Krakelingen. Buitenland. Provinciaal Nieuws KERSTKAARTEN Wat is er aan de hand vroeg hij verlegen. Och man, zuchtte de vrouw: Alles ging vandaag verkeerd, ik viel van een trapje en brak een Chineesche vaas, dan heeft de meid me opgezegd en nu tenslotte komt ge nog dronken thuis Hoe een schooljongen over de film denkt. Vervolgens kwam een schooljon gen van vijftien jaar voor de micro foon. Hij hield van cowboy-films, maar die „liefdesrommel" bedierf 't altijd weer. Hij bewondert de sportieve kerels, maar vindt ze slappelingen als ze in de armen van een meisje zinken. Neen, dan ziet hij liever de films, die hem op school worden vertoond, maar dan ook alleen op school. In den bioscoop zouden dezelfde films hem vervelen, omdat zij in hun heelen opzet en uitwerking te veel aan de school en het lessen leeren herinneren. Wel geniet hij altijd van een schoolfllm, die geromantiseerd zijn b.v. „De levensgeschiedenis van een speld", over de fabricatie van spel den, maar van de ontwikkeling van een kuiken in een ei moet hij niets hebben. (Een ernstig punt van over weging voor de makers van school- films), want het gaat bij dezen niet zoozeer om een voorkeur voor tech niek en een afkeer voor natuurweten schappen, maar zijn bezwaar richt zich kennelijk tegen den vorm.) Toen stelde de interviewer hemde vraag: Wat denk je van den invloed van den bioscoop op het gedrag van de jongens De film werkt geweldig op je verbeelding, vind ik en w|j probeeren altijd de helden na te doen. Daarom zit er in cowboy-films niet veel kwaad. Maar met den invloed van die rare liefdesgeschiedenissen is 't anders... en hier zweeg David Bos- well. 4. Rondom den tollenaar. Op het Brabantsche platteland en niet alleen daar, behoort het vraag stuk van het achter in de kerk blij ven staan tot de traditioneele bran dende kwesties van het interne parochiale leven. De zaak is, naar men weet, deze, dat, terwijl er tijdens de Zondagsche heilige Missen vóór in de kerk en in de zijbeuken plaats in overvloed is, een bepaalde categorie kerkgan gers er de voorkeur aan geeft, om dicht opeengehoopt achter in het kerkgebouw te blijven staar, Nu is deze slechte gewoonte velen dorpsgeestelijken om meer dan één reden terecht een doorn in het oog. Het schijnen de laatste tijden in toenemende mate de jonge boeren te zijn, die zich aan het euvel be zondigen, Een schrijver in het weekblad van den Noord-Brabantschen Christel. Boerenbond vertelt van ervaringen, toen een groepje jonge boeren op het verschijnsel werd attent gemaakt. Daar is ook wel eens persoon lijk over gepraat, zooals ge dat kunt doen met een klein gröepke. Eu in een van die gevallen gebeurde het, dat eenigen van het gezelschap dit aannemelijk probeerden te maken, uit de parabel van den Farizeër en den Tollenaar. De Tollenaar bleef achter in den Tempel staan en bad in alle nederigheid zijn eenvoudig gebed: Heer, wees mij, armen zondaar, ge nadig. En hij ging, volgens Christus eigen getuigenis, gerechtvaardigd naar huis, in tegenstelling met den praalhans van den zelfvoldanen Fa rizeër. De schrijver laat hierop dan vol gen, dat deze zelfverdediging der jongelui maar voor de grap bedoeld was. Het zal wel zoo geweest zijn, maar uit het schrijven van een an deren inzender, in een volgend num mer van het Brabantsch boerenblad valt op te maken, dat het beroep- op den Tollenaar toch ook wel iu vollen ernst wordt gedaan. En ten bewijze daarvan citeeren we hier het versje, dat, naar de laatstbedoelde schrijver mededeelt, reeds eenige jaren laDg achter in de parochiekerk van den H. Willi- brordus te Teteringen aan den man- nenkant goed zichtbaar haogt en dat niet zonder succes het beroep op den Tollenaar. Dat staan achter in de kerk is goed beschouwd geen soort van werk. Zoo iemand achter bij 'n pilaar Is dèitrom nog geen Tollenaar. De Tollenaar uit Christus tijd Stond toch daarachter niet altijd Slechts ééns en uit... boetvaardig heid Wie dus godvruchtig mis wil hooren neem' in een bank plaats, meer naar voren Wij willen niet tot plagiaat op wekken en dus niet den raad geven dit inderdaad zeer wel geslaagde rijmpje overal dóAr te doen ophan gen, waar velen „te wijd naar achter in de kerk" blijven staan. Maar met den zin van deze geluidlooze poë tische oratie zal allicht deze of gene dorpsherder, bij zijn pogingen om het minder prijzenswaardige gebruik te bestrijden, voordeel kunnen doen. De zaak heeft nog een kant. De eerstgenoemde schrijver in het Weekblad vestigde er de aandacht op, „Het is ongelukkig genoeg" zegt h|j „dat er door gebrek aan plaats in sommige kerken eenvou dig niet kan gezorgd worden voor zit- en knielbanken voor iedereen. (Onder de Zondagsmissen). Zoo kan het gebeuren, dat meerdere boeren jongens op de plavuizen moeten blijven staan en bij de voornaamste deelen der heilige Mis op hun teschneuzik (zakdoek) knielen. Maar daarmee is niet gezegd, dat de plavuizen, waarop dit gebeurt, krek achter in de kerk moeten lig gen. GEESTELIJKE MALAISE IN DUITSCHLAND. Betrouwbare inlichtingen, die de diplomatieke correspondent van de Manchester Guardian heeft ontvan gen, wijzen op den groei van een geestelijke malaise in Duitschland, naast de reeds bestaande stoffelijke* Hitiers triomf in Midden-Europa heeft weinig indruk gemaakt op het Duitsche volk en heeft zijn gezag niet merkbaar verhoogd. De progroms hebben diep In de ziel van het volk gevreten en hebben de moreele basis van het regime ernstig, misschien onherstelbaar aan getast. De genoemde correspondent geeft drie motieven voor de progroms, het eerste was: uitdrukking te geven aan de ware gevoelens van de nazi leiders, Hitler in de eerste plaats tegenover de Joden; het tweede was de onteigening van Joodsch eigen dom ten behoeve van de bewapening; het derde was een indrukwekkende waarschuwing; het derde was een indrukwekkende waarschuwing te richten tot alle opposities in het land, de katholieken, de confessio- neele kerk, de ontevreden aristocra ten, die allen tezamen nu worden gekenschetst als „witte Joden". Als een waarschuwing voor de katholieken zijn de progroms zeer afschrikwekkend, omdat alle voor bereidingen voor een nazi-aanval op de katholieken en hun eigendommen die van de kerk ook, gereed zijn en in Oostenrijk reeds een begin van uitvoering schijnen te vinden. Het aanvalsignaal kan elk oogen- blik worden verwacht. De katholieken behoeven indivi dueel niet dezelfde ongenadige be handeling te verwachten, die de Jo den hebben gekregen. Het doel is onteigening van de katholieke kerk in Duitschland en de vernietiging van haar organisatie, Het regime verlangt, dat deze kerk zich daarin zal schikken en de progroms hebben moeten dienen om aan de katholieken te leeren, wat zij kunnen verwachten, indien z|j niet goedschiks toegeven In het algemeen beweert deze correspondent, komen de gemoederen in Duitschland steeds heviger in verzet tegen het nazi-bestuur, maar fysiek verzet blijft onmogelijk. Als het werd beproefd, zou men zoo goed als zeker een bloedbad op groote schaal kr|jgen. De moreele tegenzin, welken het bewind heeft gewekt in ruimen kring, is voor de leiders geen geheim. Zij hebben de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen. Een groot aantal legeroffi cieren is de laatste weken gevangen genomen. Ook personen uit de aris tocratische kringen van het land z|jn gearresteerd. Alles wat „conserva tief" kan heeten in Duitschland. moet worden uitgeroeid. Vooral in Oostenrijk zijn groote aantallen katholieken van hun vrij heid beroofd. Daar zijn ook vele terechtstellingen gehouden en onder de slachtoffers waren ontevreden nazi's. De dictatuur wordt ongerus ter, naarmate de malaise stijgt en heeft, als steeds onder deze omstan digheden, besloten de komst van het volgend internationaal avontuur, dat nationale afleiding moet geven, te verhaasten. Dat zal, naar uit de symptomen kan worden voorspeld, gericht z|jn op een Poolsche amputatie, de af scheiding van een Poolsch Oekraine. De correspondent meent, dat Duitschland aldus een dubbele crisis tegemoet gaat, een binnenlandsche zoowel als een buitenlandsche. H|j zegt, dat dit de opvatting is in Ber lijn, in Londen en in vrijwel alle Europeesche hoofdsteden. HET BESCHERMENDE WATER. Tk zou over eeD paar honderd jaar nog graag eens op de wereld terugkomen als deze dan ten minste nog bestaat om te zien, hoe de menschelijke krankzinnigheid zich uitende in oorlogsvoorbereiding en anderzijds in technische afweer- methoden van de gevolgen zich heeft ontwikkeld, Als men toch al die propaganda voor gasmaskers en dergelijke grie zeligheden aanschouwt en aanhoort, dan vraagt men zich af: Waar moet dat op uitloopen De nieuwste manier van dekking zoeken scb|jnt het duiken in het water te zijn. Jn Zwitserland worden proeven genomen met het opbergen van oorlogsmateriaal en levensmiddelen, 20—40 Meter diep onder water. In tanks. De proeven heeten een be vredigend resultaat te hebben; bom men uit vliegtuigen konden detanks niet vernielen. In Frankrijk worden reeds sedert lang proeven genomen met een speciaal zwempak, dat niet duur is circa f 100 en waarmee men uren lang op den bodem van een water kan vertoeven. Lucht kr|jgt men uit een kleine flesch zuurstof, welke op de borst wordt meegedra gen. Iets voor ons waterlandje. Als de sirenes het naderen van vijandelijke vliegtuigen melden, dan trekken we ons zwempak aan en we gaan de visschen gezelschap houden op den bodem van het kanaal. Niemand kan het je dan meer kwalijk nemen, als je „een poos onderwater" bent geweest. Als U mij vraagt... (Fosforzuur is niet duur.) Er komen in ons land- en tuin bouwbedrijf allerlei en steeds meer problemen voor, waarover we nog lang niet uitgestudeerd zijn. Proble men, waaraan we vroeger niet dach ten. Die de opbrengsten van onze bedrijven raken. En daar zijn weer erg gevoelig voor. Dat is nogal logisch, want het geldt ons bestaan. Een van deze is het fostorzuur- probleem of misschien zijn het wel problemen. In elk geval is het goed om het fosforzuurvraagstuk, zoo goed we dat kunnen, nader te be- studeeren. Meende men voor eenige jaren en sommigen meenen het nu ook nog wel, dat men gerust zoo nu en dan de fosforzuurbemesting kon verwaarloozen, thans houdt men er over het algemeen wel rekening mede, dat dit niet anders kan gaan dan ten koste van het bodemkapitaal, waarvoor het een schadelijke ader lating zal beteeken en. Bovendien zal de oogst, zij het dan niet steeds de eerst volgende, vermin deren. Waarschijnlijk steunde die oude opvatting op het feit, dat een fosfor- zuur-tekort zich niet zoo duidelijk aan het uiterlijk der gewassen af- teekent als bij een kaligebrek of ster ker bij een stikstoftekort te zien is. Toch is voldoende fosforzuur beslist noodig, vooral voor de vorming van eiwitten, die zich b.v. in de zaden ophopen. Een weglaten van de fosforzuur bemesting heeft meestal funeste ge volgen. Want heusch, de beschikbare hoe veelheid in onze Nederlandsche cul tuurbodem laat het over het alge meen niet toe op fosforzuur te spa ren. En och, duur is fosforzuur niet. Oordeelkundig gegeven (men kan alles overdrijven en dat is verkeerd) loont een goede fosforzuurbemesting zich in kwantiteit of in kwaliteit van het gewas of in beide. Als U mij vraagt, wat men moet geven, dan zou ik zeggen, hebt ge grond waarvan de kalktoestand in orde is (en zulke gronden z|jn er ge lukkig nog genoeg), gebruik dan super. Die is per pet. goedkoop en onze Nederlandsche fabrikanten zor gen er voor dat er een prima pro duct geleverd wordt. Superfosfaat met hoog gehalte is per pet. het goedkoopst! Is de kalktoestand niet prima in orde, dan is m.i. slakken- meel de aangewezen fosforzuur- meststof. Een bewogen jaareinde. Drijft Europa tóch naar den oorlog Het gaat niet goed in Europa, nergens trouwens. In Italië duurt de volksaanhitsing voort. De pers formu leert er van dag tot dag scherper de eischen inzake Corsica. Tunis, medezeggenschap over de exploitatie van het Suez-kanaal en het bezit vaa Dziboeti en daarmee van den geheelen Abessijnschen spoorweg. Hier wordt een opwinding gewekt, welke naar men vreezen kan straks niet meer te stuiten zal z|jn zonder oorlog of volledige capitulatie van de tegenpartij. En de Fransche regeering heeft in de laatste dagen tot tweemaal toe met grooten nadruk verzekerd, dat er van capitulatie geen sprake zal zijn, maar dat Frank rijk vechten zal, al ging het om een duim grond breeds. Behalve de Italiaansch-Fransche verhouding, verslechtert ook de En- gelsch-Duitsche verhouding op angst wekkend regelmatige w|jze. De Britsche financieele kracht. Zelfs een vredelievend man als Chamberlain schijnt zijn geloof aan de mogelijkheid van een vreedzame samenwerking met Duitschland te voelen wankelen. Tijdens een noen maal ter eere van Lord Bicester, den vroegeren bankier Hugh Smit, die zitting heeft gekregen door z|jn ver heffing in den adelstand in het hoo- gerhuis, zeide o.m.; „Wij mogen 'aannemen, dat, wan neer de Duitsche staatslieden ik wil niet zeggen het Duitsche voik nadenken over de mogelijke conse quenties van een conflict, wanneer er ooit een conflict mocht ontstaan tusschen onze beide landen, z|j niet alleen denken aan onze bewapening, maar ook aan onze groote finan cieele hulpbronnen, die in een oorlog van langen duur wel eens een beslis sende factor zouden kunnen bl|jken te z|jn." Zijn redevoering besluitende, zeide de premier, dat de city van Londen een der grootste hulpbronnen des lands vormt, welke hun gewicht ook in het buitenland doen gevoelen. Het is wel opmerkelijk, dat Cham berlain deze woorden sprak, onmid dellijk na het bezoek van den direc teur van de Rijksbank, Dr. Schacht, die naar wordt vernomen En- gelsche credieten kwam vragen in ruil voor een klein beetje goedwil lendheid jegens de Duitsche Joden, en na het bezoek ook van Hitler's vertrouweling, kapitein Weidemann, aan Londen, waar hij de Duitsche eischen inzake koloniën zou hebben geformuleerd. De Duce op Sardinië Zondag j.l. is Mussolini op Sar dinië geweest, het Italiaaansche Mid- dellandsche Zee-eiland, dat onmid- del|jk naast Corsica ligt. Hij is er op oorverdoovende wijze begroet en verrichtteer de „inwijding" van de nieuwe stad Oarbonia, welke in het nieuwe steenkolendistrict aldaar is gebouwd. De Duce hield er een rede voering, waarin echter tegen de al* gemeene verwachting in, niet over de buitenlandsche politiek werd ge rept. De Italiaansche „Tribuna" wjjst erop, dat de inwijding van de nieuwe stad, gesticht een jaar nadat met de exploitatie van het kolenbekken in die streek een aanvang werd ge maakt, een verheven bevestiging be- teekent van den arbeid der Italianen en van hun geloof in den str|jd voor autarkie. Dit resultaat, dat te dan ken is aan de door den Duce sedert den dag van de sancties bevolen mo bilisatie van de geesten en ener- giën, wijst erop, welke wonderen Italië zou kunnen vertoonen, indien zich tegen dit land en de daarmee bevriende volken een kring zou yormen van onrechtvaardige en lage hegemoniën. Wellicht, aldus de Tribuna, is het geen toeval, dat deze nieuwe kolen- rijkdom is ontstaan in een krrjgs- vaardlg land als Sardinië, dit formi dabele bolwerk van Italië in de Middellandsche Zee. De waarheid van Mussolini. BlgkeDS een beschikking van den fascistischen partijsecretaris, minis ter Starace, mogen de Italiaansche fascisten geen lid meer zijn van de ItaliaanschFransche oudstrijders- vereenigingen noch van de Italiaansch Fransche parlementaire groep. Deze beide vereenigingen werden kort voor de overeenkomst tusschen Laval en Mussolini van 1935 op gericht. De „Giornale dTtalia" wijst erop, dat de verordening van den partij secretaris oprechte en groote vreugde bereidt. De fascisten voelen zich ge lukkiger naarmate de posities opge helderd worden, de waarheid van heden onder de oogen zien, de heldere en sterke waarheid van Mussolini, die Italië bezielt en leidt. VENRAY, 24 Dec. 1938 Poging tot diefstal met geweld pleging te Meerlo. De daders naar Roermond gebracht. In den avond van Woensdag op Donderdag verschaften een 3-tal per sonen zich omstreeks elf uur toe gang tot de woning van den bakker H. te Meerlo, vermoedelijk met het doel een en ander wat van hun gading was, mede te nemen. Onverwachts kwam echter omstreeks dien tijd een zoon des huizes thuis, die toen het licht aan v/as een 3-tal personen in de bakkerij zag staan. Voordat hij echter wist, wie het waren, werd hij aangevallen en ofschoon hij zich ver dedigde, bewusteloos geslagen. Daar op kozen de dieven het hazenpad. Ofschoon hij wel een signalement van de daders kon geven, tastte men aanvankelijk in het duister. Signa lementen werden alom verspreid en dank z|j een toevallige omstandig heid (het rijden zonder achterlicht in denzelfden nacht, was de gemeente politie van Venray al spoedig op het spoor van de vermoedelijke daders. In samenwerking met de rijksveld wachter van Meerlo, den Majoor der Rijks veld v/acht te Blerick de ge meentepolitie van Meerlo, werd het onderzoek Zaterdag met kracht voort gezet en een drietal verdachten een 21-jarige M. M. H., de 23-jarige M. H. J. en de 21-jarige F. L. W. v. d. G. allen te Venray aangehouden en alhier ingesloten. Na een uitgebreid verhoor legden allen een volledige bekentenis af. Z|j z|jn naar Roermond overge bracht. LUXOR-THE ATER Dc ontbladerde roos. Het leven van een heilige verteld. Zeer kort saamgevat verhaalt ons deze film, hoe een meisje aan een kleinen jongen het leven van de H. Theresia van Lisieux vertelt. Doch rond deze geschiedenis van een heilige is een grooter opgezet verhaal geweven en dit laat ons kennis maken met een jong, hard werkend naaistertje in Par|js. Een jongeman, op wien z|j een invloed ten goede uitoefende, bezorgt haar een betrekking b|j een rijke familie. Er breekt nu een gelukkige tijd aan voor Marie-Therese. In het huis sluit z|j innige vriendschap met den klei nen Jean, het achtjarig zoontje van mevrouw. Het kind hecht zich bij zonder aan haar. Zij houdt zich ook veel met hem bezig, vertelt hem mooie verhalen, o.a. de levensge schiedenis van de heilige Theresia van Lisieux, van haar lijden, hoe zrj als kind door een glimlach van de H. Maagd van een ernstige ziekte genezen werd en hoe verder haar leven van opoffering zich ontwik kelde. Dit verhaal maakt op Jean een diepen indruk. Onder het personeel is echter een kamermeisje, dat ja- loersch óp haar is en een gefingeer de diefstal op touw zet, waardoor de verdenking op Marie-Therese valt. Zij vertrekt, maar de kleine jongen is zeer gehecht aan haar en gaat haar geheel alleen zoeken in het groote Par|js. H|j valt in handen van misdadi gers en weet pas, na voor een kind ondragelijke avonturen thuis terug te keeren, waar h|j een zenuwcrisis doormaakt. H|j roept steeds om Marie-Therese en verwart in zijn Ijlkoortsen de Heilige Theresia met z|jn liefste vriendin. Zijn moeder roept ten einde raad Marie-Therese aan het ziekbed van Jean. Zij aar zelt geen moment en verlaat het bedje van haar vriendje niet. Dagen en nachten waakt zij en smaakt de voldoening, het ventje door de crisis heen te helpen, totdat hij beter is. Uit dankbaarheid ondernemen z|j beiden een bedevaart naar Lisieux. Door het geheel is nog op uiterst fijngevoelige en kunstzinnige wijze de geschiedenis van de H. Theresia haar jeugd, leven en sterven ge vlochten en het leven van het bur germeisje. Deze film verdient zeer zeker aller aandacht. Als tweede hoofdfilm draait Ramon Novaro in „Getemd door een Sheik." De dochter van den kurkentrekker koning Samuel Murdoch, Phyllis, is geen jonge dame om zonder hand schoenen aan te pakken en ze heeft er haar zinnen op gezet om in Ara ble een volbloed renpaard te koopen en dit paard in een race te laten loopen tegen een der dieren uit den renstal van Byington. Phyllis is met haar vader, haar tante en nichtje in Tamared aange komen en vinden in het kamp van Sheik Ahmed een prachtig paard. In den romantischen woest|jm»sr.ht doet plotseling een rooversbende een aanval op de karavaan. Phyllus vlucht, gevolgd door Ahmed, die zich vermomt en onder den schuil naam van Allusa Ali, het meisje een les zal geven. Zij weet niet, dat zoowel de aanval, als het bandietenkamp z|jn opgeno men in Ahmed's plannen en als de jonge Sheik in het kamp der roovers arriveert, doet h|j 't voorkomen, alsof de toestand zeer ernstig is. Tegen haar wil moet z|j deze co- medie goed vinden en op plechtige wijze worden z|j in het huwelijk verbonden. Na haar huwelijk hoort z|j, dat hij niet Allusa Ali, doch Sheik Ali zelf is. En nog meer, als zij ver neemt, dat Ahmed eigenlijk een Diet- Arabische graaf de Cordoba is, die slechts af en toe, voor z'n genoegen z|jn woestrjnbezittingen opzoekt. Samuel Murdock, die eerst hevig moppert, moet er zich tenslotte bij neerleggen, dat het nieuwe bruids paar, na zooveel avonturen, eindelijk eens gelegenheid kr|jgt tot een on gestoorde rust. Vergadering Werklieden- vereeniging Venray* Maandag hield de R. K. Werk- liedenvereeniging een algemeene le denvergadering. Nadat de Voorzitter Odenhoven met den Christelijken groet geopend had, sprak hij een woord van welkom tot de aanwezigen, die de felle koude voor deze vergadering hadden ge trotseerd, waarin h|j de vergadering voorstelde gezamenlijk een Onze Va der en Wees gegroet te bidden voor de zielerust. van het deze week be graven mede-lid Henri Cuppen. De notulen der vorige vergadering werden met een kleine wijziging goedgekeurd, waarna de Voorzitter op de gewensehtheid wees tot deel name aan een cursus der Landbouw- hnishoudschool door de dochters der leden, waar deze veel kundigheden kunnen aanleeren, die op haar beurt zooveel bijdragen tot het welvaren der huishouding. Hierna gaf de Voorzitter een ver slag over de Centrale Raadsverga dering te Heerlen, welke meer de geheele organisatie omvat, dan het volgende agenda-punt: de melkprijs- verhooging in Venray. Er werden hierover bittere klach ten geuit. De pr|js is hooger dan elders. Er werd gevraagd of dit soms een aparte glans was van de Parel der Peel. De juistheid der in Peel en Maas gestaan hebbende adver tentie, dat de melkslijters met steun der Stoomzuivelfabrieken den liter- prijs verhoogd hadden, werd nogal betwijfeld. Het was den leden bekend, dat meerdere boeren gaarne hun melk zouden verkoopen tegen 7 cent de liter, een prijs waar zij nu niet aan kwamen. Ook hadden meerdere le den van de boeren gehoord, dat zij niet konden begrijpen, dat de fabrie ken mee gedaan hadden aan deze prijsverhooging, welke de leden ten zeerste betreurden waar het hier betreft een volksvoedsel, voor vrouw en kinderen. Het bestuur deelt mede, dat zij aan de melkverkoopers en zuivelfabrie ken een schrijven heeft gericht over deze prijsverhooging, waarna zij met dè.t -bestuur een bespreking gehad hebben, die echter geen resultaat opleverde, daar aan den gestelden prijs werd vastgehouden. Van de melkslijters was geen antwoord in gekomen. Intusschen zit men hier met den hoogen prijs. In tal van bladen leest men van stijgende melk productie, men weet er geen raad mee. Onze boter levert nog steeds verlies op in het buitenland. Elders bespreekt men de mogelijkheid en wenschelijkheid om melk te verschaf fen aan schoolkinderen en boter aan de militairen, wel een bew|js van overvloed. En hier gaat de pr|js om hoog, niettegenstaande de geheelen zomer reeds den win terpr|js der melk betaald is. Verschillende maatregelen der be koming van goedkoopere melk wer den besproken, die echter niet alle practisch bleken. Een voorgestelde motie van protest tegen den melk prijs van 10 cent per liter, werd spontaan door allen gesteund en het bestuur werd gemachtigd om alle middelen aan te wenden ter berei king van een lageren pr|js. Hierna hield de Weleerw. Heer Ka pelaan Wijngaarden een mooie uit eenzetting der alom op den voor grond tredende gedachte eener nieuwe Gemeenschap. Spreker toonde aan dat hetgeen tot nu toe op sociaal gebied verricht was, moest beschouwd worden al het Ijzeren geraamte, dat nu moest worden aangevuld met de gedachte der nieuwe gemeenschap, waardoor men gaat meeleven met allen. De Voorzitter dankt Z.Eerw. voor zijn mooie rede en hoopt in dit sei. zoen nog meerdere lessen van Kap. Wijngaarden te hooren, vooral om dat deze lessen meer sociaal zijn dan de ontwikkelingsavonden, die vroe ger ook meer in deze richting ge geven werden. Om Gods zegen over de nieuwe gemeenschap af te bidden zal binnenkort een H. Mis worden opgedragen, zooals elders reeds ge schied is. H|j hoopt, dat alle leden daarbij tegenwoordig zullen z|jn. De juiste dag en uur zullen in Peel en Maas worden bekend gemaakt. In 't laatst van Januari zal de tooneelavond gegeven worden en zal „Genadebrood" worden opgevoerd, een tooneelwerk naar den modernen toestand in de arbeiderswereld. Een blijspel zal 't slot vormen van deze veelbelovende avond. Met het verkoopen van donateurs- kaarten zal binnenkort een aanvang gemaakt worden. Gaarne bevelen wij deze aan. Ook zal het bestuur alle pogingen aanwenden den B-steun nog voorde Kerstdagen te doen uitkeeren. Hierna sluiting. Mooie sorteering FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Jonge Boeren Ysselsteyn. In zaal Janssen vergaderde de Jonge boeren, op welke vergadering ook de oudere boeren uitgenoodigd werden. De opkomst mocht bijzonder goed genoemd worden. Na 'n kort openingswoord door den voorzitter verkreeg de heer Dinss het woord om een inleiding te hou den over het onderwerp: De toestand van den landbouw en de vooruitzich ten. Spreker schetste uitvoerig de minder rooskleurige toestand van den landbouw vooral tengevolge van den achteruitgang van den export. Wat de vooruitzichten betreft, be lichtte spreker 'n viertal punten, waarvan die afhankelijk zrjn, n.l. prijzen der producten, pachten, nieuwe bedrijven en ontwikkeling en vorming van den boer zelf. Wat dit laatste punt betreft, wees spr. er op dat en vooral op het ge bied van onkruidbestrijding, grond verbetering enz. nog heel wat te doen valt. Ook het punt emigratie naar Zuid-Amerika werd nog even aange roerd. Na 'n dankwoord van den voorzitter volgde sluiting met gebed. R. K* Staatspartij. Onmiddellijk na bovenstaande ver gadering werd nog een tweede ge houden, waarin als spreker optrad Pater Ruijter uit Helden-Panningen en die ten doel had: de oprichting van een afdeeling der R. K. Staats partij. Het zichtbaar resultaat van deze bezielende en tevens geestige toespraak van den eerw. Pater be stond hierin, dat zich onmiddellijk een 70:tal leden opgaven. Ondanks het late uur werd ook nog 'n be stuur gekozen. Dit zal bestaan uit de heeren Mart. Wismans, H. Jen- niskens, L. Nijssen, G. Winnen en G. Vermeulen. Als voorzitter werd ge kozen de heer Mart. Wismans, ter wijl G. Vermeulen de functie van se cretaris zal waarnemen. WOLKENKRABBER TE MAASHEES. Te Maashees wordt voor rekening van de Firma J. P. Havens, graan handelaars te Vierlingsbeek, een silo gebouwd, welke nagenoeg vol tooid is. Het werk staat onder lei ding van den heer J. D. Postma, architect te Deventer en wordt uit gevoerd door de aannemersfirma Knols te Maastricht. Het gebouw, dat een oppervlakte heeft van 22.5 bij 11.5 Meter, heeft de respectabele hoogte van 40 Meter en kan ruim 2600 ton graan bevat ten. Zeventien als ronde kokers ge bouwde silo's met een middellijn van 3.5 meter en 19 meter hoog, plus 10 kleinere, welke tusschen deze kokers z|jn uitgespaard, kunnen deze 2.600.000 kilo graan bergen, terwijl onder en boven deze silo's de laad- en losruimten liggen. Geheel in het midden van het gebouw is een elevator opgesteld, welke het uit de schepen aangevoer de, door middel van een 40 P.K.. motor opgezogen graan, naar be hoefte naar de diverse silo's over brengt. De machiaeriën, welke geleverd en geplaatst zijn door de firma Pöeth te Tegelen, hebben tezamen een capaciteit van 10 ton per uur. Het geheele gebouw rust op 74 palen, waarop 27 kolommen rusten, waarvan wel zeer bijzonder is, dat 10 van deze kolommen, die slechts een middellijn van 75 centimeter hebben* en achtkantig zijn, elk een gewicht van 280 ton kunnen dragen. Verwerkt werden o.m. pl.m 1200 kub. Meter beton en pl.m. 100.000 kg. betonijzer. Vergadering Gemeenteraad Maashees-Overloon. Donderdag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting b|jeen. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. De jaarrekening van den Keurings dienst voor Waren te Nijmegen werd goedgekeurd. De begrooting voor deze gemeente is f 189.05. Goedgekeurd werd het Raadsbe sluit tot verkoop van gemeentegrond aan Wed. J. Henckens te Overloon. Een kleine aanmerking werd ge maakt op het Reglement van Orde voor Raadsvergaderingen. Deze wij ziging zal worden aangebracht. Goedgekeurd werd de wijziging rente voor de met ryksvoorschot gebouwde boerderijen. Een aanmerking op de begrooting 1939 betrof een administratieve wij ziging. Vanaf 1 October zal de steun aan B-boeren in natura geschieden. Goedgekeurd is de renteverlaging van de met r|jksvoorschot gebouw de boerderijen. De Voorzitter deelt mede, dat door deze verlaging de betrokkenen ruim f 100.per jaar minder op brengen. Aangaan kasgeldleening. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de kasgeldleening, groot f 22.000 wederom met 3 maanden te verlengen. Wijziging begrooting 1938. B. en W. worden gemachtigd een kleine wijziging aan te brengen. Wijziging Verordening Legeshef fing der Bouwverordening. Op voorstel van B.. en W. wordt deze als volgt gewijzigdminimum f 2.50 plus f 0.50 voor administra tiekosten. De heer Bonants vraagt, of het wel wenschelijk is aangesloten te blijven bij het Woning- en Welstands toezicht, aangezien men nu niet meer kan bouwen zoo men wil. De Voorzitter besprak hiervan de vooraeelen en adviseerde hierbij aan gesloten te blijven. Wordt goedgevonden. Wijziging Ambtenaren-reglement. De Secretaris leest deze wijziging voor en betreft uitsluitend verlen ging van diensttijd voor militairen. Wordt goedgekeurd. B. en W. worden door den Raad gemachtigd de verkoopingen en ver huringen in 1939 te houden.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 6