#1 •Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY' boter Kinderbijslag Binnenland. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 7 Januari 1939 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 18 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon Si Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne bo ter j Niet slechts een gezins-, maar ook een staatsbelang. de kinderbeperking een maat schappelijk euvel worden, waar aan land en volk op den duur ten onder moeten gaan; althans zouden zij verschrompelen tot een weinig beteekenende macht in de wereld. Daarom is een regeling van kinderbijslag op het loon ge rechtvaardigd. Men zegge niet, dat de vaders van groote gezinnen er door be voordeeld zouden worden. Jntegendeel is de huidige ver houding een onbillijke. Het loon immers wordt thans voor een groot deel bepaald naar de behoeften van een midden groot gezin. Wie ongehuwd zijn of gehuwd en geen of één kind hebben, ontvangen het gemiddel de loon en profiteeren dus; wie een groot gezin te hunnen laste hebben, ontvangen te kort. In ons land zijn (cijfers van 1930) 1.720.744 gezinnen met totaal 3.751.866 kinderen of ge middeld 2.18 kinderen per gezin. Mer. mag dus aannemen, dat een normaal arbeidsloon in de behoeften kan voorzien van een gezin met twee kinderen. Nu wil de wetgever, zonder iets te ontnemen aan de onge- huwden of de kostwinners van kleine gezinnen, een bijslag op het loon verzekeren voor kinder boven het aantal van 2 beneden den 15-jarigen leeftijd Daartegen is uit een oogpunt van rechtvaardigheid niets in te brengen niemand wordt er door benadeeld. De kosten der regeling worden sterk verdeeld. De werkgevers zullen waar schijnlijk één procent van het loon van al hun arbeiders, ge huwd of niet, als premie moeten betalen. Ongetwijfeld zal een deel der Het regeeringsontwerp tot rege ling van den kindetbijslag is zulks voelt 'n ieder en behoeft dus geen nader betoog van een zeer groote economische en sociale beteekenis. Men kan de waarde van het ontwerp vanuit verschillende ge zichtshoeken beoordeelen b.v kan men pogen om het ontwerp te verdedigen op overwegingen van christelijke sociologie. Maar dan forceert men bij sommigen een tegenstand, welke er niet behoeft te zijn, want er zijn practische redenen van zuiver economischen aard, welke het nut, ja de noodzaak v;n een regeling als de voorgesteloe be- klemtoonen. We willen het hier sechts over deze laatste hebben. Loon is betaling van abeid. Voor de bepaling van het loon is natuurlijk de waarde der pes- tatie van invloed, maar daariaast gelden de kosten van levenon- derhoud als factor voor de ion- bepaling. Wanneer een bepaald prouct een handelswaarde heeft van ten gulden en de grondstoffen, war- uit het wordt vervaardigd 80 ent kosten, dan kan het maaklon als regel niet meer het met minder dan 20 cent bedrage. In zoo'n geval heeft dus e geleverde prestatie geen hoogei waarde. Maar, gesteld, dat d vervaardiging van het produt een vollen dag arbeid vereischt dan kan de arbeider niet vat zijn loon 'even. I zaï een oeei ae Loon moet dus eenerzijds winst Prem'e via product op de con- op het product mogelijk maken,sume.n'en worden verhaald. De anderzijds den arbeider in staatfre™'es komen ten goede aan stellen om in zijn levensbehoef-tondsen, waaruit de bijslagen ten te voorzien. De levensbehoef-iv9™en betaald, ten van den arbeider zijn niet enkel die, welke zijn persoon betreffen, doch evenzeer die van het gezin. De maatschappij is niet opgebouwd uit individuen, maar uit gezinnen, voor welke de man de natuurlijke verzorger is. Inderdaad is het dus zoo, dat de gehuwde arbeider moreel recht heeft op een hooger loon dan de ongehuwde, de vader van een groot gezin op weer meer loon dan de gehuwde met weinig of geen kinderen. Maar waar zou de practische toepassing van dit beginsel toe leiden Tot een uitsluiting van degenen, die de productie „duur" maken, tot een uitsluiting dus van hen, die arbeid en loon het meest behoeven. De practijk heeft er dan ook toe geleid, dat zich loonnormen hebben „gezet", welke het midden houden tusschen de kosten van levensonderhoud voor de vel schillende categorieën van arbei ders, ongehuwden, gehuwden met weinig of geen- en gehuwden met vele kinderen. Eenige decennia terug, kon men met deze practijk nog wel uit. Er gingen toen nog vele makke schapen in een.... huis; de eenvoudige behoeften waren weinig kostbaar. Maar thans is de levensstandaard algemeen hooger; er zijn betere begrippen omtrent hygiëne en het nut, de noodzaak van bepaalde voeding. De wet eischt zekere hygiëni sche inrichting van woningen, een groot gezin heeft een groo ter en duurder huis van noode Een mond méér eischt in niet onbelangrijke mate méér inko men. Het is dus duidelijk, dat een groot gezin met het inkomen van den arbeider, die naar de be hoeften van een middengroot gezin wordt betaald, niet meer kan rondkomen, althans niet zon der dat den kinderen te kort wordt gedaan in de verzorging, waarop zij recht hebben. Werden hier geen voorzienin gen getroffen, dan zou daardoor bezittingen. In een merkwaardige eenheid van wil en met groote kracht heeft Frankrijk daarop een kort en krachtig antwoord gegeven: wij staan geen duimbreed grond gebied af! Die innerlijke sterkte van Frankrijk kan een factor blijken tot behoud van den vrede. Het was een goede psychologische zet van de Fransche regeering, dat zij ondanks gehuil in de Itaiiaansche pers haar plan van een bezoek van den premier Daladier aan Cor sica en Tunis doorzette. Daladier is er deze week met een enthousiasme ontvangen, zooals wel licht nooit een regeeringshoofd by een bezoek aan een kolonie of pro tectoraat is ten deel gevallen. Op Corsica bleek overtuigend, dat de bevolking Fransch is en Fransch wil bijven. By het monument voor de 40.000 Corsicanen, die in den grooten oorlog aan de zijde van Frankrijk sneuvelden, sprak de voorzitter der oud-strrjdersvereeni- ging o.m. deze woordenLaat ons op onze wapenen, onze vrouwen en en onze wiegen zweren, dat wij als Franscheü zullen leven en sterven. Daarna is Daladier overgestoken j naar Tunis en ook hier werd hem een geestdriftige ontvangst bereid. Het was by den intocht één juichende menschenzee. De Bey van Tunis ver leende aan Daladier de hoogste onderscheiding. De ontvangst werd aldus getypeerdnog nimmer is een regeeringshoofd door 'n kolonie of protectoraat zoo geestdriftig ont vangen. In zyn geestdriftig toegejuichte rede zeide Daladier o.m., dat Frank rijk de kracht heeft, om het hoofd te bieden aan alle aanvallen en ge varen. Op deze Afrikaanschen grond moet een menscheljjke gemeenschap wor den geschapen, gelyk aan de Fran sche gemeenschap, bezield door dat universeele ideaal, dat alleen de wereld kan behoeden voor de slavernij omdat het berust op de eerbiediging van alle geestelijke waarden. Daladier eindigde zyn rede met Jen Bey en de bevolking dank te zeggen voor dezen schitterenden dag, waarop ik gezien heb, dat de Tune siers en de FraDschen bezield zijn door één zelfde élan en één zelfde broederschap om te juichen voor Frankrijk. Dit bezoek van Daladier zal onge twyfeld van grooten invloed zijn op de ontwikkeling van de Fransch-1 Itaiiaansche moeilijkheden. DE LANDBOUW EN HET] PLAN-WESTHOFF. Voor een patroon is het dus recies hetzelfde, of hij den kost- fnner van een klein dan wel yn een groot gezin in zijn dienst heft, het loon blijft gelijk. Vtaar via het bijslagfonds ver- wft de arbeider met een groot g<Sn een hooger inkomen. Md RUSTEER JAAR DAN 1938 Tunhbe jubelt Daladier. Wat Jaan den oorlog kost. Ik denk, at 1939 een rustiger jaar zal zyn di 1838. Dat was de eerste openbare Hating van den Engel- schen preier Chamberlain in het nieuwe jaajn ondanks alle gerecht vaardigd ptimisme over den alge- meenen poleken toestand in de wereld, kuen wy aan dit bemoe digende wod van dezen rustigen, bekwamen ezeldzaam georiënteer- den staatsm toch wel een bijzon dere waardejekennen. Natuurlyk bedoelt Chamberlain niet, dat 19 zonder groote moei lykheden zal'rloopen. Daarvoor gen er in en buiten Europa nog t/eel moeilykheden op gestapeld, wte op eenigerlei wys een oplossing schen. Het zal er aar aan liggen, hoe [die oplossingetot stand komen en wanneer Chaierlain zegt, dat hei langs rusiigevegen zal gaan dan in 1938, dan nkt hij ongetwijfeld i ook aan de verderlngen, welke zich in de Europeeie verhoudingen vol trokken hebbe» de drie maandeD, welke ons sciden van den vrede van München. Toen hebbeD i Westerscbe demo cratieën gebuktjor brutaal eischen de dictatuurstan. Sindsdien zyn En geland en vtal Frankrijk wak ker geschud, et alleen door een I enorm versneld«ewapening hebben zij zich versterhnaar daarbij heeft Frankrijk zijn ierlyke kracht her vormd en is l door eenheid en door uitbanningtn den communis- tischen invloedooral op zijn bui- teniandsche pofek, thans sterker dan jaren lang l geval was Door dit alles zoud wanneer zich weer een situai a's te München voordoen d&erhoudingen van eischen en toege\ wel eens min of meer omgekeerd nnen zijn dan in September. Die innerlijke icht van Frank rijk heeft zich geuonstreerd, toen Mussolini plomp jjn eischen liet stellen met betrekig tot Fransche De aanbidding van één man. Kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chioago, die verleden jaar van zich deed spreken door een onge zouten veroordeeling van het natio- naal-socialisme en een feilen aanval op Hitler, welke hem de veront waardiging op den hals haalde van heel het Duitsche propaganda-appa- raat, heeft een reis gemaakt naar Europa en hef Vaticaau. De H. Vader keurde zyn activiteit goed door van hem te spreken als van „dien prachtigen Kardinaal." De Kardinaal is van zijn reis teruggekeerd en heeft in een rede indrukken gegeven van zyn bezoek aan Europa. Hy zeide o.m. „Als ik middelen had, om U naar Europa te sturen, om daar met eigen oogen te zien, wat ik gezien heb, dan zoudt gy zeker als betere Amerikanen en als meer tevreden en betere katholieken terugkeeren. Hoe armzalig de verhoudingen by ons ook mogen zyn, wy zijn er toch nog altijd beter aan toe dan die naties, die moeten leven van hun eigen beperkte hulpbronnen, teneinde groote staande legers te kunnen onderhouden. Wy kunnen met recht ontevreden zyn over de overdreven critiek op de overheden in onze pers. Maar zulks is zelfs nog verkieselijker dan een pers, die is ingesteld op de aan bidding van één enkelen man." Japan put zich uit. Het gaat Japan in den strijd tegen China niet naar wensch, ondanks alle veroveringen. Dat blijkt ook uit de verklaring van den minister president, dat Japan zyn kracht inspanning zal moeten verdubbelen. Welke enorme bedragen deze zoo genaamde „straf-expeditie" eischt, blijkt uit het volgende bericht: Volgens de Japansche bladen gaat het bedrag der buitengewone be grooting 1939 ter financiering van de militaire operaties in China de zes milliard yen te boven. De buiten gewone begrooting over het loopende jaar beliep rond vijf milliard yen. De bladen melden verder, dat het in de bedoeling ligt nog een bedrag van 5 milliard onder te brengen in een andere speciale begrooting, voer welk bedrag schatkistbiljetten zullen worden uitgegeven. De strijd in Spanje De rechtsche strijdkrachten zetten hun groot offensief in Catalonië met kracht voort. Het thans reeds be reikte resultaat zou nog slechts de inzet zjjn van den grooten strijd naar de eindoverwinning. Tot heden heeft Franco tijdens dit offensief een gebied veroverd van btfna 2000 vierkante K.M. Er werden duizenden gevangenen gemaakt. Aan den donkeren hemel van de dreiging der economische moreele en politieke gevaren en gevolgen van den gruwel der werkloosheid is onlangs de lichtende ster van het grootsche plan-Westhoff verschenen, dat de werkloosheid forsch en radi caal zou aanpakken. Het goede van dat plan werd vrij algemeen inge- zje* maar daarna zyn we met Netierlandsche degelijkheid gaan speuren naar de bezwaren, welke een plan als dit natuurlyk moeten aankleven en we zyn zelfs min of meer bezig, om het te begraven onder een stroom van bezwaren en critiek. Daartegen heeft de heer Louwes, voorzitter van het Kon. Ned. Land 1 bouw-Comité, gewaarschuwd In een artikel in O.N., waaraan wy om het grooie belang der zaak een en ander ontleenen. Allereerst neemt hy de drie voor naamste bezwaren onder de loupe en welde bedreiging van den graan- invoer, de bedreiging van natuur schoon en de landbouw-crisis-moei lykheden. Wat het bezwaar van het niet in voeren van graan betreft becijfert de heer Louwes, dat de productie van elke meerdere Hectare rogge op voorheen woesten grond met arbeiders, die anders werkloos waren, onze nationale huishouding per jaar ongeveer f 135 rijker maakt, na af trek van de winstderving onzer graanimporteurs en onzer scheep vaart en zonder iets te rekenen voor de moreele winst van werk in plaats van steun. Wat 't verdwijnen van natuur schoon betreft, citeeren we hier één zin uit zyn betoog Ongerepte heide, eenzame plassen, slingerende beekjes mogen door de natuurliefhebbers als een kostelijk goed worden beschouwd en terecht toch is natuurschoon alleen te genieten met een rustig geweten. Wanneer dit natuurschoon in stand moet worden gehouden ten koste van de arbeidsvreugde der werkloo- zen cn van verloren gegane bestaans- r 'ijkbeden voor de jonge boeren gezinnen, dan is het niet meer in ongerepte vreugde te ondergaan, want dan hangt er de donkere wolk van menschelyk leed boven. Ware vreugde, ook de vreugde der vrije natuur, kan nooit egoistisch zrjn. Grooter zijn de bezwaren uit een oogpunt van landbouw-crisisbeleid. De bodemproductie wordt by uit voering van het plan grooter en nu reeds moet de landbouw met groote bedragen worden voortgeholpen en hebben we zorgen met den afzet onzer producten. En wellicht is het ondoenlijk, om het Landbouwcrisis- fonds te steunen in evenredigheid tot de gestegen productie. En toch is dv landbouw voor uitvoering. De heer Louwes motiveert als volgt Wy boeren van Nederland hebben alleen een goede toekomst als onder deel van een sterk, moedig en kloek volk, een volk, dat met groote mid delen durft te bouwen aan zijn toe komst. Als Regeeriog en volk het wagen met dit grootsche plan, kan men op ons, Nederlandsche boeren, rekenen. Achter dit geheele plan even goed als achter de droogmaking der Zuiderzee en al hetgeen reeds op ontginningsgebied is volbracht staat een ontzaglijk groote gedachte. Het is een eeuwenoude les der historie een krachtige boerenstand is de beste waarborg voor een krachtig volk, dat genoeg geboorten heeft om in stand te blijven. dat een rustige sterke mentaliteit bezit, door zyn gebondenheid aan de wet ten der landbouwproductie en dat zijn geloof weet hoog te houden. Want alle oorlogsdreiging van nu is voor West-Europa niet zoo ontstel lend als zyn ontvolkt platteland en zyn leege wiegen. En nu het slot van zijn artikel: Moet zoo vra9g ik tenslotte ook Nederland meedoen in de rij der democratische staten, die altijd te laat komen en de goede krachten in hun midden niet weten te coör- dinee^en Moet dan een buitenlandsche staats gedachte ons een propaganda-minis- terie opleggen, omdat wy zelf niet tot het opwekken van geestdrift, tot het samenbinden van alle menschen van goeden wil en durf in staat zyn In de droogmaking der Zuiderzee, in de vele groote openbare werken, in den arbeid voor onze volkshuis vesting en vooral ook in het plan Westhoff liggen de elementen van een grootsch nationaal plan voor arbeid, welvaart en behoud. Regeering, regeer! Maak de plannen, propageer ze, voer ze uit En doe het nu eens spoedig! En als ik nu tot het plan tot het plan Westhoff terugkeer: het is niet alleen van belang voor de werkloos heidsbestrijding, niet alleen voorden boerenstand, maar voor geheel ons volk. En alleen een krachtig moederland zal ook de kracht en de menschen hebben zyn Ryk van Overzee te besturen, te bearbeiden, te verdedi gen en te behouden. 1 Stemt Uw aanslagbiljet 1938/39 met de door gifte Zoo niet, dan staan wij U gaarne piichting met ons advies ten dienste. Accountantskantoor H. OKHUYSEN Van Cleefstraat 16 U gedane aan- zonder ver- VENLO Tel. 366» Mijn Nederland, praat nu eens niet langer, maar doe Stel eindelijk eens 1 krachtige daden ARMENZORG. Uit een publicatie, welke door het Centraal Bureau voor de Statistiek is bewerkt, blykt, dat in 1936 door de overheid en 8031 instellingen van weldadigheid tesamen f 125.1 millioen voor maatschappelyk hulpbetoon is uitgegeven. In 1935 bedroegen deze uitgaven f 119.5 millioen. De uitgaven voor steun en werk verschaffing aan valide werkloozen (niet ingevolge de Armenwet) zijn in bovengenoemde bedragen niet in begrepen. In 1936 werd voor hulp aan valide werkloozen f 149.3 millioen besteed. De uitgaven voor Maatschappelyk Hulpbetoon waren in 1936 ruim 5.5 millioen meer dan in 1935. De uitgaven voor onderstand met geld en levensbehoeften vermeerder den met plm. f 6 millioen. Van het totaal bedrag der uitga ven voor maatschappelyk hulpbetoon in 1936 kwam ruim 80 pet. voor rekening van de overheid; het aan deel van de kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid samen bedroeg byna 20 pet. Hoe de uitgaven voor armenver zorging in den loop der jaren zijn gestegen, blijkt uit de volgende cij fers: In 1879 werd uitgegeven f 11.9 millioen of f 3 per hoofd der bevol king. i In 1913 waren die cijfers resp. f 27.6 millioen en f 4.60. In 1932 f 118 2 millioen en f 14.50 en in 1936 f 125.1 millioen en f 14.70. In 1936 brachten collecten e.d. f 11.8 millioen op. CIJFERS UIT HET: STAATSHUISHOUDEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft cyfers gepubliceerd over de rijksfinanciën 1938. Daaruit publiceeren wy enkelege. gevens; De nationale schuld bedroeg op 1 Januari 1939 ongeveer f 3200 mil lioen. In 1900 was die schuld f 1147 millioen en in 1932 f 2338 millioen. In 1900 bedroegen de gewone uit gaven van het Rijk f 149 millioen en in 1936 f 656 millioen en over 1938 f 704 millioen. De voor 1938 geraamde nadeelige sloten voor de verschillende depar tementen van algemeen bestuur tot een totaal bedrag van f 569 millioen en worden voor een bedrag van 545 millioen gedekt door de opbrengst der belastingen en voor 11 millioen door voordeelige sloten der Staats bedryven, terwijl f 13 millioen vóór loopig ongedekt blijft. In 1900 was de belastingopbrengst slechts 120 millioen en over 1938 is de raming met inbegrip van de gelden voor het Verkeersfonds f 576 millioen. De Post boert goed. Blijkens een rede van Dr. ir. Damme dir.-generaal der P.T.T. zyn de fi- nancieele uitkomsten van het bedrijf uitstekend. Ondanks de tariefsverlagingen zijn de uitkomsten ongeveer gelijk ge bleven. Wat het komende jaar betreft achtte spr. een belangrijke tarief3- veranderingen worden ingevoerd. Maatregelen ten behoeve van de post bestelling ten plattelande zijn te verwachten. Het aantal telegrammen nam be langrijk toe. In de eerste helft van 1937 bedroeg 670.000 en in dezelfde periode van 1938 was 't gestegen tot 800.000. Ook de telefoondienst floreert. De laatste 11 maanden kwamen er 12.500 nieuwe aansluitingen. Gunstig jaar voor Schiphol De ontwikkeling van Amsterdam's luchthaven was in 1938 onverdeeld gunstig. £De oppervlakte der lucht haven werd uitgebreid tot 210 H.A.. waardoor ze getreden is in de rij der luchthavens van de beele wereld. Het aantal luchtreizigers van, naar en via Amsterdam steeg van 64.497 in 1937 tot 78.600 in 1938. Het post vervoer steeg van 460.800 kg. in 1937 tot 582.900 kg. in 'tafgeloopen jaar en het goederenvervoer van 1.271.500 kg. in 1938 tot 1.927.100 kg. in 1938. Het getal betalende bezoekers liep op van 334.094 tot 361.210. VENRAY, 7 Jan. 1939 AANGIFTE HENGSTEN. De Burgemeester van Venray brengt in herinnering van belang hebbenden artikel 23 der Paardenwet 1918, volgens hetwelk leder eigenaar of houder van een tweejarigen of ouderen hengst verplicht is hiervan bij den Burgemeester der gemeente zijner inwoning aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar is geworden of in zijn be zit is gekomen, alsmede vóór den eersten Februari van elk jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop van deze maand aangifte doen ter secretarie, onverschillig of hy het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aangegeven. Venray, 3 Januari 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Toezicht op krankzinnigen. De Burgemeester van Venray herinnert de ingezetenen bij vernieu wing van den inhoud van artikel 3 der wet van 27 April 1884 (S.Nr.96), tot regeling van het Staatstoezicht op Krankzinnigen, waarbij is bepaald, dat hy, die een krankzinnige ver pleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden is hiervan aangifte te doen aan den Burge meester der gemeente van zyn wer kelijk verblijf, binnen twee maal vier en twintig uur na den aanvang der verpleging, De aandacht wordt in het bijzon der erop gevestigd, dat de aangifte uiet slechts alleen moet geschieden voor de krankzinnigen buiten ge stichten verpleegd, maar ook voor idioten, onnoozelen en dergelijke stille krankzinnigen, in één woord, al wie niet in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens is en hetzij bij bloedverwanten of betrekkingen verzorgd wordt. Hij die nalaat de bovenbedoelde aangifte te doen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste DRIE HONDERD GULDEN. Venray, 3 Januari 1939. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Nieuwe Nederlander. Bij de Wet van 22 December 1938 is de hoedanigheid van Nederlander verleend aan onze dorpsgenoot de Heer P. J. Verhoeven, timmerman aannemer en sigarenwinkelier, Hof straat alhier. LUXOR-THEATER. DE ONDERGANG VAN DE WILLIAM BROWN. Enorm is het woord voor de mach tigste film-van-de-Zee, die ooit ver vaardigd werd. Enorm van productie, enorm van techniek, enorm van spel en vooral ook enorm van inhoud. Hier geen oppervlakkig bravour- verhaaltje, geen zinloos geparadeer met heele vlooten van schepen, geen ouderwetsche, kinderlijke zeeroovers- romantiek, doch een op waar ge beuren gebaseerd verhaal vanmen- schelijke grootheid en zwakte en heldenmoed. „De ondergang van de William j Brown" biedt u niet maar een ver haaltje doch zijn scenario is het leven zelf. Uit de stoffige folianten van Amerika's maritieme geschiede nis heeft Paramount een gebeurtenis opgediept, die zich een eeuw geleden afspeelde, doch die heden ten dage even levend, even menschelyk, even aangrijpend is, als zij dat tien, hon derd, of duizend jaar geleden zou zrjn geweest: het nobele verhaal van den zeeman, die zich boven alle;gang- bare menschelijke wetten durfde te stellen, om als overwinnaar te voor- 1 schijn te kunnen treden uit een mach tige strijd met de Zee. Een verhaal voor jong en oud. Toen het groote zeilschip van de „William Brown", in vlammen op ging en in de kokende golven ver dween, was er in de algemeene paniek slechts een man, die het bevel op zich durfde nemen, die verantwoor delijk durfde zijn voor een aantal levens, die in de eenige reddings boot gered zouden kunnen worden, en voor een aantal andere, die met hun schip onder zouden moeten gaan, Hij durfde te kiezen. Hy won zyn 1 strijd. Doch de publieke opinie noem de hem een moordenaar, omdat hy hen, die niet gered konden worden, in zee geworpen had, „Souls at Sea" verhaalt van dien man, van zijn leven, zijn liefde, zyn groote avon tuur.... De grootste van alle avon turenfilms, schokkende scènes ineen slavenschip, de reconstructie van het oude Liverpool, de geweldige explosie, de trand en de ondergang van een machtig zeilschip, de emo- tioneele rechtbankscènes, waar Mi chael Taylor (Gary Cooper) beschul digd wordt van massa-moord in volle zee... dat zyn slechts een van de talrijke hoogtepunten in de film. En wat een naam Gary Cooper, voeg daarbij George Raft en dan i3 er de ontroerende creatie van Fran ces Dee, die onder Hathaway's be zielende leiding niet maar een knap meisje blykt te zyn, doch een wer kelijk uitmuntende actrice. In het voorprogramma wereld nieuws, bezoek van TT M. deKonin-

Peel en Maas | 1939 | | pagina 1