Weekblad voor VENKAY, HOEST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Duitsche Joden en onze werkloozen. De Middenstand georganiseerd. Buitenland. De Bokkenrijders. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 10 December 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 50 PEEL EN MAAS is zeer fijne bo ter ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bq contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De linkerband wete niet, wat de rechterhand doet. Onze werkloozen hebben bij een zekere groep menschen nog nimmer in zoo'n goed blaadje gestaan als in den iaatsten tijd. Voorheen waren er, nou ja nog wel behoorlijke elementen in ons werkloozenleger, maar de meesten, nietwaar, werden toch „liever lui dan moe" geoordeeld arbeidsschuwen. Let welin werkelijkheid is het niet zoo. Maar aldus luidde het bittertafel-oordeel en zoo was de z w a m p ra c t ij k. 't Is eigenlijk de vlotte manier, waarop men 'n hoop maatschap pelijke ellende uit z'n gedachten wegschuift en waarmee men de eigen portemonnaie veilig stelt. Nv. het ontzettende leed van honderdduizenden verdrukten over onze grenzen doordringt, nu blaken velen wier hart nimmer merkbaar bewogen is gebleken door de werkloosheids- ellende plots van liefde en zorg voor de menschen uit „eigen" omgeving, die tekort komen. Ze scheppen voorrangs wegen op het terrein van de naastenliefde en zetten de Joden op een doodlonpend zijpad, waar ze moeten wachten, tot de laat ste landgenoot langs den voor- keursweg zijn welvaartsdoel heeft bereikt. Het is een bekrompen opvat ting van naastenliefde, geheel in strijd met den goddelijken zin, welke in het bijbelsche verhaal van den barmhartigen Samaritaan tot uiting is gebracht. In dat verhaal ging de Leviet en gingen anderen den door roovers gewonden en uitgeplun- derden reiziger voorbij, maar een uit het door de joden verachte volk der Samaritanen hielp den ongelukkige, goot hem olie in de wonden, zette hem op zijn beest, voerde hem in de herberg en verzorgde hem. En des anderen daags weggaande, legde hij twee penningen uit en gaf ze den waard zeggende: Draag zorg voor hem; en zoo wat gij meer aan hem ten koste zult leggen, dat zal ik u wedeigeven als ik terug kom. En Jezus zeide: Ga henen en doe desgelijks. Die Samaritaan zal nochtans ook veel leed zijn tegengekomen en hebben helpen lenigen in eigen kring Op het terrein der barmhar tigheid mag men geen onder scheid maken, maar daar doe men, wat zijn hand te doen vinde en men steune naar zijn vermo gen. Geen mensch, geen volk, geen organisatie is in staat om al het leed ter wereld, zelfs niet al het ieed in eigen land, te lenigen. Telkens zullen we worden ge troffen door een bepaalden nood toestand, welke zich in een schril beeld aan ons opdringt. Dan van ons meeleven te getuigen en daadwerkelijk te steunen, wie dat ook betreft is een zuivere en edele reactie van waarachtige menschelijkheid en christelijke liefde. De linkerhand wete niet, wat de rechterhand doet Steun aan eigen arme landgenooten behoeft niet veronachtzaamd te worden, omdat we óók ons hart en onze beurs openen bij het vernemen van jammerkreten uit den vreemde of van vreemden, die tot ons komen voor hulp. Het „beginsel" van het hemd, dat nader is dan de rok, voert in zijn consequenties tot een onchristelijk egoïsme. Men zal den kring, welke voor hulp in aanmerking komt, steeds nauwer begrenzen en eindelijk zal men tot de conclusie komen, dat men zelf nog een hoop tekort komt en dus.... De betoonde offervaardigheid van het Nederlandsche volk ten aanzien van de Joodsche vluch telingen is een schoone uiting van naastenliefde; de bezwaren van sommige Nederlanders tegen deze offervaardigheid zijn óf uitingen van anti-semitisme, be wust of onbewust, óf van een bekrompen geest. Een besliste dissonant is b.v. het inzamelingsverbod van den burgemeester van Barneveld, die zich bevreesd betoonde, dat een Kerstcollecte voor behoeftige Bar nevelders zou worden geschaad. Eerstens ging deze magistraat met zijn verbod tegen een wensch onzer regeetingin, die de inza meling nadrukkelijk had aanbe volen en den gemeentebesturen instructies voor hun medewer king had gezonden. Ten tweede is het absurd, dat de uiting van persoonlijke offerbereidheid door de overheid wordt gereglemen teerd. Ten derde is de geuite vrees van Barneveld's burgemees ter en van anderen, die zich be zorgd Detoonen voor een eventu- eele schade voor de „eigen" armen, ongegrond, daar de deugd van naastenliefde zich handhaaft en ontwikkelt door beoefening. De ware barmhartigen zijn niet degenen, die het precies uitkienen of hun dubbeltje of kwartje wel bij de „éérst-rechthebbenden" terecht komt; de ware barmhar tigen vinden altijd wat te geven, als de nood zich opdringt, zelfs vinden deze te geven van hun eigen armoe. Het staat vast, dat tienduizen den dubbeltjes en centen voor de Joodsche vluchtelingen zijn geofferd door Nederlandsche werkloozen. Dat is naastenliefde En we zijn er van overtuigd, dat gij, lezers, zulke naastenliefde zult weten te betrachten. Gij, die hebt geofferd voor de Duitsche Joden, ge zult thans wederom wat weten te geven voor wat Kerstvreugde in de gezinnen van arme Nederlanders. Daartoe staan u vele wegen open, want tal van organisaties belasten zich met dit werk van barmhartigheid. Maar we kunnen ons uw schroom voorstellen om ten deze de hand te reiken aan hen, wier actie voor steun aan de „eigen" armen een reactie is op Uw ge geven blijk van geen grenzen te kennen in Uw barmhartigheid. Want deze reactie heeft met naastenliefde niet te maken, maar met menschenhaat, met rassen waan, met anti-semitisme. Md. Evenais de andere standen kent ook de middenstand zijn organisaties. De standsorganisatie van den middenstand, de katho lieke Middenstandsbond, omvat alle middenstanders, ongeacht hun vak, beroep, den aard van hun zaak. ledereen, die zelfstandig een bedrijf uitoefent, hoort, voor zoo ver hij katholiek is of zich ka tholiek wil organiseeren, in den katholieken middenstandsbond thuis. De katholieke middenstands bond stelt zich ten doel de be hartiging van de godsdienstig- zedelijke en van de sociale, economische en verdere stoffe lijke belangen der leden. Immers ook de middenstanders, hoezeer hun individueele belangen soms schijnbaar uiteenloopen heb ben groote gemeenschappelijke belangen. De specifieke vakbelangen wor den door de bij de middenstands organisatie aangesloten er erkende vakbonden, voor zoover noodig weer met behulp der toporgani- satie. De middenstand organiseert zich niet gemakkelijk. Zijn aard, zijn beroep brengt dat mee. Door lid van een organisatie te worden geeft mer. een deel van zijn zelf standigheid prijs. En dat valt den middenstander dikwijls niet ge makkelijk. De aard van zijn werkzaamheden en beroep brengt mee, dat hij van elke uitgave het uitgegeven bedrag met een winst weer spoedig terugverwacht. En bij de uitgave voor contributie van de standsorganisatie moet men deze, verwachting opzij etten. Dan laai het rendement der uitgave langer op zich wachten. Maar afgezien van het princi- pieele, dat noodwendig tot aan sluiting bij de standsorganisatie drijft, afgezien van de godsdiens- tig-zedelijke belangen, welke hun behartiging uitsluitend in de so ciale organisatie, de standsorga nisatie kunnen vinden, blijft toch ook de rente van de contributie niet uit De voorbeelden daarvan zijn te talrijk om ze te verwaarloozen. Laat men maar eens even den ken, wat er van den middenstand ware overgebleven bij ontstentenis van een standsorganisatie Wat zou er in godsdienstig- zedelijk opzicht speciaal voor den middenstand gebeurd zijn Het werken op dit gebied onder den middenstand is reeds moeielijk. We kennen onze kernen, ze gaan langzaam, zeer langzaam vooruit. Maar zonder standsorganisatie was er voor de kernen geen schijn van kans. En de cultureele taak der standsorganisatie? Wie zou deze hebben overgeno men Thans wordt aan de cul tureele vorming, aan de ontwik keling van den middenstand door de standsorganisatie groote zorg besteed. Het wederzijds verplicht lid maatschap zorgt voor een hechten band tusschen stands- en vakorga nisatie. De leden van den katholieken middenstandsbond hebben door hun lidmaatschap getoond te be grijpen, wat hun plicht en wat hun belang is. Zij zullen aan dit inzicht vast moeten houden. Van hen wordt gevraagd hulp aan den verderen uitbouw der orga nisatie, daadwerkelijk meeleven in het organisatie verband. Dan is een aansporing tot trouw aan hun standsorganisatie voor deze middenstanders overbodig. Doch ook zij, die zich tot nu toe afzijdig hebben gehouden van hun standsorganisatie dienen te bedenken, dat zij daardoor, vooral in dezen tijd een niet ge ringe verantwoordelijkheid op zich nemenZoowel tegenover hun standgenooten, als ook tegen over hun familie, welke zij te onderhouden hebben. Laten deze regelen hen tot na denken brengen, tot het vragen van inlichtingen. Laten zij zich over kleine, pietluttige, persoon lijke gevoeligheden en bezwaten heenzetten, met de groote lijnen het groote doel der standsorga nisatie voor oogen en de taak, waarvoor zij thans door hun geestelijke overheid, door hun standgenooten geroepen worden! Dan kan hun nooit iets ver weten worden en kan niemand hun in deze iets verwijten En thans direct werk ervan maken.... men wacht u I DE NIEUWE FRANSCH- DUITSCHE VREDE. Op een eigenaardige manier is van de week te Parijs het nieuwe Fransch-Duitsche vredes. en vriend schapsverdrag geteekend, dat feite lijk in de plaats is getreden van het verdrag van Versailles. Frankrijk heeft thans nog slechts het Duitsche woord: de overwinnaar heeft zich aan den overwonnene overgegeven in geloof aan diens goede trouw. Maar het Fransche volk heeft geen groot vertrouwen in de nieuwe situatie. De Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop, die het nieuwe verdrag kwam onderteekenen, is langs zq- wegen naar zqn verblijfplaats te Parijs gevoerd, opdat... demonstra ties zouden worden vermeden. ITALIë TEGEN FRANK RIJK. Terwijl Duitschland aldus „toena dering" zocht tot Frankrijk, duur den in Italië de „spontane" volksbe- toogingen voort tegen hetzelfde Frankrijk en deze demonstraties zjja gericht op de „verovering", vreedzaam of gewelddadig, van groote stukken Fransch gebied, waarbij dan gerekend wordt op Duitsche hulp. De betoogingen hadden vooral een ernstig karakter te Rome, Turijn en Genua; ze werden daar bezield door de agitatie van honderden studenten die onder het zingen van vaderland- sche liederen door de straten trok ken en ook afwisselend riepen; Tunis Corsica, Nizza, Dziboeti De Fransche ambassade te Rome en de Fransche consulaten te Rome en Turijn, werden door politie be schermd. Voor het gebouw van de fascis tische federatie te Rome sprak de secretaris-generaal Tpolito de mani festanten toe. Hij betoogde, dat Italië geleid wordt door een aan voerder, die zijn rechten weet te doen gelden en dat het Italiaansche volk de zekerheid kan hebben van de definitieve overwinning van Italië. De verklaringen van den spreker werden door den telkens herhaalden kreet: Tunis Tunis onderbroken. DE HOUDING VAN ENGELAND. De Britsche regeering laat over haar houding geen enkel misver stand bestaan. Chamberlain heeft in het Lager huis duidelijk laten uitkomen, dat hij zelfs van zijn reis naar Rome zou afzien, als Italië eenigen aan slag in den zin zou blijken te heb ben op den status quo in de Midel- landsche Zee. Maar voorhands neemt hij niet aan, dat de regeering te Rome de demonstraties in de Kamer en de volksbetoogingen.met haar eigen inzichten vereenzelvigt. Belangrijk is, dat het officieele Britsche standpunt ter zake de handhaving van den status quo in de Middellandsche Zee (en elders, b.v. in Afrika) duidelijk is weerge geven via de BBC, den Engelschen Radio-Omroep, en wel behalve in het Engelsch, ook in het Italiaansch en het Duitsch. PIROW'S SOMBERE INZICHTEN. In het voorjaar een groote oorlog Pirow, de Zuid-Afrikaansche minis ter van landsverdediging, die een diplomatieke reis door Europa heeft gemaakt en met de voornaamste staatslieden, o.m. met Hitler, in per soonlijk contact trad, heeft zich zeer somber over de naaste toekomst van Europa uitgelaten. Hij hekelde eenerzijds scherp de vervolgingen in Duitschland, anderzijds den onwil der democratiën om het vluchtelin genvraagstuk in grooten stijl op te lossen door groote stukken koloniaal gebied, dat daartoe ongetwijfeld be schikbaar is, voor immigratie be schikbaar te stellen. De politieke verwikkelingen, zoo zegt hij, voeren onafwendbaar tot een grooten oorlog en Pirow ver wacht, dat deze reeds in het a.s. voorjaar zal uitbreken. In het Britsche Lagerhuis vroeg Henderson aan de regeering of zij naar aanleiding van Pirow's ver klaring, dat „Europa naar een oor log drijft en dat er in het voorjaar wellicht een zeer ernstige interna tionale crisis zal ontstaan", den Z.-Afrikaanschen minister zou raad plegen, teneinde daarna een open bare mededeeling te doen. Henderson zeide, dat de openbare meening door de verklaring van Pirow bezorgd was geworden. Mac Donald antwoordde, dat hij deze aangelegenheid in ernstige overweging zou nemen. DE JODENVERVOLGING. Met ingang van Dinsdag j.l. moeten in Duitschland aan Joden toebehoorende auto's, ten getale van ongeveer 2000 op een totaal van 114.000 uit het verkeer verdwijnen. Sinds twee maanden hadden de aan Joden toebehoorende auto's speciale nummers boven de 350.000. Het zal dus niet moeilijk zijn ze te herkennen. Met ingang van denzelfden dag kunnen de Joden ook geen schouw burgen en bioscopen meer bezoeken en is het hun verboden, bepaalde wijken te betreden. Te Metz in Frankrijk zijn 300 Joodsche weeskinderen uit Duitsch land en Oostenrijk aangekomen. Hun ouders zijn, naar men zegt tijdens de jongste vervolging „ge storven". Van deze kinderen zijn er 200 ondergebracht bij families in Lotha ringen. De anderen gaan via Parijs naar Engeland. In Straatsburg en Mulhouse zijn 500 weeskinderen aangekomen. In Warschau (Polen) is een huis zoeking verricht bij de Joodsche vakvereenigingen, die verbonden zijn met de Joodsche sociaal-democrati sche partij. De politie heeft zes kantoren gesloten en een twintigtal personen gearresteerd. Talrijke documenten zijn in beslag genomen. In Joodsche kringen verwacht men, dat de autoriteiten de vakver eenigingen zullen ontbinden met de bewering, dat uit de in beslag ge nomen documenten zgn. communis tische actie zou zijn gebleken. Ook wordt een strenger optreden tegen andere, vooral sociaal-democratisch getinte vakvereeDigingen, mogelijk geacht. KORTE BERICHTEN. Dc Condor vergaan. Het Duitsche vliegtuig Condor, dat op de thuisreis was van Tokio naar Duitschland, heeft wegens een defect op zee moeten dalen en is daarbij gezonken. Het toestel kwam op nog geen twintig meter van de kust ter hoogte van Kaap Rosario in de baai van Manilla terecht. In de nabijheid zijnde visschers schoten toe en brachten de bemanning in veiligheid. Een amphibievliegtuig van de Amerikaan- sche marine is naar de plaats van het ongeluk gezonden om de beman ning op te pikken. Mijnramp. Dertig mijnwerkers zijn gedood en twintig gewond, doordat een lift, waarmee zij zouden afdalen losraakte en anderhalve kilometer naar be neden stortte. Het ongeval gebeurde in de Princess-mijn te Sydney in Nieuw Schotland. Volksontwikkeling Venray Beschermheer: HoogEerw. Heer Deken W. BERDEN. Maandag 12 Dec. 8 uur spreekt Dr. J. G. M. Moormann Directeur H.B.S. Nijmegen over: Entrée 10 ct. Plaatshouders worden beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en ge reserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Schoolstraat 14, Telefoon 144. Gezinspersoonskaartenstelsel. 15 December a.s* in werking. Volgens officieuse berichten is op 15 Dec. a.s. te verwachten, dat bij besluit van den Minister van Binnen- landsche Zaken alle gemeentebestu ren zullen worden aangewezen als gemeenten met het z.g. gezinsper soonskaartenstelsel. Deze onver wachte datum van algemeene in voering houdt verband met het feit der twaalfde tienjaarlqksche volks telling. De invoering van het ge zinspersoonskaartenstelsel zal vóór 1 Jan, 1940 beëindigd moeten zijn. De Minister kan dezen termijn ver lengen. De invoering van het gezins persoonskaartenstelsel zal voor de gemeentebesturen 'n zeer omvang rijk werk beteekenen. De werkzaam heden voortvloeiende uit dit besluit zullen in beginsel voorwat betreft de overschrijving kunnen geschieden door z.g. werklooze hoofdarbeiders. Collectie enz. zal echter door vak kundig personeel geschieden. Perso nen uit de gemeente-administratie die reeds praktijk hebben op het gebied van bevolkingsboekhouding zullen bij dit werk zeer goed diens ten kunnen bewijzen terwijl ook aan deze personen de algemeene leiding kan worden opgedragen, Zoo zal dan het gezinsregister systeem hetwelk thans nog op vele secretarieën wordt gebruikt, plaats moeten maken voor dit nieuwe z.g. gezinspersoonskaar tenstelsel dat na langen strqd 't pleit volledig heeft gewonnen. „Werk voor duizend boeren". De plannen om Nederlandsche boe ren als kolonisten te doen uitkomen naar de Dairilanden op Sumatra hebben, zooals men weet, scherpe critiek uitgelokt, niet het minst in de beide Medansche bladen. Desniette min blqft dr. Vrijburg, de stuwer van de aangevochten plannen, sterk op timistisch (te.optimistisch gestemd Dezer dagen is hq in Belawan aan gekomen en heeft daar in een onder houd met de „Sumatra Post" mede gedeeld, dat hq in Januari naar Nederland gaat om zijn manDen uit te zoeken: tien Friesche gezinnen en drie Friesche vrijgezellen, allen goede en vakkundige werkkrachten, want zoo verklaarde hij alleen door een tekort aan vakkennis zqn de Europessche kolonisaties mislukt. Van belang is voorts, dat de werk methode geheel op moderne leest ge schoeid zal zijn. „Geen patjol, doch ploegen, geen methoden, waarbij men niet méér bereikt dan met inland- sche werkkrachten, doch moderne middelen". Dat men desnoods aanvullend ook gebruik zou maken van zich even tueel aanbiedende inlandsche werk krachten, mag wel verwacht worden, doch het voornaamste werk, het tech- Disch gedeelte en uitvoering daarvan, zal in handen blijven der Friezen zelf. Weldadigheidspostzels voor het kind. Overal In het land is de verkoop der zegels en kaarten „voor het kind"' zeer goed ingezet. In de groote steden was de ver koop gedurende de drie eerste da gen in het algemeen grooter dan verleden jaar. Heden Zaterdag verschijnt in de dagbladen de prijsvraag „De ronde door Nederland", waarvan de oplos singen moeten zijn gefrankeerd met tenminste 2 kinderzegeis van 5 (8) cent. Sinterklaas. Het zal wel niet overal gelijk zijn geweest, maar uit vele plaatsen ver luidt het, dat Sinterklaas behoorlijk royaal is geweest in dit jaar. In de bedoelde plaatsen althans zijn de winkeliers best tevreden over de inkoopen door- of in naam van den goedtheilighman. 't Is soms net, of er wat meer leven in de brouwerij komt, de zakenman herwint zijn vertrouwen in de toekomst; hij durft weer eens wat reclame aan en hij ondervindt, dat dit beproefde middel zijn voordeelen ruim oplevert. Moge het in den Kersttijd eveneens zóó zqn. Terug uit Spanje. Niet minder dan 115 ex-landgenoo- ten zijn dezer dagen in de oude contreien weergekeerd na geruimen tijd voor de Spaansche republiek te hebben gestreden. We zeggen ex- landgenooten, omdat deze lieden door „In vreemden krijgsdienst" te treden, hun Nederlanderschap hebben ver loren. Ze zullen nochtans niet van arbeid of steun worden uitgesloten, maar ze moeten zich van politieke actie onthouden, anders worden ze uitgewezen. Waarheen Zij hebben groote moeilijkheden getrotseerd, want hoe moet het b.v. met de kinderen, welke ze nog moch ten krijgen Zijn ook deze niet van Nederlandsche nationaliteit Hoe het zq, de families der teruggekeerden, waaronder er waren, die „voor Spanje" vrouw en kinderen in den steek hadden gelaten, zijn voorloopig enkel maar blijde. Om het behoud van hun verwanten. On geveer 60 Nederlanders zouden in Spanje gebleven zijn, gevallen! Nog ruim honderd anderen worden bin nenkort terugverwacht. Nieuwe industrie te 's-Hertogenbosch. Naar het Huisgezin verneemt, zal te 's Hertogenbosch wederom een nieuwe industrie worden gesticht. In oprichting is n.l. de N.V. „Con- fectie-Industrie" beoogend het ma chinaal vervaardigen van dames mantels. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de fabriek, welke aan 60 tot 80 per sonen arbeid zal verschaffen, gelei delijk in werking worden gesteld. Ernstig ongeluk. Onder Rijswijk heeft gisteren een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon gedood en een ernstig gewond werd. VENRAY, 10 Dec. 1938 Inkwartiering. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belangheb benden dat de vergoeding voor de inkwartiering van 30 Nov. op IDec. j.l. in den loop der wèelc ter Ge meentesecretarie kan afgehaald wor den, Venray, 6 December 1938, De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN. Geslaagd. Op 7 December slaagde voor het examen Staatshuishoudkunde en Statistiek M.O. onze oud-dorpsgenoot de WelEerw. Heer Amaury J. A. Janssen, leeraar te Rolduc. Vergadering Gemeenteraad van Venray. Gister, Vrijdagmiddag om 3 uur, hield de Gemeenteraad van Venray eene openbare vergadering, waarin de navolgende punten aan de orde kwamen-. 1. Notulen der vergaderingen van 6 September en 28 October 1938. 2. Ingekomen stukken: a. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger, 4de kwartaal 1938. b. Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs over 1937. c. Verslag van den Handelscursus over 1937. d. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring Raadsbesluit van 28 October 1938 betreffende hypotheek P. J. H. Sanders. e. Alsvoren betreffende hypotheek J. H. Rooyackers. f. Alsvoren betreffende rentever laging hypotheek J. F. Goossen. g. Alsvoren betreffende wijziging Reglement Algemeen Burgerlijk Armbestuur. h. Alsvoren betreffende wijziging Gemeentebegrooting 1938. i. Alsvoren betreffende kasgeld- leening. j. Alsvoren betreffende wijziging verordening Gasbedrijf. k. Alsvoren betreffende gedeelte lijke ontheffing van waterschapslas ten over 1938. 3. Verzoek van het Bestuur der

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1