Kerstmis. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter „Vrede op Aarde." Buitenland. Binnenland. „MIJNMMDÏJES" De Kerstengelkens op FLORES Nu de vorst is ingetreden. Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 December 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 52 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bg contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter De Kerstboodschap „Vrede op Aarde" klinkt als een hoon jegens het christendom en als een bespotting van de huidige wereldorde, 't Is nog maar wei nige jaren geleden, dat men bij elke Kerstviering van veie zijden smalend hoorde vragen „Heb ben negentien eeuwen christen dom ons dichter bij den vrede gebracht?" Thans is deze vraag verstorven op de lippen van hen, die haar stelden. Want men ervaart aan de feiten van den dag, hoe valsch ze was. De wereld sméékt op het oogenbiik om christendom allen althans, die worden vervolgd of beseffen, dat ze straks vervolgd zullen worden, 's Werelds onheil is gewekt door een tekort aan christendom de heidensche in stincten hebben zich aan de boeien van God's wetten der liefde ontworsteld Christus, Die zeide, dat Hij niel wenschte te regeeren door het zwaard, is opzijde gedrongen door den mensch, die zich verbeeldt, dat het zwaard toch maar machtiger is dan de liefde. Negentien eeuwen christendom hadden den Vrede kunnen bren gen, één jaar, één moment zelfs van algemeene toegankelijk heid voor de Kerstboodschap, ware er voldoende voor geweest. Maar de wereld heeft zulk mo ment nog nimmer gesteld Ware er maar christendom in de wereld, d.i. échte, waarachtige liefde, voortkomende uit het be sef, dat wij voor Hem, Die ons schiep, allen gelijk zijn als Zijn schepselen en slechts kunnen worden onderscheiden door Zijn genade. Dan zou er Vrede zijn. Als er oprecht en beleefd christendom zou zijn geweest in Duitschiand, in Spanje, in China, in Japan dan zouden thans de jammerklachten niet weer klinken van vervolgden en mis handelden, er zou geen doods- gereutel zijn op de slagvelden, er zouden geen moordbommen vallen op beangste vrouwen en kinderen, maar de wereld zou ontroerd luisteren naar het blij geklingel der Kerstklokken en in vrede optrekken naar de Ker ken om er God te danken voor de weidaad van van Zijn Woord, waaruit de liefde groeide. Er zijn vele eeuwen lang vol keren geweest, welke „christelijk" werden genaamd. Maar beteeken- de het christen-zijn van mil- lioenen veel méér dan het lid maatschap van een vereeniging, waarvoor men min of meer regel matig z'n contributie betaalt om er de gezellige avondjes van te mogen bijwonen en er andere voordcelen van te genieten Wanneer het christen-zijn der volkeren méér was geweest dan het zich beplakken met 'n etiket, dat een zekeren graad van we- reldsche beschaving beduidt, dan had de christelijke leer de levens- practijk van die volkeren in al haar uitingen moeten doordrin gen, m.a.w. Jan had er ook een christelijke staatkunde, en énkel christelijke staatkunde, moeten zijn. Let wel, ik voer hier geen propaganda voor de kerkelijken grondslag te voeren politiek, een algemeen volksstreven naar toepassing van de christelijke be ginselen in de staatkunde, zou politiek op kerkelijke grondslag volmaakt overbodig maken. Juist omdat men altijd heeft geleefd, alsof Christendom naast staatkunde iets aparts zou zijn, déérom is er thans geen vrede in de wereld, althans in haar tijdelijkheid, maar de wereld be hoort in werkelijkheid aan Hem, Die haar geschapen heeft. Het menscheiijk bestuur over de Schepping, mag enkel in Zijnen Naam worden gevoerd. Maar Zijn naam is systematisch uitgesloten, wanneer de regeerders de wereld trachtten te ordenen. De Volkenbond is kapot, door dat hij wilde herscheppen zonder God. Uitgezonderd één keer, toen de plenaire zitting onder het pre sidium van De Valera, Ierland's minister-president stond en de Volkenbond reeds in staat van ontbinding was getreden is God's naam in Genève nooit genoemd in het besef, dat God's zegen voor het moeilijke werk van den wereldvrede wordt ver- eischt. Negentien eeuwen Christendom? Ware dat zóó geweest Trouwens, de Kerstboodschap was niet gericht op den onder- lingen menschenvrede. Zeker, deze zou een der te waardeeren gevolgen van den Vrede in God zijn geweest, wanneer allen dezen Vrede als een hun toegevallen genade hadden aanvaard. Maar de Kerstboodschap is in de eerste plaats een belofte van: Vrede in God Dezen kan de mensch bezitten, ook al stormen de woede, de nijd, de afgunst en de vervolging onder ons. De Vrede in God kan ons door geen menschenhar.d ontnomen worden; hij blijft in ons, al worden we nog zoo hard gebeukt door het zwaard. Den vrede in God hadden de martelaren, die door hun heiden sche vervolgers ten doode werden gepijnigd; in dezen Vrede glim lachten zij tegen hun beulen en waren ze triomfators tegenover hun vervolgers. Wat zOu het ons baten, wan neer vandaag-den-dag alle wape nen voor altijd werden versmol ten tot ploegen, wanneer er geen Vrede zou zijn ons hart? Dezen Vrede moeten we zoeken en door God's genade hopen te verwerver.. In de cel van een priester, die om geloofswiile gevangen zit en in de armste woonkamer van welken oprechten christen ook, is méér Vrede dan er zijn kan in gansch een Rijk, dat in men- schenwaan wordt gebouwd op den grondslag van duizend jaren, die tesamen minder beteeke- nen dan één ademgang God's in de eeuwigheid. Md. De Joodsche vluchtelingen. Aangenomen wordt, dat de bespre kingen van Dr. Schacht te Londen den weg hebben geëffend voor een eerste overleg der commissie voor het vluchtelingenvraagstuk met de Duitsche autoriteiten. Men verwacht binnenkort eene bijeenkomst der commissie met Duit sche gedelegeerden en Joodsche des kundigen te Berlijn. Het is niet uit gesloten, datGoering de bijeenkomst die midden-Januari zou kunnen worden -ehouden, zal presideeren. Te Londen meent men te weten, dat de finantieele deskundigen van de landeD, die vertegenwoordigd zijn in de presidentieele commissie van de vluchtelingenconferentie t.w Frankrjjk, Nederland, Brazilië, Ar- genië, de Vereenigde Staten en En geland te Londen bijeen zullen komen ter bespreking van de voorstellen, die Schacht ter gelegenheid van zijn bezoek aan Londen met betrekking tot het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen heeft gedaan. Dc Kersttijd in Duitschiand. Een katholieken progrom Zoowel te Rome als elders wordt een nieuwe ernstige aanval verwacht op de positie der katholieke kerk in Duitschiand. Te Berlijn zou het plan worden overwogen om tegen het einde van de volgende maand alle kloosters en klooster-instellingen te confiskeeren. In Londen zouden reeds voorzorgsmaatregelen worden getrof fen, om kloosterlingen, die Duitsch iand na de confiscatie zullen verlaten te kunnen herbergen. Gemeld wordt mede, dat de plan nen van Himmler om de kloosters te gebruiken als schoolgebouwen voor s. s., staatsscholen en musea, reeds gereed liggen. Wegens tekort aan arbeidskrach ten zullen priesters, monniken en kloosterbroeders onder de 58 jaar het Duitsche rijk niet mogen ver laten. Eenzelfde verbod geldt voor geestelijken onder de 65 jaar, die in den wereldoorlog officier waren, en voor geestelijken onder de 75 jaar, den wereldoorlog als officier van den generalen staf hebben meegemaakt. De confiscatie der kloosters zou der eerste stap zijn op den weg van een katholieken-progrom. HEVIGE GEVECHTEN IN PALESTINA. In Palestina dringende gematigde Arabieren zich naar voren, maar als reactie daarop verscherpen de on- verzoenlijken den strijd. Bij een demonstratie van trouw aan Engeland, waren 60.000 Ara bieren tesamen. Een der sjeiks hield een toespraak. Hij betreurde de aan slagen, verwoestingen en plunderin gen en zeide de soldaten te beschou wen als boodschappers van den vrede. De onverzoenlijken hielden daarna 10.000 in getal, een tegen'oetooging. Het kwam tot een zeer ernstig ge vecht tusschen een bende opstande lingen en Britsche troepen, welk gevecht drie uren heeft geduurd. De Arabieren moesten zich toen terugtrekken. Er werden 60 opstan delingen gedood, terwijl aan Engel- sche zijde twee gewonden zouden zijn. In een gevecht bij Hebron zijn dertig opstandelingen gesneuveld en 15 gevangen genomen; een Britsch soldaat is ernstig gewond. Bij Jaffa is een Joodsch werktuig kundige door Arabieren doodge schoten. Met het oog op het a.s. Kerst feest heeft de militaire gouverneur van Jerusalem goedgevonden, dat de bepalingen, betreffende het verkeer op de openbare wegen in Bethlehem verzacht worden, zoodat men gemak kelijker de plechtigheden te Bethle hem kan bijwonen. DE WINTER* Vooral in Oost-Europa wordt de winter ontzettend. In Polen komen temperaturen voor van 30 tot 35 graden. Uit Centraal Rusland werd 51 graden vorst gemeld. In Polen en Rusland zijn tal van slachtoffers; enkel in Lemberg zouden meer dan 40 dooden zijn. De Spaansche burgeroorlog. Geen wapenstilstand, toch verbroedering Verschillende pogingen, welke van Fransche zijde (Oud-strijders en oor logsslachtoffers) zijn ondernomen en door het Vaticaan zouden zijn on dersteund, om in Spanje voor kerst en Nieuwjaarstijd een wapenstilstand te doen intreden, zijn mislukt. Nog altijd wordt het nieuwe offen sief van Franco verwacht. Maar er is een stilstand geweest in den strijd en in het republikein- sche leger heeft men de vreemde strijdkrachten weggezonden; de Ita- liaansche hulptroepen van Franco heeten in aantal te zijn verminderd. Zullen de Spanjaarden als broeders onder elkaar, hun geschillen niet we ten te beslechten De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Parijs.dat Spaansche nationalisten en manschappen van de regeeringstroepen in „Niemands land" langs het Spaansche front sa men voetballen. Dagelijks neemt de verbroedering toe. Dit is reeds het geval sinds den laasten slag aan de Ebro. In Elite, aldus de correspon dent, heerscht tusschen de beide legers wapenstilstand. Inmiddels hebben de nationalisten boven Tarragona een luchtraid uit gevoerd; een groot aantal huizen werd verwoest. Sociale Zaken zet door l De Minister van Sociale Zaken heeft in de Memorie van Antwoord, betreffende de begrooting van Sociale Zaken, zgn plannen voor 1939 nader ontvouwd. Wij doen hierbij een greep uit de vele voornemens van Prof. Romme: Instelling van nieuwe bedrijfsraden. Betere verdeeling van den arbeid. Bevordering schoenexport. Inrichting centrale werkplaatsen. Invoering rijtijdenbesluit. Invoering arbeidersregeling voor kinderen en vrouwen in den land bouw. Verbod van ondernemingsarbeid voor 15-jarige jongens. Doorvoering twee-op-een stelsel Onderzoek vervroegd ontslag van oudere arbeiders tegen geldelijke uitkeering. Instelling Centrale Huisarbeids commissie voor tricotage-, confectie en het maatkleedingbedrgf. Onderzoek naar de loonen In het confectiebedrijf. Inwerkingtreding van de gewijzig de Stucadoorswet. Inwerkingtreding van de Veilig heidswet. Wettelijke regeling Ziekenfonds wezen. Instelling Ziekenhuisraad. Wettelijke regeling geneesmid delenvoorziening. Wijziging Warenwet. Herziening Vleeschkeuringswet. Herziening Drankwet. Bevordering emigratie en tewerk stelling buitenland. Wijziging Onteigeningsprocedure in verband met versnelling openbare werken. Duitsche meisjes naar huis, Naar verluidt zal de geldigheid van de paspoorten van de Duitsche meisjes, die in Nederland werkzaam zijn, op 2 Februari a.s. als geëindigd worden beschouwd. Hieruit zou dus de conclusie zijn te trekken, dat alle Duitsche meis jes na dien datum in haar land moeten zijn teruggekeerd, tenzij ZÏÏ inmiddels in Nederland gehuwd zou den zijn en daardoor de Nederland- sche nationaliteit zouden hebben verworven. De meisjes, die niet aan het con signe, gegeven door de Duitsche regeering via de consulaten, zouden voldoen zouden daardoor per 2 Februari haar Duitsche nationaliteit verliezen. Er zullen op 2 Februari extra treinen naar Duitschiand loopen waarmede meisjes zullen repatriee- ren. Het is de bedoeling, dat de meisjes voorzoover zij daarvoor krachtens haar leeftijd in aanmer king komen, direct naar de werk kampen van den „Arbeitsdienst" zullen worden overgebracht. De overigen zullen indien haar lichame lijke gesteldheid zulks toelaat bij den landbouw tewerk worden ge steld. Naar schatting bevinden zich achttien twintigduizend Duitsche meisjes nog in Nederland. Tot voor kort was dit aantal nog aanmerke lijk grooter, doch de laatste weken hebben reeds verschillende duizenden Duitsche meisjes ons land verlaten. Eerste asperges voor de Koningin. Het bestuur van den Proeftuin Zuid-Hollandsch glasdistrictte Naald wijk, heeft Dinsdag de eerste bos asperges aangeboden aan H. M. de Koningin. Deze asperges zgn op den proef tuin electrisch gestookt. 1 „Mijnhardtje" 5 c».- 12 „Mijnhardljei" 50 ct NEDERLANDER In een lokaaltreintje, dat zich in de richting van de Duitsche grens spoedde, zat eeD om zoo te zien-« ood- gewone Nederlander. Niets bijzon ders viel aan hem op te merken en hij las de „Telegraaf". Voorbij bet Nederlandsche grensstation voltrok zich echter een verandering; de „Te legraaf" verdween en op 's man3 col bert verscheen het driehoekspeldje van de N.S.B. Bij de Duitsche douane werd het Dog mooier. Gevraagd of hij kranten bij zich had, kwam boven uit zijn koffer „Volk en Vaderland" te voorschijn. Met een goedkeurend knikje van den. Duitschen beambte kon onze „Nederlander" weer naar zijn trein terug. Het woord „land verrader" lae een onzer lezers, die deze geschiedenis bijwoonde, op de lippen, maar zulke dingen zegt men beter op Duitschen bodem niet. Dc onbewaakten overweg. Dinsdagmiddag is op den onbe waakten overweg in den Veenweg te Nootdorp een zeswielege vracht auto door aen electrische trein, ge grepen. De bestuurder, de 26-jarige J. T. Willemsen uit Baarn werd op slag gedood, de naast hem in de cabine gezeten Altena, eveneens uit Baarn, werd ernstig gewond. Naar de nieuwe gemeenschap. Uitvoering gevende aan wat door de leiding van het R. K. Werklieden verbond in de vergadering van katho liek Nederland, d.d. 30 November j.l. in Amsterdam gehouden, was in uitzicht gesteld, is op een deze week te Utrecht gehouden vergadering van R.K. organisaties een algemeen comité gevormd, waarvan onder applaus tot voorzitter werd benoemd oud-minister prof. Mr. P. Aalberse. De vergadering besloot vervolgens tot bet aanwijzen van enkele orga nisaties, welke zullen worden uitge- noodigd op korte termijn iemand te benoemen, die zal plaats nemen in een klein werkcomité, eveneens onder leiding van Prof. Aalberse. Toen Jezus in 't stalletje van Bethlehem geboren was, en de En geltjes des Hemels aan de herders in Bethlehems velden de blijde bood schap verkondden, zongen zij Gods vrede toe aan de mensch en van goeden wil. Het menschdom was toen ook al in twee groote kampen verdeeld, evenals heden ten dage, de mensohen van goeden, en die van kwaden wil. Zoo zijn er ook nu nog vele kwaadwilligen. Denken we maar aan de beweging der goddeloozen, aan 't nieuwe heidendom en ook aan de slechte en lauwe christenen. Bij dezen willen de Kerstengelkens niet komen. Geheel anders bij de menschen van goeden wil, bij christenen, die het christelijk geloof niet alleen belijden, maar 't ook beleven, men schen, die in eenvoud en geloof de herders van Bethlehem navolgen. Zoo dalen de Kerst-engelkens in dezen H. Nacht in vele katholieke steden en dorpen, en in tallooze christelijke huisgezinnen neer, zoo wel hier in Europa, alsook in de verre missielanden. Daar zijn ook tusschen de heidensche enislamsche omgeving vele brave en eenvoudige zielen, die werkelgk van goeden wil zijn, evenals de herders van F.ethle- hem. Velen van hen is de genade van het christendom reeds voor'vele jaren te beurt gevallen. Zij zijn christenen geworden, en vieren ook dit hoogheilig feest zoo goed als 't in hun vermogen staat. Wat heb ik mij als missionaris vaak verheugd over hun gver op dit Hoogfeest. Nadat ik dan op den vooravond de lange rijen van biech telingen had geholpen, was ik big nog een uurtje over te hebben voor de laatste voorbereidingen van de Nachtmis. De christenen zijn daarvoor van heinde en ver naar de missiestatie gekomen, velen tot meer dan 40 Km. ver. Ze slapen en wonen dan in de bamboeloodsen, welke voor de verre christenen werden gemaakt. Deze offers brengen zij dan gaarne, om zoo 't Kerstfeest met ons mee te kunnen vieren, en om 't Goddelijk Kind hunnen goeden wil, en den herderlijken eenvoud te betoonen. Ook de nabij wonende christenen geven evenzeer blgk van goeden wil te zijn, immers ze maken gezamen lijk en kosteloos de noodige voorbe reidingen, om de vele feestgasten te ontvangen. Zoo komen dan ook de Kerst engelkens van Bethlehem met hun vredelied voor de menschen van goeden wil, ook de arme christenen van Flores begroeten, en evenals de herders zich naar 't stalleke van Bethlehem spoedden, haasten ook zij zich in grooten getale (soms wel 'n 3000) om 't Kerstkindje in het arme schoolkerkske te begroeten. En overgelukkig keeren ze dan op den tweeden Kerstdag naar hunne dorpen en tuinen terug, met het blijde gevoel, dat ze kinderen zijn van het Goddelijk Kindje van Beth lehem. Voor deze menschen van goeden wil komt ondergeteekende de hulp van U allen vragen. In den loop van dezen Kersttgd zullen U loten worden aangeboden voor eene missiekerk in mijn gebied, opdat deze rijen van goede christe nen onze groote kerkelijke feestdagen niet meer in een schoolkerkje, maar in een waardig Godshuis kunnen vieren. Neemt dan allen een lot, en wie 't kan doen neme er ook twee of meer, al naar gelang de beurs het toelaat. Ik vraag er U allen dringend om in naam van het Goddelijk Kindje van Bethlehem. Het Kerstkindje zal Uw offertje rijkelijk zegenen Pater W. JANSSEN. Oirlo F 17 Missionaris van Flores Verwend waren we met den zach- ten naherfst en voorwinter en waar veel groengewss mede daardoor ont stond, is hier en daar nog tamelijk veel van dit kostelijk voer op het land te vinden. Mede hierom deze waarschuwingen bij het voeren van het vee. 1. Kuilvoer en mergkoolblad kun nen 4 graden onder nul hebben, zonder dat men er iets aan zien kan, dat ze bevroren zijn. Herfstgroen nu van het land en zelfs voeder, bieten uit de hoop zijn nu ook veel te koud. Ze moeten voorgewarmd worden; ik bedoel ergens neergelegd worden, waar de groote koude er af gaat, vóór dat men ze voert. Na tuurlijk niet in de stal van de melk koeien. Te koud voeren doet spijsvertering- stoornissen ontstaan. Het woord zegt het: stoornissen in de spijsver tering. Dat wil dus zeggen heel het dagrantsoen verteert niet zoo goed. Ook kan doorloop enz. ontstaan, wat ook alweer slecht werkt op kwali teit van melk en boter. Bg jongvee houdt te koud voer den normalen groei min of meer tegen. 2. Bg intreden van dooi, rot voer, dat bevroren is geweest, onmiddeljjk. Voer, zelfs in begin van rotting, heeft zeer slechten invloed op de kwaliteit van melk en boter. Afge zien nog van het feit, dat de voe dende bestanddeelen door rotting zeer lijden. Met andere woorden: de voedingswaarde van het voer gaat door rotting sterk achteruit. 3. Geef het voer dus geen kans om te rotten. Kuil het onmiddellijk bg intreden van dooi in. Of nog beter: kuil het bevroren en wel in. Dat gaat volgens mgn methode. Dus alles wat nog op het land is: herfstknollen, blad van mer'gkool, zoete lupinen (ook al hangen ze slap) enz. enz., kuil dat nog alles in volgens mgn methode. Maar doe het nu juist, zooals ik in mijn boekje beschrijf. Aan het aanstampen van het begin af moet men bij bevroren spul bgzondere zorg besteden. Staat nog veel op 't land, dan maakt ge den kuil groot, staat er weinig meer op het land, dan maakt ge den kuil klein. Maar, het is jammer, om dat weinigje te laten bederven. Ir. JACQ. TIMMERMANS, Rgksveeteeltconsulent. VENRAY, 24 Dec. 1938 BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van VENRAY brengen ter algemeene kennis, dat de Raad der Gemeente in zgne openbare vergadering van 9 December j!. in principe besloten heeft op het verzoek van het Be. stuur der Bgzondere Meisjesschool St. Ursula", Maasheescheweg alhier medewerking tot verbetering der speelplaats te verleenen. Venray, 16 December 1938, Burgemeester en Wethouders van Venray, A. H. M. JANSSEN. De Secretaris, VAN HA AREN. Pricster-Jubiléa. Op 25 Maart 1939 hopen o.a, de volgende Z.Eerw. heeren in ons bisdom hun zilveren jubileum te vieren H. H. A. Reulen, Pastoor Leunen. H. J. J. Haenraets, geb- te Venray, Deken te Sittard. A. M. J. J. van Haeff, get. te Meerlo, Pastoor te Mook, vroeger Rector te Smakt. KERSTSPEL. Met het Kerstkind leeft ieder mee. Daarom hebben ook de gezamelijke jeugdverenigingen het idee opgevat, om met hun leden, ouders, donateurs en andere belangstellenden samen de Kerstgedachte te beleven in een uiters boeiende Kerstavond, welke zal gehouden worden in het Patro naat op Woensdag 28 December te half acht uur precies. Het is een Kerstspel van en ge speeld door kinderen, en langs het Oude Verbond, langs de onmiddellijke Voorloper worden we gebracht naar de Kerstnacht, naar Het Kind, dat ons allen blij kan maken. Het is het feest van het Kind, en daarom willen ook alle ouders dit feest met hun kinderen gaan mee vieren. Doch ook anderen mogen dit spel gaan zien en zullen zeker genieten van het Kerstmysterie. Het zal daarom weer een volle zaal worden, waar allen weer onweer staanbaar onder de aantrekkelijke Kerstgedachte en Kerstliederen zul len komen. En het zal weer meer vrede zijn die van de Kerstkribbe uitgaai, Solistenconcours Roermond. Op het te Roermond gehouden Solistenconcours behaalde de heeren J. Verblakt en P. Vandevenne uit Oostrum in de afd. Uitmuntendheid resp. een 2de en 3de prijs. In de Nieuwe Koerier lezen wij hierover in het muzikale verslag van den heer Elbert Franssen het volgende: Verblakt, Trompet, met Souvenir d'Angleterre van Duhara. Warme voordracht, sympathieke toon, tech nisch goed ontwikkeld. 2e prijs met 72 punten. Had hem meer gegeven. Vandevenne, Clarinet. Inzet om een of andere reden niet bijster ge lukkig. Hier en daar *n slippertje, overigens goede toongeving. 'n Al gemeene opmerking over de wijze van cadensen spelenwaarom moet daar zoo nu en dan zoo onmuzikaal aan gerukt worden Cadensen be. hooren ook muziek te zijn. 3e prijs met 68 punten. Tegen „IJsrutten" Met de ingetreden strenge vorst leken de straten vooral bg avond als uitgestorven. De meeste etalage's waren niet verlicht, aangeziea de spiegelruiten met een dikke laag ijs bedekt zijn. Een eenvoudig middel om dit laatste te verhelpen, is de ruiten afwasschen met een goed verzadigde oplossing van lauw-warm water met keukenzout.

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1