TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS abdijsiroop Naar een gewichtig werkjaar. Een rondom de leiding. Voor handhaving onzer vrijheid. De a.s. Staten- en Raadsverkiezingen. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. Gemeenteraads vergadering. 's Werelds beste Hoest-siroop Zaterdag 7 Januari 1939 Zestigste Jaargang No 1 Het jaar, dat heenging, heeft ons nationaal en internationaal genoeg staatkundige gebeurtenis sen laten zien, om ons, katholie ken van Nederland, overduidelijk te maken, dat wij, ten einde eenig welslagen te verkrijgen in onze politieke actie, vóór alles een groote behoefte blijven be houden aan een hechte eenheid en een krachtig beleven van ons saamhoorigheidsgevoel. Eerst en vooral dringt het zich op, dat wij ons geheel moeten geven met al onze krachten om de katholieke beginselen in te zetten ten opzichte van de mis- geloopen maatschappij. Er ligt Veel in scherven en met ontzet ting staan wij aan den rand van een chaos, waarin de geheele samenleving dreigt te verzinken, omdat het eene volk zich verheft tegen het andere en vele afwij ken van de groote rechtsbegin selen, door God aan individuen en volkeren gesteld. In de hulpeloosheid harer teleurstelling heeft de samen leving zich van het materialisme afgewend. Zij heeft de leegheid ondervonden van de vergoding der stof en zoekt opnieuw den verloren God, overmand door Gods kracht. Men is begonnen God te zoeken in den naaste, een hoopvol teeken, maar stelt zich nog al te veel tevreden met het beeld, dat men zich zelf van Gfld maakt, zonder zich in deze wereld vol ongebondenheid een geordend denkbeeld te maken van het Godsbestaan en de ver houding der menschen tegenover God. Maar wanneer wij, katholieken, tegenover deze samenleving onze beginselen willen laten gelden, wanneer wij de wereld deelach tig willen maken aan het geluk van den waren dienst van God, aan de toepassing ook van de door God gegeven geboden op de economische krachten die het volkswelzijn en de volkswelvaart bepalen, dan moeten wij zorgen, dat de vrijheid daartoe ons niet uit de hand valt. Er zijn immers landen, waar de staatsmacht met alle middelen van geweld, waarover zij beschikt, wordt gebruikt, om de geheele bevolking te doordringen van nieuwe dwaalbegrippen, die ze aftrekt van de goede beginselen van den godsdienst, waar met name de katholieke Kerk weer houden wordt om de jeugd op te voeden in hare beginselen, waar deze Kerk openlijk wordt vervolgd, de staat gesteld in Gods plaats, doordat de mensch, de koning der schepping en van de geheele samenleving, tot slaaf van den staat wordt verlaagd. Daarom moeten wij zorgen, dat wij de vrijheid behouden om ons zelf te zijn en de voorwaar den niet laten verloren gaan, om het zaad der katholieke waar heid te kunnen zaaien onder de vertwijfelde menschheid. Ieder afzonderlijk kunnen wij daarvoor al heel weinig doen, ook al loopen wij in een massa bijeen. Dat weten zij volkomen, die voor door hen noodig geachte demonstraties de massa's op straat weten te brengen en deze naar elke richting te bewegen massa's weten te hanteeren. Maar deze massa van honderd duizenden beteekent weinig in vergelijking met de vijf of zes mannen, die ergens rondom een tatel zitten en vandaar uit de demonstreerende en defileerende massa in beweging brengen. Zij leiden haar en voeren ze, waar heen zij willen. Gelukkig bezit ons katholieke volk zijn leidersde hiërarchi sche bestuurders, met Paus en Bisschoppen aan het hoofd, die leiding geven in godsdienstzaken en ook in tijdelijke, voor zoover deze met godsdienstige belangen samenhangen. Ook in het staatkundige be schikken de katholieken van Nederland over leiders, die zij zelf hebben kunnen aanwijzen en aan wie zij hun vertrouwen geven. Rondom die leiders in bestuur en Parlement staan wij één. De omstandigheden van den tijd en van het land, waarin wij leven, zijn nu eenmaal zóó, dat de een heid voor ons gebiedend nood zakelijk is. Wij kunnen ons on mogelijk de weelde veroorloven om gescheiden te staan. In ons land zou dat onze onmacht be- teekenen. En wij zien elders voorbeelden genoeg om te weten, wat een verdeeldheid onder katholieken beteekent. De Belgische katho lieken b.v., die de meerheid zouden vormen in het Parlement, wanneer zij één waren, laten ons zien, waarheen een ontbreken van eenheid leidt. Liberalen en socialisten tezamen kunnen hen den wil opleggen en al te veel moeten de katholieken toegeven om niet geheel en al overheerscht te worden. In het nieuwe jaar, dat aan breekt zal onze massale katho lieke eenheid opnieuw de vuur proef moeten doorstaan. Wij staan in 1939 voor de verkiezin gen van Provinciale Staten en voor de Gemeenteraadsverkiezin gen, in welke laatste de Katho lieke Staatspartij zal moeten 11 Zelfs een goed ruiter had deze plaats niet zoo vlug kunnen bereiken als zij in haar auto.... en toch was Court hier en hij was hier al eenige minuten, zoo als hij zeil toegegeven had. Zag u het ook? vroeg zij Hoe komt het, dat u hier bent Staal blauwe oogeu kenen in haar meisjes- oogen. Ik heb het schot niet gelost als dat hel is wat u bedoelt, Lady Jane. Dat ik hier was, is een even groot toeval als dat u net bij de bron was en door de verrekijker tuurde Ik had zin in een wandeling le maken en slenterde net hier in de buurt rond, toen ik een schot hoorde' en daarna het galoppeeren van een paard. Toen ik hem zag, wilde ik dadelijk naar hem toe loopen.... maar ik verborg me oogenblikkelijk achter de struiken, om dat de een of andere schutter in de rotsen daar met zijn geweer een wenk gaf, dat ik me met mijn eigen zaken te bemoeien had. Schoot hij ook op u O, ik ben er zeker van, dat het geen spotvogel was dien ik fluiten hoorde. Daarom vroeg ik of u maar één schot gehoord had. Het zou trou wens beier zijn als u zich nog méér herinnerde Lady Jane. U zou zich bij voorbeeld kunnen herinneren, dat u mij over den tweeden heuvel zag komen, dat u een tweede schot hoorde en dat u mij toen achter de struiken zag wegduiken. Kunt u zich werkelijk medespreken tenminste in die plaatsen, waar rondom de stem bus een principieele strijd zal worden gevoerd. Bij zulke ver kiezingen voor vertegenwoordi gende lichamen in onze onmid dellijke omgeving wordt onze eenheid dikwijls bet zwaarst op de proef gesteld. Laten wij vóór alles zorgen, dat ze niet wordt verbroken tot vreugde van onze vijanden. Stellen wij daarom alle persoonlijke belangen op zijde, tillen wij plaatselijke belangen toch niet al te zwaar, laten wij allen persoonlijk bereid zijn tot een offer, vooral in het opofferen van onze eigen meening. Wij achten die dikwijls gewichtiger dan ze is, omdat ze ons zoo na is. Straks als een nieuwe over winning zal zijn bevochten met de inspanning van ai onze krach ten, zullen wij blijde en tevreden zijn, wanneer wij deze mede kunnen te danken hebben, omdat wij persoonlijk tijdig zijn op zijde gegaan en onze eiger. zienswijze hebben laten schieten. Ook al zouden wij de overtuiging hebben behouden, dat unze meening toch de beste zou zijn geweest. Ook dan hebben wij in het algemeen belang de goede 10I gespeeld. De Kath. Staatspartij in Lim burg heeft de laatste maanden haar ledenlijsten opnieuw uitge breid. Zij is op het oogenblik bezig met het aanwijzen van candidatenvoor Provinciale Staten waarvoor tot 14 Jar.uari a.s. nog gelegenheid bestaat. Daarna zul len weldra door een stemming de katholieke lijsten worden samengesteld, welke in de negen statenkieskringen van Limburg op de officieele candidatenlijst zuilen worden geplaatst. Hierna zal hetzelfde geschieden voor de daarop volgende gemeen teraadsverkiezingen. En daarmede zal onze electorale werkzaamheid voor het volgend jaar wederom geëindigd zijn en kan onze partij zich verder wijden aan haar taak van voorlichiing en ontwikkeling, van inwendige versterking van ons katholiek staatkundig leven, dat voor het behoud van Neder land van zulk een gewichtige beteekenis is. Doen wij daaraan mede metal onze talenten en geheel onze kracht. ROELAND. Voorzitter: Mr. Janssen, Burge meester. Secretaris: van Haaren. Tegenwo?rdig alle leden behalve de heer M. Goumans. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed geopend had, deelde hij een schrijven mee van Heeren Gede puteerde Staten en stelde daarna aan de orde agendapunt: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van den heer Mr. Dr. Charles Hubert Maria van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht, als lid der arbritage- commissie Vredepeel in de vacature door het overigden van den heer van Beurden. De Heer Odenhoven hoopte dat deze kwestie der Vredepeel eindelijk eens uitgewezen zou worden, wat hij in verband met de Peelontginning niet van belang ontbloot achtte. Dat er in de vacature, ontstaan door het overigden van den heer v. Beurden, een opvolger gekozen werd, was mede gewenscht, doch hg had liever gezien, dat er een uit Noord Limburg can- Qidaat gesteld was. Nadat de voorzitter totstemopne- mers benoemd had de Heeren Janssen en Arts werd tot stemming overge gaan en bleek uit deze stemming dat met algemeene stemmen benoemd was de Heer van Oppen voornoemd. 2. Verzoek van het Bestuur der Bijzondere School te Castenray om beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor vergoeding der gemaakte kosten ad f88.70 wegens vernieuwir~ sehoorsteenen en f 100.weget-, aanbrengen van een muur aan de overdekte speelplaats. B. en W. stellen voor, voor wat betreft den muur, de gevraagde medewerking te verleenen en voor de sehoorsteenen afwijzend te be schikken, zgnde dit naar hun oordeel kosten van instandhouding, die ten laste komen van het Schoolbestuur. De Heer Steeghs uit Castenray verklaarde dat hg wel verwonderd was, dat deze zaak nog eens in den Raad kwam. Er was in den loop der jaren al zo dikwijls over deze kwestie gesproken tot in het belachelijke toe. Deze school is pas nieuw maar om dat ze zoo slecht gebouwd is, is zij spoedig bouwvallig en gevaarlijk. Van hooger hand kwam er destijds een wenk van het Kerkbestuur om de openbare school om te zetten in een bgzondere. De Rector en de leden van het Kerkbestuur zgn nu eenmaal geen deskundigen op bouwgebied en waar de school door de Gemeente werd overgegeven voor fl. 16500. had het Kerkbestuur de meening, dat ze daarvoor een degelgk gebouw kre gen. Maar het blgkt dat er bij den bouw ontzettend geknoeid is. De Heer Timmermans was toen ziek en een kleine jongen voerde het opzicht, zoo dat er volop gelegenheid was om te knoeien waarvan de aannemers schro melijk misbruik gemaakt hebben. In- tusschen zit het Kerkbestuur met een school, waarvan de gierkelder is in gevallen, plafonds kwamen naar be neden, tegels in de gang lieten los, sehoorsteenen werden gevaarlijk, De Directeur der Gemeentewerken, de Heer v. Schendel, werd er bijgeroe pen en deze onderschreef boven staand oordeel volkomen. De rente van voormelde koopsom komt in middels de gemeente ten goede en toch heeft het kerkbestuur vanaf 1933 reeds f 475.tengevolge van tal van reparaties ingeteerd. De Heer van Haren steunt den heer Steeghs en ftiérkt op, dat zoo de gemeente de school zelf gehouden had, deze reparaties ook zouden gekomen zijn en zelfs hoogere kosten hadden kunnen meebrengen. De Heer Vermeulen heeft ook ver nomen, dat de school bg overname in slechten staat was en zou daarom deze f 88.70 voor rekening der ge meente nemen, onder voorwaarde echter, dat dit dan ook het laatste zgn zou. De Heer Pubben betreurt het ook. dat bg zulk een betrekkelijk nieuwe school zulke sehoorsteenen konden zijn. Ook hg steunt de heer Steeghs. De Heer Odenhoven gaat hierin ook mede en noemt deze school een oude struikelblok. De Heer Millen sluit zich mede hierbij aan. De Voorzitter meent, dat de kos ten der sehoorsteenen feitelgk een onderdeel vormen der kosten van instandhouding der school. Wat de toestand der school bij de overname betreft, had het Kerkbestuur als ze zelf geen deskundigen waren, zich bijstand kunnen verschaffen van deskundigen. In hoeverre deze kosten niet een zoo eenvoudige scène her inneren - Maar.... maar waarom Wat be teekent dat alles Ik wou, dat ik het u kon ver klaren... maar niemand rijdt op een openbaren weg en wordt dan alleen maar voor de grap doodgeschoten. Er iemand wien dit schot doodelijke ernst was. Het z n volgens mij onge veer driehonderd yard van hier tot aan de plaats, waar üe man zich verstopt had en op dezen ongelukkige wachtte Hem bij het eerste schot te treffen was sen aardig staaltje van goed mikken. Maar het bewijst tevens, dat de man die het deed, de ranch drommels goed kende, meester was van zijn geweer en waarschijnlijk een verrekijker bezat. Wacht es zijn hand raakte even de hare aan om de vragen, die haar naar de lippen kwamen, terug te houden.. ik tracht lies te reconstrueeren. Toen kwam ik plotseling, en ik bezorgde den schutter achter de rotsen een groo e verrassing Hij veranderde het doelpunt en miste het doel maar nèt, zoouat iu nog ril als ik er aan denk. Ik verborg me vlugger achter de strui ken dan een das zijn hol binnenglipt. Hij begreep, dat hij niet meer op mij schieten kon, zondei aan iedereen die toevallig oplette te verraden waar hii zat. Laten we even aannemen, dat hij mij herkende iedereen draagt hier breedgerande hoeden, de sombieros, terwijl Ted Court zoo ongeveer de eenige man in de buurt is, die een gewone deukhoed draagt. Wat doet de man nu Hij maakt stilletjes dat hij wegkomt, er terecht op rekenend dat een vreemdeling zooals ik duivels moeilijk een verklaring zou kunnen geven voor het feit dat hij toevallig in de buurt was toen de moord bedreven werd. Asjeblieft..spreekt u niet op die manier.... zoo schertsend. Hij hoorde de ontzetting in haar stem en hij greep haar hand nogmaals en hield ze ditmaal even vast. Ik scherts niet, zei hij grimmig, maar ik ben ook niet van plan om als een zenuwpatiënt rond te rennen en .moord" te brullen. Gelooft u voor al niet, dat ik er iets grappigs in zie dat wij beiden hier op de treeplank van een auto zitten, nauwelijks drie meter van een dooden man. Hij is niet de eerste doode in de schedel Canyon en hij zal niet de laatste zijn, dat zult u zien. Toch heb ik eenige hoop, dat dat ik nog eens in mijn bed sterven zal.... niet zooals hij en ook niet met een lus om mijn nek. Vol ontzetting keek ze hem aan. Maar wat beteekent dat dan alles in vredesnaam Wij zitten hier maar te praten en doen niets. Er is geen sterveling te zien en het lijkt, alsof er niets gebeurd is, en al dien tijd ligt hij daar..dcod. Waarom doet u niets in plaats van uw tijd hier te verpraten... te praten over ophangen en zoo Kalm, meisje, kalm, suste hij. Zag u niet een andere wagen naar de ranch gaan, toen u hierheen reed Ja, het was Mr. Carver. Ik ver wachtte hem en ik herkende hem ook Augustus J. in hoogsteigen per soon Ik hoorde zijn motor ongeveer twee minuten voor het schot, maar kon natuurlijk niet weten wie het was. Ik hoop, dat hij hierheen komt om te -rien, waar u zoo haastig heen reed. Dan zal hij ons hier vinden en-als hij dan opmerkingen maakt, kunt u vrijuit spreken en mijn alibi bevestigen. U bedoelt.... sprak u dèarom over ophangen U hebt het geraden. Er zijn man nen opgehangen tegen wie men minder bewijzen had dan men nu tegen mij hebben zouIk wensch de rest van deze tragedie in vrijheid te zien en niet van achter getraliede vensters. Daarom verberg ik me achter uw rok ken. Ze keken elkaar aan. Langzaam nam haar panische stemming af. Nog steeds veroorzaakt zgn door verwaarloozing of door te laat ingrgpen, kan thans niet beoordeeld worden. Verleden jaar beslistte de Raad in deze af wijzend en hg meent, dat de Raad consequent zijn zal. Bovendien had het Schoolbestuur alvorens de her stellingen aan te brengen, zich vooraf tot het Gemeentebestuur en School inspectie moeten wenden en niet eigenmachtig moeten ingrgpen. Trouwens bovenbedoeld muurtje staat er ook aL Het gaat hier wel is waar over een kleiD bedrag, maar ook andere schoolbesturen zullen aankloppen. Hij waarschuwt den Raad voor het scheppen van een precedent. Is de sneeuwbal eenmaal aan het rollen, dan wordt deze al rollende grooter. De Heer Steeghs geeft toe, dat het Hoofd der School wel wat vlug is geweest maar de toestand dier sehoorsteenen werd gevaarigk. Bij een flinken windstoot zou hij kunnen vallen en misschien op de kinderen of schoolpersoneel neerkomen. Het was in ieder geval hoogtijd dat er wat aan gedaan werd men kon alle puntjes daarom niet op de i zetten. De muur werd door de Schoolin spectie noodzakelijk geacht. De Ge meente komt nu nog goedkoop van deze netelige kwestie af. De Heer van Boven gaat met den heer Steeghs accoord en zou ook de voor sehoorsteenen benoodigde gelden verleenen. Wat eventueel nog binnen komende verzoeken van andere Schoolbesturen betreft, zou hij elk verzoek afzonderlijk bekijken. Ook de Heer Arts verklaarde zich wederom hierbij aan te sluiten. De Voorzitter merkt op, dat er tijd en gelegenheid genoeg geweest is om zich tot het Gemeentebestuur te wenden. De Raad moet maar be sluiten. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de Raad met 10 tegen 4 stem men besluit ook de kosten der sehoorsteenen als van bet muurtje voor Gemeenterekening te nemen. 3. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Noord-Lim burg, gevestigd te Venlo, om beschik baarstelling van een subsidie van één cent per inwoner. B. en W. stellen voor de gevraag de subsidie voor het jaar 1939 te verleenen. De Heer Odenhoven meent, dat waar deze vereeniging in Venlo thuis hoort, het geen zin heeft deze te subsidieeren. Wel als de subsidie Venray ten goede kwam. Het is hier nu eenmaal geen Berg en Dal. Naar zijne meening bad deze Vereeniging beter gehuisvest kunnen zgn in het centrum van Noord-Limburg, Venray de Parel der Peel. De Heer van Haren had ook be zwaar tegen het voorstel, Hij zou echter gaarne steuneu, maar is bang, dat Venlo met de subsidie gaat loopefl. De Heer Vermeulen verklaart zich voor de subsidie. De gezamenlijke Gemeenten kunnen meer dan de enkele Gemeente. Bovendien wordt er gewerkt voor. geheel Noord-Lim burg. De Heer Steeghs voelt meer voor de houding van den heer van Haren. Al is het een streekplan toch is hij bevreesd, dat Venray aan het kortste eind zal trekken. De Heer Millen zag het ook liever in het centrum van Noord-Limburg maar zou toch voor 1939 de subsidie verleenen en dan eens afwachten wat er zooal gebeurt. De Heer van Boven gaat met den heer Millen accoord en wijst er op, dat Venray toch medezeggenschap heeft in de Vereeniging, waarbij ook de heer Arts zich weer aansloot. De Heer Pubben is voor de sub sidie al was het maar om Venray meer bekend te doen worden bg het Vreemdelingenverkeer. De Voorzitter zet uiteen, dat men moet Ietten op 't groot nut van ver band, waarin deze Vereeniging is lag zijn hand op de hare. Nu draaide ze haar hand om en drukte vast mijn vingers. Dank u. Ted Court. Ik voel me nu weer kalm, werkelijk. Nu ben ik razend, en als ik razend ben dan ben ik Iersch. Als ik niet dadelijk weg gereden was en langer door den verrekijker gekeken had zou ik u ge zien en ook het andere schot gehoord hebben. Wel, ik zal mij herinneren het gehoord te hebben, als het noodig mocht blijken. Bravo 1 De eenige woorden, die ik van het Iersch ken, luiden ongeveer „fagh a ballagh", en het beteekenr zooveel als „maak dat je wegkomt.t' In dit geval zouden de woorden kun nen beteekenen dat degeen dié ach deze vervloekte geschiedenis zit beter deed van nu af goed op zich zelf te passen. En we zullen ook de rekening voor dien armen drommel daar ver effenen. Hij keerde zich van haar af en sprak nu tot den doode. Ik weet niet of je me kunt ver staan, kameraad, maar dat was een belofte. Een belofte.... heahaalde Nora Jane. Wie kan het zijn, Ted Hebt u dat nog niet geraden Nee. Hij stond op, keek even naar de massale vormen der rotsen. liep toen den weg over en knielde bij den doode neer. Voorzichtig hief hij het hoofd op en draaide het bleeke gezicht naar de zon. De bloedlooze lippen stonden open en lieten de boventanden zien, die gouden kronen hadden. Court liet het hoofd voorzichtig weer in het zand zinken en legde zijn zakdoek over de jonge trekken. U kunt het nu raden, niet vroeg hij fluisterend. Denkt u maar aan wat King ons vertelde, daar boven. We kunnen er gerust op aanmat er iemand was, die niet wenschte dat-^erry Evans, Goudtand-Kid, ons vertellen Is ongetwijfeld AKKER's Ab dijsiroop. bevattende een twintigtal kruiden, alle heil zaam voor de ademhalingsor ganen, In de juiste vermen ging en samenstelling. De werking is krachtig en snel. Krulden hebben geen nadee- len voor de andere lichaams organen. Daarom komt den iaatsten tijd de medische we reld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog ver sterkt o.a. door het toevoegen van „codeïne", de sterkste hoestbedwlngende stof. De werking is daardoor sneller en veelzijdiger. Neem dus Eenige der 20 kruiden AKKER 'S wXstènkte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Fiac. 90ct.. f 1.50, f2.40, f4.20. Alom verkrijg'». opgezet. Ze omvat geheel Noord- Limburg. Iu het bestuur hebben zitting Venlo, Venray, Arcen en Velden en Wanssum. Zulk een Ver eeniging kan ook bg de Provincie om subsidie aankloppen. Het gaat niet om één gemeente, maar om alle gemeenten in Noord-Limburg. We krijgen te doen met wegenaanleg, rijwielpaden en reclame maken voor de streek. Plaatselijk moet er daarom toch nog flink gewerkt worden. Trouwens het gaat zoo maar niet om Venray, de grootste gemeente met zijn schoone natuur, voorbg te zien. Nadat de Heer van Haren na deze uiteenzetting zich tevreden verklaart had, werd door den Raad besloten deze subsidie te verleenen. 4. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het ambtenarenreglement voor de gemeente Venray. Deze wijziging betreft enkel eene redactieverandering en wijziging van een tijdvak noodig geworden in ver band met gewijzigde Dienstplicht voorschriften. 5. Voorstel van B. en W. om stemdistrict IV (Oirlo) voor de Ver kiezing van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeente raad te verdeelen in twee districten n.l. stemdistrict IV (Oirlo) en IVa (Castenray) en dan mede een klein gedeelte van stemdistrict V over te brengen naar IVa. Als stemlokaal aan te wgzen het Patronaat te Castenray, voor stem district IVa. B. en W. stellen voor de indeeling der stemdistricten TV en IVa te doen samenvallen met de parochiale in deeling. 6. Voorstel van B en W. tot ver laging van de gemeentewoning Heide L 53a van f 300.op f 250.per jaar ingaande 1 Januari 1939. 7. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen, zooals gebruikelijk tot bet doen der gewone verkoopingen van hakhout, turfslijk enz. en ver pachting van de vervallen pachten. 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het bedrag dat in 1939 per leerling voor de bgzondere scholen wordt beschikbaar gesteld ter bestrij ding der kosten bedoeld in art. 55 bis der L.O. wet 1920, resp. op f 6.22 voor de lagere scholen en f 15. voor de U.L.O. school 9. Voorstel van B. en W. om hen de bevoegdheid te geven art. 141 der Algemeene Politieverordening en art. NEGENDE HOOFDSTUK. Augustus J. Carver scheen van de eene stemming in de andere te vallen. Hij had Nora Jane niet herkend, be weerde hri, toen ze hem passeerde en eenige minuten in het woonhuis ge wacht, totdat Mrs. Mace hem vertelde, dat ze het meisje had zien wegrijden. Toen hij de plek van het drama be reikte was hij eerst verbaasd, toen ontroerd en tenslotte razend van woede. Verer bestaan hier nog wet ten, bulderde hij en'verontschuldigde zich niet eens over het woord, dat van zijn lippen gekomen was. Dat zul len een paar van deze revolverschur- ken merken. Ik kende dezen jongen kerel heel goed.... hij kwam een jaar of twee, drie geleden bij uw oom in dienst Ik zal niet rusten voordat de man, die hem vermoordde, achter slot en grendel zit. Hij vroeg CduH, hoe het kwam dat hij juist ter plaatse was en wat hij opgemerkt had. Hij was dood, toen ik den heuvel over kwam, zei Court. Ik heb niets gezien. De zeer nadrukkelijke wijze waarop Court sprak ontging den advocaat niet. Oh, je zag niets, hé?snauwde hij. Wat heb je dan gehoord Een schot. Probeer je moppig te zijn? Een moord is geen scherts. Nee, mijnheer, zei Court rustig en beleefd. Ik hoorde een schot en ik zou er met Dokter Morgan over willen spreken. Hij is de gerechtelijke lijk schouwer en ik veronderstel, dat hij een onderzoek zal instellen Is het u wel eens opgevallen, Mr. Carver, dat vuurwapens stemmen hebben net als menschen? Ik zou er een eed op durven doen dat ik dat geweer al eens eerder gehoord heb, en ik weet dat ik het herkennen zal als ik het weer eens hoor. Nora Jane keek hem verbaasd aan Het kwam haar voor, dat Court en zij den moord van alle kanten bekeken en besproken hadden; toch had Court haar niet gezegd, dat hij iels bizonders ontdekt had. Carver keek minachtend. Je zult den lijkschouwer van buitengewoon veel nut zijn, zei hij sarcastisch. Het medische onderzoek van het lijk zal aantoonen, dat de man gedood werd door een kogel van een zeker caliber, laat ons zeggen 30—30, en jij zult dan het geweer waarmee die 30—30 kogel afgeschoten werd hier ergens vinden. Belachelijk Het was geen 30-30; daarop kan ik nu hier dadelijk een eed doen. Het schot kwam uit de richting van Black Butte, Geen man die iets van het vak weet gebruikt een 30 30 in deze streek en degeen die Jerry Evans doodde, wist wat van het vak Het is mijn beroep niet om met jou te redetwisten, jongeman. We zul len het aan Dokter Morgan overlaten, zich met die prachttheorieën van jou bezig te houden. Miss Moran u reed toch net naar het Zuiden. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn naar het kruis punt te rijden, om vandaar met Dr. Morgan te telefoneeren Hij zal den sheriff dan wel waarschuwen. Ik zal naar de ranch rijden en van daar iemand meenemen, die me helpen kan het lichaam van dezen armen drommel te vervoeren. In den tusschentijd kan onze vriend de detective hier de wacht bij het lijk houden en een paar nieuwe schittende theoriën uitwerken. Court antwoordde dadelijk. Nee, dank u wel Ik ben erg bij- geloovig en houd niet graag de wacht bij een lijk in de open lucht. Ik nietl Of tenminste niet alleen. We zullen hem nu dadelijk in uw wagen leggen en u kunt hem naar de ranch brengen, (Wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1939 | | pagina 5