staan er ook anderen klaar. Hij stelt voor dit salaris te brengen op f 50 's jaars. De Heer Pubben acht de toestand der Gemeente zorgelijk. De Heer Janssen wijst op de wenschelyke verbetering der vee markt. De Heer van Haren steunt den Heer Steeghs, die op zyn beurt op een sneller tempo aandringt bij weg- verbetering. De Voorzitter antwoordt dat in het Comité Generaal al deze punten besproken zyn en mettertijd de aan dacht zullen hebben, die zij verdienen. De Heer Pubben meent, dat de schoorsteenveger wel zelf om salaris vex hooging kon vragen, waar tegen de Heer Arts opmerkt dat het om den boterham gaat. Ten slotte besloot de Raad dit salaris op f 50 te brengen, mits deze functionaris zelfstandig blijft en niet ia werkverschaffing of steun wordt opgenomen. Het salaris zal per kwartaal met f 12.50 worden uitbetaald. De Heer Odenhoven voert thans in grooten stijl het woord en wijst er op, dat dit de eerste begrooting is, die Burgemeester Janssen in Venray behandelt. Hy is reeds aan de twintigste. Hij zegt dit niet als het ware voor een record, maar hij wil in het midden brengen, dat deze de beroerdste is, die hij gezien heeft. De belastingen staan op of bij het maximum. Het is een treurig St. Nicolaascadeau. Burgemeester v. d. Loo schermde wel dikwijls met een in te voeren straat- en wegenbelas ting, maar we dachten allen aan bangmakerij. Nu hebben we den boeman in ons midden. Hij verwacht verder veel van de nieuwe gemeen schap, die binnenkort aan alles een ander aanzien geven zal. De Heer van Boven meent, dat dit alles niets ter zake doet. Wij zitten er mee. Wij raadsleden hebben onze plicht gedaan. De lasten zijn zwaar maar moge spoedig een nieuw tydperk aanbreken, waarin Venray industrie en daarduor werkgelegen heid krijgt. De Heer Vermeulen hoopt dat er werkobjecten blijven. De Voorzitter merkt op, dat aan belasting invoering niet te ontkomen valt. Hy wijst er op, dat de Heer Odenhoven in zijn „oratie" zeker be doeld heeft, dat deze begrooting het meest drukt op de gemeentenaren en dat hij die daarom het beroerdste acht, niet om het werkstuk op zich. Vervolgens houdt de Voorzitter een gespecificeerde beschouwing over het verloop der financien in Venray, waaruit blijkt dat de colleges van B. en W. destijds reeds aandrongen op een kleine beiastingverhooging, doch de Raad bleef de voorkeur geven aan verteering van een batig saldo in 1933 nog groot f 57000— thans geslonken tot f 5700. De Heer Steeghs dankt voor deze uiteenzetting waarna de begrooting z.h.s. werd aangenomen. De Heer Millen dringt aan om deze toelichtiog in de couraat te publiceeren, aan welk verzoek ge deeltelijk zal kunnen voldaan worden. Nadat de Raad B. en W. gemach tigd bad zoo noodig een kasgeld- leening van f 250.000.te sluiten tegen lagen rentevoet, werd de open bare vergadering gesloten en bleef de Raad in geheime zitting bijeen. CRÈME gehouden op Vrijdag 9 December 1938, namiddags drie uur. VOORZITTER de Heer Mr. A. H. M. JANSSEN. SECRETARIS de Heer A. F. M. VAN HAAREN. Tegenwoordig alle leden. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en stelt na de gewone trekking van een nummer, met als resultaat, dat in deze ver gadering Nr. 11 der agenda, i.e. de Heer J. H. van Boven, bij mondelinge stemmingen het eerst zijn stem zal moeten uitbrengen aan de orde punt 1 der agenda„Notulen der vergaderingen van 6 September en 28 October 1938." Deze notulen worden zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 2 der agenda „Ingekomen stukken" Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, 4e kwartaal 1938 wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs over 1937wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag van den Handelscursus over 1937wordt voor kennis geving aangenomen. d. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring Raadsbesluit van 28 October 1938 betreffende hypotheek P. J. H. Sanderswordt voor kennisgeving aangenomen. Alsvoren betreffende hypotheek J. H. Rooyackerswordt voor kennisgeving aangenomen. f. Alsvoren betreffende renteverlaging hypotheek J. F. Goossen wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Alsvoren betreffende wijziging Reglement Algemeen Burgerlijk Armbestuurwordt voor kennisgeving aangenomen. l^Jklsvoren betreffende wijziging gemeentebegrooting 1938; wordt voü? kennisgeving aangenomen. i. Alsvoren betreffende kasgeldleeningwordt voor kennisgeving aan genomen. j. Alsvoren betreffende wijziging verordening gasbedrijfwordt voor kennisgeving aangenomen. k. Alsvoren betreffende gedeeltelyke ontheffing van waterschaps lasten over 1938wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder deelt de VOORZITTER nog mede, dat is ingekomen een uit spraak van den Raad van Beroep te Roermond, inzake aanslag verma kelijkheidsbelasting in 1937 van H. J. A. Verheugen wonende Groote straat 7 alhier, bij welke uitspraak de gemeente in het gelijk is gesteld, zoodat Verheugen dus dubbele belasting betalen moet. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 3 der agenda „Verzoek van het Bestuur der Bijzondere Meisjesschool „St. Ursula", Maasheescheweg, om beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor verandering en verharding der speelplaats". Burgemeester en Wethou ders stellen voor in principe te besluiten medewerking tot verbetering der speelplaats overeenkomstig de desbetreffende bepalingen derLager- Onderwijswet 1920 te verleenen. De Heer VAN DIJCK wijst er op, dat het Kerkbestuur van Ysslsteyn hierom ook reeds lang gevraagd heeft, doch dit is nog maar steeds blijven zitten. Ook Castenray verkeert in die omstandigheden. Spreker vraagt dan ook of het dagelyksch bestuur niet genegen is om voor deze scholen een dergelijk voorstel te doen. De Heer ODENHOVEN wijst er op, dat deze speelplaats ook gebruikt wordt voor de kinderen van de bewaarschool, welke school toch al niet te hoog gesubsidieerd wordt. Spreker is er dan ook voor deze speelplaats te verbeteren. De Heer STEEGHS is ook van oordeel, dat er hier geen bezwaar is, om de gevraagde medewerking te verleenen. In Castenray is het Ge meentebestuur wel wat karig geweest. De vloer is daar wel verhard, hetgeen ook veel beter is dan dat de kinderen in het zand moeten zit ten te mulmen. In Ysselsteyn moet dit echter ook in orde gebracht worden. De Directeur van Gemeentewerken acht 't eerst wel niet noodig, maar de Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft nu echter noodig geoordeeld, dat er nog een muur aan de overdekte speelplaats te Cas tenray wordt gebouwd, daar dit een goede beschutting zal geven tegen den Noord-Westenwind bij buiig weer. De VOORZITTER antwoordt hierna, dat Ysselsteyn beginnen moet met het indienen van een verzoek by den Raad en zegt verder, dat het door Castenray gedaan verzoek om advies is gezonden naar den In specteur van het L. O. Vervolgens brengt de VOORZITTER het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om in principe medewerking te verleenen tot verbetering der speelplaats van de Bijzondere Meisjesschool „St. Ursula" Maas. heesche weg, in stemming. Zonder hoofdelyke stemming wordt algemeen goedgevonden deze medewerking te verleenen. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 4 der agenda: „Voor stel van Burgemeester en Wethouders, om een gedeelte van den weg VenrayDeurne naar den weg Venray—Venlo en wel het gedeelte, be ginnende bij de kapel te Veltum en eindigende by de Kruisstraat, aan den openbaren dienst te onttrekken. De Heer REINTJES merkt nog op, dat dit een weggedeelte door de Wieën betreft en dat deze wegverlegging een reuze-verbetering is, waar voor hij dank brengt aan Burgemeester en Wethouders en hoopt, dat zoo met wegverbetering zal worden doorgegaan. Zonder hoofdelyke stemming besluit de Raad hierna overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 5 der agenda: „Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van straatbelasting in de gemeente Venray". Een concept van deze verordening is den Raadsleden bij de agenda toegezonden. De VOORZITTER vraagt of de Raad hiervoor een commissie wenscht in te stellen. De Heer STEEGHS zegt, dat deze verordening door de Raadsleden al wel van alle kanten bezien zal zijn en Spreker kan zich wel indgnken dat de Gemeente zonder deze extra belasting op den duur de wegen niet zal kunnen onderhouden. Spreker voelt echter toch veel voor een Commissie, die eerst deze verordening eens nader onderzoekt. Verder zou hij graag eens een speciale vergadering hebben over den toestand van de gemeente-financiën, waarin hy nog niet zoo goed thuis is. Spre ker verwacht, dat er wel meerdere leden zullen zijn, die een dergelyke vergadering op prijs zullen stellen. De Heer VAN HAREN is ook overtuigd, hetgeen ook mede nog blijkt uit het verslag der Commissie van onderzoek der Gemeenterekeniog, dat beiastingverhooging noodzakelijk is. Een commissie hiervoor in stellen, acht Spreker echter eveneens zeer gewenscht. Verder vraagt Spreker nog, hoe het zit met de belastbare opbrengst van de ontginningen bijv. in Ysselsteyn. Deze zullen wellicht in ver houding te weinig belasting gaan betalen, omdat zy sedert de ontgin ning niet zijn herschat. De Heer ODENHOVEN meent, dat het Dagelyksch Bestuur zich wel bewust is, dat deze verordening er niet met hangende pootjes zou door gaan. Ook en vooral de oudere Raadsleden begrijpen wel, dat beiasting verhooging noodzakelijk geworden is. Het reserve-potje, dat indertijd nog f 50.000 groot was, is totaal opgeteerd. Spreker is er dan ook voor, om vandaag nog een commissie te benoemen, evenals dat ook voor de precario-ver ordening is geschied. Deze laatste Commissie, waarvan Spreker lid is, zal dezer dagen rapport uitbrengen en elk Raadslid zal een afschrift daarvan thuis gestuurd krygen. De VOORZITTER antwoordt hierna den Heer Steeghs, dat de aan staande behandeling van de gemeentebegrooting de beste en mooiste gelegenheid is om van den toestand der gemeentefinanciën op de hoogte te geraken. Spreker is wel genegen om deze begrooting, vóór de open bare behandeling, in comité-generaal te bespreken. Verder is ook het nagaan van de gemeente-rekening een goede gelegenheid om met den financieeleu toestand op de hoogte te komen. Wat de opmerking van den Heer van Haren betreft, antwoordt Spre ker, dat de verordening daarin voorziet, want als er perceelen zijn, die geen grondbelasting betalen, zullen deze van Gemeentewege worden geschat. Tot den Heer Odenhoven zegt Spreker nog, dat de Commissie geen stukken aan Raadsleden mag sturen, doch dat deze aan Burgemeester en Wethouders moet adviseeren. De Heer VAN DIJCK vraagt, of het niet mogelijk is, aan deze ver ordening een afzonderlijke vergadering te wyden en vraagt verder of met de invoering van deze wegenbelasting de hand- en spandiensten niet kunnen vervallen. De Heer PUBBEN zegt, ook overtuigd te zyn, dat deze belasting voortaan hier geheven zal moeten worden, al komt het voorstel nu dan ook eenigszins onverwacht, maar acht de instelling van een Commissie toet» noodzakelijk, opdat deze ook eens zal kunnen vergelijken wat en hqe andere gemeenten heffen. De Heer VAN HAREN merkt in verband met het door den Heer van Dijck gevraagde omtrent de hand- en spandiensten nog op, dat de trottoirbelasting dan toch ook en met hetzelfde recht voor intrekking in aanmerking zou komen. De Heer GOUMANS heeft de verordening ook al eens goed nagegaan, maar meent, dat, zooals de verordening er nu ligt, de gronden aan de zandwegen te veel zullen moeten gaan betalen, in verhouding tot de gronden aan verharde wegen. Het lijkt hem dan ook noodzakelijk, dat het tarief veranderd wordt, want om aan wegen, die zoo slecht zijn, dat de paarden er zich bij wyze van spreken den nek moeten aftrek ken om er over te komen, zooveel belasting te heffen, acht hij niet- billijk. De Heer VERMEULEN vraagt nog op hoeveel Burgemeester en Wet houders de opbrengt dezer belasting hebben geraamd, De Heer REINTJES acht het ook wel wenschelijk, dat er voor deze belastingverordening eerst een Commissie wordt ingesteld. Wat betreft het door den Heer Goumans gesprokene, meent Spreker, dat dit niet zoo'n vaart zal loopen, want de belastbare opbrengst van die gronden is over het algemeen zeer laag geschat, zoodat daar weinig of geeD opbrengst van te wachten is. De VOORZITTER antwoordt hierna den Heer van Dyck, dat by de voorbehandeling van de gemeente-begrooting deze verordening zeer goed besproken kan worden en wat betreft de hand- en spandiensten, wyst Spreker er op, dat, als deze zouden vervallen, die gelden toch op andere wyze weer ge vod den moeten worden, door bijv. de wegenbelasting nog weer hooger te maken. Hiervoor is trouwens geen aanleiding, want dan zou men ook wel de vermakelijkheidsbelasting kunnen laten vervallen, of zooals de Heer van Haren zeer terecht opmerkt de trottoirbelasting. Deze belasting wordt als aanvulling en niet ter vervanging van andere belastingen voorgesteld voor dekking van het tekort op de begrooting en dat ze misschien wat plotseling en eenigszins onverwacht komt, zooals de Heer Pubben heeft gezegd, komt omdat Burgemeester en Wethouders eerst eens afgewacht hebben, hoe de gemeentebegrooting zou uitvallen. En voor wat betreft het door den Heer Goumans betoog de, wil Spreker nog opmerken, dat in 't algemeen de belastbare op brengst van perceelen aan zandwegen zeer laag geschat is. De ver. houding in het belastingtarief kan echter nader bezien worden. De opbrengst, dit in antwoord op het door den Heer Vermeulen ge vraagde, zal ongeveer f 20.000 bedragen; hierop is althans by het op maken der begrooting gerekend. De Heer GOUMANS zegt, het met de schatting van de perceelen aan zandwegen wel eens te zijn, maar meer speciaal op het oog te hebben die perceelen, die nu aan grindwegen zyn komen liggen. De VOORZITTER zegt gemerkt te hebben, dat de Raad in principe vóór deze belasting is en stelt dus voor daarvoor een Commissie te benoemen om.de verordening nader te onderzoeken. Daar de Raad geen prijs er op blijkt te stellen om zelf de leden der Commissie te benoemen, wijst de VOORZITTER als zoodanig aan de Heeren van Boven, Janssen en Reintjes. Vej-volgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 6 der agenda: „Vaststelling der rekening 1937 van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur", waarbij het rapport der Commissie is overgelegd. Zonder hoofdelijke stemmiDg wordt besloten deze rekening aldus vast te stellen. Hierna stelt de VOORZITTER aan de orde punt 7 der agenda„Vast stelling der begrooting 1939 van het Algemeen Burgerlyk Armbestuur", waarbij eveneens een rapport der Commissie is overgelegd. Zonder hoofdelyke stemming wordt algemeen goedgevonden deze begrooting aldus vast te stellen. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 8 der agenda „Voorloopige vaststelling der balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1937 van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek." Ook by deze comptabiliteitsstukken is een rapport der Commissie over gelegd, hetgeen de Voorzitter na het voorgelezen te hebben nog doet opmerken, aat Burgemeester en Wethouders wel bereid zijn om eens een proef met teer van de gasfabriek voor verbetering van wegen te nemen. Zooals aan B. en W. is meegedeeld, zou deze teer echter onge schikt zijn, doch er is door B. en W. reeds opdracht gegeven om zulks te laten nagaan. B. en W. zijn bereid een proef te nemen. De Heer VAN HAREN zegt voor jaren terug reeds verzocht te hebben om deze proef eens te nemen. Er zal zoo nog wel te veel waterstof in de teer zitten en daarom zal deze wel eerst warm gestookt moeten worden om die eruit te krijgen. Spreker is echter overtuigd, dat de teer dan wel geschikt is, en het is toch niet noodig, dat de Gemeente de teer voor 6 tot 8 ct. per K.g. gaat koopen, terwijl ze de door haar zelf geproduceerd teer a 2 cc. verkoopt. Een proef zou toch minstens genomen kunnen worden, meer bedoelt Spreker voorloopig ook niet. De Heer VERMEULEN merkt op, dat ingevolge besluit van den Raad van het vorig jaar de proefneming toch is toegezegd. De Gasdirecteur had toen ook reeds zelf proeven genomen op het fabrieksterrein en daar blijkt de teer uitstekend te voldoen. Het ware dan wellicht ook ge wenscht om by de eventueele aanwending op de wegen den Gasdirecteur daarby tegenwoordig te doen zijn voor het geven van voorlichting. De Heer MILLEN zegt ook, op dat besluit te willen wyzen en merkt verder op, dat het hem feitelijk verwondert, dat dit besluit nog maar steeds niet is uitgevoerd. De VOORZITTER antwoordt hierna, dat hy uit den aard der zaak op dit gebied ook niet deskundig is, maar als de Raad het vorig jaar reeds een dergelyk besluit genomen heeft, had de Gasdirecteur zich daar achter moeten zetten en op uitvoering moeten aandringen. Het terrein van de Gasfabriek kan echter niet vergeleken worden met een weg, want daar komt geen zwaar verkeer over. Er zal nu echter ge- zorgd wordeD, dat er een proef genomen wordt. De Heer VAN HAREN wijst hierna nogmaals op het verschil in de wijze, waarop de proef genomen wordt en geeft nogmaals als zyn uit drukkelijke meening te kennen, dat de teer, mits er de waterstof uit- gestookt is, geschikt is voor wegen. De Heer PUBBEN hoopt ook, dat de Directeur van Gemeentewerken met den Directeur van het Gasbedryf overleg zal plegen over deze proef, en vindt dat, als zij onverhoopt mocht mislukken, dit nog niet erg is, want dan is de Gemeenteraad ook van de onbruikbaarheid over tuigd. Spreker is echter ook sterk voor het nemen van een proef. Verder wil Spreker nog even wyzen op de leening van het gasbedrijf, waarvan de rente nu nog 41/, pCt. bedraagt en welke eerst in 1939 geconverteerd zal kunnen worden. Dit kan er wellicht ook toe bijdragen om de rentabiliteit van het gasbedrijf eenigszins te verhoogen. Zonder hoofdelyke stemming besluit de Raad hierna tot voorloopige vaststelling overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders van de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1937 van den tak van dienst het bedryf der Gasfabriek. Vervolgens stelt de VOORZITTER aan de orde punt 9 der agenda „Voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1937", waarby ook wederom een rapport der Commissie is overgelegd. Dit rapport leest de VOORZITTER mede met het oog op het door den Heer Steeghs gedaan verzoek om een beter inzicht in de gemeente- finaDCiën te verkrijgen, in zijn geheel voor, waaruit al aanstonds blykt, dat in het dienstjaar 1937 ruim f 25000 meer zyn uitgegeven dan werd ontvangen en welke meerdere uitgaven zijn bestreden uit het batig saldo van vorige jaren. Een en ander is in hoofdzaak te wyten aan mindere belastingopbrengst, de groote achterstand by „Eigen Boer" en de groote kosten van armenzorg, in het byzonder de ziekenhuiskosten en die van krankzinnigenverpleging, in welke laatste kosten naar de meening van de Commissie door particulieren te weinig wordt bijge dragen. De Heer VAN HAREN vraagt of het nu eigenlijk wel alleen te wijten is aan mindere belastingopbrengst, of dat het ook mede komt door het doen van uitgaven, waarop bij het opmaken der begrooting niet was gerekend, De VOORZITTER zegt, daar hij dit jaar in Venray niet heeft mede gemaakt, hierop geen juiste toelichting te kunnen geven, doch dat het hem wel bekend is dat het lager voordeelig saldo dan vorige jaren grootendeels aan de lagere belastingopbrengst te wijten is, terwijl daar naast ook de kosten, vooral die van armenzorg en werkverschaffing meer hebben bedragen dan verwacht is en redelykerwyze verwacht kon worden. De Heer STEEGHS merkt hierna op, dat de flnancieele toestand hem in zooverre wel bekend was, dat hij begrijpt, dat er naar hoogere belastingopbrengst gestreefd moet worden, doch Spreker had nu ge dacht om de tekorten te dekken op andere wijze, bijv. door als volgt te handelen. De Gemeente heeft een bosch, waarvan de waarde op het oogenblik f 20000 bedraagt doch waarvan te voorzien is dat deze waarde over bijv. 10 jaar gestegen zal zyn tot f 30000. Men zou dan nu toch evenals ook een particulier zou doen een geldleening kunnen sluiten tot een bedrag van f 10.000.ter bestrijding van de tekorten. De VOORZITTER merkt den Heer Steeghs op, dat hij reeds bezig is met de begrootiDg, doch dat de Raad thans bezig met de vaststelling van de rekening en wijst er op, dat Spreker zich aan het agendapunt dient te houden. Zonder hoofdelyke stemming besluit de Raad hierna de gemeente rekening 1937 overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders voorloopig vast te stellen op: Ontvangsten van den gewonen dienst f 390779.12Uitgaven van den gewonen dienst f 385051.98 en alzoo het batig slot van den gewonen dienst f 5727.14, en voor wat den kapitaaldienst betreft op f 308732.96 in ontvangsten en f 325922 82 in uitgavenen alzoo het nadeelig slot van den kapitaaldienst op f 17189 86. De beide wethouders worden geacht zich overeenkomstig de Wet van stemming te hebben onthouden. Vervolgn3 stelt de VOORZITTER aan de orde punt 10 der agenda: „Aanbieding der gemeentebegrooting dien3t 1939". Door den gemeente-bode wordt hierna aan elk. Raadslid een exemplaar der gemeente-begrooting met daarbij behoorende memorie van toelich ting en verdere bescheiden ter hand gesteld. Bij de hierna gehouden rondvraag informeert de Heer VAN BOVEN hoe het zit met de uitbetaling van het door de arbeiders by den laat- sten peelbrand verrichte overwerk. De VOORZITTER antwoordt, hiernaar een onderzoek ingesteld te hebben, doch dat hem gebleken is, dat de betrekkelijke begrootingspost uitgeput was. Er zou echter voor gezorgd zijn, dat die menschen op een of andere wijze een redelyke vergoeding ontvangen hebben. De Heer VERMEULEN verzoekt hierna om in de toekomst zoo eenigszins mogelijk de Raadsvergaderingen op een later uur te willen stellen, b.v. 4 uur of zoo mogelyk nog later. De VOORZITTER zegt, zich hiermede te kunnen vereenigen en na eenige bespreking met de overige Raadsleden wordt toegezegd, dat met het verlangen in deze zooveel mogelyk rekening gehouden zal worden, al zal het dan ook niet steeds mogelyk zijn de vergaderingen laat te deen aanvangen, omdat zich gevallen kunnen voordoen, dat ook daar tegen bezwaren bestaan. „De Schiiveri Stand van de „OnderI steyusche" dam-conpetit Jac. Janssen .11 Wim Janssen **11 H. van Asten 11 M. Keyzers 11 B. Camps 11 Fr. Janssen 11 A. Kleuskens 10 Jac, Claessen 11 A. Fleurkens 11 G. Winnen 8 M. van Ass 8 B. Linders 10 Vergrootinge Olieverf-Portr LANGSTRAAT Bezoekt ons A bedla - .....lO"»'" Een goed ho 1 van niette om I waarde.Moe< gen aan en i I staat ombefer door hen'n„E I VULPEN te g. 1 een vitsfeke l^vervacrdig 1 .,Swan'*fen-ft j sterk, betroi I voorzien vc schrijvende b f pen met.lridii Groote sort FIJ v. d. MU GrooteStri GEBRUIKT STEEDS.SVV, De Heer ARTS aegt hebben over de Jon slecht weer de gangen tier allemaal biDnen te De VOORZITTER ar den tot het Schodbes De Heer ODENHOVJ rapport over den '-oest hierin wellicht ook ver bruik bijv. voor stiaab Pensionaat Jerusalem waarover vooral <fe ht vroeg naar de Kerk g( andere personen ojgelc De VOORZITTER s een passende verliditin dagen van den dirtctei bijna gereed is, jood verholpen zijn, zoo een De Heer ARTS vijst dat Spreker daar al ja avond. Verlichting war op welk ander punt oc De VOOTZITTEi z maar alles kan ni?; in bij de vele ook overige denken. De Heer MILLEN v hypotheek van Chm] keurd. De VOORZITTER Staten eerst nog eake goedkeuring ingezonde De Heer PUBB5N is, dat zy deze stuRke Verder verzoekt 3pr 2 ingekomen berickt, c zullen blijven bij h«t x werkverschaffing bj di De VOORZITTER stukken reeds zy» in ten aanzien van de doen, wat in zijn \ern Hierna wordt de vei sloten vergadering. Na heropening d>r t

Peel en Maas | 1939 | | pagina 6