Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Alleen Boter is boter „VENRAY" boter Oud en Nieuw. Amerika en Europa. Inventaris op Oudej aarsavond. Veehouderij. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdaa 31 December 1038 Negen en vilftlgste Jaargang No 53 PEEL EN AAS is zeer fijne bo ter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. By contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 158652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Wanneer alles naar wensch verloopt, zal ik van Oud op Nieuw dobberen op de baren van de Middellandsche Zee, op weg naar het eiland Corsica. Dat is punt 1 van mijn program voor 1939. Ik wil het land ken nen, dat op het oogenblik zoo hevig wordt begeerd en ik wil ook het land kennen, dat begeert. Vandaar dat ik van Corsica denk over te steken naar Italië. Dan naar Tunis, dat ook al voorwerp van begeerte is; naar Egypte, waar alle kruislijnen der Euro- peesche imperia in één raak punt het Suez-kanaal samen komen. Voorts naar Palestina, waar de menschen elkaar met bommen en dolken een beschei den plaatsje onder de zon be strijden. Mijn program is voor eenige maanden in het nieuwe jaar be paald. Ik wil mijn levenstaak zoo goed mogelijk kunnen ver vullen dus van voorlichting blij ven dienen in zaken van groot openbaar belang. Gij, lezer hebt zeer waarschijn lijk óók uw program reeds ten deele gereed. Want zoo gauw een mijlpaal des levens in het zicht komt, dan beramen we, wat we verder zullen doen. Het leven is een werkend en strevend voorwaarts gaan van punt tot punt, van miji tot mijl, terwijl alles zoo goed mogelijk verloopt naar het schema dat we ontwierpen. Maar ergens, tusschen twee mijlpalen in, staat het Eindpunt. Waar en wanneer we het zullen treffen, weten we niet. Ergens, altijd onverwachts, staan we voor het Doel van onze levensreis. Daar eindigt onze „tocht met onbekende bestem ming", daar worden onze straf- pur.ten getelddaar eindigen onze plannen en kunnen we nog slechts op barmhartigheid steu nen. We jakkeren van mijl tot mijl, van haven tot haven, van jaar tot jaar, en we maken ons druk, heel druk. Om het „vervolg" van de reis te leeren kennen. Misschien zal ik van Oud op Nieuw dobberen op de baren van de Middellandsche Zee. Op weg naar Corsica. Gij, lezer, zit thuis, wellicht bij 'n warme kachel, misschien bij een kachel die niet zoo heel warm is, omdat ge zuinig moet zijn met de kolen. Maar ge vaart met me mee, op weg naar Cor sica, Rome, Tunis, het Suez- kanaal, Palestina. Zij het slechts in gedachten. Want het zijn markante punten op or.s aller levenszee; we dob beren er var. haven tot haven, in angst en vrees, in de ver wachting van wat we er zullen vir.den, goed of kwaad. We vreezen het laatste. We zien speurend de kusten af en vragen: waar zal de aarde straks beven, waèr zullen de vlammen uitslaan, hoe zullen ze zich verbreiden, langs welken weg kunnen we ons veilig stel len We maken ons vertrouwd met de gedachte, dat we weldra, zeer binnenkort, den gang over de wateren of over den weg des levens versperd zullen vinden door wapens en vuur; we ver wachten déér het einde van èiles. We denken aan niets meer dan aan; oorlog. We denken aan den wi! van Mussolini, van Hit- Ier, van Chamberlain, Daladier, Franco en andere heerschers. Maar zijn zij het dan, die het Boek schrijven, waarin het doel is bepaald van onzen levensgang Laten we het nieuwe jaar te gemoet treden met het geloof in de beschikkingen van de Voor zienigheid. Ei is er slechts Eén, Die het lot van de wereld bepaalt, onzen individueelen levensgang afbakent en daarop Zijn Wil als eindpunt heeft gezet. We mogen en moeten ons in teresseeren voor wat de wereld is en wordl; we moeten naar de krachten, welke we hebben, er toe meewerken, dat ze zich zoo gunstig mogelijk ontwikkelen, maar onze levensgang mag niet beheerscht worden door vrees voor menschenwil. Ons persoonlijk lot rust in handen van Hem, Die ons het leven schonk. Het besef daarvan moet ons het vermogen en den lust geven om het eigen leven aan te durven. Niet wat de wereld ons bereidt, mag ons verontrus ten. Het persoonlijk leven is een zaak van zorg tusschen God en ons zelve. Geen vrees mag ons denken vervullen; er moet 'n groote plaats vrij blijven voor het geloof en het vertrouwen en een hoekje voor de hoop. We hebben een haven bereikt en zien den weg af naar de vol gende haven. We doen dat met opgewektheid en vertrouwen in Hem, Die wind en zeeën be heerscht. We schouderen ons met degenen, die ons na staan, met onze verwanten, naar den bloede of naar den geest, met onze vrienden, met al degenen, die in de gemeenschap van plaats en streek tesamen de materieele zorgen des levens helpen over winnen. We staan elkaar bij met raad en daad. Uitgever en redactie van dit blad, vormen door mid del van de krant de verbinding tusschen groepen en individuen in deze gemeenschap. Zij hopen die taak ook op den weg naar de volgende ha/en zoo goed mogelijk te volbrengen. We hopen allen op een goede vaart. Ze zal het zijn, als de Voorzienigheid haar zegent. Dezen zegen wensch ik allen lezers en lezeressen toe, namens Uitgever en redactie. We hebben even gerust, ieder herneme zijn plaats en zijn werk, voor zoover het hem bestemd is Md. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben zich na den grooten oorlog steeds zoo veel mogelijk buiten Europeesche aangelegenheden willen houden. De Volkenbond was eigenlijk een stichting van den Ameri- kaanschen president Wiison, maar de Vereenigde Staten zijn er altijd buiten gebleven. Ondanks de vele pogingen, die werden aangewend, hebben zij nooit neiging getoond om toe te treden. Dit feit alleen reeds karakteri seert ten volle Amerika's houding van afzijdigheid, welke het in alle omstandigheden heeft vol gehouden. Bij de Duitsche gebeurtenissen der laatste maanden heeft Ameri ka evenwei officieel partij geko zen tegen een Europeesche mo gendheid, die het meest van zich laat spreken, tegen Duitschland. Vooral de vervolging tegen de Joden hebben het Amerikaansche gevoel sterk getroffen. Reeds spoedig na de Joden- progroms in Duitschland werd de Amerikaansche gezant te Ber lijn teruggeroepen naar zijn land en wat de Amerikaansche regee- ringspersonen tegen Duitschland in het midden brengen, is meer dan opzienbarend. Ook wanneer men in aanmer king neemt, dat daar van regee- ringszijde vrijmoediger taal pleegt te worden gebezigd dan in Euro pa, staat men van de uitlatingen te kijken. Roosevelt's minister van Bin- nenlandsclie Zaken, de heer ickes heeft dezer dagen een rede ge houden omtrent Duitsche gebeur tenissen, die door het Reuter- persbureau als een der felste aanvallen wordt beschouwd, ooit door een Amerikaansch minister op het nationaal-socialisme ge daan. Om een goede vergelijking te vinden, aldus Ickes, moeten wij teruggaan tot den tijd, dat de mensch onbeschaafd, onwetend en dierlijk was. Zekere deelen Aan a|le K.R.O.-vrienden een op recht Zalig Nieuwjaar. H. G. DEKKER Rayon-prop. Paterslaan 1 van Europa maken het tegen woordig den anthropologen mo gelijk, den primitieven mensch te bestudeeren zonder reconstruc tie van de sociale orde uit een menschelijk kakebeen'of eenige lang geleden gebruikte gereed schappen. Zoo ging het de heele rede door. Van Duitsche zijde heeft men den heer Ickes terstond de Ame rikaansche lynchpartijen, kinder ontvoeringen en ander gangster bezigheden onder de oogen ge bracht. Deze vergelijking liep echter buitengewoon mank. De Amerikaansche regeering toch keurt die lynchpartijen en gang stermethoden niet goed, maar stelt er zich tegen te weer. Terwijl in Duitschland over heidsinstanties niet onschuldig kunnen zijn aan de jodenprn- groms. Hoe konden deze anders zoo stelselmatig geschieden, hoe kon men anders de Joden nog straffen met hen de verwoestin gen zelf te laten betalen en hoe waren die progroms anders het geweest van een reeks andere vervolgingsmaatregelen Duitschland heeft tegen de rede van Ickes geprotesteerd. Maar daarna is de toestand ver scherpt, doordat de Amerikaan sche regeering het verzoek der Duitsche om otficieele veront schuldigingen vierkant van de hand heeft gewezen. De Amerikaansche pers keurt afwijzing goed en er gaan stem men op, om de diplomatieke be trekkingen en zelfs de handels betrekkingen met het Derde Rijk geheel te verbreken. Dit afwijzen van het Duitsche verlangen naar verontschuldigin gen, wordt in Amerika de zwaar ste nederlaag geacht, welke Duitschland de laatste 10 jaren in zijn betrekkingen met de Ver eenigde Staten geleden heeft. Men is daar van oordeel, dat Amerika tegen de dictaturen meer en meer de leiding neemt in de internationale politiek. Wij vragen ons af, wat de Amerikanen thans zoo hevig partij doet kiezen. Toen in Mexico de katholieken aan nog erger vervolging bloot stonden dan thans in Duitschland degenen, die om geloof werden vervolgd, bleef Amerika tamelijk ongevoelig, al gebeurde dat alles naast de deur. Er moeten wel zeer gevoelige snaren getroffen zijn, dat thans na de langdurige onthouding van Amerika in Europeesche aange legenheden, zulk een krachtige reactie is gevolgd en de Ameri kaansche gezant zelfs naar huis ontboden is. Al licht gaat het hier ook om de gevoelens van Walistreet in New-York, de zaken- en bank- wijk der Vereenigde Staten, die gewoonlijk het eerst onrustig wordt. In het algemeen is de Ameri kaansche belangstelling voor Eu ropa een belangrijk verschijnsel. Er blijkt uit, dat de Vereenigde Staten zich bewust zijn, dat de gebeurtenissen in Europa ook hun lot kunnen bepalen. De stemmen, die in Amerika opgaan naar een krachtdadige voortzetting der bewapening, be wijzen hetzelfde. Wanneer het in Europa op nieuw tot een conflict zou komen, en er gebeuren dingen genoeg die groote spanning veroorzaken, dan is het te verwachten, dat ook de Vereenigde Staten partij zullen kiezen, in welke richting dit zal zijn, spreekt voor het land van de vrijheid bij uitstek vanzelf. De toestand in Europa is op het oogenblik zoo, dat dit voor de vrijheidlievende Europeesche volkeren een geruststelling moet worden geacht. Hebt gij, die geen zakenzorgen kent, er ooit aan gedacht, hoeveel inspan ning en hoofdbrekens het kost, wat algemeen genoemd wordt „de inven taris" en „de balans" aan het eind van het jaar De koopman brengt vaak nachten door met het nazien van zfln boeken en facturen. Als op een goudschaaltje wikt hij het debet en credit, waar van zijn voorspoed of zijn ondergang afhangt. Hij.vraagt zich af: heb ik gewon nen of verloren en leeft enkel voor zijn cijfers in die gewichtige stonden. Hij wil weten en offert aan die noodzakelijke studie zijn genoegens en zijn rust, al wat ziel en lichaam verpoozing biedt. Hij kent slechts één doel: weten wat gisteren was en wat morgen zijn zal. Het geheim zijner toekomst ligt in het verleden. Wat won hij wat verloor hij houdt de oplossing in van zijn com mercieel voortbestaan. Doorblader op dit tijdstip der in ventarissen en uw rekeningen, waar mede gij de groote zaak uwer eeuwigheid afsluit. Keer in U-zelf op Oudejaarsavond, op dit uur, dat een plechtige halte vormt op uw levensweg. Weest zonder bijgedachten of vrij willig zelfbedrog. Maak uw balans op met de ge dachte, dat God alles controleerten Hem niets kan ontgaan. Vergelijk winst en verlies. Wat hebt gij verloren Zooveel dat gij ervan schrikt. Tijd verspild aan ijdele bezigheden en praatjes, vervolgens de gelegen heden tot goed-doen onbenut gela ten iedere minuut, iedere seconde kan bijdragen tot den schat, dien wij betalen moeten voor ons eeuwig geluk. Hebt gij de zielen uwer mede- geloovigen steeds gesticht door uw goed voorbeeld, bijgestaan met uw raad Gij ergert u als gij de ver kwisters, zooals de geijkte uitdruk king zegt, hun geld door het venster zag smijten. Ge deedt roekeloozer, terwijl gij verzuimde de goudstuk ken te verzamelen door de Godde lijke Voorzienigheid op uw schreden gestrooid, Gij hebt ze onder den voet getre den, gij hebt een deel van uw heil versmaad. Wat hebt gij gewonnen Eenige akten van deugd, tegen over veel zelfzucht. Eenige goede werken, eenige ver diensten, die van hun waarde in boeten door bijmenging van hoovaar- dij of ijdelheid. Doch ware zelfverloochening, ware naastenliefde, oprecht christelijk leven Het is zoo weinig, dat de pag;na van ontvangsten bijca blank toont. Welk een treurige inventaris, maar tevens een heilzame les. Voor al de goede gelegenheden, die gij vrijwillig hebt verspeeld, begrijpt gij de nood zakelijkheid om ze terug te winnen. Het weinige dat men deed, stelt juist in staat alles te zien, wat men had moeten doen. De deemoed, die wij gevoelen over onze nalatigheden, is een genade en onze schuld zij ons een voorwerp van doeltreffende overweging. Wij putten er de zekerheid, dat wij met Gods hulp rijk kunnen worden aan verdiensten voor ons zeiven en voor anderen. Laten wij in ons levensboek de oude schuld trachten uit te wisschen onzer zware tekortkomingen en het achterstallige van goede werken ruimschoots in te halen. Staan wij pal voor onze ware be langen. Iemand beklaagde een zieke sedert een jaar op zijn ziekbed tot onbeweeglijkheid gedoemd. - Gij hebt niets kunnen uitvoeren dit jaar, daar u alle arbeid verbo den is. Ik heb met Jezus geleden, ant woordde hij en ik heb mijn verdiens ten voor de anderen opgeofferd. Moderne veevoeding» De rijksveeteeltconsulent de heer ir. J. Timmermans hield Dinsdag in de vergadering van de Z.-Ned. Zui- velbond te Roermond, een lezing over moderne veevoeding en den invloed daarvan op de kwaliteit van de zui velproducten. Het algemeen advies moet tegen woordig lulden: tracht op de boer derij te verbouwen, alles, wat de koelen noodig hebben; ook zooveel mogelijk het noodige eiwit Dit wordt bevorderd door verbete ring en betere verpleging van gras- en hooiland, door den aanleg van kunstweiden en door den verbouw van groen voeders, ook eiwitrijke. Men spaart hierdoor veel aan kracht- voeders. Men kan de groenvoeders versch voeren (systeem Ariëns) of wel inkuilen (A.LV. methode of Timmermans' methode). Nu hebben veel eigenverbouwde voeders (merg- kool, stoppelknollen enz.) alsmede kuilvoer een slechten naam gekregen in de zuivelindustrie. Daarom moet het gebruik daarvan in goede banen geleid worden. Verkeerde reuk en smaak ontstaan door: le door stallucht, 2e door reukstoffen, die door de koe heen in de melk komen. 3e door bac teriën, die vooral met mestdeeltjes in de melk komen. Daarom: goede stalventilatle; niet het voer in den stal brengen voor het melken; onmiddellijk na 't melken de melk uit den stal brengen in een frissche omgeving en dan zoo spoe dig mogelijk bedoelde voeders ver strekken; de voederresten zoo spoe dig mogelijk uit den stal verwijderen; niet rottend of bedorven voer geven; van bedoelde voeders niet te groote hoeveelheden voeren; nooit met de handen of kleeren aan bedoelde raken; altijd een vork of gaffel ge bruiken; altijd met schoone handen melken; het melkgereedschap met heet sodawater reinigen en met zui ver kokend water afspoelen; voor droge ligplaats zorgen en voor een open, schoone grup en tenslotte diarrhee (doorloop) bij het vee trachten te voorkomen. In verband met den ingevallen dooi waarschuwde hij vooral tegen het gevaar van rottende producten aan de dieren te voeren. De gevolgen daarvan zijn funest. FRANCO'S OPMARSCH IN CATALONIE. Gemeld wordt, dat de rechtsche troepen in de Noordelijke sectoren verscheiden kilometers zijn opgerukt en, den terreinmoeilijkheden ten spijt, een groot aantal dorpen hebben bezet. In het Noorden is ondermeer Alos de Balaguer, in het Zuiden Soleras genomen. De troepen zijn tot de omgeving van Albages genaderd, terwijl de cavalerie reeds voorbij Rlbaroja en Flix, plaatsen aan den rechteroever van de Ebro is opgerukt. Dinsdag zijn 1500 gevaugenen gemaakt het geen het totaal van de drie afge- luopen dagen op 7000 brengt. ITALIE'S ANTI-FRANSCHE CAMPAGNE. In verband met geruchten over Italiaansche troepenconcentratie aan de grens van Fransch Somaliland heeft, naar de „Daily Express" meldt, de Britsche regeering aan haar diplomatieke agenten verzocht, haar ten spoedigste alle mogelijke inlich tingen te doen toekomen over de werkelijke situatie in Somaliland. ,W\j meenen te weten", aldus genoemd blad, „dat Halifax niet zal nalaten, eventueel op de allerduide lijkste manier te verklaren, dat En geland in dit geschil geheel aan Frankrijks zijde staat." EEN AARDBEVING TEISTERDE MESSINA. Dertig jaar geleden, den 28sten December 1908, verwoestte een hevige tectonische aardbeving de groote haven- en handelsstad Messina. Een fractie van een minuut de sterk ste beving duurde slechts 23 secon den was voldoende, om een stad van 178 000 inwoners grootendeels in een puinhoop te veranderen. Afschuwelijke tooneelen speelden zich af, want op het moment, dat de aardbeving plaats had, des mor gens om half zes, lag de stad nog in diepe duisternis gehuld en sliepen haast alle inwoners. Krakend en onder geweldig ge dreun scheurden de straten der stad open, een geweldige stofwolk trok over Messina, de gaslantaarns ex ploiteerden, branden braken uit en iedere blusschingspoging was onmo gelijk. Angstig schreeuwende mannen, vrouwen en kinderen vlogen in wan hoop naar het strand, doch een tegelijkertijd opkomende reusachtige vloedgolf trok honderden meeindeu doodanderen, die in de kerken een toevlucht zochten, werden onder de puinen der instortende gebouwen levend begraven. De volkomen onderbreking van den telefoniscben- en telegraflschen dienst had tengevolge, dat de regee ring eerst twee dagen later hulp expedities kon zenden. Twee Duitsche oorlogschepen, die toevallig in de zee-engte lagen, ver leenden de eerste hulp. Meer dan 80 000 personen, ln Messina zelf en over 30 plaatsjesin de omgeving verspreid, vonden in dien vreeselijken nacht den dood. Bijna eenzelfde getal personen werd min of meer zwaar gewond, terwijl de totale materieele schade meer dan anderhalf milliard gouden lires bedroeg. De reddingspogingen namen nog tal van dagen in beslag. Een week na de ramp werden nog enkele levenden onder de puinen opgegra ven. In allerijl werden barakken opge trokken, waarvan er 27.000 tot het jaar 1923 bleven staan. Toen MuasO' lini in Juni van dat jaar Messina bezocht, werd besloten tot de vol. gende restauratie der stad. Meer dan een half milliard lires werd onmiddellijk voor dit doel beschik baar gesteld. Op het oogenblik telt Messina 183.000 inwoners en de stad is weder een der schoonste handelssteden van het Italiaansche keizerrijk. VENRAY, 31 Dec. 1938 Tabaksvergunning. „De Ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Venray brengt belanghebbenden bij dezen in herin nering, dat het bedr\jfsvergunnings- recht ingevolge de tabakswet voor 20 Januari 1939 moet zijn voldaan". De Ontvanger H. v.d. KERKHOF. BELANGRIJK I Markt 2 Januari Venray. Op deze markt zullen door de Nederlandsche Veehouderij-Centrale koeien worden aangekocht Veehouders van Noord-Limburg en Oostelijk Noord-Brabant, begrijpt uw eigen belang en zorgt voor aan voer, want bij voldoende aanvoer zal deze aankoop blijvend kunnen door gaan. Marktcommlssie Venray. Jachtwet. Een 2-tal personen, die tijdens de laatste winterdagen met behulp van een fret, konijntjes trachtten te be machtigen, werden door de gemeente politie bekeurd. VERGADERING RAAD DER GEMEENTE VENRAY. Gistermiddag om 3 uur kwam de Raad in openbare,zitting bijeen ter behandeling van de volgende punten 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van den heer Mr. Dr. Charles Hubert Maria van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht, als lid der arbritage- commissie Vredepeel in de vacature door het overlijden van den heer van Beurden. 2. Verzoek van het Bestuur der Bijzondere School te Castenray om beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor vergoeding der gemaakte kosten ad f 88.70 wegens vernieuwing schoorsteenen en f 100.— wegens aanbrengen van een muur aan de overdekte speelplaats. B. en W. stellen voor, voor wat betreft den muur, de gevraagde medewerking te verleenen en voor de schoorsteenen afwijzend te be schikken, zijnde dit naar hun oordeel kosten van Instandhouding, die ten laste komen van het Schoolbestuur. 3. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Noord-Lim burg, gevestigd te Venlo, om beschik baarstelling van een subsidie van één cent per inwoner. B. en W. stellen voor de gevraag de subsidie voor het jaar 1939 te verleenen. 4. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het ambtenarenreglement voor de gemeente Venray. Deze wijziging betreft enkel eene redactieverandering en wijziging van een tijdvak noodig geworden in ver band met gewijzigde Dienstplicht- voorschriften. 5. Voorstel van B. en W. om stemdistrict IV (Oirlo) voor de ver kiezing van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeente raad te verdeelen in twee districten n.l. stemdistrict IV (Oirlo) en IVa (Castenray) en dan mede een klein gedeelte van stemdistrict V over te brengen naar IVa. Als stemlokaal aan te wijzen het Patronaat te Castenray, voor stem district IVa. B. en W. stellen voor de indeeling der stemdistrlcten IV en IVa te doen samenvallen met de parochiale in deeling. Voorstel van B en W. tot ver laging van de gemeentewoning Heide L 53a van f 300.op f 250.per jaar iDgaande 1 Januari 1939. 7. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen, zooals gebruikelijk tot het doen der gewone verkoopingen van hakhout, turfslijk enz. en ver pachting van de vervallen pachten. 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het bedrag dat in 1939 per leerling voor de bijzondere scholen wordt beschikbaar gesteld ter bestrij ding der kosten bedoeld in art. 55 bis der L.O. wet 1920, resp. op f 6.22 voor de lagere scholen en f 15.— voor de U.L.O. school 9. Voorstel van B. en W. om hen de bevoegdheid te geven art 141 der Algemeene Politieverordening en art. 5 der Bioscoopverordening ook we derom voor 1939 buiten werking te stellen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de hef fing van opcenten op de Personeele Belasting. 11. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefonds belasting. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing van straatbelasting in de gemeente Venray. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening tot heffing eener precarlobelasUng in de gemeente Venray. 14. Behandeling en vaststelling der

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1