DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Ons weekpraatje. FEUILLETON. Een meisje in de Wild West. 11 Krakelingen. „Dokier Hartje '"'"^iMijnliardtje Van de Sport velden. Radio-Centrale Zaterdag 3 December?!938 Negen en vijftigste Jaargang No 49 Kinderspeelgoed. Invloed op de geestelijke vorming. Ik ben blij, dat ik in mijn eigen tfld jarig ben geweest en dat ik dat niet ben in dezen tijd, ik houd n.l. niet van het speelgoed van tegenwoordig. Waarschijnlijk was ik vroeger een wreed kind, want ik was trotschop mijn doozen met tinnen soldaten, m'n kanonnen, m'n forten, m'n ge weer en m'n pistolen. Op straat liep ik rond met 'n steek op m'n hoofd en een houten zwaard hing me van de heup af. Ik sloot me achter elke slaande trommel aan.... Volgens de thesen van moderne Mpaedagogle ben ik dus eigenlijk voor beul grootgebracht, niettemin sprong ik later van vreugde over den schouder van mijn eerste meisje, toen ik vrijlootte voor den dienst. Als ik een vloo moet dooden, zou ik in staat zijn om met het beest naar den veearts te gaan, teneinde hem vóóraf een spuitje te laten ge yen. Neen de tinnen soldaatjes hebben Sme fniet bepaald bloeddorstig ge maakt. Nochtans, ik gelóóf aan den invloed van speelgoed op het karak- c, ter van het kind; echter meen ik, dat deze invloed niet steeds dezelfde uit werking zal hebben. Het spelen met militairgerei zal sommigen misschien prikkelen tot het verlangen naar oorlogsavontuur, anderen zal het tot lM nadenken stemmen over het ver schrikkelijke wezen van een slach- ting tusschen volkeren. Spelende het spel, zullen velen begrip krijgen van de hel. Deze regelen bedoelen niet te zijn: propageeren voor de wederinvoering van oorlogsspeelgoed. Al zou er maar een klein groepje kinderen wezen, dat door zulk speelgoed tot bar- baarsch denken kan komen, dan zijn daarmee alleen reeds alle tinDen sol daatjes en bordpapieren kanonnen veroordeeld. Juist in een tijd, waarin menschen met voorname posities weer gewa gen van onze „liefde voor de weer macht" ik beluisterde dat woord /•Jeen en andermaal in de redevoerin gen bij gelegenheid van de opening van het ethnologisch museum van de K.M.A. te Breda moeten we op- passen voor koestering door de jeugd ^^van de slachtwapenen der mensch- heid. Ik ben geen anti-militairist, er- I ken de droeve noodzaak van een ge gil wapende weermacht, respecteer het leger, maar heb er zoo min liefde voor als voor ons Wetboek voor Strafrecht en voor de chirurgie. Ik keer thans terug tot mijn onder werp; het kinderspeelgoed. Juist om dat we allen erkennen, dat de keuze ervan geen onverschillige zaak is, daar speelgoed het denken van het kind beinvloedt in positieven of negatieven zin, moeten we bij het koopen met oordeel te werk gaan. 16! Het soldaatjes-speelgoed voor jon- ^eens is tegenwoordig vervangen door Hpliegmachines en auto's, de pop- ^Hpen der meisjes hebben een type- BBverandering ondergaan: de meeste »jjn onwezenlijke dingen, kinderen, Igroote menschen of beesten voorstel lende in caricaturale vormen en van kleurenrijke lapperij met niets, dat Vecht" is; in het bijzonder niets wat kleeding betreft. ,el" Met tinnen soldaten, met kanonnen k®" en ander oorlogstuig kon de jongen 3en van vroeger nog wat „doen": hij be- RS flacht bepaalde stellingen, vond het ers noodig om de partijen in een bepaal de situatie te reorganiseeren; hij liet de gewonden naar een hospitaal ver voeren, richtte na een hevigen slag ïen nood-hospitaal in enz. Het mo derne speelgoed laat niets te doen, illeen maar te begeeren. Een speel goed-vliegtuig, 'n auto de aller duurste soorten uitgezonderd heb- jen enkel maar den glans van het literlijk: ze spreken alleen maar tot le verbeelding van het „hebben". Een volgende auto, die 't kind krijgt; moet mooier zijn.... Het is speelgoed van begeerte. Met de poppen van de meisjes is het dikwijls net zoo gesteld. Die moderne poppen hoeven niet meer gekleed en uitgekleed te worden: de haren hoeven niet gekamd. Het zijn maar caricaturen vanmen- schenkinderen; er valt niets aan te .moederen". Alleen maar te hebben, het kind wil een nog kleuriger, een nog dwazer pop. En ziet men de jeugd welke den kinderschoenen ontwassen is, goed aan, dan blijkt ze den invloed van het moderne speelgoed maar al te zeer te hebben ondergaan. De eerste gedachten van vele jongelui zijn er niet meer op gericht om wat te presteeren en zich een positie te scheppen, maar om te bezitten: een motor, een auto. En daar mee te geuren. Vele meisjes zijn levende evenbeelden van de moderne poppen geworden, dwaas gekleurd, met ver- teekende wenkbrauwen, zich ver verheven voelende boven de plichten van een huishouding. Ik zal niet zeggen, dat alle maat schappelijke decadeptie aan het kinderspeelgoed moet worden ge weten, maar dat draagt er toch toe bij. Er is nog veel nuttig en ieer- zaam speelgoed misschien moeten we er naar vragen, omdat dit soort artikelen niet meer vanzelf gft&t tegenwoordigmaar het is er nog. Speelgoed dat de gedachten op constructieve werkzaamheid brengt mecano-doozen of eenvoudige bouw- doozen, stoommachientjes, legpuzzles (die het geduld en het denken be vorderen) bouwplaten, drukdoozen, houtzaaggereedschap, enz. Voor de meisjespoppen, die ge kleed moeten worden, vlecht- en andere handwerken- Laten we den kinderen wat geven, waar ze iets mee kunnen doen; geeft speelgoed® van" constructief karakter. Geen „mooie" dingen, waaraan de jeugd zich alleen maar kan vergapen en waarmee ze de begeerte voedt. tel, ad. cbe- iets. L909 tl de I ct« De cowboys aten gezamenlijk aap de Inge tafel in het slaaphuis. Het stevige ten werd met een ongeloofelijk zwarte pffie naar binnen gespoeld. Een Chi- ees, gekleed in helderwitte broek en tsje, liep tusschen de tafel en keuken een en weer. I Gedurende den maaltijd bombardeer- je Nora Jane den opzichter met vragen jaarvan sommige handig-zakelijk an- lere echter zoo'n enorme onbekendheid [et het Westen verradend, dat de Dwboys het hoofd dieper over hun Drd bogen en Lafe Young met moeite |n glimlachjes terughield. Ze vernam, dat de ranch acht cow- oys, den opzichter en een kok in dienst ld Zes van de cowboys zaten hier aan ifel, twee andere, Tom King en Jerry vans, waren aan de grenzen van de Szitting aan het werk. Buitendien bonden er twee Mexicaansche fami- bs op het landgoed. De mannen uit deze families zorgden por het koren en alfalfagras hielden waterhouders gevuld, repareerden hekken en haalden hout uit de ber- dat dan door een mechanische Ug in stukken gezaagd werd om als fandstof te dienen. - Het komt me voor, dat het per- neel erg groot is, vond de nieuwe pzitster. Wat is uw meening, Mr, jourc De jongeman, dien nu voor het eerst •is gevraagd werd, maakte een gebaar w wanhoop. nooit vertegenwoordigen. Maar da sngkamer dan De regeering is by zulke uitvaart bovendien vertegenwoordigd door de officieele Nederlandsche wetenschap! Waarom Hitier zweeg» Aan het graf van von Rath. Het is algemeen opgevallen, dat Hitier niet gesproken heeft bp dé teraardebestelling van het stoffelgk overschot van den te Pargs ver moorden legatie-secretaris von Rath. Mevrouw Tabouis, de bekende diplomatieke medewerkster van ,,L' Oeuvre", geeft dienaangaande nadere opheldering. Vlak vóór de begrafenis heeft de Führer een bezoek van rouwbeklag gebracht akn Von Rath's vader, die geen nationaal-socialist is. By die gelegenheid gaf de heer Hitier één dier proeven van snel stroomende welsprekendheid ten beste, die, wanneer hy bewogen is, niet zelden ook in particuliere ge sprekken over hem vaardig wordt. Hij kondigde daarby aan, dat ny, bp de begrafenis, zich in een zelfden geest zou uiten. Hierop moet Von Rath's vader beleefd, doch beslist gevraagd heb ben van dit voornemen af te zien. Hp verzocht de groeve van zpnzoon niet te maken tot platform van haatbetuigingen jegens de Joden, te minder wpl de moordenaar gehan deld had uit liefde jegens de zynen, wier wanhoop hem tot zyn daad had gedreven. De Führer was hierover, naar mevrouw Tabouis vernam, dermate boos, dat hy geheel heeft gezwegen, het daarbp aan anderen overlatende een „passend" woord te spreken. Men vreest, dat de oude heer Von Rath weinig pleizier van zpn moed zal beleven. We moeten deze voorstelling van zaken natuuriyk voor rekening van het Fransche blad laten. Eert de dooden. Een griezelige geschiedenis wordt uit Tilburg gemeld. In 1934 werd daar een lpk uit het water gehaald en de veldwachter van Princenhage herkende dat als van den 54jarlgen S. uit zpn gemeente, maar een zekere K. uit Tilburg herkende in het lpk de stoffelgke resten van zpn broer. Aangenomen werd, dat dat K. gelijk hadzijn broer werd in de registers van den bürgeriyken stand als overleden afgeboekt. Maar daartegen is deze broer on langs in levende ïyvé komen pro testeeren h.,-, won het pleidooi, zoodat zpn overlijdensacte bp rech terlijk vonnis werd doorgehaald. Van wieu waren nu echter wél de stoffelpke resten geweest Ik schrpf „geweest", want er restte niets meer van de stoffelijke resten, welke eens uit het water waren gehaald, althans niets zichtbaars meer, subsidiair: niets, dat als zoo danig nog was aan te wpzen. Want het lijk was naar de sny- kamer in Utrecht opgezonden, als leerstof voor de studenten. Och, en waar d&n tenslotte de snippers blijven, weet 'n mensch niet. De overlijdensacte hebben ze nu maar op naam van S. uit Princen hage gesteld. Die is tenminste nog niet in levenden lpve teruggekeerd. Ik vind het een nare geschiedenis. De stoffelijke resten van 'n mensch naar de snijkamer om het daar in stukken te laten peuteren door profs en studenten.... Is dat niet een beetje positief onchristelpk De mazen van de wet laten het tegenwoordig toe, dat de lpken van menschen worden verascht. De re geering vindt dat vanwege de chris telijkheid maar zóó-zoo. En ze laat zich bp zulke plechtigheid dan ook Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Kiespijn, Spit. Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep. Gevatte koude. De pijnverdrijver bij uitnemendheid 3, 1 „Mijnhardtjo" 5 ct 12 „Mijnhardtjes" 50 ct Nu melden de couranten, dat er in Nederland zulk een tweede Roomsch panopticum zal komen te Smakt by Venray. 't Wordt wel niet heelemaal een tweede Heilige Landstichting, maar iets dat er toch op lpkt. Onder den titel: „St. Joseph gaat bouwen" lezen wp, dat er ter plaatse een St. Josephskerk komt met omlig gende gebouwen, alles ontworpen door den bekenden Landstichtings- deskundige Piet Gerrlts. En wat die omliggende gebouwen zpn, toont een afbeelding. Nazareth, Bethlehem en Jerusalem, nage bouwd in het Noord-Limburgsch dorp Smakt! Arm Limburgsch landschap Men zal het beste doen, om deze Oostersche kern met haar dennen en sparreboomen een hooge schut ting neer te zetten. Of is de bouw in dezen vorm nog te voor komen Het desbetreffende couranten artikel vangt aan met„St. Joseph is maar een simpel mensch ge weest. Hy timmerde niet aan den grooten weg. Van zpn werkbank zpn maar héél simpele dingen gekomen, die als doodgewone gebruiksvoorwerpen hebben dienst gedaan." 't Was beter, dat men dat bouwen daar in Smakt nu ook maar dood-gewoon en simpel deed en zorgde dat er een een voudige, deugdeiyke en devote Limburgsche kerk met bpgebouwen kwam te staan, passend bp het aanzien van de streek, in plaats van tot een gezochte, averechtsche behuizing te geraken, geëigend voor een wassenbeeldenspel, doch waarin geen Limburger straks aarden zal en geen nadenkend mensch ongestoord zal kunnen bidden. Palestina in Limburg De plannen voor de St. Jozefskerk te Smakt. Een der redacteuren van het „R.K. Bouwblad" maakt zich bezorgd over de plannen voor een bedevaartskerk te Smakt bp Venray. Daar dreigt iets te zullen ontstaan, dat wel weinig in overeenstemming is met het karakter van het Limburgsche landschap. Vooraf laat de schryver eenige opmerkingen gaan over de H. Land stichting, waar hp naast veel waar deering ook crltiek op heeft. Hp vervolgt dan Alle copie hierop betrekking hebben de, moet Donderd. vóór 1 uur in ons bezit zyn. SERVATIUS-OMROEP Ook voor de tweede maal in deze competitie heeft Belfeldia in Serv. haar meerdere moeten erkennen. 5—2, zyn cyfers, die voor zich zelf spreken. De linksbuiten stond op de ziekenlpst, en ook Geurtjens was niét fit en speelde op halve kracht. De wedstrgd zelf, stond nietop^hoog peil; daar was de tegenstander te zwak -voor. De achterhoede wist wel raad met de slecht samenspelende Belf. aanval. In de midden-linie speel de van Tol een zeer goede party. De spil kon z'n spel door het gladde veld niet volledig ontplooien. Als rechtshalf fungeerde nu Geurtjens. die Zooals boven gezegd, slechts op halve; kracht speelde. Daarom was hét niet goed gezien, dat nu de rechts back toen de stand met 4—0 in het voordeel van Serv. was, met hem van plaats verwisselde. Toen kon Belf. tweemaal doelpunten. In de voorhoede speelde aanv. Ver meulen een sublieme party. Meester- lpk wist hp de ballen vry te spelen, en zoodoende aan Eibers, die nu op de midvoorplaats stond, de fraaiste kansen te scheppen, waarvan hp er vier benutte. De Belf.-achterhoede was niet van 2e klasse gehalte. De keeper was uitstekend, doch kon gqen der doelpunten voorkomen. Ook dé rechtervleugel was zeer actief, en kan op een goede wedstrpd terug zien. Vooral de vele corners van den rechtsbuiten werden zeer scherp ge nomen. De invaller linksbuiten viel in deze wedstipd niet tegen. Jammer dat de voorhoede zoo dikwijls in de buitenspel val liep, anders was de score nog veel hooger geweest. De publieke belangstelling was bevredi gend. Drommels, Lajuffrouw Moran, verwacht u van mij in vredesnaam niet, dat ik zoo'n vraag beantwoord Ik ben scheikundige, geen boer. Deze ranch beslaat in ieder geval een deksels groote oppervlakte. In de oogen van den opzichter vonkte het even. Nora Jane kon niet uitma ken of het een vonk van toestemming, humor of verstandhouding met Court was. Hij heeft gelijk, juffrouw. Het is bijna dertig mijleen heele dag rij den te paard in zulk een bergachtig land van het eene uiteinde van het landgoed naar het andere. Juist, ik begrijp het. Mis Moran begreep niets, maar ze maakte een paar aanteekeningen in stenografie in haar notitieboekje, dat ze naast zich had liggen. Toen liet ze een volgende vraag op Young los. Mijn oom zal zeker wel boeken bijgehouden hebben. Waar zijn ze Hoogstwaarschijnlijk in het groote huis. Zoodra we hier klaar zijn, zullen we daar heen gaan en zien, wat er te vinden is. Dat zal wel in orde zijnom dat u het bent. Mr. Carver was erg secuur. Den dag nadat de chef gedood was, kwam hij zelf hier heen, sloot het huis en verzegelde de deuren. Toen gaf hij mij den sleutel en zei, dat het huis voor niemand geopend mocht wor den, die geen machtiging had. Toen Young het zegel verbroken, den sleutel in het slot omgedraaid en de zware deur opengezwaaid had, sloeg de muffe geur van kamers, die sedert lang niet gelucht zijn, naar buiten. Carver had de gordijnen neergelaten; de twee kamers, die aan beide zijden van de hall gelegen waren, waren don ker als graven. Young wilde naar de ramen Ioopen, maar Nora Jane tikte hem op den arm. Zoo is 't goed. Mr. Young. De opzichter begreep haar niet. Hè? Zoodra er een beetje licht is, zal ik u de schrijftafel en de papie ren van den chef laten zien. Ik geef er de voorkeur aan dat alleen te doen, zei de nieuwe eigenaar kort. Geeft u mij den sleutel maar en gaat u naar het slaaphuis terug. U kunt daar op mij wachten. Had een man op zulk een toon tot hem geproken, dan zou Lafe Young oogenblikkelijk en grof te kennen ge geven hebben dat hij wenschte te blij ven, en hij zou dat voornemen onder steund hebben met den revolver, die aan zijn heup hing. Maar men bedreigt nu eenmaal een slank jong meisje met roode haren en blauwe oogen niet met een 45 Colt- revolver vooral niet als men weet dat dit meisje de bezitster van alles is en recht heeft te doen en te laten wat ze wil. De opzichter draaide zich op zyn hakken om en ging weg. Hij zei geen woord, toen hij den man. die zich Ted Court noemde passeerde. Nora Moran bleef in de deuropening staan, totdat Young verdwenen was. Hij is een moordenaar l, begon zij. En zelfs als hij geen moordenaar was, zou ik den blik in zijn oogen niet kunnen uitstaan. Ik vertrouw hem niet. Zoodra ik in Black Butte terug ben. zal ik Mr. Carver verzoeken hem te ontslaan. Verduiveld goed idee. Ik ben be nieuwd wat er van komt. Hoe bedoelt u dat Net zooals ik het zeg Mag ik, nederig toehoorder, misschien uitdruk king geven aan mijn bewondering over de vragen, die u Young stelde enover de manier, waarop u hem over zakelijke dingen aan het spreken kreeg? Zou u niet ronduit zeggen, dat ik gek ben? Hoezoo Ik daasde. Ik verwachtte, giet hem hier te vinden en ik wenschte hem ook niet te ontmoeten. Toen ik hem hier vond, werd ik zoo woedend dat ik zelfs vergat bang voor hem te zijn. Ik geef u den raad woedend te blijven. Het deed u een paar drommels schrandere vragen stellen over iets, waarover men veronderstelt dat u niets afweet. U bedoelt de ranch en hoe of ze bestuurd werdt, veronderstel ik Hoe weet u, dat mijn vragen schrander wa ren? Ik dacht, dat u scheikundig was en even weinig over veezaken wist als ik? Mijn oudoom Abner had een welk- zaak in Kansas City, zoodat ik zoo te zeggen een erfelijke kennis van zulke dingen heb. Ik merkte ook op, dat u stenografie kunt schrijven, Lady Jane. Kunt ;u het ook lezenik bedoel ook wanneer een ander het geschreven heeft Ik heb zelfs achttien maanden les gegeven. Ik denk, dat ik alle aantee keningen, die in het Pitman systeem geschreven zijn, lezen kan, als het schrift tenminste niet al te slordig is. Goed. Hij liet zijn hand achteloos vallen. Langzaam teekende zijn vinger een serie van onzichtbare stenografische teekens op zijn been. Ga... het.... huis.... binnenont cijferde zij, Wacht.... vijf.... minuten., Roep.... mij.... dan. Zij ging weg. Hij hoorde het klikken van haar schoentjes op de steenen van de hall. Hij stak een nieuwe sigaret op, slen terde een paar passen over de veranda, draaide zich vervolgens om en liep toen naar den anderen kant, waar hij droo- merig naar de bergen bleef staren. Hij sprak zacht, héél zacht, in vloeiend Spaansch. Luister eens goed; beste vriend, en beweeg je niet, voordat ik weg ben Je noemt Je zelf hier Joe Moon, maar de sheriff van Santa Cruz in Arizona zoekt een zekeren José Luna, die meneer Lodwick van de Tres Bijotes Ranch Zondag a.s. staat Panningen—Serv. op het programma. Deze club pres teerde tot nu toe niet zoo veel bg- zonders. Ze staan zelfs in het hoekje, waar de klappen vallen; en hebben de puntjes dus hard noodlg. Ze zul len er dan ook alles opzetten, om de puntjes in Panningen te houden, ten koste van Serv. Daarom heerenlaat deze kans om een trapje hooger in de rangschikking te komen, niet voorby gaan. Indien er gespeeld wordt met den vasten wil, ook deze Pan- ningsche klip met succes te omzeilen, dan wordt Serv. Zondag weer een paar puntjes rgker. Daar rekenen we op. Verder programma voor Zondag a.s. F.C.V.—D.E.V. Steyi—Vios PanningenServatius R.V.V.—Belfeldia R.S.C.D.S.S. Gennep—Tiglla. Zondag 11 Dec. heeft het groote treffen plaats tusschen Serv.H.S.C. Scheidsrechter de heer P. Ceelen. Leider de heer Hoedemakers. Serv. n was Zondag j.l. met twee invallers te gast by de Valk reserves. Na een half uur spelen, werd de wedstrgd, wegens te sterke mist af gelast. Serv. leidde toen met 10, Zondag a.s. komt R.K.H.V.V. op bezoek. Deze club uit Hout-Blerick schynt van een stevige party te houden. Indien Serv. II Zondag de zelfde vorm vertoond, als tegen de Valk res., dan geven we de thuis club de meeste kaDS. Wedstrgd begint om 2 uur. Scheidsrechter de heer E. Bakens. Servatius Hl leed op eigen veld een gevoelige 8—1 nederlaag tegen Brughusia. Toon en C.S. waren te gen deze lui niet opgewassen, Het spel van Brughusia was een klasse beter. Zondag gaat Serv. IH bg D.I.S. H op visite. Ook D.I.S. be hoort hlet tot de sterkste, tochach- te we Serv. Zondag in staat minstens op één der punten beslag te leggen. Scheidsrechter J. Bexkens. Leider de heer Nastvogel Servatius IV heeft Zondag ein- deiyk een thuiswedstryd, n.l. tegen de Valk IV. We zyn benieuwd de Benjamins eens aan het werk te zien. Zal Zondag het eerste schaap over den dam komen Scheidsrechter de heer W. Jacobs. Wedstrgd begiDt om 12.15. VALK-REVUE. Op onverdiende wyze hebben de oudste Valken hun eerste nederlaag gekregen. In een wedstrgd waarvan De Valken voor twee derde in de meerderheid zyn geweest, heeft Constantia, met behulp van 2 penal, tys een einde gemaakt aan 't onge slagen zgn van de Valk. De rood zwarten hebben evenwel de leiding behouden en staan nog met 3 punten voorsprong aan den kop. Zondag a.s. krggt de Valk hun naaste concurrent op bezoek, n.l. Volharding uit Vierlingsbeek. Bg Volharding konden de Valken niet meer dan een gelgk spel behalen. We verwachten echter, dat ze Zon dag a.s. de volle buit zullen opeischen. Het zal er in ieder geval spannen a.d. Leunsche weg. Naar men ons van bevoegde zgde mededeelde be staat er ook vanuit Vierlingsbeek zeer groote belangstelling voor deze wedstryd, waarbg beide clubs als volgt tegenover elkaar staan De Valk 7 5 1 1 11 25—9 Volkarding 7 3 2 2 8 23—15 De wedstrgd de Valk HServ. II nam een ontgdig einde. Door een dikke mist welke kwam opzetten was 't voor den arbiter onmogelgk den strgd goed te volgen en staakte dan ook met een 01 stand, na pl.m. een half uur gespeeld te heb ben. Wanneer de reserves morgen goed voor den dag komen, kunnen zg misschien een gelgk spel behalen bg D.S.O. in Venlo. Willen de Valken nog in de running blgven, dan zal dit beslist noodig zyn. Daarom nog eens extra flink aangepakt en alles op alles. De Valk Hl komt Zondag, na 14 dagen rust, ook weer binnen de witte lgnen en wel tegen Ysselsteyn. In dien ze het niet al te gemoedelgk opnemen, ligt hier een overwinning voor de Valk in de iyn der verwach tingen. Bezoekers van de wedstrgd Valk Volharding I kunnen gerust wat vroeger komen en dan tevens de verwachtingen van onze jonge spe lers eens gade slaan. Aanvang 12.15. De Valk 4 gaat bg hare zuster- vereeniging op bezoek. Wisten da Jongste Valken op hun terrein een groote overwinning te behalen op de jongste Servatlus-lui, op eigen bo dem zullen deze wel wat feller van zich afbyten. Niettemin voorspellen we een overwinning voor de rood zwarten. Dat het een sportieve strgd worde en publiek en spelers zich fair ge dragen. OOSTRUM SEINT: Oostrum I biacht het er j.l. Zon dag beter af in de thuiswedstrgd tegen Merselona, dan in de uit- wedstrgd tegen dezelfde ploeg 's Zon dags tevoren. Na spannende sirijd was de uitslag 4—0 in Oostrum's voordeel. Oostrum H was minder gelukkig in de uitwedstrgd tegen de Valk IV. Na aanvankelgk met 10 voor te hebben gestaan moest ons elftal in het laatste kwartier de overwinning aan de Valk laten, die hierdoor iets meer kreeg dan zg, gezien de veld- verhouding, verdiende. Zondag a.s. moet Oostrum I naar T.O.P. Tienray. Het zal moeite kos ten om ook hier twee puntjes bin nen te halen. Supporters, die ons elftal willen vergezellen, moeten uiteriyk om 12.30 aan het clublokaal aanwezig zijn, vanwaar dan een bus vertrekt. Oostrum n krggt Erica te gast. Als onze jongens uit deze wedstrgd een puntje halen, zal het ons mee vallen.' AanvaDg 1 uur. doodde. Ik ken je. José. Je moeder was een Deensche en je vader was een blon de Mexicaan "uit Zacatecas. Je leerde Engelsch voordat je Spaansch kende, zoodat het een kleinigheid voor je is om als Amerikaan door te gaan. De leeren riem, die je om je heup draagt, verbergt het litteeken van de wonde die Lodwick's kogel je bezorg de. Nu ga terug naar den moyordomo Young en je vertelt hem, dat de juf frouw met mij over niets anders sprak dan over wat ze me schuldig was voor het chauffeeren van haar wagen. Zou je wellicht iets anders willen vertellen, dan ben je binnen één week in de gevangenis als je dan ten minste nog leeft Ik ben klaar, José In Godsnaam, Senor.... kwam het antwoord uit een boomengroep, dicht bij het huis, - wie bent u? Un extranjer.... een vreemdeling. En Court draaide zich om. ZESDE HOOFDSTUK. Nora Moran wachtte in de koele hall en nog 'voordat zij den mond openen kon, gaf hij reeds antwoord op de vraag, die haar op de lippen lag. Er zat daar ergens een kerel verborgen. Hij was dom genoeg om over den muur te kijken, zoodat ik hem kon zien. Ik meende dat het beter was, dat hij niet hoorde wat wij be spreken. Wie was het Young toch niet Nee Een van de cowboys... ik geloof, dat het de man was, die Joe Moon genoemd wordt. We kunnen daarover spreken op onzen terugtocht naar de stad Toeu Lafe Young naar den wagen kwam en u zag, zei hij, dat hij reeds kende. Dat is zoo. Ik ontmoette hem een week of tien dagen geleden. Liep hem tegen het lijf een tien miil Oos telijk van hier, in de Schapen Canyon. Geologisch een buitengewoon belang Programma 4 toten met 10Dec. Zondag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gramofoon Gesproken dagblad Tuinbouwpraatje en gramofoon. BRUSSEL Fransch 9.20 Gramofoon HAMBURG 11.20 Orkest BRUSSEL Vlaamsch 12.20 Orkest 1.20 Gesproken dagblad. KEULEN I.30 Populair concert LUXEMBURG 2.20 Concert WEENEN 3.20 Populair concert RADIO-Paris 5.20 Orkest LEIPZIG 7.30 St. Nicolaas BRUSSEL Vlaamsch 9.20 Non Stop Revue 10.20 Gesproken dagblad KEULEN 10.30 Vroolgk concert Maandag BRUSSEL Vlaamsch 8.Gymnastiek, Gramofoon Gesproken dagblad LUXEMBURG 9.20 Gevar. concert KEULEN II.20 Militair concert BRUSSEL Vlaamsch 12.20 Dansorkest 1.20 Gesproken dagblad. wekkende streek... maar ik zal u met een voordracht daarover niet vervelen. Lafe vertelde mij, dat ik mij up ver boden terrein bevond en dat ik heel vlug moest maken, dat ik wegkwam. Ert dat deed ik ook. Hij had ongetwij feld gelijk. Ik voegde de Bar Rafter K tot die plaatsen in Tedder County, waar ik een niet gaarne gezien per soon ben... eerlijk gezegd, kan ik geen plaats in deze streek bedenken, waar ze me wèl graag zien. Zij haalde haar schouders op en liep naar de schrijftafel. Men had het blad leeg gemaakt door eenvoudig alle pa pieren. die er lagen, in een brieven mand te leggen en een steen er op te plaatsen, opdat ze niet konden weg waaien. De mand en de laden, die ze één voor één opende, bevatten zulk een chaos van papieren en documenten, dat zelfs een accountant met zijn handen in het haar gezeten zou hebben. Er waren honderden afgedane chèques op banken van Vancouver tot San Antonio. De bedragen varieerden tusschen vijf dollar en duizenden dollar; negen van de tien chèques luidden aan toon der. Er waren rekeningen, waarvan som migen meer dan tien jaar oud, zonder uitzondering nog niet betaald al klop ten de sommen soms met de bedragen op de chèques vermeld. Hier en daar waren vluchtig neer- gekladde aanteekeningen in het hand schrift van Wallace, cijferkolommen en berekeningen, namen en adressen en notities als „1 19 17 stieren..22 kalveren; November..,, één stier 400 dol lar." De lijst, waarop Wallace de namen: Young, Kenedy, Moon, Huntoon, Wal ler, Fisher, King, Evans geschreven had legde zij apart. Achter den naam Young stond „op zichter", terwijl achter de twee laatste namen een paar teekens stonden. (Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1938 | | pagina 9