BLAD VAN PEEL EN MAAS BRAND wonden KLGOBTERBALSEM De boerenstands organisatie. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. Als 1U mij vraagt Een filmster gaat heen. Ridderlijk 1 Zaterdag 10 December 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 50 De groepeering naar bepaalde nden vindt dit bindend cement, it de leden zich veel sterker rwant voelen. Hun denken en leien, hun werk en hun belang- :elling, hun behoeften en ver- mgens loopen parallel en dingen Is van nature naar samenwerking. Bij geen groep is dit alles wel o sterk als bij onzen boeren land. Dit bedrijf en de omstan- ligheden buiten drukken een ijzonder gelijkgeaard cachet op Ie beoefenaars en maken hun Jandshoorigheid sprekend. Dit geldt niet slechts de stoffe- jke levensvoorwaarden, het werk an iederen dag, maar het geldt lok voor de geestesinstelling, de |ehechtheid aan den grond, de in voor rust en orde, de aan- tankelijkheid aan en het respect 'oor den Schepper en Zijn ge- loden. Toen dan ook in 1896 de Ihristelijke Boerenbond tot aan- lensluiting opriep op grond van lat geheele complex van saam horigheid, groeide de beweging 'an dag tot dag en overspande „imburg weldra met een krings- vijze en centraal gebonden net ran plaatselijke afdeelingen. Op een drietal eigenschappen fan den boerenbondsopzet moge ven gewezen worden, omdat ze an invloed zijn op het werk der loerenstandsorganisatie en op den imvang en richting hiervan Vooreerst het doel was breed n omvatte zoowel de technische tn stoffelijke belangen alsook de [eestelijke en godsdienstige. Het moge waar zijn, dat de Serste tientallen jaren, vooral de lerste, als de direct het meest iijpende, domineerend geweest fijn, dit neemt niet weg, dat reeds inmiddellijk de geestelijke be- angen werden ter hand genomen, vat o.m. tot uiting kwam in het [eestelijk adviseurschap, dat aan |lle afdeelingen verbonden werd, n onderwijs en voorlichting, die fan den beginne een voortduren de zorg der bestuurderen was n die ook insloot godsdienstige n sociale vorming, verder in het londsblad, dat ook hoe langer toe meer plaats bood voor gods- lienstige en cultureele onder- verpen. Ter illustreering raadplege men nede een jaarverslag der laatste aren en telle eens samen de iursussen en voordrachten, welke tok op niet direct technisch ter- •ein voor den boerenstand, in tijn geheel bekeken, gegeven verden. Een tweede eigenschap der (oërenstandsafdeelingen is het larochieel karakter, dat op hun pzet en werking zijn stempel Irukt. Het werkterrein der boe- inbonden valt practisch samen et de parochieele grenzen en laar zit een geestelijk element in van groote waarde. De dorps kerk is niet slechts het symbool der kerkelijke eenheid en geza- melijke offer- en gebedsplaats, ze schept ook een verbondenheid van allerlei andere uitingen van gemeenschapsleven, dat zich aan Kerk en kerkelijke instellingen aanvleit. Een derde eigenschap in de boerenstandsorganisat.e is, dat zij gefundeerd is op het gezin. Aan het boerengezin met zijn familie verhoudingen en werkzaamheden heeft de Boerenbond zich aange past. Vandaar, dat onder de kop- organisatie der bedrijfs- en fa miliehoofden als instellingen der plaatselijke afdeelingen gegroe peerd en ondergeschikt zijn de afdeelingen van Jonge Boeren en de Boerinnenbonden. Deze drie vormen een harmo nisch geheel die in een zekere hiërachie, maar met de noodige zelfstandigheid en verantwoorde lijkheid samenwerkenhet zede lijk en stoffelijk welvaren van het geheele boerengezin en van den boerenstand. Over het economische weer standsvermogen,"dat de boeren stand in zijn organisatie en de door en om deze opgerichte in stellingen vindt, kunnen we hier kort zijn. De bloeiende bedrijfsverzeke- ringen, o.m. tegen hagel en brand, de sociale verzekeringen, de sterke eigen aankoopcentrale, die terecht „Landbouwbelang" heet, de tal rijke boerenleenbanken en zui velfabrieken, de veilingen voor eieren, groenten en fruit zijn daarvan sprekende voorbeelden. Verlaat de beproefde paden Van alle kanten is er in den laatsten tijd gewaarschuwd toen getracht werd van de spreekwoor- woordelijke'goedgeloovigheid der boeren misbruik te maken door ze een nieuwe meststof aan te praten." Die meststof heet, zooals men wel zal weten, Basiphos III en dat moest dus, zooals de naam trouwens wel wil aanduiden, een basische fosforzuurmest zijn. Maar wij hebben toch geen behoefte aan een product, dat in het land van herkomst: in België, waar de landbouw nog niet eens op zoo'n hooge trap van ontwik keling staat als in ons land, na de eerste waarschuwing geen kans van afzet meer kreeg. Wij begrijpen dan ook niet, wat die verkoopers van de Ne- derlandsche boeren hebben ge dacht. Zeker, als er weer wat nieuws aan de markt komt, dat redelijke kansen biedt ook goede eigen schappen te bezitten en daarbij kan concurreeren, dan is de ont wikkelde boer in ons land ei ook voor te vinden het eens te probeeren Maar als de reputatie niet zoo schitterend is en de prijs te hoog en de uitwerking twijfel achtig, tja, dan is de Hollandsche boer dubbel voorzichtig. En waar de verschillende on- Dat zijn cowboys, zij Court. - Ik meen, dat ik de meeste namen al in het slaaphuis gehoord heb. King en Evans zijn de twee, waarvan Young zei, dat ze aan de grenzen van het land goed aan het werk zijn. U hebt waarschijnlijk gelijk, maar Ik begrijp niet goed. wat ik er aan heb. Er klonk eenige wanhoop in Nora tane's stem. Wat ik in deze onge- oofelijke rommel zoek is iets, waaraan k eenig houvast heb, de boekhouding of zooiets van de ranch. Dit alles echter is een hopelooze chaos. Kan het niet zijn, dat hij de do cumenten in een safe bewaarde Hij had geen safe. Ik vroeg Mr. Carver er naar. Ik vroeg hem zelfs, of de bank de eigendomsbewijzen mis schien als onderpand voor oom Tom's schulden hield en hij ontkende het Ze hebben alleen de hypotheek. Tenzij hij een safe in een andere stad heeft, wat me onwaarschijnlijk lijkt... moeten die documenten hier ergens zijn. Wat zou u in mijn plaats doen De man liep naar het raam en keek naar de lange schaduwen der popu lieren. Nu dadelijk? Ik zou in uw plaats nu met zoeken ophouden en naar de stad teruggaan. Als er dan nog tijd genoeg was, zou ik naar Keizer Au gustus gaan en trachten zooveel mo gelijk over bankrekeningen te weten te komen. Ik zou hem ook vragen, hoe veel tijd ik volgens de wet had, om al de loopende zaken der erfenis af te j wikkelen. Want u bent de executrice van het testament, vergeet u dat vooral niet. U zult een inventaris op moeten maken; ik meen ergens gehoord te hebben, dat u daar een jaar de tijd voor hebt. Dat wil zeggen, dat twaalf maanden lang geen schuldeischer een aanklacht indienen, noch een proces beginnen kan of iets van dien aard. Carver kent de wet heel goed en u kunt vertrouwen op wat hij u zegt Dat klinkt allemaal hopeloos pro zaïsch. Om de een of andere reden dacht ik altijd, dat hier in Westen de dingen anders waren. Zocht u een held uit de sage Êen of andere moedige jongeling, fiere oogen, vlammende blik, golvend haar en de heele rest, die verschijnen zou om uw vijanden te vernietigen en u oogenblikkelijk tot alleenheerscheres over uwe bezittingen maakte Helaas, Lady Jane, het afgeloopen voojaar was buitengewoon droog en de helden- oogst is slecht uitgevallen. Er is echter meer dan één droogte noodig om ook de advocaten van den aardbodem te doen verdwijnen. Die kruipen in boom stompen of onder steenen en teren op hun vet. Welnu, ik zal volgens de wet handelen, wat daarvan voor mij ook het gevolg zal zijn. En wat zou u dan doen Nadat ik met Zijne Majesteit was gaan spreken Wel, morgen zou ik weer naar de Schedel Canyon huppelen En als meisje zou ik een of ander getrouwde dame van onberispelijke reputatie met meenemen. Ik zou ook rijkleeding meebrengen zoodat ik alle hoekjes van mijn bezit bezoeken kon en ik zou beslist een zeker vertrou- wenswaardig individu, genaamd Court, Theodoor Court.... meenemen, aange zien dat heerschap niet geheel en al voor accountant ongeschikt is en die moest dan trachten de chaos van die schrijftafel te ordenen. Het lukte Nora Jane haar verbazing partijdige deskundigen als de Rijkslandbouwconsulenten zijn, hun waatschuwende vinger heb ben opgeheven, geven wij Basi phos geen schijn van kans meer. De goedgeloovigheid van de boeren is meer spreekwoordelijk dan werkelijk. Waarom zouden ze ook het goede bekende verlaten en het twijfelachtige onbekende nemen Waarom zou men de eenige basische fosforzuurmeststof het Thomasslakkenmeel vervangen door een duurdere met een twij felachtige werking? Waarom zou men de voornaam ste leverancier van fosforzuur- en tevens ook van kalk aan den NederJandschen bodem, die ons altijd goed en goedkoop heeft bediend in den steek laten voor een uil eigen land verdreven leurder, waartegen van alle kan ten is gewaarschuwd Als u mij vraagt zou ik zeggen: er is geen enkele reden om de beproefde paden te verlaten Blijft bij het slakkenmeel, reeds tientallen jaren vermaard. Het zou zeker niet in het belang van de rentabiliteit van ons be drijf zijn iets anders te doen. Niet voor niets is de laatste jaren de vraag naar slakkenmeel steeds stijgende, zooals het Centraal- Bureau onlangs nog meldde. Toen de priester over den drempel getreden was, sloeg hem de bedwel mende geur van rozen en uitgelezen parfums tegen. Dan droeg hg het Allerheiligste in die zgden, zilveren, kristallen pracht van de sterfkamer binnen... Op 'n klein Rokoko-tafeltje lag een doek van sneeuwwit damast..., Daarop stonden twee zware zilveren kandelaars met vele kaarsen. Hoe dikwijls hadden deze niet hun licht verspreid te midden van parelende champagne-glazen op uitgelaten feestenNu mochten ze ook eens voor den Verlosser branden... Daar- tusschen bevond zich 'n kostbare Chineesche vaas met roode rozen, die 'n elegante bewonderaar der ge vierde artiste onlangs nog ten ge schenke gegeven had, ze mochten nu eens voor hun Heiland geuren en bloeien... Maar 'n kruisbeeldje was er niet te vinden op 't tafeltje... Er hing er ook geen aan den muur. Depriester zocht te vergeefs langs de zijden tapeten aan den wand... Nergens 'n klein, vroom heiligenbeeldje... Overal hingen slechts foto's en schilderijen en platen, die de filmarttste uitbeel den, welke nu in doodstrijd lag. Foto's van uitgelaten carnavalspretjes met luchtballonnetjes en champagne glazen... De artiste, die op de zachte kus sens van haar sterfbed lag, had wellicht den zoekenden blik van den priester bemerkt.., Ze sprak lang zaam fluisterend„Daar, Eerwaarde, daar in den hoek hangt 'n klein beeldeke... Het is 'n aandenken van m'n eerste H. Communie... Wilt u dat, als 't u blieft, tusschen de twee kandelaars plaatsen Ik heb niets anders... Ik ben toch zoo arm Toen de priester 't beeldeke van de muur nam, keek de kunstenares naar z'n handen, als droeg hij haar kostbaarsten schat... Het eenige beeldeke, dat haar nog wat licht kon bijbrengen, in haar stervesnood. Ja, ze was arm, doodarm, deze te beheerschen. En het zou niet bij u opkomen, dat ik Iersch bloed had en ik zou hem nemen naar aanleiding van den eersten indruk, dien ik van hem kreeg, toen ik hem verzocht in te stappen en mee naar de stad te rijden. Zij lachte en schudde tegelijkertijd het hoofd. U hebt, wat Grootvader Moran genoemd zou hebben: de zenuwen van een duivel, Mr. Court Sympathieke oude heer, die groot vader Moran. Hij wist, wat hij zei. Daarover kunnen we het later nog hebben. Laten we over de bewon derenswaardige talenten spreken van den heer, dien u zooeven noemde. Ik ken hem nu juist vier en twintig uur; in dien korten tijd heb ik ontdekt, dat hij veel van revolvergevechten weet. dat hij een scheikundige is, een drogist, een stenograaf, een zeer handig chauf feur.... de manier waarop u mijn ouden koffiemolen bestuurde, was een genot en dat hij een persoon is, die verme den moet worden En nu hoor ik, dat hij accountant is. Dat is een aardige lijst Mr. Court. Zoudt u misschien zoo vriendelijk willen zijn me te zeggen, of er iets ter wereld is, dat u ni«t kunt. Ik kan maar miserabel een knoop aan mijn broek zetten, mompelde hij. Dat verwondert me. Waarom hebt u zich in uw vrijen tijd niet voor de modeartikelen geinteresseerd Maar komaan, op die manier komen we niet verder. Waarom hebt u zich in vredes naam tot mijn gids opgeworpen en waarom stelt u mij ongetwijfeld in mijn zaken. Als ik u zou vertellen dat ik een eed afgelegd heb, om steeds de schoon heid, die in moeilijkheden verkeert, te helpen, zoudt u mij ongetwijfeld niet gelooven. Zeker niet. Hm 1 Dat maakt de zaak moei lijker. Het begint er naar uit te zien, rijke vrouw. Deze godin aan den stralenden, glinsterenden hemel der filmsterren. Enkele tientallen jaren had ze nu geleefd in deze wereld van klinken den schijn... Tientallen jaren was ze niet zichzelf geweest, maar 'n mas ker van schmink en poeder, dat zij nu afleggen mocht. Had men niet altgd weer haar beter „ik", haar ziel geschminkt „Ze speelt met de zielzoo had het steeds in de kranten geklonken. Ja, ze heeft met haar ziel gespeeld, waarachtig, met haar eigen naar God hongerende ziel!... Hoe had men haar bewonderd en gevierd, toen zij in het felle voet licht der groote scènes stond! Hoe had men haar toegejuicht, haar met bloemen en juweelen overladen... En wat bleef er nu van al deze pracht Niets dan het klein, armzalige Com munie-beeldeke, dat nu zoo schuch ter tusschen de twee groote, zilveren kandelaren stond. Daarvoor glinster de nu de zlekenciborie... Zou God nu ook aan dit leven nog 'n vrelnig vreugde schenken Ze was arm, deze rijke vrouw Niets was haar echt geweest in dit bonte leven.., Alles was slechts *n glinsterend spel geweest, arm, hol en zonder inhoud. Zelfs de luidklin- kende naam die men steeds met meter-groote letters op de reclame borden had geschilderd, was niet haar eigen naam. Ze had hem door het leven gedragen, zooals 'n tooneel- speler zjjn klatergoud draagt. Ze was arm, deze vrouw! Acht jaar geleden was ze overgegaan tot de filmwereld. De felle onbarmhartige Juplterlampen van de studio's had den haar oogen bgna uitgebrand. Maar het scheen haar, alsof haar ziel mee uitgebrand was geweest... Een uur geleden was zij onder het licht van deze kinozonnen neerge* stort en met een zware hartziekte van den grond opgenomen. Het ge beurde bij een opname van 'n zeer mondaine film!... Te midden van de schijnpracht, waarmede de filmwereld zich steeds omgeeft, had de harde vuist van den dood haar getroffen. In 'n limousine had men haar naar huls vervoerd en in denzelfden wagen had men aanstonds den priester laten halen. De film, die men met zoo'n groote offers half klaar gedraaid had, was nu waardeloos geworden. Men kan hem juist nog in den afvalbak weg werpen... Maar was heel haar leven niet zooiets waardeloos, onklaars geweest. Zoo ook haar leven Hoe arm toch was deze vrouw. Ze was gehuwd geweest. Maar nooit, sinds den dood van haar moeder, had zij nog 'n greintje liefde gekend. Wat ze kende washartstocht, hebzucht, aanbidding, vergoding. Maar echte liefde had niemand haar geschonken. Ook haar huwelijk was 'n flirtpartjj geweest... Nu leefden ze al 'n jaar van elkaar gescheiden... Haar man was in Nice... Hfl wist niets af van het bitter sterven van z'n vrouw. De priester nam de paarse boet- stool. Het was 'n zeldzaam bont leven, dat zich thans voor z'n oogen ont plooide. Een leven van beuzelarij en klatergoud, vol bedrog en zonde. Een leven, zoo arm, zoo armMen had dit leven met rozen bedekt... Maar bfl 't sterven bleven alleen nog de doornen over en staken diepe wonden in de ziel van de arme vrouw. Arme zuster, ge hebt zooveel ge daan voor aardschen schgn... Wat hebt ge voor uw ztel gedaan En nu is uw leven voorbij, leeg aan goede werken, leeg aan genaden, leeg aan liefde... Maar de priester spreekt zgn ,Absolvo te" ook over dit leven uit. De Goede Herder neemt ook deze verdwaalde ziel van tusschen de doornen uit, die haar pijnigen. En nu komt de Heiland in haar. Nu is ze weer heelemaal dat kleine meisje van tien jaar, dat zoo heilig en ingekeerd haar God voor de eerste maal tot zich nam, in die verre, dat ik op het punt sta het vooruitzicht op een baantje te vertiezen. Lady Jane, ik kan het u niet zeggen. Als u dat verraad vindt, kan ik er niets aan doen. Ik kwam naar Black Butte, omdat ik daar een appeltje met iemand te schil len had. Totdat dat appeltje rijp ge noeg was om geschild te worden, moest ik eten. Daarmee is de korte betrekking bij de Hoogovens verklaard en tevens de absolute noodzakelijkheid dadelijk een nieuw baantje te vinden, als ik ten minste ook verder eten wilde. U zult me op mijn woord moeten gelooven, als Ik u zeg dat het doel, dat ik mij gesteld heb, een eerlijk doel is. Ik ben werkelijk niet van plan treinen te berooven of te smokkelen met de erts-monsters in den Hoogoven. Ik veronderstel dat u mij nu ver tellen zult, in hoeverre ik bij dat alles betrokken ben? Ik wou, dat ik u de heele ge schiedenis yertellen kon, zei hij bitter. Maar ik kan het nu eenmaal niet. Uw oom heeft er iets mee temaken, en ik verwed er mijn hoofd onder, dat ook de man die hem doodde een rol speelt. Weet u wie hem doodde? Absoluut niet... ik heb niet eens een redelijke verdenking.... maar dat is in ieder geval één van de vele redenen, die ik heb om de eerstvolgende maan den in de buurt van de Hidalgo Ber gen te blijven. De dingen zullen zich hier verder ontwikkelen, zooals ik, ge loof ik, al eerder gezegd heb. Er zullen appeltjes te schillen zijn- als u mij veroorlooft dat ik deze schoone vergelijking nog eens gebruik... er zijn schurken te ontmaskeren, ongerechtig heden te wreken, en weduwen en wee zen verdedigen. Ik ben een wees. Is dat misschien de rol, die ik spelen moet? U Lady Jane, ik zal u zeggen hoe ik er over denk. al zou het me het baantje kosten waarnaar ik solliciteer afgelegen dorpskerk. Nu komt, na al het valsche licht toch nog het ware Licht, het Hoog- heilig-Licht in hare ziel. Nu einde lek toch nog eens... de Liefde... En weer staat de priester aan haar sterfbed.., Hg maakt over haar de Kruisen met de heilige Olie... De sterf kruisen Over deze oogen, die nog zoo vettig blauw omschilderd zijn voor de film opname. Op den mond, deze hel rood geschminkte lippen, die zelfs bfl 't sterven niet bleek kunnen worden. /Door deze heilige Olie en door Zijne liefderijke barmhartigheid vergeve de Heer u uwe zonden!" De doodsengel gaat door de kamer. Maar op dit arm voorhoofd ligt nu de schijn van het eeuwig licht!... Aan het einde van dit armzalig leven staat de Heer en reikt een der armste menschsnkinderen de hand. Zjjner goedheid.. De kaarsen in ;zilveren kandelaars dooven uit... Het wordt stil en donker, zoo ver bleekt alle wereldsche schijn. Maar aan het einde heeft het arme men- schenkind toch nog Gods rijkdom gevonden.... Toen zijn de ltfkvrouwen gekomen en hebben den laatsten schmink dezer wereld van het gelaat der doode weggewasschen In de „Vrflz. Democraat" werd dezer dagen de aandacht gevestigd op een dagblad-advertentie van den volgenden inhoud: GEP. RESIDENT (Hoofd Gewestelijk Bestuur buitengewesten N.I.) Ridder Orde Nederlandsche Leeuw, sinds kort ln Nederland, in kracht van jaren, wenscht bevredigenden werkkring. Brieven enz. Wat deze gewezen hoofdambtenaar begeert, is prijzenswaardig Zijn wensch is beschamend voor vele jongeren, wier eenige verlangen het juist is om een behoorlijk inkomen te bezitten bjj zoo min mogelgk arbeid. Dat is geestelijk en lichame lijk ongezond. Deze gewezen hoofdambtenaar heeft natuurlek een behoorlijk inko men, n.l- een goed pensioen. Maar hg weet zich nog „ln kracht van jaren" en deze kracht eischt zich te uiten in arbeid. Ik weet niet, in welk dagblad bovenstaande advertentie voorkwam, anders zou ik er op hebben geschre ven. Een pas gerepatrieerd Indisch man is daar misschien niet zoo precies van op de hoogte, maar er zijn ten onzent honderd en meer manieren, waarop men zich met allerlei sociaal en cultureel werk nuttig, waarlijk verdienstelijk kan maken. Mits men... deze verdiensten niet in geld wil zien uitgedrukt. En dat heeft in het geval van dezen Indischman ook niet. Hg heeft zijn bijdrage aan gewo nen arbeid benoodigd voor eigen levensonderhoud, geleverd en hg werd daarvoor beloond met geld, dat toereikend is voor zfn behoeften tot het levenseinde. Wanneer de kracht zijner jaren thans nog om méér arbeid vraagt, dan moet hij dezen arbeid als een gunst op zich zelf beschouwen, waar voor geen loon meer kan worden toegekend. Want er zgn duizenden, ja honderd duizenden jonge menschen, die nog niet aan de toebedeeling van geho- noreerden arbeid toe zgn. Het past niet om een tweede portie te eischen als zoovele rechthebbenden hun eerste portie nog niet ontvingen. Een „ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw" kan weten, tot wèt adeldom verplicht. En daarom kan ik haast niet aannemen, wat de Vrljz. Dem. van den steller van bovengenoemde advertentie dacht, n.l. dat hg een van degenen zou zgn, die hunpen- Toen Thomas Wallace bij Dok Mor gan stierf, beteekende dat een uitstel van het begin van de laatste acte van een drommels duistere tragedie. Toen verscheen u op het tooneel en ik hoop, dat u me niet verkeerd be grijpen zult als ik zeg, dat u een ge heel onverwachte storing beteekent. Wat mij betreft, beteekent de ver schijning van een aardig, knap meisje in dit heele drommelschezoodje een aller beroerdste tegenvaller. Zie zoo, nu weet u het. De laatste woorden had hij er uitge- stooten. Hij draaide zich om en liet zich in een leeren stoel vallen, die tegen over den kouden haard stond. Nora Jane Moran zat zwijgend bij de schrijftafel, die bedekt was met herin neringen aan den doode. Binnen één uur had ze woede gevoeld tegenover Lafe Young met zijn koude oogen, wre vel bij het zien van de onzakelijke me thodes die haar oom gevolgd had, en vroolijkheid bij het brutale aanbod van Court, om haar bij de oplossing van haar vele moeilijkheden te helpen. En nu leerde ze een vierde emotie ken nen.... angst. Het toeval had haar in een wereld geworpen, waar een leven van haat en bloedige wraak heerschte; ze voelde den angst van iemand die ongewapend een donkere kamer binnenstapt en daar in het donker een hijgenden adem hoort. Ze wachtte tot ze genoeg meester van zich zelf was, om den angst in haar stem te beheerschen. Nog één vraag, astublieft. Al is het niet erg belangrijk, zou u mij kun nen zeggen of Ted Court uw werkelijke naam is Ja. Ik dacht, dat u hem uit Tedder Courthouse gemaakt had. Hij grinnikte. Dat is een streek van het toeval. Maar ik verzeker u, dat Theodore Court eens op mijn grafsteen zal staan. Niet nadat u uw accountantswerk vereischen onmiddellijk goede verzor ging Vaak vormt zich een pijnlijke brandblaar. Zorg er voor, dat deze niet stuk gaat. Bedek de brandwond direct met een flinke laag AKKER'S Kloosterbalsem en... wèg is de pijn! Akker's Kloosterbalsem vervangt tUdelijkde vernielde huid. zuivert en geneest en is door zijn weefsel-her stellende werking een ware balsem voor brandwonden en brandblaren. Zij genezen dan zonder litteekens. Onovertroffen als huidgenezend middel bij schaafwonden, ontvel lingen, open huid, schrale huid, gesprongen handen, kloven, winter handen, wintervoeten, winterooren. AKKER'S Per pot van 25 Gr. f 0.621/2, pot van 50 Gr. f 1.04 sioenpositie en de indrukwekkend, heid van hun ridderschap misbruiken om te onderkruipen op de arbeids markt of daar althans een jongere te verdringen, die óók „in kracht van jaren" is, maar nog geen enkele gelegenheid bekwam om deze kracht verdienstelijk te maken, laat staan om een pensioen er mee te verwer ven! NIEUWTJES EN WENKEN. Uit het verslag van het proefveld „De Lange Ossenkampen" Wagenin- gen. Kersen werden twee maal be spoten met Bordeauxsche pap voor den bloei: de eerste keer met l»pct., de tweede keer met drie vierde pet. Het verwondert ons nog steeds, dat er nog verschillende kersentelers in onze omgeving ziende blind zgn en hun kersen liever laten rotten, dan pogingen aan te wenden ter voorko ming der ziekte. Een voorbeeld van bemesting van een boomgaard: Per hectare 800 kg. A.S.F.-korrels van de samenstelling 12 x 10 x 18 en daarbg nog 2500 kg. Ultrasuper en 1400 kg. Patentkali Als 'onze boomgaarden zoo bemest werden, dan kon er ook meer van terecht komen. t Wordt tgd om het aspergeloof op te ruimen. Op 'n mooien droogen dag moeten we dat een eindje in den grond afsnijden en dan de heele zaak verbranden. In het loof blijven dikwijls poppen van de asperge kevertjes achter, daarom is het beter alles te vernietigen. Zet op de kop pen van de rijen een paaltje, dan kunt ge in het voorjaar de ruggen op de juiste plaatsen aanbrengen. o Ook kersenboomen worden wel ge snoeid, maar alleen als het noodig is om scheuren of te dichten stand te voorkomen. Elke wonde geeft kans op gommen en dit beteekent ziek worden of dood gaan. o Gevolgen van te veel eiwit: ver mindering van den groei; spijsver teringsstoornissen, diarrhee, verma gering, huidaandoeningen en maag- en darmontstekingen. Dieren, die niet in de juiste eiwit verhouding gevoerd worden, vertoo- verricht hebt, naar ik hoop. -T- Beteekent dat, dat ik aangenomen ben Dat beteekent dat ik u aanneem... naar aanleiding van uw referentie over u zelf en op de voorwaarde, dat u op uw salaris kunt wachten totdat de ge heele erfenis geregeld is. Het kan niet redelijker zijn. Lady Jane, u kunt op mij rekenen. ZEVENDE HOOFDSTUK. Gedurende het volgende etmaal had Nora Jane Moran veel te doen. In de eerste plaats nam ze een zekere Beulah Mace, een weduwe van tweeën veertig jaar, als huishoudster aan. Verder plaatste ze haai handteeke- ning onder een document, dat Mr. Carver voor haar neerlegde en werd nu officieel en wettelijk de executrice van Wallace's testament; zij mocht de zeshonderd dollar die haar oom op de bank had opnemen, maar verplichtte zich tevens binnen zestig dagen een inventaris van de ranch op te maken. Carver gaf haar den raad. die zeshon derd dollar alleen te gebruiken voor het betalen van de allernoodigste on kosten, zooals bijvoorbeeld de loonen. Hier vond Nora Jane het oogenblik gunstig, om den advocaat te verzoeken Lafe Young te ontslaan, iets wat haar raadsman ten sterkste afried. Volgens hem was Young een uitstekend cowboy, zij het „een beetje driftig"; en er kwam bij, dat hij nog eenige maanden loon te goed had. Tenstotte kwam dan ook nog Mr. Carver's pijnlijke doch onveimijdelijke vraag, of zij er reeds aan gedacht had de ranch te laten taxeeren. Vlugger dan anders sprekend, meldde ze dat ze den heer Ted Court in dienst genomen had. Er was niet menschenkennis voor noodig, om te zien dat dit nieuws den heer Carver onaangenaam was, wat hij dan ook in voorzichtige bewoordingen zei. Overigens liet hij dit onderwerp

Peel en Maas | 1938 | | pagina 5