Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. AlleenBoter is boter „VENRAY" boter Sint Nicolaas. DAM PO Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Voor Jong en Oud MDiMMOOP Zaterdag 3 December 1938 Negen en vijftigste Jaargang No 49 PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct is zeer fijne boter We hebben allen een tijd gehad, waarin we, al is het dan lang, heel lang geleden, in den ooie vaar geloofden. Na den ooievaar kwam de twijfel en na den twijfel het weten. En toen we het wisten, vonden we het zóó jam mer, dat het verhaal van den ooievaar niet waar mocht zijn, dat we deden van „alsóf"; we speelden met ons oude geloof en dikwijls, óók al verkeerden we uitsluitend onder „groote men- schen" spraken we over geboor tezaken in ooievaar-terminologie. Precies eender is het ons ge gaan met het Sinterklaas-verhaal. Geloof, twijfel en helaas weten, volgden elkaar weer op. Ondanks het weten, laten we het geloof niet los. Want het was en is zoo mooi. „Ik ben benieuwd wat Sinterklaas me dit jaar brengen zal", zeggen we met 'n knipoogje tegen mekaar. „Ver wacht jij nog wat van Sinter klaas?" vragen we een anderen keer. Zeker, er zit een beetje over leg in deze comedie wé helpen niet bepaald uit altruïsme onze omgeving herinneren. Opdat ze niet zal vergeten. Maar in hoofdzaak is het spel van Sinter klaas, dat we spelen, geen be- langenspel, maar het koesteren van een schoone illusie. We gelooven vast en zeker in Sinterklaas, zoo goed als we gelooven in den ooievaar. Om geen misverstand te wekken we hechten aan de zedelijke waarde der gegeven, gefantaseerde, voor stelling van zaken. Het leven is een strijd tegen geestelijke en materieele tekorten, soms tegen armoede in deze zaken. In dezen strijd voelt de mensch zich den mindere, hij weet zich er niet tegen opgewassen. Maar hij voelt, kracht puttende uit zijn religieuse overtuiging dan wel uit zijn na tuurlijke impulsen, dat hij in zijn strijd bijstand kan bekomen van boven-natuurlijke krachtdoor genade, door zegen, door „toeval" zegt de ongeloovige. In het bestaan van onverwach- ten levenszegen gelooven we allemaal en het is dit geloof, dat zich manifesteert in de koestering van lieve fantasieën, waarin o.m. een ooievaar en eer. Sinterklaas een hoofdrol vervullen. Heel wat levens zouden slechts als een hopeloozen strijd worden gezien, wanneer de hoop op uit komst den moed niet levendig hield. Het is goed, wanneer we deze hoop in ons zelve en in anderen levendig houden door ze van tijd tot tijd te voeden. Daar toe is de practisch beleving van de Sinterklaas-gedachte uitermate geschikt. Laat het spelen met de Sinter- klaas-gedachte niet enkel spel zijn. In vele gevallen kunnen we zoo ontzaglijk veel goeds doen door 'n oogenblik een „echte Sinterklaas te zijn", d.w.z. een „figuur", welke onverwachten zegen spreidt en daardoor nieuwe hoop op uitkomst wekt, op méér uitkomst, in harten, waarin de levensmoed verzonk. Het is niet noodig, dat we ons zakken of manden vol kostbare cadeaux koopen om voor Sinter klaas te kunnen spelen. Zeker, wie veel heeft, geve veel en be- zorge zijn gaven daèr, waar de grootste armoede is. Echter, rno- reele armoede en ellende is er nog veel méér dan materieele; moreele armoede heerscht ook dikwijls in de huizen der rijken. Wanneer we optreden als Sin terklaas, knnnen we in tal van gevallen zegen spreiden: door ons gedenken alleen reeds I Het is een troostende en verkwikken de idee voor 'n ieder, die zich verlaten gevoelt, dat er tóch nog iemand is, die zich zijner of harer herinnerde. Alle, alie menschenkir.deren, grooten en kleinen, jongen en volwassenen, allen gelooven we in Sinterklaas. De ergste cy nicus* degenen, die zich 't meest hebben verhard en afgezonderd en vooral degenen, die door de wereld apart zijn gedrongen en van haar niets meer te goed meenen te hebben, voelen op Sinterklaasavond iets van hoop en verwachting in zich twinkelen. Je kunt niet weten. En als inderdaad de bel is gegaan en ze hebben misschien met een norsch „Is dat voor mij of met andere voorgewende on verschilligheid het pakje aan genomen, dan trekken ze zich terug in hun eenzaamheid, die ze plots gezelliger voorkomt. Met zenuwachtige vingeren trek ken ze het touwje los en verwij deren ze het papier. Ze turen met vochtige oogen op de surprice en ontroert zegt hun gedachte Typisch, Sinterklaas bestaat dus tóch Md. UW KINDJE VERKOUDEN t» "5 T Wrijf dan keel, rug en borstje in met ifrsM 'L v Dampo. Wonderlijk rooals dat helpt! SPot 60 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. ONRUST IN FRANKRIJK. De algemeene staking mislukt Hoe meer de dag der algemeene werkstaking in Frankrijk naderde, des te duiderlijker het werd, dat de reactie daartegen groeide en de CG.T., het in wezen socialistische- communistische vakverbond, 'n nederlaag tegen de regeering van Daladier zou lijden. Deze laatste had al het wettelijke zware geschut vooraf in stelling gebracht, voor de radicalen was er ook maar één oplossing de overwinning der regee ring. Anders was het met hen en vermoedelijk ook met de democra tische orde ia Frankrijk gedaan. Aan den vooravond weid te Parys een officieel decreet gepubliceerd voor de toepassing van den oorlogs noodtoestand, waarbij de regeering vérstrekkende bevoegdheden worden verleend, o.a. tot het opeischen van de diensten van iederen burger. In het decreet werd gezegd, dat alle employé's en arbeiders van de openbare diensten van staat, depar tement of gemeente gerequireerd worden, evenals al het personeel van diensten, waar voor door staat, departement of gemeente concessies zijn verleend. In een lang rapport aan president Lebrun zei Daladier, dat de regee ring de noodige maatregelen zou weten te nemen om aan alle gebeur tenissen het hoofd te bieden. Het personeel in staatsdienst, dat in staking gaat, zal, naar in het rap port verklaard wordt, onmiddellijk ontslagen worden. De kranten verschenen» Dienzelfden Dinsdagavond noch tans waren er al aanwijzingen, dat de staking zeker haar algemeen karakter zou missen. De stakings leiding had bevolen, dat dien avond de kranten niet zouden verschijnen Maar ze verschenen wel degelijk en vonden grooten afzet. Sommige bla den waren in eenigszins beperkten omvang uitgekomen, andere hadden pagina's getypte copie, welke was gefotografeerd en daarna geclicheerd. Vrij normaal aspect. Den Woensdagmorgen bood heel het openbare leven een vrij normaal aspect. De reinigingsdiensten func- tionneerden normaalde postdiens ten waren eveneens gewoon. Trein-, metro- en autobusverkeer onder hielden een geregelden, zy het eenigszins beperkten dienst. Alle hotels en café's waren geopend. Reeds vroeg in den morgen snorden de autobussen door stad en land om op de gewone wijze de arbeiders naar de fabrieken en werkplaatsen te vervoeren. Zeker, de industrie was min of meer ontwricht dien dag, maar in vele fabrieken werd gewoon gewerkt, op tal van fabrieken en werkplaat sen vormden de stakers slechts een minderheid. De stakingsbeweging is in haar opzet van algemeenheid dan ook een volkomen mislukking geworden. De regeering was en bleef den toestand meester. Natuurlijk is een dergelijke actie niet kunnen verloopen zonder dat zich incidenten voordeden; inciden ten welke in enkele gevallen een min of meer fataal karakter hadden. Mussolini naar Londen Het bezoek van Chamberlain aan Rome is thans officieel op een dag in de eerste helft van Januari be paald. Te Rome verluidt, dat Mus solini van plan zou zijn om later een tegenbezoek aan Londen te brengen. Schuschnigg's vrijlating. De Engelsche bladen ontvingen uit Weenen berichten, dat Schusch nigg's vrylating nog vóór Kerstmis te wachten zou zyn. Uit Weenen wordt officieel gemeld, dat 12 leden uit de Nazi-party zyn gestooten en in een concentratie kamp opgesloten wegens plunderin gen by de anti-Joodsche relletjes verdere arrestaties worden ver wacht. Een bericht, dat 150 Nazi-leden zouden zyn gefusilleerd by een „zuiveringsactie" in Oostenryk, wordt officieel tegengesproken. Mijnramp in Duitschland. In een myn te Waldenburg zyn 20 mynwerkers omgekomen by een brand, welke door kortsluiting ont stond en den uitgang voor deze 20 menschen afsneed. De Joodsche vluchtelingen. De vele kwesties rond het vraag stuk de Joodsche Duitsche vluchte lingen verblyven inhoud geven aan de pro's en contra's in de onderlinge discussies. Behoorden we niet méér te doen voor de ongelukkigen Moe ten we onzen weg door het buiten land laten wyzen Wordt een teveel aan Joodsche vluchtelingen een eco nomisch en politiek gevaar voor ons land Het zyn even zoovele moei- ïyke problemen. De regeering biyft op het stand punt stellen, dat de zorg voor de toegelaten vluchtelingen in geen ge val ten laste van de publieke kas mag komen. De heer D. Wolf te 's-Gravenhage is de gangmaker voor een groot fi nancieringsplan tot oplossing van 't Joodsche vraagstuk door immigratie in een of meer ter beschikking te stellen gebieden. Hy ondervindt daar- by ruime internationale medewer king. Zyn stichting, de Jewish colo nisation society, baseert zich thans reeds op een kapitaal van 4 millioen. Overal in het land wordt van de week voor de Joodsche vluchtelingen gecollecteerd. In Amersfoort heeft een Duitsche apotheker de verontwaardiging der bevolking gewekt door ontslag te geven aan zyn Nederlandsche apothe ker-assistente, die het gewaagd had om ^een persoonlyke gave te doen voor" de Joodsche vluchtingen. Zulke „gasten" kunnen we missen Verboden voetbalwedstrijd. De burgemeester van Rotterdam heeft den op 11 December in zyn stad te houden voetbalwedstryd Ne derlandDuitschland verboden uit vrees voor betoogingen door het publiek. In Duitschland toont men zich ont stemd over dit verbod: de Duitsche pers dreigt met een afbreken van alle sportieve betrekkingen, wanneer Nederlandsche burgemeesters zich niet in staat betoonen om de instin- tieve haatgevoelens van sommige Nederlandsche bevolkingsgroepen te bedwingen. Dc Tweede Kamer. De regeering beleefde van de week eenige moeilyke oogenblikken in de Kamer by de verdere behandeling van de onderwysbegrooting. Een groot deel der volksvertegenwoordiging is afkeerig van het beleid van minis ter Slotemaker en ook van het re- geeringsbeleid, voor zoover de tac tiek van minister Slotemaker daar van een uiting vormt. Waarschynlyk echter zal de regeenng de moeiiyk- heden voor het moment wel weer doorstaan, op het oogenblik van samenstelling van dit overzicht ken nen we den uitslag nog niet. Het cadeaustelsel. In tegenstelling met de verwach ting in bepaalde kringen, biykt de regeering voorshands niet bereid om een wettelyke regeling van het ca deaustelsel in het leven te roepen. Het onderzoek van den accountants dienst van het departement van econ. zaken zou hebben uitgewezen, dat aan het cadeaustelsel, zooals het thans bestaat, minder bedenkingen kleven dan veelal wordt aangenomen en dat het industrieel belang, aan deze zaak verbonden, niet onbelang- ryk is. Derhalve kan de minister geen aanleiding vinden met vooretel len voor een wettelyke regeling dezer materie te komen. EEN VOLK OP KRUKKEN. Minister Coiyn klaagde, dat zoo veel groepen om steun uit de staats kas roepen, nadat meerdere Kamer leden gevraagd hadden om steun voor de werklooze intellectueelen en de ouden van dagen. Hy riep toen schamper uit: We krygen zoo lang zamerhand een volk, waarvan er geen man meer is, die niet op kruk ken loopt. Zoo'n uitdrukking is wellicht te excuseeren voor een regeeringsleider, die eiken dag van allen kant wordt aangeklampt om steun en tevens de verantwoordeiykheid draagt voor 'n zoo goed mogeiyk sluitend budget. Maar zou een Coiyn, als hy rustig en overdenkend in zich zelf keert, zulk hard oordeel niet betreuren In „Tyd en Taak", rel. soc. week blad, overweegt J. A. Bruins den dieperen zin van Coiyn's uitspraak en maakt daarby eenige rake be merkingen. We loopen zoo zegt hy allen op krukken; we zyn allen van an deren afhankelijk, ook de ryksten en machtigsten. Allen hangen af ook van het geringste en vuilste werk, het baggeren van een vaart; het zoeken van aardappelen uit de vieze, natte klei, het vegen van de straat, en 't ledigen V3n een beerput enz. We loopen ook allen op staatskruk- ken; we reizen met de trein en de staat betaalt de tekorten, die niet gering zyn; we laten onze kinderen leeren en de staat betaalt zelfs een kleine duizend gulden jaariyks voor hem, die later arts ofleeraar, advo caat of predikant zal zyn; we ge nieten van de prachtige kunst van Mengelberg's orkest en betalen daar voor, maar de overheid geeft zyn tienduizenden omdat onze toegangs- pryzen lang niet voldoende zyn om de leden van het orkest te beloonen. Wy ontvangen voortdurend iederen dag allerlei diensten van den staat. Maar die krukken worden toch betaald Ook de armste betaalt belastingen, de indirecte houden geen rekening met de draagkracht en niemand wordt daarvan vrygesteld. De minister heeft met de krukken echter den steun bedoeld, die in by- zondere gevallen van nood van de schatkist gevraagd worden Banken, industrieele ondernemin gen, reederyen, waarvan de leden nog niet gevaar liepen te verhon geren, hebben in geval van nood om steun gevraagd en gekregen. Men rekent hen echter niet tot het volk op krukken. Dat zyn de werkeloozen en de afgeleefde werkers en tobbers, de armen van allerlei slag tot wier bescherming de hulp der overheid wordt ingeroepen. Wie hen een volk op krukken noemt, ziet hun nood niet en vindt hen veeleischend. Men kan wel aan het steunen en geven biy ven Men kan tegenover een persoonlyk geval van nood vol deernis en hulp vaardig en toch sociaal zeer onge voelig zyn. Soms treft ons uit den mond van een, dien we toch kennen als goedhartig en mild, een hard oordeel over de arbeiders en hun ïyden. Christus werd met innerlyke ontferming bewogen met de schare maar dat gevoel is den meesten vreemd of het gaat althans niet diep. Massaal ïyden kan ons even schokken en ontroerd of verontwaar digd maken, zooals thans het geval is met de ellende van duizenden arme Joden, maar het wordt spoedig vergeten; onze ontferming is ais een zuchtje wind dat even het water rimpelt. Een HoUandsch bedrijf groeit. Iedere Nederlander kent de winkels van de Gruyter, in eigen styl en echte Hollandsche degelykheid, het „Tafeltje dek je" voor betere levens middelen. Velen kunnen zich echter nauwe- lyks een voorstelling maken van de afmetingen en inrichtingen der fabrieken, die dageiyks 260 winkels van versche goederen voorzien, die allen eigen fabrikaat zyn, tenzy men zich hiervan ter plaatse overtuigt. Het zou te ver voeren details van een dergelyk modern bedrijf te be handelen. Wellicht komen wy hierop nog terug. Mogen wij inmiddels met enkele feiten volstaan. De geheele werkoppervlakte van de fabrieken bedraagt plm. 44.500 M2. Per week worden circa 50.000 K.W.U. afgenomen. De dagelyksche expeditie van versch georande koffie „Mokka Fyn*', is voldoende om Nederland van 71/, millioen kopjes koffie „Mokka Fyn" te laten genieten. De in het eigen entrepot opge slagen kisten met thee „Edelpluk" maakten op ons zoo'n geweldigen indruk, dat het voor een buiten staander byna niet verklaarbaar is, hoe dergelyke kwantums wekelyks kunnen worden omgezet. Alleen van één soort reepen worden per jaar meer dan 25 millioen stuks verkocht. De bakovens, op zich zelf een wonder der techniek, zyn 60 meter lang en kunnen in eiken bakoven per dag 1 millioen biscuits gefabri ceerd worden. 100.000 bouillonblokjes, is ook een respectabel cyfer, als men weet dat ieder blokje een kop smakelijke bouillon geeft Byna 6000 automatische water sproeiers met een druk van 10 atm. beveiligen de werkruimten en de goederen tegen brand. Prachtig en grootsch van opzet is de Sociale-afdeeling, onder leiding van gediplomeerde verpleegsters. Meer dan 3000 personen vinden by de Guy ter hun dagelyksch brood met een gegarandeerde ouderdomsverze- kering. Een dergelyk bedryf, dat in slechts 120 jaar door eigen kracht zoo ge groeid is, heeft vanzelf sprekend een punctueele leiding en organisatie noodig, die met het bedryf geiyken tred houden. Zoodoende was het noodig het thans bestaande, zeker flink en modern te noemen kantoor, niet alleen geheel opnieuw om te bouwen, maar zelfs zoo uit te breiden, dat binnenkort meer dan de dubbele ruimte beschikbaar staat Nadat 900 M3 gewapend beton, 34.000 K.G. staal, wagons met bron zen en stalen ramen en spiegelglas, alle3 van Nederlandsch fabrikaat en door Nederlandsche vakmenschen verwerkt zyn, zal op 3100 M2. gein- stalleerd met de meest practische meubels en machines, het uitgebreide kantoorpersoneel in frissche, heldere lokalen zyn intrede doen. Een snel-loopende lift, de modern ste verwarming en ventilatle-inrich- ting, uitgebreide telefoonnetten en oproepinstallaties, een in ieder op zicht veilige en moderne vluchtkel- der, zullen het nieuwe kantoorgebouw tot een der ideaalste van Nederland maken, waarin de polsslag te hooren zal zyn van een der grootste bedrij ven van ons land. Minne smokkeltruc. Door smokkelaars is dezer dagen in Noord-Limburg een smokkeltruc toegepast, die werkelyk aan 't mis dadige grenst, zoo lezen we in het „Limb. DbL". Een dokter uit die streek bezoekt vaak het Duitsche grensgebied in de uitoefening van zyn beroep. By de grensbewaking, zoowel van den Nederlandschen als van den Duit- schen kant is hy een goede bekende en nimmer maakt men het hem lastig. Toen hy dezer dagen uit Duitschland kwam, werd hy enkele honderden meters op Nederlandsch gebied door een andere auto inge haald, die hem tot stoppen dwong. Uit die auto kwam een individu, dat tegen den medicus zeiMag ik myn actetasch terug De dokter was verbaasd over zooveel brutaliteit en zeide de man dit, Neen, zei deze en toonde den verbluften dokter, dat inde achter ste helft van diens auto een acte tasch met geld lag. De man griste de tasch weg en verdween. Op deze manier had hy gebruik gemaakt van de goede reputatie van den dokter en eenvoudig een tasch met geld In diens auto gede poneerd. Tc veel varkens. De varkenshoudery zal weer ver der moeten worden beperkt, de markt is overvoerd en dus dalen de pryzen. De regeering biykt voorne mens te zyn om het volgende jaar 150.000 biggenmerken minder uit te geven dat dit jaar. Streekvergade- ringen zullen belegd worden om te bespreken op welke wyze deze maat regel het best uitgevoerd zal kunnen worden. VENRAY, 3 Dec. 1938 BELANGRIJK MARKT 5 DECEMBER VENRAY. Op deze markt zullen door de Nederlandsche Veehoudery-Centrale koeien worden aangekocht. Veehouders van Noord-Limburg en Oostelyk Noord-Brabant begrijpt uw eigen belang en zorgt voor aanvoer, want by voldoende aanvoer zal deze aankoop blyvend kunnen doorgaan. MARKTCOMMISSIE VENRAY. St» Nicolaas in Venray. A.s. Zondag zal St. Nicolaas door de straten van Venray trekken. De plechtige stoet zal ditmaal officieel verwelkomd worden door den Edel- achtbaren Heet Burgemeester op het stadhuis. Door de welwillende medewerking van de Radio-Central© zal de toe spraak van St. Nicolaas door geluid versterkers worden uitgezonden. GYMNASTIEK. Door de R.K. Gymnastiekvereeni- ging St Christoffel werd besloten om op Zondag 15 Januari een groote Tryaimeet te organiseeren. Ilieraan zullen verschillende turners deel nemen waaronder de 6 keurturners van Noord-Limburg. Op een en ander komen we nog nader terug. Gymnastiek voor de leden Dinsdags en Donderdags van half 9 tot half 10. Groep A en B Donderdags van half 7 tot half 8. Vergadering Venraysche Middenstand. In Lunchroom Verheugen hield de Venraysche Middenstand Dinsdag een vergadering, welke goed bezocht was. De Heer Jan Derksen, voorzitter, opende met christ. groet en een woord van welkom, speciaal voor den Eerw. Spreker. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd, waarna de Weleerw. Pater Govaert, van het klooster „de Berkt" te Baarlo, het woord verkreeg en in verband met de deugd van naastenliefde, sprak over „concurrent of collega". Over den Middenstand als organisatie wordt meestal niet gunstig gesproken. Dat men afgeeft op concurrent of collega, is moeilyk in overeenstemming te brengen met de deugd van naastenliefde. Meer collegialiteit en standsinzlcht is zeer noodig en wel zoo erg, dat Z.H. de Paus in een Zyner ency clieken hierover schryft. Godsliefde en naastenliefde, hoe noodzakeiyk ook in onzen tyd, verdwijnen meer elschen Hoest en Verkoud heid op de borst dadelijk goede verzorging. Hoe licht kan een kleine verergering groote gevolgen hebben en oorzaak zijn dat men gerui- men tijd het bed moet houden. Wacht dus niet. maar neem in zoo'n geval dadelijk de beproefde Abdijsiroop, welke de voortgang stuit. Abdijsi roop heeft een dubbele wer king, want zij bevat kruiden extracten en de beste hoest- bedwingende stof „codeïne". Daardoor werkt AKKER's Abdijsiroop slümoplossend en hoeststillend en verdrijft benauwdheid op de borst. AKKER'S ve^stèfikte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. 90ct.. f 1.50. f2.40. f4.20. Alom verkrijgb. en meer en klassenstryd en haat treden vaak op den voorgrond. En toch moet de Katholieke Middenstand de naastenliefde biyven betrachten naar het devies: eerlyk in handel, Chrlstelyk in wandel; vooral niet steeds denkend aan eigen voordeel. Hoe heerlyk omschryft de groote Apostel Paulus de eigenschappen der liefde niet en hoe verklaart men den grooten groei van den „Bond zonder naam", anders dan uit het inzicht der massa, dat de naastenliefde moet beoefend worden. Ruim dan ook alle ruzies en mee- ningsverschillen op. Geloof aan de goeden trouw. Zoolang men niet iets positief bewyzen kan, zoolang mag men niet wantrouwen. Blyf onbaat zuchtig en zoek nooit U zelf in de organisatie. Is het afbreken van het Bestuur geen gebrek aan naastenliefde Wees niet afgunstig. Verheug U niet over het leed van een ander, betuig liever Uw deernis met een anders ongeval en moeilykheid. Waar wy alle dagen bidden: Vergeef ons onze schulden gelyk ook wy verge ven aan onze schuldenaren, is het dan zoo moeilyk vergevingsgezind te zyn Is hy, die het eerst toena dering zoekt, niet steeds de verstan digste De liefde moet niet alleen beoefend worden in woorden, maar ook in daden, al zyn woorden het gevaar- lykst wegens hun onberekenbare ge volgen. Leer vooral de tong beteu gelen en maak u niet schuldig aan laster. Breek het werk van anderen niet af, maar heb den moed, dit on bevangen te zien en laat het u een prikkel zyn tot eigen iniatief. Het zou reeds veel waard zyn, zoo men een collega liever pryst, dan te trachten hem een klant te ontfut selen. Dit zal door den klant meer gewaardeerd worden, dan hy zeggen zal. Wanneer ieder onzer het leed eens voelde door den laster veroor zaakt, zeer zeker zouden allen over tuigd zyn van het verschrikkelyke van dit kwaad. Overal kunnen we de naastenliefde beoefenen. De-dienstbode in het huis het personeel in de zaak, geef hen niet alleen het hoognoodige maar gun hun ook hunne ontspanning. Beoefen de naastenliefde tegenover de zieken, steuD Santos en beoefen deze deugd ook tegenover klant en leverancier. Willen wy de maatschap- py voor Christus winnen, laten we dan de naastenliefde altyd en overal beoefenen naar het voorbeeld der eerste Christenen, die elkander zóó hielpen en beminden, dat de heidenen zich erover verwonderden. (Applaus) De Voorzitter dankt den Eerw. Spreker voor zyn mooie rede en verzoekt allen het gehoorde te willen toepassen. Hierna bracht de Voorzitter ter sprake punt 4 der agendaSamen stelling van een comité voor het organiseeren van winkelweken etc., die speciaal de wyze van reclame maken voor Venray tot taak zal hebben. Tot leden dezer Commissie werden benoemd de heeren K. Wy- nen, P. van Opbergen en Ant. Jeuken. De Heer P. van Opbergen werd tevens als Bestuurslid gekozen. By de vragenbus werd dieper in gegaan op de wyze van reclame maken voor de zaak, speciaal werd de aandacht gewyd aan de gratis koopdagen of tegen half geld. Dit opbieden werd door de meesten gelaakt en moet tot excessen leiden. In verband hiermede moge gewezen worden op het hoofd van de agenda, waar te lezen staat: Als er een zakenkerkhof bestond, zou op menige grafsteen gebeiteld staan: Hier ligt een prysknoeier. Prysknoeien is het noodlottig gevolg van concurrentie- vrees. Niemand meer het woord verlan» gende, sloot de Voorzitter de ver gadering op de gebruikelyke wyze*

Peel en Maas | 1938 | | pagina 1